Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΙΑΚΗ ΑΥΤΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ


misspigi

Recommended Posts

παντα σκεφτομουν την ιδεα "οικιακη αυταρκεια" αλλα ποτε δεν την υλοποιουσα. δικαιολογιες αφθονες. λογω ομως της κρισης, του μειωμενου οικογενειακου προϋπολογισμου αλλα και του γεγονοτος οτι δεν δουλευω πια (και δεν προβλεπεται να βρω κατι ευκολα) γινεται ολοενα και πιο εντονη η ιδεα να υλοποιησω την σκεψη μου. ηδη εφτιαξα ενα μικρο λαχανοκηπο και σκεφτομαι να αποκτησω και καδο κομποστοποιησης. μαγειρευω και με γκαζι (μπουκαλα) και σκεφτομαι εκτος απο την ανακυκλωση που κανω να αποκτησω και προκατ ξυλοφουρνο. θελω λοιπον να μου πειτε αν ξερει καποιος ποσο κοστιζουν και αν αξιζει σαν επενδυση. επισης τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να αποκτησω την πολυποθητη "οικιακη αυταρκεια" στο προαστιο της Αθηνας που ζω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου...

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής για το ποιο είναι ακριβώς το ζητούμενο;

Η απαραίτητη οικοσκευή (ραπτομηχανή,αρτοπαρασκευαστής κτλ...) ή η όλη φιλοσοφία της οικιακής οικονομίας;

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

ο αρτοπαρασκευαστης ειναι πολυ μικρος για 5μελη οικογενεια ψωμοφαγαδων οπως ειναι η δικη μου!! σκεφτομουν προκατ ξυλοφουρνο οπως ειναι τα μπαρμπεκιου αν εχετε δει. γενικα με ενδιαφερει η ολη φιλοσοφια της οικιακης οικονομιας. παντα μου αρεσαν τα βιολογικα προϊοντα και οι παραδοσιακες ενασχολησεις (κεντημα, ραψιμο, κλπ) οποτε νομιζω οτι το ... εχω!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λαχανόκηπο βάζω κάθε χρόνο. Το Νοέμβρη φύτεψα μαρούλια, σπανάκι, κρεμμυδάκι φρέσκο, σκόρδα, μαιντανό, σέλινο, κουκιά. Έβαλα για πρώτη φορά πατάτες. Ελπίζω να γίνουν. Α μη ξεχάσω και τα μπρόκολα. Πολύ υγιεινά.

Το καλοκαίρι φυτεύω ντομάτες. Εκτός από οικονομία που επιβάλλεται αυτή την εποχή, ξέρουμε τι τρώμε.

Φούρνο με ξύλα δεν έχω, θέλω όμως να βάλω. Έχω μόνο μπάρμπεκιου. 700 ευρώ είχε στοιχίσει.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λαχανόκηπο βάζω κάθε χρόνο. Το Νοέμβρη φύτεψα μαρούλια, σπανάκι, κρεμμυδάκι φρέσκο, σκόρδα, μαιντανό, σέλινο, κουκιά. Έβαλα για πρώτη φορά πατάτες. Ελπίζω να γίνουν. Α μη ξεχάσω και τα μπρόκολα. Πολύ υγιεινά.

Το καλοκαίρι φυτεύω ντομάτες. Εκτός από οικονομία που επιβάλλεται αυτή την εποχή, ξέρουμε τι τρώμε.

Φούρνο με ξύλα δεν έχω, θέλω όμως να βάλω. Έχω μόνο μπάρμπεκιου. 700 ευρώ είχε στοιχίσει.

