Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι συμβουλη να δωσω ?


νανσυ2

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 421
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

....θα πω ενα προσωπικο παραδειγμα...μια φορα ημασταν κ οι δυο στο αμαξι,κ του επιασα το χερι οπως το ειχε στο λεβιε,κ το πηρε,λεγοντας μου οτι ειναι σαχλες αυτα...αλλη φορα του ειπα,δωσε μου ενα φιλι,κ μου ειπε βαριεμαι κ δε σηκωθηκε ουτε καταλαβε οτι δεν ηταν ωραιο...

 

Οι πραγματικοί λόγοι κλονισμού μιας σχέσης είναι αυτή και η απιστία η επιπόλαιη συνέπεια του.Δύο κάνουν τον γάμο δύο κάνουν και τον χωρισμό φυσικά όχι σε όλες τις περιπτώσεις αλλά σε αρκετές.Αν πχ τώρα η Νάνσυ ερωτευτεί κάποιον που την προσέχει που την φλερτάρει που της μιλάει τρυφερά, θα έχει άδικο κι απο πάνω;Ευχαριστώ για την υπόδειξη αλλά έχω διαβάσει όλα τα ποστς και η άποψη μου είναι πλήρως διαμορφωμένη και αντίθετη με όσες είναι έτοιμες να ρίξουν ντομάτα στην αμαρτωλή.Δεν μπορώ να καταδικάσω κανέναν γιατί δεν έχω το δικαίωμα δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν δεν ξέρω όλες τις πλευρές απο μέσα και δεν αποκλείω ποτέ τίποτα για τον εαυτό μου.Ξέρω πως για να συντηρηθεί μια σχέση χρειάζεται συνεργασία.Στον εσωστρεφή θα πείς μια φορά τί θέλεις 2 φορές 3 φορές ε μετά καταντάει γελοίο να φιλιέσαι να φροντίζεσαι και να χαιδεύεσαι κατά παραγγελία. Όσο για το επιχείρημα του νετ που το πληρώνει ο ένας για να φλερτάρει ο άλλος είναι λίγο αστείο αν σκεφτεί κανείς πως σε ένα γάμο το ταμείο είναι κοινό και δουλεύουν και οι δύο πλευρές ακόμη και αν η μία μεγαλώνει τα παιδιά στο σπίτι, κι αυτό δουλειά είναι και αν την αναθέσεις σε μπέιμπι σίτερ κοστίζει ένα 700άρι δεν το λες και ευκαταφρόνητο ποσό!Το θέμα είναι να προτείνουμε μια λύση για την κοπέλα και οχι να πέσουμε να τη φάμε.Όποιος έχει την τέλεια σχέση δεν έχει φλερτάρει ποτέ στο νετ και δεν έχει απατήσει ποτέ κανένα της σύντροφο μπορεί να πετάξει την πέτρα πρώτη.:mrgreen:Καλή χρονιά με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Οι πραγματικοί λόγοι κλονισμού μιας σχέσης είναι αυτή και η απιστία η επιπόλαιη συνέπεια του.Δύο κάνουν τον γάμο δύο κάνουν και τον χωρισμό φυσικά όχι σε όλες τις περιπτώσεις αλλά σε αρκετές.Αν πχ τώρα η Νάνσυ ερωτευτεί κάποιον που την προσέχει που την φλερτάρει που της μιλάει τρυφερά, θα έχει άδικο κι απο πάνω;Ευχαριστώ για την υπόδειξη αλλά έχω διαβάσει όλα τα ποστς και η άποψη μου είναι πλήρως διαμορφωμένη και αντίθετη με όσες είναι έτοιμες να πετάξουν ντομάτα στην αμαρτωλή.Δεν μπορώ να καταδικάσω κανέναν γιατί δεν έχω το δικαίωμα δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν δεν ξέρω όλες τις πλευρές απο μέσα και δεν αποκλείω ποτέ τίποτα για τον εαυτό μου.Ξέρω πως για να συντηρηθεί μια σχέση χρειάζεται συνεργασία.Στον εσωστρεφή θα πείς μια φορά τί θέλεις 2 φορές 3 φορές ε μετά καταντάει γελοίο να φιλιέσαι να φροντίζεσαι και να χαιδεύεσαι κατά παραγγελία. Όσο για το επιχείρημα του νετ που το πληρώνει ο ένας για να φλερτάρει ο άλλος είναι λίγο αστείο αν σκεφτεί κανείς πως σε ένα γάμο το ταμείο είναι κοινό και δουλεύουν και οι δύο πλευρές ακόμη και αν η μία μεγαλώνει τα παιδιά στο σπίτι, κι αυτό δουλειά είναι και αν την αναθέσεις σε μπέιμπι σίτερ κοστίζει ένα 700άρι δεν το λες και ευκαταφρόνητο ποσό!Το θέμα είναι να προτείνουμε μια λύση για την κοπέλα και οχι να πέσουμε να τη φάμε.Όποιος έχει την τέλεια σχέση δεν έχει φλερτάρει ποτέ στο νετ και δεν έχει απατήσει ποτέ κανένα της σύντροφο μπορεί να πετάξει την πέτρα πρώτη.:mrgreen:Καλή χρονιά με υγεία!

1ον οι ντοματες ειναι πανακριβες.

