Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ.έχω ήδη κανονίσει ραντεβού με τον διαβητολόγο να το δούμε το θέμα γιατί αγχώθηκα.

εάν γνωρίζετε, τί θα μπορούσε να προκαλέσει η μετφορμίνη στο έμβρυο;από τις λίγες έρευνες που έχουν γίνει υπάρχει κάποια ένδειξη;

και πάλι σας ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι αρκετά συγκεχυμένα για την ώρα. Κάποιες έρευνες έχουν αναφέρει πιθανές αναπτυξιακές επιπτώσεις στο έμβρυο ειδικά όταν το φάρμακο χορηγείται στο πρώτο τρίμηνο (π.χ. στους όρχεις), κάποιες άλλες το εμπλέκουν στην πρόκληση υπολειπόμενης ανάπτυξης σε έμβρυα με ήδη δυσλειτουργικό πλακούντα. Αρκετές μελέτες πάντως υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες από τη χορήγηση μετφορμίνης, οπότε το συμπέρασμα είναι... πως ουσιαστικά δεν ξέρουμε! Νομίζω πως θα χρειαστεί ακόμα καιρός πριν καταλήξουμε σε οριστικά συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρε καλημερα! Ειμαι 24 χρονων και τον Ιανουαριο ημουν στην 13η εβδομαδα και στην αυχενικη διαφανεια ο γιατρος ειδε οτι το εμβρυο εχει Ακρανια και ετσι επρεπε να διακοψω (τραυματικη εμπειρια). Απο τοτε με τον συζηγο προσπαθουμε λιγο στην τυχη. Αυτο τον μηνα περιοδο ειχα στις 15/9 και τωρα που ειμαι στην 12η μερα του κυκλου μου ξεκινησα τεστ ωορρηξιας γιατι ο κυκλος μου ειναι αστατος,απο 30 εως 40 μερες. Ολοι μου λενε μην αγχωνεσαι και οτι ειμαι μικρη. Αλλα αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι μην παθω παλι τα ιδια. Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι ειναι σπανιο φαινομενο και οτι απλα ετυχε να μην δημιουργηθει σωστα το κεφαλι του. Εκανε εξετασεις και στο εμβρυο και δεν βρηκαν οτι φταιει κατι. Φοβαμαι ομως πολυ. Τον εμπιστευομαι τον γυναικολογο μου,αλλα μια δευτερη γνωμη θα με ηρεμουσε περισσοτερο. Θα ηθελα να μου πειτε αν εχω πιθανοτητες να μεινω πολυ συντομα εγκυος και αν υπαρχει περιπτωση να παρουσιαστει παλι το ιδιο προβλημα.

 

 

Καλησπέρα,

 

Φυσικό να αγχώνεστε, όντως περάσατε μια ιδιαίτερα τραυματική εμπειρία. Πάντως κι εγώ με τη σειρά μου θα είμαι ιδιαίτερα καθησυχαστικός. Η ακρανία είναι σπάνια και τυχαία ανωμαλία (συχνότητα 1:10,000 ή και ακόμα λιγότερο) και το γεγονός ότι σας συνέβη μια φορά δεν αυξάνει τις πιθανότητες για να σας ξανασυμβεί. Επιπλέον η κατάληξη της προηγούμενης εγκυμοσύνης δεν επηρεάζει σε τίποτα τις πιθανότητες να μείνετε και πάλι έγκυος, είστε ακριβώς όσο γόνιμη ήσασταν και πριν!

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να μη σκέφτεστε τι έγινε την τελευταία φορά και να προσπαθήσετε για μια νέα εγκυμοσύνη χωρίς άγχος (και χωρίς τεστ ωορρηξίας για την ώρα...) Έχετε όντως χρόνο, συχνές επαφές και ηρεμία θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Φυσικό να αγχώνεστε, όντως περάσατε μια ιδιαίτερα τραυματική εμπειρία. Πάντως κι εγώ με τη σειρά μου θα είμαι ιδιαίτερα καθησυχαστικός. Η ακρανία είναι σπάνια και τυχαία ανωμαλία (συχνότητα 1:10,000 ή και ακόμα λιγότερο) και το γεγονός ότι σας συνέβη μια φορά δεν αυξάνει τις πιθανότητες για να σας ξανασυμβεί. Επιπλέον η κατάληξη της προηγούμενης εγκυμοσύνης δεν επηρεάζει σε τίποτα τις πιθανότητες να μείνετε και πάλι έγκυος, είστε ακριβώς όσο γόνιμη ήσασταν και πριν!

