Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

:( οκ,τωρα το παραδεχομαι....εχω χεστει επανω μου με το κολοσαχαρο!!

 

Μονο με ενεσεις ινσουλινης ερχεται στα νορμαλ του?Κανενα χαπακι τιποτα?Πονανε οι ρημαδες?Εγω τρεμω την βελονα:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:( οκ,τωρα το παραδεχομαι....εχω χεστει επανω μου με το κολοσαχαρο!!

 

Μονο με ενεσεις ινσουλινης ερχεται στα νορμαλ του?Κανενα χαπακι τιποτα?Πονανε οι ρημαδες?Εγω τρεμω την βελονα:(

 

 

Είναι πιο λεπτές από τις βελόνες που έχει το μηχανάκι:-D:grin:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

:( οκ,τωρα το παραδεχομαι....εχω χεστει επανω μου με το κολοσαχαρο!!

 

Μονο με ενεσεις ινσουλινης ερχεται στα νορμαλ του?Κανενα χαπακι τιποτα?Πονανε οι ρημαδες?Εγω τρεμω την βελονα:(

 

Κάποιες κοπέλες το ρυθμίσανε μια χαρά με διατροφή.... εγώ παρόλο που είχα καλές σχετικά μετρήσεις μου έκανε πολυάμνιο, που δεν είναι και απόλυτο ότι είναι από το ζάχαρο.... μπορεί να είναι κ ιδιοπαθές.... Είναι στον οργανισμό μάλλον, τι να πω? Χαπάκι μου είπε δεν δίνουν σε εγκύους γιατί φιλτράρεται από τον πλακούντα, ενώ η ένεση δεν φτάνει καν εκεί, δεν έχει καμιά σχέση με το μωρό...

Εμένα πιο πολύ με ενοχλεί το τσίμπημα από το μηχανάκι παρά από την ινσουλίνη... Δεν την κάνω βέβαια μόνη μου, μου την κάνει ο αντρούλης μου γιατί κ εγώ δεν μπορώ την βελόνα:oops:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες κοπέλες το ρυθμίσανε μια χαρά με διατροφή.... εγώ παρόλο που είχα καλές σχετικά μετρήσεις μου έκανε πολυάμνιο, που δεν είναι και απόλυτο ότι είναι από το ζάχαρο.... μπορεί να είναι κ ιδιοπαθές.... Είναι στον οργανισμό μάλλον, τι να πω? Χαπάκι μου είπε δεν δίνουν σε εγκύους γιατί φιλτράρεται από τον πλακούντα, ενώ η ένεση δεν φτάνει καν εκεί, δεν έχει καμιά σχέση με το μωρό...

Εμένα πιο πολύ με ενοχλεί το τσίμπημα από το μηχανάκι παρά από την ινσουλίνη... Δεν την κάνω βέβαια μόνη μου, μου την κάνει ο αντρούλης μου γιατί κ εγώ δεν μπορώ την βελόνα:oops:

 

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα.Άριστες μετρήσεις αλλά αυξημένο υγρό..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ έχω σχετικά "καλές" μετρήσεις 85 νηστείας και 96-112 μεταγευματικά

2-3 φορές ξέφυγε τις τελευταίο μήνα άλλα όχι τραγικά (125-135)

όμως στον τελευταίο υπέρηχο ήταν λίγο πιο μεγάλη η κοιλίτσα

 

ενώ στην αυχενική που υποτίθεται είχα πρόβλημα με το νηστείας (95 σταθερό όλο το πρώτο τρίμηνο) ήταν όλα μια χαρά στις μετρήσεις

 

εγώ έχω φρικάρει αλλά οι γιατροί (γυναικολόγος + ενδοκρινολόγος)

είναι καθησυχαστικοί και χαλαροί όπως και η πιστοποιημένη υπερηχογραφίστρια που μου έκανε τον υπέρηχο. Μου λένε ότι αυτές οι μετρήσεις είναι με απόκλιση και να περιμένουμε το β επιπέδου σε ένα μήνα

και να μην το σκέφτομαι

 

το αμνιακό είναι φυσιολογικό

απλά ενώ κεφάλι και μηριαίο στην 50η θέση, η κοιλιά είναι στην 80η

ενώ στην αυχενική ήταν στην 50η και η κοιλιά

 

μετριέμαι συνέχεια παρόλο που μου έχει μόνο 2 μετρήσεις τη μέρα

αλλά άκρη δε βγάζω

είναι τόσο κουκουρούκου οι γιατροί μου ή εγώ τρελαίνομαι?

