Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΥΛΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΡΙ ΣΑΝ ΜΠΑΛΑ, ΣΑΝ ΠΟΝ-ΠΟΝ . ΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΩΣ?

 

υπαρχει ειδικο φουρο για τις λαμπαδες που μπορει να σε βοηθησει. για κοιτα μηπως υπαρχει και κανενα βιντεακι στο youtube που να δειχνει κατι αναλογο.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

πως ανεβάζω φωτο απο το photobucket ?

 

θα παρεις τον κωδικο που αρχιζει απο , ειναι ο τελευταιος που σου δινει και θα τον αντιγραψεις εδω.

 

 

kornilia, σ ευχαριστω για την ενημέρωση. με τι τιτλο να το ψαξω ?

 

για βαλε σκετο λαμπαδα για αρχη. θα κοιταξω κι εγω

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Είναι πολύ εύκολο.Της εξήγησα στο άλλο τόπικ που ρώτησε το ίδιο πράγμα.Θα πάρει αρκετό τούλι(όσο περισσότερο,τόσο πιο φουντωτό θα βγει)και θα το σουρώσει με τα δάχτυλα,σα να σχηματίζονται κύματα.Στην μέση θα το δέσει σφιχτά με μια κορδέλα,τόσο σφιχτά που σχεδόν δεν θα την ξεχωρίζεις.Θα το φουντώσει και άλλο από τα πλάγια και έτοιμο.Όσο πιο μακρύ το τούλι,τόσο πιο μεγάλη η μπάλα σε μέγεθος.Αν θέλει να κρέμονται κορδέλες,θα τις πιάσει στην κεντρική κορδέλα και θα τις δέσει με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

1267431702-a-070.jpg/IMG]21.jpg[/img]

εαν εχει πετυχει αυτες θελω να φτιαξω.

Η δύο ειναι τελειως στρογγυλές κ μαλλον γινονται οπως το πον πον.

Η δεύτερη ειναι με τις μυτες προς τα εξω κ με δυσκολεύει να την καταλάβω.

christina 112 σ ευχαριστω κ πάλι αλλα το δοκίμασα οπως μου ειπες κ δεν βγαινει οπως αυτές.

kornilia ευχαριστω για τις συμβουλές !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evibelleth_vaptisi-pack02-5025307-RD-72-50E.jpg?t=1299319313th_img_5425.jpg?t=1299319313

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

Λοιπον η πρώτη ειναι η πον πον κ μαλλον υποθέτω οτι γινεται με τον ιδιο τροπο για να βγαινει ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ μπαλα.

Η δευτερη τωρα με προβληματιζει καπως.

Ιδεες?

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω λύση και για την πρώτη μπάλα.Θα κόψεις ένα σκληρό χαρτόνι,όσο πιο σκληρό μπορείς όμως,σε σχήμα μεγάλου κύκλου και θα του κάνεις δοντάκια.Φαντάσου πώς είναι το λουλούδι,κάπως έτσι.Θα δέσεις κορδέλα σε μια μικρή τρύπα του κέντρου του χαρτονιού και θα αρχίσεις να τυλίγεις το τούλι περνώντας το από κάθε δόντι.Για να καταλάβεις τον τρόπο,δες κανένα βιντεάκι στο youtube,με κατασκευές πον πον.Είναι η ίδια τεχνική,απλά με άλλο υλικό.Στο τέλος αφού σχηματιστεί η μπάλα,θα ψαλιδίσεις τις άκρες,όπως σου είπε η Κορνηλία και θα έχεις φτιάξει αυτό που θέλεις.Πειραματίσου με ένα μικρό μέγεθος στην αρχή,ώστε αν δεν το πετύχεις με την πρώτη,να μην χαλάσεις όλο το τούλι.Έχω τέτοιες μπομπονιέρες και τις έχω μελετήσει κατασκευαστικά!!Αυτός είναι ο τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολύ . Για τη πρωτη ή τη δευτερη μπαλα μου λες? Η πρωτη δεν ειναι ακριβωσ οπως η κατασκευή του πον πον? μηπως ειναι για τη δευτερη που κανει τις μυτες το τουλι σστο τελος?

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολύ . Για τη πρωτη ή τη δευτερη μπαλα μου λες? Η πρωτη δεν ειναι ακριβωσ οπως η κατασκευή του πον πον? μηπως ειναι για τη δευτερη που κανει τις μυτες το τουλι σστο τελος?

 

 

Για την πρώτη σου λέω.Είναι η κατασκευή του πον πον,απλώς αντί για μαλλί,χρησιμοποιείς τούλι.Η δεύτερη μπάλα της φωτό έγινε με τον τρόπο που σου είπα στην αρχή.Απλώς δεν είναι και πολύ εύκολο να το πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολύ . Για τη πρωτη ή τη δευτερη μπαλα μου λες? Η πρωτη δεν ειναι ακριβωσ οπως η κατασκευή του πον πον? μηπως ειναι για τη δευτερη που κανει τις μυτες το τουλι σστο τελος?

 

κοιτα αυτο το βιντεακι που δειχνει πως φτιαχνεις φουστα απο τουλι. μπορεις να κανεις κατι παρομοιο. θα παρεις μικρα λαστιχα και πολλα κομματια τουλι. περνας το λαστιχο στη λαμπαδα κι απο κει θα περνας τα τουλια. το λαστιχο θα πρεπει να τα πιανει στη μεση. μολις νομιζεις οτι ειναι ετοιμο σε ογκο, παρε ενα καλο ψαλιδι και "κοντοκουρεψε" τα τουλια, ωστε να σχηματιστει το πον πον. Χριστινα πως το βλεπεις; θα γινει ετσι οπως το λεω;

 

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...