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να μη σκέφτεστε τι έγινε την τελευταία φορά και να προσπαθήσετε για μια νέα εγκυμοσύνη χωρίς άγχος (και χωρίς τεστ ωορρηξίας για την ώρα...) Έχετε όντως χρόνο, συχνές επαφές και ηρεμία θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ! Με καθησυχασατε αρκετα! Οσο για τα τεστ ωορρηξιας τα ξεκινησα τωρα γιατι τον Ιανουαριο εγινε η διακοπη και απο τον Φεβρουαριο μεχρι και τον Αυγουστο προσπαθουμε στην τυχη χωρις να γνωριζω ποτε ειναι οι γονιμες μερες μου. Πλεον δεν θελω να το αφησω και αλλο στην τυχη και να αγχωνομαι, ενω με τα τεστ πιστευω οτι θα προσπαθω τις σωστες μερες!! Οτι ειναι να γινει θα γινει! Σας ευχαριστω και παλι..

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!Έχω μια ερώτηση!Την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου είχαμε ενα ατύχημα με το αγόρι μου.Έσπασε το προφυλακτικό χωρίς να το καταλάβουμε και τελείωσε μέσα μου.Ήμουν στη 13η μέρα του κύκλου μου,ο οποιός είναι περίπου 30-32 ημερών.Μέσα σε 4-5 ώρες πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας.Τρόμαξα πολύ.Πέρα από αυτό,την ίδια μέρα ξεκίνησα να παίρνω και τα gynofen 35 τα οποια και τελείωσα.Την τελευταία βδομάδα πονούσε το στήθος μου κάτι που ΄μου συμβαίνει συχνά πριν αδιαθετήσω..Επίσης έχω παρατηρήσει και υπερέκκριση υγρών κάτι που θέλω να πιστεύω οτι είναι από τα αντισυλληπτικά γιατί και παλιότερα που τα έπαιρνα μου συνέβαινε.Επίσης,τις 2 τελευταίες μέρες νοιώθω κάτι πόνους στο κάτω μέρος της κοιλιάς μου..Δεν ξέρω,υπάρχει κάποια περίπτωση εγκυμοσύνης ή να περιμένω?θα χρειαστεί να πάρω κάποιο τεστ για να ηρεμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!Έχω μια ερώτηση!Την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου είχαμε ενα ατύχημα με το αγόρι μου.Έσπασε το προφυλακτικό χωρίς να το καταλάβουμε και τελείωσε μέσα μου.Ήμουν στη 13η μέρα του κύκλου μου,ο οποιός είναι περίπου 30-32 ημερών.Μέσα σε 4-5 ώρες πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας.Τρόμαξα πολύ.Πέρα από αυτό,την ίδια μέρα ξεκίνησα να παίρνω και τα gynofen 35 τα οποια και τελείωσα.Την τελευταία βδομάδα πονούσε το στήθος μου κάτι που ΄μου συμβαίνει συχνά πριν αδιαθετήσω..Επίσης έχω παρατηρήσει και υπερέκκριση υγρών κάτι που θέλω να πιστεύω οτι είναι από τα αντισυλληπτικά γιατί και παλιότερα που τα έπαιρνα μου συνέβαινε.Επίσης,τις 2 τελευταίες μέρες νοιώθω κάτι πόνους στο κάτω μέρος της κοιλιάς μου..Δεν ξέρω,υπάρχει κάποια περίπτωση εγκυμοσύνης ή να περιμένω?θα χρειαστεί να πάρω κάποιο τεστ για να ηρεμήσω?

 

 

Παρακαλώ δείτε την απάντησή μου στην ερώτησή σας στο θέμα "υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης με αντισυλληπτικά & χάπι επόμενης μέρας".

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γιατρέ.Είμαι 37 ετών αλλά οι ωοθήκες μου μάλλον μεγαλύτερες από εμένα.....Προσπαθούμε 3 χρόνια περίπου να κάνουμε παιδί μετά από μία παλλίνδρομη κύηση που η εγκυμοσύνη ήρθε από τον πρώτο μήνα των προσπαθειών μας!! Τώρα μετά απο μια εξωσωματική με πτωχή ανταπόκριση στα φάρμακα κ χωρίς να γίνει εμβρυομεταφορά,ξεκίνησα με φυσικούς κύκλους απο τους οποίους πρέκυψαν 2 έμβρυα,ένα καλής ποιότητας κι ένα μέτριο το οποίο δεν έχει πολλές πιθανότητες να εξελιχθεί......

