Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Λοιπόν βρήκα δείγματα από τα χαρτιά. Νομίζω ότι το χαρτί των 160 γρ. είναι το καλύτερο και για προσκλητήρια και για χωνάκι. Το χαρτί των 200γρ. ενώ είναι λίγο πιο χοντρό και ίσως στέκεται καλύτερα όταν πας να το διπλώσεις ή να το στρίψεις (για να φτιάξεις π.χ. χωνάκια) ζαρώνει (κάνει μικρές μικρές γραμμούλες σαν ρυτίδες). Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι δεν είναι ίδια μάρκα τα δύο χαρτιά. Στο Πλαίσιο στο Internet που είδα το λευκό χαρτί 160 γρ. το έχει 6,50 ευρώ τα 250 φύλλα. Για χρωματιστό δεν έχει στη σελίδα ή δεν βρήκα. :roll: Τώρα σε άλλο τόπικ τα κορίτσια μου είπαν ότι δούλεψαν με κανσόν (υπάρχει και 200 και 300γρ.)δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω να σας πώ. Αλλά φαντάζομαι όχι των 300 γιατί είναι αρκετά χοντρό για εκτυπωτή.

yQPJp2.png N5FJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το χαρτί 160γρ είναι μια χαρά , το θεωρώ ιδανικό για προσκλητήριο άσε που είναι κατάλληλο για όλους του εκτυπωτές!!! Η ποικιλία είναι πολύ μεγάλη στα χρώμματα. Το Πλαίσιο έχει τέτοια χαρτιά, συμφέρει να αγοράσεις πακετάκι με 100και πλέον σελίδες (περίπου 12 € μου είχε στοιχίσει εμένα - πέτυχα προσφορά στο ροζ χρώμμα- και όχι μια μια σελίδα μεμονωμένα / 1 σελίδα στο Πλαίσιο =0,19€/

 

Για διακοσμητικούς λόγους μπορείς επιπλέον να χρησιμοποιήσεις και χαρτί διαφάνεια τύπου ριζόχαρτο - αυτό το πήρα 80 γραμμαρίων και είναι σε μπλοκ με 50σελ. περίπου 8 € το μπλόκ.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.............

 

marilita ευχαριστούμε πολύ

 

vana είχα πάει κάποια στιγμή στο πλαίσιο (Πάτρα) και ζήτησα ρυζόχαρτο και η πωλήτρια δε μου είπε τίποτα για μπλοκ ρυζόχαρτου.. κάτι παλιόχαρτα μου έδειχνε ούτε χρώμα ούτε τίποτα... (λες να έπεσα σε άσχετη??)

 

για να έχεις το νου σου αν πας για ρυζοχαρτο εκει

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω θέμα

Καμμιά ιδέα για ταινία κινουμένων σχεδίων του Diseny που θα μπορούσα να συνδυάσω για το βίντεο?

 

Η βάφτιση είχε θέμα το αστέρι από το κάνε μια ευχή. Ο φωτογράφος τα συνδυάζει και βάζει στους τίτλους αρχής από ταινίες αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ καμμιά σχετική?

 

Καμμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Louk, δεν ξερω αν κατι τετοιο εννοεις αλλα το When You Wish Upon A Star ειναι το τραγουδακι που ανοιγουν τα κινουμενα σχεδια της disney και παντα ακουγεται σε ολες τις disneyland οταν ξεκινουν τα πυροτεχνηματα. Ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος... :roll:

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Louk, δεν ξερω αν κατι τετοιο εννοεις αλλα το When You Wish Upon A Star ειναι το τραγουδακι που ανοιγουν τα κινουμενα σχεδια της disney και παντα ακουγεται σε ολες τις disneyland οταν ξεκινουν τα πυροτεχνηματα. Ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος... :roll:

 

Θα το ψάξω ευχαριστώ. :D

Ψάχνω και για κινούμενα σχέδια κάποια ταινία που μπορώ να συνδυάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μερεντάκι ευχαριστώ! :D

 

Έκανα αναζήτηση στο net και βρήκα πολλά σχετικά και συνδιαστικά σκέφτομαι σκηνές από τον πινόκιο μιας και είναι η πρώτη ταινία που ακούστηκε το τραγούδι κι έχει κατι σχετικό.

 

Είσαι τέλεια :wink:

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για μπομπονιερες μπομπ ο μαστορας;

δεν ξερω αν υπαρχουν...θα μπορουσες να κοιταξεις στα jumbo μηπως βρεις φτηνες φιγουρες και να δεσεις επανω τους κουφετα..

