Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατι να δωσω ρυζαλευρο στον 5ο μηνα?


Recommended Posts

Πάντως οι δικές μου δεν έπαιρναν βάρος. Παρ'ολ'αυτά η παιδίατρος μου είχε πει " το θέμα δεν είναι να πάρουν άχρηστες θερμίδες και ναπαχύνουν, αλλά να πάρουν κάτι πολύτιμο" (εννοώντας θρεπτικό). Κι εγώ έδωσα κρέμες μετά το χρόνο και όχι για πολύ διάστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα.θα ηθελα τη βοηθεια σας.Το μωρακι μου ειναι 5 μηνων και 1 εβδομαδα,θηλαζει αποκλειστικα και μετα απο προτροπη του παιδιατρου αρχισαμε το ρυζαλευρο και το φρουτο εδω και μια εβδομαδα.Επειδη θηλαζει αποκλειστικα δεν ηθελα να ξεκινησω τροφες πριν τον εκτο,ομως το μωρακι δειχνει ετοιμο πραγματικα.Παρακολουθει τι τρωμε,κουναει και το στοματακι του σαν να τρωει οταν καποιος τρωει μπροστα του.Στην αρχη πιστευα οπως ειπε ο γιατρος οτι θα τρωει 1-2 κουταλακια και θα σταματαει,ετσι σκεφτηκα οτι απλα θα δοκιμαζει και δεν θα κανει γευμα.Το μωρακι ομως απο την πρωτη μερα εφαγε σχεδον ολο το φρουτο το πρωι,ρευτηκε και μετα απο μιση ωριτσα θηλασε.Το ιδιο και με το ρυζαλευρο το απογευμα!Εγω δεν θελω να δινω ρυζαλευρο γιατι θελω να τρωει αληθινες φυσικες τροφες.Ακομα ομως κι αν την θηλασω και της το δωσω μετα το τρωει σχεδον ολο!Μηπως τελικα το χρειζεται?Τι της προσφερει εκτος απο ζαχαρη?Μπορω να το αντικαταστησω με κατι αλλο?Μηπως της στερησω κατι?Σκεφτομουν να κοψω το απογευματινο και να δινω μονο φρουτο το πρωι και οταν κλεισει τον εκτο να ξεκινησω λαχανικα.Το μωρο μου ομως οταν τρωμε κατι σε μπολακι ενθουσιαζεται οταν μας βλεπει γιατι νομιζει οτι θα το ταισουμε κατι!!Αφου νιωθουμε και τυψεις να φαμε μπροστα της μηπως ζηλεψει!!Χτες ετρωγα γιαουρτι και οταν με κοιταξε ξανικα φωναξε και δακρυσε!!Μηπως παραειναι ετοιμο για στερεες και της το στερω?
Γεια σου...η γνωμη μου ειναι αφου θηλαζεις αποκλειστικα δεν χρειαζονται οι κρεμες κλπ τα παρεχεις ολα με τον θηλασμο,αν βλεπεις πως το παιδακι σου ειναι ετοιμο για στερεες τοτε μπορεις να ξεκινησεις με φρουτακια και αν θες διαβασε πολυ προσεκτικα τα παρακατω...η κοπελα τα τα λεει αναλυτικοτατα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697...καλη συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Μετά το χρόνο γιατί έδωσες κρέμες; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

 

Εννοούσα ότι αρχικά δεν ήθελα να δίνω κρέμες και όντως ως περίπου τους 12 μήνες έδινα γιαουρτάκι (κατσικίσιο και μετά αγελαδινό). Όταν πια αποθήλασα και έπιναν σκόνη, ξεκόλλησα και εγώ λίγο και άρχισα να εναλλάσσω το γιαούρτι με κρέμες, για ποικιλιά (και κυρίως ευκολία στις διακοπές). Κι αυτό όχι για πολύ όμως, άλλωστε μετά έτρωγαν ψωμί-τυρί, κουάκερ με μέλι κτλ. Δεν το προτείνω βέβαια. Απλώς ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο η πρώτη τροφή να είναι κρέμα. (Δυστυχώς τώρα η διατροφή μας έχει ξεφύγει λίγο - άλλο τόπικ αυτό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

 

Kι εμεις δεν φαγαμε ποτε ετοιμες κρεμες,μονο φρουτα-λαχανικα-κρεας.Το ιδιο θα κανω και με το μωρο.

