Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ασφαλισμένοι ΟΑΕΕ από αύριο σε ποιους γιατρούς;


Deirdre

Recommended Posts

Πρέπει να γράψω εμβόλιο αύριο στον παιδίατρο, ξέρει κανείς τί ισχύει; Ισχύουν οι γιατροί που είχαμε δηλώσει πέρυσι; Ή ο κατάλογος των γιατρών του ΕΟΠΥΥ που έχει στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΕ. Δεν έχω καταλάβει τί είναι αυτοί; Πρέπει να πάμε να τους δηλώσουμε όπως και πέρυσι; Μήπως φρόντισε κάποιος να ρωτήσει ήδη; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την Παρασκευή το πρωί που βρισκόμουν στο ΤΕΒΕ μου είπαν πως από Δευτέρα θα καλυπτόμαστε μόνο για νοσοκομείο ΜΕΧΡΙ να λειτουργήσει ο ενιαίος φορέας. Εξωφρενική κατάσταση δηλαδή.

 

ΟΤΑΝ θα λειτουργήσει, οι γιατροί θα είναι κοινοί για τα ταμεία ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΟΠΑΔ-ΟΓΑ (αν δεν κάνω λάθος) και δεν θα δηλώνονται (όπως συνέβαινε στο ΤΕΒΕ μέχρι τώρα) αλλά θα υπάρχουν στην σχετική λίστα.

Το θετικό είναι πως θα συνταγογραφούν όλοι οι γιατροί προς όλους τους ασφαλισμένους και των 4 ταμείων, το αρνητικό είναι πως θα υπάρχει πλαφόν ασθενών/επισκέψεων ανά μήνα και γιατρό... 200 ασθενών. Ο διακοσιοστός πρώτος, θα καίγεται... Ή σε απλά Ελληνικά, θα πληρώνει.

 

Αυτά τα ωραία.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο παιδιατρος του οαεε ετσι μου ειχε πει..οτι ολα αλλαζουνε προς το χειροτερο για ολους...ραντεβου για επισκεψη μεχρι ενα οριο,θα πληρωνουμε φαρμακα κ.λ.π. κ μετα θα περνουμε καποια πισω,ομως πολυ λιγοτερα απο πριν!Το βιβλιαριο μου θα ισχυει μεχρι 19 Ιανουαριου οποτε δε προλαβαινω κ εγω να κανω τα εμβολια..:(

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους πέτυχα, αλλά η κοπέλα μου είπε ότι δεν ήξερε ακριβώς και να πάρω ξανά αύριο το πρωί γιατί σήμερα λείπουν όλοι (;;;;). Πάντως μου είπε ότι από όσο ξέρει δεν δηλώνουμε γιατρούς και ισχύουν οι γιατροί οι συμβεβλημένοι με το ενιαίο ταμείο που υπάρχουν στην ιστοσελίδα : http://www.oaee.gr/annaouncdt.asp?annaounc_id=166&cat_id=0&banner_pgc=3

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο παιδιατρος του οαεε ετσι μου ειχε πει..οτι ολα αλλαζουνε προς το χειροτερο για ολους...ραντεβου για επισκεψη μεχρι ενα οριο,θα πληρωνουμε φαρμακα κ.λ.π. κ μετα θα περνουμε καποια πισω,ομως πολυ λιγοτερα απο πριν!Το βιβλιαριο μου θα ισχυει μεχρι 19 Ιανουαριου οποτε δε προλαβαινω κ εγω να κανω τα εμβολια..:(

 

Γιατί λες ότι το βιβλιάριο ισχύει μέχρι 19 Ιανουαρίου, δεν σου ήρθε το αυτοκόλλητο της ανανέωσης;

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή το πρωί που βρισκόμουν στο ΤΕΒΕ μου είπαν πως από Δευτέρα θα καλυπτόμαστε μόνο για νοσοκομείο ΜΕΧΡΙ να λειτουργήσει ο ενιαίος φορέας. Εξωφρενική κατάσταση δηλαδή.

