Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Aνθουλα μου αυτο που λες ειμαι κεντρο λε.. που να παω μδε την μικρηηηηηηηηηη???????

 

το suxxess δεν είναι κέντρο, είναι Θέρμη κι έχει parking

 

το Άτλας Πακέτο είναι κέντρο, στη Μοργκεντάου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aνθουλα μου αυτο που λες ειμαι κεντρο λε.. που να παω μδε την μικρηηηηηηηηηη???????

 

το suxxess δεν είναι κέντρο, είναι Θέρμη κι έχει parking

 

το Άτλας Πακέτο είναι κέντρο, στη Μοργκεντάου

 

Το ξερω Γερακινακι μου για αυτο θελω να παω εκει!!!!!!!!για ανεση....

 

 

Ε λοιπον σου λεω εδω Χρονια Πολλα... φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

μαριλιτα θυμισε μου εισαι μαμα ή νονά?

 

πολυ ομορφα ειναι!! τα κουτια τι εχουν μεσα???

 

Είμαι η μαμά που επιμελείτε όλη την βάφτιση λόγω νονάς με μωράκι 3 μηνών!!!!!!

 

Στα κουτιά έχω βάλει τα παπουτσάκια και τα λαδόπανα, γιατί η καρέκλα - κουτί όμορφη μεν αλλά από χωρετικότητα τζίφος , χωράνε μόνο 2 μαξιλαράκια με τα μαρτυρικά!!! μου φάνηκε άσχημο λοιπόν να τα πάει η νονά χύμα τα υπόλοιπα και βρήκα αυτά τα κουτιά στο jumpo!!!

Oυφ ξεμπέρδεψα και με αυτό!!!

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας!

Είμαι νέα στο forum και ο λόγος που γράφτηκα είναι το μπιζελάκι στην κοιλιά της κουμπάρας μου! Γεννάει μέχρι 8 Απριλίου και θα το βαφτίσουμε μικρό- μικρό! Τελευταία Κυριακή Σεπτεμβρίου!

Σαν νονά τι υποχρεώσεις έχω και πόσο κοστιίζουν αυτές οι υποχρεώσεις?

Εγώ χωρίς να ξέρω(1ο μωρό στην παρέα) υπολογίζω γύρω στα 3.000 ευρώ χωρίς το δικό μου ντύσιμο.

Πέφτω μέσα ή όχι?

Υ.Γ- Η κοπέλα είναι πολύ απλή και δεν της αρέσουν οι υπερβολές.

Τα μωράκια είναι τα ωραιότερα άνθη.......

Link to comment
Share on other sites

katsampaki καλώς ήρθες στην παρέα μας

Οι υποχρεώσεις του νονού απ΄όσο ξέρω εγώ είναι το ντύσιμο του μωρού,λαδόπανα πετσέτες ,λαμπάδα, σταυρός,η πληρωμή της εκκλησίας,στολισμός κολυμπήθρας δεν ξέρω νομίζω είναι ανάλογα τί συνηθίζεται σε κάθε μέρος αυτά δεν μου ρχεται κάτι άλλο πάντως νομίζω τα 3.000 ευρώ είναι εξωφρενικό ποσό για βάπτιση και μάλιστα χωρίς το ντύσιμό σου.....

Link to comment
Share on other sites

renata σε ευχαριστώ πολύ!

Ούφφφφφφφφφφφ! Μου έφυγε μεγάλο άγχος γιατί υπολόγιζα όσα μου έφυγαν για τον γάμο άλλα τόσα θα μου έφευγαν για τον γάμο!

 

Α! Και για τις Θεσσαλονικιές μπορείτε να μου πείτε και κανένα μαγαζί με βαπτιστικά?

Ξέρω για τα μαγαζιά στην Φράγκων..

Α! Και κάτι άλλο...Επώνυμα ρουχάκια όπως aslanis και makis tselios έχουν τα μαγαζιά στην Φράγκων?

Αν οχι που μπορώ να βρώ?

Τα μωράκια είναι τα ωραιότερα άνθη.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω καποιες ερωτησεις για βοηθηστε λιγο καλες μου :D

 

α) Ποσες μερες πριν πρεπει να γινει η παραγγελία για υλικά μπομπονιέρας ή αν δεν κατσει , για ολοκληρη μπομπονιέρα ? (ενδιαφερομαι για καταστήματα στην Αθήνα)

β) Ποσες μερες πιο πριν πρεπει να ετοιμασουμε την μπομπο εχοντας υποψην δυο κινδυνους 1) να "μπαγιατέψουν" τα κουφέτα 2) να λιωσουν γιατι είναι μες το κατακαλοκαιρο η βαφτιση ...

