Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προτάσεις Φαγητού!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Λοιπόν, τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι η κόρη μου τρώει συγκεκριμένα πράγματα:κοτόπουλο με πατάτες και μακαρόνια (λίγα) με σάλτσα. Τρώει μόνο αυτά τα φαγητά, εδώ και 4 μέρες! Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια φαγητά; Να σημειώσω ότι είναι 3 χρονών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:-)

obPzp3.pngB00Hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Λοιπόν, τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι η κόρη μου τρώει συγκεκριμένα πράγματα:κοτόπουλο με πατάτες και μακαρόνια (λίγα) με σάλτσα. Τρώει μόνο αυτά τα φαγητά, εδώ και 4 μέρες! Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια φαγητά; Να σημειώσω ότι είναι 3 χρονών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:-)

 

 

 

Αυτος ειναι κ ενας απο τους λογους που εχω στειλει τα παιδια μου παιδικο!!τρωνε απο ολα εκει,βλεποντας το ενα το αλλο!!!!!!

πηγανε κ εμενα να μου το κανουνε κ τους ειπα αυτο εχουμε κ τελος.....κ δεν θελανε πηγανε για υπνο νηστικα(δεν θα παθουν κατι μη στεναχωριεσαι) κ το απογευμα το φαγανε!!!!!!!

δοκιμασε το ,κανε πετρα την καρδια σου μια φορα κ θα θα καταλαβει οτι αυτο ειναι το φαγητο κ εαν δεν το φαει,δεν μπορει να φαει κατι αλλο....

γνωμη μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να την δελεασεις με πολυχρωμα λαχανικα σε μικρα κομματακια.Πχ εχω εχτες ειχα μπριαμ με πατατουλες,ντοματουλα,κολοκυθακια,πιπεριτσες,μελιτζανες.

 

Ηρθε ο ανοιψιος μου.....και εφαγε για πρωτη φορα λαχανικα!Ειναι 2,5 στα 3!

Η νυφη μου εμεινε με το στομα ανοιχτο!

 

Μετα του εκοψα μικρες φετουλες πορτοκαλι,λιγο βερυκοκο,λιγο κερασι και ναι,εφαγε!!

 

Η μεγαλη μου ανοιψια για να φαει,τις ελεγα οτι εχω μια μαγικη σκονη και κανει τα φαγητα μου πολυ νοστιμα.

Της εβαζα το πιατο μπροστα στα ματια της και της ελεγα "Κλεισε τωρα τα ματακια σου να φερω την μαγικη σκονη"...Τα ψευτοεκλεινε εκεινο (ολα τα λεφτα η εικονα...χαχα) και εκανα οτι γκλιν γκλιν ριχνω μαγικη σκονη.!!

Ε,περιττο να σου πω οτι ετρωγε φαγητα που στην μαμα της δεν τα ειχε δοκιμασει καν!!!

 

Φυσικα μετα γινοταν μαχη με τους "μεγαλυτερους" να δοκιμασουν απο το πιατο της με την μαγικη σκονη!!!

 

Φροντισε επισης το πιατακι της να ειναι μικρο.

 

Να θυμασαι οτι θα τρωει οσο θελει εκεινη,οχι οσο ευχαριστει εσενα!Και τωρα με την ζεστουλα,μην νομιζεις,επηρεαζονται και αυτα και δεν εχουν μεγαλη ορεξη.!!

 

Τελος,τωρα με τις ντοματουλες μπορεις να της φτιαξεις ωραιοτατες δροσερες σαλατες.Στο διαδυκτιο κυκλοφορουν πολλες.Εχω φτιαχνω μια σαλατα ειδικα για τον κουνιαδο μου,που δεν τρωει τις φακες και η βαση της σαλατας ειναι οι φακες!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

Το θέμα μου είναι ότι όταν έρχεται η ώρα για να φάει η μικρή, δεν έχω άλλη λύση!!!!!!Δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο φαγητό. Π.χ.: Σήμερα είπα να κάνω μπιφτέκια με πουρέ και τα έφαγε, όχι βέβαια όπως τρώει το κοτόπουλο ή τα μακαρόνια. Θα ήθελα προτάσεις φαγητού, καθώς δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα με το πως τρώει.

obPzp3.pngB00Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φασολακια,σπανακορυζο,αρακας με καροτακι και ντοατουλα!Σαλατουλες δροσερες με αυγο.

Γνωμη μου να μαγειρευεις απ ολα τα φαγητα και αν δεν θελει να μην φαει.Αφου μεχρι πριν λιγο καιρο τα τρωγε απλα τωρα κανει ναζια!Ο μεγαλος μου δεν φανταζεσαι ποσες φορες εχει κοιμηθει νηστικος.Οταν ξυπναει τρωει τα φρουτα η το γιαουρτι του και την επομενη αν θελει ας φαει!Μια χαρα παντως μεγαλωνε και παιρνει βαρος και ας τρωει μεσημεριανο καθε 2η μερα!

Ενα κολπο ειναι να την βαλει να μαγειρεψετε μαζι!!!Εχει πολυ πλακα και μετα αφου το εφτοιαξε εχει μεγαλε πιθανοτητες να το φαει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

Το θέμα μου είναι ότι όταν έρχεται η ώρα για να φάει η μικρή, δεν έχω άλλη λύση!!!!!!Δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο φαγητό. Π.χ.: Σήμερα είπα να κάνω μπιφτέκια με πουρέ και τα έφαγε, όχι βέβαια όπως τρώει το κοτόπουλο ή τα μακαρόνια. Θα ήθελα προτάσεις φαγητού, καθώς δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα με το πως τρώει.

