Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορεσα να θηλασω και δεν μπορω να το ξεπερασω...


Recommended Posts

Απο την μια ειμαι στο τσακ και λεω τωρα θα δωσω ξενο και θα ηρεμησουμε και εγω και αυτο και μετα λεω αν δινω ξενο θα το χω τυψεις πως εκοψα μονη μου τον θηλασμο απο την κουραση και ισως δε ειμαι σωστη:(:(:(

Κατά τη γνώμη μου είναι πιθανότερο να κόψεις πρόωρα τον θηλασμό αν επιμείνεις να θηλάσεις αποκλειστικά ενώ δυσκολεύεσαι, παρά αν δίνεις πού και πού ξένο ή δικό σου αντλημένο με το μπιμπερό. Προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ το συνδιαστικό τάισμα, δηλαδή και στήθος και μπουκάλι, γιατί μπορούσα όταν ήμουν εξουθενωμένη να πάω για ύπνο και να αναλάβει ο άντρας μου το τάισμα του μωρού. Όσο για την περιβόητη σύγχιση θηλών... δεν είδα καμία τέτοια ένδειξη στο δικό μου μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι απο αυτες που εχουν τσακωθει γι αυτο το θεμα μεχρι και καρτα πηρα εδω μεσα, ποια εγω που τοσα χρονια στο σχολειο δεν μου εκανε παρατηρηση καθηγητης λεμε....:lol::lol::lol::lol:

 

ενα θα σας πω.... εκει που κανουμε φυσιοθεραπεια τον μικρο μας ειπαν για μια μαμα η οποια φανατικη με τον θηλασμο παραπανω απο οτι θα επρεπε τον πρωτο χρονο του παιδιου δεν του εδωσε τιποτα αλλο εκτος απο μητρικο γαλα, για να μην "σαμποταρει" τον θηλασμο της. τιποτα αλλο ομως. εφτασε το παιδι ενος ετους μονο με θηλασμο και καποια στιγμη εγινε εισαγωγη στο νοσοκομειο, το παιδι σε αθλια κατασταση, δεν μπορουσε να κινηθει απο την αδυναμια, τιποτα.....

 

γι αυτο παντα λεω οτι ο φανατισμος δεν ειναι καλο πραγμα. κι οταν φτανεις να επιτιθεσαι κιολας και να αποδιδεις και χαρακτηρισμους παρασυρομενη απο αυτον τον φανατισμο, τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι πιθανότερο να κόψεις πρόωρα τον θηλασμό αν επιμείνεις να θηλάσεις αποκλειστικά ενώ δυσκολεύεσαι, παρά αν δίνεις πού και πού ξένο ή δικό σου αντλημένο με το μπιμπερό. Προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ το συνδιαστικό τάισμα, δηλαδή και στήθος και μπουκάλι, γιατί μπορούσα όταν ήμουν εξουθενωμένη να πάω για ύπνο και να αναλάβει ο άντρας μου το τάισμα του μωρού.

πολύ σωστό!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

με θηλαστρο δυστυχως δεν βγαζω....με νοσοκομειακο τουλαχιστον....

Εχω την εντυπωση πως ειναι μονιμως κρεμασμενος γιατι δεν του φτανει το γαλα μου...και δεν εννοω γενικως εννοω την συγκεκριμενη στιγμη σιγουρα το γαλα μου τον καλυπτει για να παιρνει καλο βαρος...

Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως δεν τον καλυπτει την συγκεκριμενη στιγμη που ζηταει γιατι παντα καταπινει για μισο λεπτο καλα βγαινει δηλαδη γαλα και μετα ρουφαει ρουφαει ποση ωρα και καταπνει μια στις τοσες και εκνευριζεται...

Τωρα πχ που εχει 6 ωρες να θηλασει απο το δεξι στηθος μαζεψε αρκετο γαλα τωρα θηλασε και καταπινε δυνατα αφου καταλαβαινα πως τρεχει πολυ γαλα για κανα τεταρτο ρουφουσε.......και τωρα ηρεμησε....τι να πω...

