Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα γιατρέ, είχα ξαναγράψει για απανωτές αιμορραγίες μετά τη γέννα και τα λόχεια.

με χρήση αντισυλληπτικών διανύω ήδη την δεύτερη "νορμάλ" περίοδο μου.

Εχω κάποιες απορίες,

1. τα αντισυλληπτικά με κάλυψαν τον πρώτο μήνα, μου σταμάτησαν το αίμα σχεδόν απευθείας. Ομως το δεύτερο μήνα δεν με κάλυψαν.

Τον τρίτο μήνα θα πρέπει να δοκιμάσω άλλη μάρκα?

2. η περίοδος την πρώτη φορά ήταν ασυμπτωματική, αυτή τη φορά είμαι χάλια, σπάνια είχα τέτοια συμπτώματα προ κύησης.

Συνήθως είχα σταθερό κύκλο 28 ημερών, με μεγάλη ροή χωρίς πόνους, μόνο με λιγούρες και μεταπτώσεις στη διάθεση.

Τώρα έχω και πόνους αλλά και πονοκεφάλους, επίσης τα στήθη μου είναι πρησμένα πολύ και τα νεύρα μου δεν είναι σε καλή φάση.

Μπορώ να κάνω κάτι για όλα αυτά τα νέα...βασανιστήρια?

3. πόσο καιρό συνήθως χριεάζεται να κάνει κανείς αγωγή με αντισυλληπτικά για να φτιάξει ο κύκλος του?

Πώς θα ξέρω ότι έφτιαξε ο κύκλος μου?

Θα γίνει ποτέ όπως πρίν ή πλέον θα περιμένω την εμμηνόπαυση να λυτρωθώ? :)

4. είμαι πολλά κιλά, θα βοηθούσε η απώλεια βάρους στο να στρώσει η περίοδος μου? (ήμουν πολλά κιλά και πρίν την κύηση, παρόλα αυτά το παιδί μας ήρθε κατευθείαν...)

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων!

Να είστε καλά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σας και απο εμενα

 

θα ηθελα να μου απαντησετε στο εξης. ανεκαθεν θυμαμαι να εχω πολλα υγρα στο εσωρουχο μου. για παραδειγμα κανω μπανιο και μετα απο λιγο αισθανομαι να "κατεβαινουν" λευκα υγρα. παντα σιδερωνω τα εσωρουχα μου και το τεστ παπ που κανω ειναι ενταξει. δεν ειναι δυσοσμα αλλα ειναι πολλα!!! μιλαμε γινομαι μουσκεμα.. τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και απο εμενα

 

θα ηθελα να μου απαντησετε στο εξης. ανεκαθεν θυμαμαι να εχω πολλα υγρα στο εσωρουχο μου. για παραδειγμα κανω μπανιο και μετα απο λιγο αισθανομαι να "κατεβαινουν" λευκα υγρα. παντα σιδερωνω τα εσωρουχα μου και το τεστ παπ που κανω ειναι ενταξει. δεν ειναι δυσοσμα αλλα ειναι πολλα!!! μιλαμε γινομαι μουσκεμα.. τι μπορει να συμβαινει?

 

 

Καλησπέρα,

 

Η ποσότητα των κολπικών υγρών είναι δύσκολο να χαρακτηριστεί ως φυσιολογική ή μη γιατί κάθε γυναίκα είναι διαφορετική σ'αυτό τον τομέα. Δε σημαίνει δηλαδή ότι υπάρχει υποχρεωτικά λοίμωξη ή κάποιος άλλος παθολογικός λόγος, μπορεί να είναι και φυσιολογικό.

 

Η σωστότερη αντιμετώπιση είναι να γίνει καταρχήν μια προσεκτική κλινική εξέταση για να αποκλειστεί η ύπαρξη εκτροπίου του τραχήλου (μεταβολή στην επιφάνεια του τραχήλου που σχετίζεται με τα επίπεδα οιστρογόνων) καθως και μια καλλιέργεια κολπικού υγρού (που δεν είναι το ίδιο με το τεστ Παπ) για να αποκλειστεί κάποια χρόνια λοίμωξη. Εάν και τα δυο βγουν αρνητικά μπορεί να γίνει μια εμπειρική θεραπεία κατά ενός μικροβίου που δεν ανιχνεύεται πάντα (της Gardnerella).

