Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Συμπεθέρα, τώρα το είδα, μου άρεσαν τα παπυράκια που λένε για το μυστήριο της βάπτισης που είπες σε κάποια φάση...

 

Για το κείμενο για τη μανούλα θα έλεγα μάλλον το πρώτο, μου αρέσει πιό πολύ το τρίτο αλλά είναι λίγο βαρύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

happy mama σε ποιο υψος της Π.Συνδικα είναι το μαγαζί?

Γιατί δεν το ξέρω....

Α! Και αν μπορείς πες μου τιμή...ή στειλε μου πμ!

Για να συγκρίνω τιμές και απο αλλα μαγαζια!

Το μαγαζί είναι Π.Συνδίκα 86 κοντά στη Ν.Εγνατία. Εμείς τα πήραμε το 12/2008 και κόστισαν γύρω στα 800 ευρώ όλα, με δερμάτινη τσάντα. Αξιόλογα βαπτιστικά ΝΕΟΝΑΤΟ, LAPIN εχει στο μαγαζί ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ, που βρίσκετα στη Μαρτίου. Εκανε η κουμπάρα μου βάπτιση από εκεί πέρισυ το καλοκαίρι και οι τιμές καλές. Τώρα που θα βγω στην αγορά για έρευνα γιατί βαφτίζουμε τη δεύτερη ζουζουνίτσα μας, θα δω που εχει αξιόλογα βαπτιστικά και θα σε ενημερώσω.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια, ο θεος με αξιωσε και δευτερη φορα να γινω νονα (σε ενα κοριτσακι αυτη την φορα) , ολα ηταν τελεια το ονομα αυτης βικτωρια-μαρια,νυφουλα την εκανα χαζεψαν ολοι με το φουστανακι της -νυφικο της, ξερετε καμια φορα και εμεις οι νονοι θελουμε να ακουμε καλα λογια και απο αλλους εκτος απο την μαμα.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!

Χτες κλείσαμε τα προσκλητήρια κ τις μπομπονιέρες!!!!!!!

Το θέμα μας είναι η θάλασσα,γιατί οι μπομπονιέρες είναι καραβάκια κ τα προσκλητήρια εχουν καραβάκια κ θάλασσα.Τώρα σκέφτομαι για την κολυμπήθρα να έπαιρνα γαλάζιο τούλι κ να κρεμούσα καραβάκια μεταλλικά αλλά δεν ξέρω που να κοιτάξω.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

Η βάφτιση θα γίνει 5 Ιουλίου!

Ευχαριστώ!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ξεκινάω και εγώ σιγά σιγά τις ετοιμασίες για την βάφτιση της μπουμπούς μου...Άντε και απο τον γάμο μου έχω να ζήσω συτή την ομορφιά της οργάνωσης!Λέγαμε στην αρχή για αρχές σεπτέμβρη αλλά τελικά μάλλον λογαριάζαμε χωρίς τον...εστιάτορα!:roll:Οι ημερομηνίες που βρίσκαμε για το κέντρο είναι απο νοέμβρη...:-(:sad:Όχι, έμάς θα περίμεναν!!!Οπότε πάει και η ιδέα του παγωτατζή που ήθελα αντί για γλυκάκι...:-(:-(

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια,

Πώς θα φτιάξω χωνάκια για να βάλω μέσα γλυκίσματα για τα παιδάκια; Σκέφτομαι να τα βάλω σε καφασάκια που είδα στο neraidorama (πήγα απο εκεί..είμαι κοντα) και να τα έχω στολισμένα σε ένα τραπέζι δίπλα στην είσοδο στην ταβέρνα μαζί με μια baby diaper cake (δες youtube) και παράλληλα εκεί να έχω και το Βιβλίο Ευχών... Για πείτε...για πείτε.. Απο την άλλη αντί για Βιβλίο Ευχών έλεγα μήπως πάρω κανένα δεντράκι..και με καρτούλες με μανταλάκια μου γράφουν και τα κρεμάνε πάνω στο δεντράκι του οποίου η βάση (γλάστρα) θα είναι ανάλογα στολισμένη με τούλια και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

 

εμεις ειμαστε Κερκυρα και το θεμα της βαφτισης του υιου (πρωτοτοκου) ειναι τα καραβακια. εκλεισα προσκλησεις σε σχημα καραβακι και ψαχνω (οικονομικες) μπομπονιερες καραβακια. καμια ιδεα?

