Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορεσα να θηλασω και δεν μπορω να το ξεπερασω...


Recommended Posts

Δεν εχει τυχει ποτε μου εδω μεσα να διαβασω τετοια σχολια...τουλαχιστον δε θυμαμαι κατι τετοιο.απλα βλεπω το λετε και το ξαναλετε και απορω που αναφερεται αυτο?

Τωρα αν το λετε γιατι ετσι γενικα κι αοριστα το εχετε ακουσει απο αλλου ή το υποθετετε απο τα συμφραζομενα οκ...αλλα ειναι κριμα να συνεχιζεται μια ηλιθια διενεξη χωρις λογο.Κι επειδη δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ...δεν εχω και χρονο με το μικρο ρωταω που και απο ποια κοπελα ειπωθηκε οτι οποια δε θηλασε γιατι ετσι γουσταρει ρε παιδακι μου δεν ειναι καλη μανα.

Όχι δεν το λεω καθόλου γενικά και αόριστα. Θες να σου στειλω με πμ τα αντιστοιχα ποστ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι δεν το λεω καθόλου γενικά και αόριστα. Θες να σου στειλω με πμ τα αντιστοιχα ποστ?

 

Αν ειναι στο συγκεκριμενο θεμα ωστε να μπορω να σχολιασω θα ηθελα...αν ειναι απο αλλα θεματα δεν εχει νοημα.

Απλα αν ειναι απο αλλα θεματα ειναι κριμα να ανοιγει παλι μια διενεξη για πραγματα που εχουν αναφερθει αλλου απο αλλα μελη.

Γιατι προσωπικα στο συγκεκριμενο θεμα βλεπω μια κοπελα η οποια αναφερει οτι δε μπορει να ξεπερασει το οτι δε θηλασε και την εχει παρει απο κατω...αυτη το ειπε αυτο...οποτε το οτι μια μανα ειτε θηλαζει ειτε οχι δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο αξια θα επρεπε να ειπωθει στη θεματοθετρια.Αν η ιδια που ανοιγει το θεμα θεωρει πως υστερει επειδη δε θηλασε...σε εκεινη πρεπει να ειπωθουν αυτα...ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι στις κοπελες που νομιζουν οτι αν δωσουν ξενο στα παιδια τους θα'ρθει η συντελεια του κοσμου!

 

 

Οκ...χαιρομαι που το διευκρινιζεις γιατι οπως το εγραψες πιο πανω ειναι σα να το διαβασες καπου.Γιατι το να μη θελει μια μαμα για τους δικους της λογους να δωσει ξενο γαλα ειναι αλλο θεμα απο το κατηγορειται μια μαμα οτι επειδη δε θηλασε ειναι κακη μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι στο συγκεκριμενο θεμα ωστε να μπορω να σχολιασω θα ηθελα...αν ειναι απο αλλα θεματα δεν εχει νοημα.

Απλα αν ειναι απο αλλα θεματα ειναι κριμα να ανοιγει παλι μια διενεξη για πραγματα που εχουν αναφερθει αλλου απο αλλα μελη.

Γιατι προσωπικα στο συγκεκριμενο θεμα βλεπω μια κοπελα η οποια αναφερει οτι δε μπορει να ξεπερασει το οτι δε θηλασε και την εχει παρει απο κατω...αυτη το ειπε αυτο...οποτε το οτι μια μανα ειτε θηλαζει ειτε οχι δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο αξια θα επρεπε να ειπωθει στη θεματοθετρια.Αν η ιδια που ανοιγει το θεμα θεωρει πως υστερει επειδη δε θηλασε...σε εκεινη πρεπει να ειπωθουν αυτα...ετσι δεν ειναι?

Δεν είναι σε αυτό το θέμα. Βεβαια ουτε εγω είχα χρόνο να το διαβάσω όλο, αλλά όσο διαβασα δεν είδα κάτι παρόμοιο. Άλλωστε το είπα εξ αρχής ότι αυτά που έγραψα εχουν γραφτεί σε άλλα θέματα και αν κάποιο μέλος θέλει να τα διαβάσει είμαι στην διάθεσή του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι σε αυτό το θέμα. Βεβαια ουτε εγω είχα χρόνο να το διαβάσω όλο, αλλά όσο διαβασα δεν είδα κάτι παρόμοιο. Άλλωστε το είπα εξ αρχής ότι αυτά που έγραψα εχουν γραφτεί σε άλλα θέματα και αν κάποιο μέλος θέλει να τα διαβάσει είμαι στην διάθεσή του

 

 

Δεν πολυπαρακολουθω τετοια θεματα γιατι αυτη η διενεξη ειναι ανουσια...ασε που νομιζω ειναι μια διενεξη που υπαρχει μονο εδω μεσα υπο την εννοια οτι ερχομαι σε επαφη και με θηλαζουσες και με μη θηλαζουσες μαμαδες οσο θηλαζω.Ποτε δεν ανοιχτηκε τετοιο θεμα μεταξυ μας ...πολυ περισσοτερο να οδηγηθουμ και σε τσακωμο...εδω μεσα μονο για καποιο ανεξηγητο λογο αυτο το θεμα οδηγει παντα σε καβγαδες.