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Οι πιθανότητες του να μείνω εγκυος είναι ίδιες με κάθε άλλη γυναίκα (με τα ήδη υπάρχοντα έμβρυα)ή λόγω των ωοθηκών μου δυσκολέυεται η επίτευξη εγκυμοσύνης?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε!!

θελω να κοψω τον θηλασμο ...ποια ειναι η μεθοδος που πρεπει να ακολουθησω γιανα μην παθω μαστιτιδα???μου ειπαν να βαλω δυοσμο ...

μετα απο ποσο καιρο ερχεται περιοδος????

ευχαριστω εκ τον πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε!!

θελω να κοψω τον θηλασμο ...ποια ειναι η μεθοδος που πρεπει να ακολουθησω γιανα μην παθω μαστιτιδα???μου ειπαν να βαλω δυοσμο ...

μετα απο ποσο καιρο ερχεται περιοδος????

ευχαριστω εκ τον πρωτερων

 

Καλησπέρα,

 

Ο καλύτερος και πιο ανώδυνος τρόπος να σταματήσετε το θηλασμό είναι η σταδιακή, όχι απότομη, αντικατάσταση των γευμάτων με τεχνητό γάλα. Ξεκινάτε αντικαθιστώντας ένα μόνο γεύμα την ημέρα στην αρχή για λίγες μέρες, μετά τα κάνετε δυο για μερικές ακόμα, κλπ μέχρι να σταματήσετε τελείως. Μη βιαστείτε, δώστε χρόνο στο μωρό και το στήθος σας να προσαρμοστούν. Συνήθως μέσα σε 2-3 εβδομάδες η παραγωγή γάλακτος θα έχει ελαχιστοποιηθεί.

 

Εάν έχετε πρήξιμο ή πόνο στο στήθος μπορείτε να βγάλετε γάλα με την αντλία αλλά μόνο τόσο όσο χρειάζεται για να υποχωρήσουν τα συμπτώματα. Επίσης μπορείτε να βάζετε τακτικά κρύες κομπρέσες στο στήθος γιατί βοηθούν να μειωθεί η ενόχληση.

Ο δυόσμος επίσης θεωρείται ότι μειώνει την παραγωγή γάλακτος. Μπορείτε να πίνετε τακτικά τσάι δυόσμου για να επιταχυνθεί η διαδικασία.

 

Από τη στιγμή που ο θηλασμός περιοριστεί σημαντικά η περίοδος επανέρχεται μέσα σε δυο-τρεις μήνες. Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική σ'αυτό το θέμα οπότε μην ανησυχήσετε αν έρθει νωρίτερα ή αργήσει περισσότερο. Απλά να θυμάστε το ζήτημα της αντισύλληψης γιατί μπορείτε να μείνετε έγκυος και πριν σας έρθει περίοδος...

 

Καλή επιτυχία, δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο ακούγεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.Είμαι 37 ετών αλλά οι ωοθήκες μου μάλλον μεγαλύτερες από εμένα.....Προσπαθούμε 3 χρόνια περίπου να κάνουμε παιδί μετά από μία παλλίνδρομη κύηση που η εγκυμοσύνη ήρθε από τον πρώτο μήνα των προσπαθειών μας!! Τώρα μετά απο μια εξωσωματική με πτωχή ανταπόκριση στα φάρμακα κ χωρίς να γίνει εμβρυομεταφορά,ξεκίνησα με φυσικούς κύκλους απο τους οποίους πρέκυψαν 2 έμβρυα,ένα καλής ποιότητας κι ένα μέτριο το οποίο δεν έχει πολλές πιθανότητες να εξελιχθεί......

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Οι πιθανότητες του να μείνω εγκυος είναι ίδιες με κάθε άλλη γυναίκα (με τα ήδη υπάρχοντα έμβρυα)ή λόγω των ωοθηκών μου δυσκολέυεται η επίτευξη εγκυμοσύνης?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα,

 

Η καλή ή μη λειτουργία των ωοθήκων δεν παίζει μεγάλο ρόλο εφόσον φτάσατε στο στάδιο της εμβρυομεταφοράς. Το πόσο πιθανό είναι να επιτευχθεί εμφύτευση και συνεπώς εγκυμοσύνη εξαρτάται πρωτίστως από την ποιότητα του εμβρύου συνεπώς θα έλεγα ότι οι πιθανότητές σας είναι ίδιες με κάθε άλλης γυναίκας με αντίστοιχης ποιότητας έμβρυο.