 

Τι εννοεις, της κανεις το ιδιο φαγητο γιατι δεν ξερεις τι αλλο να της κανεις?

Να της βαζεις οτι τρωτε και εσεις, εκτος και αν ειναι πολυ σκληρο ή ανθυγειινο. Οσπρια, λαδερα, ψαρι (εμενα τρελαινεται για μπακαλιαρο με βραστες πατατουλες και καροτακι), μπιφτεκακια/ γιουβαρλακια, τραχανα.

 

Boys mom θα μας πεις καμια σαλατουλα? Εμενα μαρουλια και τετοια δεν τα θελει, μονο το μπροκολο και το καροτο του αρεσουν αλλα θελω να τρωει πιο πολλα σαλατικα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες ιδεες! Αλλα εμεις ειμαστε λιγο ιδιοτροποι χαχα! Να φανταστεις τωρα αρχισε να τρωει που και που ψωμι με μελι ή μαρμελαδα, δεν θελει συνδυασμο γευσεων (κατι με κατι απο πανω του ή μεσα), τα τρωει ολα ενα ενα..

Link to comment
Share on other sites

 

Boys mom θα μας πεις καμια σαλατουλα? Εμενα μαρουλια και τετοια δεν τα θελει, μονο το μπροκολο και το καροτο του αρεσουν αλλα θελω να τρωει πιο πολλα σαλατικα!

Σημερα πηγαμε για μπανιο και δεν ειχα μαγειρεψει οποτε εβρασα πατατουλες και εκανα σαλατα με ντοματινια-αγγουρακι-πιπεριτσα-αρακα και αβγουλακι!Σος αν θες βαζεις λεδολεμονο η γιαουρτι μαγιονεζα.

Αλλη που κανω ειναι ντακο κρητικο με κατικι και πολυ βρεγμενο παξιμαδακι.

Τα λαχανικα τα βαζω σε ολα τα φαγητα!Και στο κοκκινιστο θα βαλω μανιταρια και καροτα και πιπερια οποτε κατι κερδιζω κι απο κει!

Σαλατες κανω διαφορες...τωρα εχει κολλησει το μυαλο μου!

Link to comment
Share on other sites

Για προσπαθησε να "ζωγραφισετε" στο πιατο της.Πες της σημερα δεν θα φαμε μονο,αλλα θα γινουμε και καλλιτεχνες.

 

Κοψε λιγο μαρουλακι και βαλτο στο κατω μερος του πιατου της οτι και καλα οτι χορταρακι.Πανω βαλε 2 ελιτσες και πες της οτι ειναι μερμυγκακια ή βαλτην αυτη να αποφασισει τι θελει να αντιπροσωπευουν οι ελιτσες. Με λιγες πατατουλες καντε ενα σπιτακι...Με ενα αυγο,καντε εναν ηλιο.Μπας και αρχισει ετσι και κανει συνδιασμους τροφων!

 

Πιστευω να καταλαβα καλα το "προβλημα" σου και να μην σε ταλαιπωρω τσαμπα με τις απαντησεις μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Λοιπόν, τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι η κόρη μου τρώει συγκεκριμένα πράγματα:κοτόπουλο με πατάτες και μακαρόνια (λίγα) με σάλτσα. Τρώει μόνο αυτά τα φαγητά, εδώ και 4 μέρες! Θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια φαγητά; Να σημειώσω ότι είναι 3 χρονών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:-)

 

Τυροπιτα, κεφτεδες, μακαρονια με κιμα, πιτσα (σπιτικη εννοειτε), πατατοκεφτεδες, φακες με ρυζι, ρεβυθια με ρυζι, λαχανοριζο, γεμιστα, χυλοπιτες κοκκινιστες *αυτες με το αυγο*, γιουβαρλακια, φρικασε, κοτοπιτα, κοτοπουλο πανε με πουρε, σνιτσελ με πουρε, λεμονατο κρεας με πουρε ή μακαρονια, κατσικακι με πατατες σε γαστρα.........αυτα τρωμε εμεις.....λιγο λιγο και σιγα σιγα.

 

ΥΓ: Σαλατες εμενα τρωει μαρουλι σαν τρελλη αλλα μιας και εσας δεν θελει, δοκιμασε το να φαει αγγουρι και καροτο σκετα. Να τα παρει στο χερι και να τα ματσαλισει. Εμενα σκοτωνει τουλαχιστον 3 αγγουρια την ημερα......ΝΑΙ ΝΑΙ τα μεγαλα. Ποσο πιο πρασιναδα απο αυτο? Και ειναι δροσερο και σε ξεδιψαει κιολας.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κι απο μενα μανουλες. Προχθες πηγα τον γιο μου στην παιδιατρο για να συμπληρωσουμε το χαρτι του νηπιαγωγειου (θα γινει 5 τον Αυγουστο). Οταν τον ζυγισε απογοητευτηκαμε καθως απο την προηγουμενη ζυγιση (2 μηνες πριν) εχασε 400 γρ. (απο 19.000 γρ πηγε στα 18.600 γρ)

Πιστευω οτι κυριως ευθυνεται ο παιδικος σταθμος. Οταν γυρνουσε σπιτι ζητουσε σχεδον καθε μερα να φαει μερεντα. Στην αρχη θεωρουσα οτι λογω του οτι τρωνε στις 12:30 ξαναπειναει μεχρι να ερθει στο σπιτι (15:10). Μετα καταλαβα οτι στο σημειωμα που αναφερουν ποσο πρωινο και μεσημεριανο εφαγε δεν σημειωναν τη σωστη ποσοτητα.