2ον ο αναμαρτητος πρωτος τη ντοματα βαλετω :D:D:D:D:D

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

κ επειδη θα μου πουνε κ μενα οτι απο την αρχη τον ηξερες κ τον πηρες απο ερωτα κ οχι απο προξενιο,θα πω οτι ολα αυτα δεν τα ηξερα!!!!!πως λοιπον να μη σκεφτομαι κ γω μερικες φορες οτι παντρευτηκα μικρη,κ αν εκανα καλα....για αυτο κοριρσια καταλαβαινω τη φιλη μου,δε δικαολογω την απιστια της,αλλα καταλαβαινω....γιατι σκεφτομαι αν καποιος ειχε δειξει σε μενα τρυφεροτητα κ αγαπη,ετσι οπως εγω τη θελω,κ γω ειχα την ορεξη,το χρονο κ τη διαθεση να το κυνηγησω.....εγω,τι θα εκανα?η καθεμια τι θα εκανε?κ ας μη μιλαμε εκ του ασφαλους....για αυτο δε κρινω κανεναν,για αυτο προσπαθω να καταλαβω κ τη φιλη μου κ τον αντρα της ακομα κ το φιλο της...γιατι κανεις δε ξερει τι εχει ο αλλος στη ψυχη του,δεν ειναι ολα βλακειες η δικαιολογιες ,οπως ξαναπα,καμια δε παντρευεται για να χωρισει η να απιστησει,εκετος αν το χει στο αιμα της....

 

Δεν μιλάμε εκ του ασφαλούς. Δεν ξέρεις τι μπορείνα έχει περάσει η καθέ μία μέσα στις σχέσεις/γάμο(-ους) της. ;)

 

Στο άλλο που λες, ότι δεν τα ήξερες ολα αυτά πριν, ένα έχω να πω: κακώς βιαζόμαστε να παντρευτούμε άτομα που ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε, δεν έχουμε ζήσει και συζήσει μαζί τους αρκετό καιρό πριν. Προς τι η βιασύνη;

 

εχω πολλα χρονια παντρεμενη. περασα και εγω καποιες καταστασεις αδιαφοριας, οχι τοσο κραυγαλεες οπως της Νανσυ. ξερω ομως ενα πραγμα που το εμαθα εμπειρικα: τα παιδια ειναι δυναμιτης στα θεμελια της σχεσης. οσο και αν ειναι αγαπημενο ενα ζευγαρι, οταν ερθουν τα μωρα απομακρυνεται μερα με τη μερα. ρουτινιαζει, βαζει αλλες προτεραιοτητες. η ουσια ειναι να το καταλαβουμε εγκαιρως και να τρεξουμε κυριολεκτικα να προλαβουμε τα χειροτερα. οι αντρες δεν εχουν το δικο μας συνθετο, συναισθηματικο μυαλο: "θελω σεξ=κανω σεξ, πειναω=τρωω, ειμαι κουρασμενος=δεν κανω τιποτα". εμεις δυιλιζουμε τον κωνωπα: "γιατι δεν με φιλησε; γιατι μου το ειπε αυτο; τι ηθελε να πει; γιατι δεν καταλαβαινει...". κοριτσια οταν ρωτησα μια ενοριτισσα του αντρα μου με 49 χρονια εγγαμου βιου στην πλατη της μου απαντησε: "σκεψου σαν αντρας". ε λοιπον αυτο εκανα και βρηκα την ψυχικη μου ηρεμια. δεν περιμενω να μαντεψει ο αλλος τις επιθυμιες μου, τις δηλωνω ξεκαθαρα. δυστυχως τα αρσενικα ετσι καταλαβαινουν. εχουν πιο απλο τροπο σκεψης, πιο τετραγωνισμενο. εγω βοηθηθηκα παρα πολυ απο την συμβουλη αυτης της αγνωστης κατα τα αλλα γιαγιας. και την τηρω ακομα ευλαβικα, γιατι δεν θελω να καταθεσω τα οπλα αμαχητι και γιατι παντρευτηκα για να πεθανω μαζι με τον ανθρωπο που διαλεξα.

 

Τα παιδιά μπορεί να είναι δυναμίτης και με την καλή έννοια. Δεν απομακρύνουν μόνο, αλλά φέρνουν και πιο κοντά. Όταν η σχέση έχει γερές βάσεις, τα παιδιά μπορεί να την κάνουν ακομα πιο δυνατή. Ναι, διαταράσσονται οι ισορροπίες, ναι, μπορεί να περάσει δύσκολα το ζευγάρι ένα διάστημα, αλλά μην ξεχνάμε οτι παντρευόμαστε ΚΑΙ για να κάνουμε παιδιά.

 

Για τη ρουτίνα έχω να πω ότι μπορεί να είναι και καλή στη σχέση. Υπάρχει ρουτίνα και "ρουτίνα". Το πώς θα την εκμεταλευτούμε προς όφελός μας πρέπει να το σκεφτεί η κάθε μια για τον εαυτο της. Ρουτίνα δεν είναι μονο το βάζω πυζάμα και παντόφλα και βλέπω τηλεόραση, αλλά ειναι και το καθόμαστε και βλέπουμε τηλεοραση μπροστά στο αναμμένο τζάκι αγκαλιά στον καναπέ πίνοντας το κρασάκι μας, αφού έχουμε βάλει τα παιδιά για ύπνο. Ρουτίνα είναι και το κοιμόμαστε αγκαλιά, κι ας ειναι κι από συνήθεια, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου τέτοια ρουτίνα. Και το να ξυπνάμε πάντα μ' ένα φιλί για καλημέρα και να μου κάνει μασάζ στις πατούσες το απόγευμα ή να του τρίβω την πλάτη.

