Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές


Recommended Posts

τωρα που λετε για τον αντρα στην γεννα.απ'τη μια ειναι καλο να νοιωθει τι τραβαμε για να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο.απ΄την αλλη ομως δεν ψιλοφρικαρει λιγο?ακουσα περιπτωσεις γυναικων που δεν τους πλησιαζαν οι αντρες τους και ηταν μεσα στην γεννα.μηπως επηρεαστηκαν απο το "θεαμα"?αλλιως ειναι να το φανταζονται και αλλιως να το βλεπουν ζωντανα.στην αρχη φανταστηκα αυτο που λενε οτι ειναι ιερη η γυναικα μετα την γεννα και δεν την βλεπουν πλεον οπως παλια.εσεις τι λετε?σκεφτομαι χαζομαρες?δεν ξερω.σορρυ κιολας.παντως εγω δεν θα ηθελα να ηταν μεσα.θα προτιμουσα να το εγραφα στο βιντεο και να το εβλεπε μετα.μαλλον με σοκαρει το live.

 

Ο πατέρας μπορεί να στέκεται στο πλάι ή πάνω από το κεφάλι σου. Αν στέκεται αλλού είτε δεν θα σε βλέπει, γιατί είναι γιατροί και μαίες μπροστά, είτε εμποδίζει. Το σημαντικό είναι να νιώθεις εσύ άνετα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 618
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ?

ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ?

ΕΥΧΑΤΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

 

Γειά!!!Εγώ γέννησα το Σάββατο ( 28-02-09 ) στο Ιπποκράτιο φρέσκια φρέσκια..ο γιατρός μου είναι εκεί και ενιωθα πολύ άνετα λόγω αυτού!

Μετά με πήγαν στις θέσεις που είναι τα 2κλινα και 3κλινα.Βάση ασφάλειας βέβαια πάει.Εγώ ειμαι του δημοσίου και στο 2κλινο κοστίζει 90 ευρώ στο 3κλινο 75 ευρώ και στα υπόλοιπα δωμάτια 6κλινα κοστίζει 60 ευρώ!!!Οπως

καταλαβαίνεις ακόμα και σε δημόσιο νοσοκομείο το τζάμπα πέθανε!!Εγώ ήμουν σε 2κλινο στις θέσεις και δεν μπορώ να πω ότι οι μαίες ήταν και οι ποιό τρυφερές....από τις 10 η μια να να άξιζε!!!Δεν είχα ιδέα οτι θα πλήρωνα 400 ευρώ στο Ιπποκράτιο....ακου εκεί να πληρώνεις σε δημόσιο νοσοκομείο!!!!!!!!Καλή λευτεριά!!!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

εγω το 2007 με το ικα πληρωσα το δικλινο στις θεσεις και με επισκληριδιο 345 ευρω γιατι μου ειπανε οτι ο φυσιολογικος τοκετος δεν δικαιολογειτε απο το ικα, μονο ηκαισαρικη που ειναι χειρουργιο. Ενω τον ιουνιο προ γεννας για νοσηλεια 12 ημερων δεν ζητησαν τιποτα. Οσο για τις μαιες ειναι τυχη. Στην γ κλινικη ειναι ολες τελειες ( και παντα ηταν), στην β στην θεσεις ειναι αρκετα καλες ενω στα απλα δωματια απαραδεκτες, στην δ εχω ακουσει τα χειροτερο γενικως.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γέννησα και στα δυο, πριν 22 μήνες στο Διαβαλκανικό και πριν 1 βδομάδα στο Γένεσις είπα να κάνω την σύγκριση για όποια ενδιαφέρεται.

Λοιπόν οι οικονομικά μπορώ να πω ότι βγαίνει περίπου το ίδιο(δίκλινο με καισαρική και στις δυο περιπτώσεις) γιατί αν και το γένεσις φαίνεται αρχικά φθηνότερο με την χρέωση των εξτρα φθάνουμε στο ίδιο ποσό. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση στο γένεσις πάντως ήταν η χρέωση για τις σερβιέτες(!) που ήταν και η μόνη μου αρνητική εντύπωση μπορώ να πω.

