Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Γιατρε, πολυ χαιρομαι που σας βρηκα στο φορουμ μιας και ειστε εξειδικευμενος στην λαπαροσκοπικη χειρουργικη.

 

Ειμαι 25 χρονων με ιστορικο κυστης στην ωοθηκη την οποια ανακαλυψαμε οταν ημουν 19 χρονων.Ειχα απευθυνθει στο γυναικολογο μετα απο ορμονικες εξετασεις που δεν βγηκαν πολυ φυσιολογικες (δεν θυμαμαι ποιες ηταν ανεβασμενες και ποιες οχι, μονο οτι ειχα υψηλη προλακτινη). Απο την αρχη της εμμηνου ρυσης η οποια ηταν πολυ αστατη ειχα τρομερους πονους που εφτανα μεχρι να κανω εμετο και να μην βρισκω καμια παρηγορητικη σταση για μιαμιση μερα.Επισης ειχα και καπως αυξημενη τριχοφυια.

Οταν ειδαμε την κυστη (μονο μια στη μια ωοθηκη) ηταν γυρω στα 3 εκατοστα.. Ο γιατρος μου εγραψε θεραπεια εξαμηνη με γιασμιν (και parlodel) και ζητησε να με ξαναδει στο τελος. Εγω πηρα ευλαβικα τη θεραπεια αλλα αμελησα να παω για εξεταση.

 

Απο τοτε σταματησαν οι εντονοι πονοι, ο κυκλος μου εγινε σταθερος στις 30-33 μερες και μειωθηκε και το αιμα που εχανα.

 

Πριν 7 μηνες εκανα παλι υπερηχο και ειδαμε 2 κολλητες κυστεις (4.90/4.07 η μια και 5,35/4,20 η αλλη) παλι στην ιδια ωοθηκη. Η μια κυστη υποχωρησε πληρως μετα απο διμηνη θεραπεια με το ιδιο αντισυλληπτικο. Η αλλη στην επομενη μετρηση κι ενω συνεχιζα τη θεραπεια μετρηθηκε 5,52/4,34 και ο γιατρος παρατηρησε πως η καψα ειναι πιο συμπαγης (φαινοταν λευκη στην απεικονιση) και υπεθεσε οτι αυτη ηταν η παλια κυστη που δεν ειχε φυγει με τη θεραπεια .

 

Μου εδωσε την επιλογη της αφαιρεσης της κυστης λαπαροσκοπικα η να αφησω την κυστη συνεχιζοντας αντισυλληψη και τους ελεγχους.

Ειπε οτι λογω της κυστης ειναι μειωμενη η ικανοτητα συλληψης γιατι αυτη η ωοθηκη δεν λειτουργει και βασιζομαι μονο στην αλλη. Ειναι αυτο αληθεια?

 

 

πιστευετε οτι με τετοιο ιστορικο και δεδομενα η υπαρξη της κυστης μπορει να εμποδισει επικειμενη εγκυμοσυνη?

ειναι το μεγεθος της τετοιο που να επιβαλλεται αφαιρεση πριν αποφασισω να μεινω εγκυος?

αν μεινω εγκυος υπαρχει κινδυνος για μενα η το εμβρυο?

 

το χειρουργειο μπορει να κανει ζημια στην ωοθηκη ακομα ακομα κι αν γινει σωστα?δηλαδη η τομη μπορει να βλαψει τα ωοθηλακια?

ποσες ειναι οι πιθανοτητες κατι να παει "στραβα" με την εγχειριση?

 

 

(συγνωμη αν σας κουρασα με τη φλυαρια μου, απλα ηθελα να εχετε πληρη εικονα και εγραψα ολες αυτες τις ερωτησεις με μονο σκοπο να σας δωσω εναν μπουσουλα αλλα ο,τι αλλο εχετε να προσθεσετε θα ειμαι πολυ ευγνωμων αν το κανετε!)

 

ευχαριστω πολυ για την ευκαιρια!

 

 

Καλησπέρα,

 

Σας ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή της κατάστασης, δεν είναι φλυαρία, το αντίθετο βοηθά πολύ στην κατανόηση του προβλήματος.

 

Από την περιγραφή σας θεωρώ ότι ο άστατος κύκλος και οι αιμορραγίες στην αρχή οφείλονταν στη υψηλή προλακτίνη. Εφόσον διορθώθηκε με τη θεραπεία (το Parlodel) ο κύκλος ομαλοποιήθηκε και η απώλεια αίματος μειώθηκε.

 

Όσον αφορά στην κύστη ωοθήκης που έχετε. Η συνιστώμενη αντιμετώπιση εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της στον υπέρηχο. Γενικά στις κύστεις έχουν σημασία δύο πράγματα, το μέγεθός τους και το πώς μοιάζουν. Τα 5 εκατοστά είναι οριακό μέγεθος με την έννοια ότι από αυτή τη διάσταση και πάνω αυξάνει ο κίνδυνος συστροφής της ωοθήκης (δηλαδή αιφνίδιας στροφής γύρω από τον άξονά της με αποτέλεσμα διακοπή της αιμάτωσης και νέκρωση της ωοθήκης - προκαλεί έντονο πόνο, θα το καταλάβετε αν συμβεί). Για το λόγο αυτό συχνά συνιστάται αφαίρεση κύστεων τέτοιου μεγέθους. Το δεύτερο στοιχείο, η εμφάνιση στον υπέρηχο, είναι και πιο σημαντικό γιατί δίνει πληροφορίες για τη φύση της κύστης. Αν είναι μια απλή λειτουργική κύστη, ακόμα και στα 5 εκατοστά μπορεί να έχει νόημα η θεραπεία με αντισυλληπτικά για τρεις ακόμα μήνες, και αν δε φύγει τότε να προχωρήσετε σε αφαίρεση. Αν όμως φαίνεται να είναι κάτι άλλο, για παράδειγμα κύστη ενδομητρίωσης, τότε θα σας συνιστούσα να τη βγάλετε. Ο λόγος είναι πως οι κύστεις ενδομητρίωσης σπανίως απορροφούνται από μόνες τους, ειδικά αυτής της διάστασης, ούτε ανταποκρίνονται στα αντισυλληπτικά.

