Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι συμβουλη να δωσω ?


νανσυ2

Recommended Posts

βρε latιatoula κι εγώ την έχω αυτή την απορία...

 

και να σημειώσω πως είμαι μαμά δύο παιδιών που αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι,και πάλι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ούτε τουαλέτα να πάω χωρίς τις ουρίτσες μου...

 

 

αμα θελεις να βρεις χρονο να 'κερατωσεις', μπορεις.

ειδικα αν δουλευεις ειναι πολυ ευκολο (ταξιδι, επαγγελματικο δειπνο, ποτο με συναδελφους, υπερωριες...) Μονο αυτο ΔΕΝ ειναι το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 421
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κακά τα ψέμματα......διαβάζοντας το δικό σου σχόλιο και αυτό της Kopelas, εγώ αισθάνθηκα ότι μου τη λέτε χοντρά. Δεν με πειράζει όμως, την άποψή μου δεν την αλλάζω σε αυτό το θέμα. Και πιστεύω ότι καλό είναι σε κάποια πράγματα να είμαστε απόλυτοι.

 

Ζητώ συγνώμη αν ακούστηκα καυστική δεν είχα πρόθεση να προσβάλλω ή να επιτεθώ.Κακά τα ψέματα όμως όταν έχεις γράψει πεντακάθαρα την αποψη σου για ένα θέμα και έρχεται ο συνομιλητής σου και τη διαστρεβλώνει για να αποδειξει πως έχει δίκιο και πας και την ξαναγράφεις και έρχεται ένας άλλος συνομιλητής και λέει πράγματα που δεν έγραψες για να αποδείξει πως έχει δίκιο και πας και την ξαναγράφεις κοκ καταντάει κουραστικό και δημιουργεί και έναν εκνευρισμό.Δεν έχω κανένα πρόβλημα που διαφωνείς δεν μπορούμε να συμφωνούμε πάντα είναι απόλυτα κατανοητό.Έχω όμως πρόβλημα όταν εξηγώ για παράδειγμα πως φιλελεύθερος για μένα είναι αυτός που μπορεί να διαχειριστεί μια συζήτηση και έρχεται ένα μέλος και μου χρεώνει πως φιλελεύθερο εννοώ αυτόν που κερατώνει και εξηγώ τί εννοώ αλλά κάνει πως δεν βλέπει και επιμένει να μου το χρεώνει.Ε δεν μπορεί να γίνει συζήτηση έτσι.Και πάλι ζητώ συγνωμη γιατί ειδικά εσύ ήσουν πολύ αξιοπρεπής σε όλη την κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι είμαι πολύ ωραίος άνθρωπος (και ως γυναίκα, κούκλα, επίσης) και μες την ηθική και στην καλοσύνη και ναι, σε αντίστοιχη περίπτωση, με δικούς μου φίλους, όπως προείπα, τους έκραξα πολύ άσχημα και τους έβρισα με πολύ βαρείς χαρακτηρισμούς. Δεν απομακρύνθηκα, αλλά αποστασιοποιήθηκα από όλο αυτό. Η κατάληξη είναι ότι οι δικοί μου φίλοι έκοψαν το διπλό παιχνίδι, χώρισαν, φέρθηκαν (κατά τη γνώμη μου) τίμια και παραμένουμε φίλοι. Ο φίλος δεν χαϊδεύει ούτε νταντεύει πάντα. Ο φίλος, οφείλει να γίνει σκληρός. Καμιά φορά και το να φύγεις και να πεις στον άλλον "με αυτά που κάνεις, δεν σε θέλω για φίλο μου" (σημ: εγώ δεν το έχω κάνει, αλλά δεν κατακρίνω αυτούς που το κάνουν) είναι ένας τρόπος για να τον βοηθήσεις να βγει από το αδιέξοδό του, να του τρίξεις τα δόντια. Δηλαδή, να του πεις, σου στερώ το αγαθό της φιλίας μου, για να παραδειγματιστείς. Εγώ δεν το έχω κάνει, το ξαναλέω, αλλά δεν μπορώ να πω ελαφριά τη καρδία ότι είναι λάθος τακτική. Σε κάποιες περιπτώσεις, έχει αποτέλεσμα.

Κατά τα άλλα, όσες έχετε αντίθετη άποψη, αυτή τη στιγμή κακοχαρακτηρίζετε όλες εμάς που είμαστε καθέτως και οριζοντίως κατά της απιστίας και δεν αναγνωρίζουμε ελαφρυντικά και δικαιολογίες. Κακά τα ψέμματα......διαβάζοντας το δικό σου σχόλιο και αυτό της Kopelas, εγώ αισθάνθηκα ότι μου τη λέτε χοντρά. Δεν με πειράζει όμως, την άποψή μου δεν την αλλάζω σε αυτό το θέμα. Και πιστεύω ότι καλό είναι σε κάποια πράγματα να είμαστε απόλυτοι.