Link to comment
Share on other sites

τις προαλλες βρηκα μια γνωστη μου η οποια θηλαζει αποκλειστικα 6 μηνες.της ειπα οτι δεν αντεχα τους μαραθωνιους θηλασμους κ με ρωτησε τι ειναι αυτο!ασχετη η κοπελα με ιντερνετ,θηλαζει με τις συμβουλες του παιδιατρου,συμβουλες που υποτιθεται οδηγουν στον αποθηλασμο:συμπληρωμα στις αρχες,θηλασμος καθε 3-4 ωρες κ πιπιλα!μια χαρα ομως τα καταφερε η κοπελα,ως τον μηνα εκοψε το συμπληρωμα κ θηλαζει αποκλειστικα οπως ειπα.κ εγω,ολη μερα η μπεμπα στο στηθος,χωρις συμπληρωμα,χωρις πιπιλα κ τζιφος.ουτε χαπια πηρα για να κοψω το γαλα,ουτε ενιωσα ποτε πρησμενο το στηθος!απλως μια μερα σταματησα να θηλαζω,ετσι απλα.οποτε μην ακουω οτι ο θηλασμος ειναι κατι απλο κ φυσικο,κ οτι ολες εχουν γαλα.

στην τελικη εγω εχω μυωπια,η αδερφη μου πχ δεν εχει.κατι το φυσικο δεν ειναι κ η οραση?γιατι εγω να χρειαζομαι γυαλια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ανεξηγητος ο λογος Νικη. Μεσα στην ανωνυμια ευκολα λες π@παριες σε ξενους. Στην μουρη τους αν το πεις θα στην κατεβασουν ειδικα αμα εχουν και ορμονες γιατι μολις γεννησαν. Δεν το διακυνδινευεις να φανεις σληροπυρηνικος.......απλα τα πραγματα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

βασικα το βρισκω τραγικο να παθαινει καταθλιψη μια γυναικα επειδη δεν θηλασε!ειλικρινα δεν με νοιαζει που δινω ξενο γιατι μαζι με το μπιμπερο της δινω κ ολη την αγαπη μου!τι να πω,ανεξηγητη για μενα η εμμονη αυτη με τον θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα που ξεκίνησε το θέμα είμαι συνέχεια στο να γράψω να μην γράψω.Είχε προηγηθεί το σχόλιο μιας κοπελιάς που είχε πει πως η μη θηλάζουσες προσεγγίζουν τις θηλάζουσες για να δημιουργήσουν ένα είδος

ίντριγκας,λες και μιλάμε για ιδιωτικό κλαμπ που με είχε χαλάσει απίστευτα.

παρόλαυτά δεν άντέχω στον πειρασμό.

Μέχρι να μπω στα θέματα του θηλασμού την στρατευμένη λογική του θηλασμού δεν την ήξερα.ΟΛΕΣ οι γνωστές μου θήλασαν όσο ήθελαν και δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το αν το μωρό τους πήρε ξένο στο μαιευτήριο ή αν θα έδιναν ένα μπουκάλι ξένο μια-δυό φορές την μέρα.ΟΛΕΣ θήλασαν επιτυχώς από 3 μήνες έως 2 χρόνια, η καθεμία όσο ήθελε.Εγώ δεν το θέλησα.με τίποτα όμως,ούτε για ένα λεπτό.Όταν λοιπόν λεχώνα πια μπήκα στο φόρουμ και διάβασα εκφράσεις όπως"πεθαμένο γάλα"ή"το μωρό με το ξένο γάλα πέφτει ναρκωμένο για ύπνο γιατί αυτό που έφαγε πέφτει σαν τσιμέντο στο στομάχι του και δεν μπορεί να χωνέψει"(πως θα θελα να ίσχυε αυτό!!!!)."Μπορείς να δώσεις τόσο γάλα όσο θες από το μπιμπερό.Το παιδί εξαναγκάζεται να το πιεί"."Η μητέρα που δεν θηλάζει γυρίζει την πλάτη της στον ύπνο στο μωρό της(μιας και δεν έχει λόγο να το κοιτάζει)οπότε γίνεται επικύνδινη" προσβλήθηκα,θύμωσα ακριβώς όπως η θεματοθέτρια.Το μόνο που μπορώ πλέον να πω είναι πως αυτά που κάποτε μου χτυπούσαν κατευθείαν στο μάτι,τώρα που το μωρό μου μεγάλωσε περνούν απαρατήρητα.Κοινώς τα παιδιά μας είτε έτσι είτε αλλιώς μεγαλώνουν και μεγαλώνουν υγιή.Εμάς τρώει το άγχος.Το μόνο που ακόμα με ενοχλεί,αλλά είναι θέμα διαχείρησης,είναι όταν διαβάζω μηνύματα που κατηγορούν γιατρούς και χρήστριες που μιλάν σαν να κατέχουν ιατρικά διπλώματα και δίνουν διαταγές.Εκεί τα παίρνω.Γιατί να το πω ωμά.Αν το μωρό της μαρίαελένη028 πάθει κάτι εμένα βασικά σκορδοκαΐλα μου.Θα σοκαριστώ,θα λυπηθώ εντός φόρουμ,θα το συζητήσω και πεντε-έξι φορές με γνωστούς αλλά η ζωή μου δεν θα αλλάξει.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την ημέρα που ξεκίνησε το θέμα είμαι συνέχεια στο να γράψω να μην γράψω.Είχε προηγηθεί το σχόλιο μιας κοπελιάς που είχε πει πως η μη θηλάζουσες προσεγγίζουν τις θηλάζουσες για να δημιουργήσουν ένα είδος

ίντριγκας,λες και μιλάμε για ιδιωτικό κλαμπ που με είχε χαλάσει απίστευτα.