 

Η κορη μου τρελαινεται για ολα τα οσπρια,λαχανικα,φρουτα κρεατικα κλπ.Οι περισσοτερες γνωστες μου που βλεπουν τι τρωει τους κανει εντυπωση,εμενα καθολου,ειμαι σιγουρη οτι αν ειχε μαθει στις γλυκες γευσεις δεν θα ετρωγε οτι τρωει τωρα.

 

Νινα νανα πολυ ωραια τα λεει ο γιατρος......

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο δεν είναι; Το είχα ανακαλύψει όταν είχα μια διαφωνία επι του θέματος με τον αδερφό μου. Νομίζω είναι πολυ λογικο και το βλέπω στα τρία ανιψια μου που ΟΛΗ μέρα τρώνε σοκολάτες και γλυκά και σχεδόν τίποτα άλλο. Μεγάλωσαν με κρεμες και μπισκότα! Δε λέω οτι ευθύνεται αυτο αλλα είναι ένας παράγοντας που επηρεάζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολυ λογικο και το βλέπω στα τρία ανιψια μου που ΟΛΗ μέρα τρώνε σοκολάτες και γλυκά και σχεδόν τίποτα άλλο. Μεγάλωσαν με κρεμες και μπισκότα! Δε λέω οτι ευθύνεται αυτο αλλα είναι ένας παράγοντας που επηρεάζει.

Όλα ένας παράγοντας τα επηρεάζει και ψάξε να βρεις τι έχει σχέση με τι!

 

Εμείς κάναμε ακριβώς τη διατροφή που μας έδωσε ο παιδίατρος, αρχίσαμε με ρυζάλευρο, φάγαμε όλες τις κρέμες μας κανονικά (βανίλια, φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμα) κι όμως ο μικρός τώρα τρώει τα πάντα - ΟΛΑ τα φρούτα, ΟΛΑ τα λαχανικά, κρέας, αυγό, γιαούρτι, τυρί, και δεν έχει καμία προτίμηση στα γλυκά. Θα φάει ας πούμε αν του δώσω μπισκότο, αλλά θα φάει εξίσου και σπιτικό μάφιν με ελάχιστη ζάχαρη ή μήλο ή μπανάνα ή κρακεράκια άγλυκα. Σοκολάτες δεν τρώει και γλυκά σπάνια παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφική συμπεριφορά που περιγράφω παραπάνω φάνηκε στα ανιψια μου κυρίως στις ηλικίες 5-11 χρόνων.

Επαναλαμβάνω οτι δεν είπα οτι ευθύνεται αυτο. Ίσως έπαιξε κάποιο ρόλο ίσως όχι.

Marija είσαι πολυ τυχερή που ο μικρός σου είναι καλοφαγος. Τι ηλικία έχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου καλό, άλλο πράγμα είναι η ΘΕΡΜΙΔΙΚΗ απόδοση και άλλο η ΘΡΕΠΤΙΚΗ αξία. Δεν σημαίνουν το ίδιο επειδή αρχίζουν και τα δύο από θ.

 

Η βασική τροφή ενός μωρού 4-8 μηνών (σε αυτές τις ηλικίες δίνουν ρυζάλευρο όταν δίνουν) είναι το γάλα. Από το γάλα παίρνει όλες τις βιταμίνες που χρειάζεται και όχι από τις δύο κουταλίτσες φρούτα ή λαχανικά που θα φάει αν θα φάει. Όταν αντικαθιστάς το γάλα με ένα ή δύο γεύματα χαμηλότερης θερμιδικής απόδοσης όπως είναι τα φρούτα και τα λαχανικά, ενδέχεται να δεις μείωση στο βάρος, ενδεχομένως και έλλειψη σιδήρου. Γι' αυτό οι περισσότεροι παιδίατροι προτίνουν να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο: και το κουτάλι συνηθίζει πιο εύκολα, και θερμίδες παίρνει, και βιταμίνες-σίδηρο.

