Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Κυριε Χριστόπουλε,

 

Καλησπέρα! Το ιστορικό μου συντομα έχει ως εξής:

Έχω ενδομητρίωση από το 2011, έχω κάνει λαπαροσκόπηση το 2011 για αφαίρεση κύστεως στην αριστερή ωοθήκη, όπου δεν βρέθηκαν άλλες εστίες ούτε συμφύσεις. Ακολούθησα θεραπεία με 2 τριμηνιαίες Arvekap. Ιανουάριο 2012 ήρθε η πρώτη περίοδος μετά τις ενέσεις. Δεν μπήκα σε προσπάθειες τεκνοποίησης τότε διότι δεν ήμουν έτοιμη γι αυτό.

Τον Ιανουάριο 2013 και τον Μαίο 2014 είχα δυο βιοχημικές κυήσεις οι οποιες ήλθαν μετά από δύο μήνες μόνο επαφών έκαστη φορά και υπο πίεση κι άγχος λόγω της ενδομητρίωσης και των κινδύνων υποτροπής που εμπεριέχει. Λόγω του έντονου στρες εγώ κι ο σύζυγός μου, κάναμε αυτοσχέδια σπερματέγχυση στο σπίτι λόγω του ότι ο σύζυγος είχε δυσκολία εκσπερμάτισης εντός κόλπου. Το άγχος όπως βλέπετε έβλαψε πολύ και τη διαδικασία. Ίσως εκεί να οφείλονται κι οι βιοχημικές;; Δεν ξέρω.

Τότε μετα τη δεύτερη βιοχημική, έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας , αντιφωσφολιπιδικου, ορμονολογικές και ζαχαρο, όπου όλα ήταν φυσιολογικά. Μόνο η προλακτίνη ήταν λίγο τσιμπημένη , όμως ρυθμίστηκε άμεσα με μισό χαπάκι dostinex την εβδομάδα, αγωγή που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα κι είναι όλα εντάξει.

Από τον Ιούλιο 2014 ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές, χωρίς αυτοσχέδια πειράματα, πεισμώσαμε μετά από όλα αυτά και ξεκίνησε κι η επιθυμία για παιδάκι. Τον Ιανουάριο του 2015 μένω έγκυος, δυστυχώς εξωμήτριο. Αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα μαζί με το κύημα, και καυτηριάστηκε μία μικρή κύστη ενδομητρίωσης στα δεξία (υποτροπή), λύση λίγων συμφύσεων στα αριστερά απ όπου είχε γίνει το πρώτο χειρουργείο και καυτηριασμός πολύ μικρού ινομυώματος ανευ σημασίας στη μήτρα. Η δεξια σάλπιγγα καλή κι αισιόδοξη, σας λέω λόγια του γιατρού μου.

 

Ο γιατρός μου είπε σε επόμενη κύηση να πάρω προγεστερόνη και Salospir και ενέσεις innohep. Ποια η γνώμη σας για την αγωγή αυτή;

 

Επίσης, μου είπε να μη κάνω σαλπιγγογραφία, πως ο κίνδυνος για τυχόν φλεγμονή υπάρχει σε μια σαλπιγγογραφία και πως ότι είναι να γίνει θα γίνει.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Δεν συμφωνω... Η σαλπιγγογραφια οταν γινει σωστα δεν εχει σημαντικη πιθανοτητα φλεγμονής. Απλα απο τη στιγμη που εγινε λαπαροσκοπηση θα επρεπε να εχει ελεχθει κατα τη διαρκεια της επεμβασης η σαλπιγγα και ετσι να μη χρειαζεται σαλπιγγογραφια.

 

Απο τη στιγμη που ειχατε μια κυηση που προχωρουσε (αλλά ετυχε να ειναι εξωμητρια) τοτε δεν θεωρω απαραιτητη τη ληψη ηπαρινης. Ομως για προληπτικους λογους θα σας συστηνα να την παρετε.

 

Αυτο που θα ελεγα ειναι να εχετε μια σωστη παρακολουθηση. Δεν νομιζω οτι πρεπει να αφηνετε τα πραγματα στην απολυτη τυχη γιατι ετσι θα κουραστειτε πολυ περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ, ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΩΣΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΧΑ ΡΟΖ ΑΙΜΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΣΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ 8081 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ 12735. ΩΣΤΟΣΟ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΦΕ ΕΚΚΡΙΣΕΙΣ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 30/04/15 ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ. ΑΡΧΙΚΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΣΑΛΟΣΠΙΡ, FILICIN KAI YUTROGESTAN ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΣΑΛΟΣΠΙΡ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ;;

 

 

Τα φαρμακα τα κοβουμε οταν εχουμε κοκκινο αιμα και οχι με καφε... Το καφε σημαινει παλιο αιμα. Τωρα που σταματησε το αιμα δεν ξαναρχισατε τα σαλοσπιρ???