παρόλαυτά δεν άντέχω στον πειρασμό.

Μέχρι να μπω στα θέματα του θηλασμού την στρατευμένη λογική του θηλασμού δεν την ήξερα.ΟΛΕΣ οι γνωστές μου θήλασαν όσο ήθελαν και δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το αν το μωρό τους πήρε ξένο στο μαιευτήριο ή αν θα έδιναν ένα μπουκάλι ξένο μια-δυό φορές την μέρα.ΟΛΕΣ θήλασαν επιτυχώς από 3 μήνες έως 2 χρόνια, η καθεμία όσο ήθελε.Εγώ δεν το θέλησα.με τίποτα όμως,ούτε για ένα λεπτό.Όταν λοιπόν λεχώνα πια μπήκα στο φόρουμ και διάβασα εκφράσεις όπως"πεθαμένο γάλα"ή"το μωρό με το ξένο γάλα πέφτει ναρκωμένο για ύπνο γιατί αυτό που έφαγε πέφτει σαν τσιμέντο στο στομάχι του και δεν μπορεί να χωνέψει"(πως θα θελα να ίσχυε αυτό!!!!)."Μπορείς να δώσεις τόσο γάλα όσο θες από το μπιμπερό.Το παιδί εξαναγκάζεται να το πιεί"."Η μητέρα που δεν θηλάζει γυρίζει την πλάτη της στον ύπνο στο μωρό της(μιας και δεν έχει λόγο να το κοιτάζει)οπότε γίνεται επικύνδινη" προσβλήθηκα,θύμωσα ακριβώς όπως η θεματοθέτρια.Το μόνο που μπορώ πλέον να πω είναι πως αυτά που κάποτε μου χτυπούσαν κατευθείαν στο μάτι,τώρα που το μωρό μου μεγάλωσε περνούν απαρατήρητα.Κοινώς τα παιδιά μας είτε έτσι είτε αλλιώς μεγαλώνουν και μεγαλώνουν υγιή.Εμάς τρώει το άγχος.Το μόνο που ακόμα με ενοχλεί,αλλά είναι θέμα διαχείρησης,είναι όταν διαβάζω μηνύματα που κατηγορούν γιατρούς και χρήστριες που μιλάν σαν να κατέχουν ιατρικά διπλώματα και δίνουν διαταγές.Εκεί τα παίρνω.Γιατί να το πω ωμά.Αν το μωρό της μαρίαελένη028 πάθει κάτι εμένα βασικά σκορδοκαΐλα μου.Θα σοκαριστώ,θα λυπηθώ εντός φόρουμ,θα το συζητήσω και πεντε-έξι φορές με γνωστούς αλλά η ζωή μου δεν θα αλλάξει.

 

 

συμφωνω 100%!

Link to comment
Share on other sites

koritsia emena to koritsaki mou einai 42 imeron,thilazo kai parallila dino kai simpliroma giati den xortainei,gennisa ki ego me kesariki istera apo 12 ores prospatheias gia fusiologiko....to moro epiase amesos ti thili kai xarika para poli mia pou eixa diavasei oti to moro mesa se mia ora apo to toketo prepei na bei sto stithos eno ego tin eida ystera apo 3 ores....kamia maia den me voithise ousiastika na thilaso,mou pligose poli tis thiles mexri pou evgazan aima anti gia gala,ourliaza apo tous ponous kai omos den ta paratisa,mexri pou gyrisame spiti kai paratirisame oti to moro griniaze poli,den koimotan kathotan mera nyxta sto stithos,tote o paidiatros mas eipe pos to moro den xortainei gi'ayto exei ayti ti sumperifora epeidi tin peina tin antilamvanete os pono,me to pou akouo ayto to teleytaio leo ston antra mou pigaine grigora kai pare xeno gala kai na pane sto diaolo oles oi manades,simvouloi,kai maies pou prin genniso me eixan priksei gia ton apoklistiko mitriko thilasmo toso pou eixa ki ego fanatistei kai den evlepa oti gia meres to moro pou ypefere apo ti peina eno ego akouga tin kathe mia pou mou elege den peirazei as tin exo 24 ores sto stithos epeidi oi protes 40 meres einai diskoles kai den prepei na endoso sto kseno gala!!!!!!!