 

Χαλαω και το θεμα χιλια συγνωμη!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Απο την μια ειμαι στο τσακ και λεω τωρα θα δωσω ξενο και θα ηρεμησουμε και εγω και αυτο και μετα λεω αν δινω ξενο θα το χω τυψεις πως εκοψα μονη μου τον θηλασμο απο την κουραση και ισως δε ειμαι σωστη:(:(:(

Δεν ξερω μαλλον παραδιαβασα πολυ την ενοτητα θηλασμου τελικα.....

 

Αχ ellemphriem εχεις δικιο το ξερω και εγω αυτα λεω....και μετα ξυπναει ο εαυτος της θηλαζουσας και λεει τα αλλα:(:(:(:(...!!

 

Ελπιζω να συνελθω συντομα γιατι δνε αναγνωριζω τον εαυτο μου αλλα και δεν με αναγνωριζουν κιολας...:rolleyes::rolleyes:

 

Jo μου, στην ενότητα του θηλασμου μπορει να πετυχες και την πρόταση της Πατσουρου: ότι κάποια γεύματα ξένο γάλα που δίνονται στο μωρο απο κάποιον άλλο προκειμένου να ξεκουραστει η μαμα (δλδ ο άντρας σου-ή ακόμα κι εσύ-να δώσει ξένο για να κοιμηθεις) μπορει να σώσουν έναν θηλασμο 2 χρόνων!!!! (Η ίδια στις δίδυμες κόρες της έδωσε 30μλ ξένο γάλα την 36η νύχτα και κοιμήθηκε την πρώτη της συνεχόμενη ώρα! Ήρωας αλλα δε χρειάζεται να είμαστε όλες ηρωίδες. Το μωρο θέλει την μαμα του, όχι την superwoman, ούτε μια μαμα στα πρόθυρα νευρικής κρίσης) Αν θα σε βοηθήσει μην το σκέφτεσαι καν! Έχετε ιστορικό αλλεργιών στην οικογένεια;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με θηλαστρο δυστυχως δεν βγαζω....με νοσοκομειακο τουλαχιστον....

Εχω την εντυπωση πως ειναι μονιμως κρεμασμενος γιατι δεν του φτανει το γαλα μου...και δεν εννοω γενικως εννοω την συγκεκριμενη στιγμη σιγουρα το γαλα μου τον καλυπτει για να παιρνει καλο βαρος...

Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως δεν τον καλυπτει την συγκεκριμενη στιγμη που ζηταει γιατι παντα καταπινει για μισο λεπτο καλα βγαινει δηλαδη γαλα και μετα ρουφαει ρουφαει ποση ωρα και καταπνει μια στις τοσες και εκνευριζεται...

Τωρα πχ που εχει 6 ωρες να θηλασει απο το δεξι στηθος μαζεψε αρκετο γαλα τωρα θηλασε και καταπινε δυνατα αφου καταλαβαινα πως τρεχει πολυ γαλα για κανα τεταρτο ρουφουσε.......και τωρα ηρεμησε....τι να πω...

 

Χαλαω και το θεμα χιλια συγνωμη!!

 

Αλλαζε στήθος όταν σταματάει να καταπίνει και κανε μαλαξεις την ώρα που θηλαζει μήπως τελειώσει νωρίτερα το γεύμα του.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τζο μου δεν θα επιμείνω άλλο αλλά με θήλαστρο νοσοκομειακό θα σωθείς.

Νομίζω στη δικιά σου περίπτωση θα δουλέψει τέλεια.

Και θα κάνεις κάποια πράγματα βασικά για σένα και την ψυχολογία σου (πχ μπάνιο & να φας)

και το παιδί σίγουρα θα είναι χορτάτο και δε θα περιμένεις με αγωνία τις υποδείξεις της παιδιάτρου

και σκόνη δε θα δίνεις

και η παραγωγή σου δε θα μειωθεί αν αντικαταστήσεις 1 γεύμα του μωρού με άντληση (σε αυτό θα μας πουν οι ειδικοί όμως, αλλά νομίζω μια χαρά θα είστε).

Οσο για τη σύγχηση θηλών πάντα παραμονεύει αλλά από το να πάθεις σύγχιση στο μυαλό σου...?

Ζύγισε τα και αποφάσισε, προσωπικά δεν ξέρω καμμιά που θέλησε να θηλάσει και δεν τα κατάφερε επειδή έπαιρνε γεύματα με ξένο γάλα ή δικό της το παιδί.