 

Σε ό,τι αφορά τη γονιμότητα. Η παρουσία μιας απλής κύστης στην ωοθήκη δεν την καθιστά αυτόματα μη λειτουργική, με αυτό θα διαφωνήσω. Μια ενδομητριωσική κύστη όμως όντως μειώνει δραματικά την πιθανότητα σύληψης γιατί προκαλεί τοπική φλεγμονή και εμποδίζει τη γονιμοποίηση. Ίσως αυτό να εννοεί ο γιατρός σας με αυτό που σας είπε.

 

Εάν σχεδιάζετε να μείνετε έγκυος είναι μάλλον καλύτερο να χειρουργηθείτε προηγουμένως. Το σκεπτικό είναι ότι εάν η κύστη είναι ενδομητριωσική αφαιρώντας τη αυξάνετε τις πιθανότητες σύλληψης, αν πάλι δεν είναι αποφεύγετε τον κίνδυνο αυτή να μεγαλώσει λόγω των ορμονών κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, να κάνει συστροφή και να πρέπει να χειρουργηθείτε πια όντας έγκυος, πράγμα πολύ χειρότερο. Αυτός είναι και ο μόνος πρακτικά κίνδυνος και φυσικά δε σημαίνει ότι θα συμβεί οπωσδήποτε, πολλές γυναίκες παραμένουν απολύτως υγιείς κατά την εγκυμοσύνη παρόλη την ύπαρξη μεγάλων κύστεων.

 

Η λαπαροσκοπική αφαίρεση κύστεων είναι λίγο-πολύ επέμβαση ρουτίνας για όλους τους ειδικούς λαπαροσκόπους και στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων πηγαίνει πολύ καλά χωρίς επιπλοκές. Προσέχουμε ιδιαίτερα να αφαιρούμε την κύστη και μόνο οπότε δε χάνεται λειτουργικό τμήμα της ωοθήκης, άρα ούτε και ωοθυλάκια. Η αφαίρεση της κύστης γίνεται μέσω τριών τομών του μισού με ένα εκατοστό συν μιας "αόρατης" του ενός εκατοστού μέσα στον ομφαλό και κατά κανόνα πρόκειται για χειρουργείο ημέρας, δηλαδή πάτε σπίτι το βράδυ. Η χειρότερη επιπλοκή που μπορεί ρεαλιστικά να σας συμβεί είναι να χρειαστεί να αφαιρεθεί όλη η ωοθήκη (π.χ. λόγω αιμορραγίας) όμως αυτό συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια. Γενικά θα σας έλεγα ότι στα κατάλληλα χέρια είναι μια πολύ ασφαλής επέμβαση με γρήγορη ανάρρωση.

 

Εάν έχετε άλλες απορίες μη διστάσετε να ρωτήσετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΟΨΙΜΟ ΜΟΙΑΖΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΡΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΤΟΜΗ Ή ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ?

 

Καλησπέρα σας,

 

Ομολογώ είναι δύσκολο να πει κανείς τι ακριβώς προκαλεί τον πόνο. Συχνά η ωορρηξία συνοδεύεται από παροδική τοπική φλεγμονή και αυτό μπορεί να προκαλεί πόνο σε μια πρόσφατα χειρουργημένη περιοχή της πυέλου. Επίσης κάποιες φορές δημιουργούνται συμφύσεις μεταξύ του υπολείμματος σάλπιγγας και του εντέρου (δηλαδή το έντερο "κολλάει" κατά κάποιο τρόπο στη χειρουργημένη σάλπιγγα) και αυτό προκαλεί ενόχληση υπό ορισμένες συνθήκες. Και οι δυο καταστάσεις είναι χωρίς επιπλοκές και τα συμπτώματα περνούν από μόνα τους αν και μπορεί να συμβαίνουν περιοδικά.

 

Εξυπακούεται ότι η αιτία μπορεί να είναι και εντελώς διαφορετική γι'αυτό και μην βασίζεστε σε τηλεδιαγνώσεις, αν δείτε ότι ο πόνος επιμένει θα πρέπει να σας δει κάποιος γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε, περιμενα πως και πως την απαντηση σας τετοια ωρα μιας και ειδα πως περιπου τετοιες ωρες απαντατε. πρεπει να πω σ αυτο το σημειο ποσο σας τιμα το γεγονος οτι αφιερωνετε τοσο προσωπικο χρονο και γραφετε τοσο εκτενεις και κατατοπιστικες απαντησεις! πραγματικα σας ευχαριστω!

 

Η μονη απορια που μου δημιουργηθηκε μετα την απαντηση σας αφορα αυτο που ειπατε "το ειδος της κυστης". Αν ειναι η οχι κυστη ενδομητριωσης δεν αναφερθηκε απο κανεναν απο τους 2 γιατρους που με εξετασαν και μου εκανε εντυπωση που το αναφερετε. Χαρακτηριστικα ο γιατρος την περιεγραψε ως μια απλη κυστη με καθαρο νερακι μεσα.οταν ομως ρωτησα αν ειναι λειτουργικη/ωχρινικη μου απαντησε "οχι". βεβαια δεν ειμαι σιγουρη οτι υπηρξε πολυ καλη συνεννοηση-ο γιατρος δεν μιλα καλα ελληνικα. Αν ειναι δηλαδη ενδομητριωσης πως θα επρεπε να φαινεται στον υπερηχο?

 

Και μια αλλη ερωτηση.ειδα σε βιντεο ιατρου τη διαδικασια της λαπαροσκοπικης αφαιρεσης κυστεων. προσεξα οτι ουσιαστικα δεν γινοταν ακριβως τομη (οπως αυτη με νυστερι που ειναι καθαρη και σε μια ευθεια) αλλα σε πολλα σημεια σκιζεται στην κυριολεξια ο ιστος που περιβαλλει την κυστη. αυτος ο ιστος δεν ειναι τμημα της ωοθηκης? δεν ειναι λειτουργικος?

 

επισης, μετα την αφαιρεση, η τομη συρραφεται η καυτηριαζεται?

και ποια ειναι η διαφορα μεταξυ λαπαροσκοπισης και λαπαροτομης?