 

Οχι μην το περνεις προσωπικα αλλωστε αλλα ποστ ηταν πιο καυστικα απο τα δικα σου. Δεν νομιζω οτι εχουμε χωριστει σε δυο ομαδες οπως λες υπερ ή κατα της απιστιας αλοι κατα ειμαστε . Απλα δεν μου αρεσει να ειμαι απολυτη σε τιποτα ( ημουν καποτε και η ζωη με διεψευσε ) σοφη η παροιμια μεγαλη μπουκια φαε μεγαλο λογο μην λες. Οσο για τους φιλους σου που λες χωρισανε δεν το συνεχισαν και η κοπελα της ιστοριας σε αυτο το διλλημα ειναι δεν συνεχιζει μια ιστορια και το γαμο της συγχρονως. Τοτε δεν θα ζηταγε συμβουλη απο την νανσυ .

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι η συμβουλη δλδ που τις δινουμε της νανσυς απο εδω μεσα ;

Να πει στην φιλη της ποσο ατιμο ειναι αυτο που εκανε .....και οτι δεν μπορει να συμετεχει στις βρωμοδουλειες της και να της γυρισει την πλατη γιατι αυτη ειναι ηθικη γιατι δεν σκεφτηκε να απατησει ποτε κλπ,κλπ. Ωραιοι ανθρωποι ειμαστε μεσα στην καλοσυνη και στην βοηθεια προς τον φιλο φιλη που μολις ξεστρατισει ειτε πινοντας αλκοολ , ειτε νιωθοντας ερωτευμενη με καποιον που δεν πρεπει τον αφοριζουμε λεγοντας ποσο μικρος και αδυναμος ειναι ποσο ανηθικος και ολα αυτα και του γυρναμε την πλατη.

 

 

προσωπικα η δικη μου συμβουλη...αν εχεις προσπαθησει κ δεν περνας καλα, οκ χωρισε πρωτα, βρες μια δουλεια, βοηθα τα παιδια να συνειδητοποιησουν την κατασταση, κ μετα γνωρισε καποιον(η συγκεκριμενα στη φιλη της να γνωρισει καλυτερα το 45χρονο, να τον τεσταρει)κ αφου περασει καποιος χρονος, σιγα σιγα να τον γνωρισουν τα παιδια κ βλεπετε πως πανε τα πραγματα.

 

πως να το κανουμε?δεν μπορω να το δικαιολογησω!κ ευτυχως που δεν εχει τυχει σε δικη μου φιλη....το ιδιο ομως θα της ελεγα.....γιατι να απιστησει???ποιος ο λογος?ειναι με αλλον ερωτευμενη?να μιλησει στο συζυγο κ να χωρισει.δηλαδη ειναι πιο τιμιο να ειναι ερωτευμενη με αλλο, να μενει κ να κοιμαται με το συζυγο κ να σκεφτεται αν πρεπει να μεινει η να φυγει με το 45αρη?

θα της ελεγα οτι ειμαι αντιθετη με αυτο που κανεις.αφου ζητα τη γνωμη μου, τη γνωμη μου θα πω!δεν θα της γυρνουσα την πλατη, αλλα ουτε θα γινομουν κ συννενοχος!δεν ειναι ολα ασπρο η μαυρο....το οτι δεν συμφωνω μαζι της δε σημαινει οτι δεν αγαπω τη φιλη μου, αλλα δεν θα τη καλυπτω σε κατι που δε συμφωνω. ουτε θα την αφορησω κλπ οπως λες, αλλα θα της πω θελεις αλλο?χωρισε να εισαι μαζι του...μην κοροιδευεις το συζυγο.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι η συμβουλη δλδ που τις δινουμε της νανσυς απο εδω μεσα ;

Να πει στην φιλη της ποσο ατιμο ειναι αυτο που εκανε .....και οτι δεν μπορει να συμετεχει στις βρωμοδουλειες της και να της γυρισει την πλατη γιατι αυτη ειναι ηθικη γιατι δεν σκεφτηκε να απατησει ποτε κλπ,κλπ. Ωραιοι ανθρωποι ειμαστε μεσα στην καλοσυνη και στην βοηθεια προς τον φιλο φιλη που μολις ξεστρατισει ειτε πινοντας αλκοολ , ειτε νιωθοντας ερωτευμενη με καποιον που δεν πρεπει τον αφοριζουμε λεγοντας ποσο μικρος και αδυναμος ειναι ποσο ανηθικος και ολα αυτα και του γυρναμε την πλατη.

