Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαζυγιο και αποριες


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!Μετα απο αρκετο καιρο και πολλες προσπαθειες θα μπω και εγω στο κλαμπ.Δεν το εχω ανακοινωσει ακομα στον αντρα μου οτι θελω να χωρισουμε μονο στους γονεις μου και μια φιλη.Εχουμε και ενα παιδακι 3 μηνων...:?Εχω μερικες αποριες αν ξερετε να μου πειτε.

 

Πρωτον θελω οταν φυγω απο το σπιτι να παω Βουλγαρια στο σπιτι μου για να κατσω εκει να βρω δουλεια κτλ.Και επειδη τωρα θα παμε θα πρεπει να βγαλουμε ενα χαρτι οτι αφηνει ο αντρας μου να παρω το παιδι εκει και θα το κανω χωρις ημερομηνια ληξης.Μπορει μετα να μου απαγορεψει να το βγαλω αφου θα εχω το χαρτι αυτο??Η μπορει να αποφασησει το δικαστηριο να μην την παιρνω εκει?

 

Σκεφτομαι,αν συφωνησει και αυτος,να κανουμε αυτο που δηλωνεις οτι πλεον δεν μενετε μαζι και μετα απο 3 χρονια βγαινει αυτοματα το διαζυγιο.Αν δεν συμφωνει τι γινεται??

Μπορει το κρατος να μου δωσει δικηγορο λογο ανεργιας?Εχω μια φιλη που της ειχαν δωσει χωρις να πληρωνει λογο ανεργιας.

 

Περσυ ειχα παει και στην αστυνομια και ειχα δηλωσει οτι εχουμε προβληματα στο γαμο (δεν θυμαμαι πως λεγοταν ακριβως αυτο) μπορει να χρισημοποιηθει στο δικαστηριο?

 

Και γενικα αν δεν συμφωνει ο συζυγος τι πρεπει να κανω μετα?

Α και κατι τελευταιο.Μπορει αν φυγω απο το σπιτι μας να μου κανει μηνυση??Οτι εφυγα δηλαδη....

 

Καθε γνωμη και βοηθεια θα μου ειναι πολυ χρισημη!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή η περίπτωσή σου είναι πολύπλοκη καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα δικηγόρο.

Πρώτη φορά ακούω ότι το κράτος προσφέρει δωρεάν δικηγόρο για διαζύγιο...δεν το ξέρω.

Μην πάρεις το παιδί και φύγεις χωρίς να ενημερώσεις τον πατέρα με εξώδικο διότι μπορεί να θεωρηθεί απαγωγή ανηλίκου εφόσον εγκαταλείπεις την κοινή συζυγική στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Μετα απο αρκετο καιρο και πολλες προσπαθειες θα μπω και εγω στο κλαμπ.Δεν το εχω ανακοινωσει ακομα στον αντρα μου οτι θελω να χωρισουμε μονο στους γονεις μου και μια φιλη.Εχουμε και ενα παιδακι 3 μηνων...:?Εχω μερικες αποριες αν ξερετε να μου πειτε.

 

Πρωτον θελω οταν φυγω απο το σπιτι να παω Βουλγαρια στο σπιτι μου για να κατσω εκει να βρω δουλεια κτλ.Και επειδη τωρα θα παμε θα πρεπει να βγαλουμε ενα χαρτι οτι αφηνει ο αντρας μου να παρω το παιδι εκει και θα το κανω χωρις ημερομηνια ληξης.Μπορει μετα να μου απαγορεψει να το βγαλω αφου θα εχω το χαρτι αυτο??Η μπορει να αποφασησει το δικαστηριο να μην την παιρνω εκει?

 

Σκεφτομαι,αν συφωνησει και αυτος,να κανουμε αυτο που δηλωνεις οτι πλεον δεν μενετε μαζι και μετα απο 3 χρονια βγαινει αυτοματα το διαζυγιο.Αν δεν συμφωνει τι γινεται??

Μπορει το κρατος να μου δωσει δικηγορο λογο ανεργιας?Εχω μια φιλη που της ειχαν δωσει χωρις να πληρωνει λογο ανεργιας.