 

σας ευχαριστω πολυ και παλι !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε, περιμενα πως και πως την απαντηση σας τετοια ωρα μιας και ειδα πως περιπου τετοιες ωρες απαντατε. πρεπει να πω σ αυτο το σημειο ποσο σας τιμα το γεγονος οτι αφιερωνετε τοσο προσωπικο χρονο και γραφετε τοσο εκτενεις και κατατοπιστικες απαντησεις! πραγματικα σας ευχαριστω!

 

Η μονη απορια που μου δημιουργηθηκε μετα την απαντηση σας αφορα αυτο που ειπατε "το ειδος της κυστης". Αν ειναι η οχι κυστη ενδομητριωσης δεν αναφερθηκε απο κανεναν απο τους 2 γιατρους που με εξετασαν και μου εκανε εντυπωση που το αναφερετε. Χαρακτηριστικα ο γιατρος την περιεγραψε ως μια απλη κυστη με καθαρο νερακι μεσα.οταν ομως ρωτησα αν ειναι λειτουργικη/ωχρινικη μου απαντησε "οχι". βεβαια δεν ειμαι σιγουρη οτι υπηρξε πολυ καλη συνεννοηση-ο γιατρος δεν μιλα καλα ελληνικα. Αν ειναι δηλαδη ενδομητριωσης πως θα επρεπε να φαινεται στον υπερηχο?

 

Νομίζω ότι εφόσον σας είπε ότι η κύστη φαίνεται καθαρή μέσα αυτό υπονοεί ότι δε θεωρεί ότι είναι κύστη ενδομητρίωσης. Οι κύστεις ενδομητρίωσης συχνά έχουν μια πιο "θολερή" εικόνα στον υπέρηχο που τους δίνει χαρακτηριστική εμφάνιση. Το πιθανότερο είναι ότι η δική σας, βάσει αυτού που σας είπαν, είναι κύστη ωοθυλακίου δηλαδή η πιο συνήθισμένη μορφή, που συχνά αποκαλείται "απλή κύστη".

 

Και μια αλλη ερωτηση.ειδα σε βιντεο ιατρου τη διαδικασια της λαπαροσκοπικης αφαιρεσης κυστεων. προσεξα οτι ουσιαστικα δεν γινοταν ακριβως τομη (οπως αυτη με νυστερι που ειναι καθαρη και σε μια ευθεια) αλλα σε πολλα σημεια σκιζεται στην κυριολεξια ο ιστος που περιβαλλει την κυστη. αυτος ο ιστος δεν ειναι τμημα της ωοθηκης? δεν ειναι λειτουργικος?

 

επισης, μετα την αφαιρεση, η τομη συρραφεται η καυτηριαζεται?

και ποια ειναι η διαφορα μεταξυ λαπαροσκοπισης και λαπαροτομης?

 

σας ευχαριστω πολυ και παλι !

Σε ό,τι αφορά το τεχνικό μέρος κατά κανόνα γίνεται μια μικρή τομή στην κύστη η οποία στη συνέχεια διευρύνεται λίγο ώστε να μπορεί να γίνει διαχωρισμός μεταξύ τοιχώματος κύστης και ωοθηκικού ιστού. Αυτό επιτρέπει να αφαιρεθεί μονάχα το τοίχωμα της κύστης και όχι ο περιβάλλων υγιής ωοθηκικός ιστός ο οποίος είναι λειτουργικός και πρέπει να διατηρηθεί. Το σκίσιμο που λέτε όντως συμβαίνει ως ένα βαθμό όμως είναι άνευ λειτουργικής σημασίας γιατί δεν αφαιρείται ούτε καταστρέφεται ο ιστός. Αντίθετα, όταν ολοκληρωθεί η επούλωση η ωοθήκη ανακτά το αρχικό (σφαιρικό) της σχήμα. Συρραφή δε γίνεται κατά κανόνα και ο καυτηριασμός περιορίζεται στον έλεγχο τυχόν αιμορραγίας.

 

Η διαφορά μεταξύ λαπαροσκοπικής αφαίρεσης και λαπαροτομής είναι μεγάλη, όχι τόσο στην τεχνική αφαίρεσης της κύστης από την ωοθήκη η οποία είναι παρόμοια αλλά στην ακρίβεια που μπορεί να επιτευχθεί λαπαροσκοπικά και τη μεγάλη διαφορά στον μετεγχειρητικό πόνο και την ανάρρωση. Θα σας έλεγα να μη σκέφτεστε καν τη λαπαροτομή σαν επιλογή γιατί πια στην εποχή μας απλά δεν αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείτε τόσο όταν υπάρχει εναλλακτική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ομολογώ είναι δύσκολο να πει κανείς τι ακριβώς προκαλεί τον πόνο. Συχνά η ωορρηξία συνοδεύεται από παροδική τοπική φλεγμονή και αυτό μπορεί να προκαλεί πόνο σε μια πρόσφατα χειρουργημένη περιοχή της πυέλου. Επίσης κάποιες φορές δημιουργούνται συμφύσεις μεταξύ του υπολείμματος σάλπιγγας και του εντέρου (δηλαδή το έντερο "κολλάει" κατά κάποιο τρόπο στη χειρουργημένη σάλπιγγα) και αυτό προκαλεί ενόχληση υπό ορισμένες συνθήκες. Και οι δυο καταστάσεις είναι χωρίς επιπλοκές και τα συμπτώματα περνούν από μόνα τους αν και μπορεί να συμβαίνουν περιοδικά.

 

Εξυπακούεται ότι η αιτία μπορεί να είναι και εντελώς διαφορετική γι'αυτό και μην βασίζεστε σε τηλεδιαγνώσεις, αν δείτε ότι ο πόνος επιμένει θα πρέπει να σας δει κάποιος γιατρός!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ!ΑΥΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΠΟΝΟΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΛΙΓΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΜΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ Η ΩΟΡΗΞΙΑ!ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΘΕΤΙΚΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ?ΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΣΤ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι εφόσον σας είπε ότι η κύστη φαίνεται καθαρή μέσα αυτό υπονοεί ότι δε θεωρεί ότι είναι κύστη ενδομητρίωσης. Οι κύστεις ενδομητρίωσης συχνά έχουν μια πιο "θολερή" εικόνα στον υπέρηχο που τους δίνει χαρακτηριστική εμφάνιση. Το πιθανότερο είναι ότι η δική σας, βάσει αυτού που σας είπαν, είναι κύστη ωοθυλακίου δηλαδή η πιο συνήθισμένη μορφή, που συχνά αποκαλείται "απλή κύστη".