 

Σας εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε. Σας ειχα ξανα γραψει οτι τον Ιανουαριο ειχα κανει διακοπη εγκυμοσυνης γιατι το εμβρυο ειχε Ακρανια. Εχω ομως να σας κανω μια ερωτηση. Απο την διακοπη και μετα,τα βραδια μονο,οταν ξαπλωνα να κοιμηθω με επιανε ενα περιεργο μουδιασμα απο την μεση και κατω το οποιο δεν μπορω να το περιγραψω...κατι σαν μουδιασμα..φαγουρα...καψιμο..κατι πολυ εντονο, με αποτελεσμα να πρεπει να σηκωθω να περπατησω λιγο και οοοοταν μου περασει να ξανα προσπαθησω να κοιμηθω. Απο τον Ιανουαριο μεχρι και τον Μαρτιο με Απριλιο μου συνεβαινε σχεδον ανα δευτερη μερα ή και καθε μερα και με ταλαιπορουσε γιατι δεν κοιμομουν τα βραδια . Απο τον Μαρτιο μεχρι και τωρα εξακολουθει να συμβαινει το ιδιο αλλα 1 με 2 φορες την εβδομαδα. Οταν ειχα κανει την διακοπη μου ειχανε κανει επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα τον πονο. Πριν μου την κανουν μου διαβασαν ενα κατεβατο με το τι μπορει να συμβει (αν θυμαμαι καλα) και το υπεγραψα χωρις να πολυ καταλαβα τι μου διαβασαν, αλλα εγω ημουν τοσο χαλια που το μονο που σκεφτομουν ηταν να τελιωνω και να γυρισω σπιτι μου. Μηπως τα μουδιασματα που νιωθω απο την μεση και κατω εχουν καμια σχεση με την επισκληριδιο? Ποτε πριν δεν το ειχα ξανα παθει αυτο. Ισως να μην εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο. Θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσατε ωστε να φυγει αυτη η ιδεα απο το μυαλο μου και να ψαξω να δω αν ειναι κατι τελικα. Σας ευχαριστω!

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Μιχαλόπουλε γεια σας και από εμένα.Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 6Αυγούστου.Από τότε δεν ξαναδα περίοδο.Την 14η μέρα του κύκλου μου είχα έντονους πόνους περιόδου και ανακατωσούρες.Τελικά 46 μέρες απότην περίοδο μου έκανα τεστ μήπως και ήμουν έγκυος (είχα πονάκια περιόδου και ανακατωσούρες) αλλά το τεστ βγήκε αρνητικό.Όμως περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα και το περίεργο είναι πως κάποιες φορές έχω πονάκια (οι ανακατωσούρες σταμάτησαν).Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μιχαλόπουλε γεια σας και από εμένα.Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 6Αυγούστου.Από τότε δεν ξαναδα περίοδο.Την 14η μέρα του κύκλου μου είχα έντονους πόνους περιόδου και ανακατωσούρες.Τελικά 46 μέρες απότην περίοδο μου έκανα τεστ μήπως και ήμουν έγκυος (είχα πονάκια περιόδου και ανακατωσούρες) αλλά το τεστ βγήκε αρνητικό.Όμως περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα και το περίεργο είναι πως κάποιες φορές έχω πονάκια (οι ανακατωσούρες σταμάτησαν).Τι να κάνω;

 

Γεια σας,

 

Το πρώτο πράγμα που θα σας συμβούλευα να κάνετε είναι μια εξέταση β-χοριακής ορού. Αυτό για να είμαστε βέβαιοι ότι δεν είστε έγκυος μια και η καθυστέρηση που έχετε είναι σημαντική και τα τεστ εγκυμοσύνης κάποιες φορές μπορεί να μην είναι εντελώς ακριβή.

 

Από εκεί και πέρα, εάν η β-χοριακή είναι και αυτή αρνητική το επόμενο βήμα θα ήταν ένας έλεγχος από γυναικολόγο για να σας δει υπερηχογραφικά και να σας συμβουλέψει λαμβάνοντας υπόψη και το ιστορικό σας που σ'αυτές τις περιπτώσεις έχει ιδιαίτερη σημασία. Οι ορμονικές εξετάσεις δεν είναι πάντα διαφωτιστικές και επειδή κοστίζουν θα σας πρότεινα να περιμένετε να δείτε αν ο γιατρός που θα σας δει κρίνει ότι χρειάζονται να γίνουν.

