Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορεσα να θηλασω και δεν μπορω να το ξεπερασω...


Recommended Posts

Προσπαθώ να θηλάζω ανά τρίωρο, τουλάχιστον τον βάζω στο στήθος κι ό,τι κάνει. Του δίνω στήθος και πιο συχνά, αν κλάψει. Μετά το 20λεπτο, επειδή συνήθως έχει αποκοιμηθεί, τον ξυπνάω και του δίνω 60 γρ συμπλήρωμα. Οπότε σταθερά ανά τρίωρο πίνει σίγουρα ξένο γάλα και τις μισές τουλάχιστον φορές πίνει και δικό μου. Στο καπάκι αντλώ (εκτός από τις 3 τη νύχτα που δεν μπορώ πάντα). Το θήλαστρο το χρησιμοποιώ εδώ και 20 μέρες. Νομίζω πως αν ήταν να δω βελτίωση, θα την είχα δει ήδη, σωστά;

 

Στο στήθος ανταποκρίνεται καλα το μωρο; Το ακούς να καταπίνει;

 

Πόσο συμπλήρωμα ξένου γάλακτος πίνει συνολικά στο περίπου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Newbie G τώρα διάβασα το ιστορικό σας. Πιθανόν το μωρο σου δε θηλαζε αποτελεσματικά, οδηγηθηκε σε αφυδατωση κι έτσι δεν εδραιωσες ποτε γαλουχια. Είχε καθόλου ικτερο;

 

Στην παρούσα φάση, αν σε ενδιαφέρει να θηλασει αποκλειστικα πρέπει αφενός να αυξηθεί η παραγωγη σου (κάνοντας επαναγαλακτισμο) κι αφετέρου να ξαναγυρίσει το μωρο στο στήθος. Κανένα απο τα δυο δεν είναι εύκολο (ίσως το δεύτερο να είναι δυσκολότερο για ψυχολογικους κυρίως λόγους),δεν είναι ακατόρθωτο αλλα θέλει πολυ υπομονή!

Αν θέλεις το συζητάμε περισσότερο ή μπορείς να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμου (πιστοποιημένη κατα προτίμηση, αν δεν υπάρχει δυνατότητα τότε εθελοντρια).

 

Στην κλινική είχε ίκτερο 9, μας είπαν ότι δεν υπάρχει ΄πρόβλημα κι όντως εξαφανίστηκε σε λίγες μέρες.

 

Πήγα σε συνάντηση από La Leche League, δεν μου είπαν κάτι που δεν ήξερα ήδη. Απλά ότι το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις. Κι η αλήθεια είναι πως δεν κάνει πάντα. Αλλά είναι φορες που αρπάζει σα λυσσασμένος το στήθος και βγάζει και ήχους. Ειλικρινά δεν ξέρω, νομίζω πως είναι με τα κέφια του. Το ζητάει το στήθος πάντως, δεν είναι ότι δεν το θέλει. Μόλις του το τραβήξω, κλαίει. Όλη μέρα κρεμασμένο πάνω μου τον έχω. Απλά φοβάμαι πως δεν χορταίνει.

 

Η παιδίατρος είπε να δίνω οπωσδήποτε συμπλήρωμα, τουλάχιστον μέχρι να έχω αρκετό γάλα για να μπορεί να τρέφεται μόνο με το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο στήθος ανταποκρίνεται καλα το μωρο; Το ακούς να καταπίνει;

 

Πόσο συμπλήρωμα ξένου γάλακτος πίνει συνολικά στο περίπου;

 

Όταν θέλει, ναι. Αλλά τη νύχτα θηλάζει δύσκολα, δεν ξυπνάει με τίποτα, το μπιμπερό κοιμισμένο του το δίνω.

 

Σου έγραψα πιο πάνω, 60 γρ τη φορά, σταθερά ανά τρίωρο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλει, ναι. Αλλά τη νύχτα θηλάζει δύσκολα, δεν ξυπνάει με τίποτα, το μπιμπερό κοιμισμένο του το δίνω.

 

Σου έγραψα πιο πάνω, 60 γρ τη φορά, σταθερά ανά τρίωρο.

 

Με το θηλαστρο τι ποσότητα βγάζεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οτι ξυπνάς το παιδί για να πιει ξένο γάλα, γιατί εκείνη τη στιγμή δεν του δίνεις στήθος; Νιώθεις ότι δεν έχει γάλα; Νιώθείς ότι το παιδί είναι κουρασμένο από το θηλασμό και αν δεν του προσφέρεις μπουκάλι δεν θα τραφεί σωστά, εν ολίγοις έχει ανάγκη τα 60 γρ; Δεν είμαι και σίγουρη τι πρέπει να παίρνουν σε γραμμάρια συνολικά σε αυτή την ηλικία...

