Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως bounitsa είμαι μαζί σου. Και εγώ τα ίδια έκανα και κάνω. Γάμο έκανα με ένα μαύρο φόρεμα εγώ και τζιν ο άντρας μου στο δημαρχείο και τώρα για την βάφτιση ετοιμαζόμουν να πάω απλά ντυμένη και όλα απλά τα ήθελα και πρόχειρα. Αλλά τελικά πέσαμε όλοι και με φάγανε και από εκεί που μου λέγανε ότι όλα οι νονές θα τα πληρώσουν, αυτές τελικά σαν 2 θα πληρώσουν από 450 ευρώ η κάθε μια και εγώ μόνη μου ξόδεψα για όλα πάνω από 1000. Και από εκεί που ξεκίνησα με 30 άτομα έγιναν 110. Και τελικά τι θα καταλάβω???

 

Θα δω το παιδί μου να περνάει ένα μυστήριο-μαρτύριο γιατί καθώς 19 μηνών και αρκετά μεγαλόσωμη θα στριμωχτεί στη κολυμπήθρα, θα της κόψουν τα μαλάκια, θα βρεθεί σε ένα άγνωστο χώρο με πολύ κόσμο και γυμνή… λυπάμαι πολύ που θα το πω, αλλά όλα γίνονται για το εμπόριο και η εκκλησία πλέον έχει καταντήσει όλα τα μυστήρια της καθαρό εμπόριο.

 

Ο μόνος λόγος που χαίρομαι είναι που θα κουμπαρέψω επιτέλους με τις 2 καλύτερες μου φίλες, που δυστυχώς στο γάμο μου δε γινόταν να είναι γιατί παντρεύτηκα ξαφνικά και λείπανε διακοπές.

Κοίταξε να δείς....έχεις απόλυτο δίκιο σε γενικές γραμμές, και επειδή , λόγω δουλειάς, ξέρω πάρα πολύ καλά πόσο πραγματικά στοιχίζουν όλα αυτά τα "περιττά" και πόση εκμετάλλευση υπάρχει, δεν μιλάω για υπερβολές.....Αλλά.....άλλο απλότητα και άλλο προχειρότητα.......!!!!!! Και νομίζω οτι στα βαφτίσια των παιδιών μας δεν είναι ωραίο να υπάρχει προχειρότητα. Εξάλλου είναι δικαίωμα του καθένα να διαφωνεί με όλα αυτά...αλλά αν δεν το πιστεύεις μην το κάνεις. Να το κάνεις για να το γελοιοποιήσεις;;;;;;;; Δεν υπάρχει λόγος! Πήγαινε στο Δημαρχείο και δήλωσε το όνομα και ούτε έξοδα ούτε ταλαιπωρία ούτε εκμετάλλευση.....Καλύτερα δεν είναι;;; Εγώ προσωπικά έχω ξοδέψει μέχρι τώρα για μπομπονιέρες και όλο τον στολισμό 100,00?. Βέβαια τα έφτιαξα όλα μόνη μου. Φόρεμα και παπούτσι δανείστηκα και ψώνισα μόνο για τα παιδιά απο ZARA. Συνολικό κόστος 250? +τα εισιτήρια και το φαγητό που κατέβηκα Αθήνα για τα ψώνια!!!! Η αλήθεια είναι βέβαια οτι έψαξα πάαααααρα πολύ για να μην είναι "πρόχειρα"!Δεν ξέρω τι θές να αφιερώσεις σε όλο αυτό!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς....έχεις απόλυτο δίκιο σε γενικές γραμμές, και επειδή , λόγω δουλειάς, ξέρω πάρα πολύ καλά πόσο πραγματικά στοιχίζουν όλα αυτά τα "περιττά" και πόση εκμετάλλευση υπάρχει, δεν μιλάω για υπερβολές.....Αλλά.....άλλο απλότητα και άλλο προχειρότητα.......!!!!!! Και νομίζω οτι στα βαφτίσια των παιδιών μας δεν είναι ωραίο να υπάρχει προχειρότητα. Εξάλλου είναι δικαίωμα του καθένα να διαφωνεί με όλα αυτά...αλλά αν δεν το πιστεύεις μην το κάνεις. Να το κάνεις για να το γελοιοποιήσεις;;;;;;;; Δεν υπάρχει λόγος! Πήγαινε στο Δημαρχείο και δήλωσε το όνομα και ούτε έξοδα ούτε ταλαιπωρία ούτε εκμετάλλευση.....Καλύτερα δεν είναι;;; Εγώ προσωπικά έχω ξοδέψει μέχρι τώρα για μπομπονιέρες και όλο τον στολισμό 100,00?. Βέβαια τα έφτιαξα όλα μόνη μου. Φόρεμα και παπούτσι δανείστηκα και ψώνισα μόνο για τα παιδιά απο ZARA. Συνολικό κόστος 250? +τα εισιτήρια και το φαγητό που κατέβηκα Αθήνα για τα ψώνια!!!! Η αλήθεια είναι βέβαια οτι έψαξα πάαααααρα πολύ για να μην είναι "πρόχειρα"!Δεν ξέρω τι θές να αφιερώσεις σε όλο αυτό!