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

θα πας σε χρωματοπολειο θα παεις οτι το θελεις για αυτο το σκοπο και θα σου δωσει την μπογια που πρεπει αυτη ειναι η γνωμη μου

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Λέμε να βαπτίσουμε τον μπέμπη μας γύρω στα μέσα Ιουνίου (ακόμα δεν έχουμε κλείσει ημερομηνία).

 

Μετά θα ήθελα να κάνουμε κάτι ή σε αίθουσα - εστιατόριο ή μπουφέ έξω από την εκκλησία.

 

Ξέρει καμιά μανούλα να προτείνει κάτι καλό στον Πειραιά?

 

Mε το καλό η βάπτιση του μικρούλη σας.

Μην σας αγχώσω, εμείς κλείσαμε για Σεπτέμβρη στον Πρ.Ηλία στην Καστέλα.

Δύσκολο νομίζω στον Πειραιά να βρεις εκκλησία που να επιτρέπει τον μπουφέ. Εδώ σε εμάς απαγόρευσαν τον στολισμό της κολυμπήθρας κ τα μπαλόνια.

Καλό φαγητό και τιμή μας είπαν στον "Ρήγα" (απέναντι απο την εκκλησία ) και απ΄ότι μας είπαν και φίλοι που έχουν φάει εκεί είναι αρκετά καλά. εμείς όμως κλείσαμε στον "Καταρράκτη" στο Μοσχάτο λόγω αυλής . Αν θες άλλες πληροφορίες πες μου... Καλό ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή σας άρεσε το προηγούμενο και επειδή και εγώ θέλω να μάθω περισσότερα για το μυστήριο σας βάζω και αυτό το κείμενο μήπως βρείτε και άλλες λεπτομέρειες.

 

Νηπιοβαπτισμός

Η Βάπτιση υπήρχε σαν μεμονωμένη πράξη από την εποχή της Καινής Διαθήκης, αλλά σαν θεσμός επικράτησε από τον 6ο αιώνα.

Τα παιδιά δεν πρέπει να μένουν ή και να πεθαίνουν αβάπτιστα, αφού για την εκκλησία είναι ευθύς εξ αρχής αναπόσπαστα μέλη της.

Το θέμα ότι το μυστήριο της βάπτισης γίνεται ανεξάρτητα από την επιθυμία τους αντιμετωπίζεται με τη βάσιμη θέση ότι το βάπτισμα σαν γέννηση είναι χάρισμα, και θεραπεύει τη φύση και όχι τη βούληση του ανθρώπου.

Έτσι έχουμε σαν αποτέλεσμα την εν Χριστώ αναγέννηση μας να γίνεται χωρίς την συμβολή της δικής μας θέλησης, όπως ακριβώς έτσι γίνεται και η φυσική μας γέννηση που και αυτή πάλι γίνεται χωρίς την δική μας θέληση.

Βέβαια η επικράτηση του νηπιοβαπτισμού είχε και αρνητικές επιπτώσεις στη σωστή τέλεση και κατανόηση του μυστηρίου της βάπτισης.

Η σημασία του ονόματος

Η ονοματοδοσία δεν ταυτίζεται και δεν έχει καμία σχέση με το βάπτισμα. Θυμίζει την παλιά πράξη της εκκλησίας στην οποία οι κατηχούμενοι σαν ένδειξη αποκοπής από την ματαιότητα του κόσμου, έπαιρναν το όνομα με την εγγραφή τους στους καταλόγους αυτών που πρόκειται να βαπτιστούν στην κατʼ εξοχή ημέρα που γινόταν οι βαπτίσεις της εποχής εκείνης, το Πάσχα. Ακόμη αποτελεί μίμηση του Χριστού, που πήρε το όνομα Ιησούς την όγδοη μέρα μετά από την γέννηση του.

Το όνομά μας, το οποίο αγιάζεται από το όνομα του Χριστού, είναι δηλωτικό της προσωπικότητας μας και της χριστιανικής μας ταυτότητας.

Σημαίνει ακόμη ότι η εκκλησία μας εντάσσει στην κοινωνία των αγίων, των οποίων ο κάθε ένας από εμάς φέρει και ένα όνομά τους, και θέτει σαν στόχο και όραμα τη μεταμόρφωση της ζωής μας και την προοπτική της όγδοης μέρας που είναι και η βασιλεία του Θεού.