 

Σε ό,τι αφορά το τεχνικό μέρος κατά κανόνα γίνεται μια μικρή τομή στην κύστη η οποία στη συνέχεια διευρύνεται λίγο ώστε να μπορεί να γίνει διαχωρισμός μεταξύ τοιχώματος κύστης και ωοθηκικού ιστού. Αυτό επιτρέπει να αφαιρεθεί μονάχα το τοίχωμα της κύστης και όχι ο περιβάλλων υγιής ωοθηκικός ιστός ο οποίος είναι λειτουργικός και πρέπει να διατηρηθεί. Το σκίσιμο που λέτε όντως συμβαίνει ως ένα βαθμό όμως είναι άνευ λειτουργικής σημασίας γιατί δεν αφαιρείται ούτε καταστρέφεται ο ιστός. Αντίθετα, όταν ολοκληρωθεί η επούλωση η ωοθήκη ανακτά το αρχικό (σφαιρικό) της σχήμα. Συρραφή δε γίνεται κατά κανόνα και ο καυτηριασμός περιορίζεται στον έλεγχο τυχόν αιμορραγίας.

 

Η διαφορά μεταξύ λαπαροσκοπικής αφαίρεσης και λαπαροτομής είναι μεγάλη, όχι τόσο στην τεχνική αφαίρεσης της κύστης από την ωοθήκη η οποία είναι παρόμοια αλλά στην ακρίβεια που μπορεί να επιτευχθεί λαπαροσκοπικά και τη μεγάλη διαφορά στον μετεγχειρητικό πόνο και την ανάρρωση. Θα σας έλεγα να μη σκέφτεστε καν τη λαπαροτομή σαν επιλογή γιατί πια στην εποχή μας απλά δεν αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείτε τόσο όταν υπάρχει εναλλακτική επιλογή.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ γιατρε μου για την απαντηση! με καλυψατε πληρως! συγχαρητηρια και παλι για αυτο που κανετε!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ!ΑΥΤΟΣ Ο ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΠΟΝΟΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΛΙΓΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΜΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ Η ΩΟΡΗΞΙΑ!ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΘΕΤΙΚΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ?ΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΣΤ?

 

Καλησπέρα,

 

Τα τεστ ωορρηξίας ανιχνεύουν μια έμμεση ένδειξη (την αύξηση της ορμόνης LH) ότι πρόκειται να συμβεί ωορρηξία μέσα στις επόμενες περίπου 36 ώρες από την πρώτη στιγμή που θα θετικοποιηθούν. Το να παραμείνουν θετικά για δυο συνεχόμενες μέρες είναι φυσιολογικό γιατί η ορμόνη LH δε μειώνεται για αρκετές ώρες από τη στιγμή που θα κάνει την αρχική αύξηση. Σημασία πάντως έχει το πρώτο θετικό τεστ οπότε και πρέπει να έχετε επαφή. Καλό επιπλέον είναι να έχετε άλλη μια επαφή σε περίπου 36 ώρες από την πρώτη για να καλύψετε ολόκληρη την πιθανή περίοδο ωορρηξίας.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas Kurie Mixalopoule

prin mia vdomada ekana kolpiki kaliergia & diagnostike oti exo E.coli & cadida einai poli sovaro? prepi na anisixo?

Yparxi periptosi na epireasoun sto na petixi h eksosomatiki? kai an petixi einai epikindino na episeasoun tin egkimosini?

Apo xthes ksekinisa Augutentin,Stabinalon & Lumexin kai telies tou Septemvri ksekinao tis enesis eksosomatikis tha uparxi provlima?

 

Sas euxaristo ek-ton proteron

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas Kurie Mixalopoule

prin mia vdomada ekana kolpiki kaliergia & diagnostike oti exo E.coli & cadida einai poli sovaro? prepi na anisixo?

Yparxi periptosi na epireasoun sto na petixi h eksosomatiki? kai an petixi einai epikindino na episeasoun tin egkimosini?

Apo xthes ksekinisa Augutentin,Stabinalon & Lumexin kai telies tou Septemvri ksekinao tis enesis eksosomatikis tha uparxi provlima?

 

Sas euxaristo ek-ton proteron

 

Καλησπέρα,

 

Η Candida είναι ο μικροοργανισμός που προκαλεί κολπική μυκητίαση και το E.coli συνήθως βρίσκεται στις κολπικές καλλιέργειες λόγω επιμόλυνσης από το έντερο (δηλαδή βρίσκεται "από σπόντα" στην καλλιέργεια) γιατί ο κόλπος δεν είναι το φυσικό της περιβάλλον. Όπως και να έχει, υπάρχει άπλετος χρόνος για να θεραπευτεί η λοίμωξη μέχρι το τέλος του μήνα, οπότε δεν πιστεύω ότι θα σας δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

Καλή επιτυχία με την εξωσωματική!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ειμαι στην 34 εβδομάδα κυησης την προηγουμενη εβδομαδα εκανα εξεταση doppler και εδειξε το αμνιακο υγρο στα κατώτερα φυσιολογικά ορια .μπορώ να κανω κατι για να αλλάξει αυτο?αν δεν αλλάξει πάμε για τοκετο πιο γρήγορα?α υπηρχε και μια απλη περιτυλιξη του λωρου στον αυχενα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Η Candida είναι ο μικροοργανισμός που προκαλεί κολπική μυκητίαση και το E.coli συνήθως βρίσκεται στις κολπικές καλλιέργειες λόγω επιμόλυνσης από το έντερο (δηλαδή βρίσκεται "από σπόντα" στην καλλιέργεια) γιατί ο κόλπος δεν είναι το φυσικό της περιβάλλον. Όπως και να έχει, υπάρχει άπλετος χρόνος για να θεραπευτεί η λοίμωξη μέχρι το τέλος του μήνα, οπότε δεν πιστεύω ότι θα σας δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

Καλή επιτυχία με την εξωσωματική!