 

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες και ζητώ συγγνώμη. Και εγώ δεν εννοούσα την προχειρότητα όπως την κατάλαβες. Μάλλον έπρεπε να είχα γράψει απλότητα. Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό που έγραψες.

 

Όντως θα προτιμούσα να δηλώσω το όνομα του παιδιού στο ληξιαρχείο και να τέλειωνε εκεί το θέμα αλλά επειδή δε θέλω να επέμβω στη ζωή του και αργότερα αν θέλει να παντρευτεί κάποιον με θρησκευτικό να ταλαιπωρηθεί για να βαφτιστεί π.χ. στα 30 της, αναγκάστηκα να μπω στη διαδικασία της βάφτισης και δικό της θέμα μετά, αν θέλει να πιστεύει ή όχι.

 

Το ότι έδωσα πολλά χρήματα δεν οφείλεται στην εμπορικότητα που προανέφερα αλλά στο ότι ενώ στην αρχή λέγαμε για κλειστή βάφτιση, τελικά όλοι θελαν να φέρουν και κάποιον και το βάρος έπεσε φυσικά στη δική μου τσέπη, αφού τα έξοδα της μπομπονιέρας και των γλυκών βαραίνουν τους γονείς.

 

Και πάλι σου λέω ότι είμαι αντίθετη στη προχειρότητα. Και μακάρι να μπορούσα να τα κάνω και εγώ όλα με τα χεράκια μου. Πραγματικά θα το ήθελα πάρα πολύ και μιας και πιάνουν τα χέρια μου, πιστεύω ότι θα έφτιαχνα, πολύ όμορφα πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου. Και γιʼ αυτό, για να έχω την ψύχη μου ήρεμη, προτίμησα τουλάχιστον να πάρω τις μπομπονιέρες από τα παιδιά με σύνδρομο down.

Και φυσικά ούτε λόγος για γελοιοποίηση… μπορεί να μη πιστεύω στο Θεό, αλλά σέβομαι τα Θεια, κρατώ τις παραδόσεις και δε θα προσπαθούσα ποτέ να γελοιοποιήσω κανέναν και τίποτα.

 