E loipon thilazo kai dino kai kseno gala mia pou den xortainei kai den exo katholou tipseis ti stigmi pou vlepo ti fatsoula tis iremi! eleos pia den tis dino kai narkotika...ego ksero oti kano oti kalitero!exo entonous imikranies gia 1 evdomada kai den exo parei oute ena depon gia na mi tin vlapso an k o giatros mou eipe oti boro!!!!!den koimamai para 5 ores to 24oro gia na tin frontiso akoma kai otan koimatai kai tha perimeno tin kathe kompleksikia na me krinei gia to an kano to kalitero gia to paidi mou???koritsia na xereste ta mora sas kai tin kathe stigmi mazi tous giati einai monadiki kai min afisete na mpei kaki skepsi anamesa sas kai ola tha pane kala!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα που ξεκίνησε το θέμα είμαι συνέχεια στο να γράψω να μην γράψω.Είχε προηγηθεί το σχόλιο μιας κοπελιάς που είχε πει πως η μη θηλάζουσες προσεγγίζουν τις θηλάζουσες για να δημιουργήσουν ένα είδος

ίντριγκας,λες και μιλάμε για ιδιωτικό κλαμπ που με είχε χαλάσει απίστευτα.

παρόλαυτά δεν άντέχω στον πειρασμό.

Μέχρι να μπω στα θέματα του θηλασμού την στρατευμένη λογική του θηλασμού δεν την ήξερα.ΟΛΕΣ οι γνωστές μου θήλασαν όσο ήθελαν και δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το αν το μωρό τους πήρε ξένο στο μαιευτήριο ή αν θα έδιναν ένα μπουκάλι ξένο μια-δυό φορές την μέρα.ΟΛΕΣ θήλασαν επιτυχώς από 3 μήνες έως 2 χρόνια, η καθεμία όσο ήθελε.Εγώ δεν το θέλησα.με τίποτα όμως,ούτε για ένα λεπτό.Όταν λοιπόν λεχώνα πια μπήκα στο φόρουμ και διάβασα εκφράσεις όπως"πεθαμένο γάλα"ή"το μωρό με το ξένο γάλα πέφτει ναρκωμένο για ύπνο γιατί αυτό που έφαγε πέφτει σαν τσιμέντο στο στομάχι του και δεν μπορεί να χωνέψει"(πως θα θελα να ίσχυε αυτό!!!!)."Μπορείς να δώσεις τόσο γάλα όσο θες από το μπιμπερό.Το παιδί εξαναγκάζεται να το πιεί"."Η μητέρα που δεν θηλάζει γυρίζει την πλάτη της στον ύπνο στο μωρό της(μιας και δεν έχει λόγο να το κοιτάζει)οπότε γίνεται επικύνδινη" προσβλήθηκα,θύμωσα ακριβώς όπως η θεματοθέτρια.Το μόνο που μπορώ πλέον να πω είναι πως αυτά που κάποτε μου χτυπούσαν κατευθείαν στο μάτι,τώρα που το μωρό μου μεγάλωσε περνούν απαρατήρητα.Κοινώς τα παιδιά μας είτε έτσι είτε αλλιώς μεγαλώνουν και μεγαλώνουν υγιή.Εμάς τρώει το άγχος.Το μόνο που ακόμα με ενοχλεί,αλλά είναι θέμα διαχείρησης,είναι όταν διαβάζω μηνύματα που κατηγορούν γιατρούς και χρήστριες που μιλάν σαν να κατέχουν ιατρικά διπλώματα και δίνουν διαταγές.Εκεί τα παίρνω.Γιατί να το πω ωμά.Αν το μωρό της μαρίαελένη028 πάθει κάτι εμένα βασικά σκορδοκαΐλα μου.Θα σοκαριστώ,θα λυπηθώ εντός φόρουμ,θα το συζητήσω και πεντε-έξι φορές με γνωστούς αλλά η ζωή μου δεν θα αλλάξει.

 

Αναφορικα με τους γιατρους δεν εχω θεμα...ποτε μου δεν πιστεψα οτι οι γιατροι εχουν το αλαθητο του παπα...επιασα πολλες φορες φορες τον παιδιατρο μας να μου δινει λαθος συμβουλες ως προς το θηλασμο και να με πανικοβαλει χωρις λογο κι αιτια...ωστοσο δεν τον εχω αλλαξει γιατι πολυ απλα το δικο μου θεμα ειναι ο παιδιατρος να εχει ιατρικες γνωσεις και εμπειρια...να μου λεει και καμια κοτσανα για το θηλασμο ή τη διατροφη του παιδιου γενικοτερα δε με πειραζει...αρκει στα ιατρικα θεματα να ξερει τι κανει.

 

Τωρα ως προς χρηστριες που μιλανε σα να εχουν διπλωματα οπως λες...πολλες φορες εχω ενοχληθει κι εγω με τον απολυτο τροπο που εκφραζονται καποιες..ομως οταν κατορθωνουν εστω κι ετσι να εχον βοηθησει καποια μελη...το θεωρω υπερβολη να τις στηνω στον τοιχο...απλα δεν ασχολουμαι.Εξαλλου κι εγω δεχτηκα βοηθεια καποια στιγμη οταν ειχα θεμα υπερπαραγωγης απο καποια κοπελα και ουτε μια στιγμη δεν ενιωσα να με βοηθαει ωστε να προβαλλει τις γνωσεις της...αντιθετα μου μιλαγε με πολυ ενδιαφερον για οτι ντιμετωπιζα και κυριως με παρεπεμπε σε πραγματα να διαβασω προκειμενου να βοηθηθω.