Link to comment
Share on other sites

Κε Χριστόπουλε καλημέρα,

 

Ηθελα να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας στο εξής:

Η κόρη μου είναι 10 χρονών και 6 μηνών και εδώ και 3 χρόνια ακριβώς κάνουμε θεραπεία

με arvekap 11.25 για πρώιμη ήβη. Το ύψος της είναι αυτή τη στιγμή 1,47 και η θεραπεία πάει καλά κατά τα λεγόμενα της ενδοκρινολόγου μας και βάσει των εξετάσεων που κάνουμε. Η παιδίατρός μου μου πρότεινε να σταματήσω την ένεση ενώ η ενδοκρινολόγος ακόμα λέει να τη συνεχίσουμε για τουλάχιστον μέχρι να κλείσει τα 11. Εσείς τι θα προτείνατε; Ξέρω ότι είναι δύσκολο να μου πείτε την γνώμη σας χωρίς να ξέρετε το ιστορικό του παιδιού αλλά εσάς πότε είναι η γνώμη σας ότι πρέπει να σταματάει η συγκεκριμένη θεραπεία.

Ευχαριστώ

 

Εξαρταται απο το τι ακριβως εχει εμφανισει ενα παιδι ως αρχικο συμπτωμα. Φανταζομαι οτι πηγατε σε ενδοκρινολογο γιατι την εμπιστευοσασταν να χειριστει το θεμα του παιδιου σας, περισσοτερο απο οσο την παιδιατρο σας. Τι σας κανει τωρα να αλλαζετε γνωμη και να εμπιστευεστε περισσοτερο την παιδιατρο και λιγοτερο την ενδοκρινολογο??? Αν υπαρχει θεμα εμπιστοσυνης τοτε πρεπει να σκεφτειτε να αλλαξετε γιατρο. Αν οχι τοτε συνεχιστε αυτο που σας λεει η ενδοκρινολογος που εμπιστευεστε!! Καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπου σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Δεν καταλάβετε την ερώτησή μου. Εγώ απλά ήθελα και μια 3η γνώμη.

Στην ενδοκρινολόγο πήγαμε μετά από παρότρυνση της παιδιάτρου μου λόγω

διότι κάναμε ακτινογραφία οστικης ηλικίας και είχε βγεί 2 χρόνια μεγαλύτερη από την ηλικία του παιδιού. Εχω απόλυτη εμπιστοσύνη και στις 2. Απλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς πότε κατά την γνώμη σας σταματάει η συγκεκριμένη θεραπεία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπου σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Δεν καταλάβετε την ερώτησή μου. Εγώ απλά ήθελα και μια 3η γνώμη.

Στην ενδοκρινολόγο πήγαμε μετά από παρότρυνση της παιδιάτρου μου λόγω

διότι κάναμε ακτινογραφία οστικης ηλικίας και είχε βγεί 2 χρόνια μεγαλύτερη από την ηλικία του παιδιού. Εχω απόλυτη εμπιστοσύνη και στις 2. Απλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς πότε κατά την γνώμη σας σταματάει η συγκεκριμένη θεραπεία.

Ευχαριστώ

 