Έτσι κάθε φορά που γιορτάζουμε το όνομά μας ανανεώνουμε συγχρόνως και αυτή την ελπίδα.

Ο ρόλος του ανάδοχου

Η εκκλησία πάντοτε προετοίμαζε και προετοιμάζει όλους όσους πρόκειται να βαπτιστούν.

Με την κατήχηση μυεί τους βαπτιζόμενους στις αλήθειες της χριστιανικής πίστης.

Με τους εξορκισμούς επιτιμάτε ο μισάνθρωπος και θεομάχος διάβολος να απομακρυνθεί από το βαπτιζόμενο άτομο.

Με την απόταξη και τη στροφή προς τη δύση, που είναι σύμβολο σκότους, απορρίπτεται έτσι η ειδωλολατρία και επιτυγχάνεται η διάλυση της συνθήκης μεταξύ του διαβόλου και του Άδη.

Με τη σύνταξη και τη στροφή προς την ανατολή, που είναι το σύμβολο του Χριστού, τονίζεται το γεγονός της επιστροφής του ανθρώπου στο Χριστό και τον παράδεισο.

Η ομολογία της πίστης συνιστά την επίσημη πράξη της συνθήκης με το Χριστό.

Προετοιμασία για ο βάπτισμα σημαίνει κάθαρση του ανθρώπου.

Προετοιμασία για ο βάπτισμα σημαίνει προετοιμασία για τη βασιλεία του Θεού.

Λάδι εξορκισμού

Το λάδι αγιαζόμενο γίνεται εξορκιστικό μέσο. Θεραπεύει τα τραύματα της αμαρτίας, φυγαδεύει τις α Προετοιμασία για ο βάπτισμα σημαίνει ορατές δυνάμεις του εχθρού, θωρακίζει τα σώματα των αθλητών του Χριστού.

Το επορκιστό έλαιο θεωρείται σαν αποκοπή από την αγριέλαιο της αμαρτίας και μπόλιασμα στην «καλλιέλαιο» του Χριστού. (άγ. Κύριλλος Ιεροσολύμων)

Νερό – βάπτιση

Το νερό είναι σύμβολο του καθαρισμού λόγω της φυσικής του ιδιότητας να καθαρίζει, σύμβολο της ζωής, γιατί χωρίς αυτό ζωή δεν υπάρχει, και σύμβολο του θανάτου, επειδή πνίγει, σκοτώνει και εκμηδενίζει.

Στο βάπτισμα με τη δύναμη του αγίου Πνεύματος γίνεται πνευματικό και άγιο, ικανό να αγιάζει, εικόνα του θανάτου και της ανάστασης του Χριστού, «τάφος και μήτηρ». Έτσι με τις τρεις καταδύσεις συνθάπτεται ο άνθρωπος με τον Χριστό συμβολικά. Με τις τρεις καταδύσεις συνανασταίνεται μαζί του συμβολικά.

Η σωτηρία όμως είναι πραγματική. Πεθαίνει στο νερό ο παλαιός άνθρωπος και όπως στην πρώτη δημιουργία του κόσμου μέσα από το νερό ξεπήδησε η ζωή, έτσι και στο βάπτισμα, που είναι η δεύτερη δημιουργία, μέσα από το νερό, με τη δύναμη και τη χάρη της αγίας Τριάδας στο όνομα της οποίας βαπτιζόμαστε, ξεπηδά η νέα εν Χριστώ ζωή.

Η χάρη όμως του βαπτίσματος δίδεται κατά το μέτρο της καθαριότητας του ανθρώπου.

Μύρο – Χρίσμα

Είναι η ευωδιά του Χριστού και η σφραγίδα της δωρεάς του αγίου Πνεύματος. Χρισμένοι το άγιο μύρο πλέον, μετέχουμε στο χρίσμα του Χριστού που χρίσθηκε με το άγιο Πνεύμα και με την πνευματική σφραγίδα τυπώνονται στην ψυχή μας τα θεία δώρα, που μαρτυρούν ότι είμαστε παιδιά του Θεού.

Με τη χάρη του αγίου Πνεύματος είναι δυνατή η νέα ζωή και η ένταξη μας στην κοινωνία των πιστών, την Εκκλησία.

Στην ορθόδοξη παράδοση η σειρά τέλεσης των μυστηρίων είναι: Βάπτισμα, χρίσμα. Θεία ευχαριστία.