 

Πιο πολυ με εκνευριζουν μελη...μαμαδες που καθε τι που τους λεει ο παιδατρος το γραφουν κι εδω ρωτοντας αν αυτο που ειπε ο γιατρος ειναι σωστο ή λαθος.Αυτο μου φαινεται γελοιο.Οταν απο μονη σου σα μαμα δεν εμπιστευεσαι τον παιδιατρο σου τον αλλαζεις...δεν προσπαθεις να διασταυρωσεις τις γνωσεις του συνεχως με αγνωστα μελη ενος φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

τις προαλλες βρηκα μια γνωστη μου η οποια θηλαζει αποκλειστικα 6 μηνες.της ειπα οτι δεν αντεχα τους μαραθωνιους θηλασμους κ με ρωτησε τι ειναι αυτο!ασχετη η κοπελα με ιντερνετ,θηλαζει με τις συμβουλες του παιδιατρου,συμβουλες που υποτιθεται οδηγουν στον αποθηλασμο:συμπληρωμα στις αρχες,θηλασμος καθε 3-4 ωρες κ πιπιλα!μια χαρα ομως τα καταφερε η κοπελα,ως τον μηνα εκοψε το συμπληρωμα κ θηλαζει αποκλειστικα οπως ειπα.κ εγω,ολη μερα η μπεμπα στο στηθος,χωρις συμπληρωμα,χωρις πιπιλα κ τζιφος.ουτε χαπια πηρα για να κοψω το γαλα,ουτε ενιωσα ποτε πρησμενο το στηθος!απλως μια μερα σταματησα να θηλαζω,ετσι απλα.οποτε μην ακουω οτι ο θηλασμος ειναι κατι απλο κ φυσικο,κ οτι ολες εχουν γαλα.

στην τελικη εγω εχω μυωπια,η αδερφη μου πχ δεν εχει.κατι το φυσικο δεν ειναι κ η οραση?γιατι εγω να χρειαζομαι γυαλια?

 

Επ'αυτου το λαθος που γινεται απο ολες θηλαζουσες και μη και βαζω και τον εαυτο μου μεσα ειναι πως κρινουμε καθεμια με βαση τη δικη της εμπειρια.ο θηλασμος ειναι μια σχεση αναμεσα σε μαμα και μωρο...εξαρταται λοιπον τοσο απο τη μαμα οσο και απο το μωρο.Το οτι για μενα ο θηλασμος ηταν παιχνιδακι και ειχα αφθονο γαλα με τη μια δε σημαινει οτι για καθε κοπελα ισχυει το ιδιο....ομοιως το οτι για σενα ο θηλασμος ηταν δυσκολος και δε τα καταφερες δε σημαινει οτι αυτο ειναι ο κανονας.Εγω πχ θηλασα πανευκολα...εχω ομως τρομερο προβλημα να αποθηλασω...εχουν γινει τα νευρα μου τσαταλια...παλευω 7 μηνες τωρα ειμαι και εγκυος στο δευτερο κι ομως τελειως να το κοψουμε δεν εχουμε καταφερει.Ε προφανως καποια αλλη θα με θεωρησει υπερβολικη και θα πει οτι το κανω για δικη μου αναγκη να θηλαζω ακομα και δεν αφηνω τ παιδι να ανεξαρτητοποιηθει και το θελω κολλημενο πανω μου και ενα σωρο τετοια ωραια που εχω ακουσει.Ε ας λεει η καθεμια οτι θελει...το ποσο θελω να αποθηλασω ...το τι προσπαθεια κανω..το ποσες φορες φτανω να κλαιω που δε μπορω να το σταματησω εγω και ο αντρας μου το ξερουμε που με βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τυχει ποτε μου εδω μεσα να διαβασω τετοια σχολια...τουλαχιστον δε θυμαμαι κατι τετοιο.απλα βλεπω το λετε και το ξαναλετε και απορω που αναφερεται αυτο?

Πήγαινε λίγο στο αρχείο και θα βρεις πολλά τέτοια όμορφα σχόλια, και κάποια χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι ανεξηγητος ο λογος Νικη. Μεσα στην ανωνυμια ευκολα λες π@παριες σε ξενους. Στην μουρη τους αν το πεις θα στην κατεβασουν ειδικα αμα εχουν και ορμονες γιατι μολις γεννησαν. Δεν το διακυνδινευεις να φανεις σληροπυρηνικος.......απλα τα πραγματα.

 

Αυτο που λες σιγουρα ισχυει...σε ολα τα θεματα και οχι μονο στο θηλασμο.

Ασε που πολλες φορες ακριβως επειδη στους οικειους δε μιλας και δινεις τοπο στη οργη βρισκεις να ξεσπασεις εδω μεσα πισω απο την ανωνυμια.Κατανοητο ως ενα σημειο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Επ'αυτου το λαθος που γινεται απο ολες θηλαζουσες και μη και βαζω και τον εαυτο μου μεσα ειναι πως κρινουμε καθεμια με βαση τη δικη της εμπειρια.ο θηλασμος ειναι μια σχεση αναμεσα σε μαμα και μωρο...εξαρταται λοιπον τοσο απο τη μαμα οσο και απο το μωρο.Το οτι για μενα ο θηλασμος ηταν παιχνιδακι και ειχα αφθονο γαλα με τη μια δε σημαινει οτι για καθε κοπελα ισχυει το ιδιο....ομοιως το οτι για σενα ο θηλασμος ηταν δυσκολος και δε τα καταφερες δε σημαινει οτι αυτο ειναι ο κανονας.