Αρκεί να αντλούσε.

- μη κοιτάς τη δική μου περίπτωση που δεν έπιανε έτσι κι αλλιώς και όλη η παραγωγή εξαρτάται από τις αντλήσεις, εσύ θα το έχεις στο στήθος μόνιμα όπως τώρα, μόνο θα ξεκουράζεσαι με το να του δώσει κάποιος άλλος ένα γευμα αντλημένο γάλα σου-

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζω διμμακι μου δυστυχως δοκιμασα νοσοκομειακο τζιφος το σουινγκ παλι τζιφος....δεν βγαινει με τιποτα.....

Νινα νινα αλλαζω στηθος αλλα δνε εχει νοημα διοτι το μωρο ειναι μονιμως κρεμασμενος η στο ενα η στο αλλο οποτε ειναι το ιδιο πραγμα ποτε δεν καταπινει συνεχομενα...και ενα ενα στηθος οταν του δινω δεν προλαβαινει παλι το αλλο να κατεβασει πολυ γαλα που λεμε ωστε να γεμισει καλα για να πινει καλα το παιδι.....Γι αυτο πιστευω τελικα πως ειναι ολη την ωρα κρεμασμενοσ πανω μου δεν βρισκει την ποσοτητα την στιγμη που θελει προφανως αυτο βλεπω....τωρα μονο που ηπιε το ξενο το πρωι και εμεινε ο ενας μαστος απειραχτος για αρκετες ωρες μολις εβαλα το παιδι στο συγκεκριμενο στηθος καταπινε λες και ηταν αταιστο αιωνες:rolleyes::rolleyes: και ως δια μαγειας....λαγοκοιμαται διπλα μου.....ξεκολλησε δηλαδη λιγο απο τ στηθος επειδη προφανως χορτασε....

 

Για να γεμισει ομως εμενα ετσι τ στηθος μου παλι θελει ωρες εεεε αυτες τις ωρες τι θα φαει??δεν γινεται....

 

Οσο για το ξενο ο αντρας μου μου ειπε να του δινουμε η να του δινει και να κοιμαμαι μονο την νυχτα ξενο η αν βλεπεις τα ζορια οπως χθες πχ...

Ναι αλλα ετσι θα μειωθει νομιζω η παραγωγη μου ασε που θα πετρωσει το στηθος ολη νυχτα χωρις θηλασμο ουφφφ δεν ξερω τι πρεπει να κανω...:(

 

Οχι αλλεργιες δεν εχουμε απο οσο ξερω τουλαχιστον !!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το ξενο ο αντρας μου μου ειπε να του δινουμε η να του δινει και να κοιμαμαι μονο την νυχτα ξενο η αν βλεπεις τα ζορια οπως χθες πχ...

Ναι αλλα ετσι θα μειωθει νομιζω η παραγωγη μου ασε που θα πετρωσει το στηθος ολη νυχτα χωρις θηλασμο ουφφφ δεν ξερω τι πρεπει να κανω...

Δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό ισχύει. Λογικά η παραγωγή προσαρμόζεται στις ανάγκες. Αν δίνεις ξένο τη νύχτα θα χάσεις ενδεχομένως την παραγωγή της νύχτας, αλλά να μειωθεί η παραγωγή σου γενικώς; Γιατί να γίνει αυτό; Τα μωράκια που κοιμούνται σερί τη νύχτα σαμποτάρουν το θηλασμό; Δε νομίζω.

 

Εγώ από την αρχή έδινα μπιμπερό τη νύχτα (δική μου επιλογή για να μην ξενυχτάμε) και την ημέρα πρώτα θηλασμό και μετά συμπλήρωμα, και όμως με τον καιρό η παραγωγή αυξήθηκε και το μωρό μεγαλώνοντας έπινε όλο και λιγότερο συμπλήρωμα ενώ βάρος έβαζε κανονικά. Έδινα και πιπίλα, το μωρό είχε κοντό χαλινό γλώσσας, το τάιζα σε συγκεκριμένες ώρες, πήρε μπιμπερό και πιπίλα πριν πιάσει στήθος, ήταν πρόωρο, ήταν ελλιποβαρές, γενικώς κάναμε όλα τα "λάθη" που μπορεί να κάνει κανείς και καθόλου δεν προσπάθησα εγώ προσωπικά για τον θηλασμό, κι όμως η παραγωγή πήγαινε προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Μήπως αν χαλάρωνες λίγο και δεν είχες το άγχος της μείωσης της παραγωγής πήγαιναν καλύτερα τα πράγματα; Μπορεί να μην πετύχεις αποκλειστικό θηλασμό, θα πετύχεις όμως θηλασμό...