 

 

Στο να σκεφτόμαστε σαν άντρες, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Εγώ έτσι έμαθα, αλλά πρώτα πέρασα δύσκολα μέχρι να καταλάβω. Τώρα ξέρω να επικοινωνώ χωρίς να γκρινιάζω, αλλά με αγάπη και κατανοηση. Όχι μόνο να ζητάω, αλλά και να ρωτάω και τον άλλον τι θέλει. Πάντως εμείς οι γυναίκες είμαστε πιο πολύπλοκα όντα. Αν δεν μπορούμε εμείς να καταλάβουμε τους άντρες που ειναι μονοδιάστατοι ως χαρακτήρες οι περισσότεροι, πώς περιμένουμε να καταλάβουν αυτοί εμάς; Μιλάτε κορίτσια! Μιλάτε γιατί χανομαστε. Αλλά όχι γκρίνιες! Συνοδοιπόροι να είμαστε, όχι αντίπαλοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ παλι συμφωνω...οπως ειπε κ πριν μια κοπελα σε ενα γαμο χρειαζονται δυο,κ ναι,ο ενα ςφτανει για να τον διαλυσει,ΑΛΛΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΤΙΣΕΙ..................

Link to comment
Share on other sites

ας μιλησω για μενα που ξερω καλυτερα...(κ θα επανελθω στο θεμα)....ο αντρας μου απο την αρχη ηταν κλειστος κ εσωστρεφης αλλα οχι αδιαφορος

ουτε κ μενα ηταν ιδιαιτερα του σαλιαρισματος,αγαπες,γλυκες κ τετοια...ουτε εγω ομως ιδιαιτερα,αν κ μου αρεσαν πχ να με λεει αγαπη μου,αλλα δεν το ζητουσα αφου εβλεπα οτι δεν το εχει(λαθος μου).οπως ειπα,περασαμε κ περασα πολλα για να κανω παιδια,απο κει ξεκινησε για μενα...δεν ηταν διπλα μου οσο ηθελα,πηγαινα μονη σε ολα,εξετασεις,υπερηχους,αποβολες,εμβρυομεταφορες...δε λεω οτι καθοταν σπιτι,δουλευε,αλλα θα μπορουσε σε καποιες φορες που ηταν μεγαλη αναγκη να ερθει μαζι μου στο γιατρο κ να παει αργοτερα στη δουλεια,δε μιλαμε κ για καθε μερα κ μιλαμε για σοβαρα προβληματα,οπου ηταν πηγαινα μονη μου,η με τη μαμα μου...δε μιλαγα(λαθος)οταν ερχοταν στο σπιτι μετα απο μια αποβολη η απο μια αρνητικη χοριακη,δεν μου ελεγε ας πουμε αγαπη μου ,μη στεναχωριεσαι,ολα καλα θα πανε,να με παρει μια αγκαλια,να κλαψω...καθομασταν να φαμε,λεμε τωρα μαυρο φαι,λεγαμε το τι εγινε στο γιατρο κ τελος...οχι οτι δε στεναχωριοταν,αλλα δε με στηριζε...οταν εκανα τις εξωσωματικες,τις ενεσεις,ποτε δε μου ειπε,α ρε νανσυ,τι τραβας κ συ...πονας,υποφερεις,τρυπιεσαι,α ρε μαναρι.....ολα καλα θα πανε στο τελος,μη φοβασαι,κανε υπομονη....εγω ημουν η δυνατη,παρολο που μεσα μου σε καθε αποτυχια πεθαινα κ το χειροτερο,ηξερα τι με περιμενει παλι....

κ οι δυο,εχουμε χασει πολυ δικους μας ανθρωπους κ εχουμε περασει δυσκολα μικροι....αυτο νομιζω τον εκλεισε κ τον σκληρυνε....ερχομαστε λιγο οταν ημουν εγκυος....σε ακινησια,απο την αρχη,μεχρι 28εβδομαδων που γεννησα,σε ενα κρεβατι,σηκωνομουν μονο για τουαλετα,ουτε τηλ γιατι απο την εγκυμοσυνη ειχαν πειραχτει τα ματια μου,ουτε βιβλια,ουτε νετ...μονο μια ανοιχτη μπαλκονοπορτα κ γω να κοιταω εξω,συνεχεια το ιδιο σημειο...μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη(τριδυμα)με πολλα προβληματα,πολλη στεναχωρια κ πολυ αγχος...εγω στο κρεβατι,κ ο αντρας μου στο σαλονι να κοιταει τηλ...κ υπηρχαν βεβαια φορες που ερχοταν κ καθομασταν μαζι,αλλα πολυ λιγες κοριτσια...ολοι μου ελεγαν να φαω,γιατι εγω δε μπορουσα,αναγουλες,εμετους κ τετοια,κ ο αντρας μου ο μονος χαλαρος..μια φορα θυμαμαι ζητησα ενα παγωτο,κ δε πηγε να μου παρει απο το διπλανο σχεδον περιπτερο,.μου ειπε τωρα δεν εχω να βγω,αυριο,κ εννοειται ουτε αυριο μου εφερε....ουτε αγκαλιες,ουτε να σου χτυπησει λιγο τη πλατη κ να πει ελα ρε,μη στεναχωριεσαι....μια πολυ δυακολη περιοδο για μενα......στα ορια καταθλιψης πρεπει να ημουν τωρα που τα σκεφτομαι.....μετα γεννησα κακην κακως...εγω ενα μαυρο χαλι,να μη μπορω να παρω τα ποδια μου απο την ακινησια,να με πονανε ολα,αιματοκριτης 23....παρολα αυτα,να κανω οτι πρεπει στο σπιτι,ενω η πεθερα μου μενει πολυ κοντα κ θα μπορουσε να της πει μανα,κανε ενα φαι,λεμε τωρα....οταν ηρθαν τα παιδια....τρελα....ακομα πιο ρακος απο τη κουραση κ το ξενυχτι...οταν ηταν 2μηνων πηγα στο παιδων με το ενα,αρρωστησε..εμεινα 10μερες...δεν εφυγα ουτε για μπανιο....κ οταν μια μερα ειπα στον αντρα μου να ερεθ να με παρει απο το πατρικο μου που ειχα παει για λιγο,μου ειπε δε μπορω να κανω την παρακαμψη,παρε ταξι κ ελα...τα παιδια μου,εγω τα μεγαλωσα,κ με βοηθεια απο τη πεθερα μου,που της το αναγνωριζω,κ τα σκ απο τη μαμα μου...κ οταν λεω εγω τα μεγαλωσα εννοω οτι εγω τα ταιζα,τα κοιμιζα,τα εκανα μπανιο,τα αλλαζα,τα ξενυχτουσα χωρις καμια υπερβολη.εγω το φαγητο,.σπιτι,σιδερο...κ ο δικος μου αντρας δε δουλευε με χρι αργα,νωρις το απογευμα σπτι....οχι οτι δεν τα αγαπουσε,αλλα βαρια η καλογερικη...κ οταν εχεις μια γυναικα που κανει το σκατο της παξιμαδι που λενε για να κρατιεται ορθια κ να ανταπεξερχεται σε ολα,λες οκ...αστην...τα καταφερνει,οταν θα πεσει κατω κ δε θα ξανασηκωθει ποτε,τοτε μπορει κατι να κανω κ γω....κ να ι,μιλαγα,παραπονιομουν,αλλα μετα απο καποιες φορες,αφου εβλεπα οτι δεν....τα εκανα νμονη μου για να τελειωνω,δεν ειχα ουτε την ορεξη ουτε την αντοχη να τσακωνομαι....μιλαμε για τριδυμα παιδια,οποιος δεν το εχει ζησει,δε μπορει να καταλαβει,δεν εχω την απαιτηση απο σας να καταλαβεται,δε με ζουσατε εσεις,αλλα απο τον αντρα μου την ειχα...δε μπορει να εισαι τοσο καλοπερασακιας,η επειδη δουλευεις κ γω ειμαι σπιτι,να λες αυτοι ειναι οι ρολοι μας...κ επειδη ειπα πολλα,κ εφυγα απο το θεμα,θα κλεισω εδω....

