Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Πολυ ωραια!!!!μου αρεσει παρα πολυ αυτο!!!τι πιο ωραιο απο το να το κραταει καποιο παιδακι που αγαπας???!!!!

ακυρη δηλαδη η βαση!!!!!

Εγω παλι νομισα οτι αυτο ισχυει για ολη την Ελλαδα κι οταν εβλεπα τις βασεις αναρωτιομουν....καλα και το παιδακι :lol::lol::lol: τι θα κανει........και στη Ροδο παιδακι κραταει τη λαμπαδα!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια δεν ξέρω αν θα καταχραστώ το χώρο αλλά πρέπει να σας πω τον πόνο μου.'Εχω κλείσει 25 Απριλίου την εκκλησία για βάπτιση και δεν έχω κάνει τίποτα.Η μαμά μου δεν μπορεί να κρατήσει τη μικρή γιατί....δεν κατάλαβα γιατί, η κυρία που με βοηθάει καμιά φορά με την μικρή (και είναι η μονη που έχω εμπιστοσύνη) θα λείπει 15 μέρες Ρουμανία, η πεθερά μου δεν μου λέει καν πόσα άτομα θέλει να καλέσει.Έχω σημειώσει μερικά καταστήματα, από αυτά που προτείνετε στο forum να πάω να κοιτάξω και δεν ξέρω πότε θα πάω;Τι λέτε να την ακυρώσω;θα προλάβω;Πόσες μέρες κάνουν να σου φέρουν τα πράγματα από τη στιγμή που θα παραγγείλεις;Θυμάμαι στο γάμο έγινε ένα λάθος στα προσκλητήρια και χρειάστηκαν ακόμη 15 μέρες.

Άσε που έτσι όπως πάει με την φόρμα θα πάω στην εκκλησία. Επίσης πώς σας φαίνεται να βάλω κουστούμι με ένα ωραίο τοπ και όχι φουστάνι;Αν και μεταξύ μας στο καλό μου κουστόυμι δεν χωράω ακόμη (θεόστενα πια ήταν όλα μου τα ρούχα, τώρα το καταλαβαίνω!).Τώρα σοβαρά νομίζετε ότι προλαβαίνω;[/quote

 

Κσλή μου, αν δεν έχεις ακυρώσει ήδη τη βάφτιση, θα σου έλεγα να μην το κάνεις.

Σε καταλαβαίνω ότι δεν έχεις καμία βοήθεια (join the club) αλλά θα τα προλάβεις σίγουρα.

Λίγη οργάνωση και συνεννόηση με το σύζυγο και όλα θα γίνουν.

Τσέκαρε και στο ίντερνετ για το τι πραγματικά σε ενδιαφέρει για να μην πηγαίνεις σε πολλά πολλά μαγαζιά.

Για το προσκλητήριο, για αποφυγή λάθους, θα τους ζητήσεις να το δεις πριν δώσεις το οκ για την εκτύπωση. Για μπόμπο, θεωρώ ότι είναι αρκετός ένας μήνας.

Μην αγχώνεσαι πάνω από όλα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν είσαι αποφασισμένη και οργανωθείς λίγο μπορείς να τα προλάβεις . Την εκκλησία την έχεις κλείσει και από ότι κατάλαβα δεν θα κάνεις κάτι μετά.

Οπότε αυτά που χρειάζεσαι είναι προσκλητήρια ΄και μπομπονιέρες σίγουρα από αυτά που έχεις δει στο φόρουμ ένα απογευμα θα πας σε 2-3 μέρη να δεις και να αποφασίσεις επί τόπου. Ρώτα και σε κοντινά σου ζαχαροπλαστεία αν φτιάχνουν γλυκά για βάπτιση να μην τρέχεις ... για στολισμό εμένα πάντα μου αρέσουν τα λουλούδια θεωρώ ότι είναι πολύ αρχοντικός στολισμός ...μπορέις να βάλεις λευκά με πρασινάδα , ή κάτι σε κίτρινο - πορτοκαλί όχι φυσικά ροζ / μπορείς αλλιώς να βάλεις τούλι χρωματιστό με κάποιο θέμα πχ άγκυρες ,,,,,αν και σε ορισμένες εκκλησιές αφήνουν μόνο λουλούδια για αυτό ρώτα πρώτα/ ΄τα υπόλοιπα είναι των νονών.