Τις περισσοτερες φορες που ρωτουσα τον γιο μου, μου ελεγε οτι δεν το εφαγε αυτο το φαγητο επειδη δεν του αρεσε ενω ειχε σημειωμενο "αρκετα" ή "ολο". Οταν τον ρωτησα "μα καλα δε σου δινει η κυρια καμια κουταλια:" μου απαντησε οτι η κυρια δεν ηταν στην τραπεζαρια!

Πιστευω οτι σιγα σιγα αρχισε να μην τρωει και τα λιγα που ετρωγε την προηγουμενη χρονια εξαιτιας της αδιαφοριας της παιδαγωγου (αν δεν μπορουσε να του δινει με το ζορι εστω 2-3 κουταλιες φαγητο επρεπε τουλαχιστον να με ενημερωσει οτι δεν τρωει).

Την προηγουμενη χρονια ειχε μια εξαιρετικη κυρια που τον προσεχε πολυ (οχι μονο στο φαγητο πχ δεν τον εστειλε ποτε σπιτι με λερωμενο απο τα φαγητα μπλουζακι, τον αλλαζε).

Οσο ηταν μικρουλης και ετρωγε αλεσμενα, ετρωγε τα παντα (φρουτα, λαχανικα, κρεας, οσπρια, ζυμαρικα, οτιδηποτε). Οταν αρχισαμε να τα τρωμε κομματακια ετρωγε παλι την ποικιλια αλλα οχι την ποσοτητα του αλεσμενου. Αυτη τη στιγμη δεν τρωει σχεδον τιποτα. Και οχι μονο σε ποικιλια. Το κακο ειναι οτι δεν τρωει και ποσοτητα (μη φανταστειτε οτι ειμαι απο τις μαμαδες που δεν θεωρουν ποτε αρκετο το φαγητο)

Χθες ηπιε το πρωι γαλα, εφαγε δεκατιανο 1 φετα μερεντα, αργα το μεσημερι 5 κουταλιες αναμικτα λαχανικα με φετα (εκλαιγε και μου ελεγε , κανε μου καλυτερα ενεση δεν μπορω να τα φαω!). Οταν ξυπνησε (αργα το απογευμα) ζητησε να φαει πιτσα. Εφαγε ουτε 2 κομματια με κασερι, φετα και ζαμπον, και πριν κοιμηθει ηπιε παλι γαλα (ενα μπουκαλι γαλα 330 ml πινει παντα πρωι και βραδυ ευτυχως)

Επλιζω αν παμε στη θαλασσα και κανει μπανια να του ανοιξει η ορεξη, παρηγγειλα και αυτο το πολυβιταμινουχο σιροπακι που αναφερεται στο φορουμ και παρακαλαω να δω αποτελεσμα.

Α, να τονισω οτι η αναπτυξη του (σχετικα με το υψος) ειναι κανονικη δλδ εβαλε 1,5 εκ στους 2 αυτους μηνες και τωρα ειναι 120,5 εκ (ψηλος για την ηλικια του). Επισης θα παμε και σε οφθαλμιατρο γιατι η παιδιατρος ειδε πιθανο προβλημα με τα ματακια του (δε διαβαζε τις 2 τελευταιες σειρες του φωτεινου πινακα).

Μεχρι που σκεφτηκα να του κανω εξετασεις ουρων για προβλημα με τα νεφρα του επειδη λεει οτι κουραζεται, εχει εκζεμα απο μηνων (εντοπισμενο σημερα στο εσωτερικο των αγκωνων, στα γονατα και στο τριχωτο του κεφαλιου), εχει μια αποστροφη ειδικα στο κρεας (αν και κοτοπουλο απο τα Goodies τρωει μια χαρα) και διαμαρτυρεται κατα διαστηματα οτι του ποναει η κοιλια ή το στηθος.

Συγνωμη που κουραζω με τοσο μακροσκελες post αλλα εχω να μπω πολυ καιρο στο φορουμ (απο τοτε που η καταπληκτικη κα Αγλαια μου εδινε τις πολυτιμες συμβουλες της για το θηλασμο και καταφερα να θηλασω τον μικρο μου για 3 ολοκληρα χρονια !), οποτε δεν ειναι γνωστη η εξελιξη του μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου ντούντου για το θηλασμό!!!!

για τα άλλα δεν είμαι σε θέση να βοηθήσω. αν δεν θέλει να φάει, δεν θα φάει!

για το σχολείο...μια από τα ίδια! λαχείο τί δασκάλα θα πετύχει το παιδί!

κουράγια μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι κ ενας απο τους λογους που εχω στειλει τα παιδια μου παιδικο!!τρωνε απο ολα εκει,βλεποντας το ενα το αλλο!!!!!!

πηγανε κ εμενα να μου το κανουνε κ τους ειπα αυτο εχουμε κ τελος.....κ δεν θελανε πηγανε για υπνο νηστικα(δεν θα παθουν κατι μη στεναχωριεσαι) κ το απογευμα το φαγανε!!!!!!!

