Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΙΑΚΗ ΑΥΤΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ


misspigi

Recommended Posts

Εγώ έχω αρτοπαρασκευαστή kenwood, φτιάχνει ψωμί 1 κιλού περίπου, μαρμελάδες (συνηθίζω το καλοκαίρι πιο πολύ, να τρίβω στο μουλτι φρούτα όπως βερίκοκο και να το βάζω στην κατάψυξη. Ετσι όταν τελειώνει να η αντίστοιχη μαρμελάδα, το ξεπαγώνω και φτιάχνω φρέσκια). Επίσης φτιάχνει ζύμες για πίτσα, και όλων των ειδών τις ζύμες ακόμη και για ντόνατς. Και μετά τα ψήνω στο φούρνο ή στο ρομπότ. Το δικό μου είναι multi four και είναι από τα μεγαλύτερα της αγοράς. Από ότι ξέρω πρέπει να κάνει γύρω στα 90Ευρώ. Επίσης έμαθα να φτιάχνω με λίγα υλικά και 1 μόνο αυγό μαγιονέζα, κέτσαπ, πήρα και σκόνη μουστάρδα για να δοκιμάσω να φτιάξω μόνη μου. Για πρώτη φορά εφτιαξα φέτος σάλτσα ντομάτας αλλά δεν μου έφτασαν για όλο το χειμώνα. Του χρόνου θα φτιάξω περισσότερη. Θα δοκιμάσω να φτιάξω και το παστό χοιρινό. Οσον αφορά τα ζυμαρικά για κάθε 100γρ. αλεύρι χρειάζεται 1 αυγό. Ισως χρειάζεται και γάλα αλλά νομίζω ότι μπαίνει στις χυλοπίτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ασπρο αλεύρι παίρνω από το Lidl αυτό που λέει Π (είναι το πιο ακριβό του). Δοκίμασα και το άλλο αλλά το κάνει τριφτό το ψωμί.

Ολικής άλεσης παίρνω συνήθως Μάνα, αλλά και άλλες μάρκες έχω δοκιμάσει.

Εσύ φτιάχνεις μόνη σου? Τι χρησιμοποιείς?

 

Εγώ έκανα τα πρώτα μου βήματα με το αλεύρι "Μύλοι Αγ. Γεωργίου" και έφτιαξα την συνταγή που λέει επάνω. Νόστιμο βγήκε αλλά είναι ακριβό, πιο φτηνό βγαίνει να αγοράσουμε το ψωμί από τον φούρνο! Οπότε σκεφτόμουν να δοκιμάσω με κάποιο φτηνότερο την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τα πρώτα μου βήματα με το αλεύρι "Μύλοι Αγ. Γεωργίου" και έφτιαξα την συνταγή που λέει επάνω. Νόστιμο βγήκε αλλά είναι ακριβό, πιο φτηνό βγαίνει να αγοράσουμε το ψωμί από τον φούρνο! Οπότε σκεφτόμουν να δοκιμάσω με κάποιο φτηνότερο την επόμενη φορά.

 

Σ' αυτή τη λογική κι εγώ δοκίμασα του Lidl και μου φάνηκε μια χαρά. :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αρτοπαρασκευαστή kenwood, φτιάχνει ψωμί 1 κιλού περίπου, μαρμελάδες (συνηθίζω το καλοκαίρι πιο πολύ, να τρίβω στο μουλτι φρούτα όπως βερίκοκο και να το βάζω στην κατάψυξη. Ετσι όταν τελειώνει να η αντίστοιχη μαρμελάδα, το ξεπαγώνω και φτιάχνω φρέσκια). Επίσης φτιάχνει ζύμες για πίτσα, και όλων των ειδών τις ζύμες ακόμη και για ντόνατς. Και μετά τα ψήνω στο φούρνο ή στο ρομπότ. Το δικό μου είναι multi four και είναι από τα μεγαλύτερα της αγοράς. Από ότι ξέρω πρέπει να κάνει γύρω στα 90Ευρώ. Επίσης έμαθα να φτιάχνω με λίγα υλικά και 1 μόνο αυγό μαγιονέζα, κέτσαπ, πήρα και σκόνη μουστάρδα για να δοκιμάσω να φτιάξω μόνη μου. Για πρώτη φορά εφτιαξα φέτος σάλτσα ντομάτας αλλά δεν μου έφτασαν για όλο το χειμώνα. Του χρόνου θα φτιάξω περισσότερη. Θα δοκιμάσω να φτιάξω και το παστό χοιρινό. Οσον αφορά τα ζυμαρικά για κάθε 100γρ. αλεύρι χρειάζεται 1 αυγό. Ισως χρειάζεται και γάλα αλλά νομίζω ότι μπαίνει στις χυλοπίτες.