 

Εσύ θα προτιμούσα να φόραγες φόύστα ή φόρεμα ,εγώ πηγαίνω στην εκκλησία με παντελόνι αλλά για μυστήριο του παιδιού μου θα προτιμούσα φόρεμα.

Καλή επιτυχία μη το αναβάλλεις ....μπορεί αργότερα να είσαι πολύ πιο πιεσμένη ....καμιά φίλη δεν έχεις να βοηθήσει ? η κουμπάρα σου ή νονά του μωρού ?

Link to comment
Share on other sites

koritsia παλι περι λαμπαδας...βρηκα ενα ωραιο κερι θα παρω τηλ να περασω αυριο να το δω απο κοντα μιας και ειμαστε στην ιδια περιοχη.Βλεπω οτι πουλανε μαζι με το κερι μια βαση.....Δεν καταλαβαινω.Τελικα σε τι χρειαζεται?Μηπως για να ακουμπαει μεχρι να ξεκινησει η τελετη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia παλι περι λαμπαδας...βρηκα ενα ωραιο κερι θα παρω τηλ να περασω αυριο να το δω απο κοντα μιας και ειμαστε στην ιδια περιοχη.Βλεπω οτι πουλανε μαζι με το κερι μια βαση.....Δεν καταλαβαινω.Τελικα σε τι χρειαζεται?Μηπως για να ακουμπαει μεχρι να ξεκινησει η τελετη?

 

το εχουν να στεκεται μηπως δεν το κρατησει παιδακι.πες λεπτομερειες οταν πας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το κουράγιο.Πήγα την Τρίτη με την κουμπάρα μου σε διάφορα μαγαζιά αλλά δεν κάναμε πολλά πράγματα (ήπιαμε βέβαια και καφέ που είχαμε να το κάνουμε ουουουουο), όλοι θέλαν ραντεβού, όλοι περιμένουν καινούργια πράγματα.Τουλάχιστον απέκλεισα κάποια πράγματα και έβαλα μερικά άλλα σε σειρά.Αυτή η εβδομάδα πάει γιατί ο άντρας μου ασχολείται με την αρρώστια (;;) της πεθεράς μου.Ελπίζω την εβδομάδα που μας έρχεται να τελειώνουμε γιατί θα σκάσω.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

ναι !!!δεν το ειχα δει!!!!απλα με τοσο ΜΙΚΡΕΣ τιμες απορησα και λεω θα ειναι τα κερακια που αγοραζουμε μαζι με την λαμπαδα!!!!Σε ευχαριστω πολυ!!!

Να ρωτησω κ κατι ακομα....χρειαζομαι και καποιου ειδους βαση?πως θα στεκετε???ειμαι παντελως ασχετη και ειμαι και νονα......αλαλ τοοοτε ειχα παει και τα πληρωσα μονο η φιλη μου τα ειχε διαλεξει.δεν ασχοληθηκα καθολου

Μπορείς να πάρεις και 2 λαμπάδες από την εκκλησία και να τις στολίσεις. Τιμή: ότι προερείσθε

Επίσης βάση για λαμπάδς έχει η ίδια η εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω αγχωθει κι εγω με το θεμα της βαπτισης παααααααρα πολυ διοτι εκανα αγωνα για να αποκτησω αυτα τα παιδακια και ηθελα να κανω μια βαπτιση που θα την ευχαριστηθω εγω και ο αντρας μου κυριως αλλα το ενδεχομενο μελλοντικης απολυσης οπως και η τωρινη οικονομικη κατασταση + το γεγονος οτι θα γινω και νονα μια εβδομαδα μετα την δικη μας βαπτιση στην ανηψια μου που ηταν ταμενο απο πριν με αναγκαζουν να κοψω πολλα

Αποριες

Για να ερθει καποιος επαγγελματιας να μου στολισει απο οτι καταλαβα πρεπει να κανω και τις μπομπο σε αυτον αν κανω μονη μου τις μπομπο γιατι ειναι και αρκετες ή αν τις παραγγειλω απο τον ναρλη ποιος θα μου κανει τον στολισμο αφου οι φιλες θα γινουν κουμπαρες κι οι υπολοιπες ειναι εγκυμονουσες. Η βαπτιση ειναι Κυριακη απογευμα εκτος Θεσσαλονικης κοντα μεν αλλα εκτος δε και ειναι ακομη πιο δυσκολο να βρω επαγγελματια μονο γι αυτο

Εχετε υποψη σας καποιον στην Θεσσαλονικη που να ειναι οικονομικος?