 

Εμείς σε παρόμοια φάση, που είχαμε ξεκινήσει στραβούτσικα με συμπλήρωμα, κάναμε breast compressions και γενικά το παιδί προσπαθούσα να θηλάζει ενεργά. Το ψιλοξυπνούσα όσο ήταν στο στήθος. Με χαδάκια, τέτοια... δεν είμαι ειδική, γράφω τι δούλεψε σε εμάς. Και ααααααν στο τέλος του γεύματος ακόμα δείχνει σημάδια πείνας, τότε το βλέπεις με το συμπλήρωμα.

 

Πάντως υπάρχει πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού και ανάλογα με το πόσο συμπλήρωμα δίνεις τώρα, θα σου δοθούν συμβουλές. Τα δικά μου παιδιά έκοψαν μόνα τους το συμπλήρωμα στις 35 μέρες. Δεν δίναμε όμως παρά καμιά 40ριά γραμμάρια και αυτό όχι σε όλα τα γεύματα και πάντα μετά το στήθος. Αν το παιδί πίνει περισσότερο, χρειάζεται περισσότερη προσοχή, παρακολούθηση να παίρνει το παιδί βάρος κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαντάρα το κάναμε το θέμα, αλλά να πω κι εγώ μια ιδέα. Αν το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις μήπως θα ήταν προτιμότερο για όσο καιρό παίρνει συμπλήρωμα να το παίρνει με άλλο τρόπο (π.χ. sns) και όχι με μπιμπερό; Έχεις σύμβουλο κοντά;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην κλινική είχε ίκτερο 9, μας είπαν ότι δεν υπάρχει ΄πρόβλημα κι όντως εξαφανίστηκε σε λίγες μέρες.

 

Πήγα σε συνάντηση από La Leche League, δεν μου είπαν κάτι που δεν ήξερα ήδη. Απλά ότι το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις. Κι η αλήθεια είναι πως δεν κάνει πάντα. Αλλά είναι φορες που αρπάζει σα λυσσασμένος το στήθος και βγάζει και ήχους. Ειλικρινά δεν ξέρω, νομίζω πως είναι με τα κέφια του. Το ζητάει το στήθος πάντως, δεν είναι ότι δεν το θέλει. Μόλις του το τραβήξω, κλαίει. Όλη μέρα κρεμασμένο πάνω μου τον έχω. Απλά φοβάμαι πως δεν χορταίνει.

 

Η παιδίατρος είπε να δίνω οπωσδήποτε συμπλήρωμα, τουλάχιστον μέχρι να έχω αρκετό γάλα για να μπορεί να τρέφεται μόνο με το δικό μου.

 

Μάλλον θα βοηθούσε να σας δει παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμου. Ίσως θα σου πρότεινε κάποιο συμπλήρωμα για αύξηση παραγωγής για να αποδίδεις καλύτερα με το θηλαστρο (πχ fenugreek ή κάτι άλλο).

 

Δες λίγο και το θέμα του μπουκαλιού, ίσως να βοηθούσε να πάρεις το calma της medela να αποφύγεις τη σύγχυση θηλων.

Προσπάθησε να μην δίνεις πιπιλα (αν δίνεις) και να βάζεις το μωρο στο στήθος όταν είναι ανήσυχο.

Βάζε το μωρο στο στήθος χωρίς ωράριο πριν πεινασει πολυ για να συνεργάζεται καλύτερα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μαντάρα το κάναμε το θέμα, αλλά να πω κι εγώ μια ιδέα. Αν το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις μήπως θα ήταν προτιμότερο για όσο καιρό παίρνει συμπλήρωμα να το παίρνει με άλλο τρόπο (π.χ. sns) και όχι με μπιμπερό; Έχεις σύμβουλο κοντά;

 

Τέλεια ιδέα νομίζω!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Με το θηλαστρο τι ποσότητα βγάζεις;

 

20-30 γρ με το ζόρι κι απ τα δυο στήθη

 

Όταν λες οτι ξυπνάς το παιδί για να πιει ξένο γάλα, γιατί εκείνη τη στιγμή δεν του δίνεις στήθος; Νιώθεις ότι δεν έχει γάλα; Εμείς σε παρόμοια φάση, που είχαμε ξεκινήσει στραβούτσικα με συμπλήρωμα, κάναμε breast compressions και γενικά το παιδί προσπαθούσα να θηλάζει ενεργά. Το ψιλοξυπνούσα όσο ήταν στο στήθος. Με χαδάκια, τέτοια... δεν είμαι ειδική, γράφω τι δούλεψε σε εμάς. Και ααααααν στο τέλος του γεύματος ακόμα δείχνει σημάδια πείνας, τότε το βλέπεις με το συμπλήρωμα.

