Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

kalispera giatre tha hthela thn voitheia sas....meta apo dyo palidromes kai polles polles eksetaseis vrethika thromvofiliki...tora eimai kai pali egyos kai akoloytho antipiktiki agofi eimai 4 me 5 evdomadon....paralila vrethike kai mia kysth sthn aristeri oothiki poy einai 6 ekatosta...h opoia proipirxe alla htan 4 ekatosta kai me thn efkimosini megalose...o giatros moy me exei mperdepsei thelei leei na thn eferesoyme..ma ginontai ayta eno eimai sthn erxi ths egkimosinis? den kindinevei to emvrio me thn lamparoskopisi...kai ti kindinoys exo an den thn efereso katholoy epireazei sto moro/?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κ. Μιχαλόπουλε θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας πάνω στην δική μου περίπτωση.

Είμαι 25 χρ. και εχω συνδρομο (pcos). Με τον σύζυγο μου

προσπαθουμε να κανουμε παιδι 4 χρ.

Ειμαι στην γερμανια.Το δεκεμβριο εκανα λαπαροσκοπικη αφαιρεση κυστη, μετα εκανα θεραπεια με φαρμακα για 3 μηνες τιποτα δεν με ωφέλησε. Τελικα με στελνουν σε κεντρο γονιμοτητας και εχω κανει 4 προσπαθειες μονο με ενεσεις PUREGON και τωρα εμεινα εγκυος και ειναι εξωμητριο :( Ο γιατρος μου λεει οτι δεν μπορουμε να συνεχίσουμε αλλο με τα PUREGON γιατι εχουν ανεβει πολυ η ορμονες μου και ειναι ελαχιστες η πιθανοτητες. Και λενε το επομενο βημα το IVF εγω ομως φοβαμαι μην ειναι παλι εξωμητριο:(:(:( Και σας ρωτω ποσες πιθανοτητες ειναι παλι για εξωμητριο? Και ποσες γυναικες με (pcos) εχουν πετύχει με IVF? ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ. Μιχαλόπουλε θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας πάνω στην δική μου περίπτωση.

Είμαι 25 χρ. και εχω συνδρομο (pcos). Με τον σύζυγο μου

προσπαθουμε να κανουμε παιδι 4 χρ.

Ειμαι στην γερμανια.Το δεκεμβριο εκανα λαπαροσκοπικη αφαιρεση κυστη, μετα εκανα θεραπεια με φαρμακα για 3 μηνες τιποτα δεν με ωφέλησε. Τελικα με στελνουν σε κεντρο γονιμοτητας και εχω κανει 4 προσπαθειες μονο με ενεσεις PUREGON και τωρα εμεινα εγκυος και ειναι εξωμητριο :( Ο γιατρος μου λεει οτι δεν μπορουμε να συνεχίσουμε αλλο με τα PUREGON γιατι εχουν ανεβει πολυ η ορμονες μου και ειναι ελαχιστες η πιθανοτητες. Και λενε το επομενο βημα το IVF εγω ομως φοβαμαι μην ειναι παλι εξωμητριο:(:(:( Και σας ρωτω ποσες πιθανοτητες ειναι παλι για εξωμητριο με IVF? Και ποσες γυναικες με (pcos) εχουν πετύχει με IVF? ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera giatre tha hthela thn voitheia sas....meta apo dyo palidromes kai polles polles eksetaseis vrethika thromvofiliki...tora eimai kai pali egyos kai akoloytho antipiktiki agofi eimai 4 me 5 evdomadon....paralila vrethike kai mia kysth sthn aristeri oothiki poy einai 6 ekatosta...h opoia proipirxe alla htan 4 ekatosta kai me thn efkimosini megalose...o giatros moy me exei mperdepsei thelei leei na thn eferesoyme..ma ginontai ayta eno eimai sthn erxi ths egkimosinis? den kindinevei to emvrio me thn lamparoskopisi...kai ti kindinoys exo an den thn efereso katholoy epireazei sto moro/?

 

Σας παρακαλώ δείτε την απάντηση που σας έστειλα απαντώντας στο προσωπικό σας μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ. Μιχαλόπουλε θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας πάνω στην δική μου περίπτωση.