 

τα μικροβια Candida και Ε.coli αν δεν εχουν υποχωρηση μεχρι την εμβρυομεταφορα υπαρχη περιπτωση να επηρεασουν στο να επιτευχθει εγκυμοσυνη?

μακαρι να πετυχη και παλι σας ευχαριστω!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα,

θα ηθελα την συμβουλη σας για ακομη μια φορα!

στο προηγουμενο μηνυμα μου σας ειχα πει οτι στις 14/8 ειχα τελευταια περιοδο και οτι στις 6/9 ειχα ωορρηξια..μου ειπατε να περιμενω μεχρι τις 20 του μηνος τουλαχιστον για να κανω ενα τεστ εγκυμοσυνης,ομως επαθα ψυξη και επρεπε να παρω κατι φαρμακα..πηγα στον γυναικολογο μου για να του πω οτι εκανα και να να "δει" αν ειχω πιθανοτητα να ειμαι εγκυος ωστε να επαιρνα τα φαρμακα μου χωρις να βλαψω το "εμβρυο"..εκεινος με εξετασε κανοντας μετρηση της μητρας και μου ειπε αν ειναι παχυ τοτε μπορει να ειμαι εγκυος και αν ειναι λεπτο τοτε δεν ειμαι..τελικα ηταν λεπτο και μου ειπε ουτε μια στο εκατομμύριο δεν ειμαι εγκυος και οτι αποκλειεται να ειχα ωορρηξια στις 6 του μηνος και μαλιστα οτι θα αδιαθετησω συντομα..να σημειωσω εδω οτι αυτο εγινε την προηγουμενη δευτερα.δλδ στις 10/9 τεσσερις μερες μετα απο την πιθανη συλληψη..αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να μην μπορουσε να δει αν ειμαι εγκυος η οχι?και οτι ακομη δεν εχω αδιαθετησει!!εκτος αυτου εχω πονακια χαμηλα κατι σαν τσιμπηματα στη μητρα..αλλα ακομη δεν ειδα περιοδο..μπορειτε να με συμβουλεψετε πανω σε αυτο?Λετε να ειμαι εγκυος και να μην μπορεσε να το διαπιστωσει?Δεν ξερω τι να κανω και η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια..Λεω να παρω να κανω ενα τεστ..υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυος?και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου δεν ειχα αλλα συμπτωματα παρα μονο αυτα τα πονακια και σε κάποια φαση ειχα δει κατι καφε υγρα...ειχα κανει το τεστ και ειχε βγει θετικο..Ημουν 3 εβδομαδων..Τωρα τι να κανω?εχω μπερδευτει...

Σας ευχαριστω για το χρονο σας..........

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ειμαι στην 34 εβδομάδα κυησης την προηγουμενη εβδομαδα εκανα εξεταση doppler και εδειξε το αμνιακο υγρο στα κατώτερα φυσιολογικά ορια .μπορώ να κανω κατι για να αλλάξει αυτο?αν δεν αλλάξει πάμε για τοκετο πιο γρήγορα?α υπηρχε και μια απλη περιτυλιξη του λωρου στον αυχενα .

 

Καλησπέρα,

 

Το υπερηχογράφημα doppler έχει ως στόχο να απαντήσει στο ερώτημα εάν το περιβάλλον της μήτρας ευνοεί την ανάπτυξή του εμβρύου και αν όντως αυτό αναπτύσσεται σωστά. Για να δοθεί η απάντηση λαμβάνονται υπόψη αρκετές παράμετροι όπως οι μετρήσεις των διαστάσεων του εμβρύου, η κινητικότητά του, το doppler ομφαλικής καθεαυτού, η ποσότητα αμνιακού υγρού και ενίοτε το καρδιοτοκογράφημα. Το ότι το αμνιακό υγρό βρίσκεται στα κατώτερα φυσιολογικά όρια δε σημαίνει από μόνο του πολλά πράγματα εφόσον τα άλλα στοιχεία είναι ικανοποιητικά. Συνεπώς αν ο γιατρός σας είναι γενικά ευχαριστημένος από την ανάπτυξη του μωρού και δεν έχουν εντοπιστεί σχετικές ανατομικές ανωμαλίες ή άλλα θέματα, συνήθως θα συνεχίσει την τακτική παρακολούθηση αλλά δε θα παρέμβει. Εάν εντοπιστούν στοιχεία υπολοιπόμενης ανάπτυξης ή κάτι άλλο ανησυχητικό αργότερα τότε ίσως τεθεί θέμα επίσπευσης του τοκετού, όχι όμως με βάση αποκλειστικά και μόνο τα επίπεδα αμνιακού υγρού.

Δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι για να συμβάλλετε στην αύξηση του υγρού, αρκετές φορές όμως αυξάνει από μονο του. Τέλος, η περιτύλιξη του λώρου γύρω από το λαιμό είναι κατά κανόνα χωρίς κλινική σημασία και δε σχετίζεται με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

τα μικροβια Candida και Ε.coli αν δεν εχουν υποχωρηση μεχρι την εμβρυομεταφορα υπαρχη περιπτωση να επηρεασουν στο να επιτευχθει εγκυμοσυνη?

μακαρι να πετυχη και παλι σας ευχαριστω!

 

Αρκετοί συνάδελφοι που ασχολούνται με την εξωσωματική προτιμούν να αναβάλλουν την εμβρυομεταφορά παρουσία ενεργούς λοίμωξης για να αποφύγουν τη διασπορά μικροβίων στη μήτρα. Συνεπώς καλό θα ήταν να το συζητήσετε εγκαίρως με το γιατρό που θα κάνετε την εξωσωματική για να μην έχετε απρόοπτα.

Πάντως θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να μην έχει υποχωρήσει η λοίμωξη με τα αντιβιοτικά ως τοτε οπότε προσπαθείστε να μην ανησυχείτε.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα,

θα ηθελα την συμβουλη σας για ακομη μια φορα!