Γλυκο λεω να κανω μονη μου σοκολατακια και να τα δεσω καραμελα γιατι λογω γενεθλιων θα σβησουμε κερακια και θα κερασω τουρτα. Το θεμα ειναι σε τι χαρτι να τα τυλιξω καμια ιδεα

Τριτον ξερετε καποια μαγαζια στην Θεσσαλονικη που να εχουν οικονομικες τιμες στα βαπτιστικα και για εμενα αλλα και για τις νονες μας (σορυ αν αναφερονται καπου αλλα λογω ελλειψης χρονου με τα διδυμα μου ειναι δυσκολο να ψαξω ολα τα ποστ)

Επισης μηπως ξερετε που θα βρω φθηνο βιβλιο ευχων για να το φτιαξω μονη γιατι μου ειπαν τρελες τιμες και λαμπαδες στην Θεσσαλονικη ή στο ιντερνετ

Και τελος βρε κοριτσια ποιες οι υποχρεωσεις του νονου γιατι η αδερφη μου μου λεει οτι μπορεις αλλα εγω οτι οφειλω να κανω θελω να το κανω

Περιμενω την βοηθεια σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω να σε βοηθήσω για τους στολισμούς ....αλλά για βιβλίο ευχών μπορείς να πάρεις ένα άλμπουμ για φωτογραφίες αλλά με φύλλα όχι με ζελατίνες , θα σχίσεις το ριζόχαρτο και θα το διακοσμήσεις εσύ με ότι βρεις και ότι έχει ...μπορείς να κάνεις θαύματα...μπορείς να βρεις άμπλουμ ανάλογα με το μέγεθος με 15 ή 20 € το πολύ ....και εγώ αυτό έκανα με διαφώτησαν οι κοπέλες του site!

Tώρα οι υποχρεώσεις των νονών διαφέρουν ανάλογα με τις περιοχές !!! αλλά αυτά που ξέρω εγώ είναι Σταυρός οπωσδήποτε, μαρτυρικά, λαδόπανα , ρούχα που θα βάλει το παιδί στην βάπτιση ( κάποιοι κάνουν και δεύτερο πιο πρόχειρο ρούχο ) λαμπάδα , μπουκάλι με λάδι και η πληρωμή της εκκλησίας .

 

Σε μερικές περιοχές στολίζουν και την εκκλησία, κάνουν και μπομπονιέρες μισές αλλά σε εμείς δεν τα συνηθίζουμε αυτά. Κάνουμε όμως δώρο στην μαμά ΄του μωρού ένα ρούχο δώρο πχ ένα φόρεμα ...και φυσικά και η μαμά στην νονά...αλλά αυτά είναι όλα θέμα συνηθειών και συζήτησης τα βασικά είναι βασικά!!

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην φάση που αποφάσισα για την ημερομηνία και θέλω να κλείσω την εκκλησία. Επειδή είμαι και εγώ και ο σύζυγος άσχετη θέλω να μου πείτε πως κλείσατε την ημερ/νία στην εκκλησία. Δηλ. πήγατε κυριακή ή οποιαδήποτε άλλη μέρα και με ποιον μιλήσατε με τον ιερέας ή κανέναν γραμματέα?