Θα συνεχιζα την αγωγη για λιγο καιρο ακομα. Εξαρταται απο την προοδο των εξετασεων που θα κανετε κατα διαστηματα. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα γιατρε..θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι οι επιθυμητες τιμες tsh για να προχωρησει μια κοπελα στ εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων η σε μια κυηση..εγω εχω σημερα 2,43 ειναι απαγορευτικη τιμη?πρεπει να ακολουθησε αγωγη με τ4?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα γιατρε! Ειμαι απο Κυπρο και εγω και ο συζυγος μου εχουμε και οι 2 το στιγμα. Πριν ένα χρονο εγω σε ηλικια 25 και ο συζυγος μου 28 εμεινα εγκυος και οταν καναμε cvs το μωρο μας βρεθηκε να εχει συνδρομο down ενω δεν ειχε θαλασσαιμια. Μετα απο 3-4 μήνες εμεινα εγκυος ξανα αλλα στην 8η εβδομαδα περιπου αφου δεν βλεπαμε εμβρυο εκανα αποξεση. Μετα απο αυτο καναμε σχεδον ολες τις εξετασεις. Καρυοτυπο ζευγους που βγηκε φυσιολογικο ,dna σπερματος που και αυτο πολυ καλο μας ειπε ο γιατρος και εγω ορμονικες και καποιες αλλες που ηταν καλες . Εκανα και θρομβοφιλια και βρεθηκα να ειμαι ομοζυγη στον παραγοντα MTHFR667 και ετερωζυγη σε καποια αλλη που δεν την θυμαμαι. Τελικα αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη για να μην μπουμε στην διαδικασια διακοπης κυησης ξανα αν το εμβρυο ειχε θαλασσαιμια απο τα 4 εμβρυα που ειχαν φτασει σε βλαστοκυστες τα 3 ειχαν θαλασσαιμια και μονο το 1 ειναι υγιεις. Δεν καναμε εμβρυομεταφορα ακομη γιατι ο γιατρος μου πιστευει πως ειναι καλυτερο να ητεμει ο οργανισμος και η μητρα και μετα. Σε λιγες μερες θα κανω και υστεροσκοπηση για να αυξησουμε τις πιθανοτητες εμφυτευσης και να δουμε οτι ολα ειναι καλα! Πιστευετε οτι χρειαζετε να κανω ακομη καποια αλλη εξεταση πριν την εμβρυομεταφορα? Και αν πιστευετε με το ιστορικο μου αν θα εχουμε επιτυχια και θα καταφερω αυτη την φορα να γινω μανουλα. Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατρε θα σας παρουσιασω το ιστορικο μου για να με διαφωτισεται οσο καλυτερα γινεται.Ειμαι 31 χρονων.Εχω ενα ενδοτοιχωματικο ινομυωμα και πασχω απο hashimoto.Το 2010 διεκοψα εγκυμοσυνη.Το 2014 μενω ξανα εγκυος.Εναν μηνα πριν το θετικο τεστ εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και βρεθηκαν πολλοι μικροοργανισμοι.Δεν πηρα αγωγη αν και ειχα πολλα κιτρινωπα υγρα.Η εγκυμοσυνη ξεκινησε με καφε εκκρισεις και πονακια περιοδου κατι συνηθες για μενα αφου μια εβδομαδα πριν την περιοδο παρατηρουσα καφε υγρα.Εξαιτιας των καφε υγρων λοιπον που δεν οφειλονταν σε αποκκοληση πηρα προγεστερονη στο πρωτο τριμηνο.Στο τελος του α τριμηνου και ενω οι καφε εκκρισεις ειχαν σταματησει παρατηρησα κιτρινα υγρα.Οι γιατροι εξεταζαν το υγρο στο μικροσκοπιο χωρις να κανουν καλλιεργεια και ηταν καθησυχαστικοι.