 

Εάν δεν υπάρχει αποτέλεσμα ούτε τότε συνήθως απλά θεωρείται ότι η ποσότητα υγρών είναι φυσιολογική για τη συγκεκριμένη γυναίκα. Σ'αυτή την περίπτωση δοκιμάζονται αλλαγές στη διατροφή, λήψη βιταμινών, διακοπή αντισυλληπτικών (αν χρησιμοποιούνται) κ.α. που όμως δεν επιτυγχάνουν πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μιχαλόπουλε και πάλι εδώ με μία ερώτηση.Πήρα τις απαντήσεις απο τις ορμονικές FSH και LH που επανέλαβα.Η fSH από 9,7 πήγε στο 6,2:rolleyes:...Η LH έχει πολύ μικρή διαφορά.Έκανα μία σκέψη όσον αφορα τα σκαμπανεβάσματα...Θηλάζω ακόμα.Πιστευετε πως παίζει ρόλο;Να επαναλάβω τις εξετάσεις μετά από μερικούς μήνες;

 

 

Γενικά το πόσο επηρεάζονται οι ορμόνες από το θηλασμό εξαρτάται από τη συχνότητά του. Για παράδειγμα η LH είναι χαμηλή όσο θηλάζει κανείς αποκλειστικά αλλά ανεβαίνει όταν ο θηλασμός μειωθεί. Η FSH συνήθως είναι ελαφρά αυξημένη στην αρχή και πέφτει στα φυσιολογικά αργότερα.

 

Θα έλεγα ότι επειδή δεν μπορεί να εξαχθεί κανένα χρήσιμο συμπέρασμα όσο θηλάζετε καλό θα ήταν να επαναλάβετε τις εξετάσεις λίγους μήνες μετά τον απογαλακτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, είχα ξαναγράψει για απανωτές αιμορραγίες μετά τη γέννα και τα λόχεια.

με χρήση αντισυλληπτικών διανύω ήδη την δεύτερη "νορμάλ" περίοδο μου.

Εχω κάποιες απορίες,

1. τα αντισυλληπτικά με κάλυψαν τον πρώτο μήνα, μου σταμάτησαν το αίμα σχεδόν απευθείας. Ομως το δεύτερο μήνα δεν με κάλυψαν.

Τον τρίτο μήνα θα πρέπει να δοκιμάσω άλλη μάρκα?

2. η περίοδος την πρώτη φορά ήταν ασυμπτωματική, αυτή τη φορά είμαι χάλια, σπάνια είχα τέτοια συμπτώματα προ κύησης.

Συνήθως είχα σταθερό κύκλο 28 ημερών, με μεγάλη ροή χωρίς πόνους, μόνο με λιγούρες και μεταπτώσεις στη διάθεση.

Τώρα έχω και πόνους αλλά και πονοκεφάλους, επίσης τα στήθη μου είναι πρησμένα πολύ και τα νεύρα μου δεν είναι σε καλή φάση.

Μπορώ να κάνω κάτι για όλα αυτά τα νέα...βασανιστήρια?

3. πόσο καιρό συνήθως χριεάζεται να κάνει κανείς αγωγή με αντισυλληπτικά για να φτιάξει ο κύκλος του?

Πώς θα ξέρω ότι έφτιαξε ο κύκλος μου?

Θα γίνει ποτέ όπως πρίν ή πλέον θα περιμένω την εμμηνόπαυση να λυτρωθώ? :)

4. είμαι πολλά κιλά, θα βοηθούσε η απώλεια βάρους στο να στρώσει η περίοδος μου? (ήμουν πολλά κιλά και πρίν την κύηση, παρόλα αυτά το παιδί μας ήρθε κατευθείαν...)

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων!

Να είστε καλά!

 

 

Καλησπέρα,

 

Γενικά τα αντισυλληπτικά χρειάζονται χρόνο για να σταθεροποιήσουν τον κύκλο, συνήθως 3-6 μήνες. Σε ό,τι αφορά τη ρύθμιση της ροής της περιόδου δεν είναι γενικά καλή ιδέα να αλλάζετε σκεύασμα πριν το πάρετε για 3-4 μήνες ώστε να του δώσετε την ευκαιρία να δράσει. Τα συμπτώματα που περιγράφετε όμως μπορεί να είναι αποτέλεσμα των αντισυλληπτικών και ίσως για αυτό και μόνο το λόγο να έχει νόημα να δοκιμάσετε κάτι άλλο. Σε συνεργασία με το Γυναικολόγο σας μπορείτε να βρείτε το καταλληλότερο για σας.