Εδώ που μένω δεν πάω ποτέ στην εκκλησία κ δεν γνωρίζω καν το εσωτερικό των 3 εκκλησιών που σκέφτομαι να δω και φυσικά ούτε τους ιερείς.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω αγχωθει κι εγω με το θεμα της βαπτισης παααααααρα πολυ διοτι εκανα αγωνα για να αποκτησω αυτα τα παιδακια και ηθελα να κανω μια βαπτιση που θα την ευχαριστηθω εγω και ο αντρας μου κυριως αλλα το ενδεχομενο μελλοντικης απολυσης οπως και η τωρινη οικονομικη κατασταση + το γεγονος οτι θα γινω και νονα μια εβδομαδα μετα την δικη μας βαπτιση στην ανηψια μου που ηταν ταμενο απο πριν με αναγκαζουν να κοψω πολλα

Αποριες

Για να ερθει καποιος επαγγελματιας να μου στολισει απο οτι καταλαβα πρεπει να κανω και τις μπομπο σε αυτον αν κανω μονη μου τις μπομπο γιατι ειναι και αρκετες ή αν τις παραγγειλω απο τον ναρλη ποιος θα μου κανει τον στολισμο αφου οι φιλες θα γινουν κουμπαρες κι οι υπολοιπες ειναι εγκυμονουσες. Η βαπτιση ειναι Κυριακη απογευμα εκτος Θεσσαλονικης κοντα μεν αλλα εκτος δε και ειναι ακομη πιο δυσκολο να βρω επαγγελματια μονο γι αυτο

Εχετε υποψη σας καποιον στην Θεσσαλονικη που να ειναι οικονομικος?

Γλυκο λεω να κανω μονη μου σοκολατακια και να τα δεσω καραμελα γιατι λογω γενεθλιων θα σβησουμε κερακια και θα κερασω τουρτα. Το θεμα ειναι σε τι χαρτι να τα τυλιξω καμια ιδεα

Τριτον ξερετε καποια μαγαζια στην Θεσσαλονικη που να εχουν οικονομικες τιμες στα βαπτιστικα και για εμενα αλλα και για τις νονες μας (σορυ αν αναφερονται καπου αλλα λογω ελλειψης χρονου με τα διδυμα μου ειναι δυσκολο να ψαξω ολα τα ποστ)

Επισης μηπως ξερετε που θα βρω φθηνο βιβλιο ευχων για να το φτιαξω μονη γιατι μου ειπαν τρελες τιμες και λαμπαδες στην Θεσσαλονικη ή στο ιντερνετ

Και τελος βρε κοριτσια ποιες οι υποχρεωσεις του νονου γιατι η αδερφη μου μου λεει οτι μπορεις αλλα εγω οτι οφειλω να κανω θελω να το κανω

Περιμενω την βοηθεια σας ευχαριστω

Καταρχην με το καλο οοολες οι βαφτισεις σας! Για λαμπαδα,τσαντα κλπ πηγαινε στην Ροζαλινα,ειναι στην στοα διπλα στο ΟΥΖΟΥ ΜΕΛΑΘΛΟΝ καθετα στην Βενιζελου. Κανουν τα παντα και σε καλες τιμες...για ρουχα στο mega outlet απο μεσα Μαρτιου θα εχουν φερει στο marasil και στοlapin. Για μπομπονιερες κοιτα και στο χαμογελο,εχει και η Ροζαλινα,για τον στολισμο εκτος πολης ρωτα σε τοπικο ανθοπωλειο,με λιγη καθοδηγηση κανουν θαυματα!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!!

ειμαι ασχετη!!! τα περισσοτερα που λετε πρωτη φορα τα ακουω!!! γι αυτο το λογο θα κανουμε μια βαφτιση με λιγο κοσμο. ειναι για 19 Απριλη. ειμαι πολυ χαλαρη... μολις τωρα καταλαβαινω οτι εχω 1.5 μηνα μονο!!! πρεπει να αρχιζω να ετοιμαζομαι ε;;;

επειδη περιμενω καπακι δευτερο μωρο και λεφτα δε παιζουνε θα κανουμε ενα τραπεζι με τους απαραιτητους που θα μαγειρεψει ο καλος μου (ειναι μαγειρας) και θα γινει στο εστιατορειο που δουλευει που εκεινη τη μερα θα ειναι κλειστο.

οι νονες του παιδιου επειδη και σ' αυτες δεν τους περισσευουν ψωνισαν πολυ απλα ρουχα και παπουτσια και τωρα ψαχνουν τα λαδοπανα (ασχετες κι αυτες με το θεμα).

στην εκκλησια θα βαλω κατι πολυ απλο... κανα τζιν παντελονι, η καμια τζιν φουστα... υπερβολη; κι οατν πεντρευτηκα με ενα κοκκινο φορεμα πηγα στην εκκλησια. και τοτε δε παιζανε λεφτα!!!