Είμαι 25 χρ. και εχω συνδρομο (pcos). Με τον σύζυγο μου

προσπαθουμε να κανουμε παιδι 4 χρ.

Ειμαι στην γερμανια.Το δεκεμβριο εκανα λαπαροσκοπικη αφαιρεση κυστη, μετα εκανα θεραπεια με φαρμακα για 3 μηνες τιποτα δεν με ωφέλησε. Τελικα με στελνουν σε κεντρο γονιμοτητας και εχω κανει 4 προσπαθειες μονο με ενεσεις PUREGON και τωρα εμεινα εγκυος και ειναι εξωμητριο :( Ο γιατρος μου λεει οτι δεν μπορουμε να συνεχίσουμε αλλο με τα PUREGON γιατι εχουν ανεβει πολυ η ορμονες μου και ειναι ελαχιστες η πιθανοτητες. Και λενε το επομενο βημα το IVF εγω ομως φοβαμαι μην ειναι παλι εξωμητριο:(:(:( Και σας ρωτω ποσες πιθανοτητες ειναι παλι για εξωμητριο με IVF? Και ποσες γυναικες με (pcos) εχουν πετύχει με IVF? ευχαριστω πολυ!!!

 

Σας παρακαλώ δείτε την απάντηση που σας έστειλα απαντώντας στο προσωπικό σας μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ μιχαλοπουλε θα ηθελα να ρωτησω κατι..

 

ειμαι στην 33 εβδ κυησης.στην πρωτη καμπυλη σακχαρου εδεικε οτι ειχε υπερβει το οριο,στην δευτερη οτι ειχε πεσει κ αρα δεν θα χρειαζοταν να κανω καποια θεραπεια.το μωρο φαινεται στον υπερηχο μια εβδ μεγαλυτερο.η γυναικολογος ειπε οτι μπορει να υποβοσκει κατι με το σακχαρο.υπαρχει περιπτωση να εχω σακχαρο ενω δεν εδειξε η καμπυλη;στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα κανει ινσουλινη.δεν εχω καποιο αλλο ιστορικο,βαρος κτλ. ειμαι 39 ετων

Link to comment
Share on other sites

κ μιχαλοπουλε θα ηθελα να ρωτησω κατι..

 

ειμαι στην 33 εβδ κυησης.στην πρωτη καμπυλη σακχαρου εδεικε οτι ειχε υπερβει το οριο,στην δευτερη οτι ειχε πεσει κ αρα δεν θα χρειαζοταν να κανω καποια θεραπεια.το μωρο φαινεται στον υπερηχο μια εβδ μεγαλυτερο.η γυναικολογος ειπε οτι μπορει να υποβοσκει κατι με το σακχαρο.υπαρχει περιπτωση να εχω σακχαρο ενω δεν εδειξε η καμπυλη;στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα κανει ινσουλινη.δεν εχω καποιο αλλο ιστορικο,βαρος κτλ. ειμαι 39 ετων

 

 

Καλησπέρα,

 

Η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων εξαρτάται από το πόσο πάνω και πόσο κάτω από τα όρια ήταν οι δυο καμπύλες και στις πόσες εβδομάδες έγιναν. Επιπλέον από το κατά πόσο η αλλαγή αυτή ήταν αποτέλεσμα δίαιτας ή όχι. Πάντως η διαφορά μιας εβδομάδας στον υπέρηχο μπορεί να συμβαίνει και απουσία διαβήτη και δεν είναι από μόνη της ένδειξη παθολογίας.

 

Γενικά εφόσον η δεύτερη καμπύλη είναι φυσιολογική δεν είναι πολύ πιθανό να έχετε επί του παρόντος πρόβλημα με το σάκχαρο, τουλάχιστον τέτοιο που να χρειάζεται αγωγή σε αυτή τη φάση. Επί αμφιβολίας μπορείτε βέβαια να κάνετε μια επανάληψη της καμπύλης σε δυο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κυριε Μιχαλοπουλε, εκανα εξωσωματικη μου τοποθετησαν 4 εμβρυακια 6ης μερας στο σταδιο των βλαστοκυστεων. σημερα ειναι η 4η μερα της εμβρυομεταφορας απο πια μερα αρχιζει να γινετε η εμφυτευση? και αν υπαρχει, συνοδευεται παντα απο καποιο συμπτωμα?