η καλυτερη ντοματα για σαλτσα ειναι τα πομοντορια. δινει γλυκια γευση χωρις σπορια και ειναι απιστευτα κοκκινη. δυστυχως ειναι πανακριβη σαν τιμη. τα ζυμαρικα πως τα φτιαχνουνε; εννοω πως τους δινουν σχημα;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

πολύ επίκαιρο και χρήσιμο θέμα κορίτσια...

εγώ έχω μεγαλώσει σε χωριό και φτιάχναμε τα πάντα μόνοι μας..

λοιπόν: φτιάχνω μαρμελάδες και από τον ενθουσιασμό φέτος έφτιαξα πάρα πολλές και δεν έχω τι να τις κάνω!!!!!!με πολύ λιγότερη ζάχαρη από τις έτοιμες, όσο το δυνατόν ελεγχόμενα φρούτα πχ από το χωριό μου και μαύρη ζάχαρη.

έχω βάλει κήπο: λάχανο, καρότα, μαρούλια, ρόκα, μαιντανό, άνιθο, σέλινο.. αυτά προλάβαινα με δύο μωρά...το καλοκαίρι καλύτερα...

φτιάχνω ψωμί μόνη μου χωρίς αρτοπαρασκευαστεί, απλά κάνεις και δικέφαλους με το ζύμωμα...

φτιάχνω υγειινότατα (αν υπάρχει η λέξη) σουβλάκια με πίτα με φιλέτο κοτόπουλο ψητό και ο άντρας μου που είναι καλοφαγάς λέει ότι τους προτιμάει από τους αγοραστούς...

ο,τι μπορώ θα το φτιάχνω μόνη μου....

πείτε ιδέες..

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααα...ξέχασα: φτιάχνω και την σάλτσα τομάτας από το καλοκαίρι μόνη μου...την έβαζα κατάψυξη αλλά είδα στην αργυρώ μπαρμπαρίγου έναν ευκολο τρόπο για κονσερβα και θα το κάνω...μιλάμε μεγάλη οικονομία: οι τομάτες τώρα έχουν 2 ευρώ ενώ εγώ τις έπαιρνα το καλοκαίρι με 0,25 - 0,50€

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα ζυμαρικα πως τα φτιαχνουνε; εννοω πως τους δινουν σχημα;

Δες εδώ, αυτή βέβαια είναι ηλεκτρική και είναι τσιμπημένη. Στα μαγαζιά με είδη κουζίνας (Ανδρεάδης, Κούκσοπ κλπ) έχει και απλές χειροκίνητες, φθηνότερες αλλά ίσως πιο κουραστικές. Γενικά δές εδώ.

 

Εξαρτάται από το πόσα ζυμαρικά καταναλώνετε.:rolleyes:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ, αυτή βέβαια είναι ηλεκτρική και είναι τσιμπημένη. Στα μαγαζιά με είδη κουζίνας (Ανδρεάδης, Κούκσοπ κλπ) έχει και απλές χειροκίνητες, φθηνότερες αλλά ίσως πιο κουραστικές. Γενικά δές εδώ.

 

Εξαρτάται από το πόσα ζυμαρικά καταναλώνετε.:rolleyes:

πολλααααααα!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

πολλααααααα!!!