 

Τώρα αν ένα μωράκι στην ηλικία των 5 μηνών είναι 8 κιλά και τσακίζει στο κάθε γεύμα 2 μπανάνες, και μέχρι να μπει στον 6ο τρώει 100 γραμμάρια κρέας κάθε μεσημέρι, φαντάζομαι ότι κανένας παιδίατρος δεν θα του δώσει ρυζάλευρο γιατί προφανώς δεν το χρειάζεται. Εδώ συζητάμε με ποιο σκεπτικό δίνεται το ρυζάλευρο. Ε αυτό είναι το σκεπτικό. Αν δεν σου αρέσει το σκεπτικό, δεν του δίνεις. Δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις επειδή το λέει ο παιδίατρος. Τι παραπάνω ξέρει ο παιδίατρος στην τελική....

 

πραγματικα αδυνατω να καταλάβω τη λογική σου....

δηλαδη το ρυζαλευρο περιέχει θρεπτικά συστατικά και σιδηρο και τα φρούτα και τα λαχανικά όχι?????????????

επίσης το ρυζάλευρο πως απέκτησε σιδηρο και βιταμινες????

το επεξεργαστηκαν και τις έβαλαν μέσα....

τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν τις δικές τους βιταμίνες χωρις να επέμβει κανένας...

 

οσο για τη θρεπτικη απόδοση και τη θρεπτική αξία θα συμφωνησω....

το ρυζάλευρο έχει μεγάλή θρεπτικη απόδοση αλλά μηδαμινη θρεπτική αξία...ομοίως και οι μπισκοτόκρεμες,κλπ...

δηλαδη παίρνεις θερμίδες χωρις να σου προσφερει τίποτα ουσιαστικό....

δεν είναι τυχαίο που οι διατροφολόγοι όταν θέλουν να βοηθησουν κάποιον να παχυνει του συστηνουν να καταναλωνει παιδικές κρέμες τυπου μπισκοτοκρεμα,κλπ λογω των πολλών θερμιδων που περιέχουν...

 

και όσον αφορά τα λαχανικα και τα φρούτα φυσικα και 2 κουταλιές δεν αρκούν....γιαυτο ξεκιναμε εισαγωγη στερεων στον 6ο ώστε μέχρι 8 μηνων το παιδί να τρωει απ'όλα και να παίρνει τα απαραίτητα...κυρίως σιδηρο αφού το μητρικό γάλα περιέχει λιγότεραα σιδηρο απο τις σκόνες, ο οποίος ωστόσο να πούμε οτι είναι άμεσα απορροφησιμος απο τον οργανισμό του παιδιού σ εαντιθεση με το σιδηρο απο τη σκόνη.

 

Το ανθρώπινο είδος επιβίωσε και χωρίς φάρμακα. Άμα αρρωστήσει το παιδί σου, μην του δώσεις φάρμακο λοιπόν. Να το βλέπεις να ψήνεται στον πυρετό και να του λες: μωρό μου το ντεπόν είναι όλο χημικά, κρίμα είναι να στα δώσω που είσαι τόσο μικρούλι, άλλωστε το ανθρώπινο είδος επιβίωσε τόσα χρόνια χωρίς αντιπυρετικά και αντιβιώσεις, κάνε κι εσύ λίγο υπομονή..... :rolleyes:

 

Τι άλλο θα ακούσω η έρμη η μάνα!

 

η συγκριση σου ειναι άκυρη...

 

η ειρωνεια σου ασχολίαστη...