εχω δει κατι μεταλικα καραβακια σουπερ αλλα πανε 3 ευρω κ το θεωρω υπερβολικο ιδιως μιασ κ το τραπεζι θα κοστισει 30 το ατομο!

 

κανει καμια σας βαπτιση 'θαλασινη' να ανταλλαξουμε ιδεες;

 

Για γλυκο (αν κανω - το σκεφτομαι) σκεφτομαι μαρζιπαν ή βανιλια (υποβρυχιο) . Υπάρχει βεβαια κ η αποψη να μην κανω στην εκκλησια (θα παρε3ηγη8ω λετε???) αφου στο τραπεζι εχω παραγγειλει φρουτοσαλατα με παγωτο για τον καθενα, και στο τραπεζακι στην υποδοχη λεω να εχω λουκουμια, marshmallows, smarties κ χωνακια για να τα γεμισω να τα δωσω στα παιδακια ..κ σε οποιον αλλο θελει!

 

Για πειτε...

Patri

My prince was born on 2/12/08

 

[/url]line_m121_beg_40_time_1228194000_text_cf20f0f1e9e3eae7f0dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα. Με βάλατε σε μπελάδες και εδώ και μέρες προσπαθώ να ξεμπερδέψω. Αποφάσισα αντί του γνωστού προσκλητηρίου ν' αγοράσω κάτι υπέροχα κόκκινα φαναράκια με καρδιές από τα Jumbo και να κρεμάσω με χρυσό κορδόνι δύο καρδιές μία μικρή κόκκινη και μια μεγάλη άσπρη.Στη μικρή τ' όνομα της οικογένειας και στη μεγάλη...το εξής:

Καρδιά μου διαλέξαμε για σένα την πιο όμορφη μέρα 5 Ιουλίου και ώρα 12 το πιο γραφικό εκκλησάκι Κυριώτισσα την πιο καλή νονά Ιωάννα **** και το πιο ξεχωριστό όνομα Μαρία- Ελένη( στην μία πλευρά της καρδιάς )

Οργανώσαμε και μια γιορτή, όποιος μας αγαπά να 'ρθει στην "Παλιά Βέροια" στην υγειά σου να πει

Οι γονείς σου

Μαριάννα - Πασχάλης( από την πίσω πλευρά της )

Ελπίζω να σας άρεσε. Θα 'θελα όμως να βοηθήσετε στο γλυκό. Καμία καινούρια ιδέα? Δεν θέλω να 'ναι τα κλασικά κουτάκια ή γλυκά του κουταλιού. Η ιδέα με την σοκολάτα δεν άρεσε και 'γω θέλω κάτι καινούριο... Τι μπορείς να σερβίρεις μες στο καλοκαίρι που να μην λιώσει και πως???

Θέλω μάλιστα να έχει σχήμα καρδιάς.Σας βάζω δύσκολα?

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

μπορεις να κανεις μαφιν με γλασσο..εγω βαφτιζω 12/7 και μονο αυτο μου φαινεται ανθεκτικο.

σχημα καρδιας δυσκολα να βρεις πιστευω και εαν βρεις θα ειναι πανακριβο..

μπορεις ομως να τους πεις πανω στο μαφιν να σχηματισουν καρδια με κοκκινο γλασσο.

εμενα θα ειναι λευκο το μαφιν με λαχανι φ μονογραμμα του φιλιππου.

και μπορεις να το συσκευασεις με ζελατινα ζαχαροπλαστικης (αυτη που συσκευαζουν τα πασχαλινα αυγα) με κοκκινες κορδελες

ελπιζω να βοηθησα.

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

μπορεις να κανεις μαφιν με γλασσο..εγω βαφτιζω 12/7 και μονο αυτο μου φαινεται ανθεκτικο.

σχημα καρδιας δυσκολα να βρεις πιστευω και εαν βρεις θα ειναι πανακριβο..

μπορεις ομως να τους πεις πανω στο μαφιν να σχηματισουν καρδια με κοκκινο γλασσο.

εμενα θα ειναι λευκο το μαφιν με λαχανι φ μονογραμμα του φιλιππου.

και μπορεις να το συσκευασεις με ζελατινα ζαχαροπλαστικης (αυτη που συσκευαζουν τα πασχαλινα αυγα) με κοκκινες κορδελες

ελπιζω να βοηθησα.