Όχι, αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι "δεν προσπάθησε αρκετά" (αρκετά για ποιον, δεν έχω καταλάβει). Αυτό είναι το θέμα, ότι κάποιες μανούλες προσπαθούν όσο μπορούν να θηλάσουν αλλά δεν τα καταφέρνουν και μετά έρχονται κάποιες έξυπνες και τους λένε ότι δεν τα κατάφεραν επειδή δεν προσπάθησαν αρκετά, δηλαδή με άλλα λόγια ότι η αποτυχία τους οφείλεται αποκλειστικά σε έλλειψη προσπάθειας. Είναι το ίδιο με το να σου λένε εσένα ότι ο λόγος που δεν μπορείς να αποθηλάσεις είναι επειδή δεν προσπαθείς "αρκετά". Δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος.

Link to comment
Share on other sites

little monkeyσυμφωνω οσο δεν παει

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι "δεν προσπάθησε αρκετά" (αρκετά για ποιον, δεν έχω καταλάβει). Αυτό είναι το θέμα, ότι κάποιες μανούλες προσπαθούν όσο μπορούν να θηλάσουν αλλά δεν τα καταφέρνουν και μετά έρχονται κάποιες έξυπνες και τους λένε ότι δεν τα κατάφεραν επειδή δεν προσπάθησαν αρκετά, δηλαδή με άλλα λόγια ότι η αποτυχία τους οφείλεται αποκλειστικά σε έλλειψη προσπάθειας. Είναι το ίδιο με το να σου λένε εσένα ότι ο λόγος που δεν μπορείς να αποθηλάσεις είναι επειδή δεν προσπαθείς "αρκετά". Δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος.

 

Μα αυτο λεω κι εγω...Εξαλλου να σου πω και κατι...κι αυτο με την προσπαθεια δεν το καταλαβαινω.Ειναι και θεμα αντοχων.Καθε μια προσπαθει οσο αντεχει.Εγω το να μη μπορει μια μαμα τους μαραθωνιους θηλασμους το κατανοω...οσο φυδιολογικο και να ειναι..αν δεν αντεχεις να εχεις ενα μωρο κολλημενο στο στηθος σου ολη μερα...δε μπορεις..τελος.Το να προσπαθησεις περισσοτερο θα σε οδηγησει απλα σε σπασμενα νευρα.

Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα που ξεκίνησε το θέμα είμαι συνέχεια στο να γράψω να μην γράψω.Είχε προηγηθεί το σχόλιο μιας κοπελιάς που είχε πει πως η μη θηλάζουσες προσεγγίζουν τις θηλάζουσες για να δημιουργήσουν ένα είδος

ίντριγκας,λες και μιλάμε για ιδιωτικό κλαμπ που με είχε χαλάσει απίστευτα.

παρόλαυτά δεν άντέχω στον πειρασμό.

Μέχρι να μπω στα θέματα του θηλασμού την στρατευμένη λογική του θηλασμού δεν την ήξερα.ΟΛΕΣ οι γνωστές μου θήλασαν όσο ήθελαν και δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το αν το μωρό τους πήρε ξένο στο μαιευτήριο ή αν θα έδιναν ένα μπουκάλι ξένο μια-δυό φορές την μέρα.ΟΛΕΣ θήλασαν επιτυχώς από 3 μήνες έως 2 χρόνια, η καθεμία όσο ήθελε.Εγώ δεν το θέλησα.με τίποτα όμως,ούτε για ένα λεπτό.Όταν λοιπόν λεχώνα πια μπήκα στο φόρουμ και διάβασα εκφράσεις όπως"πεθαμένο γάλα"ή"το μωρό με το ξένο γάλα πέφτει ναρκωμένο για ύπνο γιατί αυτό που έφαγε πέφτει σαν τσιμέντο στο στομάχι του και δεν μπορεί να χωνέψει"(πως θα θελα να ίσχυε αυτό!!!!)."Μπορείς να δώσεις τόσο γάλα όσο θες από το μπιμπερό.Το παιδί εξαναγκάζεται να το πιεί"."Η μητέρα που δεν θηλάζει γυρίζει την πλάτη της στον ύπνο στο μωρό της(μιας και δεν έχει λόγο να το κοιτάζει)οπότε γίνεται επικύνδινη" προσβλήθηκα,θύμωσα ακριβώς όπως η θεματοθέτρια.Το μόνο που μπορώ πλέον να πω είναι πως αυτά που κάποτε μου χτυπούσαν κατευθείαν στο μάτι,τώρα που το μωρό μου μεγάλωσε περνούν απαρατήρητα.Κοινώς τα παιδιά μας είτε έτσι είτε αλλιώς μεγαλώνουν και μεγαλώνουν υγιή.Εμάς τρώει το άγχος.Το μόνο που ακόμα με ενοχλεί,αλλά είναι θέμα διαχείρησης,είναι όταν διαβάζω μηνύματα που κατηγορούν γιατρούς και χρήστριες που μιλάν σαν να κατέχουν ιατρικά διπλώματα και δίνουν διαταγές.Εκεί τα παίρνω.Γιατί να το πω ωμά.Αν το μωρό της μαρίαελένη028 πάθει κάτι εμένα βασικά σκορδοκαΐλα μου.Θα σοκαριστώ,θα λυπηθώ εντός φόρουμ,θα το συζητήσω και πεντε-έξι φορές με γνωστούς αλλά η ζωή μου δεν θα αλλάξει.