 

Πάντως υπάρχει πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού και ανάλογα με το πόσο συμπλήρωμα δίνεις τώρα, θα σου δοθούν συμβουλές. Τα δικά μου παιδιά έκοψαν μόνα τους το συμπλήρωμα στις 35 μέρες. Δεν δίναμε όμως παρά καμιά 40ριά γραμμάρια και αυτό όχι σε όλα τα γεύματα και πάντα μετά το στήθος. Αν το παιδί πίνει περισσότερο, χρειάζεται περισσότερη προσοχή, παρακολούθηση να παίρνει το παιδί βάρος κτλ.

 

Του δινω, απλά τη νύχτα δεν θηλάζει, όσο κι αν προσπαθώ να τον ξυπνήσω, προτιμά την εύκολη λύση. τη μέρα θηλάζει πιο εύκολα.

 

θα ημουν διατεθειμένη να δοκιμάσω διάφορα, αλλα ο δικός μου γεννήθηκε πολύ μικρός (2360), έχασε κι αλλο βάρος και δεν θέλω να το ρισκάρω, τώρα είναι 3 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Εκφράζεις με πολυ εύστοχο τροπο την ουσία σε σχεση με τον υπογειο πόλεμο που κάνουν μερικες φανατικες του θηλασμου... Δεν τις ενδιαφέρει το καλο των άλλων μωρων, η επίδειξη της υπεροχής τους τις ενδιαφέρει...

Αυτό το ποστ αγγίζει τα όρια της μανίας καταδίωξης, σου ξαναλέω

χ α λ ά ρ ω σ ε λίγο, δεν είσαι θύμα κανενός πολέμου, ούτε αποτελείς αντικείμενο σφοδρού μίσους των θηλαζουσών, ούτε βέβαια ισχύει ότι δεν τις ενδιαφέρει το καλό των άλλων μωρών. Έχεις κάνει στο μυαλό σου την τρίχα τριχιά. Βρες κάτι ευχάριστο και δημιουργικό να ασχοληθείς για να ξεφύγει το μυαλό σου από τα διάφορα σενάρια που φτιάχνει

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20-30 γρ με το ζόρι κι απ τα δυο στήθη

 

 

 

Του δινω, απλά τη νύχτα δεν θηλάζει, όσο κι αν προσπαθώ να τον ξυπνήσω, προτιμά την εύκολη λύση. τη μέρα θηλάζει πιο εύκολα.

 

θα ημουν διατεθειμένη να δοκιμάσω διάφορα, αλλα ο δικός μου γεννήθηκε πολύ μικρός (2360), έχασε κι αλλο βάρος και δεν θέλω να το ρισκάρω, τώρα είναι 3 κιλά.

 

Ναι, έχεις δίκιο... Για αυτό υπάρχει συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο στο φόρουμ που λαμβάνει όλα αυτά τα κρίσιμα δεδομένα υπόψη. Αν σου πούμε οι άλλες εμπειρίες, ρισκάρουμε να λέμε άσχετα πράγματα, γιατί οι περισσότερες έχουμε εμπειρίες με τελειόμηνα παιδάκια. Μόνο και μόνο για το θέμα του αρχικού βάρους καλό είναι να ακούς συμβουλές από πολύ εξειδικευμένα άτομα. Παιδίατρο που είναι και σύμβουλο θηλασμού ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Μαντάρα το κάναμε το θέμα, αλλά να πω κι εγώ μια ιδέα. Αν το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις μήπως θα ήταν προτιμότερο για όσο καιρό παίρνει συμπλήρωμα να το παίρνει με άλλο τρόπο (π.χ. sns) και όχι με μπιμπερό; Έχεις σύμβουλο κοντά;

 

τι άλλο θα δοκιμάσω πια!!!! :lol: Σύμβουλο θηλασμού μπορώ να βρω. Απλά τι παραπάνω θα μου πει απ' αυτά που έχουμε πει ήδη; Με είδαν 2 σύμβουλοι θηλασμού στη συνάντηση από LLL.