Ουδέποτε τέθηκε θέμα διάκρισης τους, όπως σε άλλες χριστιανικές ομολογίες.

Ενδύματα

Τα βαπτιστικά ενδύματα, τα φωτικά, πρέπει να έχουν μεταξύ των άλλων και λευκό χρώμα.

Το λευκό χρώμα συμβολίζει τη λαμπρότητα της ψυχής. Στο λευκό χρώμα η Εκκλησία βλέπει τη λευκή στολή των αγίων και των μαρτύρων στο παράδεισο, τα λευκά ενδύματα των αγγέλων στην ανάσταση και την ανάληψη, τα ιμάτια του μεταμορφωμένου Χριστού τον οποίο ντύνεται ο νεοφώτιστος.

Σταυρός

Εκφράζει το "Χριστώ Συνεσταύρωμα", το πνεύμα της θυσίας και της αυταπάρνησης που συνεπάγεται η νέα εν Χριστώ ζωή.

Λαμπάδα

Είναι το σύμβολο του φωτισμού του Χριστού, μαρτυρία της αίγλης και της δόξας που δεχόμαστε από το θεό.

Είναι η λαμπάδα της πίστης με την οποία θα συναντήσουμε το νυμφίο Χριστό.

Κύκλος γύρω από την κολυμβήθρα

Είναι η παλιά πομπή των νεοφώτιστων από το βαπτιστήριο στον κυρίως ναό για την έναρξη της λειτουργίας με την οποία ήταν συνδεδεμένο το βάπτισμα.

Και αυτό γιατί η θεία ευχαριστία στην οποία συμμετέχει ο νεοφώτιστος είναι το πλήρωμα των μυστηρίων.

Ο Χριστός μας γεννά και μας τρέφει για να ζούμε στην χαρά της δικής του ανάστασης.

Απόλαυση

Αποβάλει ο νεοφώτιστος τα εμφώτια ενδύματα και ξεπλένεται στα μέρη που χρίστηκε με τον μύρο παίρνοντας από την εκκλησία την ευχή και την ενθάρρυνση τα σημάδια που αποβάλλονται να γίνουν πράξη στη ζωή, αγώνας κατά του κακού και μαρτυρία του Χριστού.

Τριχοκουρία

Το κούρεμα των μαλλιών γίνεται σαν προσφορά και θυσίας στο θεό, σαν τρόπος ευχαριστίας στον αριστοτέχνη δημιουργό που έπλασε τον άνθρωπο.

Με την συνεχόμενη μαρτυριακή ζωή και την τήρηση των εντολών του θεού μπορεί ο νεοφώτιστος να ζει "εν καινότητι ζωής" και να ανανεώνει τις δυνάμεις που πήρε από το βάπτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ερήμωσε αυτο το καφε και οποιος εχει ερωτηση ή ανοιγει νεο θεμα ή φτιαχνει το δικο του θεμα για τν βαφτιση .... Κριμα παλιά ήταν πιο ωραια .

Ετσι αναγκαστικά ο καθενας μας πρεπει να εχει το ..τοπι(κ) του !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπον δικιο εχεις Λαμπρινη μου. Θα βαλω εδω την ερωτηση μου.

 

Για πειτε μου λοιπον ποσο μαρτυρικα κανατε??? απο εναν στον καθενα η μονο στα παιδακια???

 

 

Ευχαριστω πολυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε λοιπον θα σου απαντήσω Νικη μου και ας πουν και οι αλλες κοπέλες :D

Το αντιθετο θα ελεγα δηλ στους μεγάλους δινεις μαρτυρικά και οχι στα παιδάκια . Δηλ , δινεις και στα παιδάκια αλλα στους μεγάλους σιγουρα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν τα πολυσυνηθίζουμε Β. Ελλάδα, όπου έχω δει να μοιράζουν, δίνουν μόνο στους μεγάλους και μάλιστα τώρα τελευταία μόνο στις γυναίκες.

Εγώ πάντως δεν θα κάνω Νίκη μαρτυρικά.