εν τω μεταξύ εκεί που είχα ηρεμήσει λίγο και είχαν στρώσει οι μετρήσεις

τώρα αγχώθηκα πολύ και ανεβαίνει και χωρίς λόγο

 

μου τι σπάει που σε ένα τόσο σοβαρό θέμα δεν έχουν μια κοινή γραμμή

οι γιατροί να ξέρουμε τι μας γίνεται...απόκλιση στα όρια, στο χρόνο μετρήματος,στην έναρξη ινσουλίνης....έχω μπερδευτεί

 

κάθε μια με τον "πόνο" της είμαστε σ'αυτό το τόπικ μου φαίνεται

ευτυχώς που κλαίγομαι εδώ γιατί ο σύζυγος με βαρέθηκε πλέον

τον έχω ζαλίσει

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

chrimai και μένα η κοιλίτσα , άλλες φορές ήταν στην 50η θέση και άλλες στην 95η!!! Και τα υπερηχογραφήματα έχουν αποκλίσεις!!!Είναι και η θέση του μωρού που αλλοιώνει τα αποτελέσματα!!!Το μηριαίο για παράδειγμα της μικρής ήταν πάντα 2 βδομάδες μεγαλύτερο !!!!!Ενώ η κοιλίτσα άλλες φορές εβγαινε μικρότερη και άλλες μεγαλύτερη!! Η συνολική εικόνα τους ενδιαφέρει περισσότερο!!όλα σε συνδυασμό!! Αν δεν ανησυχεί ο γυναικολόγος σου, μην ανησυχείς και εσύ!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

chrimai μια από τα ίδια.... κ η συνολική ανάπτυξη είχε φτάσει στην 90η θέση και είχα τρελαθεί αλλά η γενετίστρια στην β επιπέδου ήταν καθησυχαστική αλλά φρόντισε κ αυτή να μου τρελάνει το κεφάλι μιλώντας μου για ατρησία οισοφάγου λόγω αυξημένου αμνιακού το οποίο κ θα το δούμε μετά τη γέννα....!!!! Άσε που ο γιατρός του νοσοκομείου είναι χαλαρά, πουλάκια, λουλουδάκια και καρδούλες.... Βρε τι αυξημένο ζάχαρο του λέω, τι ινσουλίνη, τι σήμερα έπαιξα το τελευταίο μου χαρτί με το πολυάμνιο μπας κ με βάλει να γεννήσω (έχω μπει στο μήνα μου στις 15).... τίποτα αυτός!!!! Έλα μου λέει την άλλη Πέμπτη να το ξαναμετρήσουμε και βλέπουμε τότε μου λέει:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Chrimai κι εμάς ήταν στην 80η θέση η κοιλίτσα του πριν λίγους μήνες παρα τις καλές μετρήσεις και τώρα έχει παει την 50η ενώ μάλιστα έκανα και κορτιζονη και τα ζαχαρα μου ήταν 180 για λίγες μέρες. Δεν είναι απόλυτα ολα αυτα και αλλάζουν ανά μήνα. Μη στεναχωριεσαι τόσο. Να προσεχείς όσο μπορείς αλλά απο εκει και πέρα δε μπορείς να κανεις και κατι άλλο, μόνο να αγχωνεσαι χωρίς αποτέλεσμα (στα λέω για να τα ακούω κι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες κοπέλες το ρυθμίσανε μια χαρά με διατροφή.... εγώ παρόλο που είχα καλές σχετικά μετρήσεις μου έκανε πολυάμνιο, που δεν είναι και απόλυτο ότι είναι από το ζάχαρο.... μπορεί να είναι κ ιδιοπαθές.... Είναι στον οργανισμό μάλλον, τι να πω? Χαπάκι μου είπε δεν δίνουν σε εγκύους γιατί φιλτράρεται από τον πλακούντα, ενώ η ένεση δεν φτάνει καν εκεί, δεν έχει καμιά σχέση με το μωρό...