μπομπο λεω να παρω τσιγγινο πορτοκαλι κουβαδακι και μεσα να βαλω μια γλαστρουλα με ενα φυτο αληθινο κι ενα ζαχαρωτο αντι για κουφετα.

δε μου αρεσουν τα τυποποιημενα πραγματα κι ειμαστε απλοι τυποι. λετε να το παρακανουμε με την απλοτητα;;;;

εχω κι ενα στομαχι σκατα απο την εγκυμοσυνη... που να τρεχω;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε bounitsa, αφού θα το κανεις που θα το κάνεις, γιατί δεν το κάνεις όσο πιο σωστά γίνεται; Βάλε ένα φορεματάκι απλό, οικονομικό, όπως σου λέει και το polinaki (στην τελική, δανείσου απο καμια φίλη)και........μυστήριο χωρίς κουφετάκια;;;;;;;;; Παράξενο ακούγεται! Πάρε ένα κομμάτι τούλι και τύλιξε μερικά κουφετάκια, έτσι για το καλό.......θα δείς οτι δεν θα σου στοιχίσει πάνω απο 0,70? το ένα πουγκάκι (και πολλά σου λέω). Κρίμα είναι!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Βρε bounitsa, αφού θα το κανεις που θα το κάνεις, γιατί δεν το κάνεις όσο πιο σωστά γίνεται; Βάλε ένα φορεματάκι απλό, οικονομικό, όπως σου λέει και το polinaki (στην τελική, δανείσου απο καμια φίλη)και........μυστήριο χωρίς κουφετάκια;;;;;;;;; Παράξενο ακούγεται! Πάρε ένα κομμάτι τούλι και τύλιξε μερικά κουφετάκια, έτσι για το καλό.......θα δείς οτι δεν θα σου στοιχίσει πάνω απο 0,70? το ένα πουγκάκι (και πολλά σου λέω). Κρίμα είναι!!

 

συμφωνω και θα σου βγει και πιο φθηνο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως bounitsa είμαι μαζί σου. Και εγώ τα ίδια έκανα και κάνω. Γάμο έκανα με ένα μαύρο φόρεμα εγώ και τζιν ο άντρας μου στο δημαρχείο και τώρα για την βάφτιση ετοιμαζόμουν να πάω απλά ντυμένη και όλα απλά τα ήθελα και πρόχειρα. Αλλά τελικά πέσαμε όλοι και με φάγανε και από εκεί που μου λέγανε ότι όλα οι νονές θα τα πληρώσουν, αυτές τελικά σαν 2 θα πληρώσουν από 450 ευρώ η κάθε μια και εγώ μόνη μου ξόδεψα για όλα πάνω από 1000. Και από εκεί που ξεκίνησα με 30 άτομα έγιναν 110. Και τελικά τι θα καταλάβω???

 

Θα δω το παιδί μου να περνάει ένα μυστήριο-μαρτύριο γιατί καθώς 19 μηνών και αρκετά μεγαλόσωμη θα στριμωχτεί στη κολυμπήθρα, θα της κόψουν τα μαλάκια, θα βρεθεί σε ένα άγνωστο χώρο με πολύ κόσμο και γυμνή… λυπάμαι πολύ που θα το πω, αλλά όλα γίνονται για το εμπόριο και η εκκλησία πλέον έχει καταντήσει όλα τα μυστήρια της καθαρό εμπόριο.

 

Ο μόνος λόγος που χαίρομαι είναι που θα κουμπαρέψω επιτέλους με τις 2 καλύτερες μου φίλες, που δυστυχώς στο γάμο μου δε γινόταν να είναι γιατί παντρεύτηκα ξαφνικά και λείπανε διακοπές.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Περασα να πω ενα γεια μετα απο καιρο!!

Η βαπτιση μας έγινε. Θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα κοριοτσια για τις προσπαθειες που κανουν για τα μωρακια τους και παρ ολο που μερικες εχουν τελιωσει με τις ετοιμασιες συνεχιζουν να βοηθανε οσες απο εμας χρειαζομαστε βοηθεια...Μπραβο κοριτσια και ευχαριστω!! Μου δωσατε πολλες ιδεες...Πανω απ ολα ειμαστε ανθρωποι!! ;););) Φιλακια πολλα πολλα να χαιρεστε τα μπεμπακια σας!