Πώς πας με τις υπόλοιπες ετοιμασίες;

Πήγες εκεί που σου είπα για σταυρουδάκια;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι απο μένα και καλως ήρθα και στο καφέ Βάπτιση :cool:

Εγώ βαπτίζω την μικρούλα μου 24 Μαίου ,σήμερα πήγα να δω μπομπο στο μαγαζί με τα βαπτιστικά και ήταν όλα εξωφρενικά πανάκριβα.Το πιο οικονομικό ήταν τα κλασσικά κουτάκια με κορδέλα επάνω και ένα μικρό κρεμαστό .Είχε κρεμαστά σε διάφορα σχέδια όπως παπουτσάκια μικρά ροζ, πασχαλίτσες καρδούλες κτλ αλλά σκέφτηκα οτι οι άνδρες θα ξινήσουν.οπότε ψάχνω για κάτι άλλο μάλλον κάτι σε διακοσμητικό σκέφτομαι όπως ροζ φαναράκι και για τα παιδιά να δώσω κάτι άλλο δεν ξέρω τί...........

Οπότε έχουμε και λέμε πού μπορώ να βρώ μικρά ροζ φαναράκια ?

Εσάς η ιδέα πώς σας φαίνεται μήπως θα είναι κάπως μακάβριο όπως είχε ειπωθεί κι απο άλλη κοπέλα?Όσον αφορά τα κουτάκια πώς φαίνεται σαν ιδέα γιατι η τιμή είναι καλή είναι στο 1.5 ευρώ το κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρενάτα μου να είναι μακάβρια τα φαναράκια; εγώ τα είδα και σε άλλη βάφτιση και δεν κακόπεσαν σε κανέναν.

Το 1,5? για κουτάκι το οποίο μπορείς να το βρεις άδειο με 0,32 λεπτά και άντε να πάρεις κάτι για να κρεμάσεις + κουφέτα νομίζω πως θα σου βγει πιο οικονομικά να το κάνεις μόνη.

Με την ευκαιρία να σου πω πως πήγα να πάρω κι εγώ και άλλα στεφανάκια και δεν είχε στο χρώμα που πήρα το άλλο και δεν θα ξαναφέρει.

Είχε όμως το ίδιο σε διάφορους τόνους του ροζ οπότε αν σε βολεύει βιάσου μην τελειώσουν κι εκείνα.

Link to comment
Share on other sites

Ανθουλα μου δεν πηγα πουθεναααααααααααααααα... ακομα... το μονο που προχωραει ειναι τα προσκλητηρια... φαντασουυυυυυυ.

 

Μαλλον θα παραγγειλω χαντρες σταυρουδακια ματακια και κορδελες αποτο ισοπ. Και θελω και κατι κουτακια χαρτι συσκευασιας φουξ και διχτακι, θα τα παρω απο το σαξες. Σκεφτομαι να παω απο εκει μια βολτα για καλυτερα,,, ειδωμεν. Αχ ειναι παρα πολλα και δεν εχω κανει τιποτα. Μας βλεπω να τρεχουμεεεεεεεεεεεεεεεεεε τελευταια βδομαδα...... και θελω να φτιαξω και γλειφιτζουρια τρομαρα μου...

 

Εσυ βλεπω εχεις παρει καλη φορα....

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις Νίκη πως έχω κάνει και πάρα πολλά.

 

Στο σαξές πηρα τηλ. και είναι ανοιχτά μόνο καθημερινές μέχρι τις 4, στο λέω για να κάνεις το κουμάντο σου.

Πάντως αν σε βολέψει καλά θα ήταν να περάσεις και από εκεί.

Δεν ξέρω για το ισοπ δεν θυμάμαι τις τιμές αλλά εκεί που πήγα σαν να μου φάνηκαν πολύ καλές.

Αν θέλεις να σου πω κάποιες τιμές για κορδέλες που πήρα να συγκρίνεις και για τα σταυρουδάκια που σου είπα 0,17 ήταν γεμάτα σαν το κοριτσάκι που πήρα εγώ για να καταλάβεις και μεγαλούτσικα.

Αν κατέβεις για το σαξές δεν έχεις να χάσεις τίποτα να περάσεις...κι εγώ για αλλού προοριζόμουν και κατέληξα να πάρω και τις κορδέλες από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ανθούλα σαξες είναι το μαγαζί που πήρε κορδέλα η Γερακίνα?

Πόσο πάει το μέτρο?

 

ελάχιστη παραγγελία 400 μέτρα (!) κόστος αν θυμάμαι καλά 90 ευρώ

 

είναι υπέραρκετή ποσότητα, τη χρησιμοποίησα για τις μπομπονιέρες, τα γλυκά, τη διακόσμηση, τα κουτιά για μπομπο κι έχει μείνει και λίγη ακόμα για ενθύμιο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...