στο προηγουμενο μηνυμα μου σας ειχα πει οτι στις 14/8 ειχα τελευταια περιοδο και οτι στις 6/9 ειχα ωορρηξια..μου ειπατε να περιμενω μεχρι τις 20 του μηνος τουλαχιστον για να κανω ενα τεστ εγκυμοσυνης,ομως επαθα ψυξη και επρεπε να παρω κατι φαρμακα..πηγα στον γυναικολογο μου για να του πω οτι εκανα και να να "δει" αν ειχω πιθανοτητα να ειμαι εγκυος ωστε να επαιρνα τα φαρμακα μου χωρις να βλαψω το "εμβρυο"..εκεινος με εξετασε κανοντας μετρηση της μητρας και μου ειπε αν ειναι παχυ τοτε μπορει να ειμαι εγκυος και αν ειναι λεπτο τοτε δεν ειμαι..τελικα ηταν λεπτο και μου ειπε ουτε μια στο εκατομμύριο δεν ειμαι εγκυος και οτι αποκλειεται να ειχα ωορρηξια στις 6 του μηνος και μαλιστα οτι θα αδιαθετησω συντομα..να σημειωσω εδω οτι αυτο εγινε την προηγουμενη δευτερα.δλδ στις 10/9 τεσσερις μερες μετα απο την πιθανη συλληψη..αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να μην μπορουσε να δει αν ειμαι εγκυος η οχι?και οτι ακομη δεν εχω αδιαθετησει!!εκτος αυτου εχω πονακια χαμηλα κατι σαν τσιμπηματα στη μητρα..αλλα ακομη δεν ειδα περιοδο..μπορειτε να με συμβουλεψετε πανω σε αυτο?Λετε να ειμαι εγκυος και να μην μπορεσε να το διαπιστωσει?Δεν ξερω τι να κανω και η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια..Λεω να παρω να κανω ενα τεστ..υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυος?και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου δεν ειχα αλλα συμπτωματα παρα μονο αυτα τα πονακια και σε κάποια φαση ειχα δει κατι καφε υγρα...ειχα κανει το τεστ και ειχε βγει θετικο..Ημουν 3 εβδομαδων..Τωρα τι να κανω?εχω μπερδευτει...

Σας ευχαριστω για το χρονο σας..........

 

Γεια σας,

 

Κατανοητή η σύγχυσή σας, θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω πώς δουλεύουν τα τεστ ωορρηξίας και ο κύκλος για να καταλάβετε γιατί είναι δύσκολο να ξέρετε τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή.

Τα τεστ ωορρηξίας ανιχνεύουν την ορμόνη LH η οποία με την απότομη αύξησή της δίνει το σήμα για να γίνει η ωορρηξία. Δεν ανιχνεύουν δηλαδή την ωορρηξία άμεσα αλλά έμμεσα, μέσω της ορμόνης που την προκαλεί. Όταν τα επίπεδα LH είναι ανεβασμένα το τεστ βγαίνει θετικό, πράγμα που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων προηγείται 12-36 ώρες της ωορρηξίας. Υπάρχουν όμως και λίγες περιπτώσεις που το τεστ μπορεί να βγει ψευδώς θετικο, όπως για παράδειγμα επί πολυκυστικών ωοθηκών όπου η LH είναι διαρκώς αυξημένη χωρίς να συμβαίνει ωορρηξία.

Η εσωτερική στιβάδα της μήτρας, τώρα, το λεγόμενο ενδομήτριο αυξάνει σε πάχος σταδιακά από το τέλος της περιόδου ως την ωορρηξία, ώστε να υποδεχτεί το έμβρυο αν προκύψει γονιμοποίηση. Ένα παχύ λοιπόν ενδομήτριο είναι δεκτικό προς μια κύηση και αποτελεί ένδειξη ότι είτε αναμένεται είτε προέκυψε προσφατα ωορρηξία. Αντίθετα ένα λεπτό ενδομήτριο συνήθως σημαίνει μια μήτρα σχετικά ανενεργή στην παρούσα φάση.

Στη δική σας περίπτωση δεν μπορεί να ξέρει κανείς ακριβώς τι συμβαίνει αν και το πράγμα πιστεύω πως θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες ημέρες. Ήταν το τεστ ωορρηξίας ψευδώς θετικό; Ήταν το υπερηχογράφημα λάθος; Σε κάθε περίπτωση θα σας συμβούλευα να κάνετε ένα τεστ εγκυμοσύνης σύμφωνα με αυτά που λέγαμε και στο προηγούμενο μύνημα. Αν βγει αρνητικό αλλά εντούτοις δε σας έρθει περίοδος επαναλάβετέ το σε μια εβδομάδα. Τελικά το μυστήριο θα λυθεί απλά χρειάζετε να του δώσετε λίγο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας, παρακαλώ τα αντισυλληπτικά πως λειτουργούν?

Είχα απανωτές αιμορραγίες μετά τη γέννα και τα λόχεια, οι εξετάσεις μου όλες και οι υπέρηχοι, το παπ, τα πάντα ήταν πεντακάθαρα, έτσι έκοψα το τσιγάρο και άρχισα αντισυλληπτικά για να φτιάξει ο ανύπαρκτος κύκλος.

 

Τώρα τελειώνω το πρώτο κουτί, τί να περιμένω?Μόλις σταματήσω τα χάπια θα αδιαθετήσω κατευθείαν? Μπορώ να γυμναστώ?

 

Γενικά ήθελα να ρωτήσω η γυμναστική επιδρά πολύ στις αιμορραγίες? Διότι όταν γυμναζόμουν κατευθείαν την επόμενη μέρα αδιαθετούσα (πρίν αρχίσω τα αντισυλληπτικά).