Εμένα πιο πολύ με ενοχλεί το τσίμπημα από το μηχανάκι παρά από την ινσουλίνη... Δεν την κάνω βέβαια μόνη μου, μου την κάνει ο αντρούλης μου γιατί κ εγώ δεν μπορώ την βελόνα:oops:

 

Kαι εγω κανω διατροφη.Τρωω τα παντα απο φαγητα,σε μικρες μεριδες και παντα με πρασινη σαλατα.Εχω κοψει τελειως γλυκα και αναψυτικα.Οι μετρησεις απο το μηχανακι ειναι καλες...δεν με βγαζουν πανω απο 82 (ειμαι στην 15η εβδομαδα) αλλα ανυσηχω αν ειναι το μηχανακι καλο ή τι αποκλιση εχει...:(,γιατι οταν παω σε μικροβιολογικο με βγαζει 88 (αλλα δεν εχω μετρησει ποτε με το μηχανακι εκεινη την ημερα,παντα κατι τυχαινει και δεν τα εχω καταφερει για να δω την "διαφορα")

 

Τι ειναι αυτο το πολυαμνιο?

 

Η ενδοκρινολογος φωναζει,η γυναικολογος μου λεει καλα ειμαστε,μπερδεμενη κατασταση...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ κορίτσια

μακάρι να μην φούσκωσε η κοιλιά του εμβρύου από το ζάχαρο

το είχα πάθει και στην πρώτη εγκυμοσύνη

σε ένα υπέρηχο μου έβγαζε τη κοιλιά στην 95η θέση

πήγα πάλι σε 10 μέρες και είχε πέσει αρκετά

 

και τότε πάλι μου είχε πεί η ίδια υπερηχογραφίστρια

ότι μπορεί να είχε γίνει δικό της λάθος

και ότι ανάλογα με τη θέση του μωρού

επηρεάζεται και η μέτρηση...

δεν είχε αλλάξει κάτι στη διατροφή και στις μετρήσεις

 

cooker

γιατι σου φωνάζει η ενδοκρινολόγος

με μετρήσεις στο 82 ή έστω και 88?

για νηστείας είναι μια χαρά και για μεταγευματικό είναι πάνω από τέλειες

εγώ πότε δεν πιάνω <90 στο μεταγευματικό

τι νούμερα θέλει δηλαδή???

 

οι έγκυες που δεν έχουν διαβήτη κύησης πόσο ζάχαρο έχουν

όταν τρώνε? μη τρελαθούμε κιόλας...

 

εγώ χτες μετρήθηκα πριν φάω το μεσημεριανό γιατί δεν ένιωθα καλά

είχα 76 και ένιωθα ήδη συμπτώματα υπογλυκαιμίας

 

μάλλον έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου στο πολύ ζάχαρο

και το 76 δεν το αντέχει

και δεν ήμουν νηστική για ώρες είχα φάει 2 φρούτα πρίν 2 ώρες

 

καμιά φορά μετά το δεκατιανό και πριν το μεσημεριανό

με πιάνει αυτό...δε με κρατάει το δεκατιανό

το παθαίνει καμιά άλλη αυτό?

πεινάω τρελά πριν το μεσημεριανό, σε σημείο λιποθυμίας

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια

μακάρι να μην φούσκωσε η κοιλιά του εμβρύου από το ζάχαρο

το είχα πάθει και στην πρώτη εγκυμοσύνη

σε ένα υπέρηχο μου έβγαζε τη κοιλιά στην 95η θέση

πήγα πάλι σε 10 μέρες και είχε πέσει αρκετά

 

και τότε πάλι μου είχε πεί η ίδια υπερηχογραφίστρια

ότι μπορεί να είχε γίνει δικό της λάθος

και ότι ανάλογα με τη θέση του μωρού

επηρεάζεται και η μέτρηση...

δεν είχε αλλάξει κάτι στη διατροφή και στις μετρήσεις

 

cooker

γιατι σου φωνάζει η ενδοκρινολόγος

με μετρήσεις στο 82 ή έστω και 88?

για νηστείας είναι μια χαρά και για μεταγευματικό είναι πάνω από τέλειες

εγώ πότε δεν πιάνω <90 στο μεταγευματικό

τι νούμερα θέλει δηλαδή???

 

οι έγκυες που δεν έχουν διαβήτη κύησης πόσο ζάχαρο έχουν

όταν τρώνε? μη τρελαθούμε κιόλας...