δοκιμασε το ,κανε πετρα την καρδια σου μια φορα κ θα θα καταλαβει οτι αυτο ειναι το φαγητο κ εαν δεν το φαει,δεν μπορει να φαει κατι αλλο....

γνωμη μου!!!!!

 

Ωραιες ιδεες! Αλλα εμεις ειμαστε λιγο ιδιοτροποι χαχα! Να φανταστεις τωρα αρχισε να τρωει που και που ψωμι με μελι ή μαρμελαδα, δεν θελει συνδυασμο γευσεων (κατι με κατι απο πανω του ή μεσα), τα τρωει ολα ενα ενα..

 

O γιος μου είναι 6,5 ετών έχουμε περάσει και εμείς από τον παιδικό.:-P

Αυτό που έχω να πω αντιμετοπίζοντας το πρόβλημα από 18μηνών είναι ότι εάν δεν θέλει το παιδί δεν πιάνει κανένα μα κανένα κόλπο ή και να πιάσει θα είναι κάτι προσωρινό.

Επίσης από την δική μου εμπειρία πιστεύω ότι η συμβουλή της "κρυμμένης" τροφής δεν πιάνει με τίποτα και είναι πιο πιθανό να κάνει κακό παρά καλό.Τα παιδιά είναι μικρά όχι χαζά :lol:

Απλά κάποια στιγμή συμβιβάζεσα

goody και ο δικός μου ακόμα έτσι είναι..με τίποτα δεν μπορεί τους συνδιασμούς...

υ.γ. όλη αυτή η κατάσταση έχει και τα θετικά της όμως...δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμη junk foods

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα μανουλες. Προχθες πηγα τον γιο μου στην παιδιατρο για να συμπληρωσουμε το χαρτι του νηπιαγωγειου (θα γινει 5 τον Αυγουστο). Οταν τον ζυγισε απογοητευτηκαμε καθως απο την προηγουμενη ζυγιση (2 μηνες πριν) εχασε 400 γρ. (απο 19.000 γρ πηγε στα 18.600 γρ)

Πιστευω οτι κυριως ευθυνεται ο παιδικος σταθμος. Οταν γυρνουσε σπιτι ζητουσε σχεδον καθε μερα να φαει μερεντα. Στην αρχη θεωρουσα οτι λογω του οτι τρωνε στις 12:30 ξαναπειναει μεχρι να ερθει στο σπιτι (15:10). Μετα καταλαβα οτι στο σημειωμα που αναφερουν ποσο πρωινο και μεσημεριανο εφαγε δεν σημειωναν τη σωστη ποσοτητα.

Τις περισσοτερες φορες που ρωτουσα τον γιο μου, μου ελεγε οτι δεν το εφαγε αυτο το φαγητο επειδη δεν του αρεσε ενω ειχε σημειωμενο "αρκετα" ή "ολο". Οταν τον ρωτησα "μα καλα δε σου δινει η κυρια καμια κουταλια:" μου απαντησε οτι η κυρια δεν ηταν στην τραπεζαρια!

Πιστευω οτι σιγα σιγα αρχισε να μην τρωει και τα λιγα που ετρωγε την προηγουμενη χρονια εξαιτιας της αδιαφοριας της παιδαγωγου (αν δεν μπορουσε να του δινει με το ζορι εστω 2-3 κουταλιες φαγητο επρεπε τουλαχιστον να με ενημερωσει οτι δεν τρωει).

Την προηγουμενη χρονια ειχε μια εξαιρετικη κυρια που τον προσεχε πολυ (οχι μονο στο φαγητο πχ δεν τον εστειλε ποτε σπιτι με λερωμενο απο τα φαγητα μπλουζακι, τον αλλαζε).

Οσο ηταν μικρουλης και ετρωγε αλεσμενα, ετρωγε τα παντα (φρουτα, λαχανικα, κρεας, οσπρια, ζυμαρικα, οτιδηποτε). Οταν αρχισαμε να τα τρωμε κομματακια ετρωγε παλι την ποικιλια αλλα οχι την ποσοτητα του αλεσμενου. Αυτη τη στιγμη δεν τρωει σχεδον τιποτα. Και οχι μονο σε ποικιλια. Το κακο ειναι οτι δεν τρωει και ποσοτητα (μη φανταστειτε οτι ειμαι απο τις μαμαδες που δεν θεωρουν ποτε αρκετο το φαγητο)

Χθες ηπιε το πρωι γαλα, εφαγε δεκατιανο 1 φετα μερεντα, αργα το μεσημερι 5 κουταλιες αναμικτα λαχανικα με φετα (εκλαιγε και μου ελεγε , κανε μου καλυτερα ενεση δεν μπορω να τα φαω!). Οταν ξυπνησε (αργα το απογευμα) ζητησε να φαει πιτσα. Εφαγε ουτε 2 κομματια με κασερι, φετα και ζαμπον, και πριν κοιμηθει ηπιε παλι γαλα (ενα μπουκαλι γαλα 330 ml πινει παντα πρωι και βραδυ ευτυχως)

Επλιζω αν παμε στη θαλασσα και κανει μπανια να του ανοιξει η ορεξη, παρηγγειλα και αυτο το πολυβιταμινουχο σιροπακι που αναφερεται στο φορουμ και παρακαλαω να δω αποτελεσμα.