 

Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τον κύριο Γ. Μιχαλόπουλο, Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο, Ειδικό Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής

 

Για να δείτε το προφίλ του κο Μιχαλόπουλου πατήστε εδώ http://parents.org.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=59396

 

Απορρυθμίστηκαν οι πενήντα μου; Εδώ και 7 χρόνια (από τα 28 μου) έχω LH & FSH πάνω από 50 & 100 αντίστοιχα : ΠΩΑ. Τους 2 τελευταίους μήνες όμως εμφανίστηκε αίμα στο εσώρουχο για λίγες ώρες κάνος στο στήθος για 1-2 ημέρες. Τί εξήγηση υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί συνάδελφοι που ασχολούνται με την εξωσωματική προτιμούν να αναβάλλουν την εμβρυομεταφορά παρουσία ενεργούς λοίμωξης για να αποφύγουν τη διασπορά μικροβίων στη μήτρα. Συνεπώς καλό θα ήταν να το συζητήσετε εγκαίρως με το γιατρό που θα κάνετε την εξωσωματική για να μην έχετε απρόοπτα.

Πάντως θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να μην έχει υποχωρήσει η λοίμωξη με τα αντιβιοτικά ως τοτε οπότε προσπαθείστε να μην ανησυχείτε.

 

Σας ευχαριστω!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απορρυθμίστηκαν οι oρμόνες μου; Εδώ και 7 χρόνια (από τα 28 μου) έχω LH & FSH πάνω από 50 & 100 αντίστοιχα : ΠΩΑ. Τους 2 τελευταίους μήνες όμως εμφανίστηκε αίμα στο εσώρουχο για λίγες ώρες και πόνος στο στήθος για 1-2 ημέρες. Τί εξήγηση υπάρχει;

 

Συγνώμη για τα λάθη στο προηγούμενο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το υπερηχογράφημα doppler έχει ως στόχο να απαντήσει στο ερώτημα εάν το περιβάλλον της μήτρας ευνοεί την ανάπτυξή του εμβρύου και αν όντως αυτό αναπτύσσεται σωστά. Για να δοθεί η απάντηση λαμβάνονται υπόψη αρκετές παράμετροι όπως οι μετρήσεις των διαστάσεων του εμβρύου, η κινητικότητά του, το doppler ομφαλικής καθεαυτού, η ποσότητα αμνιακού υγρού και ενίοτε το καρδιοτοκογράφημα. Το ότι το αμνιακό υγρό βρίσκεται στα κατώτερα φυσιολογικά όρια δε σημαίνει από μόνο του πολλά πράγματα εφόσον τα άλλα στοιχεία είναι ικανοποιητικά. Συνεπώς αν ο γιατρός σας είναι γενικά ευχαριστημένος από την ανάπτυξη του μωρού και δεν έχουν εντοπιστεί σχετικές ανατομικές ανωμαλίες ή άλλα θέματα, συνήθως θα συνεχίσει την τακτική παρακολούθηση αλλά δε θα παρέμβει. Εάν εντοπιστούν στοιχεία υπολοιπόμενης ανάπτυξης ή κάτι άλλο ανησυχητικό αργότερα τότε ίσως τεθεί θέμα επίσπευσης του τοκετού, όχι όμως με βάση αποκλειστικά και μόνο τα επίπεδα αμνιακού υγρού.

Δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι για να συμβάλλετε στην αύξηση του υγρού, αρκετές φορές όμως αυξάνει από μονο του. Τέλος, η περιτύλιξη του λώρου γύρω από το λαιμό είναι κατά κανόνα χωρίς κλινική σημασία και δε σχετίζεται με το θέμα.

 

σας ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση η αλήθεια ειναι σήμερα που πήγα τα ίδια μου ειπε και ο γιατρος μου ,ευτυχως ολα τα υπόλοιπα ειναι καλα οποτε προχωράμε κανονικα. και πάλι σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Κατανοητή η σύγχυσή σας, θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω πώς δουλεύουν τα τεστ ωορρηξίας και ο κύκλος για να καταλάβετε γιατί είναι δύσκολο να ξέρετε τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή.

Τα τεστ ωορρηξίας ανιχνεύουν την ορμόνη LH η οποία με την απότομη αύξησή της δίνει το σήμα για να γίνει η ωορρηξία. Δεν ανιχνεύουν δηλαδή την ωορρηξία άμεσα αλλά έμμεσα, μέσω της ορμόνης που την προκαλεί. Όταν τα επίπεδα LH είναι ανεβασμένα το τεστ βγαίνει θετικό, πράγμα που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων προηγείται 12-36 ώρες της ωορρηξίας. Υπάρχουν όμως και λίγες περιπτώσεις που το τεστ μπορεί να βγει ψευδώς θετικο, όπως για παράδειγμα επί πολυκυστικών ωοθηκών όπου η LH είναι διαρκώς αυξημένη χωρίς να συμβαίνει ωορρηξία.

Η εσωτερική στιβάδα της μήτρας, τώρα, το λεγόμενο ενδομήτριο αυξάνει σε πάχος σταδιακά από το τέλος της περιόδου ως την ωορρηξία, ώστε να υποδεχτεί το έμβρυο αν προκύψει γονιμοποίηση. Ένα παχύ λοιπόν ενδομήτριο είναι δεκτικό προς μια κύηση και αποτελεί ένδειξη ότι είτε αναμένεται είτε προέκυψε προσφατα ωορρηξία. Αντίθετα ένα λεπτό ενδομήτριο συνήθως σημαίνει μια μήτρα σχετικά ανενεργή στην παρούσα φάση.

Στη δική σας περίπτωση δεν μπορεί να ξέρει κανείς ακριβώς τι συμβαίνει αν και το πράγμα πιστεύω πως θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες ημέρες. Ήταν το τεστ ωορρηξίας ψευδώς θετικό; Ήταν το υπερηχογράφημα λάθος; Σε κάθε περίπτωση θα σας συμβούλευα να κάνετε ένα τεστ εγκυμοσύνης σύμφωνα με αυτά που λέγαμε και στο προηγούμενο μύνημα. Αν βγει αρνητικό αλλά εντούτοις δε σας έρθει περίοδος επαναλάβετέ το σε μια εβδομάδα. Τελικά το μυστήριο θα λυθεί απλά χρειάζετε να του δώσετε λίγο χρόνο...

 

 

 

γιατρε απο το αγχος μου εκανα ενα τεστ και βγηκε αρνητικο...οποτε λεω να το αφησω στην τυχη και μακαρι συντομα να αποκτησω και ενα δευτερο παιδακι..Παντως σας υπερ ευχαριστω για το χρονο σας και τις συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, παρακαλώ τα αντισυλληπτικά πως λειτουργούν?