Το θέμα της εμπορικότητας το έθιξα γιατί όλοι από παντού προσπαθούν να βγάλουν χρήματα… ακόμα και η εκκλησία. Που υποτίθεται ότι μιλάνε για «…δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε»{Ματθαίου Κεφ.ι(10) Εδαφ.7-8} αλλά τα 150 τα θέλουν ακατέβατα. Τέλος πάντων όμως, δε θέλω να ανοίξω τέτοιο θέμα, γιατί όπως ξαναείπα, σέβομαι την πίστη του καθενός.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, τώρα που μου ήρθε και το έχω απορία??? Το δώρο στη νονά (νονές στην περίπτωση μας), πότε το δίνουμε??? Κάτι έχω ακούσει για κάποιες μετάνοιες που κάνει η μαμά για να της δώσει το μωρό η νονά και ότι εκείνη την ώρα δίνει και το δώρο…??? Ξέρεται μήπως να μου πείτε???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Δε ξέρω αν έχει συμβεί σε καμιά σας αυτό, αλλά έχω ακούσει από διάφορες περιοχές, ότι την ώρα που γίνεται το μυστήριο και όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι μέσα, μπαίνουν διάφοροι εξωεκκλησιαστικοί τύποι και παιδάκια(δε θέλω να τα χαρακτηρίσω γιατί θα φανώ ρατσίστρια και σε καμιά περίπτωση δεν είμαι) και κλέβουν μπομπονιέρες, γλυκά και τα δώρα του μωρού.:shock::shock::shock::shock::shock: Έχει συμβεί αυτό σε κανέναν??? Το έχω ακούσει πολλές φορές και δε ξέρω τι να κάνω??? Να τα βάλω κάπου μέσα τα πράγματα για να μη τα κλέψουν???:confused::confused::confused::confused::confused:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, τώρα που μου ήρθε και το έχω απορία??? Το δώρο στη νονά (νονές στην περίπτωση μας), πότε το δίνουμε??? Κάτι έχω ακούσει για κάποιες μετάνοιες που κάνει η μαμά για να της δώσει το μωρό η νονά και ότι εκείνη την ώρα δίνει και το δώρο…??? Ξέρεται μήπως να μου πείτε???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Δε ξέρω αν έχει συμβεί σε καμιά σας αυτό, αλλά έχω ακούσει από διάφορες περιοχές, ότι την ώρα που γίνεται το μυστήριο και όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι μέσα, μπαίνουν διάφοροι εξωεκκλησιαστικοί τύποι και παιδάκια(δε θέλω να τα χαρακτηρίσω γιατί θα φανώ ρατσίστρια και σε καμιά περίπτωση δεν είμαι) και κλέβουν μπομπονιέρες, γλυκά και τα δώρα του μωρού.:shock::shock::shock::shock::shock: Έχει συμβεί αυτό σε κανέναν??? Το έχω ακούσει πολλές φορές και δε ξέρω τι να κάνω??? Να τα βάλω κάπου μέσα τα πράγματα για να μη τα κλέψουν???:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Απ'ότι έχω ακούσει άντι μου σε κάθε μέρος γίνονται και ελαφρώς διαφορετικά πράγματα όσον αφορά το δώρο, αλλά οι μετάνειες μετάνειες:evil: Και επειδή (σου λέω τι έκανα εγώ) δεν συμφωνούσα καθόλου με αυτό πήρα το παιδί μου από το νονό (να του κάνω και μετάνειες για να μου το δώσει?? Γιατί??) κανονικότατα και του ευχήθηκα άξιος (όπως λένε) και να μας ζήσει. Επείδή έφτιαχνε τότε το σπίτι του με την νονά, τους είχα ρωτήσει από πριν τι χρειαζόντουσαν και τους είχα παραγγείλει κάτι για το σπίτι από ένα καλό κατάστημα για να πάνε να το πάρουν ή αν δεν τους άρεσε να το αλλάξουν. Σε κανένα δεν άρεσε το ότι δεν έκανα μετάνοιες αλλά μπορείς να φανταστείς που τους έγραψα. Στον τόπο μου αλλιώς γίνονται τα πράγματα οπότε έκανα και λίγο την ανήξερη, χιχιχι.

 

Για το άλλο θέμα, ναι καλύτερα να είναι κάποιος από κοντά στα πράγματά που θα πάρεις στην εκκλησία είτε μέσα είτε έξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου συνομιληκη αντι...

 

καταρχην να λυσω τις αποριες σου:

1) την παλια εποχη φερνανε τα δωρα των κουμπαρων στην εκκλησια για να τα δει ο κοσμος. Πια όχι. Εμεις στη νονα δωσαμε τα δωρα μας 1 εβδομαδα πριν και η μουν πολυ χαρουμενη που ειδα να φοραει το δαχτυλιδι στη βαφτιση. (επισης εμεις θα παντρεψοβαφτισουμε ενα ζαυγαρι τον Σεπτεμβρη. Το δωρο μας ηταν το χαλι του σαλονιου που αγορασαν τον προηγουμενο Οκτωβρη. Εκτος του οτι το δωσαμε 1 χρονο πριν, φανταζεσαι να το πηγαιναμε στην εκκλησια???? γελιο θα ειχε...)