 

Σου έχω απαντήσει και στο δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2402397&posted=1#post2402397

Κοριτσια οσες θα ηθελαν να με συμβουλεψουν ας ερθουν παρακαλω εδω σε αυτο το θεμα.....μην χαλαω το θεμα της κοπελας με τα δικα μου....

Οποιαδηποτε συμβουλη βοηθεια δεκτη σας ευχαριστω πολυ!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Νοίκιασες τελικά θήλαστρο? Το symfony της medela που λέγαμε? Και δεν βγάζεις τί εννοείς?

 

Στο μαιευτηριο διμμακι το εχουν και πηγα 2 φορες δεν βγαζω καθολου προσπαθουσαμε πολυ ωρα....εβαλα λινκ ελα αν θες στο αλλο τ θεμα να τα λεμε μην χαλαω τ θεμα της κοπελας....

 

Και παλι συγνωμη!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι πιθανότερο να κόψεις πρόωρα τον θηλασμό αν επιμείνεις να θηλάσεις αποκλειστικά ενώ δυσκολεύεσαι, παρά αν δίνεις πού και πού ξένο ή δικό σου αντλημένο με το μπιμπερό. Προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ το συνδιαστικό τάισμα, δηλαδή και στήθος και μπουκάλι, γιατί μπορούσα όταν ήμουν εξουθενωμένη να πάω για ύπνο και να αναλάβει ο άντρας μου το τάισμα του μωρού. Όσο για την περιβόητη σύγχιση θηλών... δεν είδα καμία τέτοια ένδειξη στο δικό μου μωρό.

 

Συμφωνω. Κι εγω ετσι την πατησα. Πριν γεννησω δεν ηθελα ν'αγορασω ουτε μπουκαλια, ουτε αποστειρωτες. Αν εδινα και λιγο ξενο, θα θηλαζα λιγους μηνες παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε ορισμένες περιπτώσεις, αν γνωρίζω ακριβώς τις ενέργειες που έχουν γίνει, μπορώ να γνωρίζω τι συνέβη και μια γυναίκα δεν θήλασε ή δεν θήλασε πολύ. Επίσης, έχει τύχει να βοηθήσω μαμάδες που αντιμετώπιζαν προβλήματα, και να καταφέρουν να θηλάσουν. Επίσης έχει τύχει να βοηθήσω μαμάδες και να αποθηλάσουν.

 

 

Δεν ευθυνομαι για όσα έχεις ακούσει στη ζωή σου.

Επίσης κανείς δεν σου ζήτησε να δικαιολογηθείς

 

Αυτα που εχω ακουσει σαν σχολια δεν τα απευθυνω σε σενα. Δεν τα ειπες εσυ. Για ποιο λογο λοιπον τα σχολιαζεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Palladin εξακολουθω να αμφιβαλλω αν γνωριζεις τι συναιβει στην Mary75. Την ξερεις προσωπικα;

Δεν σου ζητησε κανεις ευθυνες για οτι εχω ακουσει και δεν απευθυνομουν σε σενα. Απλως γελουσα με ολες αυτες τις ανοησιες που ακουγα και διαβαζα κατα καιρους.

Κι επισης ειπα εγω οτι μου ζητηθηκε να δικαιολογηθω;

Εν ολιγοις:Μανα ειναι μονο μια ειτε θηλαζει ειτε δεν θηλαζει!