 

Εάν δε βρεθεί πάντως κάτι και κριθεί ότι είναι απλά μια παροδική ορμονική αναστάτωση υπάρχουν φαρμακευτικές αγωγές που μπορείτε να πάρετε για να σας έρθει περίοδος.

 

Εάν χρειαστείτε κάτι περαιτέρω μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και πάλι μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε. Σας ειχα ξανα γραψει οτι τον Ιανουαριο ειχα κανει διακοπη εγκυμοσυνης γιατι το εμβρυο ειχε Ακρανια. Εχω ομως να σας κανω μια ερωτηση. Απο την διακοπη και μετα,τα βραδια μονο,οταν ξαπλωνα να κοιμηθω με επιανε ενα περιεργο μουδιασμα απο την μεση και κατω το οποιο δεν μπορω να το περιγραψω...κατι σαν μουδιασμα..φαγουρα...καψιμο..κατι πολυ εντονο, με αποτελεσμα να πρεπει να σηκωθω να περπατησω λιγο και οοοοταν μου περασει να ξανα προσπαθησω να κοιμηθω. Απο τον Ιανουαριο μεχρι και τον Μαρτιο με Απριλιο μου συνεβαινε σχεδον ανα δευτερη μερα ή και καθε μερα και με ταλαιπορουσε γιατι δεν κοιμομουν τα βραδια . Απο τον Μαρτιο μεχρι και τωρα εξακολουθει να συμβαινει το ιδιο αλλα 1 με 2 φορες την εβδομαδα. Οταν ειχα κανει την διακοπη μου ειχανε κανει επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα τον πονο. Πριν μου την κανουν μου διαβασαν ενα κατεβατο με το τι μπορει να συμβει (αν θυμαμαι καλα) και το υπεγραψα χωρις να πολυ καταλαβα τι μου διαβασαν, αλλα εγω ημουν τοσο χαλια που το μονο που σκεφτομουν ηταν να τελιωνω και να γυρισω σπιτι μου. Μηπως τα μουδιασματα που νιωθω απο την μεση και κατω εχουν καμια σχεση με την επισκληριδιο? Ποτε πριν δεν το ειχα ξανα παθει αυτο. Ισως να μην εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο. Θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσατε ωστε να φυγει αυτη η ιδεα απο το μυαλο μου και να ψαξω να δω αν ειναι κατι τελικα. Σας ευχαριστω!

 

 

Γεια σας,

 

Η επισκληρίδιος έχει όντως ένα μικρό κίνδυνο πρόκλησης νευρικής βλάβης (γύρω στο 1:5500) η οποία θα μπορούσε να εκδηλωθεί όπως περιγράφετε. Ένας άλλος τρόπος πρόκλησης αντίστοιχης βλάβης είναι η κακή τοποθέτηση της ασθενούς όσο βρίσκεται υπό αναισθησία στο χειρουργικό τραπέζι, με την πύελο να μη στηρίζεται επαρκώς και να θέτει τη μέση υπό μεγάλη πίεση.

 

Το γεγονός ότι τα συμπτώματά σας άρχισαν μετά την επέμβαση υποδηλώνει ότι μάλλον έχουν κάποια σχέση με αυτή. Φοβάμαι ότι η ακριβής αιτία μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαπιστωθεί, όμως από την εμπειρία μου τέτοια συμπτώματα σταδιακά υποχωρούν από μόνα τους μετά από μερικούς μήνες.

 

Σαφώς και πιο αρμόδιος να σας συμβουλεύσει θα ήταν κάποιος Νευρολόγος ο οποίος μπορεί με την κλινική εξέταση να διαπιστώσει ποιο νεύρο ευθύνεται για τα συμπτώματα και με ποιον τρόπο μπορούν αυτά να αντιμετωπιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!!!

Αν και είχα μια πολύ εύκολη πρώτη εγκυμοσύνη χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα γέννησα ξαφνικά στην 34η εβδομάδα (σπάσανε τα νερά). Το κοριτσάκι μου νοσηλεύτηκε στη μεν για 10 ημέρες και είναι υγιέστατο.....Τώρα 15 μήνες μετά σκεφτόμαστε για δεύτερο μωράκι..Το ερώτημα που με απασχολεί είναι θα γεννηθεί και το δεύτερο μωρό πρόωρα; Πρέπει να γίνουν κάποιες παραπάνω εξετάσεις;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Το πρώτο πράγμα που θα σας συμβούλευα να κάνετε είναι μια εξέταση β-χοριακής ορού. Αυτό για να είμαστε βέβαιοι ότι δεν είστε έγκυος μια και η καθυστέρηση που έχετε είναι σημαντική και τα τεστ εγκυμοσύνης κάποιες φορές μπορεί να μην είναι εντελώς ακριβή.