Καθαριότητα, οργάνωση, εξυπηρέτηση άριστα και τα δυο. Φαγητό καλύτερο στο Διαβαλκανικό που δεν έχει όμως ψυγείο. Γενικά από άποψη δωματίου τα ίδια περίπου αν και στο Γένεσις επειδή επέλεξα Δίκλινο Β' το οποίο είναι τετράκλινο που έχει χωριστεί στη μέση, προσοχή το χώρισμα αυτό δεν έχει ηχομόνωση...

Από εκεί και πέρα τα σημαντικά πλεονεκτήματα του Γένεσις κατα την άποψή μου που με κάνουν να έχω ξεκάθαρη προτίμηση υπερ του είναι τα εξής:

 

- καλύτεροι παιδίατροι-νεογνολόγοι

- οι μαίες πιο προσιτές και συνεννοήσιμες, πιο πρόθυμες να βοηθήσουν γενικώς

- πολύ αυστηρό επισκεπτήριο, τα μωρά τα βλέπουν μόνο μαμά- μπαμπάς στο θηλασμό, όλοι οι υπόλοιποι αρκούνται να τους ρίξουν ενός λεπτού ματιά σε συγκεκριμένες ώρες.

- ειδικά για το θηλασμό που ήταν και το σημαντικότερο κριτήριό μου ξεκάθαρη η διαφορά. Στο Διαβαλκανικό το μωρό μου είχε μείνει 1 μέρα στο οξυγόνο αναγκαστικά και το ταιζαν με καθετήρα. Από κει και πέρα μου το φέρναν τις καθορισμένες ώρες πάντα χορτάτο και κοιμισμένο παρότι τους παραπονιόμουν και έτσι δεν κατάφερα να θηλάσω καθόλου στην κλινική με αποτέλεσμα να δυσκολευτώ εξαιρετικά στο σπίτι. Η διπλανή μου στο θάλαμο είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό αλλά και πάλι οι μαίες επέμεναν να του δίνουν και τσάι και έπρεπε συνεχώς να τους υπενθυμίζει και ενίοτε να μάλώνει μαζί τους για να το φέρουν νύχτα. Γενικά οι συμβουλές τους ήταν οι περισσότερες λανθασμένες και δεν βοήθησαν καθόλου.

Αντίθετα στο Γένεσις αν και το μωρό μου έμεινε 2,5 μέρες στη θερμοκοιτίδα και δεν κατάφερα και πάλι να κάνω καλή αρχή, από τη 2η μέρα μου παραχώρησαν το θήλαστρο για να βγάζω και να του δίνουν από το γάλα μου συν ότι συμπλήρωμα χρειαζόταν και από τη στιγμή που βγήκε μου το έφερναν πάντα ξύπνιο και πεινασμένο. Επειδή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό μου το έφερναν συχνότερα την μέρα συν 2 φορές τη νύχτα με αποτέλεσμα να παίρνει ελάχιστο συμπλήρωμα ( αυτό δεν το γλιτώνουμε είναι υπόδειξη των παιδιάτρων κατά πως φαίνεται οι οποίοι είναι μεν υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού αλλά για τις πρώτες μέρες στην κλινική το φοβούνται). Επίσης οι μαίες ήταν πιο καταρτισμένες και πρόθυμες να σου δείξουν και 2-3 από αυτές πραγματικά ήξεραν τι έλεγαν(αυτά τα λέω τώρα που έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα για το θηλασμό)

 