 

απλά αν το επαναλάβεις θα σου κάνω αναφορά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο Marija

Όταν αντικαθιστάς το γάλα με ένα ή δύο γεύματα χαμηλότερης θερμιδικής απόδοσης όπως είναι τα φρούτα και τα λαχανικά, ενδέχεται να δεις μείωση στο βάρος, ενδεχομένως και έλλειψη σιδήρου. Γι' αυτό οι περισσότεροι παιδίατροι προτίνουν να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο.

 

Αρχικό μήνυμα απο Marija

Κοριτσάκι μου καλό, άλλο πράγμα είναι η ΘΕΡΜΙΔΙΚΗ απόδοση και άλλο η ΘΡΕΠΤΙΚΗ αξία. Δεν σημαίνουν το ίδιο επειδή αρχίζουν και τα δύο από θ.

 

Δηλαδή βρε παιδιά πόσες παραπάνω θερμίδες έχει το ρυζάλευρο από μία πατάτα ή μία μπανάνα; Επίσης γιατί αυτή η εμμονή με το βάρος; Είναι δυνατόν να πάθει ασιτία το παιδάκι από τη στιγμή που του δίνουμε να τρώει όσο θέλει, ας είναι και λίγο; Αν έχει έλλειψη σιδήρου αυτό είναι άλλο. Τότε όμως μιλάμε για τη θρεπτική αξία των τροφών και όχι τη θερμιδική.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

tweety79 οταν στον 5ο μηνα μπηκαμε στις στερεες κ δεν θελαμε να δωσουμε επεξεργασμενες τροφες,η γιατρος μας ειπε αν θελουμε να δωσουμε ρυζι για σουπα(καρολινα η γλασσε),βρασμενο καλα,με λιγο φρεσκο λαδακι κ 3-4 σταγονες λεμονακι προαιρετικα.Εμεις περναμε βιολογικο ρυζακι.Και πολυ υγιεινο ειναι,κ βασικη τροφη για το μωρο κ πολυ οικονομικοτερο σε σχεση με τις κρεμες.Μπορεις να το κανεις κ ρυζογαλο με το γαλα σου κ οχι με θηλαστρο αλλα να το βγαλεις με το χερι,δεν ειναι τιποτα.Ρωτα τον παιδιατρο σας να δεις την αποψη του για το ρυζακι.φιλια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε παιδιά πόσες παραπάνω θερμίδες έχει το ρυζάλευρο από μία πατάτα ή μία μπανάνα;

Ε όπως και να το κάνεις, το ρυζάκι από μια μπανάνα (ή ένα μήλο ή ένα αχλάδι) έχει παραπάνω θερμίδες.

 

Μακάρι να ίσχυε το αντίθετο :lol:

 

Με την πατάτα φαντάζομαι ότι έχουν λίγο-πολύ τις ίδιες, αλλά τα περισσότερα μωράκια όταν πρωτοξεκινάνε να τρώνε "στερεές" στην ουσία δεν τρώνε στερεές αλλά νερουλές, και το ρυζάλευρο βολεύει ως προς αυτό γιατί μπορείς να το κάνεις όσο νερουλό θέλεις και επίσης μπορείς να το ανακατέψεις με γάλα και επειδή το ρύζι δεν έχει έντονη γεύση, παίρνει τη γεύση του γάλακτος, στην οποία το μωρό είναι συνηθισμένο. Επίσης δεν τρώνε μία πατάτα ή μια μπανάνα στην καθισιά, μερικά τρώνε μόνο 1-2 κουταλίτσες από τα κανονικά φαγητά, ενώ τις κρέμες τις προτιμούν γιατί τους έρχονται πιο εύκολες. Για τα περισσότερα μωράκια είναι ένα μικρό σοκ, εκεί που έχουν συνηθίσει να ρουφάνε γαλατάκι, ξαφνικά πρέπει να μάθουν να καταπίνουν, να παίρνουν φαγητό με κουτάλι, να συνηθίσουν την αίσθηση των στερεών τροφών αλλά και τη γεύση τους, και φυσικά να μάθουν να τις ...αφοδεύουν κιόλας. Είναι πολλά αυτά στα οποία πρέπει να συνηθίσουν με τη μία. Το ρύζι γίνεται πιο εύκολα ανεκτό από άλλες τροφές, άλλωστε κι εμείς όταν δεν νιώθουμε καλά, ρύζι δεν τρώμε; Δεν λέμε, σήμερα πονάει το στομάχι μου, ας φάω ένα αχλάδι και να πιω κι ένα χυμό πορτοκάλι :wink:

 

Πάντως εξαρτάται και από το παιδί. Η κόρη μιας φίλης μου έφαγε για πρώτο γεύμα στερεών μια ολόκληρη μπανάνα. Αυτό το μωράκι όπως καταλαβαίνεις δεν έφαγε ποτέ κρεμούλες.

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο σκεφτομαι ρε κοριτσια.οτι ολα τα μωρακια το τρωνε για καποιον λογο θα το δινουν.Πηρα της frezylac με γαλα και βανιλια.Ποιο ειναι αυτο χωρις ζαχαρη?Και ολα αυτα που εχει εκει μεσα ειναι καλα για μωρο και πρωτη τροφη?Και παλι αν δεν ητανε θα το τρωγαν τοσα μωρα τοσα χρονια τωρα?

΅

Αγλυκες εντελώς είναι οι βιολογικές κρέμες της holle!Θα τις βρεις σε καταστηματα βιολογικών προϊόντων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα και χρονια πολλα σε ολες μας!!Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ που προσπαθησατε να με βοηθησετε.Ειμαι καινουρια μαμα και μεγαλωνω το μωρακι μου μονη μου με τον αντρα μου χωρις καμια βοηθεια απο κανεναν και αγωνιουμε μηπως του στερησουμε κατι η μηπως το επιβαρυνουμε με κατι.Θελω να το κανω καλο ανθρωπο και γερο οργανισμο.Ξερω οτι δεν θα ζησει αποστειρωμενο σε γυαλα,ουτε θα το ηθελα αλλωστε.Συμφωνω και γω οτι δεν θελω να μεγαλωσει το παιδι μου με σκονες.Ειχα αποφασισει να δωσω το κουτι που αγορασα και οταν τελειωσει να μην της ξαναδωσω.Σημερα το πρωι ομως που διαβασα τα μην ολων σας πεταξα και το κουτι.Αποφασισα να μη του δωσω καμια σκονη οπως μου ελεγε και το ενστικτο μου απ την αρχη.Και αν φαινεται περιεργο σε μερικους που θα το ακουσουν δεν με πειραζει.Αλλωστε περιεργο φαινεται στους περισσοτερους που θηλαζω και μαλιστα χωρις συμπληρωμα!!!Χτες που ημουν στο σουπερμαρκετ ειχα μπροστα μου 2μαμαδες.Η μια παραπονιοταν στην αλλη οτι το παιδι της δεν ετρωγε την κρεμα απ τα γυαλινα βαζακια!!""και τα χει προσφορα αλλα αυτο δεν τα τρωει με τιποτα""ελεγε.Και ειχε αναγκαστει να αγορασει κανονικα φρουτα!!Δεν ξερω αλλα αυτο καπως μου ακουγεται...Αυτο που ελεγε ομως δεν εκανε κανεναν να αντιδρασει.Αν ελεγε οτι δεν του δινω σκονη γαλα η σκονη ρυζαλευρο πολυ φοβαμαι πως θα ακουγε....

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε το ένστικτο σου κοπέλα μου....

ειναι οτι καλύτερο!!!

εννοείται οτι ακολουθούμε και τις οδηγιες των παιδιατρων όσον αφορά τη σειρα με την οποία πρέπει να εισάγουμε τις τροφές στο μωρό...

 

Ωστόσο, μην κρινεις τις κοπέλες που χρησιμοποιούν βαζάκια, σκόνες ή οτιδηποτε....

ο καθένας κάνει οτι κρίνει καλύτερο...αυτό που για εσένα δεν είναι καλό, για εκείνες είναι....δε νομίζω οτι κάποια μανούλα δε θέλει το καλυτερο για το παιδί της άλλωστε!