εχω πολυ αγχως!

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κυριε Μιχαλοπουλε, εκανα εξωσωματικη μου τοποθετησαν 4 εμβρυακια 6ης μερας στο σταδιο των βλαστοκυστεων. σημερα ειναι η 4η μερα της εμβρυομεταφορας απο πια μερα αρχιζει να γινετε η εμφυτευση? και αν υπαρχει, συνοδευεται παντα απο καποιο συμπτωμα?

εχω πολυ αγχως!

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Καλησπέρα,

 

Η διαδικασία της εμφύτευσης ξεκινάει αμέσως μετά την εμβρυομεταφορά, όμως χρειάζεται κάποιο χρόνο για να φανεί αν ήταν επιτυχημένη ή όχι. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να ξέρετε είναι κάνοντας β-χοριακή μετά δυο βδομάδες, διότι η εμφύτευση δεν δίνει συνήθως άλλα συμπτώματα.

 

Καλή τύχη και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ Μιχαλόπουλε,

Μηπως θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για το ΠΟΤΕ θα μπορω να αρχισω τις σεξουαλικες επαφες με το συζυγο μου μια κ βρισκομαι στη 45η μερα μετα τη φυσιολογικη γεννηση της κορουλας μας..... Τα ραμματα εχουν πεσει κ το αιμα εδω κ 10 μερες εχει τελειωσει κ το μονο που υπαρχει ειναι καποια καφε υγρα κ εγω νοιθω τελεια χωρισ να υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. Επισης ποια ειναι η γνωμη σας για τα σερβιετακια?

Ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε καλησπερα.

με εχετε ηδη βοηθησει με το θεμα του resus και τωρα προεκυψε κι αλλο και αρχιζω να χανω την εμπιστοσυνη μου στον γιατρο μου. χρειαζομαι πολυ την γνωμη σας.

Ειμαι 31 ετων και πριν 2,5 μηνες ειχα μια αποβολη στην 9η εβδομαδα λογω αιματωματος. ο γιατρος μου ειχε πει πως στην αποξεση ειχε δη πως ειχα παχυ ενδομητριο και πως ειχε κι αυτο συμβαλει στην αποβολη.

Εχ σ.π.ω και ειχα αστατο κυκλο και αμηνορροιες που εφταναν και τους 5 μηνες και οταν αδιαθετουσα ειχα παρα πολυ αιμα. ομως απο την εναρξη του 2012 αρχισαν να στρωνουν τα πραγματα με κυκλο 30 με 40 ημερων εκτος απο τον μηνα που εμεινα εγκυος οπου και ειχα αδιαθετηση στις 20 ημερες.

Τωρα που προσπαθουμε και παλι και μετα απο 2 κυκλους περιοδου των 30 ημερων, ο γιατρος ειδε στον υπερηχο την 8η ημερα του κυκλου πως το ενδομητριο ηταν πολυ παχυ -δεν μου ειπε χιλιοστα- σαν να μην ειχα αδιαθετησει, και πως το ειχε δει και τον προηγουμενο μηνα αλλα δεν μου το ειπε γιατι περιμενε πως ειναι λογω της αποξεσης και πως θα επεφτε στην επομενη περιοδο. μου ειπε να κανω υστεροσκοπηση για αποξεση και ιστολογικη. οταν τον ρωτησα τι θα γινει αν ξαναπαχυνει μου ειπε πως θα κανουμε αποξεσεις και ενδιαμεσα προσπαθειες αρχιζοντας με προκληση ωορηξιας και καταληγοντας στο τελος στην εξωσωματικη.

το ενδεχομενο συνεχων αποξεσεων με τρομαζει και μου φαινεται αφυσικο. ποια ειναι η γνωμη σας?

υπαρχει περίπτωση καρκίνου?

να σημειωσω πως μετα τον υπερυχο έκανα σαλπιγγογραφια και ο γιατρος μου είπε πως φαίνεται και εκει το παχύ ενδομήτριο αλλα όχι πολύποδες.

επισης εχω διαβήτη τύπου 2 τον οποιο εχω ρυθμίσει άριστα χωρις φαρμακα πλεον με γλυκοζυλιομενη στο 5.1.