 

Περσυ ειχα παει και στην αστυνομια και ειχα δηλωσει οτι εχουμε προβληματα στο γαμο (δεν θυμαμαι πως λεγοταν ακριβως αυτο) μπορει να χρισημοποιηθει στο δικαστηριο?

 

Και γενικα αν δεν συμφωνει ο συζυγος τι πρεπει να κανω μετα?

Α και κατι τελευταιο.Μπορει αν φυγω απο το σπιτι μας να μου κανει μηνυση??Οτι εφυγα δηλαδη....

 

Καθε γνωμη και βοηθεια θα μου ειναι πολυ χρισημη!

καλημερα..λυπαμαι για την αποφαση και που εχετε φτασει μεχρι εκει....λοιπον απ οσο ξερω απο την στιγμη που εχεισ συτο το χαρτι το οποιο πρεπει να ειναι υπογεγραμμενο και απο τον συζυγο σου γιατι να σου δημιουργησει προβλημα????αν βεβαια δε θελει να παρεισ το παιδι τοσο μακρια(αν επικαλεστει οτι δε θα μπορει να το βλεπει)ναι το δικαστηριο μπορει ν αποφασισει να μη φυγετε η να δωσει καποια διαστηματα οπου το παιδι θα πρεπει να μενει και με τον πατερα(ουτωσ η αλλωσ δικαιουται επισκεψεισ)!!αν εισαι ανεργη και εκεινοσ δουλευει μπορει αν θελει να σου δημιουργησει προβλημα να επικαλεστει αδυναμια του να μεγαλωσεισ εσυ το παιδι και να ζητησει κηδεμονια!!προσεξε τα αυτα ειναι λεπτα θεματα ρωτα δικηγορο πριν κανεισ οποιαδηποτε κινηση και πριν του μιλησεισ...η δηλωση στην αστυνομια χωρισ αποδεικτικα στοιχεισ(π.χ. κακοποιηση )δεν νομιζω πωσ μπορει να χρησιμοποιηθει...για ολα πρεπει να ρωτησεισ δικηγορο...υπαρχουν υπηρεσιεσ στο ιντερνετ,ψαξε στο coogle για δικηγορουσ on line και ναι το κρατοσ μπορει να σου παρεχει δικηγορο δωρεαν...ρωτα στο δημο σου...αυτα...ελπιζω λιγο να βοηθησα...ευχομαι καλη τυχη σε οτι αποφασισεισ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!!Εχω πολυ αγχος και συνεχεια ψαχνομαι...

 

Εννοειται δεν θα φυγω χωρις να ενημερωσω.Το εξωδικο που το κανω??

Στη βουλγαρια θα παμε τωρα για λιγο απλα μιας και θα πρεπει να παρω την αδεια του ειπα να το κανω χωρις ημερομηνια ληξης να μην εχω θεμα και μετα....

Δεν θελω να μην το ξαναδει προς θεου!Απλα θελω να την παρω εκει και να την φερνω οποτε θελει και μετα οποτε αποφασισει το δικαστηριο.Απλα ρωτησα αν μπορει να μου απαγορεψει εντελως να μην την παω.

Και αυτος ανεργος ειναι τωρα,επαιρνε ανεργια μεχρι τωρα αλλα τελειωσε.

Οταν ερθει η ωρα θα παω σε δικηγορο αλλα τωρα νωρις ειναι ακομα δεν εχουμε και λεφτα να πεταμε....Ουφ μεγαλο λουκι αυτο....

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου απαντήσω σε ό,τι γνωρίζω:

Κατ' αρχήν, με την εξώδικη δήλωση διάστασης δηλώνεις στο δικαστήριο ότι έχεις χωρίσει συναισθηματικά/σωματικά/πνευματικά με τον σύζυγό σου. Δεν χρειάζεται να συμφωνεί για να το κάνεις, αυτό είναι το θέμα δλδ: ότι δεν συμφωνεί να προχωρήσετε σε συναινετικό, οπότε εσύ δηλώνεις στο δικαστήριο ότι είσαστε εν διαστάσει μέσα στο ίδιο σπίτι. Μετά από αυτό του κάνεις αγωγή και σε 2 χρόνια (όχι 3) βγαίνει αυτόματα το διαζύγιο.