 

ΟΤΑΝ θα λειτουργήσει, οι γιατροί θα είναι κοινοί για τα ταμεία ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΟΠΑΔ-ΟΓΑ (αν δεν κάνω λάθος) και δεν θα δηλώνονται (όπως συνέβαινε στο ΤΕΒΕ μέχρι τώρα) αλλά θα υπάρχουν στην σχετική λίστα.

Το θετικό είναι πως θα συνταγογραφούν όλοι οι γιατροί προς όλους τους ασφαλισμένους και των 4 ταμείων, το αρνητικό είναι πως θα υπάρχει πλαφόν ασθενών/επισκέψεων ανά μήνα και γιατρό... 200 ασθενών. Ο διακοσιοστός πρώτος, θα καίγεται... Ή σε απλά Ελληνικά, θα πληρώνει.

 

Αυτά τα ωραία.:roll:

 

Τελείωσε το σύστημα περίθαλψης δηλ. και βέβαια τις εισφορές πρέπει να συνεχίσουμε να τις καταβάλλουμε, έξυπνο, ε; Τουλάχιστον αν όντως συνταγογραφούν όλοι οι γιατροί θα γλιτώσουμε τις διπλές επισκέψεις (μια στο γυναικολόγο μου πχ και μια στο γυναικολόγο του ταμείου για να μου γράψει τις εξετάσεις). ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ; Είναι απαράδεκτο να είναι κανείς άρρωστος σήμερα και να μην μπορεί να βρει άκρη για το τί θα κάνει.... ΑΑΑΑΧ! Που θα φτάσει η κατάντια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.ika.gr/gr/infopages/opadoaee_docs.cfm

 

 

http://www.e-syntagografisi.gr/

ΠΑμε τζαμπα σε οποιο ιατρο ειναι στη λιστα.και τα γραφουν ολα τα εμβολια πηρα εδω στις σερρες σε μια παιδιατρο που ειναι μεσα στη λιστα και μου το ειπε

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το πρωί στον ΟΑΕΕ, στο 184, στον γιατρό που μου γράφει τα φάρμακα και τις εξετάσεις, και στον γιατρό που με παρακολουθεί! Αλλα λέει ο ένας , άλλα λέει ο άλλος, ένα απίστευτο μπάχαλο!!!

Ο γιατρός που με παρακολουθεί επειδή δεν γνωρίζει ακόμη αν θα συνταγογραφεί ο ίδιος και θα γράφει τις εξετάσεις, μου έκλεισε ραντεβού την άλλη εβδομάδα που σύμφωνα με την γραμματέα του πιθανόν να ξεκαθαρίσει το τοπίο, πιθανόν.

Τώρα θα πάρω τηλ. και στο διαγνωστικό κέντρο που κάνω τις εξετάσεις μου, φαντάζομαι και αυτοί μια απο τα ίδια!

Μέχρι τότε, τσακώστε φρέσκα σημερινά νέα!:evil:

 

 

http://bloglines.gr/articles/358571/EOPYY:-to-paidema-ton-Ellinon

 

Τόσα λεφτά στον(πρώην πλέον) ΟΑΕΕ, και θα πληρώνουμε και απο πάνω; , ε οχι ρε $%#@7*!!!!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το πρωί στον ΟΑΕΕ' date=' στο 184, στον γιατρό που μου γράφει τα φάρμακα και τις εξετάσεις, και στον γιατρό που με παρακολουθεί! Αλλα λέει ο ένας , άλλα λέει ο άλλος, ένα απίστευτο μπάχαλο!!!

Ο γιατρός που με παρακολουθεί επειδή δεν γνωρίζει ακόμη αν θα συνταγογραφεί ο ίδιος και θα γράφει τις εξετάσεις, μου έκλεισε ραντεβού την άλλη εβδομάδα που σύμφωνα με την γραμματέα του πιθανόν να ξεκαθαρίσει το τοπίο, πιθανόν.

Τώρα θα πάρω τηλ. και στο διαγνωστικό κέντρο που κάνω τις εξετάσεις μου, φαντάζομαι και αυτοί μια απο τα ίδια!