τι πιστεύετε για ολα αυτα?

ευχαριστω παρα πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ.Μιχαλόπουλε.....

Σας είχα ξαναγράψει πριν απο λίγο καιρό όπου ετοιμαζόμουν για την πρώτη μου εμβρυομεταφορά μετά απο μία αποτυχημένη διέγερση με φάρμακα, με την οποία δεν ανταποκρίθηκε ο οργανισμός μου, (αμη 0,4 κ fsh απο 8 εως 15 σε διάφορες μετρήσεις) με μόνο 2 ωάρια όπου δεν γονιμοποιήθηκε κανένα........

Συνέχισα με συλλογή σε φυσικούς κύκλους, (6-7),απο τους οποίους προέκυψαν 3 εμβρυα:1 καλό,κ 2 μέτρια κ έτσι επιτέλους,προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορά κ 2 βδομάδες μετά πήραμε αρνητική χοριακή........Να σας θυμήσω πως είμαι 37 ετών.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πιστεύετε πως πρέπει να καταφύγω σε ξένα ωάρια,ή υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας με τα δικά μου ωάρια???

Κ επίσης υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί η ποιότητα των ωαρίων μου??????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ Μιχαλόπουλε,

Μηπως θα μπορουσατε να με ενημερωσετε για το ΠΟΤΕ θα μπορω να αρχισω τις σεξουαλικες επαφες με το συζυγο μου μια κ βρισκομαι στη 45η μερα μετα τη φυσιολογικη γεννηση της κορουλας μας..... Τα ραμματα εχουν πεσει κ το αιμα εδω κ 10 μερες εχει τελειωσει κ το μονο που υπαρχει ειναι καποια καφε υγρα κ εγω νοιθω τελεια χωρισ να υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. Επισης ποια ειναι η γνωμη σας για τα σερβιετακια?

Ευχαριστω πολυ!!!!

 

Καλησπέρα,

 

Μπορείτε να αρχίσετε τις επαφές άμεσα εφόσον νιώθετε καλά και τα ράμματα έχουν απορροφηθεί. 45 μέρες είναι υπερ-αρκετό διάστημα.

Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιείτε σερβιέτες και σερβιετάκια όπως και στο παρελθόν, δεν θα σας δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα μια και η επούλωση έχει πια ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα.

με εχετε ηδη βοηθησει με το θεμα του resus και τωρα προεκυψε κι αλλο και αρχιζω να χανω την εμπιστοσυνη μου στον γιατρο μου. χρειαζομαι πολυ την γνωμη σας.

Ειμαι 31 ετων και πριν 2,5 μηνες ειχα μια αποβολη στην 9η εβδομαδα λογω αιματωματος. ο γιατρος μου ειχε πει πως στην αποξεση ειχε δη πως ειχα παχυ ενδομητριο και πως ειχε κι αυτο συμβαλει στην αποβολη.

Εχ σ.π.ω και ειχα αστατο κυκλο και αμηνορροιες που εφταναν και τους 5 μηνες και οταν αδιαθετουσα ειχα παρα πολυ αιμα. ομως απο την εναρξη του 2012 αρχισαν να στρωνουν τα πραγματα με κυκλο 30 με 40 ημερων εκτος απο τον μηνα που εμεινα εγκυος οπου και ειχα αδιαθετηση στις 20 ημερες.

Τωρα που προσπαθουμε και παλι και μετα απο 2 κυκλους περιοδου των 30 ημερων, ο γιατρος ειδε στον υπερηχο την 8η ημερα του κυκλου πως το ενδομητριο ηταν πολυ παχυ -δεν μου ειπε χιλιοστα- σαν να μην ειχα αδιαθετησει, και πως το ειχε δει και τον προηγουμενο μηνα αλλα δεν μου το ειπε γιατι περιμενε πως ειναι λογω της αποξεσης και πως θα επεφτε στην επομενη περιοδο. μου ειπε να κανω υστεροσκοπηση για αποξεση και ιστολογικη. οταν τον ρωτησα τι θα γινει αν ξαναπαχυνει μου ειπε πως θα κανουμε αποξεσεις και ενδιαμεσα προσπαθειες αρχιζοντας με προκληση ωορηξιας και καταληγοντας στο τελος στην εξωσωματικη.