οι κορες μας δεν μοιαζουν τυχαια!!!! εχουμε ακριβως τον ιδιο τροπο σκεψης κ με καλυψες μ'αυτα που ειπες!!!! ;):D:D

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο κλαμπ..αντλώ με θήλαστρο γιατί δεν θέλει το στήθος μου.Δεν ξέρω αν είναι η ορμόνες ή ο γενικότερος πεσιμισμός μου,αλλά με έχει ρίξει αυτό,δεν το περίμενα.Κλάιω καμιά φορά άμα είμαι μόνη.Νιώθω οτι το μωρό μου δεν με θέλει! Και ναι,όσες λένε οτι άμα θες να θηλάσεις,θα θηλάσεις έχουν λάθος,δεν είναι τόσο εύκολο!:cry:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα που ξεκίνησε το θέμα είμαι συνέχεια στο να γράψω να μην γράψω.Είχε προηγηθεί το σχόλιο μιας κοπελιάς που είχε πει πως η μη θηλάζουσες προσεγγίζουν τις θηλάζουσες για να δημιουργήσουν ένα είδος

ίντριγκας,λες και μιλάμε για ιδιωτικό κλαμπ που με είχε χαλάσει απίστευτα.

παρόλαυτά δεν άντέχω στον πειρασμό.

Μέχρι να μπω στα θέματα του θηλασμού την στρατευμένη λογική του θηλασμού δεν την ήξερα.ΟΛΕΣ οι γνωστές μου θήλασαν όσο ήθελαν και δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το αν το μωρό τους πήρε ξένο στο μαιευτήριο ή αν θα έδιναν ένα μπουκάλι ξένο μια-δυό φορές την μέρα.ΟΛΕΣ θήλασαν επιτυχώς από 3 μήνες έως 2 χρόνια, η καθεμία όσο ήθελε.Εγώ δεν το θέλησα.με τίποτα όμως,ούτε για ένα λεπτό.Όταν λοιπόν λεχώνα πια μπήκα στο φόρουμ και διάβασα εκφράσεις όπως"πεθαμένο γάλα"ή"το μωρό με το ξένο γάλα πέφτει ναρκωμένο για ύπνο γιατί αυτό που έφαγε πέφτει σαν τσιμέντο στο στομάχι του και δεν μπορεί να χωνέψει"(πως θα θελα να ίσχυε αυτό!!!!)."Μπορείς να δώσεις τόσο γάλα όσο θες από το μπιμπερό.Το παιδί εξαναγκάζεται να το πιεί"."Η μητέρα που δεν θηλάζει γυρίζει την πλάτη της στον ύπνο στο μωρό της(μιας και δεν έχει λόγο να το κοιτάζει)οπότε γίνεται επικύνδινη" προσβλήθηκα,θύμωσα ακριβώς όπως η θεματοθέτρια.Το μόνο που μπορώ πλέον να πω είναι πως αυτά που κάποτε μου χτυπούσαν κατευθείαν στο μάτι,τώρα που το μωρό μου μεγάλωσε περνούν απαρατήρητα.Κοινώς τα παιδιά μας είτε έτσι είτε αλλιώς μεγαλώνουν και μεγαλώνουν υγιή.Εμάς τρώει το άγχος.Το μόνο που ακόμα με ενοχλεί,αλλά είναι θέμα διαχείρησης,είναι όταν διαβάζω μηνύματα που κατηγορούν γιατρούς και χρήστριες που μιλάν σαν να κατέχουν ιατρικά διπλώματα και δίνουν διαταγές.Εκεί τα παίρνω.Γιατί να το πω ωμά.Αν το μωρό της μαρίαελένη028 πάθει κάτι εμένα βασικά σκορδοκαΐλα μου.Θα σοκαριστώ,θα λυπηθώ εντός φόρουμ,θα το συζητήσω και πεντε-έξι φορές με γνωστούς αλλά η ζωή μου δεν θα αλλάξει.

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

τις προαλλες βρηκα μια γνωστη μου η οποια θηλαζει αποκλειστικα 6 μηνες.της ειπα οτι δεν αντεχα τους μαραθωνιους θηλασμους κ με ρωτησε τι ειναι αυτο!ασχετη η κοπελα με ιντερνετ,θηλαζει με τις συμβουλες του παιδιατρου,συμβουλες που υποτιθεται οδηγουν στον αποθηλασμο:συμπληρωμα στις αρχες,θηλασμος καθε 3-4 ωρες κ πιπιλα!μια χαρα ομως τα καταφερε η κοπελα,ως τον μηνα εκοψε το συμπληρωμα κ θηλαζει αποκλειστικα οπως ειπα.κ εγω,ολη μερα η μπεμπα στο στηθος,χωρις συμπληρωμα,χωρις πιπιλα κ τζιφος.ουτε χαπια πηρα για να κοψω το γαλα,ουτε ενιωσα ποτε πρησμενο το στηθος!απλως μια μερα σταματησα να θηλαζω,ετσι απλα.οποτε μην ακουω οτι ο θηλασμος ειναι κατι απλο κ φυσικο,κ οτι ολες εχουν γαλα.