Όταν βρείτε κάποιο που έχει καλά αποτελέσματα χωρίς παρενέργειες μπορείτε να το συνεχίσετε για 6 μήνες και τότε να κάνετε μια δοκιμή διακοπής. Είναι δύσκολο να πει κανείς αν ο κύκλος θα συνεχίσει να είναι φυσιολογικός και τότε, δυστυχώς το πώς είναι η περίοδος μετά μια εγκυμοσύνη είναι απρόβλεπτο. Πάντως η απώλεια βάρους μόνο ευεργετική επίδραση έχει σε αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε καλημερα σας,

αυτο το μηνα ξεκινησα τεστακια ωορρηξιας.ΤΕΡ 30/9 και με κυκλο 28 ημερων.(δεν εχω σταντρ κυκλο.απο 28-30)

θετικο τεστακι ωορρηξιας ειχα την 15η μερα του κυκλου μου(δηλ.14/10)επαφη με το συζηγο μου ειχαμε την 13η και 14η μερα του κυκλου.

κανονικα ποτε πρεπει να αδιαθετησω....?εχω καθυστερηση η οχι...?εχω μπερδευτει!ειμαι στην 31η μερα του κυκλου μου σημερα!

εν το μεταξυ χθες το πρωι εκανα ενα τεστακι εγκυμοσυνης.βγηκε αρνητικο.

 

και αλλη μια ερωτηση.....

εχω ακουσει και οτι ενα τεστακι ωορρηξιας μπορει να σου δειξει αν υπαρχει εγκυμοσυνη.....ειχα ενα τεστακι ωορρηξιας και απο περιεργεια το εκανα και μου εδειξε θετικο :confused::confused::confused:

 

μπερδευτικα..............!!!!!!

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα. Σας παρακαλώ βοηθηστε με γιατι κοντευω να τρελαθω. Στην προσπαθεια μου να δωσω οτι καλυτερο απο διατροφη στο παιδι μου , το τεταρτο και πεμπτο μηνα εγκυμοσυνης καταναλωσα ποσοτητα καπνιστου σολωμου( 3 πακετα σουπερ μαρκετ με φετες). Μολις χθες διαβασα οτι ο καπνιστος σολωμος μπορει να προκαλεσει στο εμβρυο προβληματα στο νευρικο σωληνα και τον εγκεφαλο λογω υδραργυρου. Τι να κανω? Μπορει να το επηρεασα?Και αν ναι μπορω να κανω καποια εξεταση? Να κανω εξεταση αιματος για λιστερια? σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε! ειμαι εγκυος και εκανα χοριακη και βγηκε 100.6 μετα απο 5 μερες εκανα ξανα και ηταν 343.7 ειναι λιγο η ετσι νομιζω? αυριο θα κανω ξανα να δω πως παει μεχρι να παω στο γιατρο μου. εχω και τσιμπιματακια που και που χαμηλα δεξια στην κοιλια. τι να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε...

θηλασα 7 μηνες,,σταματησα απο 1 οκτωμβριου ..τωρα δεν εχω γαλα...σε ποσο καιρο θα αδιαθετησω ????εκανα ελευθερα με τον αντρα μου ερωτα...εχω πιθανοτητες για εγκυμοσυνη????

γεννησα με καισαρικη 10 μαρτιου..

πρεπει να κλεισω χρονο γιανα μεινω εγκυος???αν μεινω πριν τον χρονο σταματαμε την εγκυμοσυνη?????

στην εγκυμοσυνη μου ειχα τοξοπλασμα(ολα καλα πηγαν ευτυχως) αν εχω μεινει εγκυος και δεν εχει φυγει το τοξοπλασμα τι γινετε????

ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε καλημερα σας,

αυτο το μηνα ξεκινησα τεστακια ωορρηξιας.ΤΕΡ 30/9 και με κυκλο 28 ημερων.(δεν εχω σταντρ κυκλο.απο 28-30)

θετικο τεστακι ωορρηξιας ειχα την 15η μερα του κυκλου μου(δηλ.14/10)επαφη με το συζηγο μου ειχαμε την 13η και 14η μερα του κυκλου.