 

όσο για το θηλασμό κλείσε τα αυτιά σου....

θήλασα 28 μήνες....άκουσα πολλά....αν έπαιρνα στα σοβαρα έστω και το 1/4 όσων μου έλεγαν και κυρίως η παιδίατρος, στο 6μηνο θα έπρεπε να έχω σταματησει....

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε το ένστικτο σου κοπέλα μου....

ειναι οτι καλύτερο!!!

εννοείται οτι ακολουθούμε και τις οδηγιες των παιδιατρων όσον αφορά τη σειρα με την οποία πρέπει να εισάγουμε τις τροφές στο μωρό...

 

Ωστόσο, μην κρινεις τις κοπέλες που χρησιμοποιούν βαζάκια, σκόνες ή οτιδηποτε....

ο καθένας κάνει οτι κρίνει καλύτερο...αυτό που για εσένα δεν είναι καλό, για εκείνες είναι....δε νομίζω οτι κάποια μανούλα δε θέλει το καλυτερο για το παιδί της άλλωστε!

 

όσο για το θηλασμό κλείσε τα αυτιά σου....

θήλασα 28 μήνες....άκουσα πολλά....αν έπαιρνα στα σοβαρα έστω και το 1/4 όσων μου έλεγαν και κυρίως η παιδίατρος, στο 6μηνο θα έπρεπε να έχω σταματησει....

 

 

Εννοειτε οτι δεν κρινω καμια μανουλα.Απλα μου εκανε τοση εντυπωση...Οσο για το θηλασμο...το πιο ομορφο πραγμα στον κοσμο και να σου δημιουργουν ενοχες...δεν πειραζει.Η επιβεβαιβεωση ερχεται απ το μωρακι μου που οταν τελειωνει το γαλατακι του γυρναει,με κοιταει και μου χαμογελαει!Λοιπον σημερα δοκιμασε το μπεμπε πρωτη φορα μπανανα και τρελαθηκε!Την εφαγε ολη!!!Ευτυχως διαλεξα μια μικρη γιατι πρωτη μερα ειναι.Νομιζω οτι μου μοιαζει,και γω τρελαινομαι για φρουτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει καθόλου γιατί το μωρό μου είναι ακόμη μικρό και είναι ίσως ηλίθια ερώτηση: Δεν μπορούμε το ρύζι να το βράσουμε πολύ (να γίνει λαπάς), να το περάσουμε και μια δυο φορές απ' το μπλέντερ και να το δώσουμε στο μωρό;

 

Κι εγώ κάπως έτσι έκανα. Μόνο που οι δικές μου άρχισαν τόσο αργά να τρώνε κάτι εκτός από γάλα, που δεν το έλιωνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα,ετσι το βλεπω και εγω απλα φοβαμαι μηπως κανω κατι λαθος.Αναρωτιεμαι οι γιαγιαδες μας τι δινανε που δεν υπητχαν κουτια και ΤV να τα διαφημισει...

 

κουρκουτη απο καλαμποκισιο αλευρι, γαλα κατευθειαν απο την κατσικα ή την προβατινα ή την αγελαδα, αυγο, ζουμι απο το δικο τους φαγητο, χαμομηλι..

Link to comment
Share on other sites

κουρκουτη απο καλαμποκισιο αλευρι, γαλα κατευθειαν απο την κατσικα ή την προβατινα ή την αγελαδα, αυγο, ζουμι απο το δικο τους φαγητο, χαμομηλι..