 

Μάλλον θα βοηθούσε να σας δει παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμου. Ίσως θα σου πρότεινε κάποιο συμπλήρωμα για αύξηση παραγωγής για να αποδίδεις καλύτερα με το θηλαστρο (πχ fenugreek ή κάτι άλλο).

 

Τα χαπάκια μαγιάς μπύρας δεν κάνουν;

 

Δες λίγο και το θέμα του μπουκαλιού, ίσως να βοηθούσε να πάρεις το calma της medela να αποφύγεις τη σύγχυση θηλων.

Προσπάθησε να μην δίνεις πιπιλα (αν δίνεις) και να βάζεις το μωρο στο στήθος όταν είναι ανήσυχο.

Βάζε το μωρο στο στήθος χωρίς ωράριο πριν πεινασει πολυ για να συνεργάζεται καλύτερα.

 

Το έχω το calma. ;) Πιπίλα δεν δίνω. Δοκιμασα να δώσω, αλλά τη φτύνει. Μα όλη μέρα στο στήθος τον έχω, δεν κάνω και τίποτα άλλο. :|

 

 

 

 

 

Πάω να φάω κι επανέρχομαι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Του δινω, απλά τη νύχτα δεν θηλάζει, όσο κι αν προσπαθώ να τον ξυπνήσω, προτιμά την εύκολη λύση. τη μέρα θηλάζει πιο εύκολα.

Η κόρη μου τις πρώτες εβδομάδες κοιμόταν στο στήθος, ήταν πολύ ληθαργική λόγω ικτέρου. Με βοήθησε πολύ μια ιδέα της μαίας μου. Όταν την ξυπνούσα για να φάει, την ξέντυνα και την έπλενα, της άλλαζα πάνα και αφού ξυπνούσε καλά καλά, την θήλαζα μισοξεντυμένη, μιλώντας της και πασπατεύοντας το αυτάκι της για να την εμποδίσω να ξανακοιμηθεί γρήγορα. Είναι λίγο βάρβαρο βέβαια να γίνεται μέσα στη νύχτα όλο αυτό, αλλά σε μας έπιασε

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

....

Newbie G να γιατί τα παίρνω με τους επαγγελματίες υγείας και θυμώνει η αλκυόν ότι υπαινίσσομαι κάτι για τις μαμάδες...

 

Σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα το οτιδήποτε για σένα. Πιστεύω πως φέρεσαι με όμορφο και ήπιο τρόπο.

 

Να, ας πούμε κάτι τέτοια είναι αυτά που έχω στο νου μου.... :

 

Αυτό το ποστ αγγίζει τα όρια της μανίας καταδίωξης, σου ξαναλέω

χ α λ ά ρ ω σ ε λίγο, δεν είσαι θύμα κανενός πολέμου, ούτε αποτελείς αντικείμενο σφοδρού μίσους των θηλαζουσών, ούτε βέβαια ισχύει ότι δεν τις ενδιαφέρει το καλό των άλλων μωρών. Έχεις κάνει στο μυαλό σου την τρίχα τριχιά. Βρες κάτι ευχάριστο και δημιουργικό να ασχοληθείς για να ξεφύγει το μυαλό σου από τα διάφορα σενάρια που φτιάχνει

Είναι ο ορισμός του τακτ... συμφωνείς;

 

miriki... κι εγώ στη δική σου λογική κινούμαι γενικά. Αλλά δεν είναι όλες σαν εσένα κοριτσάκι μου γλυκό! :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να φάω δεν μπορώ, πάλι κλαίει. :-( Αναρωτιέμαι, είναι καλο αυτό που κάνω και τον έχω συνέχεια αγκαλιά; ΄Ολοι μου λένε πως έχει ήδη κακομάθει.

 

Η κόρη μου τις πρώτες εβδομάδες κοιμόταν στο στήθος, ήταν πολύ ληθαργική λόγω ικτέρου. Με βοήθησε πολύ μια ιδέα της μαίας μου. Όταν την ξυπνούσα για να φάει, την ξέντυνα και την έπλενα, της άλλαζα πάνα και αφού ξυπνούσε καλά καλά, την θήλαζα μισοξεντυμένη, μιλώντας της και πασπατεύοντας το αυτάκι της για να την εμποδίσω να ξανακοιμηθεί γρήγορα. Είναι λίγο βάρβαρο βέβαια να γίνεται μέσα στη νύχτα όλο αυτό, αλλά σε μας έπιασε

 

Τα κάνω όλα αυτά καλή μου, αλλά πόση ώρα να το παλεύω τη στιγμή που μετά πρέπει να δώσω και μπιμπερό και να κάνω και άντληση; Με το ζόρι μου μένει μιάμιση ώρα να κοιμηθώ μέχρι να ξαναξυπνησω και πάλι. Έχω ρέψει Ειλικρινά σκέφτομαι να σταματήσω να προσπαθώ. Στην τελική τόσα παιδάκια δεν θήλασαν κι ειναι υγιέστατα! Δεν μπορεί κανείς να με κατηγορήσει ότι δεν προσπάθησα. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε να φάω δεν μπορώ, πάλι κλαίει. :-( Αναρωτιέμαι, είναι καλο αυτό που κάνω και τον έχω συνέχεια αγκαλιά; ΄Ολοι μου λένε πως έχει ήδη κακομάθει.