Πριν την αυχενικη εμφανιστηκαν σταγονες νερου που κρατησαν 5 ημερες και μετα την αυχενικη αφου εγινε και κολπικο ηπερηχογραφημα εμφανιστηκαν ροζ σταγονες.Εκανα καλλιεργεια ουρων και ηταν αρνητικη.οι κιτρινες εκκρισεις συνεχιζονται.Στην 22 εβδομαδα ταξιδευω αεροπορικως/2 ωρες πτηση και κανω τον β επιπεδου οπου ο γιατρος με πιεζει πολυ λογω κακης θεσης του εμβρυου.Ο τραχηλος 3.3.Ηδη εχω αρχισει να παρατηρω και παλι σταγονες νερου.Η ιδια κατασταση συνεχιζεται για 3 εβδομαδες και ξαφνικα την 25 εβδομαδα εμφανιζονται βλεννες καφε μπεζ και ενα κομματι σαν ζελε με ιχνη αιματος.Το ιδιο διαστημα πονουσε η πλατη και ειχα δυσκοιλιοτητα.Ο τραχηλος 2.9 και το αμνιακο φυσιολογικο.Οι καλλιεργειες ουρων αρνητικες.Να τονισω οτι ολες αυτες τις μερες ημουν υπερκινητικη.Μια εβδομαδα μετα 25 ΚΑΙ 6 ημερες ολικη ρηξη ημενων.Καλλιεργεις ουρων αρνητικες και κολπικου θετικες στο στρεπτοκοκκο.ο τραχηλος 3.Νοσηλευομαι για 3 εβδομαδες χανοντας συνεχως αμνιακα ,παιρνοντας αντιβιωση, τοκολυτικα ενδοφλεβιως, κανοντας κορτιζονες και αντιπηκτικες γιατι δεν σηκωνομουν απο το κρεβατι.Προγραμματιζεται καισαρικη λογω ελλειψης αμνιακου.5 μερες ομως πριν την καισαρικη αρχιζω να ποναω υποφερτα για ωρες ανα διαστηματα χωρις οι πονοι να καταγραφονται στο nst.χρειαστηκε να γινει κολπικη εξεταση με το χερι για να διαπιστωθει τελικα τελεια διαστολη και να γεννησω 28 κ 6 φυσιολογικα με ισχιακο.πιστευεται οτι εχει καποια σχεση ο στρεπτοκοκκος με την προωρη ρηξη...το γεγονος οτι οι πονοι δεν καταγραφονταν και δεν πονεσα ιδιαιτερα πολυ γεννωντας ευκολα εχει να κανει με ανεπαρκεια του τραχηλου...και τι ηταν τελικα αυτη η βλεννη σαν ζελε 1 εβδομαδα πριν σπασουν τα νερα...ο τραχηλος βεβαια κλειστος οταν εσπασαν.Προσπαθω να βγαλω ακρη για το τι θα κανω σε επομενη εγκυμοσυνη...Να κανω σαλπιγγογραφια για να διαπιστωσω τυχον ανεπαρκεια...να προβω σε περιδεση προληπτικα...Να αναφερω οτι 5 μηνες μετα τη γεννα στην κολπικη καλλιεργεια βρεθηκαν και παλι αποικιες στρεπτοκοκκου για τον οποιο δεν πηρα αγωγη αλλα και μυκητες απο τους οποιους απαλλαχτηκα συνεχιζω ομως την αγωγη προληπτικα για να μην υποτροπιασουν.Για να επιδιωξω εγκυμοσυνη δεν θα πρεπει πρωτα να απαλλαχτω απο τον στρεπτοκοκκο...εχω κιτρινες εκκρισεις που δεν μυριζουν ουτε αισθανομαι φαγουρα,καυσο κτλ.θα σας ημουν υποχρεη αν μου απαντουσατε.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Γυναίκα: ηλικία 34 - ορμονολογικές, κυτταρολογικές και κολπικες φυσιολογικές, υστεροσαλπιγγογραφια το ίδιο, υπερηχογράφημα: 1 ενδοτοιχωματικό ινωμύωμα δεξιού πλάγιου τοιχώματος 3,4 χ 2,9 που δεν επηρεάζει το ενδομήτριο - όλα τα άλλα φυσιολογικά, περίοδος κανονική - τεστ ωορρηξίας βγαίνει θετικό κάθε μήνα