 

ίσως σε συμφέρει να επενδύσεις σε μια καλή κουζινομηχανή, που κάνουν πολλές δουλειές της κουζίνας γρήγορα και εύκολα. Π.χ. για τα ζυμαρικά, αλέθεις τη ζύμη στον κάδο και μετά περνάς το ειδικό εξάρτημα και σου τα βγάζει σε όποιο σχήμα θες. Μπορείς επισης να προσαρμόζεις κρεατομηχανή, παγωτομηχανή και ό,τι άλλο βάζει το μυαλό σου. Εγώ στην Ελλάδα έχω αυτή και όταν τη σκέφτομαι να κάθεται στο κουτί της κλαίω :D είναι η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ, αλλά φύγαμε πριν προλάβω να τη χαρώ.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ίσως σε συμφέρει να επενδύσεις σε μια καλή κουζινομηχανή, που κάνουν πολλές δουλειές της κουζίνας γρήγορα και εύκολα. Π.χ. για τα ζυμαρικά, αλέθεις τη ζύμη στον κάδο και μετά περνάς το ειδικό εξάρτημα και σου τα βγάζει σε όποιο σχήμα θες. Μπορείς επισης να προσαρμόζεις κρεατομηχανή, παγωτομηχανή και ό,τι άλλο βάζει το μυαλό σου. Εγώ στην Ελλάδα έχω αυτή και όταν τη σκέφτομαι να κάθεται στο κουτί της κλαίω :D είναι η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ, αλλά φύγαμε πριν προλάβω να τη χαρώ.

 

Αχ......τι μου θύμησες!

Επί ένα χρόνο έλεγα θα την πάρω, αλλά τελικά δεν το έκανα, γιατί το ποσό μου φάνηκε αστρονομικό για την χρήση που θα του έκανα εγώ (κοίταζα αυτή με τα 800 ευρώ).

Υπάρχει όμως και αυτή http://www.skroutz.gr/s/330154/Izzy-S-1086B-Parliaros-Collection.html που πήρα τελικά. Πολύ πιο φτηνή και έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με την kenwood και τα ίδια βασικά εξαρτήματα. Βέβαια δεν έχει τα επιπλέον εξαρτήματα π.χ για τα ζυμαρικά, αλλά στην τιμή που τα πουλάνε πάλι με συμφέρει να αγοράσω το μηχάνημα για τα ζυμαρικά extra.

Αν και δεν μετάνιωσα την κουζινομηχανή που πήρα, αν κάποια μπορεί να διαθέσει τα χρήματα θα συνιστούσα και εγώ την kenwood (φοβερή εταιρία & προϊόντα).

 

ΥΓ σου είπα ότι σε ζηλεύω???????? ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααα...ξέχασα: φτιάχνω και την σάλτσα τομάτας από το καλοκαίρι μόνη μου...την έβαζα κατάψυξη αλλά είδα στην αργυρώ μπαρμπαρίγου έναν ευκολο τρόπο για κονσερβα και θα το κάνω...μιλάμε μεγάλη οικονομία: οι τομάτες τώρα έχουν 2 ευρώ ενώ εγώ τις έπαιρνα το καλοκαίρι με 0,25 - 0,50?

 

Και εγώ είχα κάνει σάλτσα ντομάτας πρώτη φορά το καλοκαίρι που μας πέρασε. Η θεία μου είναι αγρότισσα και είχε ένα ολόκληρο θερμοκήπιο παρατημένο γιατί η ντομάτα δεν είχε τιμή! Παρατημένο σημαίνει ότι τις άφησαν χωρίς να ψεκάσουν τίποτε, σχεδόν βιολογικό δηλαδή.

Οπότε μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσω, γέμισα δυο μεγάλες σακούλες, τις έφερα Αθήνα, αφού τις άφησα κάποιες μέρες να "γίνουν" εκτός ψυγείου, τις καθάρισα και τις ψιλοέκοψα (με τα κουκούτσια), και τις έβαλα να βράσουν σαν να ετοίμαζα φαγητό. Δηλαδή:

Τσιγάρισα κρεμμύδι (φρέσκο και ξερό), σκόρδο, έβαλα τις ντομάτες, αλάτι-πιπέρι, στο μούλτι έβαλα λάδι με ότι μυρωδικά είχα (βασιλικό, άνηθο, μαϊντανό κλπ) και πιπεριές τα οποία όλα μαζί έγιναν πάστα και το πρόσθεσα στην κατσαρόλα. Βράσιμο σε σιγανή φωτιά για κανένα 20 λεπτο γέμισα τα βαζάκια μου μέχρι επάνω και τα αναποδογύρισα στον πάγκο.