Α, να τονισω οτι η αναπτυξη του (σχετικα με το υψος) ειναι κανονικη δλδ εβαλε 1,5 εκ στους 2 αυτους μηνες και τωρα ειναι 120,5 εκ (ψηλος για την ηλικια του). Επισης θα παμε και σε οφθαλμιατρο γιατι η παιδιατρος ειδε πιθανο προβλημα με τα ματακια του (δε διαβαζε τις 2 τελευταιες σειρες του φωτεινου πινακα).

Μεχρι που σκεφτηκα να του κανω εξετασεις ουρων για προβλημα με τα νεφρα του επειδη λεει οτι κουραζεται, εχει εκζεμα απο μηνων (εντοπισμενο σημερα στο εσωτερικο των αγκωνων, στα γονατα και στο τριχωτο του κεφαλιου), εχει μια αποστροφη ειδικα στο κρεας (αν και κοτοπουλο απο τα Goodies τρωει μια χαρα) και διαμαρτυρεται κατα διαστηματα οτι του ποναει η κοιλια ή το στηθος.

Συγνωμη που κουραζω με τοσο μακροσκελες post αλλα εχω να μπω πολυ καιρο στο φορουμ (απο τοτε που η καταπληκτικη κα Αγλαια μου εδινε τις πολυτιμες συμβουλες της για το θηλασμο και καταφερα να θηλασω τον μικρο μου για 3 ολοκληρα χρονια !), οποτε δεν ειναι γνωστη η εξελιξη του μεχρι σημερα.

 

 

ακου να δεις επειδη εχω κορη στην ηλικια του γιου σου ,,,,πρωτον οτι και να φανε στις δωδεκα επειδη και πιο πριν το δεκατιανο/πρωινο ειναι πολυ λιγο και το μεσημεριανο τους ειναι λιγο σα ποσοτητα παντα πεινανε,,,και λογικο ειναι να πειναει στις 3, εμενα στις δυο-δυομιση ξανατρωει μεσημεριανο στο σπιτι και οχι απλα ψωμι και μερεντα που ειναι σαν απογευματινο,,,

 

επισης μη κατηγορεις τη δασκαλα κανονικα σε αυτη την ηλικια δε πρεπει να ταϊζουν τα παιδια,,,,ειναι οσο φανε οτι φανε,,,,εχει τυχει επειδη στο σχολειο ειχανε πατατες γιαχνι η δικια μου να μην το ακουμπησει και εφαγε απλα μια φετα ψωμι,,,τι επρεπε να κανει η δασκαλα??να υποκειψει στο καπριτσιο της μικρης μου???εχει 20 παιδακια αμα ειναι να ταϊζουν ολα χαθηκανε,,,,,ειναι σε καλη ηλικια να τρωνε μονα τους οσο θελουνε,,,λαθος της απλα που δε σε ενημερωσε αυτο ναι,,,,το δικαιολογω,,,,αν και εμενα πολλες φορες γραφουν ολο και η κορη μου λεει μισο,,,,(δηλαδη απο το κοτοπουλο παταταες μονο το κοτοπουλο εφαγε)

 

 

εννοειτε οταν κοβουν τα αλεσμενα η ποσοτητα μειωνεται στο 1/3 με 1/4 ειναι φυσιολογικο,,,,επισης αυτο που περιγραφεις οτι εφαγε σε μια μερα νομιζω οτι ειναι μια χαρα,,,,δυο κομματια πιτσα σχεδον??ουαου,,,,5 κουταλιες αναμικτα λαχανικα με φετα που ουτε καν του αρεσαν???ουαου επισης,,,,

 

απο τη στιγμη που εχει φυσιολογικη αναπτυξη-ειναι πολυ ψηλος τοτε γιατι να του δωσεις σιροπι???να πω οτι δε τρωει τιποτα να το καταλαβω (αλλα και παλι ειμαι εναντιον ) αλλα απο τι στιγμη που δεν υπαρχει προβλημα δεν θεωρω οτι πρεπει να το κανεις,,,,,μαλλον νομιζω οτι τελικα εσυ θελεις να τρωει λιγο παραπανω απο οτι θελει αυτος,,,,και κοιτα να δεις επειδη γραφεις εκζεμα και αποστροφη στο κρεας,,,,και εγω ακομη και τωρα κρεας ουτε να το μυρισω,,,,μονο κιμμα που φτιαχνω εγω και κοτοπουλο,,,εννοειτε οτι τους τα μαγεριευω ολα και κανω οτι τρωω,,,,αλλα εχεις σκεφτει οτι μπορει απλα να εχει δυσανεξια στο κρεας???το εκζεματακι κατι δειχνει συνηθως,,,αλλεργια σε κατι,,,εμεις μικρες ειχαμε στο γαλα και μοσχαρι,,,τωρα το ξεπερασαμε βεβαια,,,,

 

τωρα η κουραση μπορει να ειναι αλλο πραγμα,,,,μπορει απλα να μη κοιμαται πολυ καλα πχ ,,,να μη χορταινει υπνο ή να εχει ελλειψη σιδηρου (λεω τωρα ειπα μπορει) ,,,,η κοιλια ενα τον ποναει ισως πραγματικα να τον ενοχλει καποια τροφη οπως ενοχλουν και εμας καποιες φορες τα εντερα,,,για το στηθος δε ξερω,,,,η παιδιατρος τι σου ειπε??? εχεις αποκλεισει το ενδεχομενο να τα λεει αυτα οταν πραγματικα θελει τη προσοχη σου πχ ή ειναι απλα ψυχολογικο ξερεις του τυπου δε θελω να παω σχολειο ποναει η κοιλια μου (=δε θελω να παω σχολειο θελω να κατσω με τη μαμα μου )

