Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα. ξερει κανεις να μου πει, τα μαρτυρικα τα πληρώνει ο νονος ή οι γονεις???? εχουμε μια διαφωνια με την κουμπαρα μου! εγω υποστηριζω οτι ειναι δικα μου εκεινη οτι πρεπει να τα πληρωσουν εκεινοι. τελικα ποιανου ειναι τα μαρτυρικα??????

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα μαρτυρικά: Και εγώ νόμιζα πως είναι δικά μου αλλά η νονά που έχει ξαναβαπτίσει μου είπε πως ειναι του νονού. Στο μαγαζί που πήγαμε να τα δούμε ρωτήσαμε την κοπέλα για επιβεβαίωση μιας και ασχολείται με το όλο θέμα συστηματικά και μας είπε πως είναι του νονού. ...οπότε τα πήρε η νονά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα μαρτυρικά: Και εγώ νόμιζα πως είναι δικά μου αλλά η νονά που έχει ξαναβαπτίσει μου είπε πως ειναι του νονού. Στο μαγαζί που πήγαμε να τα δούμε ρωτήσαμε την κοπέλα για επιβεβαίωση μιας και ασχολείται με το όλο θέμα συστηματικά και μας είπε πως είναι του νονού. ...οπότε τα πήρε η νονά.

 

καλημερα candy1234, σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

συμφωνώ μαζί σου οτι δηλαδή τα πληρώνω εγώ(ως νονά).

η διαφωνία θα συνεχιστεί μέχρι την αγορά όμως,

γιατί οι γονείς υποστηρίζουν οτι είναι δικά τους, όπως και οι καλεσμένοι.

επειδή ουσιαστικά εκείνοι καλούν κόσμο, και μπορεί να θέλουν να καλέσουν 300 άτομα, δεν είναι υποχρέωση του νουνού.

Για να πω την αλήθεια μου, πέρα απο εμένα που ήθελα απο την αρχή να τα πληρώσω, βρίσκω πιο σωστή την αιτιολογία τους. Γιατί ο νονός δεν έχει σχέση με το νούμερο των καλεσμένων. τελοσπάντων.... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλκημέρα κορίτσια! Και εγω ξέρω για τα μαρτυρικά ότι έιναι του νονού..ΙΣως όμως ανα διάφορες περιοχές η νοοτροπία να διαφέρει για το ποιος τα πέρνει..

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!!!

 

ποιά έχει ψωνήσει απο το edit automatic και αν ξέρετε να μου πείτε διευθυνση??

 

Δεν εχω ψωνήσει πότέ παντως στη σελίδα του γραφει ότι ειναι Κρατερού 22 Ανω Ιλίσια. Ελπίζω να έχεις χρόνο μέχρ τη βάπτιση γιατί υπάρχζει περιπτωση να σου αργήσει πολύ την παραγγελία να εχεις υποψην!

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!!!

 

ποιά έχει ψωνήσει απο το edit automatic και αν ξέρετε να μου πείτε διευθυνση??

 

Δεν εχω ψωνήσει πότέ παντως στη σελίδα του γραφει ότι ειναι Κρατερού 22 Ανω Ιλίσια. Ελπίζω να έχεις χρόνο μέχρ τη βάπτιση γιατί υπάρχζει περιπτωση να σου αργήσει πολύ την παραγγελία να εχεις υποψην!

 

 

σοβαρά μιλάς????????

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!!!

 

ποιά έχει ψωνήσει απο το edit automatic και αν ξέρετε να μου πείτε διευθυνση??

 

Δεν εχω ψωνήσει πότέ παντως στη σελίδα του γραφει ότι ειναι Κρατερού 22 Ανω Ιλίσια. Ελπίζω να έχεις χρόνο μέχρ τη βάπτιση γιατί υπάρχζει περιπτωση να σου αργήσει πολύ την παραγγελία να εχεις υποψην!

 

 

σοβαρά μιλάς????????

 

Χρυσοθέμη μου δυστυχως ετσι έχω διαβάσει..Καλυτερα να σου απαντησουν κοριτσια που εχουν αγοράσει απο εκεί..Παντως γενικά για τα βαζάκια του που θυμαμαι ειχε μια κοπελα απο εδω και μια φιλη μου προβλημα γιατι δεν τους τα εδωσε κατευθειαν αλλα μετα απο 1.5 μηνα! :shock: ελπιζω να μην κάνω λαθος γι αυτο συνενοησου απο το τηλ. καλυτερα μαζι του μιας και μενεις επαρχια μην σου δημηουργηθει κανενα προβλημα γιατι ειναι κριμα..