2) ειναι αληθεια οτι όσοι βρισκονται στην πλατεια την ωρα της βαφτισης πανε και ζητανε μπομπονιερες. Και αν δεν ειναι κανεις να την ζητησουν , απλά την παιρνουν. Γιαυτο και πρεπει να πεις σε καποιον να καθεται στις μπομπονιερες να τις φυλαει. Κι επισης οταν μοιραζετε τις μπομπονιερες καλό ειναι να ειναι και καποιος που ξερει και τα δυο σογια γιατι καποιοι απο τους ασχετους ειναι και καλοντυμενοι!!

 

και μετά απο αυτα να σου πω για αυτο που γραφεις παραπανω οτι δεν ειχες χρονο να φτιαξεις για τη βαφτιση μονη σου οτι χρειαζεται. Εγω δουλευω απο οταν η μικρη ηταν 4 μηνων. Φτανω σπιτι στις 6. ΟΚ! τοτε στις 5 γιατι ειχα το μειωμενο. Εφτιξα προσκλητηρια, μπομπονιερες και στολισμο για 200 καλεσμενους!!! και πολλες κοπελες εδω μεσα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Έμενα ο χρόνος μου είναι περιορισμένος όχι μόνο γιατί δουλεύω, όχι μόνο γιατί είμαι νοικοκυρά, όχι μόνο γιατί η 19 μηνών κόρη μου είναι θηρίο ανήμερο και δε κάθεται ήσυχη ούτε δευτερόλεπτο, αλλά γιατί μέσα σε όλα αυτά κάνω και μαθήματα οδήγησης.

Πέρα από αυτό, μένω σε μια περιοχή, που καταστήματα για να προμηθευτείς τέτοια πράγματα, δεν έχει. Άνθρωπος να μου κρατήσει το παιδί, πέραν της μαμάς μου (που μου το κρατάει τις ώρες που δουλεύω και εκτός εργασιακών ωρών το κρατάει με το ζόρι), δεν υπάρχει. Αυτοκίνητο μέχρι τώρα, δεν οδηγούσα και τώρα που οδηγώ, αυτοκίνητο δεν έχω πάλι. Θα έπρεπε λοιπόν, να κατέβω στο κέντρο με το λεωφορείο και να ψάχνω στο άγνωστο αγκαλιά με το μωρό.

 

Σίγουρα όταν υπάρχει θέληση όλα γίνονται, αλλά όπως θα διάβασες και πιο πάνω δεν είχα και πολύ θέληση με το θέμα της βάφτισης… πάντως όπως και να έχει, όλα είναι έτοιμα πλέον. Απλά και όχι πρόχειρα. Ευτυχώς που ανέλαβε να με βοηθήσει στις αγορές (σε όλες τις αγορές, μιας και οι νονές δε μπορούσαν)η δική μου νονά (και μαμά μιας από τις 2 νονές) και δε πελάγωσα. Έχει και πολύ ωραίο γούστο και διαλέξαμε πολύ ωραία πράγματα.

 

Για φόρεμα, λαμπάδα, παπούτσια, λαδόπανα, κουτί, πετσέτες κ.λπ. πήγαμε σε βιοτεχνία και μας έκαναν πάρα πολύ καλή τιμή για όλα. Σταυρό πήρα έναν πάρα πολύ απλό και όμορφο και φυσικά οικονομικό. Αυτά τα έξοδα, τα μοιράστηκαν οι νονές. Όπως και την ταρίφα της εκκλησίας.

 

Εγώ έκανα τις μπομπονιέρες, από το σύλλογο «παιδιά με σύνδρομο DOWN». Τα γλυκά από ένα ζαχαροπλαστείο που εμπιστευόμαστε, τα ρούχα μας τα πήρα στις εκπτώσεις και σε καλές τιμές και τα δώρα στις νονές, τα έκανα παραγγελία από εκεί που πήρα το σταυρό της μικρής.(διάλεξα να μου φτιάξουν 2 κορώνες από λευκόχρυσο, μιας και είναι και το θέμα της βάφτισης και επάνω χάραξαν από τη μέσα μεριά το όνομα της μικρής μου).