Όταν κρύωσαν τέλος, τα αποθήκευσα. Το τελευταίο βαζάκι το άνοιξα τον Δεκέμβριο και ήταν μια χαρά (ακούγονταν και το κλικ, που σημαίνει ότι είχαν σφράγισαν καλά). Άσε που ήταν η πιο νόστιμη σάλτσα που είχαμε φάει!

Link to comment
Share on other sites

ίσως σε συμφέρει να επενδύσεις σε μια καλή κουζινομηχανή, που κάνουν πολλές δουλειές της κουζίνας γρήγορα και εύκολα. Π.χ. για τα ζυμαρικά, αλέθεις τη ζύμη στον κάδο και μετά περνάς το ειδικό εξάρτημα και σου τα βγάζει σε όποιο σχήμα θες. Μπορείς επισης να προσαρμόζεις κρεατομηχανή, παγωτομηχανή και ό,τι άλλο βάζει το μυαλό σου. Εγώ στην Ελλάδα έχω αυτή και όταν τη σκέφτομαι να κάθεται στο κουτί της κλαίω :D είναι η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ, αλλά φύγαμε πριν προλάβω να τη χαρώ.

 

Την ίδια έχω κι εγώ και πραγματικά είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ! Πραγματικά είναι απίθανη!! (μόνο που δεν την άφησα Ελλάδα...φυσικά την πήρα μαζί μου!!!).

 

Η χειρότερη αγορά που έχω κάνει είναι ο αρτοπαρασκευαστής (της kenwood) έκανε πολλή ώρα, ήθελε πλύσιμο, έκαιγε ρεύμα συν τα υλικά που έβαζες...τον παράτησα και είδα ότι του φούρνου βγαίνει πιο φτηνό τελικά!

 

Κορίτσια συγχαρητήρια για το θέμα, μια καλή ιδέα είναι και η ανταλλαγή αγαθών...η μια που καλλιεργεί πχ αγγουράκια να τα ανταλλάσσει με τα μαρούλια της άλλης!! Εσεις που είστε Ελλάδα σκεφτείτε το...συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

εφτασε στο σπιτι μου ενας καταλογος supershop. δεν ξερω αν τον γνωριζετε. εχει λαχανικα σε σπορους και μικρα φυτα αλλα και λουλουδια που φαινονται εκπληκτικα. αν εχει αγορασει καποια κοπελα απο τα συγκεκριμενα προϊοντα θα ηθελα να πει την γνωμη της γιατι ενδιαφερομαι για καποιες ποικιλιες λαχανικων που ευδοκιμουν και σε γλαστρες, ουτως ωστε να αποφορτισω τον λαχανοκηπο απο ορισμενα ειδη και να φυτεψω σε αυτον καποια αλλα οπως αρακας, φακη, κλπ.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα κάνει σάλτσα ντομάτας πρώτη φορά το καλοκαίρι που μας πέρασε. Η θεία μου είναι αγρότισσα και είχε ένα ολόκληρο θερμοκήπιο παρατημένο γιατί η ντομάτα δεν είχε τιμή! Παρατημένο σημαίνει ότι τις άφησαν χωρίς να ψεκάσουν τίποτε, σχεδόν βιολογικό δηλαδή.

Οπότε μου ήρθε η ιδέα να δοκιμάσω, γέμισα δυο μεγάλες σακούλες, τις έφερα Αθήνα, αφού τις άφησα κάποιες μέρες να "γίνουν" εκτός ψυγείου, τις καθάρισα και τις ψιλοέκοψα (με τα κουκούτσια), και τις έβαλα να βράσουν σαν να ετοίμαζα φαγητό. Δηλαδή:

Τσιγάρισα κρεμμύδι (φρέσκο και ξερό), σκόρδο, έβαλα τις ντομάτες, αλάτι-πιπέρι, στο μούλτι έβαλα λάδι με ότι μυρωδικά είχα (βασιλικό, άνηθο, μαϊντανό κλπ) και πιπεριές τα οποία όλα μαζί έγιναν πάστα και το πρόσθεσα στην κατσαρόλα. Βράσιμο σε σιγανή φωτιά για κανένα 20 λεπτο γέμισα τα βαζάκια μου μέχρι επάνω και τα αναποδογύρισα στον πάγκο.