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!!!

 

ποιά έχει ψωνήσει απο το edit automatic και αν ξέρετε να μου πείτε διευθυνση??

 

Δεν εχω ψωνήσει πότέ παντως στη σελίδα του γραφει ότι ειναι Κρατερού 22 Ανω Ιλίσια. Ελπίζω να έχεις χρόνο μέχρ τη βάπτιση γιατί υπάρχζει περιπτωση να σου αργήσει πολύ την παραγγελία να εχεις υποψην!

 

 

σοβαρά μιλάς????????

 

Χρυσοθέμη μου δυστυχως ετσι έχω διαβάσει..Καλυτερα να σου απαντησουν κοριτσια που εχουν αγοράσει απο εκεί..Παντως γενικά για τα βαζάκια του που θυμαμαι ειχε μια κοπελα απο εδω και μια φιλη μου προβλημα γιατι δεν τους τα εδωσε κατευθειαν αλλα μετα απο 1.5 μηνα! :shock: ελπιζω να μην κάνω λαθος γι αυτο συνενοησου απο το τηλ. καλυτερα μαζι του μιας και μενεις επαρχια μην σου δημηουργηθει κανενα προβλημα γιατι ειναι κριμα..

 

 

σε ευχαριστώ, μαριαλένα μου για την πληροφορία...

θα τηλ και θα δώ τη θα μου πούν...

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση προς τις πιο εμπειρές?

Λέω να κάνω τα προσκλητήρια της μπουμπους μου μόνη μου και θέλω να παραγγείλω χαρτί. Τί βάρος έχει το χαρτί που χρησιμοποιήσατε? 160g/m2 είναι καλά ή είναι λεπτό?

 

Έχω την ίδια απορία, αν ξέρει κάποια/ος ας απαντήσει please! :(

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!!!

 

ποιά έχει ψωνήσει απο το edit automatic και αν ξέρετε να μου πείτε διευθυνση??

 

Δεν εχω ψωνήσει πότέ παντως στη σελίδα του γραφει ότι ειναι Κρατερού 22 Ανω Ιλίσια. Ελπίζω να έχεις χρόνο μέχρ τη βάπτιση γιατί υπάρχζει περιπτωση να σου αργήσει πολύ την παραγγελία να εχεις υποψην!

 

 

σοβαρά μιλάς????????

 

Χρυσοθέμη μου δυστυχως ετσι έχω διαβάσει..Καλυτερα να σου απαντησουν κοριτσια που εχουν αγοράσει απο εκεί..Παντως γενικά για τα βαζάκια του που θυμαμαι ειχε μια κοπελα απο εδω και μια φιλη μου προβλημα γιατι δεν τους τα εδωσε κατευθειαν αλλα μετα απο 1.5 μηνα! :shock: ελπιζω να μην κάνω λαθος γι αυτο συνενοησου απο το τηλ. καλυτερα μαζι του μιας και μενεις επαρχια μην σου δημηουργηθει κανενα προβλημα γιατι ειναι κριμα..

 

 

σε ευχαριστώ, μαριαλένα μου για την πληροφορία...

θα τηλ και θα δώ τη θα μου πούν...

 

Για καλό και για κακό πες εσυ ότι τα θες 15 μερες νωρίτερα απο την πραγματική ημερομηνία γιατι εγω ειχα πάρει τα μαρτυρικά από εκει και τα παρελαβα μία μερα πριν την βαπτιση..... :cool:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα.εχω αρχισει κ εγω τις ετοιμασιες.εχετε καμια ιδεα για στολισμο τραπεζιων για το κεντρο?

το ενα τραπεζι ειναι 3,5 μετρα μου ειπε κ σκεφτομαι να βαλω υφασμα-τουλι δεν ξερω κ πως λεγεται επανω αλλα στη μεση του τραπεζιου.πιστευω οτι καταλαβατε.το θεμα μας ειναι μαργαριτα-πεταλουδα.

Link to comment
Share on other sites

xristina1 το ύφασμα που θέλεις λέγεται "ράνερ". Αθήνα μένεις? Αν ναι, από παλιότερες κουβέντες εδώ θυμάμαι ότι θα βρεις καλές τιμές στη Μητροπόλεως.