 

η μεγαλη μου τρωει αρκετα πραγματα μαλλον πολλα πραγματα (δε θελω να τα αναφερω για να μη τρομαξεις ) αλλα πχ δε θελει με τιποτα φασολακια (συμβιβαστηκαμε να τρωει τις πατατες απο τα φασολακια ),ρυζογαλο (ε πηγε να κανει εμετο με τιποτα δε το ηθελε ε δε τη πιεσα ) και πχ απο μπριαμ θα φαει τις πατατες αντε και το κολοκυθι μελιτζανα με τιποτα πχ,,,,αλλα δε τη πιεζω,,,και εγω καποια στιγμη αγχωνομουνα,,,απλα πεφτει η λογικη αυτο εχουμε αυτο τρωμε αλλιως δνε εχει κατι αλλο λυπαμαι,,,και αφηνω να επιλεξει,,,,και ναι της επιτρεπω καποιες γευσεις αφου εστω δοκιμασει να μου πει μαμα μαρεσει ή οχι,,,,και εμεις σα μεγαλοι δε τα τρωμε ολα,,,,,

 

να τον εβαζες στο παιχνιδι τυπου τι λες εσυ θελεις αυριο να φαμε αυτο ή εκεινο???ειναι και μεγαλος πια να νοιωθει οτι και αυτος εχει δικαιωμα να επιλεξει,,,,,

 

σορυ για το σεντονι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yasemi, προφανως δεν εννοω οτι η δασκαλα του επρεπε να ασχολειται με το δικο μου παιδι, και ειδικα να το πιεζει. θα μπορουσε ομως να ασχοληθει (νομιζω οτι θα αρκουσε να του το πει μονο) να φαει 3 κουταλιες (κυριολεκτικα) για να ερχεται σε επαφη με διαφορετικες γευσεις.

Ειχε πριν απο 1,5 χρονο λιγακι αναιμια (φαντασου οταν ετρωγε απ' ολα!) αλλα η γιατρος μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο για την ηλικια του και αρκει να αυξησουμε λιγακι την ποσοτητα κρεατικων στη μεριδα του, ετσι και καναμε. Οσο για το σιροπι σκοπευα να το δωσω με την προυποθεση βεβαια οτι δεν εχει καποιες αντενδειξεις μπας και του ανοιξει η ορεξη. Σε ολα οσα μου λες αναγνωριζω οτι ισως ειμαι υπερβολικη και ανησυχω χωρις προφανη λογο. Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη αλλα δυστυχως μετα την εγκυμοσυνη ειμαι πολυ ευαισθητη (αυτες οι ορμονες μου διαταραχτηκαν οριστικα :wink:).

Παντως με καθυσηχασαν πολυ τα λογια σου και ολα οσα διαβαζω γιατι αντιλαμβανομαι οτι υπαρχουν πολλα παιδακια στην κατηγορια του δικου μου οποτε θα προσπαθησω να ειμαι πιο χαλαρη και να μην το τυραναω κι αυτο το καημενο.

Να' σαι καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου και συ και ολες οι μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

yasemi, προφανως δεν εννοω οτι η δασκαλα του επρεπε να ασχολειται με το δικο μου παιδι, και ειδικα να το πιεζει. θα μπορουσε ομως να ασχοληθει (νομιζω οτι θα αρκουσε να του το πει μονο) να φαει 3 κουταλιες (κυριολεκτικα) για να ερχεται σε επαφη με διαφορετικες γευσεις.

Ειχε πριν απο 1,5 χρονο λιγακι αναιμια (φαντασου οταν ετρωγε απ' ολα!) αλλα η γιατρος μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο για την ηλικια του και αρκει να αυξησουμε λιγακι την ποσοτητα κρεατικων στη μεριδα του, ετσι και καναμε. Οσο για το σιροπι σκοπευα να το δωσω με την προυποθεση βεβαια οτι δεν εχει καποιες αντενδειξεις μπας και του ανοιξει η ορεξη. Σε ολα οσα μου λες αναγνωριζω οτι ισως ειμαι υπερβολικη και ανησυχω χωρις προφανη λογο. Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη αλλα δυστυχως μετα την εγκυμοσυνη ειμαι πολυ ευαισθητη (αυτες οι ορμονες μου διαταραχτηκαν οριστικα :wink:).

Παντως με καθυσηχασαν πολυ τα λογια σου και ολα οσα διαβαζω γιατι αντιλαμβανομαι οτι υπαρχουν πολλα παιδακια στην κατηγορια του δικου μου οποτε θα προσπαθησω να ειμαι πιο χαλαρη και να μην το τυραναω κι αυτο το καημενο.

Να' σαι καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου και συ και ολες οι μανουλες.

 

 

Kαι ο δικός μου είχε αναιμία...

είναι σύνηθες το φαινόμενο στα παιδιά που δεν τρώνε ποικιλία τροφών και τρώνε πολύ συγκεκριμένα...