το ενδεχομενο συνεχων αποξεσεων με τρομαζει και μου φαινεται αφυσικο. ποια ειναι η γνωμη σας?

υπαρχει περίπτωση καρκίνου?

να σημειωσω πως μετα τον υπερυχο έκανα σαλπιγγογραφια και ο γιατρος μου είπε πως φαίνεται και εκει το παχύ ενδομήτριο αλλα όχι πολύποδες.

επισης εχω διαβήτη τύπου 2 τον οποιο εχω ρυθμίσει άριστα χωρις φαρμακα πλεον με γλυκοζυλιομενη στο 5.1.

τι πιστεύετε για ολα αυτα?

ευχαριστω παρα πολύ εκ των προτέρων.

 

γιατρε σας παρακαλω απαντηστε μου, μη με ξεχάσετε. με εχει αρρωστησει η αγωνία:(

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα.

με εχετε ηδη βοηθησει με το θεμα του resus και τωρα προεκυψε κι αλλο και αρχιζω να χανω την εμπιστοσυνη μου στον γιατρο μου. χρειαζομαι πολυ την γνωμη σας.

Ειμαι 31 ετων και πριν 2,5 μηνες ειχα μια αποβολη στην 9η εβδομαδα λογω αιματωματος. ο γιατρος μου ειχε πει πως στην αποξεση ειχε δη πως ειχα παχυ ενδομητριο και πως ειχε κι αυτο συμβαλει στην αποβολη.

Εχ σ.π.ω και ειχα αστατο κυκλο και αμηνορροιες που εφταναν και τους 5 μηνες και οταν αδιαθετουσα ειχα παρα πολυ αιμα. ομως απο την εναρξη του 2012 αρχισαν να στρωνουν τα πραγματα με κυκλο 30 με 40 ημερων εκτος απο τον μηνα που εμεινα εγκυος οπου και ειχα αδιαθετηση στις 20 ημερες.

Τωρα που προσπαθουμε και παλι και μετα απο 2 κυκλους περιοδου των 30 ημερων, ο γιατρος ειδε στον υπερηχο την 8η ημερα του κυκλου πως το ενδομητριο ηταν πολυ παχυ -δεν μου ειπε χιλιοστα- σαν να μην ειχα αδιαθετησει, και πως το ειχε δει και τον προηγουμενο μηνα αλλα δεν μου το ειπε γιατι περιμενε πως ειναι λογω της αποξεσης και πως θα επεφτε στην επομενη περιοδο. μου ειπε να κανω υστεροσκοπηση για αποξεση και ιστολογικη. οταν τον ρωτησα τι θα γινει αν ξαναπαχυνει μου ειπε πως θα κανουμε αποξεσεις και ενδιαμεσα προσπαθειες αρχιζοντας με προκληση ωορηξιας και καταληγοντας στο τελος στην εξωσωματικη.

το ενδεχομενο συνεχων αποξεσεων με τρομαζει και μου φαινεται αφυσικο. ποια ειναι η γνωμη σας?

υπαρχει περίπτωση καρκίνου?

να σημειωσω πως μετα τον υπερυχο έκανα σαλπιγγογραφια και ο γιατρος μου είπε πως φαίνεται και εκει το παχύ ενδομήτριο αλλα όχι πολύποδες.

επισης εχω διαβήτη τύπου 2 τον οποιο εχω ρυθμίσει άριστα χωρις φαρμακα πλεον με γλυκοζυλιομενη στο 5.1.

τι πιστεύετε για ολα αυτα?

ευχαριστω παρα πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Καλησπέρα,

 

Δε σας ξέχασα, μην ανησυχείτε... Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα με τα δεδομένα που μου δίνετε, θα σας αναφέρω ωστόσο κάποια στοιχεία που ίσως είναι σχετικά.

 

Το πρώτο πράγμα που θα σας πω είναι να μην πανικοβάλεστε γιατί είναι απίθανο να πρόκειται για κάτι σοβαρό. Η πιθανότητα καρκίνου του ενδομητρίου για παράδειγμα στην ηλικία σας είναι εξαιρετικά μικρή, ειδικά με δεδομένο ότι παρόλο τις πολυκυστικές ωοθήκες έχετε τακτικά περίοδο.