κανονικα ποτε πρεπει να αδιαθετησω....?εχω καθυστερηση η οχι...?εχω μπερδευτει!ειμαι στην 31η μερα του κυκλου μου σημερα!

εν το μεταξυ χθες το πρωι εκανα ενα τεστακι εγκυμοσυνης.βγηκε αρνητικο.

 

και αλλη μια ερωτηση.....

εχω ακουσει και οτι ενα τεστακι ωορρηξιας μπορει να σου δειξει αν υπαρχει εγκυμοσυνη.....ειχα ενα τεστακι ωορρηξιας και απο περιεργεια το εκανα και μου εδειξε θετικο :confused::confused::confused:

 

μπερδευτικα..............!!!!!!

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Η περίοδος έρχεται γύρω στις δυο εβδομάδες μετά την ωορρηξία, και αυτή φυσιολογικά συμβαίνει 12-48 ώρες μετά τη θετικοποίηση του τεστ ωορρηξίας. Συνεπώς θα πρέπει λογικά να σας έρθει περίοδος μέσα στις επόμενες μια-δυο μέρες.

 

Τα τεστ ωορρηξίας όντως γίνονται θετικά και επί εγκυμοσύνης γιατί η ορμόνη LH που ανιχνεύουν έχει παρόμοια χημική δομή με τη β-χοριακή. Παρόλα αυτά εάν το τεστ εγκυμοσύνης (το οποίο είναι πολύ πιο ευαίσθητο στην ανίχνευση της χοριακής) είναι αρνητικό την ίδια στιγμή του το τεστ ωορρηξίας είναι θετικό τότε αυτό παραπέμπει μάλλον σε ορμονική διαταραχή (π.χ. πολυκυστικές ωοθήκες) παρά σε εγκυμοσύνη.

 

Επειδή συχνά σημασία έχουν οι λεπτομέρειες νομίζω ότι θα ήταν καλό να σας συμβουλέψει από κοντά ο γυναικολόγος σας για να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα. Σας παρακαλώ βοηθηστε με γιατι κοντευω να τρελαθω. Στην προσπαθεια μου να δωσω οτι καλυτερο απο διατροφη στο παιδι μου , το τεταρτο και πεμπτο μηνα εγκυμοσυνης καταναλωσα ποσοτητα καπνιστου σολωμου( 3 πακετα σουπερ μαρκετ με φετες). Μολις χθες διαβασα οτι ο καπνιστος σολωμος μπορει να προκαλεσει στο εμβρυο προβληματα στο νευρικο σωληνα και τον εγκεφαλο λογω υδραργυρου. Τι να κανω? Μπορει να το επηρεασα?Και αν ναι μπορω να κανω καποια εξεταση? Να κανω εξεταση αιματος για λιστερια? σας ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα,

 

Θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε. Ο σολομός είναι από τα σχετικά ασφαλή ψάρια από πλευράς υδραργύρου γιατί βρίσκεται αρκετά χαμηλά στην τροφική αλυσίδα (οπότε δε συγκεντρώνει μεγάλες συγκεντρώσεις ψευδαργύρου στο κρέας του). Η ποσότητα που θεωρείται ασφαλής στην εγκυμοσύνη είναι δυο μερίδες την εβδομάδα (συνολικά δηλαδή 80 μερίδες / σχεδόν 7 κιλά σολομού σε όλη την εγκυμοσύνη!) Η ποσότητα που καταναλώσατε δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνοια το μέγιστο συνιστώμενο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όσον αφορά τη λιστέρια, τα καπνιστά ψάρια δε θεωρούνται επικίνδυνα γιατί έχουν υποστεί επεξεργασία, δεν είναι ωμά. Γι'αυτό και η κατανάλωση καπνιστού σολομού από εγκύους είναι ασφαλής - δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε! ειμαι εγκυος και εκανα χοριακη και βγηκε 100.6 μετα απο 5 μερες εκανα ξανα και ηταν 343.7 ειναι λιγο η ετσι νομιζω? αυριο θα κανω ξανα να δω πως παει μεχρι να παω στο γιατρο μου. εχω και τσιμπιματακια που και που χαμηλα δεξια στην κοιλια. τι να ειναι αυτο?