 

Ειχα και αλλες αλλα τις ξέχασα , θα επανέλθω :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες ερωτησεις για βοηθηστε λιγο καλες μου :D

 

α) Ποσες μερες πριν πρεπει να γινει η παραγγελία για υλικά μπομπονιέρας ή αν δεν κατσει , για ολοκληρη μπομπονιέρα ? (ενδιαφερομαι για καταστήματα στην Αθήνα)

β) Ποσες μερες πιο πριν πρεπει να ετοιμασουμε την μπομπο εχοντας υποψην δυο κινδυνους 1) να "μπαγιατέψουν" τα κουφέτα 2) να λιωσουν γιατι είναι μες το κατακαλοκαιρο η βαφτιση ...

 

Ειχα και αλλες αλλα τις ξέχασα , θα επανέλθω :D

 

Εγω ήμουν χειμωνα οποτε για να λιώσουν το απεφυγα επιτυχως! :P Τωρα για να μπαγιατεψουν..Εγω ξεκινησα απο νωρις το ψαξιμο..Απο τη ρόμβης που τελικά έκλεισα (ετοιμες ομως) επιβεβαίωσα την παραγγελία 1-1.5 μήνα πιο πριν (δεν με βοηθάει η κακη μου η μνήμη) πάντως ήταν μια χαρά φρέσκα..Εξαρτάται και απο το κατάστημα το τι θα σου βάλουν..Πάντως απ΄οτι εχω διαβασει εδώ αν τις φτιάξεις μόνη σου θα πάρεις σακουλάκια με κουφέτα που θα έχουν ημερομηνία λήξης πάνω απο ένα χρόνο..Οσο πιο μακριά ειναι αυτή, τόσο πιο φρέσκα ειναι τα κουφέτα.

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ Μαριαλενα μου για την απάντηση :D

Τοσο πολυ παιρνει ...1-1,5 μηνα? Την κατσαμε την βαρκα ! Πως τα χα κανονισει τοσο λαθος στο μυαλο μου ... Σε ενα μηνα ελεγα θα τα κανω ολα ...γινεται ???

 

Για τα κουφετα ναι ξερω απλα ελεγα αν ειναι ανοιγμενα μηπως μπαγιατέψουν αλλα μαλλον χαζομάρες σκεφτομαι !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

φιλεναδα ετοιμαζεστε ε?με το καλο!!

θα ερθεις αθηνα?σε περιμενω για καφε σπιτι οπωσδηποτε..δε χωραει συζητηση :lol:

 

για τα κουφετα εγω που ειχα παρει σφραγισμενα κουτια του Χατζηγιαννακη ειχαν ημερομηνια ληξης πανω απο χρονο και μου ειχαν πει οτι δεν ειχαν κανενα κινδυνο.

παντως εγω λεω δεν κανεις ετοιμες μπομπο μην τρεχεις μεσα στο κατακαλοκαιρο? εχω μαγαζια να σου προτεινω οταν με το καλο ερθεις!

φιλια

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετοιμαζομαι ....στη σκεψη !!!!

Τα μαγαζιά να τα προτεινεις απο τωρα να στειλω αν ειναι την αδερφή μου !!!

 

Πιθανον τελικα ετοιμες να τις παρω απλα θα ηθελα να ασχοληθω μου αρεσει , αν και σιγουρα θα βρω αλλα να κανω .

Κοιτα ουτως ή αλλως απλα το δεσιμο θα εκανα εγω (δεν ξερω να κανω και ωραιους φιογκους κατα τα αλλα το χω το θεμα ... :lol: ) δεν λεω για πολυ δουλεια !

 

Πες μου ομως , απο την στιγμη που παω και τα παραγγελνω ποτε τα εχουν ετοιμα?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Katsabaki Γεια.Θα γίνω νονά σε ένα μήνα, εχουμε και λέμε, βαπτιστικά είδη (Ολα)800 με 850 ευρώ το ακριβότερο σετ .Σταυρός 250-500 ευρώ και εκκλησία ως 150-200 ευρώ.Κατά την γνώμη μου με 1500 ευρώ χωρίς τα δικά σου ρούχα θα πάρεις πραγματικά τα καλύτερα ...........Κι εγώ περίμενα ότι θα πλήρωνα περισσότερα......

Link to comment
Share on other sites

mpempoula σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες! :)

Με έβγαλες απο μεγάλο άγχος γιατί δεν ήθέλα να είμαι μίζερη απέναντι στο μωρό.....

Και απο την άλλη δεν ήθελα να μην παω και κάπου το καλοκαίρι γιατί θα έχω τα βαφτήσια!

 

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω :D

Τα μωράκια είναι τα ωραιότερα άνθη.......