 

βαφτιζουμε την ιδια μερα! εγω θα κλεισω τελικα παγωτατζη και ο θεος βοηθος!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις υπολογιζουμε την βαπτιση του μπεμπη μεχρι το 2ο Σαββατο του Οκτωβρη μαλλον, αλλα εγω ως χαζομαμα εχω ξεσηκωθει εδω και μηνες και ψαχουλεβω μπομπονιερες, προσκλητηρια και ολα τα υλικα για να τα τα φτιαξω μονη.

Η προσκληση λοιπον θα ειναι γλυφιτζουρι swirl λευκο γαλαζιο με την προσκληση δεμενη ρολακι πανω. ερωτηση: εχω inkjet εκτυπωτη. μπορω να εκτυπωσω μονο σε απλο χαρτι ή και σε ριζοχαρτο? το ριζοχαρτο θα θελει lazer ε? πειτε μου τι χρωμα και τι τυπο χαρτιου να προτιμησω..

Οι μπομπονιερες θα ειναι παπουτσακια -jumbo οικονομικα!- για τους μεγαλους, και ενω αρχικα σκεφτομουν να ειναι για ολους ιδιες, μετα σκεφηκα για τα παιδακια να δωσω κατι αλλο που θα τους αρεσει καλυτερα. Ειδα λοιπον -μεταξυ αλλων- στον καταλογο του http://www.parisis.com.gr/parisis-katalogos-2009.html κατι ομορφες χιονομπαλες (συγκεκριμενα τις μονες που δεν εχουν ασημι σχεδιακια πανω), τις οποιες παλι θα στολισω εγω με τουλι και κουφετα. θα ειναι ωραιο σαν μπομπονιερα για τα παιδακια ή θα δειχνει "χαζο" -ισως λαθος επιλογη λεξης-.

Τωρα για ολα αυτα λεω να ξεκινησω παραγγελιες απο Ιουλιο, γιατι 2-3 εβδομαδες αν θελουν να τα ετοιμασουν-στειλουν, και τον Αυγουστο ειναι κουτσος μηνας λογω διακοπων οπου τα μαγαζια συνηθως εχουν ενα κωλυμα, να τα εχω εγκαιρα. Θα κανω καλα να τα παραγγειλω Ιουλιο ή ειναι νωρις? θελω σιγα σιγα να ετοιμαζω προσκλησεις και να αφησω τελευταιες τις μπομπονιερες για να ειναι και φρεσκα τα κουφετα. Αλλα δεν θελω να κανω παραγγελια τον Σεπτεμβρη! τι λετε?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι με το καλό εύχομαι!Εφόσον είσαι σίγουρη για το τι θές γιατί να το καθυστερήσεις;Καλύτερα να τα έχεις νωρίτερα και ας μην βάλεις να τα φτιάξεις απο τον Ιούλιο παρά να τα πάρεις τελευταία στιγμή και να τρέχεις σαν το Βέγγο!Και εγώ 13 Σεπτέμβρη θα βαφτίσω και επειδή θα τα φτιάξω και αγώ μόνη μου, έχω ήδη ξεκινήσει έρευνα και μόλις καταλήξω θα τα παραγγείλω!Μην ξεχνάς πως με τα παιδιά στο σπίτι δεν μπορείς να αφιερώσεις πολλές μαζεμένες ώρες.Πρέπει να γίνει σταδιακά!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι το σκεφτομαι...

δειτε τωρα τι βρηκα και κολλησα http://www.italianoptions.gr/data/media/10/_2. εχουν 1,65ε αστολιστα... τι να κανω... να παραμεινω στα του jumbo που εχουν 1,50 το ζευγαρι=αρα 0,75ε το ενα αστολιστο ή να δωσω τα διπλα σε αυτα? απο αποψη πορτοφολιου με βολεβουν τα 2α... αλλα μ'αρεσουν και τα 1α...

επισης εχει δοκιμασει καμια τα choco almond φραουλα του χατζηγιαννακη? λεω να βαλω αυτα στις μπομπο των μεγαλων μαζι με ενα galazio Bambolinno και smarties στις παιδικες. τι λετε?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

του jumbo ειναι κανονικα παπουτσακια μικρα -για 0-3 μηνων-, γαλαζια, με 3 υποτιθεμενα κορδονια απο πανω και στο πλαι εχει μια καφε γραμμη καπως ετσι >. και καφε επισης γυρω απο τα κορδονακια. δεν ξερω να ανεβαζω και φωτο. ωραια ειναι και του jumbo, απλα τα γατοπαπουτσα ειναι λιγο πιο τσαχπινικα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...