 

Οι πολυκυστικές ωοθήκες μπορεί να σχετίζονται με υπερπλασία του ενδομητρίου (ανώμαλη πάχυνση) όμως αυτό συμβαίνει σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει περίοδος για πολλούς μήνες, όχι όσο έχετε περίοδο κάθε μήνα. Συνεπώς και αυτό το θεωρώ απίθανο.

 

Η υστεροσαλπιγγογραφία δεν μπορεί να δείξει το πάχος του ενδομητρίου, παρά μόνο την ύπαρξη μορφωμάτων που αλλάζουν το σχήμα της κοιλότητας της μήτρας, όπως για παράδειγμα πολύποδες ή ινομυώματα. Δεν ξέρω σε τι μπορεί να αναφέρεται ο γιατρός σας αναφορικά με τα αποτελέσματα της δικής σας, ειδικά όταν σας λέει ότι δεν υπάρχει πολύποδας.

 

Τέλος, πρακτικές όπως επαναλαμβανόμενες αποξέσεις, εξωσωματική, κλπ μου ακούγονται πολύ τραβηγμένες γι'αυτό ας μην προτρέχουμε, ειδικά όταν δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.

 

Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε οπωσδήποτε τη γνώμη και δεύτερου γυναικολόγου πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε άλλη εξέταση, ειδικά χειρουργική. Καλό θα ήταν μάλιστα να επισκεφθείτε συνάδελφο που έχει τη δυνατότητα να σας κάνει τρισδιάστατο κολπικό υπερηχογράφημα μια και αυτό μπορεί να δώσει πολλές επιπλέον πληροφορίες σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ.Μιχαλόπουλε.....

Σας είχα ξαναγράψει πριν απο λίγο καιρό όπου ετοιμαζόμουν για την πρώτη μου εμβρυομεταφορά μετά απο μία αποτυχημένη διέγερση με φάρμακα, με την οποία δεν ανταποκρίθηκε ο οργανισμός μου, (αμη 0,4 κ fsh απο 8 εως 15 σε διάφορες μετρήσεις) με μόνο 2 ωάρια όπου δεν γονιμοποιήθηκε κανένα........

Συνέχισα με συλλογή σε φυσικούς κύκλους, (6-7),απο τους οποίους προέκυψαν 3 εμβρυα:1 καλό,κ 2 μέτρια κ έτσι επιτέλους,προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορά κ 2 βδομάδες μετά πήραμε αρνητική χοριακή........Να σας θυμήσω πως είμαι 37 ετών.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πιστεύετε πως πρέπει να καταφύγω σε ξένα ωάρια,ή υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας με τα δικά μου ωάρια???

Κ επίσης υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί η ποιότητα των ωαρίων μου??????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

 

 

 

Γιατρέ μου,με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας.......

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ.Μιχαλόπουλε.....

Σας είχα ξαναγράψει πριν απο λίγο καιρό όπου ετοιμαζόμουν για την πρώτη μου εμβρυομεταφορά μετά απο μία αποτυχημένη διέγερση με φάρμακα, με την οποία δεν ανταποκρίθηκε ο οργανισμός μου, (αμη 0,4 κ fsh απο 8 εως 15 σε διάφορες μετρήσεις) με μόνο 2 ωάρια όπου δεν γονιμοποιήθηκε κανένα........

Συνέχισα με συλλογή σε φυσικούς κύκλους, (6-7),απο τους οποίους προέκυψαν 3 εμβρυα:1 καλό,κ 2 μέτρια κ έτσι επιτέλους,προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορά κ 2 βδομάδες μετά πήραμε αρνητική χοριακή........Να σας θυμήσω πως είμαι 37 ετών.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πιστεύετε πως πρέπει να καταφύγω σε ξένα ωάρια,ή υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας με τα δικά μου ωάρια???