 

εγώ χτες μετρήθηκα πριν φάω το μεσημεριανό γιατί δεν ένιωθα καλά

είχα 76 και ένιωθα ήδη συμπτώματα υπογλυκαιμίας

 

μάλλον έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου στο πολύ ζάχαρο

και το 76 δεν το αντέχει

και δεν ήμουν νηστική για ώρες είχα φάει 2 φρούτα πρίν 2 ώρες

 

καμιά φορά μετά το δεκατιανό και πριν το μεσημεριανό

με πιάνει αυτό...δε με κρατάει το δεκατιανό

το παθαίνει καμιά άλλη αυτό?

πεινάω τρελά πριν το μεσημεριανό, σε σημείο λιποθυμίας

 

Αχ,δεν τα καταλαβαινω αυτα που γραφεται με την θεση της κοιλιας στην 95η θεση...

 

Η ενδοκρινολογος μου φωναζε γιατι στην αρχη αρχη ειχα ζαχαρο νηστειας 90 και καναμε αμεσως καμπυλη ζαχαρου.Με 50γρ γλυκοζης πηγε στο 105 και αρχισαμε διατροφη.

 

Τωρα,με τα μηχανακια με βγαζει 82 και 88 ο μικροβιολογος αλλα η ενδοκρινολογος λεει οτι καμια φορα μπορει να εχεις σαχαρο και να μην φαινεται στην απλη εξεταση,φαινεται στην καμπυλη.

 

Εχω κατατρομαξει..!

 

Αχ,αυτο με την πεινα το εχω συνεχεια!!Τρωω το μεσημερι την μεριδα μου,οχι ιδαιτερα μεγαλη,αλλα μια πολυ νορμαλ και μετα απο δκα λεπτα το στομαχι αρχιζει....γρρρρρρ γρρρρ

 

Ολη νυχτα το ιδιο....δεν ξερω....ισως να τρωω πιο λιγο απο οτι πρεπει.

 

Τρωω πρωινο (μια φετα με τυρι λαδι και ισως ντοματουλα ή ενα κομματι,αντε δυο πιτσα)

 

Αν δεν βαριεμαι μπορει να τσιμπησω αργοτερα ενα φρουτο.

 

Μεσημερι νορμαλ μεριδα φαγητου με σαλατα χωρις ψωμι

 

Απογευμα λιγα φυστικακια,ή φρουτο αν δεν εχω φαει το πρωι...ή και τιποτα

 

Βραδυ τα ιδια με το μεσημερι....και γαλα!

Link to comment
Share on other sites

Cooker Σου διέγνωσαν διαβήτη με αυτές τις τιμές "Με 50γρ γλυκοζης πηγε στο 105 και αρχισαμε διατροφη.""" ?????????????????

 

Για να έχεις διαβήτη νομίζω με 50γρ γλυκόζης πρέπει να βγει ~>140!!!Εμένα με 50 γρ γλυκόζης ήταν 156 και μετά έκανα επαναληπτική με 75 γρ. γλυκόζης που εκεί φάνηκε ξεκάθαρα το πρόβλημα!! Εσύ με τα 50γρ και 105 νομίζω είσαι σούπερ!!!!Έκανες επαναληπτική καμπύλη με 75 γρ???

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Cooker Σου διέγνωσαν διαβήτη με αυτές τις τιμές "Με 50γρ γλυκοζης πηγε στο 105 και αρχισαμε διατροφη.""" ?????????????????

 

Για να έχεις διαβήτη νομίζω με 50γρ γλυκόζης πρέπει να βγει ~>140!!!Εμένα με 50 γρ γλυκόζης ήταν 156 και μετά έκανα επαναληπτική με 75 γρ. γλυκόζης που εκεί φάνηκε ξεκάθαρα το πρόβλημα!! Εσύ με τα 50γρ και 105 νομίζω είσαι σούπερ!!!!Έκανες επαναληπτική καμπύλη με 75 γρ???

 

Εγώ με τα 50γρ πήγα στο 167!!Και μετά με τα 100γρ στο 200!Μήπως να έπαιρνες και δεύτερη γνώμη λέω εγώ??:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cooker Σου διέγνωσαν διαβήτη με αυτές τις τιμές "Με 50γρ γλυκοζης πηγε στο 105 και αρχισαμε διατροφη.""" ?????????????????