Δεν θέλω να σε στεναχορέσω αλλά...οι γιαγιάδες έδιναν ρυζάκι βρασμένο με λάδι και αλάτι,το γάλα επουδενί κατευθείαν από την κατσίκα κ.λ.π.(έτσι κι αλλιώς είναι απαγορευτικό)αλλά βρασμένο με ένα κιλό ζάχαρη(τότε δεν υπήρχαν ψυγεία αλλά τα γνωστά"φανάρια" ή πηγάδια εντός του σπιτιού και η ζάχαρη λειτουργούσε ως συντηρητικό) και το τελευταίο...η γιαγιά μου γέννησε δεκατρία παιδιά και της έζησαν τα εφτά...δεν νομίζω πως το μοντέλο ζωής της θεωρείται πρότυπο.Από την άλλη βέβαια κι εγώ προτιμώ το κανονικό φαγητό.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα τις προηγουμες απαντησεις ,αλλα αν το μωρο σου θηλαζει απο εσενα δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις ρυζαλευρο και μαλιστα απο τοσο νωρις.το μητρικο γαλα δεν συγκρινεται με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονω μεχρι το επομενο ραντεβου με την παιδιατρο που θα μου δωσει οδηγιες για στερεα τροφη. Ακριβως 4 μηνων ο μπεμπης ειχε βαρος 8.300 και 68 υψος. Μεχρι τον αλλο μηνα που θα φτασει????Τι θα μου προτεινει αραγε?Φανταζομαι ΟΧΙ ριζαλευρο....?!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

tweety δεν υπάρχει κανένας λόγος τα μωρά να τρώνε 5 μηνών, πόσο μάλλον τυποποιημένα ή εμπλουτισμένα υποκατάστατα τροφίμων! Αυτά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αν θέλεις. Αυτό το "να μάθουν στο κουτάλι" μου φαίνεται τόσο αστείο. λες και δεν θα μάθουν με κανονικές τροφές.

 

geonik και εμείς έτσι, 9400 με αποκλειστικό θηλασμό και είναι 6 μηνών. Ξεκινάμε δειλά δειλά τα φρουτάκια και μετά λαχανικά και κρέας. Προχθες τον είδε παιδίατρος άλλη απο τη δική μας και μας είπε να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο κάτι που φυσικά δεν θα κάνω :) μιας και δεν έδωσα ούτε στην κόρη μου τυποποιημένα τρόφιμα και τίποτα δεν της έλειψε. Και μετά το έτος που ξεκινάει η φιλολογία του τί γάλα δίνουμε, με βιταμίνες και σίδηρο και ασβέστιο εξτρα, και αυτά τα έγραψα όλα και έδωσα σιγά σιγά γάλα φρέσκο. Το τί μάρκετινγκ πέφτει για να προωθηθούν αυτά δεν λέγεται. Για να μη μιλήσουμε για μπονους στους γιατρους ταξιδάκια κτλ. Σκέψου τί θα χάνανε αν θηλάζανε όλες οι γυναίκες (και πέραν του έτους!!) και δίνανε "μόνο" φυσικές τροφές..

 

Με γάλα κατσίκας πιστεύω έχουν μεγαλώσει πολλά παιδιά και άβραστο (και μάλλον χωρίς ζάχαρη αν υπήρχε κατσίκα κοντά) αλλά δεν προτείνεται. Πρέπει να έχει υποστεί παστερίωση το γάλα.

 

Βαζάκι με φρούτα που δεν έχουν συντηρητικά και είναι στον ατμό είχα πάρει μερικές φορές για έξω χωρίς τύψεις :) Το φαγητό όμως μια δυο φορές που της είχα δώσει το μετάνιωσα. Το απόγευμα είχα πάρει και μπισκοτάκια Nutricia που λιώνουν στο στόμα για να κόβουν την πείνα όταν ήθελα. Πολύ εύκολος τρόπος προετοιμασίας φαγητού ήταν το οτι έβραζα το κρέας 1 κιλό σε μεριδούλες, το έβαζα κατάψυξη όσο δεν τρώγαμε την ίδια μέρα, το ίδιο και το κοτόπουλο. Τα λαχανικά στον ατμό κάθε μέρα φρέσκα σε 20 λεπτά έτοιμα. Έβγαζα ένα κομματάκι κρέας από την κατάψυξη καθημερινά το πρωί και το μεσημέρι τα άλεθα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...