 

Μια αγκαλιά και πολλές ευχές απο μένα.Το 2012 να φέρει στη ζωή σου έναν άνθρωπο που να αξίζει την αγάπη σου:P

Link to comment
Share on other sites

ισως εχεις δικιο,αυτο να ειναι το μυστικο,να σκεφτεσαι σαν αντρας.....αν μπορεις βεβαια...

 

Όλες μπορούμε, αλλά μπήκαμε ποτέ στον κόπο να καθήσουμε να σκεφτούμε πώς λειτουργούν οι άντρες ή μόνο σκεφτόμαστε τα δικά μας θέλω; Γιατί έχουμε την απαίτηση να μας καταλαβαίνουν οι άλλοι, αν δεν κάνουμε κι εμείς μια προσπάθεια να καταλάβουμε αυτούς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε εκ του ασφαλούς. Δεν ξέρεις τι μπορείνα έχει περάσει η καθέ μία μέσα στις σχέσεις/γάμο(-ους) της. ;)

 

Στο άλλο που λες, ότι δεν τα ήξερες ολα αυτά πριν, ένα έχω να πω: κακώς βιαζόμαστε να παντρευτούμε άτομα που ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε, δεν έχουμε ζήσει και συζήσει μαζί τους αρκετό καιρό πριν. Προς τι η βιασύνη;

 

 

 

Τα παιδιά μπορεί να είναι δυναμίτης και με την καλή έννοια. Δεν απομακρύνουν μόνο, αλλά φέρνουν και πιο κοντά. Όταν η σχέση έχει γερές βάσεις, τα παιδιά μπορεί να την κάνουν ακομα πιο δυνατή. Ναι, διαταράσσονται οι ισορροπίες, ναι, μπορεί να περάσει δύσκολα το ζευγάρι ένα διάστημα, αλλά μην ξεχνάμε οτι παντρευόμαστε ΚΑΙ για να κάνουμε παιδιά.

 

Για τη ρουτίνα έχω να πω ότι μπορεί να είναι και καλή στη σχέση. Υπάρχει ρουτίνα και "ρουτίνα". Το πώς θα την εκμεταλευτούμε προς όφελός μας πρέπει να το σκεφτεί η κάθε μια για τον εαυτο της. Ρουτίνα δεν είναι μονο το βάζω πυζάμα και παντόφλα και βλέπω τηλεόραση, αλλά ειναι και το καθόμαστε και βλέπουμε τηλεοραση μπροστά στο αναμμένο τζάκι αγκαλιά στον καναπέ πίνοντας το κρασάκι μας, αφού έχουμε βάλει τα παιδιά για ύπνο. Ρουτίνα είναι και το κοιμόμαστε αγκαλιά, κι ας ειναι κι από συνήθεια, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου τέτοια ρουτίνα. Και το να ξυπνάμε πάντα μ' ένα φιλί για καλημέρα και να μου κάνει μασάζ στις πατούσες το απόγευμα ή να του τρίβω την πλάτη.

 

 

Στο να σκεφτόμαστε σαν άντρες, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Εγώ έτσι έμαθα, αλλά πρώτα πέρασα δύσκολα μέχρι να καταλάβω. Τώρα ξέρω να επικοινωνώ χωρίς να γκρινιάζω, αλλά με αγάπη και κατανοηση. Όχι μόνο να ζητάω, αλλά και να ρωτάω και τον άλλον τι θέλει. Πάντως εμείς οι γυναίκες είμαστε πιο πολύπλοκα όντα. Αν δεν μπορούμε εμείς να καταλάβουμε τους άντρες που ειναι μονοδιάστατοι ως χαρακτήρες οι περισσότεροι, πώς περιμένουμε να καταλάβουν αυτοί εμάς; Μιλάτε κορίτσια! Μιλάτε γιατί χανομαστε. Αλλά όχι γκρίνιες! Συνοδοιπόροι να είμαστε, όχι αντίπαλοι.