Τελευταία λόγω του ότι το παιδί ήταν πολύ υποτονικό και κουραζόταν έυκολα του πήρα ένα φυτικό συμπλήρωμα διατροφής με βιταμίνες...μεσα σε 2 μέρες είχε διαφορά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια θα ήθελα την βοήθεια σας! Τελευταία ο μικρός (23 μηνών) τρώει πολύ συγκεκριμένα φαγητα και δεν δοκιμάζει με τίποτα οτιδήποτε διαφορετικό.

  Σταμάτησε εδώ και πολλούς μήνες τα φρούτα (πίνει που και που κανένα φρεσκοστυμμένο χυμό). Σαλάτα δεν δοκιμάζει ποτε! Τελευταία δεν τρώει ούτε γιαούρτι, ούτε κολοκυθι, ούτε καρότο που του αρεσε, ούτε ρύζι, ούτε φακές και δεν θυμαμαι και πόσα άλλα. Τρελαίνεται για κρέας, ψάρι, ψωμί, αυγό, μακαρόνια, πατάτες και τραχανά. Έχετε καμιά ιδέα για να τον κανω να τρώει περισσότερη ποικιλια? 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια θα ήθελα την βοήθεια σας! Τελευταία ο μικρός (23 μηνών) τρώει πολύ συγκεκριμένα φαγητα και δεν δοκιμάζει με τίποτα οτιδήποτε διαφορετικό.

  Σταμάτησε εδώ και πολλούς μήνες τα φρούτα (πίνει που και που κανένα φρεσκοστυμμένο χυμό). Σαλάτα δεν δοκιμάζει ποτε! Τελευταία δεν τρώει ούτε γιαούρτι, ούτε κολοκυθι, ούτε καρότο που του αρεσε, ούτε ρύζι, ούτε φακές και δεν θυμαμαι και πόσα άλλα. Τρελαίνεται για κρέας, ψάρι, ψωμί, αυγό, μακαρόνια, πατάτες και τραχανά. Έχετε καμιά ιδέα για να τον κανω να τρώει περισσότερη ποικιλια? 

Εγώ θα σου έλεγα φάση είναι κ θα περάσει δώστου χρόνο είναι κ η ηλικία τέτοια νομίζω δε χρειάζεται πίεση σε τέτοιες περίπτωσης γιατί μπορεί να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα 

Όπως το έχω ξαναπεί ο γιος μου έχει τρομερό θέμα με τις υφές κ είχε πιάσει να δοκιμάσει πάρα πολύ λίγα φαγητά .. δε τον πίεσα ποτέ πάντα του πρόσφερα αν ήθελε έχει καλός αν δεν ήθελε το επερνα κ έτρωγε μόνο ότι μπορούσε να πιάσει με τα χέρια του .. 

Φέτος που ξεκίνησε παιδικό έχω δει τρομερά αποτελέσματα από σιγά σιγά πιάνει κ δοκιμάζει σχεδόν απολα τα φαγητά μια μέρα μου ζήτησε ντομάτα εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό κ μόνο που την έπιασε στα χέρια του χάρηκα πάρα πολύ .( Μέχρι τότε δεν είχε φάει ποτέ ντομάτα ) άλλη μια μέρα πορτοκάλι το εγλυφε κ έκανε ΜΜΜ νόστιμο κ άλλα φαγητά τέλος πάντων ..

Αυτό που θα σου πρότεινα να δεις μήπως πιάσει στο δικό σου παιδί δε πιάνει σε όλα είναι ένα φαγητό που ξέρεις πως δε το τρώει να πάρεις μια μέρα να ξεκινήσεις να τρως κ να του πεις εσύ από αυτό δε θα φας να δεις μήπως έτσι το ζητήσει να το φάει κ εκείνος ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω,εχεις ενα καλοφαγο παιδακι,οποτε ειναι φαση κ θα επιστρεψει

συνεχισε να προσφερεις κ απο αυτα που αρνειται

τριψε παραπανω λαχανικα στα μπιφτεκια η κανε μπιφτεκια λαχανικων.ομελετα με λαχανικα,αλμυρα κεικ η κεικ φρουτων

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια θα ήθελα την βοήθεια σας! Τελευταία ο μικρός (23 μηνών) τρώει πολύ συγκεκριμένα φαγητα και δεν δοκιμάζει με τίποτα οτιδήποτε διαφορετικό.

  Σταμάτησε εδώ και πολλούς μήνες τα φρούτα (πίνει που και που κανένα φρεσκοστυμμένο χυμό). Σαλάτα δεν δοκιμάζει ποτε! Τελευταία δεν τρώει ούτε γιαούρτι, ούτε κολοκυθι, ούτε καρότο που του αρεσε, ούτε ρύζι, ούτε φακές και δεν θυμαμαι και πόσα άλλα. Τρελαίνεται για κρέας, ψάρι, ψωμί, αυγό, μακαρόνια, πατάτες και τραχανά. Έχετε καμιά ιδέα για να τον κανω να τρώει περισσότερη ποικιλια? 

 

Σερβιρεις απο ολα, σε μικρες μεριδες. Καθε μερα σαλατα, εστω 2-3 μπουκιες στο πιατο. Δοκιμασε ποικιλια λαχανικων και δοκιμασε να αρχιζεις να εφαρμοζεις τον κανονα του "μια μπουκια απο ολα και αν δε μας αρεσει δεν τρωμε αλλη", δινοντας η ιδια το παραδειγμα

Σερβιρισε το φαγητο χωρις γαρνιτουρα μακαρονι-πατατα. Βαλε μαζι ενα οσπριο, ντοματα κλπ. Η και λαχανικα που δε συνηθιζετε στο σπιτι.