 

Άντρας: ηλικία 34 - αρ. σπερματοζωαρίων: 18990000, συνολικός αριθ.: 100647000 κινητικότητα:

1η: 21 % ζωηρή, 6 % μέτρια, 6% νωθρή

2η: 19 6 5

6η: 6 0 2

24η:0 0 0

 

VSL=21.2μ/sec

ολικός αριθ. σπερματοζ. 1η ώρα: 6.2 εκατομ. /ml

 

φυσιολογικά: 8%

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα γιατρε! Ειμαι απο Κυπρο και εγω και ο συζυγος μου εχουμε και οι 2 το στιγμα. Πριν ένα χρονο εγω σε ηλικια 25 και ο συζυγος μου 28 εμεινα εγκυος και οταν καναμε cvs το μωρο μας βρεθηκε να εχει συνδρομο down ενω δεν ειχε θαλασσαιμια. Μετα απο 3-4 μήνες εμεινα εγκυος ξανα αλλα στην 8η εβδομαδα περιπου αφου δεν βλεπαμε εμβρυο εκανα αποξεση. Μετα απο αυτο καναμε σχεδον ολες τις εξετασεις. Καρυοτυπο ζευγους που βγηκε φυσιολογικο ,dna σπερματος που και αυτο πολυ καλο μας ειπε ο γιατρος και εγω ορμονικες και καποιες αλλες που ηταν καλες . Εκανα και θρομβοφιλια και βρεθηκα να ειμαι ομοζυγη στον παραγοντα MTHFR667 και ετερωζυγη σε καποια αλλη που δεν την θυμαμαι. Τελικα αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη για να μην μπουμε στην διαδικασια διακοπης κυησης ξανα αν το εμβρυο ειχε θαλασσαιμια απο τα 4 εμβρυα που ειχαν φτασει σε βλαστοκυστες τα 3 ειχαν θαλασσαιμια και μονο το 1 ειναι υγιεις. Δεν καναμε εμβρυομεταφορα ακομη γιατι ο γιατρος μου πιστευει πως ειναι καλυτερο να ητεμει ο οργανισμος και η μητρα και μετα. Σε λιγες μερες θα κανω και υστεροσκοπηση για να αυξησουμε τις πιθανοτητες εμφυτευσης και να δουμε οτι ολα ειναι καλα! Πιστευετε οτι χρειαζετε να κανω ακομη καποια αλλη εξεταση πριν την εμβρυομεταφορα? Και αν πιστευετε με το ιστορικο μου αν θα εχουμε επιτυχια και θα καταφερω αυτη την φορα να γινω μανουλα. Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Πιστευω και ευχομαι ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε θα σας παρουσιασω το ιστορικο μου για να με διαφωτισεται οσο καλυτερα γινεται.Ειμαι 31 χρονων.Εχω ενα ενδοτοιχωματικο ινομυωμα και πασχω απο hashimoto.Το 2010 διεκοψα εγκυμοσυνη.Το 2014 μενω ξανα εγκυος.Εναν μηνα πριν το θετικο τεστ εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και βρεθηκαν πολλοι μικροοργανισμοι.Δεν πηρα αγωγη αν και ειχα πολλα κιτρινωπα υγρα.Η εγκυμοσυνη ξεκινησε με καφε εκκρισεις και πονακια περιοδου κατι συνηθες για μενα αφου μια εβδομαδα πριν την περιοδο παρατηρουσα καφε υγρα.Εξαιτιας των καφε υγρων λοιπον που δεν οφειλονταν σε αποκκοληση πηρα προγεστερονη στο πρωτο τριμηνο.Στο τελος του α τριμηνου και ενω οι καφε εκκρισεις ειχαν σταματησει παρατηρησα κιτρινα υγρα.Οι γιατροι εξεταζαν το υγρο στο μικροσκοπιο χωρις να κανουν καλλιεργεια και ηταν καθησυχαστικοι.Πριν την αυχενικη εμφανιστηκαν σταγονες νερου που κρατησαν 5 ημερες και μετα την αυχενικη αφου εγινε και κολπικο ηπερηχογραφημα εμφανιστηκαν ροζ σταγονες.Εκανα καλλιεργεια ουρων και ηταν αρνητικη.οι κιτρινες εκκρισεις συνεχιζονται.Στην 22 εβδομαδα ταξιδευω αεροπορικως/2 ωρες πτηση και κανω τον β επιπεδου οπου ο γιατρος με πιεζει πολυ λογω κακης θεσης του εμβρυου.Ο τραχηλος 3.3.Ηδη εχω αρχισει να παρατηρω και παλι σταγονες νερου.Η ιδια κατασταση συνεχιζεται για 3 εβδομαδες και ξαφνικα την 25 εβδομαδα εμφανιζονται βλεννες καφε μπεζ και ενα κομματι σαν ζελε με ιχνη αιματος.Το ιδιο διαστημα πονουσε η πλατη και ειχα δυσκοιλιοτητα.Ο τραχηλος 2.9 και το αμνιακο φυσιολογικο.Οι καλλιεργειες ουρων αρνητικες.Να τονισω οτι ολες αυτες τις μερες ημουν υπερκινητικη.Μια εβδομαδα μετα 25 ΚΑΙ 6 ημερες ολικη ρηξη ημενων.Καλλιεργεις ουρων αρνητικες και κολπικου θετικες στο στρεπτοκοκκο.ο τραχηλος 3.Νοσηλευομαι για 3 εβδομαδες χανοντας συνεχως αμνιακα ,παιρνοντας αντιβιωση, τοκολυτικα ενδοφλεβιως, κανοντας κορτιζονες και αντιπηκτικες γιατι δεν σηκωνομουν απο το κρεβατι.Προγραμματιζεται καισαρικη λογω ελλειψης αμνιακου.5 μερες ομως πριν την καισαρικη αρχιζω να ποναω υποφερτα για ωρες ανα διαστηματα χωρις οι πονοι να καταγραφονται στο nst.χρειαστηκε να γινει κολπικη εξεταση με το χερι για να διαπιστωθει τελικα τελεια διαστολη και να γεννησω 28 κ 6 φυσιολογικα με ισχιακο.πιστευεται οτι εχει καποια σχεση ο στρεπτοκοκκος με την προωρη ρηξη...το γεγονος οτι οι πονοι δεν καταγραφονταν και δεν πονεσα ιδιαιτερα πολυ γεννωντας ευκολα εχει να κανει με ανεπαρκεια του τραχηλου...και τι ηταν τελικα αυτη η βλεννη σαν ζελε 1 εβδομαδα πριν σπασουν τα νερα...ο τραχηλος βεβαια κλειστος οταν εσπασαν.Προσπαθω να βγαλω ακρη για το τι θα κανω σε επομενη εγκυμοσυνη...Να κανω σαλπιγγογραφια για να διαπιστωσω τυχον ανεπαρκεια...να προβω σε περιδεση προληπτικα...Να αναφερω οτι 5 μηνες μετα τη γεννα στην κολπικη καλλιεργεια βρεθηκαν και παλι αποικιες στρεπτοκοκκου για τον οποιο δεν πηρα αγωγη αλλα και μυκητες απο τους οποιους απαλλαχτηκα συνεχιζω ομως την αγωγη προληπτικα για να μην υποτροπιασουν.Για να επιδιωξω εγκυμοσυνη δεν θα πρεπει πρωτα να απαλλαχτω απο τον στρεπτοκοκκο...εχω κιτρινες εκκρισεις που δεν μυριζουν ουτε αισθανομαι φαγουρα,καυσο κτλ.θα σας ημουν υποχρεη αν μου απαντουσατε.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

