Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ...


passy0702

Recommended Posts

είσαι αστέρι εσύ μου φαίνεται!!! και τότε γιατί ζορίζεσαι για δίαιτα ή το κάνεις στα πλαίσια της συντήρησης;;;

βιάζομαι τώρα, θα γράψω συνταγή αργότερα και χτες δοκίμασα πρώτη φορά και έφτιαξα και την πίτα (το ζυμάρι) μόνη για να αποφεύγω τα συντηρητικά.....

 

Τελικά... την συνταγούλα θα μας την δώσεις βρε κορίτσι?

Pleeeeease!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν: αγοράζετε πίτες από το σούπερ μάρκετ, τις έχουν εκεί που είναι τα ψωμάκια των σάντουιτσ κτλ.

εγώ παίρνω φιλέτο κοτόπουλο, μπορείτε στήθος ή μπούτι (ίσως γίνεται και με χοιρινό, δεν το έχω κάνει). το κόβω σε όσο μπορώ πιο μικρά κομμάτια, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη και το βάζω σε πυρέξ με λίγο λάδι και λίγο νεράκι και τα ψήνω, τα σκεπάζω με αλουμινόχαρτο και το βγάζω στο τέλος λίγο. μη σας ψηθούν πολύ και ξεραθούν. μετά κόβω τομάτα λεπτή σε φέτες, κρεμμύδι, έχω και τζατζίκι ή σως αν θέλει κάποιος. βάζω τις πίτες στη σχάρα του φούρνου και τις ψήνω ελάχιστα, κανένα 5λεπτο, να μη σας ξεραθούν και δεν διπλώνουν. μετά η διαδικασία είναι απλή, έχετε δει να τυλίγουν πίτες;;; ε....αλουμινόχαρτο με χαρτί κουζίνας βάζω, την πίτα, την γεμίζω με ό,τι θέλω, την τυλίγω και βουαλά.....

δεν είναι τίποτα, της πλάκας εγώ απλά σας έγραψα και κάποια μυστικά που τα είχα πάθει εγώ μέχρι να τις πετύχω τέλεια πχ να μην σας ψηθεί πολύ η πίτα. ίσως την πρώτη φορά κάτι δε σας αρέσει αλλά μόνο έτσι θα μάθετε.

επίσης φτιάχνω μόνη μου το τζατζίκι (όποιος θέλει το αγοράζει): παίρνω το γιαούρτι στο μεγάλο κεσεδάκι (πολύ πιο φτηνό) με 2% λιπαρά, τρίβω σκόρδο και αγγούρι, αλάτι, πιπέρι και λιιιιγο λάδι και έτοιμο...

επίσης για σως μπορείτε να βάλετε γιαούρτι, μουστάρδα και μαγιονέζα, αλάτι, πιπέρι.

ό,τι θέλετε εδώ είμαι

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: αγοράζετε πίτες από το σούπερ μάρκετ, τις έχουν εκεί που είναι τα ψωμάκια των σάντουιτσ κτλ.

 

Αντί για πίτες, μπορείτε να βάλετε και τορτίγιες που ειναι από καλαμποκάλευρο και είναι πιο ελαφριές. Ή τις φτιάχνετε μόνες σας όπως ακριβώς τις κρέπες, ή αγοράζετε έτοιμες από το σούπερ μάρκετ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε κορίτσια! Θα... σας τιμήσουμε δοκιμάζοντας τα!

 

Αρκετα light μου ακουγεται όλο αυτό!:)

 

Ασχετο! Ξεφύγαμε λίιιγο από το θεματάκι, αλλά νομίζω άξιζε τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

εγώ φτιάχνω μόνη μου τις πίτες...

απλά έτσι γίνεται πιο μεγάλη υπόθεση το σουβλάκι αλλά τις φτιάχνεις και τις βάζεις στην κατάψυξη και έχεις για πολλές φορές. νομίζω όμως ότι το παρακάναμε, καλύτερα να πάμε σε θέμα μαγειρικής

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμ... ναι, νομίζω ότι είσαι κακιά τελικά!!!οχι βρε...με παρεξηγησες....:rolleyes:

δεν το ανέφερα γιατί συνήθως βιάζομαι όταν γράφω και γιατί δε θέλω να σας κουράζω με πολλά!

αλλά μιας και αναρωτιέσαι, μου βγήκαν πεντανόστιμες απλά λίγο πιο χοντρές από ό,τι έπρεπε γιατί ήταν λάθος η οδηγία, όχι ότι δεν φαγώθηκαν μετά μανίας...

την επόμενη φορά θα είναι τέλειες..σιγουρα θα φαγωθηκαν κ πιο χοντρες...κ σιγουρα την επομενη θα ειναι τελειες....(ειδες ποσο καλος ανθρωπος ειμαι τελικα ε?):P

ευχαριστω παντως για τη συνταγη...θα τη δοκιμασω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...