Αν ήταν να γεννήσω ξανά μεταξύ των δυο θα επέλεγα σίγουρα το Γένεσις.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Baboo εγώ γεννάω στο Γένεσης τέλη Μαΐου και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις χρεώσεις. Τι ακριβώς περιλαμβάνουν. Γιατί μας είπανε μία γενική τιμή για τα δωμάτια και τις χρεώσεις του παιδιάτρου και του αναισθησιολόγου και τέρμα. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις οι τιμές τι περιλαμβάνουν – αναλώσιμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cesilia τα ακριβή τιμολόγια δεν τα έχω μπροστά μου γιατί τα κράτησαν από την ασφάλειά μου αλλά απ' ότι θυμάμαι μας βγήκε η ιστορία γύρω στα 3 χιλιάρικα και κάτι. Περιλαμβάνει όμως καισαρική, δίκλινο Β'(που κατα την άποψη μου είναι η καλύτερη επιλογή και για να είσαι άνετα σχετικά και για να μην πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου), παιδίατρο(150), αναισθησιολόγο(150), φάρμακα στο χειρουργείο και μετά(150 για μένα), οι συνήθεις εξετάσεις για τη μητέρα και το νεογνό, και για εμάς +2 μέρες παραμονής του μωρού στη ΜΕΝΝ-θερμοκοιτίδα(250 τη μέρα το χαράτσι).

Για φυσιολογικό τοκετό η διπλανή μου πλήρωσε μόνο 2000 (με επισκηρίδιο-πολλές δόσεις)

Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις δικά σου εσώρουχα και σερβιέτες ειδικά για την περίπτωση, κανένα παυσίπονο ίσως σε συννενόηση με το γιατρό και κάτι να τσιμπάς και να πίνεις στα ενδιάμεσα των γευμάτων(το βραδυνό ειδικά έρχεται πολύ νωρίς και μέχρι την άλλη μέρα το πρωί λυσσάς λιγάκι) Πάντως όπως είπα έχει ψυγειάκι και ψυγείο νερού σε κάθε διάδρομο.

Σου προσφέρουν την επιλογή να κάνεις έξτρα εξετάσεις για μεταβολικά νοσήματα στο μωρό για 90ευρώ(εμείς δεν τις κάναμε έτσι κι αλλιώς πρόκειται για ανίατες νόσους) και επίσης 50 ευρώ οι φωτογραφίες αν θέλεις να τις πάρεις που συνήθως τις παίρνεις. Προσωπικά δεν μου άρεσαν οι φωτό στο γένεσις, στο διαβαλκανικό είχαν καλύτερο φωτογράφο αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια. Αυτά και γενικά να ξέρεις όλες οι κλινικές είναι business και στα παίρνουν αλλά τουλάχιστον απόλαυσέ το όσο είσαι εκεί και σε έχουν σαν βασίλισσα :)

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Baboo εγώ γεννάω στο Γένεσης τέλη Μαΐου και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις χρεώσεις. Τι ακριβώς περιλαμβάνουν. Γιατί μας είπανε μία γενική τιμή για τα δωμάτια και τις χρεώσεις του παιδιάτρου και του αναισθησιολόγου και τέρμα. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις οι τιμές τι περιλαμβάνουν – αναλώσιμα κλπ.

 