συμφωνω απολυτα!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα πολλά.....

Μου κακοφαίνεται πολύ που κάποιες προσπαθείτε να δώσετε ελαφρυντικά.....για μένα αυτή η πράξη είναι το τελευταίο στάδιο που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος...εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλα είναι δικαιολογίες.....

Ακόμα και η Νάνσυ έβλεπε από την αρχή τον άντρα της αδιάφορο.....όταν ακόμα πάλευε να κάνει τα παιδιά.......το έβλεπε....το ζούσε.......γιατί βρε Νάνσυ τότε προχώρησες και δεν τον άφησες πριν έρθουν τα παιδιά?

Θα μου πεις τον αγαπούσες.......τώρα δεν τον αγαπάς?

Αυτός τι πιστεύεις?

Σε αγαπάει?

Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική από της φίλης σου.......εσύ ήθελες βοήθεια με τρίδυμα.....δεν το συζητάει κανένας αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Όλες μπορούμε, αλλά μπήκαμε ποτέ στον κόπο να καθήσουμε να σκεφτούμε πώς λειτουργούν οι άντρες ή μόνο σκεφτόμαστε τα δικά μας θέλω; Γιατί έχουμε την απαίτηση να μας καταλαβαίνουν οι άλλοι, αν δεν κάνουμε κι εμείς μια προσπάθεια να καταλάβουμε αυτούς;

 

 

 

σωστο αυτο που λες,πρεπει κ οι δυο να καταλαβαινουνε ομως....οχι να βλεπεις τον εναν να σκοτωνεται ολη μερα κ ολη νυχτα κ συ στο κοσμο σου!κ μετα εχεις την απαιτηση να σκεφτω εγω κ να καταλαβω?γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Προς τα εμένα και κοίτα να είναι μεγάλη.Δεν έχω έπιπλα να κάτσω!:P

 

Χαχα....φοβάμαι μη σε πετύχω βρε....

 

 

Α και να συμπληρώσω ότι συμφωνώ απόλυτα με το ποστ της newbie G........εγώ λατρεύω τη ρουτίνα.........τη δική μας ρουτίνα....

Και με την misspigi.....οι άντρες σκέφτονται απλά!!!!!!!!

Είναι γεγονός....

Εμένα π.χ. θα με προβλημάτιζε περισσότερο ένας γλοιώδης άντρας (δες 45 άρη).......επειδή αυτοί λένε τα ίδια σε όλες...μην ξεχνάμε ότι αυτός είχε ήδη σχέση όταν τα έριχνε στη φίλη σου....και μπορεί ταυτόχρονα να τα έριχνε και σε άλλες...αυτοί όλοι μες στο νετ έτσι δεν κάνουν?........

και φυσικά πάντα υπάρχει και η μέση οδός...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά.....

Μου κακοφαίνεται πολύ που κάποιες προσπαθείτε να δώσετε ελαφρυντικά.....για μένα αυτή η πράξη είναι το τελευταίο στάδιο που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος...εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλα είναι δικαιολογίες.....

Ακόμα και η Νάνσυ έβλεπε από την αρχή τον άντρα της αδιάφορο.....όταν ακόμα πάλευε να κάνει τα παιδιά.......το έβλεπε....το ζούσε.......γιατί βρε Νάνσυ τότε προχώρησες και δεν τον άφησες πριν έρθουν τα παιδιά?

Θα μου πεις τον αγαπούσες.......τώρα δεν τον αγαπάς?

Αυτός τι πιστεύεις?

Σε αγαπάει?

Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική από της φίλης σου.......εσύ ήθελες βοήθεια με τρίδυμα.....δεν το συζητάει κανένας αυτό....

 

sesame κανείς δεν προσπαθεί να δώσει ελαφρυντικά είναι αδιαπραγμάτευτο οτι η απιστία της κοπέλας είναι ένα τεράστιο λάθος που στην τελική δεν λύνει κανένα της πρόβλημα.Απλά κάποιες προσπαθούμε να καταλάβουμε τους λόγους που το έκανε ως άμυνα σε όσα ειπώθηκαν για εκείνη και την ηθική της.Κανείς δεν ξυπνάει ένα πρωί και λέει "χμμ τι να κάνω σήμερα ας κερατώσω".Προσπαθούμε να κατανοήσουμε τους λόγους γιατί είναι άδικο να είσαι αυστηρός με κάποιον που δεν ξέρεις τί έχει περάσει για να φτάσει εκεί.Αλλά οχι να τη δικαιολογήσουμε κανείς δεν είπε οτι αυτό που έκανε ήταν καλό ή θεμιτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα πολλά.....

Μου κακοφαίνεται πολύ που κάποιες προσπαθείτε να δώσετε ελαφρυντικά.....για μένα αυτή η πράξη είναι το τελευταίο στάδιο που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος...εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλα είναι δικαιολογίες.....

Ακόμα και η Νάνσυ έβλεπε από την αρχή τον άντρα της αδιάφορο.....όταν ακόμα πάλευε να κάνει τα παιδιά.......το έβλεπε....το ζούσε.......γιατί βρε Νάνσυ τότε προχώρησες και δεν τον άφησες πριν έρθουν τα παιδιά?

Θα μου πεις τον αγαπούσες.......τώρα δεν τον αγαπάς?

Αυτός τι πιστεύεις?

Σε αγαπάει?

Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική από της φίλης σου.......εσύ ήθελες βοήθεια με τρίδυμα.....δεν το συζητάει κανένας αυτό....

 

 

γιατι τον αγαπουσα κ ηθελα πολυ να κανω παιδια κ εριξα ολο μου το βαρος σε αυτο.....πιστευω οτι μαγαπαει,ετσι λεει,κ τα παιδια μας τα αγαπαει....αλλα δεν εχει το τροπο να μας το δειξει,κ αυτο απο ενα σημειο κ μετα ειναι πολυ κουραστικο....ειναι πολυ κουραστοκο να παιζω με τα παιδια,να γελαμε,να τραγουδαμε,να χορευουμε,κ εκεινος να βλεπει τηλ κ να λεει κλεισε τη μουσικη....κ ουτε καν να γελαει μαζι μας,καπως να συμμετεχει....για αυτο σου λεω,δε ξερεις στο σπιιτι του καθενος το γινεται,δε ξυπανει μια ωραια πρωια κ λεει τι θα κανω σημερα....ας χωρισω η ας βρω γκομενο....οσο για τη βοηθεια που λες οτι ηθελα,ναι τη χρειαζομουν,αλλα θα μου εφτανε κ αν μου αναγνωριζε το τι κανω κ ποσο κουραζομαι,κ ας μην εκανε τπτ που λεει ο λογος...δε μπορω να δεχτω οτι εδω κ τρια χρονια δεν εχει κανει μια φορα τα παιδια του μπανιο!κ μιλαμε για τριααααα,για αυτο μου εχει πεσει η μεση κ οταν λεω ποναω μου λεει ναι απο τη δουλεια ειναι....δε συγκρινω τη περιπτωση μου με της φιλης μου,γιατι ξαναλεω δε ξερω ολα τα γεγονοτα,αλλα σου ξαναλεω,αν μου τυχαινε εμενα.....τι θα μου ελεγες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως για όλα όσα μας συμβαίνουν, φταίμε αποκλειστικά και μόνον εμείς. Κι όταν το καταλάβουμε αυτό, τότε μόνο θα διεκδικήσουμε το δικαίωμα στην προσωπική ευτυχία. Γιατί επιλέγουμε. Δεν είμαστε άμοιρες ευθυνών σε καμία περίπτωση. Κι έχουμε δίπλα μας αυτόν ακριβώς που πιστεύουμε πως μας αξίζει. Κι ο νοών νοήτω.

 

 

Καλή χρονιά σε όλες εύχομαι, με γαλήνη στην ψυχή. Πάω στη "ρουτίνα" μου τώρα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα....φοβάμαι μη σε πετύχω βρε....

 

 

Α και να συμπληρώσω ότι συμφωνώ απόλυτα με το ποστ της newbie G........εγώ λατρεύω τη ρουτίνα.........τη δική μας ρουτίνα....

Και με την misspigi.....οι άντρες σκέφτονται απλά!!!!!!!!

Είναι γεγονός....

Εμένα π.χ. θα με προβλημάτιζε περισσότερο ένας γλοιώδης άντρας (δες 45 άρη).......επειδή αυτοί λένε τα ίδια σε όλες...μην ξεχνάμε ότι αυτός είχε ήδη σχέση όταν τα έριχνε στη φίλη σου....και μπορεί ταυτόχρονα να τα έριχνε και σε άλλες...αυτοί όλοι μες στο νετ έτσι δεν κάνουν?........

και φυσικά πάντα υπάρχει και η μέση οδός...

 

Συμφωνώ 100% και εμένα με προβληματίζει ο 45χρονος φίλος της που θεωρώ πως έχει τα μεγαλύτερα προβλήματα απο όλους τους εμπλεκόμενους.Αφού τέλος πάντων αποφάσισε να πάει με κάποιον άλλον τουλάχιστον ας έκανε υγιή επιλογή.Όσα γλυκόλογα και να της λέει όση τρυφερότητα και να της δίνει δεν παύει να είναι κάποιος που παίρνει χάπια για να διαχειριστεί τη ζωή του.Και για εμένα αυτό είναι ένα τεράστιο μειονέκτημα με τραγικές συνέπειες σε περίπτωση που ένα τέτοιο άτομο συνυπάρξει με τα παιδιά της.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα παιδιά μπορεί να είναι δυναμίτης και με την καλή έννοια. Δεν απομακρύνουν μόνο, αλλά φέρνουν και πιο κοντά. Όταν η σχέση έχει γερές βάσεις, τα παιδιά μπορεί να την κάνουν ακομα πιο δυνατή. Ναι, διαταράσσονται οι ισορροπίες, ναι, μπορεί να περάσει δύσκολα το ζευγάρι ένα διάστημα, αλλά μην ξεχνάμε οτι παντρευόμαστε ΚΑΙ για να κάνουμε παιδιά.

 

Για τη ρουτίνα έχω να πω ότι μπορεί να είναι και καλή στη σχέση. Υπάρχει ρουτίνα και "ρουτίνα". Το πώς θα την εκμεταλευτούμε προς όφελός μας πρέπει να το σκεφτεί η κάθε μια για τον εαυτο της. Ρουτίνα δεν είναι μονο το βάζω πυζάμα και παντόφλα και βλέπω τηλεόραση, αλλά ειναι και το καθόμαστε και βλέπουμε τηλεοραση μπροστά στο αναμμένο τζάκι αγκαλιά στον καναπέ πίνοντας το κρασάκι μας, αφού έχουμε βάλει τα παιδιά για ύπνο. Ρουτίνα είναι και το κοιμόμαστε αγκαλιά, κι ας ειναι κι από συνήθεια, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου τέτοια ρουτίνα. Και το να ξυπνάμε πάντα μ' ένα φιλί για καλημέρα και να μου κάνει μασάζ στις πατούσες το απόγευμα ή να του τρίβω την πλάτη.