Άμα συμφωνεί για διαζύγιο, εννοείται να πάτε συναινετικά, διότι θα σας βγει 1000-1500 ευρά άμα πάτε στην ίδια δικηγόρο.

Με την δήλωση δεν σας συμφέρει, καθώς είναι το κόστος του εξώδικου (350 ευρά) + το κόστος της αγωγής (1000 ευρά) + το κόστος για τα ασφαλιστικά μέτρα (με τα οποία θα οριστεί η επιμέλεια, η διατροφή, η επικοινωνία με το παιδί κλπ - νομίζω 1000 ευρά, δεν είμαι σίγουρη). Οι τιμές που σου γράφω είναι από προσωπική μου εμπειρία κ ισχύουν στην Αθήνα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ενδεικτικές.

Εννοείται όμως πως το συναινετικό συμφέρει περισσότερο.

 

Αν στην αστυνομία είχες δηλώσει κακοποίηση, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για έκτακτα ασφαλιστικά μέτρα μετοίκησης, δλδ να του επιβάλλεις να φύγει από το σπίτι άμεσα. Άμα δεν υπάρχει λόγος ασφάλειάς σου, τότε τα ασφαλιστικά μέτρα μετοίκησης παίρνουν ημερομηνία εκδίκασης 3 μήνες μετά (στην Αθήνα που έχουν αρκετό φόρτο τα δικαστήρια).

 

Άμα δεν συμφωνεί για συναινετικό διαζύγιο θα κάνεις εξώδικη δήλωσης διάστασης + ασφαλιστικά + αγωγή για αυτόματο διαζύγιο.

 

Άμα φύγεις απ' το σπίτι χωρίς να έχεις πράξει κατάλληλα (δλδ να σε συμβουλεύσει δικηγόρος τι πρέπει να κάνεις για να είσαι νομικά καλυμμένη) με το παιδί υπάρχει περίπτωση να σου κάνει μήνυση για απαγωγή ανηλίκου!!!

 

Εύχομαι να μην σε μπέρδεψα!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχε υπόψη ότι η συμβουλευτική επίσκεψη σε δικηγόρο είναι δωρεάν. Δλδ παίρνεις τηλ, κλείνεις ραντεβού, πας κ συζητάς πώς πρέπει να κινηθείς και ΔΕΝ σε χρεώνει. Εκτός άμα πας σε μεγάλο όνομα.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ειναι τοσα πολλα λεφτα δηλαδη νομιζα οτι θα βγουν πολυυυυ περισσοτερο.

Στην αστυνομια ειχα παει για να κανω καταγγελια για ενδοοικογενειακη βια αλλα τελικα καναμε μονο εκεινο το χαρτι δεν ξερω αν το γραφει μεσα.

Απλα το προβλημα μου ειναι οτι θελω να φυγω απο το σπιτι γιατι αν του πω οτι θελω να χωρισουμε θα σκοτωθουμε το εχω προσπαθησει...μαλιστα την τελευταια φορα που του ειπα ηθελε να με διωξει απο το σπιτι.Ξερω οτι δεν μπορει να το κανει αυτο αλλα φοβαμαι να μεινω μαζι του μετα απο αυτο.Μηπως υπαρχει τροπος να φυγω χωρις να του κανω εξωδικο και χωρις ομως και αυτος να μου κανει μηνυση?

 

Αυτο δεν το ηξερα που λες!Θα παω τοτε να συμβουλευτω και με δικηγορο αφου δεν πληρωνεις πιο νωρις.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ήθελε να σε διώξει από το σπίτι με ή χωρίς το παιδί?

Το σπίτι είναι δικό του? Εσύ εργάζεσαι?