 

Από εκεί και πέρα, εάν η β-χοριακή είναι και αυτή αρνητική το επόμενο βήμα θα ήταν ένας έλεγχος από γυναικολόγο για να σας δει υπερηχογραφικά και να σας συμβουλέψει λαμβάνοντας υπόψη και το ιστορικό σας που σ'αυτές τις περιπτώσεις έχει ιδιαίτερη σημασία. Οι ορμονικές εξετάσεις δεν είναι πάντα διαφωτιστικές και επειδή κοστίζουν θα σας πρότεινα να περιμένετε να δείτε αν ο γιατρός που θα σας δει κρίνει ότι χρειάζονται να γίνουν.

 

Εάν δε βρεθεί πάντως κάτι και κριθεί ότι είναι απλά μια παροδική ορμονική

αναστάτωση υπάρχουν φαρμακευτικές αγωγές που μπορείτε να πάρετε για να σας

έρθει περίοδος.

 

Εάν χρειαστείτε κάτι περαιτέρω μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και πάλι μαζί μου.

 

Καλησπέρα γιατρό μου!Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας!Ορμονικές εξετάσεις είχα κάνει πριν από κάνα 5μηνό.Ο λόγος που τις είχα κάνει ήταν οι φουντωμάρες που έχω εδώκαι κάποια χρόνια.Ο γιατρός που τις είδε μου είπε πως ήταν καλές και ότι θα έπρεπε να πάω σε ενδοκρινολόγο.Πήγα σε ενδοκρινολόγο και ο θυροειδής μου είναι εντάξει.Η ενδοκρινολόγος μου είπε να επαναλάβω τις FSH και LH.Η μικροβιολογός που έκανα τις εξετάσεις μου είπε πως οισυγκεκριμένες 2εξετάσεις ναι μεν ήταν μέσα στα όρια αλλά παρουσίαζαν την εικόνα μεγαλύτερης γυναίκας?Η FSH ήταν 9,7 ενω για την ηλικία μου θα έπρεπε να είναι 4-5.Στην οικογένεια μας έχουμε καιτην μητέρα της γιαγιάς μου που μπήκε σε πολύ μικρή ηλικία στην κλιμακτήριο:-(...Όπως καταλαβαίνεται λίγο έχω ταραχτεί με αυτή την πιθανότητα στο μυαλό:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

 

Η επισκληρίδιος έχει όντως ένα μικρό κίνδυνο πρόκλησης νευρικής βλάβης (γύρω στο 1:5500) η οποία θα μπορούσε να εκδηλωθεί όπως περιγράφετε. Ένας άλλος τρόπος πρόκλησης αντίστοιχης βλάβης είναι η κακή τοποθέτηση της ασθενούς όσο βρίσκεται υπό αναισθησία στο χειρουργικό τραπέζι, με την πύελο να μη στηρίζεται επαρκώς και να θέτει τη μέση υπό μεγάλη πίεση.

 

Το γεγονός ότι τα συμπτώματά σας άρχισαν μετά την επέμβαση υποδηλώνει ότι μάλλον έχουν κάποια σχέση με αυτή. Φοβάμαι ότι η ακριβής αιτία μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαπιστωθεί, όμως από την εμπειρία μου τέτοια συμπτώματα σταδιακά υποχωρούν από μόνα τους μετά από μερικούς μήνες.

 

Σαφώς και πιο αρμόδιος να σας συμβουλεύσει θα ήταν κάποιος Νευρολόγος ο οποίος μπορεί με την κλινική εξέταση να διαπιστώσει ποιο νεύρο ευθύνεται για τα συμπτώματα και με ποιον τρόπο μπορούν αυτά να αντιμετωπιστούν.

 

 

Μου κανατε την καρδια πετρα! 'Ηλπιζα πως θα μου λεγατε πως δεν εχουν καμια σχεση τα μουδιασματα με την επισκληριδιο. Σας ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησατε. Να δω τι αλλο θα μου συμβει!!! Μου ειχατε πει πως η ακρανία είναι σπάνια και τυχαία ανωμαλία (συχνότητα 1:10,000 ή και ακόμα λιγότερο). Τωρα μου λετε πως η επισκληρίδιος έχει όντως ένα μικρό κίνδυνο πρόκλησης νευρικής βλάβης (γύρω στο 1:5500)....τι τυχη και αυτη!!! Ολα σε μενα?? Τουλαχιστον τωρα θα κοιταξω να παω σε νευρολογο να δω τι ειναι. Σας ευχαριστω και παλι!