στην τελικη εγω εχω μυωπια,η αδερφη μου πχ δεν εχει.κατι το φυσικο δεν ειναι κ η οραση?γιατι εγω να χρειαζομαι γυαλια?

 

 

Συμφωνώ... Και εμένα μια γνωστή μου χωρίς να έχει καθόλου γνώσεις για το θηλασμό, χωρίς να ακολουθεί καμιά συγκεκριμένη μέθοδο, θήλασε χωρίς καθόλου κόπο για μεγάλο διάστημα.

Εγώ πάλι που ακολουθούσα όλες τις οδηγίες στο πρώτο παιδί και είχα κάνει διατριβή, θήλασα 5 μήνες με απίστευτη προσπάθεια από μέρους μου, ούτε χρειάστηκε να πάρω χάπια για να αποθηλάσω ούτε τίποτα. Απλώς μειωνόταν συνέχεια το γάλα.

Στο δεύτερο παιδί δεν ασχολήθηκα καθόλου με τις "οδηγίες" περί θηλασμού και πάλι 5 μήνες θήλασα περίπου... Χωρίς καμία προσπάθεια αυτή τη φορά. Δηλαδή είτε προσπαθούσα είτε όχι, το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

κανένας δε βγαίνει να πει ανοιχτά πως υπερέχει έναντι του άλλου. Το ζωγραφίζουν όμως με τόοοοσο έντονα χρώματα. Φαίνεται αυτή η "κρυφή χαρά"...

... όταν απαξιώνονται οι λόγοι για τους οποίους κάποιος απέτυχε

... όταν του λένε (εμμέσως πλην σαφώς)... δεν είναι πως δε μπορούσες, αλλά παραδέξου πως δεν ήθελες.

... όταν τον χτυπάνε τάχα μου φιλικά στην πλάτη και του λένε μη στενοχωριέσαι, φταίνε αυτοί που άκουσες και σου έδωσαν οδηγίες (σα να λέμε... είσαι χαζή για τις επιλογές σου, δεν πήγαινες καλύτερα σε κανέναν άλλο να σου τα πει καλύτερα; )

... ή οταν του λέμε αντιφατικά πράγματα: π.χ. "ναι υπάρχει και το ποσοστό που δε μπορεί να θηλάσει"... και λίγο παρακάτω: "δεν υπάρχει γυναίκα που να μη μπορεί να θηλάσει".

 

και πολλά πολλά άλλα τέτοιου τύπου.

 

Ακριβώς!

 

Αν και, για να μη γίνομαι άδικη, θα πρέπει να ομολογήσω πως τον τελευταίο καιρό, από όσο έχει πέσει στην αντίληψή μου τουλάχιστον, τα φαινόμενα φανατισμού, αυταρέσκειας και απαξίωσης, έχουν μειωθεί σημαντικά.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

tot είμαι μια από εκείνες που έχει γράψει για γιατρούς πολλά. Το τελευταίο και πιο φρέσκο παράδειγμα είναι της jo89. Η παιδίατρος γνώριζε ότι το μωρό παίρνει πιπίλα και τη χαμηλή πρόσληψη βάρους σκέφτηκε να τη διορθώσει με συμπλήρωμα. Εγώ ήμουν εκείνη που σκέφτηκε το θέμα της πιπίλας από σπόντα. Δε διεκδικώ κανένα βραβείο όπως καταλαβαίνεις, αλλά μου είναι αδιανόητο μια άσχετη να βρει τι είναι εκείνο που υπονομεύει το θηλασμό και το κυριότερο τη σίτισι ενός μωρού που είχε ίκτερο και όχι η καθ' ύλην αρμόδια. Είναι κάτι που με έχει στεναχωρήσει αφάνταστα. Όπως επίσης οι τεράστιες ευθύνες που έχουν οι παιδίατροι στα μαιευτήρια για την κακή έναρξη που πολλές μανούλες κάνουν και τις φέρνουν σε πολύ δύσκολη θέση λες και δε φτάνουν οι ορμόνες τους για να κλαίνε με μαύρο δάκρυ, γιατί δε βρίσκουν τη σφουγγαρίστρα που κρατάνε στο χέρι τους ( ναι εγώ είμαι αυτή).

 

Κι επειδή εδώ στην Ελλάδα το γιατρό τον έχουμε θεό, αυτό που πάντα μα πάντα μα πάντα προτείνω είναι "πάρε δεύτερη γνώμη από κάποιον γιατρό που αποδεδειγμένα ξέρει".

 

Mary75 πώς είσαι κορίτσι μου την παλεύεις καθόλου όσο περνούν οι μέρες;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...