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την προίκα της μπέμπας... πως σας φαίνονται??

baftisi014.jpg

baftisi018.jpg

 

υπέροχα ΟΛΑ!!!!!

Ακόμα και τα κουτιά απο το τζάμπο μου άρεσαν πολύ!!!!

Καλά η καρέκλα όλα τα λεφτά!!!!!

Έχεις πολύ ωραίο γούστο!!!!!

Με το καλό η βάφτιση της ζουζούνας σας!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίαααααααααααααα!

Πολύ τα ζηλεύω τα ροζάκια!!!

Μακάρι το μπιζελάκι να είναι κορίτσι!

Αλλά η μαμά του αισθάνεται πως θα είναι γιός!

Γεννάει μέχρι 13 Απριλίου και δεν το έχουν δει!!!

:cry:

Τα μωράκια είναι τα ωραιότερα άνθη.......

Link to comment
Share on other sites

μαριλιτα θυμισε μου εισαι μαμα ή νονά?

 

πολυ ομορφα ειναι!! τα κουτια τι εχουν μεσα???

 

Είμαι η μαμά που επιμελείτε όλη την βάφτιση λόγω νονάς με μωράκι 3 μηνών!!!!!!

 

Στα κουτιά έχω βάλει τα παπουτσάκια και τα λαδόπανα, γιατί η καρέκλα - κουτί όμορφη μεν αλλά από χωρετικότητα τζίφος , χωράνε μόνο 2 μαξιλαράκια με τα μαρτυρικά!!! μου φάνηκε άσχημο λοιπόν να τα πάει η νονά χύμα τα υπόλοιπα και βρήκα αυτά τα κουτιά στο jumpo!!!

Oυφ ξεμπέρδεψα και με αυτό!!!

Τωρα που ειπες για τα μαξιλαρακια με τα μαρτυρικα...Που μπορω να βρω οικονομικο μαξιλαρακι,γαλαζιο,γιατι ρωτησαμε με την νονα του μικρου για ενα μαξιρακι που ειχαν με μια κωρονιτσα πανω(μου αρεσε πολυ)και το ειχαν πολυ ακριβο(50 ευρω)..Ακριβο δεν ειναι κοριτσια?Η κοπελα μας ειπε οτι μπορουμε να μας βαλει τα μαρτυρικα σ ενα απλο κουτακι,αλλα μου φαινεται λιγο προχειρο..Θα ειναι ομορφη εικονα σ ενα μαξιλαρακι..Επισης παραγγειλαμε απλα μαρτυρικα(γαλαζιο σταυρουδακι με κοριδελιτσα λευκη,ειδα ομως ενα σχεδιο που μου αρεσε αλλα ηταν πολυ πιο ακριβο και μας ειπε οτι δεν αξιζει τον κοπο να δωσουμε τοσα λεφτα αφου συνηθως τα πετανε μετα..Μπορω να παραγγειλω λιγα απο αυτα και τα υπολοιπα να ειναι τα απλα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Ειμαι καινούργια εδω , αν και έχω μπει μερικές ημέρες και διαβάζω διάφορες πληροφορίες που δίνεται , και με έχουν βοηθήσει πολύ. Επίσης βλέπω αυτά τα καταπληκτικά πράγματα που φτιάχνεται, θα ήθελα και εγω πολύ να κάνω αλλά με μια μπέμπα 9 μηνών και ένα Στελάκο 4 ετών είναι πολύ δύσκολο!!Συγχαρητήρια πάντως για την βοήθεια που δίνετε, εγώ ετοιμάζομαι για την βάπτιση της μικρής με θέμα πριγκήπισες και νεράιδες, έχω φτιάξει σχεδόν το προσκλητήριο , αλλά δεν ξέρω να βάλω φώτο!ούτε καν να σας δείξω τα μωρά μου, κάθε βοήθεια δεκτή! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!!πάντα να φτιάχνετε ωραία πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τα μαρτυρικά , εγώ πήρα ενα κουτάκι που το ανοιγεις και παίζει μουσική, ενώ χορεύει μια πριγκήπισα και θα βάλω εκει τα μαρτυρικά, ώστε μετά να μείνει στην μπέμπα μου ως κοσμηματοθήκη και να το θυμάται! θεωρώ οτι είναι πιο προτότυπο απο τα τετριμένα μαξιλαράκια!

Link to comment
Share on other sites

To μαξιλαράκι το πήρα από τα ΕΦ - όπως όλα τα άλλα - και κόστιζε 6€!!!

Για κοίτα σε κανα jumpo .... Μπορείς να πάρεις κάτι απλό και να κεντήσεις κανα στολιδάκι αν τίποτα δεν σου αρέσει!!!

Πάντως 50€ δεν αξίζει με τίποτα!!!!!!!

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...