Κόιταξε από τη δική μου εμπειρία στο τηλέφωνο μου έιχαν πει για τρίκλινο με Φ.Τ. 1680 και στο τέλος πληρώσαμε 2100 με τον αναισθησιολογο. Πάντως και από άλλους που συζητούσαμε εκεί στάνταρ τους βγήκε παραπάνω τουλάχιστον 200 ευρω, άρα υπολόγισε.Απλά δεν ξέρω μήπως ανεβάσαν τις τιμές από τον Ιανουάριο που έιχα ρωτήσει.Στο ΓΕΝΕΣΙΣ όλα αυτά.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω γέννησα στο Διαβαλκανικό τον περασμένο Οκτώβριο και έμεινα υπερευχαριστημένη. Δεν ξερω για ποιο λόγο ακούγονται διάφορα για το Διαβαλκανικό, μπορεί όντως να υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά αλλα δεν ισχύει για το σύνολο. Τώρα το οτι είναι γενικά ψιλοεκμετάλλευση η κλινική όντως ισχύει αλλά για αυτά που προσφέρει νομίζω ότι αξίζει. Πάντως και για το Γένεσις ισχύουν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο γενεσις και εμεινα πολυ ευχαριστημενη.εμεινα σε μονοκλινο α΄. το μονο που με τσατισε ειναι οτι ενα βραδυ κατα τις 10κ30 θυμηθηκε μια να ερθει και ειχα το μωρο.περασε χωρις να την δουν και μπηκε μεσα την ωρα του θηλασμου.βγηκε για λιγο να πει στον αντρα της να την περιμενει στο εστιατοριο και πηρα στη ρεσεψιον και τους τα εψαλλα.απο τοτε παντα με επαιρναν τηλ και με ειδιποιουσαν για το ποιος ηρθε και αν θελω να ερθει να με δει.

και τωρα να διευκρινησω το γιατι διαλεξα το γενεσις.

περασα μια τραγικη εμπειρια στο ιπποκρατειο.σε ενα χειρουργειο μου επαθα 3 ανακοπες εξαιτιας λαθος του γιατρου.χρειαστηκα πολλες φιαλες αιμα(19) και πλασμα(10).ειχαν και μου τα εβαλαν.

επειδη φοβομουν μην συμβει κατι τετοιο και στην γεννα ηθελα να παω παλι σε νοσοκομειο.ο γυναικολογος μου ομως που τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια,ειναι φιλος μας πολλα χρονια,με διαβεβαιωσε οτι και να γινει κατι αντιστοιχο στο γενεσις,εχουν τα μεσα να αντιμετωπιστει αμεσα.

οσο για το μωρο,υπαρχουν ολα τα μεσα για να αντιμετωπισουν οποιοδηποτε προβλημα προκυψει απλα πολλοι επιλεγουν το νοσοκομειο λογω κοστους.

αυτα ξερω και αυτα σας λεω.

εχω και τις τιμες απο τοτε που γεννησα εγω.αν καποια ενδιαφερεται ας στειλει πμ.

φιλακια σε ολες.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ .

Σερβιέτες, επιθέματα στήθους και εσώρουχα έχω προμηθευτεί δικά μου . Για Δίκλινο Β Μας είπανε 1980 το οποίο περιλαμβάνει και τον αμοιβή του παιδιάτρου και του αναισθησιολόγου μαζί με την ένεση. Τα παυσίπονα και τα αναλώσιμα του χειρουργείου μας είπανε ότι είναι εξτρα . Επίσης για καισαρική μας είπαν ότι είναι 400 Ευρώ φθηνότερα γιατί το ποσό αυτό το παίρνει η Κλινική από το ΙΚΑ

Όλα αυτά χωρίς την αμοιβή του γυναικολόγου που είναι άλλο θέμα. Ήθελα να ρωτήσω και το εξής. Οι νοσοκόμες ήταν γενικά συνεργάσιμες όσο αφορά τον θηλασμό και τα σχετικά .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνεργασιμες και προθυμες ειναι γενικα πολυ αλλα στο θηλασμο διαφερουν πολυ μεταξυ τους. Λίγες ειναι πραγματικα καλες και αφιερωνουν λιγο χρονο παραπάνω. Προτεινω να πας πολυ διαβασμένη, να εντοπίσεις ποια ξέρει και έχει διάθεση και να την βάλεις να σε βοηθήσει και τέλος να επιμένεις πολύ!!!!