Τώρα για στολισμό, μπορείς να βάλεις τσίγκινα κουβαδάκια με γλυφιτζούρια, καραμέλες, μαργαρίτες που είναι σαν μύλοι από το jumbo ή και χωνάκια. Είναι οικονομικά και κάνουν το εφέ τους.

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Λέμε να βαπτίσουμε τον μπέμπη μας γύρω στα μέσα Ιουνίου (ακόμα δεν έχουμε κλείσει ημερομηνία).

 

Μετά θα ήθελα να κάνουμε κάτι ή σε αίθουσα - εστιατόριο ή μπουφέ έξω από την εκκλησία.

 

Ξέρει καμιά μανούλα να προτείνει κάτι καλό στον Πειραιά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xristina1 το ύφασμα που θέλεις λέγεται "ράνερ". Αθήνα μένεις? Αν ναι, από παλιότερες κουβέντες εδώ θυμάμαι ότι θα βρεις καλές τιμές στη Μητροπόλεως.

Τώρα για στολισμό, μπορείς να βάλεις τσίγκινα κουβαδάκια με γλυφιτζούρια, καραμέλες, μαργαρίτες που είναι σαν μύλοι από το jumbo ή και χωνάκια. Είναι οικονομικά και κάνουν το εφέ τους.

 

 

σε ευχαριστω πολυ.δυστυχως μενω εκτος αθηνας.κ δεν εχει τιποτα εδω.ωχ τελευταια στιγμη θα τρεχω.πιστευω οτι σταω τζαμπο θα βρω καλα πραγματακια.ωραια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεται κάποια σελίδα που να λέει αναλυτικά τι σημαίνει κάθε τι στη βάπτιση; Ας πούμε τι συμβολίζουν τα βαπτιστικά τι το λάδι τι τα μαρτυρικά και άλλα; Θέλω να τα βρω και να τα γράψω στο βιβλίο ευχών!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεται κάποια σελίδα που να λέει αναλυτικά τι σημαίνει κάθε τι στη βάπτιση; Ας πούμε τι συμβολίζουν τα βαπτιστικά τι το λάδι τι τα μαρτυρικά και άλλα; Θέλω να τα βρω και να τα γράψω στο βιβλίο ευχών!

 

Αν έχεις κρατήσει κάποιο βιβλίο θρησκευτικών του σχολίου ίσως? :roll:

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεται κάποια σελίδα που να λέει αναλυτικά τι σημαίνει κάθε τι στη βάπτιση; Ας πούμε τι συμβολίζουν τα βαπτιστικά τι το λάδι τι τα μαρτυρικά και άλλα; Θέλω να τα βρω και να τα γράψω στο βιβλίο ευχών!

 

 

Το μυστήριο του Βαπτίσματος –όπως και όλα τα ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας- το ίδρυσε ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός, κατά το χρονικό διάστημα μεταξύ της Αναστάσεως και Αναλήψεως Του, με την προτροπή-εντολή προς τους μαθητές Του «πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός, και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, διδάσκοντες αυτούς τηρείν πάντα όσα ενετειλάμην υμίν» (Ματθ. 28.19). Αυτοί είναι και οι ιδρυτικοί του Μυστηρίου λόγοι, που σημαίνουν αυτά τα λόγια «πηγαίνετε και κάνετε μαθητές σας όλα τα έθνη, βαπτίζοντας τους στο όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, διδάσκοντας τους να τηρούν και να φυλάγουν όλα όσα σας έδωσα σαν εντολές».

Με το Βάπτισμα εισέρχεται κάποιος επίσημα στους κόλπους της Εκκλησίας, μπορεί πλέον να μετέχει και των υπολοίπων μυστηρίων της Εκκλησία μας, απαλλάσσεται από κάθε προηγούμενη αμαρτία -παραμένοντας βέβαια σ΄ αυτόν, όπως σε κάθε άνθρωπο, η τάση, η ροπή προς την αμαρτία.

Της βαπτίσεως προηγείται η κατήχηση, οι ευχές που λέγονται από τον λειτουργό Ιερέα στην είσοδο του Ναού. Εκεί γίνεται η απόταξη του σατανά («αποτάσση τω σατανά;») και η σύνταξη με τον Χριστό («συντάση τω Χριστώ;»).