Όταν κρύωσαν τέλος, τα αποθήκευσα. Το τελευταίο βαζάκι το άνοιξα τον Δεκέμβριο και ήταν μια χαρά (ακούγονταν και το κλικ, που σημαίνει ότι είχαν σφράγισαν καλά). Άσε που ήταν η πιο νόστιμη σάλτσα που είχαμε φάει!

 

εγώ απλά τις τεμάχισα στο μούλτι αφού έβγαλα τα σπόρια και τα έβαλα σε σακουλάκια και στα κεσεδάκια γιαουρτιού ή σε τάπερ και στην κατάψυξη. το έκανα έτσι γιατί τη βάζω σε όλα μου τα φαγητα, δεν βάζω πελτέ και την ήθελα σκέτη. όμως η μπαρμπαρίγου το έδειξε ότι τις καθαρίζεις, της βάζεις ολόκληρες σε βάζο και μαζί αν θέλεις βασιλικό και σκελίδες σκόρδο, τις κλείνεις, τις βάζεις σε κατσαρόλα και τις βράζεις κάποια λεπτά και είναι έτοιμες. αν θέλει καμία ακριβείς οδηγίες τις δίνω απλά τις έχω κάπου γραμμένες, δεν τις θυμάμαι απ'έξω. πάντως βολεύει πολύ.

επίσης έκανα το ίδιο και με αγκινάρες και αρακά ελληνικό γιατί το χειμώνα κατεψυγμένες αγκινάρες είναι όλες αιγύπτου.....αγνώστων λοιπών στοιχείων.....λένε ότι στις υπανάπτυκτες χώρες κάνουν πολλά πειράματα ή ακόμα χρησιμοποιούν φάρμακα καρκινογόνα και απαγορευμένα στις αναπτυγμένες χώρες......

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καταψυκτη (σνιφ σνιφ) αλλα στην καταψυξη καθε χρονο βαζω ο,τι μπορω. σαλτσα απαραιτητως. εγω τις πλενω καλα, τις τριβω στο μουλτι, τις βαζω σε σακουλακια τροφιμων και κατευθειαν καταψυξη. και τελος. επισης βαζω και πιπεριες σε κομματακια, σελινο, μαιντανο, δυοσμο, καροτο και οταν θελω για το φαγητο βγαζω και τοβαζω στην κατσαρολα φρεσκο. η σαλτσα αυτη με εσωσε ολα τα χρονια. και οικονομικη εινια (αγοραζω τις ντοματες απο τη λαικη φθηνα) και υγιεινη. ενα σακουλακι σε καθε μαγειρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α επισης αμα εχεις καταψυκτη μπορεις να καταψυχεις πολλα λαχανικα στην εποχη τους ειτε αγοραζοντας τα ειτε αν μπορεις να τα βρεις απο το "χωριο" αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. φασολακια, αρακα, μελιτζανες και ο,τι αλλο μπορςις να φανταστεις. οι πιπεριες γινονται μονο για μαγειρεμα γιατι καπως τραβανε υγρασια και δεν εινια μετα για καταναλωση ωμη.

Link to comment
Share on other sites

κατι χαζομαρα κανω αλλιως δεν εξηγειται: οταν παιρνω ντοματες τις λιωνω στο μουλτι και τις βαζω σε σακουλακια και μετα στον καταψυκτη. οταν παω να την βαλω στο φαγητο δεν ξεκολλαει η ντοματα απο την σακουλα. τι κανω λαθος;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

κατι χαζομαρα κανω αλλιως δεν εξηγειται: οταν παιρνω ντοματες τις λιωνω στο μουλτι και τις βαζω σε σακουλακια και μετα στον καταψυκτη. οταν παω να την βαλω στο φαγητο δεν ξεκολλαει η ντοματα απο την σακουλα. τι κανω λαθος;

 