 

Αγαπητή φίλη,

ανεπαρκεια τραχηλου δεν φαινεται σε κανενα υπερηχογραφημα απο αυτα που αναφερετε. Αρα πιστευω οτι το πιο πιθανο ειναι να εγινε λοιμωξη των υμενων απο τα μικροβια και για αυτο να ειχατε και προωρο τοκετο. Θεραπευστε το μικροβιο και συνεχιστε κανονικα... Η μετρηση του τραχηλου στη νεα εγκυμοσυνη θα σας δειξει αν χρειαζεται να κανετε κατι ή οχι!

Link to comment
Share on other sites

Γυναίκα: ηλικία 34 - ορμονολογικές, κυτταρολογικές και κολπικες φυσιολογικές, υστεροσαλπιγγογραφια το ίδιο, υπερηχογράφημα: 1 ενδοτοιχωματικό ινωμύωμα δεξιού πλάγιου τοιχώματος 3,4 χ 2,9 που δεν επηρεάζει το ενδομήτριο - όλα τα άλλα φυσιολογικά, περίοδος κανονική - τεστ ωορρηξίας βγαίνει θετικό κάθε μήνα

 

Άντρας: ηλικία 34 - αρ. σπερματοζωαρίων: 18990000, συνολικός αριθ.: 100647000 κινητικότητα:

1η: 21 % ζωηρή, 6 % μέτρια, 6% νωθρή

2η: 19 6 5

6η: 6 0 2

24η:0 0 0

 

VSL=21.2μ/sec

ολικός αριθ. σπερματοζ. 1η ώρα: 6.2 εκατομ. /ml

 

φυσιολογικά: 8%

 

Εχετε πιθανοτητες αλλά λιγο μειωμενες λογο σπερματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Θα ηθελα τη γνωμη σας, αφου σας περιγραψω εν συντομια την κατασταση μου. Ειμαι 25 ετων. Εδω και 6 μερες εχω καθυστερηση. Να σημειωσω οτι τον περασμενο μηνα ειχα παρει αντιβιωση (augmentin) για 10 μερες λογω ιγμοριτιδας. Μαλιστα η ληψη του αντιβιοτικου σενεπεσε χρονικα με την περιοδο μου.

 

Επισης την προτελευταια ημερα της περιοδου μου (10 οκτωβριου), ειχα επαφη με το συντροφο μου χωρις τις απαραιτητες προφυλαξεις. 3 μερες μετα ξεκινησαν οι γονιμες μερες μου (στις 13 οκτωβριου), ενω η ωορρηξια μου ηταν στις 15 του ιδιου μηνα. Ο κυκλος μου διαρκει 28 μερες και ποτε μεχρι στιγμης δεν ειχα καθυστερηση η οποιαδηποτε ανωμαλια.

 

Υπαρχει περιπτωση η καθυστερηση αυτη να οφειλεται στη ληψη του αντιβιοτικου η θα επρεπε να εξετασω και το ενδεχομενο της εγκυμοσυνης; Μηπως θα επρεπε να περιμενω λιγο ακομα;

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Θα ηθελα τη γνωμη σας, αφου σας περιγραψω εν συντομια την κατασταση μου. Ειμαι 25 ετων. Εδω και 6 μερες εχω καθυστερηση. Να σημειωσω οτι τον περασμενο μηνα ειχα παρει αντιβιωση (augmentin) για 10 μερες λογω ιγμοριτιδας. Μαλιστα η ληψη του αντιβιοτικου σενεπεσε χρονικα με την περιοδο μου.

 

Επισης την προτελευταια ημερα της περιοδου μου (10 οκτωβριου), ειχα επαφη με το συντροφο μου χωρις τις απαραιτητες προφυλαξεις. 3 μερες μετα ξεκινησαν οι γονιμες μερες μου (στις 13 οκτωβριου), ενω η ωορρηξια μου ηταν στις 15 του ιδιου μηνα. Ο κυκλος μου διαρκει 28 μερες και ποτε μεχρι στιγμης δεν ειχα καθυστερηση η οποιαδηποτε ανωμαλια.

 

Υπαρχει περιπτωση η καθυστερηση αυτη να οφειλεται στη ληψη του αντιβιοτικου η θα επρεπε να εξετασω και το ενδεχομενο της εγκυμοσυνης; Μηπως θα επρεπε να περιμενω λιγο ακομα;

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!