Είχα απανωτές αιμορραγίες μετά τη γέννα και τα λόχεια, οι εξετάσεις μου όλες και οι υπέρηχοι, το παπ, τα πάντα ήταν πεντακάθαρα, έτσι έκοψα το τσιγάρο και άρχισα αντισυλληπτικά για να φτιάξει ο ανύπαρκτος κύκλος.

 

Τώρα τελειώνω το πρώτο κουτί, τί να περιμένω?Μόλις σταματήσω τα χάπια θα αδιαθετήσω κατευθείαν? Μπορώ να γυμναστώ?

 

Γενικά ήθελα να ρωτήσω η γυμναστική επιδρά πολύ στις αιμορραγίες? Διότι όταν γυμναζόμουν κατευθείαν την επόμενη μέρα αδιαθετούσα (πρίν αρχίσω τα αντισυλληπτικά).

 

Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά!

 

 

Καλησπέρα,

 

Τα αντισυλληπτικά σε γενικές γραμμές λειτουργούν καταστέλλοντας ως ένα βαθμό τη λειτουργία των ωοθηκών και ελέγχοντας τα ίδια το ορμονικό περιβάλλον. Για τις τρεις εβδομάδες που παίρνετε τα χάπια συνήθως δε θα έχετε αίμα καθόλου κολπικά, ενώ κατά την εβδομάδα που τα διακόπτετε θα σας έρχεται περίοδος (όχι απαραίτητα αμέσως, μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε 2-3 μέρες). Συχνά ο κύκλος θα χρειαστεί λίγους μήνες μέχρι να σταθεροποιηθεί αφού τα ξεκινήσετε και τον πρώτο καιρό μπορεί να έχετε αίμα και εκτός περιόδου, οπότε μην περιμένετε απαραίτητα άμεσα αποτελέσματα.

 

Η γυμναστική σαφώς και επιτρέπεται και συνιστάται όπως και σε κάθε άλλη γυναίκα. Η αιμορραγία που είχατε στο παρελθόν μετά τη γυμναστική κατά πάσα πιθανότητα είχε σχέση με το ότι η μήτρα ήταν έτσι κι αλλιώς σε κατάσταση να αιμορραγήσει λόγω ορμονικής αστάθειας και απλά η άσκηση έδινε το έναυσμα. Είμαι βέβαιος ότι όταν τα αντισυλληπτικά αρχίσουν να επιδρούν θα σταματήσει να συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απορρυθμίστηκαν οι oρμόνες μου; Εδώ και 7 χρόνια (από τα 28 μου) έχω LH & FSH πάνω από 50 & 100 αντίστοιχα : ΠΩΑ. Τους 2 τελευταίους μήνες όμως εμφανίστηκε αίμα στο εσώρουχο για λίγες ώρες και πόνος στο στήθος για 1-2 ημέρες. Τί εξήγηση υπάρχει;

 

Παροδικές ορμονικές "εκλάμψεις" των ωοθηκών συμβαίνουν ενίοτε σε κάποιες γυναίκες με ΠΩΑ, και ειδικά όταν είναι τόσο νέες όσο εσείς. Σπανιότερα συμβαίνουν ακόμα και σε μεγαλύτερης ηλικίας γυναίκες τα πρώτα χρόνια μετά την εμμηνόπαυση. Παρόλο που μιμούνται συνήθως συμπτώματα περιόδου δεν έχουν κάποια κλινική σημασία ούτε χρειάζονται διερεύνηση εφόσον πρόκειται για αραιά, μεμονωμένα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Παροδικές ορμονικές "εκλάμψεις" των ωοθηκών συμβαίνουν ενίοτε σε κάποιες γυναίκες με ΠΩΑ, και ειδικά όταν είναι τόσο νέες όσο εσείς. Σπανιότερα συμβαίνουν ακόμα και σε μεγαλύτερης ηλικίας γυναίκες τα πρώτα χρόνια μετά την εμμηνόπαυση. Παρόλο που μιμούνται συνήθως συμπτώματα περιόδου δεν έχουν κάποια κλινική σημασία ούτε χρειάζονται διερεύνηση εφόσον πρόκειται για αραιά, μεμονωμένα επεισόδια.

kalispera tha hthela na rotiso kai ego kati me thn seira moy..edo kai xronia pisteva pos exo polikistikes oothikes xoris ton katallilo ormoniko elenxo..prin liges meres oloklirosa oles tis ormonikes eksetaseis kai htan sta fysiologika epipeda oles htan para poly fysiologikes..ara giati exo astato kyklo??exo dyo palidromes kiyseis sto parelthon h mia de poly prosfati ton ioynio alla emena egyos poly eykola ston proto mhna prospatheion kai oi dyo...gia paradigma t.p eixa 6 martioy kai emeina egyos apo ths metreiseis 20 aprilioy pos eksigite toso kathisterimeni ooriksia..eimai tora se diadikasia eksetaseon gia thromvofilia kai argotera moy systise o giatros moy hsteroskopisi...einai sosta ayta ta vimata prepei na kano kai kati epipleon..poia einai i gnomi sas??eyxaristo ek ton proteron

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας να απαντάτε μέσω του φόρουμ σε ερωτήσεις. Γέννησα πριν 10 μήνες και από τον 5ο μήνα μου ήρθε κανονικά περίοδος κάθε μήνα (με κάποιες καθυστερήσεις τους πρωτους 2 μήνες αλλά τώρα σταθερά 30-32 μέρες).Τελευταία περίοδος ήτανε στις 2/9.Ήρθαμε σε επαφή με τον σύζυγο μου στις 15/9 και στις 19/9 μέχρι και σήμερα έχω (αρχικά) ροζ και (μετά) καφέ εκκρίσεις και κάποια αναιπέσθητα πονάκια χαμηλά. Θα μπορούσε να είναι εγκυμοσύνη ή απλή ωορρηξία?καφέ εκκρίσεις σε ωορρηξία είχα το πολύ 1-2 φορές από όσο μπορώ να θυμηθώ. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...