 

Φωτογράφο δεν πήρα. Έχουμε όλοι στην οικογένεια κάμερες και φωτογραφικές μηχανές και εμένα προσωπικά, δε μου αρέσουν οι στημένες φωτογραφίες που βγάζουν. Άσε που από τύχη μόνο βρίσκεις καλό φωτογράφο. Προσκλητήρια δεν έκανα, στολισμό δεν έκανα, επίσης δε θα κάνω και τραπέζι μετά. Είναι πολύ μεγάλο το σοι και δεν έχω άλλα χρήματα. Θα πάρω τις κουμπάρες μου και κανα 2 κάλους φίλους να βγούμε μετά να φάμε και αυτό μόνο…

 

Πάντως όσο και αντίθετη να είμαι, όσο και να γίνανε τα πράγματα τελευταία στιγμή, το έσωσα το θέμα και τώρα πια, το περιμένω με αγωνιά και με χαρά!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σε θέλω!!!!! Να το χαίρεσαι ρε παιδί μου γιατί στραβά το ξεκίνησες..... Κι εγώ μη νομίζεις...με δυο θηρία μεσα στο σπίτι και χωρίς καμία γιαγιά για βοήθεια(δε ζούνε), δούλευα νύχτα για όλα! Ο μαύρος κύκλος έχει φτάσει στην κοιλιά!!!χαχαχα!! Ευτυχώς πάντως κατάφερα να κρατήσω τα άτομα στα 40 με χίλια ζόρια βέβαια και "παρολίγον" παρεξηγήσεις! Όλα καλά μέχρι τώρα, δεν ξέρω μετά τι θα λένε πίσω μου αλλά δε με νοιάζει κιόλας. Βέβαια αν είχα και πεθερές και μαμάδες να με πρήζουνε δεν νομίζω οτι θα τα κατάφερνα!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.Ξερει καμια να μου πει τι γινεται με τα διδυμα?Το Μαη βαπτιζω το γιο μου και λιγες μερες νωριτερα βαφτιζει η αδερφη μου τις διδυμουλες της.Στη μια θα ειμαι νονα εγω.Τα μαρτυρικα τα πηρα αλλα παιρνει και η αλλη νονα?Βαζουμε 2 μαρτυρικα διαφορετικα?:confused:

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα κοριτσια...ειλικρινα τα εχω παιξει!!!!!!εγω βαφτιζω τον μπεμπη μου τον μαιο και τοτε θα σβησουμε και το πρωτο μας κερακι!!!το θεμα της βαφτισης ειναι θαλασσινο!1.ψαχνω φτηνες γυαλες για τον στολισμο των τραπεζιων καμια ιδεα απο που να τις παρω???βρηκα κατι τελειες σε σχημα κοχυλιου αλλα τις ειχαν 12 ευρω τη μια!!!2.δεν μπορω να βρω ενα κειμενο για το προσκλητηριο που να εμπεριεχει και τη βαφτιση και τα γενεθλια του.εψαξα στο αντιστοιχο topic αλλα τιποτα.....μπορειτε να με βοηθησετε??????εχω κουραστει να ψαχνω και ακομα δεν εχω κλεισει τιποτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Εφουμπα μην αγχωνεσαι! καλημερα κατ'αρχας ξυπνησε το βλασταρι μου για γαλα και ειδα το μηνυμα σου! Λοιπον τα κοριτσια εδω εχουν κανει απιθανη δουλεια !! εμεισ βαπτιζουμε και κανουμε θρησκευτικο γαμο 3 Ιουλιου για διακοσμηση επειδη θα γινει διπλα στην θαλασσα βρηκα απο εδω μεσα στα θεματα για βαπτιση ολα τα site που μπορεισ να βρεις υλικα και για μπομπονιερες και για στολισμο.(μπαινεισ στο forum- πασ βαφτιση- και καταστηματα με ειδη βαφτισησ) Εγω ενδεικτικα θα σου πω επειδη μπηκα σε οοολα μου αρεσε για γυαλικα το agrinvest , το cover pack και μονη μου ειχα μπει στο site μιασ αμερικανας της martha stewart φανταστικες ιδεες (στο weddings και κοιτασ στους στολισμους). Τελικα κατεληξα να παρω καποιες γυαλεσ που θα μου μεινουν μετα , για τα ζαχαρωτα του welcome table απο τα δυο site που ανεφερα και πανω σε καθε τραπεζι θα βαλω μια ορχιδεα (απο το leroy merlin 12ευρω) και θα τυλιζω γυρω απο το γλαστρακι ασημολευκο ταφτα, μετα τα φυτα σου μενουν !ειναι υπερκομψο και δειχνει πανακριβο χωρις να ειναι .μετα για μπομπονιερα αυτη που μου αρεσε την βρηκα ετοιμη με 3.6 ευρω και απο εδω βρηκα μαγαζια οπωσ το eshopgamou , elxisdoro , parisis , adorex και θα τις κανω μονη μου με 0.90 ευρω! και γαι να μην γινει πανικος με τις μπομπονιερες μου ειπαν μια πανω σε καθε πιατο στο τραπεζι μετα!γιατι πλακωνουν μερικοι και τις παιρνουν δυο-δυο.