 

Μπορειτε να κανετε ενα τεστ κυησης για να εχετε μια πρωτη εικονα. Παντως, σε γενικες γραμμες μια αδιαθεσια μπορει να προκαλεσει ανωμαλιες στον κυκλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα. Από χτες με πονάει η μέση μου σε σημείο που δεν μπορώ να κουνηθώ ούτε και να αλλάξω πλευρό αλλά αυτό είναι κάτι συνηθισμένο για εμένα αφού έχω χρόνια δισκοπάθεια και έχω εγχειριστεί από τα 17 μου και τώρα με την εγκυμοσύνη κάποιες φορές με πιάνει. Το θέμα μου είναι άλλο..απο χτες έχω έναν περίεργο πόνο δεξιά της κοιλιάς και γύρω από τον αφαλό..γενικώς νιώθω ερεθισμένο τον αφαλό μου σε σημείο που δεν μπορώ να αγγίξω καν την περιοχή κοντά. Μπορεί να σχετίζεται με τη μέση και να με χτυπάει εκεί ή μπορεί να είναι κάτι σοβαρό?Ο πόνος είναι υποφερτος και δεν θέλω να ανησυχήσω κανέναν ακόμα γιαυτο απευθύνομαι σε εσάς. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα. Από χτες με πονάει η μέση μου σε σημείο που δεν μπορώ να κουνηθώ ούτε και να αλλάξω πλευρό αλλά αυτό είναι κάτι συνηθισμένο για εμένα αφού έχω χρόνια δισκοπάθεια και έχω εγχειριστεί από τα 17 μου και τώρα με την εγκυμοσύνη κάποιες φορές με πιάνει. Το θέμα μου είναι άλλο..απο χτες έχω έναν περίεργο πόνο δεξιά της κοιλιάς και γύρω από τον αφαλό..γενικώς νιώθω ερεθισμένο τον αφαλό μου σε σημείο που δεν μπορώ να αγγίξω καν την περιοχή κοντά. Μπορεί να σχετίζεται με τη μέση και να με χτυπάει εκεί ή μπορεί να είναι κάτι σοβαρό?Ο πόνος είναι υποφερτος και δεν θέλω να ανησυχήσω κανέναν ακόμα γιαυτο απευθύνομαι σε εσάς. Ευχαριστώ πολύ.

Χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις, διαβάζω ότι έχεις πρόβλημα. Απορώ γιατί δεν επικοινωνείς με το γυναικολόγο σου, αλλά απευθύνεσαι στο γυναικολόγο του forum; Τι πάει να πει "δεν θέλω να ενοχλήσω"; Δεν έχεις γυναικολόγο, που να σε παρακολουθεί; Δεν τον εμπιστεύεσαι; Δεν τον βρίσκεις εύκολα στο τηλέφωνο; Θέλεις να γλυτώσεις τα λεφτά της επίσκεψης;

Αν εμπιστεύεσαι τη γνώμη του γυναικολόγου του forum, τον κύριο Χριστόπουλο, τότε πήγαινε να σε αναλάβει. Το να έχεις στην κοιλιά σου ένα παιδί, που μεγαλώνει, είναι μεγάλη ευθύνη. Δεν μπορεί να το παίρνεις έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..μετα απο παλινδρομη κυηση στην ενατη εβδομαδα κι αφου το υπορρογονιο ινομυωμα που ειχα εφτασε σχεδον τα 7 εκ αποφασισα κι εκανα λαπαρασκοπικη αφαιρεση πριν 20 μερες.Το ινομυωμα απο το βαρος πιεζε και προβαλε μεσα στο ενδομητριο και ολα μαζι πιεζαν την ουροδοxo κυστη.Το ενδομητριο ραφτηκε και τα ραματα θα απορροφηθουν σε 40 μερες.Εχω ακουσει διαφορα για συμφυσεις κ.α..μετα απο τετοια επεμβαση και εννοειται οτι την επεμβαση την εκανα σε γυναικολογο με εξειδικευση στη λαπαρασκοπηση και ο γιατρος μου ειναι πολυ καθησυχαστικος αλλα εχω τρομαξει..δεν ξερω πια τι να πω..την πρωτη κυηση την πετυχα στο δευτερο μηνα ελευθερων επαφων..εκανα και εξετασεις για θρομβοφιλια μετα την αποξεση τιποτα...ειμαι 36 χρονων και φοβισμενη..η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι μεχρι και πριν δυο χρονια δεν επιθυμουσα παιδια..μεχρι πριν και δυο χρονια δεν ειχα ουτε ινομυωμα...και φοβαμαι πολυ το μετα..μετα απο 5 μηνες μπορω να προσπαθησω για εγκυμοσυνη μου ειπε ο γιατρος μου..θα ηθελα την γνωμη σας.Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω καταρχάς εάν τα yasminelle εχει σημασία να τα παίρνει κανείς με φαγητό ή όχι, δηλαδή εάν το φαγητό επηρεάζει την απορρόφηση/λειτουργία του χαπιού. Τα παίρνω 3 μήνες, ίδια ώρα κάθε μέρα, και πριν 1 βδομάδα (3η εβδομάδα του κουτιού) ο φίλος μου τελείωσε μέσα μου! Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης? Επίσης αυτές τις μέρες πάσχω από μια έντονη κολπίτιδα, υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί ο κύκλος μου από αυτό? Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και μπράβο σας για το εθελοντικό και πολυτιμο έργο σας.