 

Για να έχεις διαβήτη νομίζω με 50γρ γλυκόζης πρέπει να βγει ~>140!!!Εμένα με 50 γρ γλυκόζης ήταν 156 και μετά έκανα επαναληπτική με 75 γρ. γλυκόζης που εκεί φάνηκε ξεκάθαρα το πρόβλημα!! Εσύ με τα 50γρ και 105 νομίζω είσαι σούπερ!!!!Έκανες επαναληπτική καμπύλη με 75 γρ???

 

Οχι,οχι...μαλλον δεν το εγραψα εγω σωστα.Δεν μου ειπαν οτι εχω διαβητη κυησης αλλα κατα εκει παω.Γιαυτο και αρχισα διατροφη,για να μην φτασω στο σημειο να κανω ινσουλινη.Μου εχουν κοψει τελειως γλυκα (συγκεκριμενα μου ειπε η ενδοκρινολογος οταν γεννησω να φαω και τον ζαχαροπλαστη ακομα,τωρα τιποτα).

 

Ναι,πηγε 105 και δεν ξαναεκανα καμπυλη.Θα μου πει η γυναικολογος ποτε θα πρεπει να την επαναλαβω.Την επομενη εβδομαδα θα παω.

 

Αλλα ηταν και η ενδοκρινολογος και η γυναικολογος "αναστατωμενες".Σε κατασταση νηστειας ηταν απαραδεκτο να εχω 90 σαχαρο και γιαυτο και με εβαλαν σε διατροφη και παρακολουθηση σαχαρου.

 

Μου ειπαν οτι την 20η εβδομαδα θα ανεβει ετσι και αλλιως απο τις ορμονες τις εγκυμοσυνης οποτε πρεπει απο τωρα να το ρυθμισω....

 

Το χειροτερο ειναι το αγχος...τι θα φαμε σημερα,σε τι ποσοτητα και καθε ποτε να τρωμε...:?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα 50γρ πήγα στο 167!!Και μετά με τα 100γρ στο 200!Μήπως να έπαιρνες και δεύτερη γνώμη λέω εγώ??:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

 

Περνεις ινσουλινη?Για να καταλαβω εσυ εχεις διαβητη κυησης?

Και ο αντρας μου της κοβει (ιδαιτερα την ενδοκρινολογο) λιγο υπερβολικες.Για την ενδοκρινολογο μου λεει συγκεκριμενα "Φαε παιδακι μου,η γιατρος σου βλεπει παντου σαχαρο,γιαυτο σε βαζει να κανεις νηστεια"

 

Λαχταρω λιγο γιαουρτακι με μελακι ή λιγο παστελακι ή λιγο κεκακι ή λιγο σοκοφρετα αλλα δεν τολμαω....φοβαμαι!:?

Link to comment
Share on other sites

Περνεις ινσουλινη?Για να καταλαβω εσυ εχεις διαβητη κυησης?

Και ο αντρας μου της κοβει (ιδαιτερα την ενδοκρινολογο) λιγο υπερβολικες.Για την ενδοκρινολογο μου λεει συγκεκριμενα "Φαε παιδακι μου,η γιατρος σου βλεπει παντου σαχαρο,γιαυτο σε βαζει να κανεις νηστεια"

 

Λαχταρω λιγο γιαουρτακι με μελακι ή λιγο παστελακι ή λιγο κεκακι ή λιγο σοκοφρετα αλλα δεν τολμαω....φοβαμαι!:?

 

Έχω γεννήσει εδώ και 11,5 μήνες αλλά ναι είχα διαβήτη που ξεκίνησα να ελέγχω με διατροφή,μετά έκανα πολυάμνιο,μετά πρόωρες συσπάσεις και ενέσεις κορτιζόνης και μετά ινσουλίνη περίπου στους 8,5 μήνες.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κοίτα σίγουρα δεν είναι ιδανικό το 90 για νηστείας σε έγκυο αλλά δεν είναι και φοβερό και δεν μου αρέσουν οι ενδοκρινολόγοι που πανικοβάλλουν τις έγκυες ...αρκέτο άγχος έχουμε δεν χρειάζεται να μας φρικάρουν περισσότερο

 

μπορεί να κάνεις αργότερα διαβήτη κύησης αλλά τώρα δεν έχεις τίποτα και

φαίνεται κι από τις μετρήσεις σου που είναι <90

 

η μικρή καμπύλη σου είναι πολύ καλή αλλά στη μεγάλη καμπύλη φαίνεται

καλύτερα αν έχεις διαβήτη κύησης και σίγουρα θα την κάνεις αργότερα

 