Η αγαπη που δινει στο παιδι της εχει σημασια κι αν θελει να δωσει και το γαλα της παει καλα.Αν δεν μπορει που ειναι τελοσπαντων το προβλημα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό ισχύει. Λογικά η παραγωγή προσαρμόζεται στις ανάγκες. Αν δίνεις ξένο τη νύχτα θα χάσεις ενδεχομένως την παραγωγή της νύχτας, αλλά να μειωθεί η παραγωγή σου γενικώς; Γιατί να γίνει αυτό; Τα μωράκια που κοιμούνται σερί τη νύχτα σαμποτάρουν το θηλασμό; Δε νομίζω.

 

Κι όμως οι "σκληροπυρηνικές" του αποκλειστικού θηλασμού αυτό υποστηρίζουν. Ότι σαμποτάρεται ο θηλασμός.

 

Εγώ από την αρχή έδινα μπιμπερό τη νύχτα (δική μου επιλογή για να μην ξενυχτάμε) και την ημέρα πρώτα θηλασμό και μετά συμπλήρωμα, και όμως με τον καιρό η παραγωγή αυξήθηκε και το μωρό μεγαλώνοντας έπινε όλο και λιγότερο συμπλήρωμα ενώ βάρος έβαζε κανονικά. Έδινα και πιπίλα, το μωρό είχε κοντό χαλινό γλώσσας, το τάιζα σε συγκεκριμένες ώρες, πήρε μπιμπερό και πιπίλα πριν πιάσει στήθος, ήταν πρόωρο, ήταν ελλιποβαρές, γενικώς κάναμε όλα τα "λάθη" που μπορεί να κάνει κανείς και καθόλου δεν προσπάθησα εγώ προσωπικά για τον θηλασμό, κι όμως η παραγωγή πήγαινε προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Μήπως αν χαλάρωνες λίγο και δεν είχες το άγχος της μείωσης της παραγωγής πήγαιναν καλύτερα τα πράγματα; Μπορεί να μην πετύχεις αποκλειστικό θηλασμό, θα πετύχεις όμως θηλασμό...

 

Σου έχω απαντήσει και στο δικό σου θέμα.

 

Λοιπόν κι εγώ παρόλο που έκανα όλα τα λάθη που λες... αργά αλλά σταθερά βλέπω βελτίωση στην παραγωγή μέρα τη μέρα. Και μπορεί χθες να έγραφα ότι δεν έχω γάλα, ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ είδα διαφορά. Κι εκεί που έβγαζα 20-30 γρ με το ζόρι, πριν λίγο έβγαλα 60!!! Μπορώ να ελπίζω λοιπόν. :D Κι αρχίζω πραγματικά να πιστεύω ότι όλα είναι στο μυαλό. Αποφάσισα ότι δεν θα σκάσω που δεν θα θηλάσω αποκλειστικά, είπα ό,τι θέλει ας γίνει και πήρα τα πάνω μου. και προς μεγάλη μου έκπληξη σήμερα το πρωί που ξύπνησα, το ένα στήθος μου έσταζε γάλα. Ποιος να το φανταστεί!

 

Δεν βγαζω διμμακι μου δυστυχως δοκιμασα νοσοκομειακο τζιφος το σουινγκ παλι τζιφος....δεν βγαινει με τιποτα.....

Νινα νινα αλλαζω στηθος αλλα δνε εχει νοημα διοτι το μωρο ειναι μονιμως κρεμασμενος η στο ενα η στο αλλο οποτε ειναι το ιδιο πραγμα ποτε δεν καταπινει συνεχομενα...και ενα ενα στηθος οταν του δινω δεν προλαβαινει παλι το αλλο να κατεβασει πολυ γαλα που λεμε ωστε να γεμισει καλα για να πινει καλα το παιδι.....Γι αυτο πιστευω τελικα πως ειναι ολη την ωρα κρεμασμενοσ πανω μου δεν βρισκει την ποσοτητα την στιγμη που θελει προφανως αυτο βλεπω....τωρα μονο που ηπιε το ξενο το πρωι και εμεινε ο ενας μαστος απειραχτος για αρκετες ωρες μολις εβαλα το παιδι στο συγκεκριμενο στηθος καταπινε λες και ηταν αταιστο αιωνες:rolleyes::rolleyes: και ως δια μαγειας....λαγοκοιμαται διπλα μου.....ξεκολλησε δηλαδη λιγο απο τ στηθος επειδη προφανως χορτασε....