 

 

 

 

τετοια ρουτινα κ γω θα την ηθελα,αλλα πρεπει να την θελουν κ οι δυο...κ οχι οταν θελει σεξ να σου λεει η να σου δινει φιλακια κ την επομενη ενα καληνυχτα κ πολυ ειναι

Link to comment
Share on other sites

sesame κανείς δεν προσπαθεί να δώσει ελαφρυντικά είναι αδιαπραγμάτευτο οτι η απιστία της κοπέλας είναι ένα τεράστιο λάθος που στην τελική δεν λύνει κανένα της πρόβλημα.Απλά κάποιες προσπαθούμε να καταλάβουμε τους λόγους που το έκανε ως άμυνα σε όσα ειπώθηκαν για εκείνη και την ηθική της.Κανείς δεν ξυπνάει ένα πρωί και λέει "χμμ τι να κάνω σήμερα ας κερατώσω".Προσπαθούμε να κατανοήσουμε τους λόγους γιατί είναι άδικο να είσαι αυστηρός με κάποιον που δεν ξέρεις τί έχει περάσει για να φτάσει εκεί.Αλλά οχι να τη δικαιολογήσουμε κανείς δεν είπε οτι αυτό που έκανε ήταν καλό ή θεμιτό.

 

Κατάλαβα τι εννοείς, αλλά πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω κάποιον που κάνει ότι κάνει και μετά γυρνάει σπίτι σα να μη συμβαίνει τίποτα.....σκέψου λίγο πόσο "δουλειά" θέλει όλο αυτό.....σα να είναι ψυχρός εκτελεστής ένα πράγμα....σήμερα κοιμάται εδώ, αύριο με τον άντρα της.......κάπου εκεί ανάμεσα στα κρεβάτια δεν κατανοώ ούτε έρωτες (μια ερωτευμένη δε κοιμάται με δυο ταυτόχρονα) ούτε τίποτα.........εξακολουθώ να πιστεύω ότι η απιστία είναι πρόβλημα αυτού που την κάνει.......δικές του ανασφάλειες θέλει να καλύψει....και πως δεν φταίει κανένας άλλος αν κάποιος διαλέξει αυτό το μονοπάτι (γιατί είναι επιλογή).......

Τι άλλο να πω....τα είπα και παραπάνω......όποιος θέλει να είναι σε γάμο το δουλεύει, όποιος δε θέλει φεύγει και ψάχνεται μετά......όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% και εμένα με προβληματίζει ο 45χρονος φίλος της που θεωρώ πως έχει τα μεγαλύτερα προβλήματα απο όλους τους εμπλεκόμενους.Αφού τέλος πάντων αποφάσισε να πάει με κάποιον άλλον τουλάχιστον ας έκανε υγιή επιλογή.Όσα γλυκόλογα και να της λέει όση τρυφερότητα και να της δίνει δεν παύει να είναι κάποιος που παίρνει χάπια για να διαχειριστεί τη ζωή του.Και για εμένα αυτό είναι ένα τεράστιο μειονέκτημα με τραγικές συνέπειες σε περίπτωση που ένα τέτοιο άτομο συνυπάρξει με τα παιδιά της.

 

 

 

συμφωνω κ νομιζω οτι αρχιζει να το καταλαβαινει κ αυτη πλεον....σας επιασα με τα δικα μου κ δε σας ειπα τι ειπαμε χθες.....δε προπαβαινω τωρα,παω στα τριδυμααααααα που μολις ηρθαν κ λενε μαμα,μανουλα...αχ τα αντρακια μου,με τρελαινουν,ειναι τοσο τρυφερα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

γιατι τον αγαπουσα κ ηθελα πολυ να κανω παιδια κ εριξα ολο μου το βαρος σε αυτο.....πιστευω οτι μαγαπαει,ετσι λεει,κ τα παιδια μας τα αγαπαει....αλλα δεν εχει το τροπο να μας το δειξει,κ αυτο απο ενα σημειο κ μετα ειναι πολυ κουραστικο....ειναι πολυ κουραστοκο να παιζω με τα παιδια,να γελαμε,να τραγουδαμε,να χορευουμε,κ εκεινος να βλεπει τηλ κ να λεει κλεισε τη μουσικη....κ ουτε καν να γελαει μαζι μας,καπως να συμμετεχει....για αυτο σου λεω,δε ξερεις στο σπιιτι του καθενος το γινεται,δε ξυπανει μια ωραια πρωια κ λεει τι θα κανω σημερα....ας χωρισω η ας βρω γκομενο....οσο για τη βοηθεια που λες οτι ηθελα,ναι τη χρειαζομουν,αλλα θα μου εφτανε κ αν μου αναγνωριζε το τι κανω κ ποσο κουραζομαι,κ ας μην εκανε τπτ που λεει ο λογος...δε μπορω να δεχτω οτι εδω κ τρια χρονια δεν εχει κανει μια φορα τα παιδια του μπανιο!κ μιλαμε για τριααααα,για αυτο μου εχει πεσει η μεση κ οταν λεω ποναω μου λεει ναι απο τη δουλεια ειναι....δε συγκρινω τη περιπτωση μου με της φιλης μου,γιατι ξαναλεω δε ξερω ολα τα γεγονοτα,αλλα σου ξαναλεω,αν μου τυχαινε εμενα.....τι θα μου ελεγες?

 

Πως δεν αγαπάς τον άντρα σου θα σου έλεγα.......ελαφρυντικά δε θα σου έδινα......θα σου ρωτούσα πάλι γιατί δεν έφευγες στην αρχή ακόμα πριν έρθουν τα παιδιά.....