κι εγώ έχω διαβάσει στο ιντερνετ ότι τα όρια για τη μικρή καμπύλη είναι

<95 για νηστείας και <140 μετά από μια ώρα

είσαι εντός ορίων και στις 2 τιμές σου

και έχεις και καλές μετρήσεις με το μηχάνημα

 

προς το παρόν πας καλά...τώρα τι θα γίνει αργότερα

δεν το ξέρεις αλλά είσαι υποψιασμένη και το παρακολουθείς

οπότε μην ανησυχείς...θα το καταλάβεις αμέσως και θα το ρυθμίσεις

 

πάντως το μέλι που λαχταράς ανεβάζει πολύ το ζάχαρο

περισσότερο κι από τη μαρμελάδα

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι υπερβολικοί οι γιατροί σου!!Τουλάχιστον αν νομίζουν ότι έχεις προδιάθεση , θα έπρεπε να σε βάλουν να κάνεις την μεγάλη καμπύλη!!!Εκεί φαίνεται ο διαβήτης!! ΕΜένα με τα 75 γρ είχε πάει 206 στην 5η εβδομάδα!! και ξεκίνησα διατροφή και μετρήσεις!!! εκτός αν το υπερηχογράφημα σου φαίνεται να επηρεάζεται το μωρό από κάτι !!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ,δεν τα καταλαβαινω αυτα που γραφεται με την θεση της κοιλιας στην 95η θεση...

 

Η ενδοκρινολογος μου φωναζε γιατι στην αρχη αρχη ειχα ζαχαρο νηστειας 90 και καναμε αμεσως καμπυλη ζαχαρου.Με 50γρ γλυκοζης πηγε στο 105 και αρχισαμε διατροφη.

 

Τωρα,με τα μηχανακια με βγαζει 82 και 88 ο μικροβιολογος αλλα η ενδοκρινολογος λεει οτι καμια φορα μπορει να εχεις σαχαρο και να μην φαινεται στην απλη εξεταση,φαινεται στην καμπυλη.

 

Εχω κατατρομαξει..!

 

Αχ,αυτο με την πεινα το εχω συνεχεια!!Τρωω το μεσημερι την μεριδα μου,οχι ιδαιτερα μεγαλη,αλλα μια πολυ νορμαλ και μετα απο δκα λεπτα το στομαχι αρχιζει....γρρρρρρ γρρρρ

 

Ολη νυχτα το ιδιο....δεν ξερω....ισως να τρωω πιο λιγο απο οτι πρεπει.

 

Τρωω πρωινο (μια φετα με τυρι λαδι και ισως ντοματουλα ή ενα κομματι,αντε δυο πιτσα)

 

Αν δεν βαριεμαι μπορει να τσιμπησω αργοτερα ενα φρουτο.

 

Μεσημερι νορμαλ μεριδα φαγητου με σαλατα χωρις ψωμι

 

Απογευμα λιγα φυστικακια,ή φρουτο αν δεν εχω φαει το πρωι...ή και τιποτα

 

Βραδυ τα ιδια με το μεσημερι....και γαλα!

 

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν ''πηγαίνεις'' για ζάχαρο κύησης ή όχι εμένα η μικρή καμπύλη μετά από 1 ώρα έφτασε 165 και η μεγάλη 200!!! Ξεκάθαρα παθολογικές.... Όμως αυτό που περιγράφεις δεν είναι διατροφή.... Χωρίς παρεξήγηση αυτά σου είπε η ενδοκρινολόγος να τρως? Εμένα και η διατροφή της γυναικολόγου πριν πάω για καμπύλη (μου την έδωσε γιατί και εγώ είχα νηστείας στις εξετάσεις του μήνα 94) ήταν αυστηρή με 5 υποχρεωτικά γεύματα την μέρα και σίγουρα όχι πίτσα, ξηρούς καρπούς κτλ.... Μήπως όντως να πας και σε έναν άλλον ενδοκρινολόγο να πάρεις άλλη μια γνώμη? Μην πεινάσεις και χωρίς λόγω:lol: Πολυάμνιο είναι το πολύ αμνιακό υγρό και η αύξησή του σχετίζεται με τον διαβήτη κύησης....