 

Καλησπέρα,

 

Χωρίς να θέλω να σας ανησυχήσω μια και υπάρχουν πολλές πληροφορίες που δεν έχω για σας, γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις αργής ανόδου της β-χοριακής το πρώτο που πρέπει να αποκλειστεί είναι η ύπαρξη εξωμήτριας κύησης (δηλ. κύησης στη σάλπιγγα, όχι τη μήτρα).

 

Θα σας συμβούλευα να σας δει οπωσδήποτε γυναικολόγος το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε...

θηλασα 7 μηνες,,σταματησα απο 1 οκτωμβριου ..τωρα δεν εχω γαλα...σε ποσο καιρο θα αδιαθετησω ????εκανα ελευθερα με τον αντρα μου ερωτα...εχω πιθανοτητες για εγκυμοσυνη????

 

Καλησπέρα,

 

Από τη στιγμή που ο θηλασμός περιοριστεί σημαντικά η περίοδος κατά κανόνα επανέρχεται μέσα σε δυο-τρεις μήνες. Το πότε όμως δεν είναι σταθερό γιατί κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Περί εγκυμοσύνης σαφώς και υπάρχει πιθανότητα γιατί η ωορρηξία προηγείται της περιόδου οπότε μπορείτε να μείνετε έγκυος και χωρίς να σας έρθει περίοδος.

 

 

γεννησα με καισαρικη 10 μαρτιου..

πρεπει να κλεισω χρονο γιανα μεινω εγκυος???αν μεινω πριν τον χρονο σταματαμε την εγκυμοσυνη?????

Αν και συνήθως συμβουλεύουμε να μεσολαβεί ένας χρόνος μεταξύ κυήσεων (περίπου δυο χρόνια από τοκετό σε τοκετό) σαφώς και δεν είναι αιτία διακοπής το να μείνετε έγκυος νωρίτερα! Η συντριπτική πλειοψηφία των κυήσεων πηγαίνει πολύ καλά ανεξαρτήτως διαστήματος που μεσολάβησε από την προηγούμενη. Ακόμα κι αν επιθυμείτε φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική (VBAC) ούτε γι'αυτό θα αποτελούσε αντένδειξη.

 

στην εγκυμοσυνη μου ειχα τοξοπλασμα(ολα καλα πηγαν ευτυχως) αν εχω μεινει εγκυος και δεν εχει φυγει το τοξοπλασμα τι γινετε????

ευχαριστω εκ τον προτερων

Το πιθανότερο είναι ότι λόγω της προηγούμενης λοίμωξης θα έχετε πλέον αντισώματα κατά του τοξοπλάσματος οπότε δεν θα υπάρχει κίνδυνος για το μωρό. Ακόμα κι αν δεν έχετε όμως ο κίνδυνος προσβολής του εμβρύου από τοξόπλασμα είναι γενικά χαμηλός. Το τι θα χρειαστεί να γίνει θα εξαρτηθεί από το τι θα δείξουν οι αιματολογικές εξετάσεις του πρώτου τριμήνου.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Η περίοδος έρχεται γύρω στις δυο εβδομάδες μετά την ωορρηξία, και αυτή φυσιολογικά συμβαίνει 12-48 ώρες μετά τη θετικοποίηση του τεστ ωορρηξίας. Συνεπώς θα πρέπει λογικά να σας έρθει περίοδος μέσα στις επόμενες μια-δυο μέρες.

 

Τα τεστ ωορρηξίας όντως γίνονται θετικά και επί εγκυμοσύνης γιατί η ορμόνη LH που ανιχνεύουν έχει παρόμοια χημική δομή με τη β-χοριακή. Παρόλα αυτά εάν το τεστ εγκυμοσύνης (το οποίο είναι πολύ πιο ευαίσθητο στην ανίχνευση της χοριακής) είναι αρνητικό την ίδια στιγμή του το τεστ ωορρηξίας είναι θετικό τότε αυτό παραπέμπει μάλλον σε ορμονική διαταραχή (π.χ. πολυκυστικές ωοθήκες) παρά σε εγκυμοσύνη.

 

Επειδή συχνά σημασία έχουν οι λεπτομέρειες νομίζω ότι θα ήταν καλό να σας συμβουλέψει από κοντά ο γυναικολόγος σας για να ξεκαθαρίσει το θέμα.