 

Για να γεμισει ομως εμενα ετσι τ στηθος μου παλι θελει ωρες εεεε αυτες τις ωρες τι θα φαει??δεν γινεται....

 

Οσο για το ξενο ο αντρας μου μου ειπε να του δινουμε η να του δινει και να κοιμαμαι μονο την νυχτα ξενο η αν βλεπεις τα ζορια οπως χθες πχ...

Ναι αλλα ετσι θα μειωθει νομιζω η παραγωγη μου ασε που θα πετρωσει το στηθος ολη νυχτα χωρις θηλασμο ουφφφ δεν ξερω τι πρεπει να κανω...:(

 

Οχι αλλεργιες δεν εχουμε απο οσο ξερω τουλαχιστον !!!!

 

Μήπως δεν προσπάθησες αρκετά; Δλδ μην περιμένεις να δεις να βγάζεις γάλα με το θήλαστρο με το που θα το βάλεις στο στήθος, πρέπει να περάσουν 2-3 λεπτά. Επίσης πρέπει να κάνεις μαλάξεις στο μαστό, δοκιμασε και ζεστά ντουζ (όσο πιο ζεστό αντέχεις) ή κομπρέσες πριν την άντληση, έχουν αποτέλεσμα.

 

Επίσης μ' έχεις μπερδέψει. Εσύ δεν έλεγες ότι το παιδί θηλάζει και παίρνει βάρος κανονικά; Ε πώς γίνεται αυτό; Γιατί να δώσεις ξένο σώνει και καλά;

Link to comment
Share on other sites

Κι αρχίζω πραγματικά να πιστεύω ότι όλα είναι στο μυαλό. Αποφάσισα ότι δεν θα σκάσω που δεν θα θηλάσω αποκλειστικά, είπα ό,τι θέλει ας γίνει και πήρα τα πάνω μου. και προς μεγάλη μου έκπληξη σήμερα το πρωί που ξύπνησα, το ένα στήθος μου έσταζε γάλα. Ποιος να το φανταστεί!

Αυτό μου το είχε πει και η μαία μου, ότι ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει μεγάλο ρόλο, όσο πιο πολύ αγχώνεσαι, τόσο πιο πολύ δυσκολεύεσαι. Βέβαια και η κοπέλα δίπλα μου στο μαιευτήριο κλαίγοντας έβγαζε με το θήλαστρο αφού το μωρό δεν έπιανε με τίποτα... και γέμιζε μπουκάλια γάλα...

 

Οι σκληροπυρηνικές του αποκλειστικού θηλασμού δεν ξέρω τι λένε, και να σου πω την αλήθεια ούτε και με ενδιαφέρει. Αν τα μισά από όσα λένε ισχύουν, εγώ δεν έπρεπε να θηλάσω ούτε μία μέρα :P

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι πέρασες κοπέλα μου! Και πάλι ό,τι καταφερες είναι σπουδαίο! Με συγκίνησες πολύ και πραγματικά μακάρι να αποτελέσεις παραδειγμα και για άλλεςς, όχι τόσο για το ότι θήλασες, αλλά για το ότι φανηκες τόσο δυνατή και πιστή στο Θεό, που γι'αυτό άλλωστε σου χάρισε το παιδάκι σου. Να το χαίρεσαι και να εισαι πάντα καλά!

 

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ sofouli για τα καλά σου λόγια... Να ξέρεις όμως ότι μέσα σε όλη αυτή την περιπέτεια που έζησα, υπήρξαν πολλές στιγμές αδυναμίας και 2 συγκεκριμένες φορές που είχα αγγίξει πάτο... πιο πάτος δε γινόταν! Μα ΠΑΝΤΑ μόνο η ελπίδα μου στο Θεό με έσωζε... ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος δεν τα είχε καταφερει να με παρηγορήσει... όσο πολύ κι αν προσπάθησαν οι δικοί μου άνθρωποι να μου δώσουν δύναμη... κουράγιο έπαιρνα μόνο από την ελπίδα που στήριζα στο Θεό... κι Αυτός δε με εγκατέλειψε... γι αυτό Τον ευχαριστώ μέρα-νύχτα...