Link to comment
Share on other sites

Έχω γεννήσει εδώ και 11,5 μήνες αλλά ναι είχα διαβήτη που ξεκίνησα να ελέγχω με διατροφή,μετά έκανα πολυάμνιο,μετά πρόωρες συσπάσεις και ενέσεις κορτιζόνης και μετά ινσουλίνη περίπου στους 8,5 μήνες.

 

Το πολυαμνιο ειναι κατι που εχει σχεση με το παιδι?Συγνωμη αλλα ειμαι νεα μαμα και δεν ξερω σχεδον τιποτα!Η κορτιζονη σε βοηθησε με τις συσπασεις?Ευτηχως ειναι πισω σου ολα αυτα,να χαιρεσαι το παιδακι σου!!:D

 

κοίτα σίγουρα δεν είναι ιδανικό το 90 για νηστείας σε έγκυο αλλά δεν είναι και φοβερό και δεν μου αρέσουν οι ενδοκρινολόγοι που πανικοβάλλουν τις έγκυες ...αρκέτο άγχος έχουμε δεν χρειάζεται να μας φρικάρουν περισσότερο

 

μπορεί να κάνεις αργότερα διαβήτη κύησης αλλά τώρα δεν έχεις τίποτα και

φαίνεται κι από τις μετρήσεις σου που είναι <90

 

η μικρή καμπύλη σου είναι πολύ καλή αλλά στη μεγάλη καμπύλη φαίνεται

καλύτερα αν έχεις διαβήτη κύησης και σίγουρα θα την κάνεις αργότερα

 

κι εγώ έχω διαβάσει στο ιντερνετ ότι τα όρια για τη μικρή καμπύλη είναι

<95 για νηστείας και <140 μετά από μια ώρα

είσαι εντός ορίων και στις 2 τιμές σου

και έχεις και καλές μετρήσεις με το μηχάνημα

 

προς το παρόν πας καλά...τώρα τι θα γίνει αργότερα

δεν το ξέρεις αλλά είσαι υποψιασμένη και το παρακολουθείς

οπότε μην ανησυχείς...θα το καταλάβεις αμέσως και θα το ρυθμίσεις

 

πάντως το μέλι που λαχταράς ανεβάζει πολύ το ζάχαρο

περισσότερο κι από τη μαρμελάδα

 

Με εχουν κατααγχωσει και οι δυο και δεν τρωω οτι θελω.Εκανα ενα λαθος,δεν ηταν 90 το σαχαρο νηστειας,αλλα 97 και με την γλυκοζη πηγε 105.

 

Προσεχω οσο μπορω,τι αλλο να κανω?!Ευχαριστω για την απαντηση!!

 

Νομίζω ότι είναι υπερβολικοί οι γιατροί σου!!Τουλάχιστον αν νομίζουν ότι έχεις προδιάθεση , θα έπρεπε να σε βάλουν να κάνεις την μεγάλη καμπύλη!!!Εκεί φαίνεται ο διαβήτης!! ΕΜένα με τα 75 γρ είχε πάει 206 στην 5η εβδομάδα!! και ξεκίνησα διατροφή και μετρήσεις!!! εκτός αν το υπερηχογράφημα σου φαίνεται να επηρεάζεται το μωρό από κάτι !!!

 

Δεν μου εχει πει κανεις οτι δειχνει κατι το υπερηχογραφημα.Πηγα στις 3/10 και εκανα αυχενικη,φανταζομαι αν ηταν κατι θα το ελεγαν.

Θα ξαναπαω την δευτερα στην γυναικολογο να δει το μωρο και να κανουμε και εξετασεις εκ νεου!!

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν ''πηγαίνεις'' για ζάχαρο κύησης ή όχι εμένα η μικρή καμπύλη μετά από 1 ώρα έφτασε 165 και η μεγάλη 200!!! Ξεκάθαρα παθολογικές.... Όμως αυτό που περιγράφεις δεν είναι διατροφή.... Χωρίς παρεξήγηση αυτά σου είπε η ενδοκρινολόγος να τρως? Εμένα και η διατροφή της γυναικολόγου πριν πάω για καμπύλη (μου την έδωσε γιατί και εγώ είχα νηστείας στις εξετάσεις του μήνα 94) ήταν αυστηρή με 5 υποχρεωτικά γεύματα την μέρα και σίγουρα όχι πίτσα, ξηρούς καρπούς κτλ.... Μήπως όντως να πας και σε έναν άλλον ενδοκρινολόγο να πάρεις άλλη μια γνώμη? Μην πεινάσεις και χωρίς λόγω:lol: Πολυάμνιο είναι το πολύ αμνιακό υγρό και η αύξησή του σχετίζεται με τον διαβήτη κύησης....