 

 

 

Τα κάνω όλα αυτά καλή μου, αλλά πόση ώρα να το παλεύω τη στιγμή που μετά πρέπει να δώσω και μπιμπερό και να κάνω και άντληση; Με το ζόρι μου μένει μιάμιση ώρα να κοιμηθώ μέχρι να ξαναξυπνησω και πάλι. Έχω ρέψει Ειλικρινά σκέφτομαι να σταματήσω να προσπαθώ. Στην τελική τόσα παιδάκια δεν θήλασαν κι ειναι υγιέστατα! Δεν μπορεί κανείς να με κατηγορήσει ότι δεν προσπάθησα. :(

 

χαζομαρες...ενος μηνος παιδακι και θα κακομαθει αγκαλια....παρε το παιδακι σου αγκαλια και δεν κακομαθαινουν....εμενα εκλαιγε 5 μηνες και ηταν ολο αγκαλια δεν γινοταν αλλιως....μια χαρα ειναι το παιδακι μου....και οποιος σου λεει οτι το εχεις κακομαθει να παει να μεγαλωσει τα δικα του παιδακια ....αμαν πια και γω ολο αυτο ακουγα θα το κακομαθεις θα το κακομαθεις....δεν μας φτανουν τα αγχη που εχουμε σαν νεες μαμαδες θα εχουμε και αν παρουμε αγκαλια το παιδι μας!!!!!εγω παντως που εκλαιγε ολη μερα μονο οταν πραγματικα επρεπε πχ να παω τουαλετα και δεν ειχα βοηθεια το αφηνα στην κουνια που εκλαιγε...αλλιως το ειχα μαζι μου...ετσι κι αλλιως μπορεις εσυ να κλαιει και εσυ να εισαι στο αλλο δωματιο ,να μαγειρευεις ,να κοιμασαι κτλ κτλ....????αρα.........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

newbie

Δεν παθαίνει τίποτα με την αγκαλιά. Δεν τίθεται θέμα να "κακομάθει". Δε θα γίνει το παιδί χειριστικό με το να το παίρνεις αγκαλιά (σε αυτές τις ηλικίες).

 

Ο δικός μας θηλασμός ήταν... κάθε 1 ώρα (από έναρξη σε έναρξη) και διαρκούσε 30 λεπτά. Δηλαδή με το ζόρι έμεναν 20-30 λεπτά για να προλάβω να φάω-κατουρίσω-κοιμηθώ κτλ...

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό στην καθημερινότητά σου... Το εύχομαι όμως! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική τόσα παιδάκια δεν θήλασαν κι ειναι υγιέστατα! Δεν μπορεί κανείς να με κατηγορήσει ότι δεν προσπάθησα. :(

 

Οι μόνες κατηγορίες που πρέπει να ακούμε είναι του εαυτού μας και κανενός άλλου. Αν εσύ έχει ξεπεράσει τα όριά σου το ζήτημα έχει τελειώσει και δε χρειάζεται τίποτα παραπέρα. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα, ας το κάνει ποσώς σε ενδιαφέρει.

 

Όσο για την αγκαλιά το πιστεύω όσο δεν πάει άλλο, ότι σε αυτές τις ηλικίες ποτέ, μα ποτέ μα ποτέ δεν βλάπτει η αγκαλιά. Ίσα ίσα δημιουργεί στέρεες βάσεις για το μέλλον. Μη τη στερήσεις τώρα και θα δεις ότι σύντομα δε τη χρειάζεται τόσο πιεστικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον ισχυει αυτο που λενε πως δεν κοιτας ποσο βγαζεις με το θηλαστρο και πως το μωρο ειναι το καλυτερο θηλαστρο απο ολα;);)

Από την άλλη εγώ έχω δει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ μου κοπέλα που το μωρό της ήταν στη ΜΕΝΝ για περισσότερο από ένα μήνα (πρώτα στην 3, μετά στη 2 και μετά στην 1) και μόνο με αντλήσεις έβγαζε 120ml με το θήλαστρο "για πλάκα". Και παραπονιόταν που το μωρό της δεν μπορούσε να βγει νωρίτερα από το νοσοκομείο γιατί "τόσο καιρό με το θήλαστρο" είχε αρχίσει να επηρεάζεται η γαλουχία της...