και εγω θελω φουρνο αλλα δεν ξερω που να κοιταξω. αν ξερει κανεις ας μας ενημερωσει. απο χτιστο εχω πικρη εμπειρια. εσκασε με το πρωτο καψιμο και παρολο που το στοκαραμε δεν βγηκε καλος και ετσι αναγκαστηκαμε να τον γκρεμισουμε. ακομα κλαιμε τα χρηματα που δωσαμε.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω θελω φουρνο αλλα δεν ξερω που να κοιταξω. αν ξερει κανεις ας μας ενημερωσει. απο χτιστο εχω πικρη εμπειρια. εσκασε με το πρωτο καψιμο και παρολο που το στοκαραμε δεν βγηκε καλος και ετσι αναγκαστηκαμε να τον γκρεμισουμε. ακομα κλαιμε τα χρηματα που δωσαμε.

 

Στα καταστήματα που πωλούν μπάρμπεκιου έχουν και φούρνους. Τους έχω δει, αλλά δεν έχω ρωτήσει τιμή.

Οικονομικά δυσκολευόμαστε προς το παρόν να βάλουμε. Έχουμε άλλες προτεραιότητες γι' αυτό τον έχω αφήσει για αργότερα...

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ρώτησα αυτό; Γιατί ίσως το να μαζεύεις συσκευές δεν είναι και πολύ οικονομικό. Ίσως πρέπει να εξαντλήσει κανείς τις δυνατότητες που του παρέχουν τα χέρια του και το μυαλό του, πριν γεμίσει με συσκευές τις οποίες μετά θα τις πουλήσει εδώ στις αγγελίες (στην καλύτερη περίπτωση).

 

Βρήκα μια σελίδα που προτείνει να κατασκευάσει κανείς ξυλόφουρνο...

Ξέρω δύο γνωστούς που το τόλμησαν.

http://www.ftiaxno.gr/2009/02/blog-post_25.html

 

Γνώμη μου είναι ότι η οικονομία ξεκινά από το σπίτι, από αυτά που ήδη έχεις και κατά πόσον θα μπορέσεις να τα αξιοποιήσεις... Έχω αυτό, τι μπορώ να κάνω με αυτό;

Για παράδειγμα μια καταγραφή των τροφίμων και ένας σχεδιασμός-προγραμματισμός με νέες ενδεχομένως συνταγές (γιατί όχι και της φαντασίας μας) ώστε να καταναλωθούν τα αλεύρια, τα τυριά, τα μαγειρεμένα φαγητά που έχουν περισσέψει κτλ...

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ρώτησα αυτό; Γιατί ίσως το να μαζεύεις συσκευές δεν είναι και πολύ οικονομικό. Ίσως πρέπει να εξαντλήσει κανείς τις δυνατότητες που του παρέχουν τα χέρια του και το μυαλό του, πριν γεμίσει με συσκευές τις οποίες μετά θα τις πουλήσει εδώ στις αγγελίες (στην καλύτερη περίπτωση).

 

Βρήκα μια σελίδα που προτείνει να κατασκευάσει κανείς ξυλόφουρνο...

Ξέρω δύο γνωστούς που το τόλμησαν.

http://www.ftiaxno.gr/2009/02/blog-post_25.html

 

Γνώμη μου είναι ότι η οικονομία ξεκινά από το σπίτι, από αυτά που ήδη έχεις και κατά πόσον θα μπορέσεις να τα αξιοποιήσεις... Έχω αυτό, τι μπορώ να κάνω με αυτό;

Για παράδειγμα μια καταγραφή των τροφίμων και ένας σχεδιασμός-προγραμματισμός με νέες ενδεχομένως συνταγές (γιατί όχι και της φαντασίας μας) ώστε να καταναλωθούν τα αλεύρια, τα τυριά, τα μαγειρεμένα φαγητά που έχουν περισσέψει κτλ...

ακριβως αυτο που περιγραφεις στην πρωτη παραγραφο θελω να αποφυγω. το να αγορασω μια συσκευη αχρηστη (αρτοπαρασκευαστη εν προκειμενω) μαλλον δεν κανω οικονομια. η κατασκευη ξυλοφουρνου δεν μας βγηκε οπως περιγραφω και πιο πανω. και ηδη "ανακυκλωνω" σαλτσες, φαγητα, συνταγες. θελω ομως να δω ΤΙ αλλο μπορω να κανω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο που περιγραφεις στην πρωτη παραγραφο θελω να αποφυγω. το να αγορασω μια συσκευη αχρηστη (αρτοπαρασκευαστη εν προκειμενω) μαλλον δεν κανω οικονομια. η κατασκευη ξυλοφουρνου δεν μας βγηκε οπως περιγραφω και πιο πανω. και ηδη "ανακυκλωνω" σαλτσες, φαγητα, συνταγες. θελω ομως να δω ΤΙ αλλο μπορω να κανω.