Κ επίσης υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί η ποιότητα των ωαρίων μου??????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

 

 

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι ότι ο πιο αρμόδιος να σας συμβουλεύσει γι'αυτό το θέμα είναι ο συνάδελφος που έχει αναλάβει την εξωσωματική σας μια και γνωρίζει πολύ περισσότερες λεπτομέρειες για την περίπτωσή σας. Τρόπος να βελτιωθεί η ποιότητα των ωαρίων σας δεν υπάρχει και ίσως όντως θα πρέπει να σκεφτείτε και τη δωρεά ωαρίων, όμως πριν καταλήξετε σε μια τέτοια απόφαση πρέπει να λάβετε υπόψη σας τη συμβουλή του γιατρού σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ

Την τετάρτη 21/2 είχα αποβολή με κύηση 8 εβδομάδων. Μου έγινε αμέσως απόξεση και από τότε έχω αιμορραγία. Ο γιατρός μου έδωσε την επόμενη να πάρω Methergin, αλλά οι πόνοι είναι αφόρητοι! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αυτά τα χάπια είναι απαραίτητα, για πόσο καιρό θα έχω αιμορραγία και τέλος αν η διαδικασία της απόξεσης ήταν η ενδεδειγμένη ή θα μπορούσε η μήτρα να καθαρίσει μόνη της. Η αποβολή ήταν ατελής.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ

Την τετάρτη 21/2 είχα αποβολή με κύηση 8 εβδομάδων. Μου έγινε αμέσως απόξεση και από τότε έχω αιμορραγία. Ο γιατρός μου έδωσε την επόμενη να πάρω Methergin, αλλά οι πόνοι είναι αφόρητοι! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αυτά τα χάπια είναι απαραίτητα, για πόσο καιρό θα έχω αιμορραγία και τέλος αν η διαδικασία της απόξεσης ήταν η ενδεδειγμένη ή θα μπορούσε η μήτρα να καθαρίσει μόνη της. Η αποβολή ήταν ατελής.

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλημέρα,

 

Μετά από μια απόξεση είναι φυσιολογικό να υπάρχει κάποια κολπική αιμορραγία, συνήθως όσο η περίοδος ή λιγότερο. Επιπλέον, κατά κανόνα ο πόνος περιορίζεται σε ήπιες κράμπες περιόδου οι οποίες διαρκούν για δυο-τρεις μέρες.

 

Αυτό που περιγράφετε (αιμορραγία με έντονο πόνο) με προβληματίζει γιατί παραπέμπει είτε σε ατελή εκκένωση της μήτρας κατά την απόξεση, είτε σε κάποια λοίμωξη (ενδομητρίτιδα). Επειδή όμως διάγνωση μέσω ίντερνετ δε γίνεται, θα σας συμβούλευα να επικοινωνήσετε άμεσα με το γιατρό σας και να ζητήσετε να σας δει το γρηγορότερο.

 

Όσο για τις άλλες ερωτήσεις σας, η άμεση απόξεση δεν είναι πάντα απαραίτητη αλλά το αν είναι ασφαλές μια γυναίκα να περιμένει να ολοκληρωθεί η αποβολή αυτόματα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που αξιολογούνται κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Γέννησα πριν 9 μήνες και πριν είχα σταθερή περίοδο 28 ημερών. Μετά την γέννα όμως αυτό άλλαξε και τώρα είμαι πλέον στις 24 ημέρες και άλλες φορές στις 20. Αυτό είναι φυσιολογικό ή κάτι τρέχει? Επίσης στις 24 ημέρες η γόνιμη είναι η 14? Και στην περίοδο των 20 ημερών τι γίνεται? Παίρνω Τ4 για να ρυθμίσω την TSH μου, υπάρχει περίπτωση να μην έχει ρυθμιστεί και να το προκαλεί όλο αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μετά από μια απόξεση είναι φυσιολογικό να υπάρχει κάποια κολπική αιμορραγία, συνήθως όσο η περίοδος ή λιγότερο. Επιπλέον, κατά κανόνα ο πόνος περιορίζεται σε ήπιες κράμπες περιόδου οι οποίες διαρκούν για δυο-τρεις μέρες.

 

Αυτό που περιγράφετε (αιμορραγία με έντονο πόνο) με προβληματίζει γιατί παραπέμπει είτε σε ατελή εκκένωση της μήτρας κατά την απόξεση, είτε σε κάποια λοίμωξη (ενδομητρίτιδα). Επειδή όμως διάγνωση μέσω ίντερνετ δε γίνεται, θα σας συμβούλευα να επικοινωνήσετε άμεσα με το γιατρό σας και να ζητήσετε να σας δει το γρηγορότερο.