καλή επιτυχία

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, άντε να δούμε. Ο θηλασμός είναι ένα θέμα που με καίει πολύ. Έχω πάρει κάποια βιβλία τα οποία θα αρχίσω να διαβάζω από 01/05 που θα σταματήσω. Τέλος Μαΐου γεννάω και ελπίζω να τα προλάβω .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα θελαμε και εμεις να καταθεσουμε την εμπειρια μας απο τον γαληνο γιατι πραγματικα η εμπειρια μας ηταν παρα πολυ ευχαριστη.Πιστευουμε οτι η καθε μια περναει την δικη της εμπειρια αλλα παιζει και μεγαλο ρολο οι συνθηκες που θα συναντησεις.Κατ αρχην η απαντηση του γιατρου μας στο ακουσμα του γαληνου ηταν <μια τιμια κλινικη>.Μετα απο δυο αναγνωριστικες επισκεψεις πηραμε την αποφαση γιατι ηταν ενα πολυ φιλικο περιβαλλον,εμπειρες και ευγενικες μαιες και προσιτες τιμες.Μπηκαμε την Δευτερα 18/5 και επειτα απο 10 ωρες ωδεινων μπηκαμε για καισαρικη και αποκτησαμε την κουκλα μας.Καθολη την διαρκεια των ωδεινων ειμασταν μαζι με την γυναικα μου και της εδινα θαρρος μαζι με την μαια πραγμα που θεωρω οτι ηταν οτι καλυτερο γιατι ενοιωθε ασφαλεια και της εφευγε ο φοβος.Καθησαμε τρεις μερες συνολο,ειχαμε μονοκλινο και ειχαμε το μωρο μαζι μας πραγμα που μας εκανε πιο <εμπειρη> την πρωτη μερα στο σπιτι.Το συνολικο κοστος ηταν 2460.Οι μαιες ηταν ευγενικες,προθυμες,υπερ του θηλασμου και κυριως εμπειρες.Φυσικα οχι ολες αλλα ενα ποσοστο 90%.Εμεις την συστηνουμε ανεπιφυλακτα χωρις να εχουμε καποιο οφελος αλλα οι καλοι επαγγελματιες διαφημηζονται μεσω τον ικανοποιημενων πελατων τους.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εγγυημενα η γενικη κλινικη για μενα ειναι η ιδανικοτερη!το εχω ψαξει το θεμα πολυ!Η αιθουσα τοκετων της απαρτιζεται απο μαιες οι οποιες ειναι εμπειρες.Πηγα και σε αλλες κλινικες να δω αλλα τελικα κατεληξα εκει.Εχει και μαιες που ασχολουνται αποκλειστικα με τον τοκετο και θηλασμο.Αν χρειαστει καποια ας μου πει να της συστησω τη δικη μου.Ειναι εκπληκτικη και με μεγαλη εμπειρια και εργαζεται εκει!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε 2 μηνες θα γεννησω!Επελεξα την γενικη κλινικη υστερα απο μεγαλη ερευνα μου στις ιδιωτικες κλινικες.Πριν 1 μηνα γεννησε η αδερφη μου εκει.Δεν εχω λογια να το περιγραψω απο το ποσο την βοηθησαν ολες οι μαιες της αιθουσας τοκετων.Ημουν μεσα στον τοκετο της αδερφης μου.Ηταν μια μαια γυρω στα 40 περιπου η οποια την βοηθησε μετα και στον θηλασμο οπως και τα κοριτσια του 5 ου οροφου ειναι αξια συγχαρητηριων.Επισης στην αιθουσα τοκετων μια μικρη σε ηλικια πολυ ξανθια κοπελα η οποια ηταν απαιχτη και πολυ καλη στη δουλεια της.Μεχρι και η προισταμενη ηταν στον τοκετο.Και η μαια μου εργαζεται εκει.Λοιπον προτεινω χωρις δευτερη σκεψη γενικη κλινικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο προσωπικη εμπειρια θα πω μακρια απο τη Γενικη....

Ειναι απαραδεκτη.....

Γιατι να πρωτοπω?

Για της μαιες?Για την καθαριοτητα?Για τους χωρους?

Ολα χαλια!