 

Μήπως τελικά άλλες το έχουν και άλλες όχι;

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη εγώ έχω δει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ μου κοπέλα που το μωρό της ήταν στη ΜΕΝΝ για περισσότερο από ένα μήνα (πρώτα στην 3, μετά στη 2 και μετά στην 1) και μετά από τόσο καιρό μόνο με αντλήσεις έβγαζε 120ml με το θήλαστρο "για πλάκα". Και παραπονιόταν που το μωρό της δεν μπορούσε να βγει νωρίτερα από το νοσοκομείο γιατί "τόσο καιρό με το θήλαστρο" είχε αρχίσει να επηρεάζεται η γαλουχία της...

 

Μήπως τελικά άλλες το έχουν και άλλες όχι;

 

δε νομίζω. κι εγώ στο γιο μου με το νοσοκομειακό έβγαζα με το ζόρι 50-60 μλ. στην κόρη μου έβγαζα 120 και βάλε μλ με το σουινγκ μόνο για να αλαφρύνω λίγο το στήθος κάποιες φορές που καθυστερούσε λίγο να θηλάσει. δεν το χρησιμοποίησα πολλές φορές. στο γιο είχα δώσει μπουκάλι, είχε πάθει σύγχυση θηλών και την ημέρα δεν ήθελε ούτε να δει το στήθος. αν δε θηλάζει το μωρό είναι δύσκολο να βγάλεις επαρκή ποσότητα με το θήλαστρο. όχι απίθανο όπως ας πούμε στην περίπτωση της φίλης σου αλλά δύσκολο. και όλη η διαδικασία που περιγράφει η νιουμπι τζι είναι μανίκι! το έζησα κι εγώ και πραγματικά δεν έχεις χρόνο ούτε τουαλέτα να πας, όχι να κοιμηθείς. θήλαζεις, αποστειρώνεις όλη μέρα, όλη μέρα όμως(είχα 2 αποστειρωτές για να προλαβαίνω να αποστειρώνω του κόσμου τα μπουκάλια και εξαρτήματα!) φτιάχνεις και ξένο και αντλείς... ηρωίδα η κοπέλα τι να λέμε!

 

ο γιος μου λοιπόν θήλαζε μόνο το βράδυ μισοκοιμισμένος και πολύ καλά και αποτελεσματικά. ίσως γιαυτό κράτησε και 6 μήνες.

και αλήθεια είχα πιστέψει ότι δεν είχα γάλα βλέποντας τα 50 γραμμάρια και από τα δύο στήθη με πολύ κόπο.

στην κόρη μου που έκανα και υπερπαραγωγή κατάλαβα ότι δεν ίσχυε αυτό τελικά. ίσως αν έπεφτα πάλι στην παγίδα του μπουκαλιού να μην το μάθαινα ποτέ. γιαυτό θεωρώ σημαντικό (αν και το τονίζω ΑΝ) γίνει κάποιο τέτοιο λάθος είναι σημαντικό να το αναγνωρίσεις και να το διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου το παιδί έφτασε σχεδόν 3 για να ακούσω τον όρο, έχει αραιά δόντια, ρώτησα τη γιατρό και μου είπε είναι οκ, εξάλλου η επέμβαση τομής θεωρείται ξεπερασμένη, μπήκα κι εγώ στο τρυπάκι και επαναπαύτηκα δηλ. όταν ήταν νεογέννητο και πάλευα με το θηλασμό?

 

ήθελα να το γράψω από εχθές αλλά δεν είχα χρόνο. ο βραχύς χαλινός του άνω χείλους πιθανό να μην αποτελεί πρόβλημα για το θηλασμό. ξέρω σίγουρα για το βραχύ χαλινό της γλώσσας που δεν αφήνει τη γλώσσα να κάνει τις σωστές θηλαστικές κινήσεις επειδή δε φτάνει να βγει όσο χρειάζεται.

ενημερωτικά το γράφω για να ρωτήσετε όσοι ενδιαφέρεστε. η κόρη μου έχει βραχύ χαλινό άνω χείλους και δεν την εμπόδισε να θηλάσει όπως προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα το οτιδήποτε για σένα. Πιστεύω πως φέρεσαι με όμορφο και ήπιο τρόπο.