Στο ιερό Μυστήριο ο Ιερέας αγιάζει με δύο ευχές το νερό, τελεί μεγάλο Αγιασμό και μετά ευλογεί το λάδι, με το οποίο αλείφει ο ανάδοχος το βρέφος σε όλο το σώμα (όπως παλιά αλείφονταν οι αθλητές!). Στη συνέχεια εμβαπτίζεται το βρέφος από τον Ιερέα στην ιερά κολυμβήθρα τρεις φορές, εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος.

Αμέσως μετά γίνονται

α) το μυστήριο του Χρίσματος, δηλ. η άλειψη με Άγιο Μύρο σε σημεία του σώματος (*το Άγιο Μύρο όλοι οι Ιεροί Ναοί το προμηθεύονται από την Μητρόπολη τους. Η κάθε Μητρόπολη το λαμβάνει από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος, η οποία με τη σειρά της το παίρνει από το Οικουμενικό Πατριαρχείο. Κάθε Μεγάλη Πέμπτη το παρασκευάζει με ειδική τελετή και ιερά Ακολουθία ο Οικουμενικός πατριάρχης και οι Ορθόδοξες Εκκλησίες το προμηθεύονται από εκεί σε ένδειξη σεβασμού και αφοσιώσεως στη μητέρα Εκκλησία μας.)

β) η τριχοκουρία, δηλ. η κοπή σε σχήμα σταυρού τριχών της κεφαλής του βαπτισμένου, ως ένδειξη προσφοράς προς την Εκκλησία.

Ακολουθούν,

γ) η τοποθέτηση του Σταυρού στο στήθος του βαπτισθέντος,

δ) ο «χορός» γύρω από την κολυμβήθρα, ψάλλοντας τον ύμνο «όσοι εις Χριστόν εβαπτίσθητε, Χριστόν ενεδύσασθε»

ε) η ανάγνωση του Αποστόλου και του Ευαγγελίου, και

στ) η θεία Κοινωνία, όταν βέβαια το παιδάκι είναι ήρεμο και δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση προς τις πιο εμπειρές?

Λέω να κάνω τα προσκλητήρια της μπουμπους μου μόνη μου και θέλω να παραγγείλω χαρτί. Τί βάρος έχει το χαρτί που χρησιμοποιήσατε? 160g/m2 είναι καλά ή είναι λεπτό?

 

Έχω την ίδια απορία, αν ξέρει κάποια/ος ας απαντήσει please! :(

 

και εγώ την ίδια απορία έχω... αν το δει κάποιο από τα κοριτσάκια μας ας μας απαντήσει

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση προς τις πιο εμπειρές?

Λέω να κάνω τα προσκλητήρια της μπουμπους μου μόνη μου και θέλω να παραγγείλω χαρτί. Τί βάρος έχει το χαρτί που χρησιμοποιήσατε? 160g/m2 είναι καλά ή είναι λεπτό?

 

Έχω την ίδια απορία, αν ξέρει κάποια/ος ας απαντήσει please! :(

 

και εγώ την ίδια απορία έχω... αν το δει κάποιο από τα κοριτσάκια μας ας μας απαντήσει

 

Το χαρτί 160γρ είναι μια χαρά , το θεωρώ ιδανικό για προσκλητήριο άσε που είναι κατάλληλο για όλους του εκτυπωτές!!! Η ποικιλία είναι πολύ μεγάλη στα χρώμματα. Το Πλαίσιο έχει τέτοια χαρτιά, συμφέρει να αγοράσεις πακετάκι με 100και πλέον σελίδες (περίπου 12 € μου είχε στοιχίσει εμένα - πέτυχα προσφορά στο ροζ χρώμμα- και όχι μια μια σελίδα μεμονωμένα / 1 σελίδα στο Πλαίσιο =0,19€/

 

Για διακοσμητικούς λόγους μπορείς επιπλέον να χρησιμοποιήσεις και χαρτί διαφάνεια τύπου ριζόχαρτο - αυτό το πήρα 80 γραμμαρίων και είναι σε μπλοκ με 50σελ. περίπου 8 € το μπλόκ.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.............

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

anthula είσαι καταπληκτική!!! :D:D:D

κι εγώ ήθελα να τα μάθω όλα αυτά, μια και θα γίνω νονά, να ξέρω τι μου γίνεται.

Σε ευχαριστούμε.

εμείς σήμερα ή αύριο θα πάμε με την κουμπάρα μου, να κλείσουμε τα πάντα. προσκλητηρια, μπομπονιέρες, διακόσμηση, ρούχα, λαμπαδα, κτλ.

ειμαι ενθουσιασμένη!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...