Πρόσφατα έκανα τεστ παπ και το αποτέλεσμα ήταν "πιθανή λοίμωξη Hpv"

Υπάρχει περίπτωση να με κόλλησε ο άνδρας μου σαν φορέας και ο ίδιος να έχει κολλήσει χρόνια πριν? Εγώ δεν είχα στενή επαφή με άλλο πρόσωπο τα τελευταία 5 χρόνια. Πόσο καιρό είναι δυνατόν να είσαι φορέας?

Στα γεννητικά όργανα του άντρα μου δε φαίνεται τίποτα πάντως.

Το τελευταίο διάστημα ήμουν συνεχώς άρωστη και το ανοσοποιητικό μου είχε πέσει.

Υπάρχει περίπτωση να ήμουν φορέας και να εκδηλώθηκε τώρα λόγω πεσμένου ανοσοποιητικού?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα , μετα από 5 χρονια συνεχομενης ληψης αντισσυλιπτικων για την αποφυγή μιας εγκυμοσύνης ( εχοντας ηδη δυο παιδακια ) και μετα από την συμβουλη του γιατρου μου αποφασισα να σταματήσω τα χαπια για λιγο καιρο και να κανω έναν προληπτικο γυναικολογικο ελεγχο !!!

Ηθελα να σας ρωτησω ποτε να περιμενω την επομενη περιοδο και αν υπαρχει η πιθανοτητα μιας εγκυμοσύνης ;;;;

Η τελευταια περιοδος ηταν στις 23/3 και η τελευταια μερα που πηρα το χαπι στις 19/3 ενώ στις 3/4 ηρθα σε ελευθερη επαφη !!!!!

Μεχρι στιγμηε δεν εχω αδιαθετησει αν και εχω όλα τα συμπτώματα ( πονακια χαμηλα και ελαφρυ πονο στο στηθος !!!

Σας ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας ! Έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών πάντα και αυτό τον μήνα έχω καθυστέρηση 4 μέρες η προηγούμενη περίοδος μου ήταν 6 Νοεμβρίου! Έχω πονους χαμηλά στην κοιλια οι οποίοι αντανακλουν στα πλευρα κυρίως! Λέτε να κάνω αύριο τεστ εγκυμοσύνηΣ? Λέτε να είμαι έγκυος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα γιατρέ! Είμαι 35 ετών και βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα κύησης (έχει προηγηθεί μια παλίνδρομη κύηση στην 6η εβδομάδα). Σε αυτή την εγκυμοσύνη όλα πάνε καλά, με εξαίρεση μια αποκόλληση στην 6η βδομάδα. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: στα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας το μήκος ενδοτραχήλου, κατόπιν υπερηχογραφικού ελέγχου, ήταν 29,9mm, με πιθανότητα αυτόματου τοκετού πριν τις 34 βδομάδες 1/70, περιορισμό της εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 βδομάδες 1/80 και προεκλαμψία πριν τις 34 βδομάδες 1/130. Αγχώνομαι για το μήκος του τραχήλου και σε συζήτηση με τον γιατρό μου, μου ανέφερε ότι δεν θα κάνουμε τίποτα αν δεν δούμε ροζ. Όμως, έχω διαβάσει για αγωγή με utrogestan ή περίδεση τραχήλου ή ακινησία ως μέτρα προστασίας και πρόληψης. Θα πρέπει να περιμένω να δω ροζ ή να γίνει κάτι άλλο για να λάβω μέτρα? Είμαι πολύ ανήσυχη και φοβάμαι για αποβολή. Παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας. Επίσης, στην τελευταία μας επίσκεψη στον γιατρό, διαπιστώθηκε μια κύστη στον εγκέφαλο του εμβρύου. Μας είπε να μην ανησυχούμε. Αν είναι εύκολο θα ήθελα μια άποψη και γι αυτό. Ανυπομονώ να λάβω μήνυμά σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...