 

Δεν ρωτάω από περιέργεια ή για να κάνουμε κουτσομπολιό αλλά για να σε βοηθήσουμε....:oops:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ξερω κοριτσι μου!Δεν εχω προβλημα με οτι και να ρωτησετε!

Και στο παρελθον με εδιωχνε και οταν ημουν εγκυος και ετυχε και τωρα με το παιδι.Μου ειπε να φυγω και αρχισα να μαζευω της μικρης τα πραγματα και αυτος μιλουσε στο σαλονι με την μαμα μου να βρουν μια ακρη και σε καποια φαση πεταει οτι μονο εγω θα φυγω το παιδι θα μεινει μ'αυτον.....Αυτος ουτε γαλα δεν ξερει να της κανει αλλα θα την προσεχε κιολας!Το σπιτι δικο του ειναι το κληρονομησε απο την γιαγια του.Εγω δεν εργαζομαι αλλα δοξα το θεο εχω τους γονεις μου οποτε οτι και να γινει εχω την ασφαλεια μας και την υποστηριξη τους.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτοί οι γονείς τελικά είναι τα πάντα!!! Πάντα εκεί για τα καλά και τα κακά...πάντα δίπλα μας!

 

Εγώ μόνο να ευχηθώ να καταφέρεις αυτό που θέλεις χωρίς προβλήματα για το παιδί και την μετέπειτα ζωή του, παραπάνω συμβουλές δεν γνωρίζω! :P

Link to comment
Share on other sites

angel306 (κατ' αρχήν αγαπούλα φτιάξε τα tickerάκια σου, δυσκολεύομαι να διαβάσω τα μνμ σου, σε κάποιες φάσεις τα μαντεύω): τι χαρτί κάνατε στην αστυνομία δεν έχω καταλάβει? Άμα δεν θυμάσαι την επίσημή του ονομασία, περιέγραψέ μας το μήπως το καταλάβουμε.

Από το σπίτι που είχε κληρονομήσει λογικά δεν μπορείτε να μείνετε για πάντα - εσύ με το παιδί. Θα φύγετε σε εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να βρεις σπίτι. Μέχρι τότε όμως ΘΑ ΜΕΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΜΕΝΕΤΕ, κ το δικαστήριο θα ορίσει το πότε θα φύγετε (σε φίλο μου, το δικαστήριο όρισε 12 μήνες στην μαμά να βρει σπίτι. Μέχρι τότε έμενε στο σπίτι που δικαιωματικά ανηκε στον μπαμπά, για 12 μήνες και ΜΟΝΟ).

Ρώτα δικηγόρο τι κινήσεις πρέπει να κάνεις ΠΡΙΝ φύγεις από το σπίτι! ΜΗΝ φύγεις από το σπίτι με το παιδί, ΤΖΙΖ ΚΑΙΕΙ!!! Ρώτα δικηγόρο να σου πει τι να κάνεις για να μη βρεις τον μπελά σου! Προσωπικά δεν ξέρω τον τρόπο που μπορείς να φύγεις με το παιδί κ να είσαι καλυμμένη, ρώτα όμως δικηγόρο κ θα σου πει! Κ θα σε χρεώσει ο δικηγόρος για τις ενέργειές του πχ για εξώδικο ή αγωγή, για συμβουλευτική ΛΟΓΙΚΆ δεν χρεώνει, αλλα΄καλού-κακού ρώτα από το τηλ: "χρειάζεται να έχω χρήματα πάνω μου να σας δώσω για την συμβουλευτική ή όχι?" ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Για να σου απαντήσει με ειλικρίνεια ο δικηγόρος!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορέσεις να φύγεις χωρίς προβλήματα για τη Βουλγαρία αφού εκεί θέλεις να ζήσεις με το παιδί σου.

Σίγουρα χρειάζονται κινήσεις που απαιτούν δικηγόρο.

 

Στην αστυνομία μάλλον έγινε καταγραφή συμβάντος πχ ενός έντονου καυγά ή απειλών.