 

Αααα...σε ευχαριστω..καταλαβα τι ειναι το πολυαμνιο!

Βασικα η ενδοκρινολογος μου ειπε οχι ταυτοχρονα ψωμι και πατατες ή μακαρονια.Η ποσοτητα στα μακαρονοειδη/οσπρια θα ειναι οσο το φλυτζανι του καφε και αφθονη πρασινη σαλατα με καθε γευμα!!

Κομμενα αναψυκτικα και γλυκα μαχαιρι.

Κρεας στο μεγεθος της παλαμης μου.

Φρουτα μεχρι 3 την ημερα στο μεγεθος της μπουνιας μου.Αυτα μου ειπε.

Μου ειπε να μην τρωω συνεχεια...αν πειναω να τσιμπαω κατι οπως 2 κρακερς να μου κοβει την πεινα και οχι πιαταρες!

Μου τονισε αν κανω οτι μου λεει δεν θα κανουμε ινσουλινη αλλιως κατα εκει παμε....!Γενικα και παλια το σαχαρο μου ηταν σε τιμες 90+.

Ευχαριστω για τις απαντησεις...την δευτερα θα το ξανασυζητησω μαζι τους,γιατι πραγματικα με αγχωνει αυτο το θεμα.

 

Επισης,επειδη πραγματικα πειναω ανυσηχω αν κανω κακο στο μωρο μου,που γρουργουριζω ολη την ωρα:?

Link to comment
Share on other sites

Cooker η κορτιζονη δε βοηθά με τις συσπασεις, αλλα αν μια έγκυος κάνει συσπασεις, παράλληλα με τη θεραπεία για αυτές, παίρνει και κορτιζονη για να βοηθήσει τα πνευμονια του μωρού ωστε να αν γεννηθεί πρόωρα να είναι καλα το αναπνευστικο του. Ειμαι με συσπασεις στο μαιευτήριο 5 εβδομάδες ήδη και πάω για άλλες 3-4 οπότε τα έχω κάνει ολα αυτα :-(

 

Ρε κοριτσια, οι Ενδοκρινολογοι εδω στο Ελενα, σε αντίθεση με το δικό μου και με αυτούς του Αλεξανδρα μου λένε αντι να μετριεμαι μια ώρα μετα το γεύμα να μετριεμαι 2 ωρες μετα τη λήξη του γεύματος με ανώτατο το 120. Μου φαίνεται υπερβολικά χαλαρος αυτός ο τρόπος, εμένα το οριο ήταν 120 στη μια ώρα!! Φοβάμαι μήπως παραείναι χαλαροί εδω, κι εκει που είχα κάνει τόσο κόπο με τη διατροφή και την ινσουλινη και ήταν πολυ καλές οι μετρήσεις μου, ξαφνικα θα με κάνουν να έχω τρελές τιμές και θα νομίζουν ότι είναι και καλές και θα μου βγει το μωρο μεγάλο χωρίς λόγο. Πως σας ακούγεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυάμνιο είναι το αυξημένο αμνιακό υγρό.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο την εγκυμοσυνη,δεν ειναι θεμα διατροφης.Και το αγχος παιζει ρολο.

Στην αρχη ειχα και εγω 90..και με εστειλε η γυναικολογος για καμπυλη.Με 50γρ γλυκοζης σε μια ωρα ειχα φτασει 105.Μου εκοψε γλυκα,μακαρονοειδη κτλ.

Πηγα κατευθειαν στην ενδοκρινολογο και μου ειπε "Τρωγε σαλατες παρεα με το φαγητο και ολα θα πανε καλα.Γλυκο θα φας μετα την γεννα,τωρα τιποτα.Αλλιως παμε για ινσουλινη!":-?

 

Απο τοτε που τρωω σαλατα με το φαγητο,οταν το μετραω σπιτι ειναι μεχρι 82 δεν εχει φτασει παραπανω.Τρωω κανονικα,οχι πολλους υδατανθρακες και γλυκο καθολου:(!

 

Αλλα τι να κανουμε?Υπομονη:(!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...