Στις αιθουσες τοκετων ολα φαινονται μια χαρα...Οταν ομως ερθει η ωρα να πας στα δωματια ειναι σκετη απογοητευση...

Μακρια κοριτσια...

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νατάσα μου κάνει εντύπωση το οτι είσαι αρνητική για την ΓΕΝΙΚΗ. Εγώ το πρώτο το γέννησα στο ιπποκράτειο και έπαθα σοκ....... Το δέυτερο το γέννησα στην ΓΕΝΙΚΗ και ήταν όλα καλά. Και το τρίτο εκεί εννοείτε. Και γενικός έχω ενα θέμα με την καθαριότητα

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλή προς όλες τις φίλες, λίγο μετράει το περιβάλλον όσο μετράει το προσωπικό.

η γενική κλινική είναι απ τις καλύτερες κλινικές της Θεσσαλονίκης σε προσωπικό, αναισθησιολόγους και μαίες.

εγώ γέννησα στο γέννεσις και ήταν μια απ τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου!η αναισθησιολόγος ήταν τόσο άσχετη που δε μπορούσε να μου κάνει επισκληρίδιο με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα σε πλάτη και μέση μετά από 2,5 χρόνια.Οι μαίες και νοσοκόμες τόσο ανίδεες που από τη μέση μέχρι τα γόνατα δεν ένιωθα τίποτα για μήνες!

Η τακτική του μαιευτηρίου κακή όπου με τα τόσα φάρμακα που μου χορήγησαν για τους πόνους που οι ίδιοι μου προκάλεσαν νοσηλεύτηκα εκ νέου στο ιπποκράτειο για λεχωειδή υπέρταση.

οι χλιδάτες κλινικές είναι μια χαρά για περιπτώσεις ¨εύκολες¨.όταν τα πράγματα δυσκολεύουν γίνονται επικίνδυνες!

αν ξαναγεννούσα στη Θεσσαλονίκη στο ιπποκράτειο θα πήγαινα,5 ημερών λεχώνα πήγα εκεί και βρήκα πιο ανθρώπινο περιβάλλον απ ότι στα μουράτα στέκια των θεσσαλονικιών επίτοκων.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

και η Γενική Κλινική και η Γένεσις ανήκουν στον ίδιο όμιλο

γέννησα στο Γένεσις και θα ξαναπάω χωρίς 2η σκέψη

 

το οτι η καθε μια έχει τη γνώμη της , είναι λογικό, πάντα και παντού μπορεί να γίνουν λάθη,

εγώ ότνα ρώτησα τον γιατρό μου που είναι καλύτερα γύρισε και μου είπε ότι όπου κι αν γεννήσω , αν κάτι συμβεί θα με πάνε στο Ιπποκράτειο οπότε...διάλεξα Γένεσις γιατί είναι πιο χλιδάτο...γιατρούς και μαίες θα τους είχα στην τύχη, είτε στην γενική , είτε στο γένεσις , αλλά επέλεξα τουλάχιστο τον χώρο!!!

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω επίσης ότι ο γιατρός μου δεν ήθελε το γέννεσις και με προέτρεπε να πάω γενική κλινική,δυστυχώς εγώ φταίω που δεν τον άκουσα!

 

μπορεί να είχε περισσότερα ποσοστά στην γενική:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γένησσα στη ΓΕΝΙΚΗ κ έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Οι μαίες στον τοκετό ήταν όλες πάρα πολύ καλές (γνώρισα κ τις νυχτερινές κ τις πρωινές :) κανένα παράπονο)! Κ στο δωμάτιο που πήγα (στον 6ο όροφο) όλες οι κοπέλες πολύ εξυπηρετικές (ή μάλλον σχεδόν όλες)! Μόνο 1-2 ήταν λίγο "ξινές", αλλά όποτε ήθελα κάτι απευθυνόμουν σε άλλες κοπέλες οπότε όλα καλά!