 

Όσο για τις άλλες ερωτήσεις σας, η άμεση απόξεση δεν είναι πάντα

απαραίτητη αλλά το αν είναι ασφαλές μια γυναίκα να περιμένει να ολοκληρωθεί η αποβολή αυτόματα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που αξιολογούνται κατά περίπτωση.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, απλά να σημειώσω ότι οι πόνοι έχουν δυναμώσει (το αίμα είναι σαν περιόδου) και πριν λίγο απέβαλα δύο μικρά κομματάκια σάκου. Υπάρχει περίπτωση για δεύτερη απόξεση?

Σας ευχαριστώ και πάλι

Να στε καλά

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, απλά να σημειώσω ότι οι πόνοι έχουν δυναμώσει (το αίμα είναι σαν περιόδου) και πριν λίγο απέβαλα δύο μικρά κομματάκια σάκου. Υπάρχει περίπτωση για δεύτερη απόξεση?

Σας ευχαριστώ και πάλι

Να στε καλά

 

Φοβάμαι ότι φαίνεται πολύ πιθανό να υπάρχουν υπολείμματα που δεν απομακρύνθηκαν με την πρώτη απόξεση και ως αποτέλεσμα έχετε ακόμα συμπτώματα αποβολής. Θα σας συμβουλεύσω και πάλι να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας και αν αυτό δεν είναι δυνατό να απευθυνθείτε άμεσα στο εφημερεύον νοσοκομείο. Δυστυχώς είναι όντως πιθανό να χρειαστείτε και δεύτερη απόξεση, ανάλογα και με την κλινική και υπερηχογραφική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Γέννησα πριν 9 μήνες και πριν είχα σταθερή περίοδο 28 ημερών. Μετά την γέννα όμως αυτό άλλαξε και τώρα είμαι πλέον στις 24 ημέρες και άλλες φορές στις 20. Αυτό είναι φυσιολογικό ή κάτι τρέχει? Επίσης στις 24 ημέρες η γόνιμη είναι η 14? Και στην περίοδο των 20 ημερών τι γίνεται? Παίρνω Τ4 για να ρυθμίσω την TSH μου, υπάρχει περίπτωση να μην έχει ρυθμιστεί και να το προκαλεί όλο αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Καλησπέρα,

 

Δύσκολο να πει κανείς, όμως επειδή η αλλαγή στον κύκλο σας είναι έντονη καλό θα ήταν να κάνετε έναν πλήρη ορμονολογικό έλεγχο που να περιλαμβάνει και έλεγχο θυρεοειδούς. Πιστεύω ότι ίσως τα συμπτώματα σας όντως οφείλονται σε κάποια ορμονική διαταραχή.

Link to comment
Share on other sites

αν παιρνεις primolut και μεινεις εγκυος μετα τη διακοπή ερχεται αιμα υποχρεωτικα ή όχι? αυτο δεν το εχω καταλαβει. για 6 μηνες θα τα παιρνω λόγω χαμηλης προγεστερονης και αστατου κυκλου. ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

αν παιρνεις primolut και μεινεις εγκυος μετα τη διακοπή ερχεται αιμα υποχρεωτικα ή όχι? αυτο δεν το εχω καταλαβει. για 6 μηνες θα τα παιρνω λόγω χαμηλης προγεστερονης και αστατου κυκλου. ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλησπέρα,

 

Κατά κανόνα σταματώντας φάρμακα όπως το Primolut εκτός εγκυμοσύνης έρχεται περίοδος μέσα σε λίγες μέρες. Μπορεί να είναι δύσκολο να μείνεις έγκυος παίρνοντάς τα γιατί συχνά εμποδίζουν την ωορρηξία, αν και δε συμβαίνει πάντα, εξαρτάται από τη δόση, τη συχνότητα κ.α. Εάν μείνεις έγκυος όσο ακολουθείς την αγωγή τότε σταματώντας τη το πιθανότερο είναι ότι δε θα υπάρξει αιμορραγία μια και αντίστοιχη ορμόνη παράγεται από την ωοθήκη και τον πλακούντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...