Οι άνθρωποι κορίτσια δεν αλλάζουν....όλες ξέρουμε τι παίρνουμε.....δεν παίρνουμε γουρούνι στο σακί....ίσα ίσα που όλων μας τα ελαττώματα διογκώνονται (όπως είπε κάποια κοπέλα παραπάνω) όσο περνούν τα χρόνια.....ή μαθαίνουμε να αγαπάμε ακόμα και αυτά ή το παίρνουμε απόφαση από την αρχή και δε συνεχίζουμε μια σχέση που δεν μας καλύπτει...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σε αυτο....η το παιρνουμε αποφαση η φευγουμε....οταν μενεις κ κανεις κ παιδια,τοτε ειναι παρα πολυ δυσκολο να φυγεις..κ τοτε...τι κανεις?προσπαθεις θα λεγατε,,,σωστο,το ιδιο θα ελεγα κ γω σε καποιον αλλον,αλλα οταν νιωθεις οτι δεν εχεις κ πολλη ορεξη να προσπαθησεις?να τη βρεις θα μου λεγατε γιατι εχεις παιδια,σωστο,κ γω το ιδιο θα ελεγα....αλλα κ παλι....καποια πραγματα οταν τα νιωθεις,ειναι πολυ δυσκολο να τα αλλαξεις....κ θξελει πολλη δουλεια κ απο τους δυο,ουσιαστικη,οχι επιφανειακα.....

Link to comment
Share on other sites

nansi den exw logia.... perases polla koritsi mou

makari na isoun thessaloniki na ta legame apo konta

:-(:sad::-(

 

 

 

κ επειδη με ρωτησες τι εκανα..θα σου πω.....εγινε της π...ης....ειπα τερμα ως εδω οι γαιδουριες κ η καλοπεραση,ο μ....ας παει,πεθανε....που τα εκανε ολα,που τα φροντιζε ολα κ περιμενε αναγνωριση κ μια γλυκια κουβεντα....ενημερωσα πεθερα κ κουνιαδα,μου εδωσαν δικιο γιατι πολλα τα εβλεπαν κ αυτες,κ εδωσα τελεσιγραφα...η κοιτας να αλλαξεις,κνα κανεις κ συ κατι,δεν ειναι μονο δικα μου παιδια,η τα παιρνω κ φευγω....στις αρχες βεβαια μου εδειχνε τη πορτα,καποια φορα,αρχισα να μουδιαζω ολοκληρη,παρολα αυτα δε μου εδωσε σημασια,κ πηρα το αμαξι να φυγω κ τρακαρα....θα μπορουσα να ειχα παθει μεγαλη ζημια....μετα απο πολλες συζητησεις,που δεν εβγαινε ακρη γιατι με ελεγε υπερβολικη,γκρινιαρα,οτι δε κουραστηκα κ τοσο γιατι ειχα βοηθεια απο τον αντικαταστατη τη μητερα του,οτι μαλλον δεν ημουν ετοιμη για οικογενεια κ ουτε ικανη για τα τριδυμα...ε,εκει μου γυρισε το ματι,κ πηρα τα παιδια κ πηγα 2,3 μερες στη μανα μου....μου ειπε οτι θα αλλαξει,παρακαλεσε,εκλαψε,κ τωρασ ειμαστε στη περιοδο προσαρμογης κ παρατηρησης των αλλαγων....των οποιων αλλαγων....αλλα αυτο το ικανη,μου εχει κατσει!εγω που περασα οτι περασα για να τα κανω,που τα μεγαλωσα,εφαγα το σκατο στη μαπα,που ξενυχτησα,κ τα εκανα ολοκληρα παιδια,χωρις κανενα προβλημα υγειας γιατι τα ετρεχα ασαπ γιατρο σε γιατρο,οτι χρειαζοταν παντα η νανσυ εκει,οπως κ ολες οι μανες,κ θα μου πεις εμενα αν ημουν ικανη εγω?αυτο που του ειπα ειναι οτι οταν μαθαμε οτι ειναι τρια,δεν εκανα μειωση,τα ηθελα,κ σκεφτηκα οτι μαζι με τον αντρα μου,κ την οποια βοηθεια απο τους αλλους,θα τα βγαλουμε περα....δεν μου ειπε οτι θα τα βγαλω περα μονη μου κ θα βαλει ως αντικαταστατη του τη μανα του(αυτο ακριβως μου ειπε ως δικαιολογια που δε βοηθουσε)φουντωσα τωρα.....κ τωρα αν εγω ερωτευομουν καποιον,οπως η φιλη,στραβο,κουτσο,με χαπια η χωρις,ποιος θα μιλαγε?αντε μη τα παρω τωρα...δε δικαιοιλογω τη φιλη μου,ουτε μαρεσει η απιστια,αλλα να τα κοιτααμε ολα,οχι μονο τα προφανη,οτι απιστησε,αλλα κ τι εκανε κ ο αντρας της....αντε γιατι θα θα το ριξω στα βαρια,οχι σαν το 45αρη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ηξερα ποσο 'ελαστικες' θα εισασταν και ποσο διαλακτικες και ποσο έτοιμες να ψαξετε τις αιτιες του προβληματος αν μια μερα ξημερωνατε μαθαινοντας πως ο αντρας σας οσο εσεις 'σκοτωνοσασταν' στην δουλεια (ειτε εργασια ειτε παιδια) χαριεντιζοταν με μια αλλη γυναικα. Ισως οχι μια αλλα και 2 και 3 και 4.......εκει και μονο εκει θα μετραγα την γνωμη σας. Ως εχει κραταω κοτρονα και την ριχνω οπου θετε.......απλα ζητηστε το!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...