 

Κι εγώ έχω μπει στον πειρασμό να αγοράσω συνταγές οικονομικού μαγειρέματος. Είχα βάλει αγγελία στις ανταλλαγές για να αποκτήσω τα βιβλία

"Μαγειρική Οικονομία", "Μαγειρική για δύσκολους καιρούς"

κι ένα άλλο που λέγεται "Οι συνταγές της πείνας" που αναφέρεται στο τι έτρωγαν οι Έλληνες στην κατοχή...

Δεν υπήρξε ανταπόκριση από μέλη. Μάλλον δεν έχουμε πεινάσει ώστε να υπάρξει αθρόα αγορά των παραπάνω εγχειριδίων...

Ή μάλλον είναι τόσο καινούργιες εκδόσεις που δεν έχουμε προλάβει να τα διαβάσουμε.

Ή δεν τα αγοράζουμε γιατί σύμφωνα με την οικιακή οικονομία, πρέπει να αγοράσεις βιβλία περί οικονομίας ή να την κάνεις πράξη;;;

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οικονομικοί Υπολογισμοί

 

Μακάρι να μπορούσαμε να τα υπολογίσουμε όλα

 

"Υπολογίστε on line : ειδικό τέλος ακινήτων, αύξηση πωλήσεων, κόστος παραμονής στην πόλη, ανάλυση Ισολογισμού, αποταμίευση, κόψιμο καπνίσματος, κόστος Χριστουγέννων, ανατροφή παιδιού, ισοτιμίες κ.ά

http://www.asxetos.gr/ypologismos/oikonomia/default.html"

 

οι προσφορές των υπερκαταστημάτων

http://www.killdeal.gr/

 

παρατηρητήρια τιμών κ τιμών καυσίμων

http://www.e-prices.gr/search

http://www.fuelprices.gr/

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά οικιακή συσκευή που γρήγορα κάνεις απόσβεση γιατί καίει πολύ λίγο ρεύμα είναι το ρομπότ. Εχω αγοράσει εδώ και 3-4 χρόνια. Είναι βέβαια ογκώδες αλλά αξίζει. Πρώτον έχω ελατώσει το φούρνο κατά 90% (γλυτώνεις και το καθάρισμα). Δεύτερον κάνεις μεγάλη οικονομία στο ρεύμα. Οταν είχα δει μια εκπομπή που μέτραγε την κατανάλωση των οικιακών συσκευών, ο φούρνος έκαιγε 35 κάτι (δεν ξέρω τη μονάδα μέτρησης) και το ρομπότ μόλις 9! Επιπλέον ψήνει υπέροχα τα κοτόπουλα, τα ψάρια, και λοιπά χωρίς πολλά λάδια (ακόμη και κεφτεδάκια κάνω!).

Τελος θα ήθελα να σου πω ότι προσπαθώ 2 χρόνια αυτό που λες οικιακή αυτάρκεια. Εχω και εγώ λαχανόκηπο, φτιάχνω ψωμί σε αρτοπαρασκευαστή (και όχι μόνο ψωμί) ακόμη και τυρί φτιάχνω μόνη μου. Θα σκεφτώ και άλλα και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

βρε Σοφη ο αρτοπαρασκευαστης δεν ειναι μικρος; οσοι εχω δει ειναι μια σταλιτσα, δεν μας φτανει οχι για το μεσημερι, αλλα ουτε για πρωινο. σκεφτομουν για ξυλοφουρνο αλλα δεν εχω 700 ευρω για προκατ και για παραδοσιακο δεν την ξαναπαταω. το ρομποτ τι χωρητικοτητα εχει; ειμαστε 5μελης οικογενεια πολυ φαγανη!!!