Μέχρι τότε, τσακώστε φρέσκα σημερινά νέα!:evil:

 

 

http://bloglines.gr/articles/358571/EOPYY:-to-paidema-ton-Ellinon

 

Τόσα λεφτά στον(πρώην πλέον) ΟΑΕΕ, και θα πληρώνουμε και απο πάνω; , ε οχι ρε $%#@7*!!!!

 

 

δυστυχως, κοριτσια ,ειναι ασχημα τα πραγματα. τι περιθαλψη θα εχουν αυτα τα 9εκ, αγνωστο...και τι ποιοτητα...

η λιστα αυτη που υπαρχει δεν ειναι οριστικη και θα διαμορφωθει, θα ειναι λιγοι οι συμβεβλημενοι. θα κλεινετε οι ιδιοι ραντεβου (δεν πληρωνεις τοτε), ειναι 10 ατομα την ημερα ανα ιατρο και ο επομενος πληρωνει, οποτε μπορειτε να πατε οπου θελετε (οπου θα πληρωσετε).

λενε ξεκαθαρα-θα εξηπηρετηστε απο τους ιατρους τις λιστας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την Παρασκευή το πρωί που βρισκόμουν στο ΤΕΒΕ μου είπαν πως από Δευτέρα θα καλυπτόμαστε μόνο για νοσοκομείο ΜΕΧΡΙ να λειτουργήσει ο ενιαίος φορέας. Εξωφρενική κατάσταση δηλαδή.

 

ΟΤΑΝ θα λειτουργήσει, οι γιατροί θα είναι κοινοί για τα ταμεία ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΟΠΑΔ-ΟΓΑ (αν δεν κάνω λάθος) και δεν θα δηλώνονται (όπως συνέβαινε στο ΤΕΒΕ μέχρι τώρα) αλλά θα υπάρχουν στην σχετική λίστα.

Το θετικό είναι πως θα συνταγογραφούν όλοι οι γιατροί προς όλους τους ασφαλισμένους και των 4 ταμείων, το αρνητικό είναι πως θα υπάρχει πλαφόν ασθενών/επισκέψεων ανά μήνα και γιατρό... 200 ασθενών. Ο διακοσιοστός πρώτος, θα καίγεται... Ή σε απλά Ελληνικά, θα πληρώνει.

 

Αυτά τα ωραία.:roll:

 

ναι, αλλα αμα ειναι να πληρωνεις πας στον ιατρο σου, που σε παρακολουθει και νιωθεις ασφαλης, δεν χρειαζεται να καθησεις σε αυτον της λιστας:shock:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα για εξετάσεις σε μικροβιολογικό εργαστήριο. Οι εξετάσεις ήταν γραμμένες και θεωρημένες τις τελευταίες μέρες του δεκέμβρη και πάλι μου έκαναν συζητήσεις για το αν μπορούν να τις κάνουν ή όχι.... Φαντάζομαι στα μεγαλύτερα κέντρα θα είναι πιο απλά τα πράγματα. Σε όσους ερχόντουσαν με καινούριες εξετάσεις τους έλεγαν ότι δεν μπορούσαν να τις κάνουν μέσω ταμείου παρόλο που στη σελίδα του ΟΑΕΕ γράφει ότι για τα εργαστήρια τα συμβεβλημένα με τον ΟΑΕΕ παρατείνεται η σύμβαση μέχρι να συναφθεί κανούρια με το ΕΠΟΠΥΥ (ή όπως το λένε αυτό).

 

Ο ΟΑΕΕ πάντως υφίσταται ακόμη, όλα αυτά είναι για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη μόνο. Εμβόλια δεν πήγα να γράψω, οι φαρμακοποιοί δεν μας κάνουν πια πίστωση η παιδίατρος είπε ότι μπορούμε να περιμένουμε λίγο ακόμη, δεν επείγει....

 

Που καταντήσαμε....

 

Μου ήρθε το απόκομμα για να πληρώσω τον ΟΑΕΕ: 574 ευρώ.... τζάμπα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...