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το είχε πει και η μαία μου, ότι ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει μεγάλο ρόλο, όσο πιο πολύ αγχώνεσαι, τόσο πιο πολύ δυσκολεύεσαι. Βέβαια και η κοπέλα δίπλα μου στο μαιευτήριο κλαίγοντας έβγαζε με το θήλαστρο αφού το μωρό δεν έπιανε με τίποτα... και γέμιζε μπουκάλια γάλα...

 

Οι σκληροπυρηνικές του αποκλειστικού θηλασμού δεν ξέρω τι λένε, και να σου πω την αλήθεια ούτε και με ενδιαφέρει. Αν τα μισά από όσα λένε ισχύουν, εγώ δεν έπρεπε να θηλάσω ούτε μία μέρα :P

 

Με φτιάχνεις τρελά πάντως! Αφού τα κατάφερες εσύ, είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρω κι εγώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου,εκλαψα με την ιστορια σου!!Να χαιρεσαι το μωρο σου και να ειστε οικογενειακως παντα καλα!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σ΄ευχαριστώ τόσο πολύ!!!!!!:D Και μη λυπάσαι γιατί τώρα ζω και πάλι το όνειρό μου... (και δεν πειράζει που δεν θήλασα όσο και όπως είχα ονειρευτεί ότι θα έκανα!);)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω καποια μηνυματα κ μου'ρχεται να χτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο!!:mad::x

κοριτσια πατε καλα??καλη μανα ειναι μονο αυτη που θηλαζει?? η μανα μου δε με θηλασε καθολου αλλα για μενα ειναι η καλυτερη μανα του κοσμου!δεν με νοιαζει αν με ταιζε σκονη,με νοιαζει που παντα ηταν κ ειναι διπλα μου,δεν μου ελειψε ποτε η φροντιδα κ η αγαπη της!

1 μηνα θηλασα κ ξερετε γιατι? δεν αντεχα την μπεμπα κρεμασμενη στο στηθος μου ολη μερα!απιστευτο ε:shock::shock:?κ ομως,δεν μου αρεσε,δεν το ηθελα,κοντεψα να παθω καταθλιψη!απο τη μερα που εδωσα ξενο ηρεμησαμε ολοι κ χαιρομαι το μωρακι οσο δεν φανταζεστε!

το μωρο θελει τη μαμα του ηρεμη κ χαρουμενη,οχι μεσα στα κλαματα κ τηνεξαντληση!εχει γινει εμμονη ο θηλασμος κ χανουμε τον στοχο μας,την απολυτη φροντιδα του μωρου!

αλλα τι ξερω κ εγω,η κακια μανα που γεννησε με καισαρικη κ δεν θηλαζει!:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα που αναφερεται οτι η μανα που δε θηλασε δεν ειναι καλη μανα?

Σε άλλα θέματα έχω διαβάσει ότι το να μην θηλάζει μια μητέρα ειναι child abuse, ότι του στερει ΤΗΝ αγκαλια και άλλα τέτοια όμορφα.

Δηλ αυτοί που τα γράφουν και τα ασπάζονται θεωρούν όσες δεν θηλάζουν καλές μητέρες?

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα θέματα έχω διαβάσει ότι το να μην θηλάζει μια μητέρα ειναι child abuse, ότι του στερει ΤΗΝ αγκαλια και άλλα τέτοια όμορφα.

Δηλ αυτοί που τα γράφουν και τα ασπάζονται θεωρούν όσες δεν θηλάζουν καλές μητέρες?

 

Δεν εχει τυχει ποτε μου εδω μεσα να διαβασω τετοια σχολια...τουλαχιστον δε θυμαμαι κατι τετοιο.απλα βλεπω το λετε και το ξαναλετε και απορω που αναφερεται αυτο?

Τωρα αν το λετε γιατι ετσι γενικα κι αοριστα το εχετε ακουσει απο αλλου ή το υποθετετε απο τα συμφραζομενα οκ...αλλα ειναι κριμα να συνεχιζεται μια ηλιθια διενεξη χωρις λογο.Κι επειδη δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ...δεν εχω και χρονο με το μικρο ρωταω που και απο ποια κοπελα ειπωθηκε οτι οποια δε θηλασε γιατι ετσι γουσταρει ρε παιδακι μου δεν ειναι καλη μανα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...