επισης εχω αρχισει παλι να ραβω και να πλεκω δαντελες και σεμεδακια (ωωω ναι!!!). με ενδιαφερει τρελα η κομποστοποιηση φοβαμαι ομως τη μυρωδια και τα ποντικια. ειλικρινα δεν εχω χωρο αλλιως θα εβαζα και 3 κοτουλες για αυγουλακια.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είνια μια σκέψη που την έχω κι εγώ πολύ καιρό. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να το εφαρμόσω στο ακέραιο, όμως προσπαθώ. Τιμή για ξυλόφουρνο δεν μπορώ να σου πω, απλά είναι αρκετά μπελαλίδικο και χρονοβόρο. Εγώ θα σου πρότεινα αυτό που κάνουν στο χωριό μου. Για θέρμανση έχουν ξυλόσομπες (που είναι πολύ οικονομικές) που έχουν θέση για φούρνο. Η γειτόνισσα ψήνει από ψωμί, μέχρι πατσά. Έχω στο χωριό ξυλόφουρνο, αλλά θέλει πόση ώρα να το καις για να ζεσταθεί, αν ψήθηκε καλά... Ψηφίζω ξυλόσομπα με φούρνο.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

misspigi πολύ ωραία η σκέψη σου!

Εμεις που ζούμε στην επαρχία κατά κάποιο τροπο είμαστε αυτάρκεις ομως θεωρώ πως στην Αθηνα ειναι λιγο δύσκολο. Ωστοσο μπορείς να έχεις τα δικά σου λαχανικά ,να φιαχνεις ζυμαρικά,τοματοχυμούς,να εχεις 2-3 δεντρα για φρούτα,να ψήνεις ψωμί στην κουζίνα σου,γιατι νομίζω πως αν δώσεις χρηματα για αγορα και στήσιμο του ξυλόφουρνού τοτε δεν κανεις οικονομια(εκτος αν εκεί που παμε με την κρίση μας κοψουν και το ρεύμα οποτε ένας φούρνος θα είναι και η μόνη λύση).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, είνια μια σκέψη που την έχω κι εγώ πολύ καιρό. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να το εφαρμόσω στο ακέραιο, όμως προσπαθώ. Τιμή για ξυλόφουρνο δεν μπορώ να σου πω, απλά είναι αρκετά μπελαλίδικο και χρονοβόρο. Εγώ θα σου πρότεινα αυτό που κάνουν στο χωριό μου. Για θέρμανση έχουν ξυλόσομπες (που είναι πολύ οικονομικές) που έχουν θέση για φούρνο. Η γειτόνισσα ψήνει από ψωμί, μέχρι πατσά. Έχω στο χωριό ξυλόφουρνο, αλλά θέλει πόση ώρα να το καις για να ζεσταθεί, αν ψήθηκε καλά... Ψηφίζω ξυλόσομπα με φούρνο.

 

Ευάκι μάλλον η ξυλόσομπα που λες ειναι σοφότερη επιλογη.Μπορείς και να ζεστάνεις αρκετά τετραγωνικά και να μαγειρέψεις.Εμεις τη λέμε ξυλόστοφα και κοστίζει κάπου στα 1500 ευρω αλλα αποδίδει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Πολύ καλό το θέμα σου για την οικιακή αυτάρκεια, με ενδιαφέρει και εμένα αρκετά. Ξεκίνησε περισσότερο σαν πείραμα γιατί μου την είχε "δώσει" που τα λαχανικά που αγοράζουμε δεν μυρίζουν σαν τέτοια! Οπότε έφτιαξα έναν λαχανόκηπο στην βεράντα μου. Συνέχισα να φτιάχνω τις σάλτσες μου μόνη μου (καλοκαιρινές ντομάτες εννοείτε), μέχρι και παστό χοιρινό έφτιαξα φέτος. Τώρα πειραματίζομαι με σπιτικό ψωμί, αν και δεν έχω πετύχει ακόμη τη συνταγή που θέλω. Αρτοπαρασκευαστή δεν πήρα, αλλά επένδυσα σε ένα καλό μίξερ γιατί βαριέμαι το ζύμωμα :oops: (άσε που το ήθελα και για άλλα πράγματα).