 

Να, ας πούμε κάτι τέτοια είναι αυτά που έχω στο νου μου.... :

 

Είναι ο ορισμός του τακτ... συμφωνείς;

 

miriki... κι εγώ στη δική σου λογική κινούμαι γενικά. Αλλά δεν είναι όλες σαν εσένα κοριτσάκι μου γλυκό! :wink:

Αλκυόνη τι είναι ακριβως αυτό που σε ενόχλησε στο ποστ μου; Η ουσία (δηλ. το ότι έχει μεγαλοποιήσει υπερβολικά την κατάσταση στο μυαλό της) ή μόνο ο τρόπος μου;

 

Συμφωνείς δηλαδή ότι η κοπέλα δέχεται "υπόγειο πόλεμο" και ότι δεν με νοιάζει το καλό των άλλων μωρών; Θεωρείς ότι αντιμετωπίζει το θέμα ρεαλιστικά; Κατανοώ ότι κάνεις παράθεση ένα ποστ μου που το θεωρείς αγενές, όμως, από εσένα τουλάχιστον, θα περίμενα να κάνεις το ίδιο και από την αντίστροφη πλευρά. Εκτός αν όντως θεωρείς ότι δεν με νοιάζει το καλό των άλλων μωρών και ότι τόσα χρόνια κάθομαι και απαντάω σε μαμάδες για να κάνω επίδειξη υπεροχής.

 

Πραγματικά θα με ενδιέφερε η άποψή σου, γιατί το παραπάνω ποστ της θεματοθέτριας θεωρώ ότι ήταν από τα πιο άδικα που έχω δεχτεί.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

:-D

 

Προφανώς έχεις προαποφασίσει με ποιους είσαι διατεθημένη να οργιστείς και με ποιους όχι. Δεν το είχα καταλάβει αυτό εξαρχής, πίστευα ότι ένας από τους λόγους που άνοιξες το θέμα ήταν για να καταλάβεις ποια λάθη έγιναν. Κανένας δεν σου είπε ότι φταις, ούτε κατά βάθος, ούτε κατά πλάτος. Μην δημιουργείς "εχθρούς" από το πουθενά. Χαλάρωσε.

 

Επιλέγεις λοιπόν να αφήσεις το ιατρικό προσωπικό στο απυρόβλητο και να κατηγορήσεις αυτούς που σε βολεύει να κατηγορήσεις για να εκτονωθείς. Λυπάμαι σε αυτό το θέατρο δεν μπορώ να συμμετάσχω άλλο, καλό βράδυ

 

έντιτ: εξακολουθώ να πιστεύω, ξαναδιαβάζοντας το προηγούμενο μήνυμά μου, οτι δεν ήταν καθόλου αρνητικό το ύφος μου, και καθόλου ξερολίστικο. Επίσης για το πόσες γνώσεις και εμπειρία έχω γύρω από το θηλασμό, αυτό είναι κάτι που εσύ δεν μπορείς να το γνωρίζεις

 

 

Ενω εσυ μπορεις να γνωριζεις τι συμβαινει που μια γυναικα δεν θηλασε ή δεν θηλασε πολυ.

Εχω ακουσει αποψεις του στυλ:βαριοτανε, δεν ηθελε, προσπαθει να δικαιολογηθει κλπ, λες και χρωσταμε δικαιολογιες καπου.

Εγω θηλασα 40 μερες με απιστευτη δυσκολια και με θηλαστρο και στο τελος υπερισχυσε η εννοια μου να τρωει το παιδι κι οχι να μεινει νηστικο.Ακουσα κι εγω με τη σειρα μου διαφορα που τα χαρακτηριζω ανοησιες και ειπωθηκαν απο πεθερα και κουνιαδα (ως συνηθως αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Αρχικα επεσα στην παγιδα και στεναχωρηθηκα, ενιωσα ενοχες αλλα να'ναι καλα η μανα μου και γυναικες απο την οικογενεια μου που με καταλαβαν και μου εδωσαν και μενα να καταλαβω οτι μανα ειναι εκεινη που μοναδικη της εννοια ειναι να ειναι καλα και γερο το παιδι της.

Εγω ηθελα να ΦΑΕΙ το παιδι μου κι αν το "ξενο"- οπως χαρακτηριζουν καποιες -γαλα, βοηθουσε σ'αυτο τοτε ειχα βρει τη λυση.