 

 

Γιατρε μου,τον προηγουμενο μηνα ειχα κανει κολπικο υπεριχο και ητανε ολα οκ!ποτε δεν ειχα θεμα με πολυκυστικες.....:confused:

να μου δημιουρφηθηκαν τωρα ....?τι να πω...!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου,τον προηγουμενο μηνα ειχα κανει κολπικο υπεριχο και ητανε ολα οκ!ποτε δεν ειχα θεμα με πολυκυστικες.....:confused:

να μου δημιουρφηθηκαν τωρα ....?τι να πω...!

 

Όχι, δε θα έλεγα ότι αυτό είναι πιθανό. Άλλωστε η διάγνωση ορμονικών ανωμαλιών δεν μπορεί να γίνει μόνο από ένα τεστ ωορρηξίας οπότε μη δίνετε μεγάλη σημασία για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ!

α) Μετά την καισαρική ο κύκλος μου μεγάλωσε περίπου 3 μέρες και τώρα είναι 33-35 μέρες. Αυτό άλλαξε λόγω εγκυμοσύνης ή λόγω καισαρικής; Μήπως ο κύκλος είναι πολύ μεγάλος και πρέπει να το κοιτάξω;Έκανα τεστ ΠΑΠ πριν λίγες εβδομάδες και υπέρηχο κι όλα ήταν καλά, απλά με τα τόσα που ρωτούσα τον γιατρό αυτό ξέχασα να του το πω.

β) Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για για τις γόνιμες μέρες. Είναι την 16-20 μέρα; Σε κάθε γυναίκα η περίοδος έρχεται 2 εβδομάδες μετά την ωορρηξία, ανεξάρτητα από τι κύκλο έχει;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ!

α) Μετά την καισαρική ο κύκλος μου μεγάλωσε περίπου 3 μέρες και τώρα είναι 33-35 μέρες. Αυτό άλλαξε λόγω εγκυμοσύνης ή λόγω καισαρικής; Μήπως ο κύκλος είναι πολύ μεγάλος και πρέπει να το κοιτάξω;Έκανα τεστ ΠΑΠ πριν λίγες εβδομάδες και υπέρηχο κι όλα ήταν καλά, απλά με τα τόσα που ρωτούσα τον γιατρό αυτό ξέχασα να του το πω.

β) Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για για τις γόνιμες μέρες. Είναι την 16-20 μέρα; Σε κάθε γυναίκα η περίοδος έρχεται 2 εβδομάδες μετά την ωορρηξία, ανεξάρτητα από τι κύκλο έχει;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

Καλησπέρα,

 

α) Αλλαγές στον κύκλο μετά από μια εγκυμοσύνη δεν είναι ασυνήθιστες και συμβαίνουν λόγω της εγκυμοσύνης καθεαυτής, όχι λόγω της καισαρικής. Συνήθως με τον καιρό ο κύκλος σταδιακά επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση αλλά όχι πάντα και μπορεί να πάρει πολλούς μήνες. Δε θα ανησυχούσα στη θέση σας, συμβαίνει σε πολλές γυναίκες και δεν είναι απαραίτητα κάτι παθολογικό.

 

β) Οι γόνιμες μέρες είναι κατά κανόνα περίπου δύο εβδομάδες πριν την περίοδο, δηλαδή σε κύκλο 33 ημερών μεταξύ 16-20ης μέρας και σε κύκλο 35 ημερών μεταξύ 18-22ης. Όπως λέτε, αυτές οι δυο εβδομάδες είναι σταθερό χρονικό διάστημα σε κάθε κύκλο όπου συμβαίνει ωορρηξία ανεξαρτήτως της συνολικής διάρκειας του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε!

Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συντομη μπορω :) Λοιπον ξεκινησα με τον αντρα μου τις προσπαθειες για μωρο το Σεπτεμβριο του 2007 [ημουν 23ετων] το 2009 αφου δεν ειχε γινει συλληψη ειπαμε μιας κι εχουμε ολο το χρονο μπροστα μας να κανουμε μια σειρα εξετασεων να δουμε αν υπαρχει προβλημα να το παλεψουμε οσο ειναι νωρις. Στις αιματολογικες που εκανα η προγεστερονη μου ηταν εξαιρετικα χαμηλη καιη προλακτινη μου στα ορια αλλα τις ανωτερες τιμες... Μιας και περιοδο ειχα μια στους 5 μηνες και γενικα δεν ηταν σταθερη ο γιατρος μου μας παρεπεμψε σε εμβρυολογο για σπερματεγχυση. εκανα ενεσεις, κατεβασα και μπολικα ωαρια [αναμενομενο λογω πολυκυστικων] καναμε την σπερματεγχυση κι εμεινα εγκυος στην κορη μου την οποια γεννησα 24w6d με καισαρικη λογω gardnerella και μεγαλης ανευθυνοτητας του γιατρου μου και φυσικα δεν την θηλασα καθολου Επειτα εμεινα αμεσως εγκυος φυσιολογικα στον γιο μου τον οποιο και γεννησα 37w και τον θηλασα 7 μηνες [μεχρι 1/1/2012]. Η περιοδος μου ηταν και παλι ασταστη και δν με εχει δει γιατρος μετα την γεννα. απο τον Αυγουστο και μετα εχω κυκλο 31 ημερων -πραγμα πρωτογνορο για μενα- νιωθω πιο υγιης και ηρεμη απο οτι οταν ειχα μια καθε 5μηνο αλλα της τελευταιες 2 εβδομαδες εχω γαλα! Νιωθω το στηθος μου να "διεγειρεται" για παραγωγη και ο αριστερος μαστος που κι οταν θηλαζα ειχε περισσοτερο βγαζει κανονικα. Ερωτησεις τωρα:

1. Συνδεεται η παραγωγη του γαλακτος με το οτι εχω σταθερη περιοδο τους τελευταιους μηνες? Εκτονωνεται η προλακτινη μου?

2. Τι αιματολογικες θα συνιστουσατε να κανω πριν επισκευθω καποιον γυναικολογο?

3. Η garnderella μπορει να αντιμετωπιστει καπως ωστε αν ξαναμεινω εγκυος να μην χρειαζομαι παλι αντιβιωσεις και να μην φοβαμαι για προωρο τοκετο?

4. Τωρα που δεν εχω πια "φρεσκες" τις ορμονες της εγκυμοσυνης θα ειναι παλι δυσκολο να μεινω εγκυος?

 

Χιλια συγνωμη για το κατεβατο :-D

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου αν μια εγκυμοσυηνη ειναι εφικτη οταν εχει παρουσιαστει μορφωμα στο συκωτι πανω στη δεξια φλεφα

ειναι, σχεδον σιγουρο, εστιακη οζωδης υπερπλασια

ελαχιστες πιθανοτητες αδενωμα

 

θα επαναληφθει μαγνητικη στο τριμηνο και μετα στο ενιαμηνο για να σιγουρευτει η διαγνωση

 

βιοψια αντενδεικνυται λογω δυσκολης προσβασης, θεσης του μορφωματος

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου αν μια εγκυμοσυηνη ειναι εφικτη οταν εχει παρουσιαστει μορφωμα στο συκωτι πανω στη δεξια φλεφα

ειναι, σχεδον σιγουρο, εστιακη οζωδης υπερπλασια

ελαχιστες πιθανοτητες αδενωμα

 

θα επαναληφθει μαγνητικη στο τριμηνο και μετα στο ενιαμηνο για να σιγουρευτει η διαγνωση

 

βιοψια αντενδεικνυται λογω δυσκολης προσβασης, θεσης του μορφωματος

 

ευχαριστω πολυ

 

 

Καλησπέρα,

 

Η εστιακή οζώδης υπερπλασία δεν αποτελεί αντένδειξη για εγκυμοσύνη αν και σε κάποιες περιπτώσεις το μόρφωμα μπορεί να διογκωθεί κατά την εγκυμοσύνη και/ή να αιμορραγήσει. Σίγουρα απαιτεί τακτικό έλεγχο και όσο το δυνατό μεγαλύτερη βεβαιότητα ότι δεν είναι αδένωμα πριν μείνετε έγκυος.

 

Φυσικά ο πλέον αρμόδιος να σας συμβουλέψει είναι ο ηπατολόγος που σας παρακολουθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε!

Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συντομη μπορω :) Λοιπον ξεκινησα με τον αντρα μου τις προσπαθειες για μωρο το Σεπτεμβριο του 2007 [ημουν 23ετων] το 2009 αφου δεν ειχε γινει συλληψη ειπαμε μιας κι εχουμε ολο το χρονο μπροστα μας να κανουμε μια σειρα εξετασεων να δουμε αν υπαρχει προβλημα να το παλεψουμε οσο ειναι νωρις. Στις αιματολογικες που εκανα η προγεστερονη μου ηταν εξαιρετικα χαμηλη καιη προλακτινη μου στα ορια αλλα τις ανωτερες τιμες... Μιας και περιοδο ειχα μια στους 5 μηνες και γενικα δεν ηταν σταθερη ο γιατρος μου μας παρεπεμψε σε εμβρυολογο για σπερματεγχυση. εκανα ενεσεις, κατεβασα και μπολικα ωαρια [αναμενομενο λογω πολυκυστικων] καναμε την σπερματεγχυση κι εμεινα εγκυος στην κορη μου την οποια γεννησα 24w6d με καισαρικη λογω gardnerella και μεγαλης ανευθυνοτητας του γιατρου μου και φυσικα δεν την θηλασα καθολου Επειτα εμεινα αμεσως εγκυος φυσιολογικα στον γιο μου τον οποιο και γεννησα 37w και τον θηλασα 7 μηνες [μεχρι 1/1/2012]. Η περιοδος μου ηταν και παλι ασταστη και δν με εχει δει γιατρος μετα την γεννα. απο τον Αυγουστο και μετα εχω κυκλο 31 ημερων -πραγμα πρωτογνορο για μενα- νιωθω πιο υγιης και ηρεμη απο οτι οταν ειχα μια καθε 5μηνο αλλα της τελευταιες 2 εβδομαδες εχω γαλα! Νιωθω το στηθος μου να "διεγειρεται" για παραγωγη και ο αριστερος μαστος που κι οταν θηλαζα ειχε περισσοτερο βγαζει κανονικα. Ερωτησεις τωρα:

1. Συνδεεται η παραγωγη του γαλακτος με το οτι εχω σταθερη περιοδο τους τελευταιους μηνες? Εκτονωνεται η προλακτινη μου?

2. Τι αιματολογικες θα συνιστουσατε να κανω πριν επισκευθω καποιον γυναικολογο?

3. Η garnderella μπορει να αντιμετωπιστει καπως ωστε αν ξαναμεινω εγκυος να μην χρειαζομαι παλι αντιβιωσεις και να μην φοβαμαι για προωρο τοκετο?

4. Τωρα που δεν εχω πια "φρεσκες" τις ορμονες της εγκυμοσυνης θα ειναι παλι δυσκολο να μεινω εγκυος?

 

Χιλια συγνωμη για το κατεβατο :-D

 

 

Καλησπέρα,

 

1. Υπό φυσιολογικές συνθήκες η παραγωγή γάλακτος περιορίζεται στη φάση της λοχείας και δε θα έπρεπε να έχετε γαλακτόρροια τόσους μήνες μετά τον αποθηλασμό. Η συχνότερη αιτία είναι αυξημένη προλακτίνη και αυτό θα ήταν το πρώτο που θα σας συνιστούσα να ελέγξετε.

 

2. Νομίζω ότι μπορείτε να αρχίσετε με ένα βασικό ορμονικό έλεγχο κατά τις πρώτες 5 μέρες της περιόδου σας: FSH, LH, Οιστραδιόλη, Προγεστερόνη, Προλακτίνη, TSH, FT4. Αν χρειαστεί κάτι άλλο θα σας το συστήσει ο γιατρός σας.

 

3. Σε αυτές τις περιπτώσεις οι λεπτομέρειες έχουν σημασία αλλά μιλώντας γενικά η παρουσία Gardnerella στην εγκυμοσύνη είναι αρκετά συνηθισμένη και κατά κανόνα δε δημιουργεί μεγάλα προβλήματα. Λόγω του ιστορικού που αναφέρετε όμως τακτικές κολπικές καλλιέργειες και λήψη αντιβίωσης είναι η μόνη αντιμετώπιση που θα είχε νόημα. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσατε να κάνετε.

 

4. Αντιθέτως, το γεγονός ότι έχετε σταθερό κύκλο και ότι μείνατε έγκυος φυσικά την τελευταία φορά είναι ενθαρρυντικό ότι θα μπορέσετε να συλλάβετε και πάλι χωρίς πρόβλημα. Απλά ρυθμίστε το θέμα της γαλακτόρροιας πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...