Αν υπήρξε ξυλοδαρμός οι αστυνομικοί σίγουρα θα σε οδηγούσαν στον ιατροδικαστή για γνωμάτευση.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς αρκετά πράγματα. Θα σου δώσω κάποιες απαντήσεις σε όσα από αυτά θυμάμαι . 1) Το σπίτι που μένετε,όσο διαρκεί ο γάμος, είναι οικογενειακή στέγη, ανεξάρτητα του ποιός είναι ο ιδιοκτήτης. Αυτό σημαίνει ότι μέχρι να λυθεί ο γάμος με αμετάκλητη δικαστική απόφαση μένει μέσα το παιδί και κατ' επέκταση ο γονιός που ασκεί την επιμέλεια του προσώπου του. 2) Τόπος κατοικίας του τέκνου είναι ο τόπος κατοικίας του γονέα που ασκεί την επιμέλεια. Συνεπώς αν το παιδί έχει τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα, μπορείς να εγκατασταθείς όπου θέλεις (εφόσον συτο ανατεθεί η επιμέλειά του, που στην ηλικία που βρίσκεται το παιδί θα σου ανατεθεί). Απλά ενδέχεται να γίνει κάποια διαφορετική από τη συνηθισμένη ρύθμιση της επικοινωνίας του παιδιού με τον πατέρα του (π.χ να το παίρνει παραπάνω χρόνο στις καλοκαιρινές διακοπές). Αν ο πατέρας δεν υπογράφει το διαβατήριο του παιδιού, τότε μπορείς να ζητήσεις δικαστικά να υποχρεωθεί να το υπογράψει. 3) Πάντα η πιο οικονομική και λιγότερο ψυχοφθόρα λύση είναι αυτή του συναινετικού διαζυγίου, το οποίο με τις καινούργιες ρυθμίσεις που τίθενται σε ισχύ στις 2-4-12 γίνεται πιο σύντομο στην ολοκλήρωση της διαδικασίας. 4) Δεν υπάρχει κανένα αυτόματο διαζύγιο. Δε μπορώ να καταλάβω πώς έχει επικρατήσει αυτός ο ανόητος όρος στην Ελλάδα. Για να ζητήσεις διαζύγιο πρέπει να αποδείξεις ότι για τη λύση του γάμου φταίει η άλλη πλευρά, αλλιώς η αγωγή σου θα απορριφθεί. Δε μπορείς να πεις π.χ. βρήκα νέο σύντροφο και θέλω να χωρίσω. Με την αγωγή λόγω 2ετούς διάστασης μπορείς να ζητήσεις διαζύγιο ανεξάρτητα του ποιός φταίει, φτάνει να αποδείξεις ότι βρίσκεσαι 2 χρόνια σε διάσταση. Κατά τα λοιπά η διαδικασία δεν έχει καμία διαφορά από αυτή του διαζυγίου κατ' αντιδικία λόγω ισχυρού κλονισμού. 5) Το κόστος πάνω κάτω κυμαίνεται στα επίπεδα που σου ανέφερε η Clelia πιο πάνω. 6) Το αν θα χρεώσει την συμβουλευτική επίσκεψη ο δικηγόρος είναι θέμα καθαρά δικό του. Ο Δικ. σύλλογος ορίζει τη μινιμουμ αμοιβή στα 64 ευρώ την ώρα. Απο κει και πέρα κάποιοι δικηγόροι χρώνουν την επίσκεψη (όπως οι γιατροί στους οποίους δε νομίζω ότι πας δωρεάν) και κάποιοι όχι. Προσωπικά δεν χρεώνω την επίσκεψη αλλά δεν κατηγορώ και τους συναδέλφους που τη χρεώνουν. 7) Για να ζητήσεις διατροφή για εσένα θα πρέπει να αποδείξεις ότι έφταιγε ο σύζυγός σου για τη διάσπαση των σχέσεών σας και ότι τα εισοδήματά του είναι μεγαλύτερα από τα δικά σου. Η διατροφή δεν είναι τιμωρία και τη δικαιούται ο/η σύζυγός μέχρι να λυθεί αμετάκλητα ο γάμος. Τέλος, όσον αφορά το να φύγεις από το σπίτι αυθαίρετα, καλό θα ήταν να μην το κάνεις, αλλά αν το κάνεις σε καμία περίπτωση μην αφήσεις πίσω το παιδί. Αν υπάρχει θέμα βίας θα πας πρώτα και θα το καταγγείλεις στην αστυνομία να καταγραφεί στο βιβλίο συμβάντων και μετά αν το κρίνεις σκόπιμο θα αποχωρήσεις από το σπίτι. Αυτά εν ολίγοις

 

edit admin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!