Δεν προπαγανδιζω το γαλα σε σκονη αλλα ουτε και τον θηλασμο Απλα λεω πως σε καποιες περιπτωσεις το θεμα ειναι να τραφει το παιδι κι οχι να δειξω στον κυκλο μου οτι κι εγω θηλαζω. Αλλωστε δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενα τοσο προσωπικο θεμα πρεπει να γινεται αντικειμενο διαμαχης.

Mary 75 υπαρχουν τοσα σταδια απο τα οποια θα περασει το παιδακι σου. Κοιταξε να τα ζησεις και οταν κανεις με το καλο κι αλλο παιδακι μπορεις να προσπαθησεις ξανα. Αν και τοτε δεν υπαρχει επιτυχια δεν τρεχει και τιποτα. Να θυμασαι οτι εσυ αποφασιζεις τι ειναι καλο για το παιδι σου και κανεις αλλος...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα! Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας, μου έχουν προσφέρει πολλά, η καθεμία με τον τρόπο της. Να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας!

 

Alcyon θα σταθώ στη δική σου απάντηση, που εντόπισε ένα καίριο σημείο στη συζήτηση: οί μητέρες που κατάφεραν να θηλάσουν τα παιδιά τους, δεν έχουν κερδίσει τόσα πολλά από αυτή την πολύτιμη εμπειρία? Σίγουρα ναι! Τότε γιατί κάποιες από αυτές είναι έτοιμες να κουνήσουν επιτιμητικά το δάκτυλο σε όσες από εμάς δεν τα κατάφεραν, βγάζοντας μια αδικαιολόγητη αρνητικότητα?

 

Θα πω ενα συμβαν που σκεφτομουν χθες το βραδυ, διαβαζοντας τις απαντησεις σας, το οποιο ειναι 100% αληθινο:

Όταν ήμουν στον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης μου, μου επιασε την κουβεντα περι θηλασμου μια κοπελα που δουλευε σε ενα καταστημα που επισκεφτηκα (την ηξερα λιγο και απο προηγουμενες επισκεψεις στο καταστημα). Αφου λοιπον μου μιλησε αναλυτικοτατα (περιπου 20 λεπτα) για τα οφελη του θηλασμου, μου ειπε οτι θηλαζει ακομα τον 2,5 ετων γιο της, οτι δεν υπαρχει 'δεν μπορω στον θηλασμο, υπαρχει μονο δεν θελω', κι οτι οσες κοπελες λενε δεν τα καταφεραν, απλα δεν ηθελαν πραγματικα να θηλασουν κλπ, και στο τελος μου λεει: μπιμπερο εχεις παρει για το μωρο? Οχι της λεω, αφου σκοπευω να θηλασω. Α, μου απαντα, τι λες? Κι αν δεν έχεις γάλα, θα αφήσεις το παιδί σου νηστικό???

Είναι η πρώτη φορά που σκέφτηκα ότι, οκ για να το λεει αυτή η σουπερ εμπειρη στον θηλασμο, κατι παραπανω θα ξερει, και πραγματι αγορασα μπιμπερο.

 

Φυσικα, διαβαζοντας τα παραπανω, δυο πραγματα μπορω να σκεφτω: Είτε ότι η κοπελα ηταν μεγαλο βουρλο και δεν ηξερε που πανε τα τεσσερα, ειτε οτι σαμποταριζε τον θηλασμο μου!!!

 

Τι να πω δεν ξερω, πραγματικα που φαινεται παρα πολυ περιεργο το ολο πραγμα, σιγουρα ομως αυτο που μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι αυτη η κοπελα ειχε κανει σημαια της το θηλασμο ΤΗΣ και θεωρουσε τις υπολοιπες μητερες που δεν θηλασαν κακες μαναδες.

Ισως τελικα για καποιες θηλαζουσες μητερες, ο θηλασμος να εδωσε νοημα στη ζωη τους, γι'αυτό και τους αρεσει τοσο (α) να επιδεικνυουν τον θηλασμο ως κατορθωμα και (β) να εμφανιζουν τις μη θηλαζουσες ως αποτυχημενες και κακες μητερες.

 

Φυσικα δεν ειναι αυτο το θεμα μου, ουτε θα πρεπει να με αφορα. Ομως το αναφερω, γιατι προκυπτει απο την ολη συζητηση και μου κανει εντυπωση.

 

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!! Με ενθαρύνετε να εφαρμόσω στην πράξη αυτό που ήδη ξέρω, ότι η αγάπη για το μωρό είναι το σημαντικότερο!!!

 

Η κοπελα δουλευε σε καταστημα με ειδη για μωρα; Γιατι αν ειναι ετσι μαλλον ηθελε να πουλησει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...