Όταν μου έφεραν το μωρό για πρώτη φορά ήρθε μια μαία κ μου έδειξε πως να βάζω κ να βγάζω το μωρό από το στήθος. Κ όσες μέρες ήμουν εκεί ξαναπέρασαν κ με ρώτησαν πως τα πάω με τον θηλασμό κ αν έχω απορίες!

Πάντως από θέμα καθαριότητας ήταν όλα άψογα! Κάθε λίγο κ λιγάκι όλο κ κάποιος θα παιρνουσε που θα είχε σχέση με τη καθαριότητα! Μέχρι κ η καθαρίστρια (η πρωινή) ήταν συμπαθέστατη, χαμογελαστή κ ευγενική!

Όπως καταλάβατε έμεινα ευχαριστημένη! :)

 

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάω στο Γέννεσις λόγω πάρκινγκ αλλά μετά από συζήτηση καταλήξαμε στο ότι στο Γέννεσις είναι μόνο μαιευτική κλινική κ αν χρειαζόμασταν κάποια άλλη ειδικότητα δεν θα υπήρχε κάποιος να μας εξυπηρετήσει! Πράγμα λίγο απίθανο αλλά...... εγω χρειάστηκα! Εμφάνισα κάποια σπυράκια κ ήρθε ένα βράδυ να με δει δερματολόγος! Αν ήμουν στο Γέννεσις δεν θα είχα αυτή τη δυνατότητα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νατάσα μου κάνει εντύπωση το οτι είσαι αρνητική για την ΓΕΝΙΚΗ. Εγώ το πρώτο το γέννησα στο ιπποκράτειο και έπαθα σοκ....... Το δέυτερο το γέννησα στην ΓΕΝΙΚΗ και ήταν όλα καλά. Και το τρίτο εκεί εννοείτε. Και γενικός έχω ενα θέμα με την καθαριότητα

 

Δεν εχω εμπειρια απο αλλη κλινικη γιαυτο δεν μπορω να εχω αποψη γενικα.

Συγκεκριμενα για τη Γενικη θα αναφερθω σε καποια απο τα αρνητικα που εντοπισα.

-Η καθαριστρια ερχοταν μια φορα τη μερα με αποτελεσμα στο τρικλινο που ημουν εγω η τουαλετα το απογευμα να ειναι χαλια.

-Η κουρτινα διπλα μου ηταν λερωμενη με αιματα

-Η τουαλετα ηταν υπερβολικα μικρη με αποτελεσμα να μην μπορει να κινηθει ευκολα μια λεχωνα εγχειρισμενη

-Στον 5ο οροφο που ημουν εγω ηταν αναμεικτες λεχωνες και γυναικες με εγχειρησεις σε γυναικολογικα πραγμα απαραδεκτο

-Οι μαιες ηταν αγενεις πολλες φορες

-Οι χωροι ηταν του στυλ 'βαζω οσα ποιο πολλα κρεβατια γινεται για να τα αρπαξω'

και πολλα αλλα τα οποια δεν εχω το χρονο να αναφερω.

Το μονο θετικο ηταν ο αναισθησιολογος ο οποιος ηταν ενας απλα υπεροχος ανθρωπος.

Νομιζω οτι δεν αξιζουν τα 2000 ςυρω που εδωσα υπο αυτες τις συνθηκες...

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα.Εσεις που εισαστε απο θεσσαλονικη θα ηθελα πληροφοριες για το συγκεκριμενο νοσοκομειο οχι για γεννα.η μητερα μου θα χρειασθει να κανει μια εγχειρηση και θα θελαμε να γινει εκει καθως υπαρχει ενα συγκεκριμενο μηχανημα.ειναι νοσοκομειο κανονικο?μπορει να παει ο οποιοσδηποτε η πρεπει να πανε οσοι εχουν ικα μονο καθως ειδα οτι ειναι νοσοκομειο του ικα?σας ευχαριστω!φιλια!

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...