Κοψε επιδορπια, ψωμοειδη, μη δινεις γλυκα, μην κρατας καν τετοια πραγματα στο σπιτι, αν ειναι να φατε παρτε το επιτοπου, να μη μενει σε στοκ. Επεμεινε στα φρουτα σαν σνακ, ξανα και ξανα. Πηγαινετε μαζι στη λαϊκη η το μαναβη, ασε τον να διαλεξει. Συζητηστε ξανα και ξανα σε ηπιο τονο ποσο καλο μας κανουν τα φρουτα, ποσο δυναμωνουμε κλπ. Βαλε μια φρουτιερα καπου που να τη βλεπει. Και δωστε το καλο παραδειγμα σαν γονεις φυσικα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α, και θα διαφωνησω με το κρυψιμο των φαγητων. Ουτε βιταμινες παιρνει το παιδι ετσι αφου εχει μαγειρευτει το λαχανικο και το φρουτο, ουτε εξοικειωνεται με τη γευση. Απλα μπορει να αντιληφθει το κολπο και να κοψει και το μπιφτεκι η το κεικ κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα παραπάνω που γράφεις ΑΡΚ, συμφωνώ με τον τρόπο που το περιγράφεις,

αλλά για το κρύψιμο των φαγητών επιπλέον των παραπάνω -  σε τέτοια ηλικία δεν πειραζει να προσθέσει και κάτι - επιπλέον όσων προσφέρει.  

Είναι και οι φυτικές ίνες και τα ιχνοστοιχεία που κερδίζει το παιδί, δεν ειναι μόνο οι βιταμίνες....

Μάλιστα τα ιχνοστοιχεία είναι πολύ  σημαντικά περισσότερο και από ότι οι βιταμίνες που απορροφούνται πιο εύκολα. 

Άρα, μια χαρά λύση είναι εάν έχει κάποιος απολύτως πρόβλημα στο πως να προσφέρει κάτι, εαν τα προσθέτει και μέσα σε άλλα φαγητά σε μικρές ποσότητες που να μην είναι τόσο ορατές. 

Εμένα τα προτιμά όλα ξεχωριστά. ποτέ σαλτσες μαζι. μπροκολο σκέτο πχ ... τρώει σαλάτα πράσινη ...   δεν θέλει ανακατεμένες γεύσεις. Δεν θέλει "κρυμμένο φαγητό". Είναι όμως 6 ετων, το καταλαβαίνει στην γεύση. 

Το παιδί 23 μηνών εάν το καταφέρεις να το κρύψεις γευστικά, δεν πειράζει να το φάει έτσι εφόσον δεν νιώθει ότι το κοροιδεύεις.

Στην τελική και η σπανακόπιτα "κρυμμένο" λαχανικό είναι :grin::grin::grin:

 

όπως και να έχει μη φοβάσαι @Mama_Anesti_ θα επανέλθει !     οι βιταμίνες υπάρχουν και σε άλλα λαχανικά, κάντε πειραματισμούς αυτό που λέει η  @ΑΡΓΚ  να πάτε στον μανάβη κλπ. Να συνεχίσεις να τα προσφέρεις αλλά μην αντιδράς όταν τα απορρίπτει, καθόλου. 

του στυλ " ΜΑ ΓΙΑΤΙ δεν το τρως αφου σου άρεσε"  θα τα κρατάς μέσα σου!

απλώς λέγε "ωραία θα το φάω εγώ γιατί πείναγα".  reverse psychology  θέλει. :)  είναι η φάση του ελέγχου, οπότε θέλει να μπορεί να αρνηθεί το φαγητό που έτρωγε πριν. 

επίσης βοηθάει να διαλέγει 

βαλε δυο απο τα φαγητα που του αρεσουν  και πες θέλεις σημερα αυτό ή αυτό ?   (βοηθά να αισθάνεται ότι ελέγχει την κατάσταση = αυτοεκτίμηση= αυτοεικόνα=διαρρύθμιση του περιβάλλοντός του κλπ)

είναι φάση που πρεπει να του δωσεις ευκαιρία να διαμορφώσει το δικό του περιβάλλον. δημιουργείται ένας νέος άνθρωπος αυτούσιος :-) που εχει και δικαιωμα να αλλάζει προτιμήσεις κ θέλει να διαλέγει τι τρώει την ημέρα - όπως το κάνουμε και εμείς αυτοβούλως.  δεν έχει να κάνει τόσο με το φαγητό....

οπότε βρές εναλλακτικές. βιταμίνες εχει και το λεμόνι, έχει και το kiwi  κλπ       

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν κ τα κορίτσια, μην αγχώνεσαι! Κ εμένα ο γιος μου συν πλην 2 ετών έτρωγε 3,4 φαγητά μόνο. Δεν τον πίεσα, δεν προσπάθησα με πλάγιους τρόπους πέρα από λίγο κρυμμένα όπως είπαν, και 26 μηνων από μόνος του ζήτησε κ όλα τα υπόλοιπα που τρώγαμε εμεις. Φρούτα μόνο δεν έφαγε, τα ξαναφαγε τώρα που ψιλοζηλεψε το μωρό με τις φρουτοκρεμες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...