Link to comment
Share on other sites

Bounitsa....Συμφωνω με την απλοτητα!! Δεν ειναι αναγκη να ειμαστε υπερβολικη, ο καθενας οπως το αισθανεται πραττει ομως.Δεν κατακρινω τιποτα.

Βαλε ομως ενα φορεματακι απλο λίγο πιο "επισημο".... Ειναι ξεχωριστη μερα μωρε....Βαπτιζεις το μωρακι σου....Να νιωσεις και εσυ οτι ειναι λιγο πιο ιδιαιτερη μερα, μια φορα βαπτιζουμε το μωρακι μας αλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας

ετοιμαζόμαστε και εμεις για βάφτιση τον ιουλιο

εκκλησια δεν εχουμε κλεισει ακομα

 

1- Μπορειτε να μου πειτε τί είναι τα λαδόπανα και σε τί χρησιμεύουν? η νονά τα παιρνει ή εμεις?

 

2- του μωρού τί του φοράμε οταν το πάμε στην εκκλησία???

 

3- τραπεζάκι μεσα ή εξω απο την εκκλησία για να ακουμπήσουμε τις μπομπο θα υπάρχει ή πρεπει να φροντίσουμε εμεις για αυτό?

 

4- οι λαμπάδες πόσες πρεπει να είναι? και κατι κεράκια που διάβασα τί είναι? εννοείτε τις λαμπαδες ή κάτι αλλο?? τί ασχετη που είμαι...

 

Θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Τον Ιουλιο θα βαφτισουμε τον μπεμπη μας.Καλεσματα και μπομπονιερες θα τις κλεισω τωρα το Πασχα στο Χαμογελο του Παιδιου.Τα καλεσματα ειναι δωρεαν,δινεις εσυ οσα χρηματα θες και τα καλεσματα απλα και οικονομικα.Επειδη προσφατα εγινα και νονα το κουτι μα τα βαφτιστικα περιλαμβανει την λαμπαδα,3 κερια,το μπουκαλι για το λαδι(το λαδι το παει η νονα στην εκκλησια),τα ρουχα,τα παπουτσια,την πετσετα και τα λαδοπανα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας

ετοιμαζόμαστε και εμεις για βάφτιση τον ιουλιο

εκκλησια δεν εχουμε κλεισει ακομα

 

1- Μπορειτε να μου πειτε τί είναι τα λαδόπανα και σε τί χρησιμεύουν? η νονά τα παιρνει ή εμεις?

 

2- του μωρού τί του φοράμε οταν το πάμε στην εκκλησία???

 

3- τραπεζάκι μεσα ή εξω απο την εκκλησία για να ακουμπήσουμε τις μπομπο θα υπάρχει ή πρεπει να φροντίσουμε εμεις για αυτό?

 

4- οι λαμπάδες πόσες πρεπει να είναι? και κατι κεράκια που διάβασα τί είναι? εννοείτε τις λαμπαδες ή κάτι αλλο?? τί ασχετη που είμαι...

 

Θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις. :D

 

1- Tα λαδόπανα ειναι κάτι σαν σεντονάκια με τα αποια τιλίγουν το νερό μετά το μπλουμ και τα αγοράζει ο νονός μαζι με την πετσέτα και τα εσωρουχα

 

2- οτι ρουχα σου αρεσουν...επίσημα ή οχι εσυ θα το επιλέξεις!

 

3- νομίζω πως υπάρχει....

 

4- μια λαμπάδα και δυο κεράκια νομίζω...μωρε λες να ειναι τρια τα κεράκια???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τα κερακια ειναι τρια απο οσο γνωριζω.

τα μαρτυρικα ειναι του νονου η του γονιου?

κι εμεις για ιουλιο ειμαστε αλλα δεν εχουμε κλεισει τιποτα ακομα.

 

εγω παντως για το πριν τη βαφτιση, σκεφτομαι να της φορεσω τα δικα μου βαφτιστικα που τα εχει κρατησει η μαμα μου. Θα δω αν της κανουν καλα, κι αν ναι θα τα παω καθαριστηριο.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...