 

Ενδιαφέροντα σχετικά site που έχω στα "αγαπημένα" μου είναι:

 

http://www.ftiaxno.gr/

http://www.lowbudgetlife.com/

https://fugazigr.wordpress.com/

 

Σχετικά με την ξυλόσομπα καλή η ιδέα, αλλά και το κόστος καθόλου μικρό. Δεν είναι το ίδιο αλλά εγώ φέτος όταν φτιάξει λίγο ο καιρός λέω να φτιάξω ένα ηλιακό φουρνάκι, μπορείς να το κάνεις και εσύ εύκολο φαίνεται:

 

http://www.iqsolarpower.com/solarcooker.htm

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειστε φανταστικες. θελω και εγω να φτιαχνω τα δικα μου ζυμαρικα αλλα δεν ξερω πως. αυτο με το ηλιακο φουρνακι ουτε που το ηξερα. παστο χοιρινο πως θα φτιαξω; οπως καταλαβαινεται πολλα πραγματα δεν τα ξερω ομως εχω ολη την καλη διαθεση να μαθω. συγνωμη που αργω να απαντησω αλλα εχω 2 παιδια με ιωση και κυνηγαω και το μωρο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

 

Σχετικά με την ξυλόσομπα καλή η ιδέα, αλλά και το κόστος καθόλου μικρό. Δεν είναι το ίδιο αλλά εγώ φέτος όταν φτιάξει λίγο ο καιρός λέω να φτιάξω ένα ηλιακό φουρνάκι, μπορείς να το κάνεις και εσύ εύκολο φαίνεται:

 

http://www.iqsolarpower.com/solarcooker.htm

 

τελειο αυτο μ το φουρνακι!!! θα το φτιαξω ,ετσι κ αλλιως απο ηλιο αλλο τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Πολύ καλό το θέμα σου για την οικιακή αυτάρκεια, με ενδιαφέρει και εμένα αρκετά. Ξεκίνησε περισσότερο σαν πείραμα γιατί μου την είχε "δώσει" που τα λαχανικά που αγοράζουμε δεν μυρίζουν σαν τέτοια! Οπότε έφτιαξα έναν λαχανόκηπο στην βεράντα μου. Συνέχισα να φτιάχνω τις σάλτσες μου μόνη μου (καλοκαιρινές ντομάτες εννοείτε), μέχρι και παστό χοιρινό έφτιαξα φέτος. Τώρα πειραματίζομαι με σπιτικό ψωμί, αν και δεν έχω πετύχει ακόμη τη συνταγή που θέλω. Αρτοπαρασκευαστή δεν πήρα, αλλά επένδυσα σε ένα καλό μίξερ γιατί βαριέμαι το ζύμωμα :oops: (άσε που το ήθελα και για άλλα πράγματα).

 

Ενδιαφέροντα σχετικά site που έχω στα "αγαπημένα" μου είναι:

 

http://www.ftiaxno.gr/

http://www.lowbudgetlife.com/

https://fugazigr.wordpress.com/

 

Σχετικά με την ξυλόσομπα καλή η ιδέα, αλλά και το κόστος καθόλου μικρό. Δεν είναι το ίδιο αλλά εγώ φέτος όταν φτιάξει λίγο ο καιρός λέω να φτιάξω ένα ηλιακό φουρνάκι, μπορείς να το κάνεις και εσύ εύκολο φαίνεται:

 

http://www.iqsolarpower.com/solarcooker.htm

εχω τουλαχιστον ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ με το φουρνακι!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάτε τον αρτοπαρασκευαστή καθόλου :-)

Εμείς 5 είμαστε και μια χαρά ψωμάκι μας φτιάχνει! Αυτός που έχω εγώ (αγορασμένος πριν μερικά χρόνια από το Lidl) είναι με δύο φόρμες ψησίματος, οπότε φτιάχνω κάθε φορά 2 ψωμιά από 500 γραμμάρια (κανονικά όμως, όχι "αέρας" όπως στους φούρνους, που το μισό κιλό ζυγίζει 350γρ.) το καθένα.