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήστε εδώ τα έμπειρα μέλη τις διάφορές σας απορίες, δημοσιεύστε εδώ τα νέα σχετικά με την εξέλιξη της προετοιμασίας της βάφτισης του παιδιού σας.

 

Παρακαλούμε εάν οι δημοσιεύσεις σας περιέχουν χρήσιμες πληροφορίες διασφαλίστε οτι θα τις δημοσιεύσετε και σε άλλο σημείο (πχ στα τόπικ της κατηγοριοποίησης) καθώς λόγω της φύσης αυτού του τόπικ μπορεί να χαθούν και να μην ειναι ορατές απο άλλα μέλη στο μέλλον.

γεια σας

βαφτίζω τον γιο μου τον μάιο. γνωρίζει κανείς πόσο στοιχιζουν οι πάστες για να κεράσουμε στο τραπέζι? μετά την εκκλησία σκέφτομαι να κάνω μόνη μου αμυγδαλωτά, που είναι πολύ έυκολα και οικονομικά και να τα μοιράσουμε μαζί με τις μπομπονιέρες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

βαφτίζω τον γιο μου τον μάιο. γνωρίζει κανείς πόσο στοιχιζουν οι πάστες για να κεράσουμε στο τραπέζι? μετά την εκκλησία σκέφτομαι να κάνω μόνη μου αμυγδαλωτά, που είναι πολύ έυκολα και οικονομικά και να τα μοιράσουμε μαζί με τις μπομπονιέρες.

 

Μπορείς να μου δώσεις την συνταγή για τα αμυγδαλωτά?

Σκεφτεσαι να τα τυλίξεις σε ζελατίνα ή θα τα προσφέρεις σκέτα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κόψω τούρτα στο τραπέζι και μαζί με την μπομπονιέρα στο πιάτο θα έχω παστέλι, που θα φτιάξω μόνη μου, τυλιγμένο σε μεμβράνη και μαζί με μια ευχαριστήρια κάρτα, που επίσης έφτιαξα μόνη μου, θα τα βάλω σε ζελατίνη σαν πουγκί και θα τα δέσω με μια φοβερή κορδελίτσα που βρήκα σε μαγαζί με τέτοια είδη στην Αθήνα.

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια...

 

Αν και έχω ανοίξει θέμα στην Βάπτιση το τελευταίο μήνυμα δεν το δε κανεις και ήθελα να ρωτήσω...

 

Ετοιμάζομαι για την βάπτιση της μικρής μου τον Μάιο κοντεύω να τελειώσω τα προσκλητήρια

 

1. έκανα προσκλητήριο τσαντάκι και ήθελα να βρω κάτι να βάλω να κλείνει ωραία δοκίμασα ένα χρατς αλλά δεν κόλλαγε :-( μήπως ξέρετε τι άλλο μπορω να βάλω?