Λοιπον πηγα προχθες σε δικηγορο και μου ειπε περιπου τα ιδια οπως ο angelkalantzis.

Με διαφορα οτι οσο δειαρκει η ολη διαδικασια δεν μπορω να φυγω Βουλγαρια.Ο μπαμπας μου εξισου ψαχτηκε με δικηγορους και ειπε οτι γινεται να φυγω.Θα δουμε τωρα που θα παμε θα συμβουλευτω και εκει.

Η δικηγορος μου ειπε οτι την ημερα που θα κανουμε τα ασφλιστικα,αγωγη και κτλ μπορω να φυγω απο το σπιτι χωρις προβλημα.

Ειναι αρκετα μπερδεμενη η κατασταση απ'οσο καταλαβα αλλα θα δουμε μολις ξεκηνησω.

angelkalantzis δηλαδη μπορω να παρω το παιδι μου μονιμα βουλγαρια ασχετα αν συμφωνει ο συζιγος η οχι??Το παιδι ειναι αβαπτηστο οποτε διαβατηριο δεν εχει βγαλει ακομα.Α και πηρα την δηλωση απο τον συζιγο οτι αφηνει το παιδι να ταξιδεψει μαζι μου εξωτερικο,μπορει να το ακυρωσει μετα αυτο αν θελει?

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλημερα!

Λοιπον πηγα προχθες σε δικηγορο και μου ειπε περιπου τα ιδια οπως ο angelkalantzis.

Με διαφορα οτι οσο δειαρκει η ολη διαδικασια δεν μπορω να φυγω Βουλγαρια.Ο μπαμπας μου εξισου ψαχτηκε με δικηγορους και ειπε οτι γινεται να φυγω.Θα δουμε τωρα που θα παμε θα συμβουλευτω και εκει.

Η δικηγορος μου ειπε οτι την ημερα που θα κανουμε τα ασφλιστικα,αγωγη και κτλ μπορω να φυγω απο το σπιτι χωρις προβλημα.

Ειναι αρκετα μπερδεμενη η κατασταση απ'οσο καταλαβα αλλα θα δουμε μολις ξεκηνησω.

angelkalantzis δηλαδη μπορω να παρω το παιδι μου μονιμα βουλγαρια ασχετα αν συμφωνει ο συζιγος η οχι??Το παιδι ειναι αβαπτηστο οποτε διαβατηριο δεν εχει βγαλει ακομα.Α και πηρα την δηλωση απο τον συζιγο οτι αφηνει το παιδι να ταξιδεψει μαζι μου εξωτερικο,μπορει να το ακυρωσει μετα αυτο αν θελει?

 

Τα στοιχεία του τέκνου προκύπτουν από τη δήλωσή του στο ληξιαρχείο και όχι από το αν έχει βαπτισθεί ή όχι. Συνεπώς δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο να του βγάλετε διαβατήριο, εφόσον ο πατέρας του συναινεί. Εφόσον έχει διαβατήριο και πάρεις την επιμέλεια μπορεί να παει μαζί σου όπου θες

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Είμαι άνεργη εδώ και χρόνια έχω 2 παιδιά το ένα 17 και το άλλο 9. Ζω στη Ρόδο και δεν μπορώ να βρω δουλειά στα 46 μου είναι πολύ δύσκολο. Είμαι στη τελευταία χρονιά του Λυκείου ήθελα να δώσω και πανελλήνιες αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ανταποκριθώ στο αν περάσω κάπου... Πρέπει να φύγω από αυτον τον γάμο γιατί με έχει καταστρέψει... Τι μπορώ να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...