δεν κανεις καμια χαζομαρα. πριν τη βαλεις στην κατσαρολα θα "ξεπλενεις" απ' εξω το σακουλακι με νερο να ξεκολλαει απο τη ντοματα. ετσι θα το βγαζεις και θα βαζεις την παγωμενη ντοματα στο φαι. μπορει να σου μεινει απειροελαχιστο σακουλακι μεσα στη σαλτσα καποια φορα. δεν πανικοβαλλεσαι. προσεχεις να μην ακουμπησει στην κατσαρολα (δεν ξερω το κατα ποσο υγιεινο ειναι) και μολις αρχισει να λιωνει η ντοματα το βγαζεις.

 

επισης αφου ξερεις κεντημα-πλεξιμο μπορεις καποια ρουχα τυπου πουλοβερ να τα φτιαχνεις εσυ για την οικογενεια. μπορεις να πουλας κιολας

Link to comment
Share on other sites

κουρκουμπινι ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. ηδη "ψαρευω" υπολειμματα σακουλας απο την κατσαρολα και εβριζα τον εαυτο μου και την ασχετοσυνη μου.

για το πλεξιμο που λες οντως πλεκω μπλουζες για μενα και τα παιδια (ο αντρας μου δεν βολευεται πουλοβερ μεσα απο το ρασο) και εχω τρελαθει να φτιαχνω σεμεδακια και κουρτινακια. σκεφτομαι να προικισω εκτος απο παιδια και εγγονια και τα γειτονοπουλα!!! τωρα για πελατες... ποτε δεν ειχα σκεφτει κατι τετοιο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

απιστευτη!!!!! καλα τι κανεις ξυπνια 4:30 το πρωι;;;; και ελεγα οτι μονο εγω γυρνω σαν το βρυκολακα τα βραδια μεσα στο σπιτι. κοριτσια χιλια ευχαριστω για ολα τα sites που γνωστοποιητε. ειστε καταπληκτικες.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα !!!!!!

Σας διαβαζω και σημερα σας γραφω γιατι επιτελους εκανα το πειραμα και πετυχε !!!!!

Εφτιαξα μωρομαντηλα.....

Εχω δει την ''συνταγη'' εδω και μερες στο ιντερνετ (καθως και κατι αλλες) και το εψαξα λιγακι πριν αποφασισω να το κανω και εγω.

Χθες λοιπον τα εφτιαξα και ειναι σουπερ τελεια !!!!! Ειναι πολυ καλα και για ντεμακιγιαζ...(εκει εκανα δοκιμες).....

Ειναι πολυ γρηγορα και ευκολα...σας γραφω την διαδικασια.

Υλικα που θα χρειαστουν:

1 ταπερ που κλεινει πολυ καλα

1 ρολλο κουζινας καλης ποιοτητας

1 κουπα χλιαρο νερο

1 κουταλια της σουπας baby oil

2 κουταλιες της σουπας παιδικο αφρολουτρο

 

Κοβεις το ρολλο στην μεση με ενα μαχαιρι και αφαιρεις απο το κεντρο το χαρτονι ετσι ωστε να τραβας απο την μεση το χαρτι.....

Βαζεις το ρπλο στο μπολ.....

Ζεστενεις μια κουπα νερο και ριχνεις μεσα το λαδακι και μετα το αφρολουτρο....ανακατεβεις καλα και ριχνεις το υγρο πανω στο ρολλο κουζινας.

Κλεινεις καλα το καπακι και....ετοιμα !!!!!!

 

ΤΕΛΕΙΑ σας λεω !!!!!

 

1

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποια πραγματάκια, κι επειδή φέτος ξανάρχισα το πλέξιμο μετά από χρόνια διαπίστωσα πως μόνο οικονομία δεν κάνεις....ένα καλό νήμα είναι πανάκριβο.....βέβαια δεν το ξεκίνησα για οικονομία, απλά μου ξανάρθε η επιθυμία να πλέξω....χόμπυ..και μάλιστα ακριβό τελικά......όσο για πώληση......δεν ξέρω κανέναν που θα έδινε τόσα λεφτά για κάτι που θα το έβρισκε στο εμπόριο φτηνότερο.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...