 

2. Πήγα σε μια γνωστή που έραβε κάποτε η μαμα μου που έχει βιοτεχνία βαπτιστικών και μου αφήνει όλο το πακέτο (εκτός απο τα παπουτσάκια μήπως βρω πιο μαλακά να τα χρησιμοποιήσει περισσότερο) συν ένα φορεματάκι για να πάω στην εκκλησία 350 ευρώ χωρίς απόδειξει αξίζει ή είναι πολλά? Σε ένα μαγαζί έτσι που είχα ρωτήσει μου χαν πει πακέτο 500 ευρώ και θα πρεπε να βρω φορεματάκι πρώτο που λένε ξέχωρα...να ψάξω και αλλού λέτε?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοηθειά σας!!

nNJMp3.png

14rjp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! Βαφτιζω κ εγω τα διδυμα κοριτσακια μου τον Ιουλιο και ψαχνω ροζ πουα και ροζ καρω χαρτι για να φτιαξω χωνακια.Καμια ιδεα για που θα βρω? Επισης για γλειφιτζουρια ψανω το ξυλακι το ασπρο (οχι το καλαμακι).

Link to comment
Share on other sites

τετοια χαρτια θα βρεις σε μεγαλα βιβλιοπωλεια.. μπορεις να παραγγειλεις κ σε καποιο στη γειτονια σου να σου φερουν. Ειναι μεγαλα βεβαια σε μεγεθος κανσον κ θα τα κοψεις μονη σου.

Ομως κανουν περιπου 2-2.5 ευρω το ενα..

Ξυλακια τετοια μονο αν βρεις σε κανα vefa΄s house.. δεν τα εχω δει πουθενα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

bebinos ;) στο τσαντακι μπορεις να βαλεις μια μικρη κοπιτσα .. κυκλοφορανε κατι μικρες διαφανης.. Αυτη ομως θα πρεπει να την ραψεις πανω στο χαρτι.. απο την εξω πλευρα που θα φαινεται η κλωστη κολλα ενα μικρο φιογκακι, η καμια πουλια για να μην φαινεται.

 

Το πακετο με τα βαφτιστικα εσυ θα το παρεις?? Σαν τιμη, αμα περιλαμβανει κ λαμπαδες, μαρτυρικα κλπ κλπ ειναι πολυ καλη.. Αλλα γιατι δεν το αφηνεις καθαρα στη νονα ?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βρηκα αυτη τη φοβερη προσκληση στο forum απο μια μανουλα η οποια βρηκε απο το google τισ νεραιδουλες και το εκτυπωσε μονη της στον υπολογιστη.

μπορει καποια να με βοηθησει, να μου εξηγησει ΠΩΣ να κανω κατι παρομοιο? Εχω βρει τις νεραιδουλες που θελω στο google αλλα ειναι και με αλλες παραστασεις μεσα.Και δεν ξερω πως να συνθεσω τισ εικονες με το κειμενο. Εαν ξερει καποια να μου εξηγησει ΟΛΗ τη διαδικασια??????????

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τις αγαπημενες μου νεραιδες ΑΛΛΑ δεν υπαρχει image στο ιιντερνετ οπου μπορω να τις προσθεσω στη προσκληση χωρις διαφορες εικονες γυρω τους. Ειναι οι νεραιδες απο τη Νεραιδα Ευτυχια-Επιθυμια (Felicity wishes) απο τις ιστοριες της Emma Thompson. Χρειαζομαι μια ξανθια και μια καστανη (οπως τα μωρα μου) να πετανε και α αφηνουν χρυσοσκονη γυρω τους.

Εσεις κοριτσια που με ολα ανακατευεστε, μηπως γνωριζει καποια πως να ανεβασω απο τη φωτογραφια του βιβλιου τισ φωτο στο computer και να τις προσθεσω στη προσκληση? Φοβαμαι οτι με το σκαναρισμα θα χασει πολυ η εικονα. Καμια ΓΡΑΦΙΣΤΡΙΑ εκει εξω???????

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...