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!εχω ασταθή κύκλο απο πολυ μικρή( 15χρ. ) κ τώρα στα 29 έχοντας μια κορη 4 χρ.και εχω πάρει και αρκετά κιλά συνεχίζω να εχω περίοδο κάθε 30-40 μέρες.στον τελευταιο υπερυχογρ.ελεγχο πριν 5 μηνες ειχα και κάποιες κύστες.το πρόβλημά μου είναι το εξης ενώ πρήξιμο κ πόνο στο στήθοσ είχα λίγεσ μέρεσ πριν την περίοδο εδω κ δυο μήνες γύρω στην 15 μέρα του κύκλου πόναει πόλυ το στήθοσ μου κ περνάει μόνο οταν αδιαθετω,τι μπορει να συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!!!

Αν και είχα μια πολύ εύκολη πρώτη εγκυμοσύνη χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα γέννησα ξαφνικά στην 34η εβδομάδα (σπάσανε τα νερά). Το κοριτσάκι μου νοσηλεύτηκε στη μεν για 10 ημέρες και είναι υγιέστατο.....Τώρα 15 μήνες μετά σκεφτόμαστε για δεύτερο μωράκι..Το ερώτημα που με απασχολεί είναι θα γεννηθεί και το δεύτερο μωρό πρόωρα; Πρέπει να γίνουν κάποιες παραπάνω εξετάσεις;

Ευχαριστώ πολύ

 

Καλησπέρα,

 

Στατιστικά το δεύτερο μωρό έχει μια πιθανότητα της τάξης του 20% να γεννηθεί πρόωρα. Αυτό δεν είναι υψηλό ποσοστό, είναι δυστυχώς όμως υψηλότερο από την πιθανότητα που είχατε την πρώτη φορά, που ήταν γύρω στο 12%. Συνεπώς, αν και μπορούμε να πούμε ότι το πιθανότερο είναι ότι το δεύτερο μωράκι δε θα γεννηθεί πρόωρα, εντούτοις υπάρχει διπλάσια πιθανότητα αυτό να συμβεί απ' ό,τι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Η στατιστική βλέπετε είναι άτιμο πράγμα...

 

Επειδή ο μηχανισμός πρόκλησης πρόωρου τοκετού δεν είναι καλά κατανοητός, δεν υπάρχουν κάποιες επιπλέον εξετάσεις που θα χρειαστείτε στη δεύτερη εγκυμοσύνη. Οι εξετάσεις ρουτίνας του πρώτου τριμήνου, ειδικά αυτές που ελέγχουν για λοιμώξεις, κατά κανόνα αρκούν. Φυσικά καλό είναι να γίνει μια παρακολούθηση του μήκους του τραχήλου κατά τη διάρκεια της κύησης για έγκαιρο εντοπισμό τυχόν βράχυνσης (=κοντός τράχηλος), οι περισσότεροι συνάδελφοι όμως το κάνουν αυτό έτσι κι αλλιώς σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρό μου!Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας!Ορμονικές εξετάσεις είχα κάνει πριν από κάνα 5μηνό.Ο λόγος που τις είχα κάνει ήταν οι φουντωμάρες που έχω εδώκαι κάποια χρόνια.Ο γιατρός που τις είδε μου είπε πως ήταν καλές και ότι θα έπρεπε να πάω σε ενδοκρινολόγο.Πήγα σε ενδοκρινολόγο και ο θυροειδής μου είναι εντάξει.Η ενδοκρινολόγος μου είπε να επαναλάβω τις FSH και LH.Η μικροβιολογός που έκανα τις εξετάσεις μου είπε πως οισυγκεκριμένες 2εξετάσεις ναι μεν ήταν μέσα στα όρια αλλά παρουσίαζαν την εικόνα μεγαλύτερης γυναίκας?Η FSH ήταν 9,7 ενω για την ηλικία μου θα έπρεπε να είναι 4-5.Στην οικογένεια μας έχουμε καιτην μητέρα της γιαγιάς μου που μπήκε σε πολύ μικρή ηλικία στην κλιμακτήριο:-(...Όπως καταλαβαίνεται λίγο έχω ταραχτεί με αυτή την πιθανότητα στο μυαλό:rolleyes:...