 

Δεν το συζητώ για τη νοστιμιά του ψωμιού, για τα υλικά που ξέρω τι βάζω μέσα, για το ότι κρατάει περισσότερες μέρες φρέσκο (και δε γίνεται σαν λάστιχο την άλλη μέρα...), ειδικά αν βάλω και λίγο μαύρο αλεύρι μέσα, κρατάει ακόμη πιο πολύ...

 

Φτιάχνουμε ψωμάκι και μοσχομυρίζει το σπίτι. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευάκι μάλλον η ξυλόσομπα που λες ειναι σοφότερη επιλογη.Μπορείς και να ζεστάνεις αρκετά τετραγωνικά και να μαγειρέψεις.Εμεις τη λέμε ξυλόστοφα και κοστίζει κάπου στα 1500 ευρω αλλα αποδίδει!

 

 

Ίσως λες κάτι άλλο, γιατί η σόμπα που αναφέρομαι κάνει πάνω κάτω 400 ευρώ.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειστε φανταστικες. θελω και εγω να φτιαχνω τα δικα μου ζυμαρικα αλλα δεν ξερω πως. αυτο με το ηλιακο φουρνακι ουτε που το ηξερα. παστο χοιρινο πως θα φτιαξω; οπως καταλαβαινεται πολλα πραγματα δεν τα ξερω ομως εχω ολη την καλη διαθεση να μαθω. συγνωμη που αργω να απαντησω αλλα εχω 2 παιδια με ιωση και κυνηγαω και το μωρο.

 

 

Ζυμαρικά...φανταστική ιδέα, όποια έχει δοκιμάσει ας μας πει!

 

Για χοιρινό παστό ακολούθησε την συνταγή:

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/pasto-xoirino-n-ileias-.html

 

Εμείς είμαστε γενικά λάτρεις και να φανταστείς ότι είναι πανάκριβο να το αγοράσεις (αν θυμάμαι καλά 30 το κιλό)!

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάτε τον αρτοπαρασκευαστή καθόλου :-)

Εμείς 5 είμαστε και μια χαρά ψωμάκι μας φτιάχνει! Αυτός που έχω εγώ (αγορασμένος πριν μερικά χρόνια από το Lidl) είναι με δύο φόρμες ψησίματος, οπότε φτιάχνω κάθε φορά 2 ψωμιά από 500 γραμμάρια (κανονικά όμως, όχι "αέρας" όπως στους φούρνους, που το μισό κιλό ζυγίζει 350γρ.) το καθένα.

 

Δεν το συζητώ για τη νοστιμιά του ψωμιού, για τα υλικά που ξέρω τι βάζω μέσα, για το ότι κρατάει περισσότερες μέρες φρέσκο (και δε γίνεται σαν λάστιχο την άλλη μέρα...), ειδικά αν βάλω και λίγο μαύρο αλεύρι μέσα, κρατάει ακόμη πιο πολύ...

 

Φτιάχνουμε ψωμάκι και μοσχομυρίζει το σπίτι. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! :-)

 

Αλήθεια τι αλεύρι χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι αλεύρι χρησιμοποιείς;

 

Ασπρο αλεύρι παίρνω από το Lidl αυτό που λέει Π (είναι το πιο ακριβό του). Δοκίμασα και το άλλο αλλά το κάνει τριφτό το ψωμί.

Ολικής άλεσης παίρνω συνήθως Μάνα, αλλά και άλλες μάρκες έχω δοκιμάσει.

Εσύ φτιάχνεις μόνη σου? Τι χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...