 

Έχετε δίκιο να ανησυχείτε, λαμβάνοντας υπόψη τα συμπτώματα και τη σχετικά ανεβασμένη FSH. Πάντως, για να βγει κάποιο συμπέρασμα θα πρέπει να έχετε πολλαπλές μετρήσεις FSH με απόσταση μηνών μεταξύ τους ώστε να φανεί αν η πορεία είναι ανοδική ή όχι. Επιπλέον, χρήσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και η μέτρηση της ορμόνης ΑΜΗ που δείχνει έμμεσα το λειτουργικό "απόθεμα" των ωοθηκών, όμως κοστίζει αρκετά.

Όπως σας έγραψα και πριν, αρχίστε καταρχήν με τα απλά και αν το πρόβλημα δε λυθεί πάρτε και τη γνώμη κάποιου γυναικολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!εχω ασταθή κύκλο απο πολυ μικρή( 15χρ. ) κ τώρα στα 29 έχοντας μια κορη 4 χρ.και εχω πάρει και αρκετά κιλά συνεχίζω να εχω περίοδο κάθε 30-40 μέρες.στον τελευταιο υπερυχογρ.ελεγχο πριν 5 μηνες ειχα και κάποιες κύστες.το πρόβλημά μου είναι το εξης ενώ πρήξιμο κ πόνο στο στήθοσ είχα λίγεσ μέρεσ πριν την περίοδο εδω κ δυο μήνες γύρω στην 15 μέρα του κύκλου πόναει πόλυ το στήθοσ μου κ περνάει μόνο οταν αδιαθετω,τι μπορει να συμβαινει;

 

Καλησπέρα,

 

Γεγονός είναι ότι με τα χρόνια το ορμονικό περιβάλλον στο σώμα της γυναίκας μεταβάλλεται, κάτι που έχει αντίκτυπο και στον κύκλο και τα συμπτώματά του. Οι εγκυμοσύνες και οι αλλαγές βάρους συμβάλλουν επίσης σ'αυτή τη μεταβολή.

 

Ο πόνος στο στήθος πριν την περίοδο είναι συνηθισμένος και οφείλεται στην κατακράτηση υγρού στους μαστούς λόγω ορμονών. Με το που έρχεται η περίοδος οι ορμόνες αλλάζουν και οι μαστοί αποσυμφορούνται. Ενίοτε τέτοιοι πόνοι μπορεί να ξεκινούν και νωρίτερα, τυπικά γύρω στη στιγμή της ωορρηξίας που απ'ότι φαίνεται είναι αυτό που συμβαίνει και η δική σας περίπτωση. Εάν ο γιατρός σας εξετάζει ετησίως το στήθος σας και δεν έχετε άλλα συμπτώματα το πιθανότερο είναι ότι η αιτία του πόνου είναι όντως ορμονική.

 

Από πλευράς αντιμετώπισης καλό θα είναι να περιορίσετε όσο γίνεται την καφεΐνη, τα λιπαρά γεύματα και το κάπνισμα γιατί μπορούν να επιδεινώσουν τα συμπτώματα. Απλά παυσίπονα και λήψη βιταμίνης Ε μπορούν επίσης να βοηθήσουν, όπως και ορμονικές θεραπείες που μπορείτε να συζητήσετε με το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.Αύριο μπαίνω στην 37 εβδομάδα της 2ης εγκυμοσύνης μου. Μια εύκολη και πολύ καλή εγκυμοσύνη και για μένα και για το μωράκι μου (κοριτσάκι). Στον υπέρηχο που έκανα στην 35η εβδομάδα ο γιατρός μου είδε στον υπέρηχο ότι το κοριτσάκι μου έχει μια ήπια διάταση του παχέως εντέρου από εγκάρσια και κάτω. Μου είπε ότι πολλές φορές έχει δει κάτι τέτοιο και οτι δεν είναι κάτι για να ανησυχώ. Αυτό που μπορεί να προκαλέσει είναι κάποιου είδους δυσκοιλιότητα στο μωράκι αλλά τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη αλλά θα ήθελα και την δική σας άποψη.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

kalhspera.exw ena mwraki 9 mhnwn k epeidh thylazv h periodos mou den exei epanelthei.ekana loipon test k bghke thetiko,yparxei periptwsei na einai lathos?

 

Και τα τεστ κάνουν λάθη κάποιες φορές σε αντίθεση με την χοριακή που είναι αξιόπιστη. Κάνε μία λοιπόν για να έχεις σωστό αποτέλεσμα. Καθόλου περίοδο δεν έχεις;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...