 

Nομίζω πως οι περισσότερες εδώ μέσα της δώσαμε τη σωστή οπτική του θέματος. Αυτήν την οποία κι η ίδια από μόνη της θα έπρεπε να δει και να δώσει στη φίλη της. Ότι δηλαδή δεν είναι λογικό να αφήσεις τον άντρα σου για κάποιον που γνωρίζεις ελάχιστα μέσω νετ, και με τον οποίο δεν είσαι πραγματικά ερωτευμένη, αλλά οι καταστάσεις σε κάνουν να νομίζεις ότι είσαι. Της είπαμε να κοιτάξει πρώτα να δει τι θα κάνει με το γάμο της και την οικογένειά της, να σκεφτεί τα παιδιά της και να μη βιαστεί ν'αποφασίσει.

 

 

Κάποτε άτομο με το οποίο είχα μακροχρόνια φιλία μου γύρισε τη πλάτη επειδή τόλμησα να παραπονεθώ πως όποτε έβρισκε γκόμενο με έγραφε.Θίχτηκε τόσο που δεν μου μίλησε ποτέ ξανά.Δεν μπήκε στη διαδικασία να συζητήσει να κατανοήσει ή να παραδεχτεί οτι είχε μερίδιο ευθύνης γιατί της ήταν πιο εύκολο να με ξεφορτωθεί ειδικά στη φάση που δεν με χρειαζόταν για τις νυχτερινές της εξόδους ή για τις εξομολογήσεις της αφού είχε πλέον συνοδό να της καλύψει το κενό.Παρατηρώ τα τελευταία χρόνια πως οι άνθρωποι προτιμούν τα εύκολα.Το εύκολο χρήμα τις εύκολες σχέσεις τα εύκολα διαζύγια την εύκολη απιστία τις εύκολες ταμπέλες και δεν εκπλήσομαι.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα για αυτό το λήγω εδώ.Συγνώμη που βγήκα εκτός.

 

Το ότι σου συνέβη μια φορά αυτό με μια φίλη, τι σημαίνει; Ότι θα πρέπει να σταματάμε να λέμε την αλήθεια στους φίλους; Στην περίπτωσή σου η φίλη δεν ήταν πραγματική φίλη, οπότε απαλλάχτηκες κι ησύχασες.

 

Εδώ καμία δε μίλησε για εύκολα διαζύγια, δεν είπαμε να χωρίσει για πλάκα, αλλά αν δεν είναι πραγματικά ευτυχισμένη μέσα στο γάμο της, γιατί κάθεται; Δεν υπάρχει δικαιολογία για το κέρατο, ούτε ελαφρυντικά. Ας προσπαθήσουμε λίγο να μπούμε στη θέση του κερατά, μήπως και το καταλάβουμε.

 

Όσο για τη συγνώμη σου πιο πάνω, δεν είναι προς εμένα, αλλά προς την ΕΛΕΝΟΥΦΙ. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ότι άλλες έχουμε μεταξύ μας διαφορετικές απόψεις, και άλλες συμφωνούμε, δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να ακούσουμε μια αντίθετη άποψη αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να την δεχτείς...είσαι απόλυτα κατανοητή kopela σε όλες μας.

Σέβομαι αυτό που λές και το ακούω, δεν το δέχομαι όμως επειδή δεν συμφωνώ

το ότι δεν συμφωνώ δεν νομίζω πως σημαίνει πως δεν είμαι σε θέση να σε ακούσω..

είτε εγώ είτε τα κορίτσια που έχουν αντίθετη άποψη.

 

 

 

συμφωνω απολυτα με αυτο που λες...

Link to comment
Share on other sites

Καμιά μας δεν είναι υπέρ της απιστίας, απλώς κάποιες είμαστε πιο "ταλιμπαν" σε αυτό το θέμα.

Πάντως, συμφωνούμε όλες στο ότι η όλη ιστορία είναι τρελλά προβληματική, δεν είναι έτσι? Ο τύπος είναι μία γνωριμία του ίντερνετ και δεν ξέρει καλά καλά τι άνθρωπος είναι. Παρόλα αυτά, της πέρασε από το μυαλό να τον βάλει στο σπίτι της και να μεγαλώνει μαζί του τα παιδιά της.

Θα με ενδιέφερε στο σημείο αυτό να ακούσω απόψεις μελών του φόρουμ, που έχουν βιώσει μια αντίστοιχη κατάσταση από την πλευρά του παιδιού.....νομίζω ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ειστε κ γρηγορες!!!!!μαρεσετε κοριτσια!!!!λοιπον για να ξεκαθαρισω ενα θεματακι περι ηθικης.....οπως εχω ξαναγραψει,δεν ανοιξα το τοπικ,για να κρινουμε κανενος την ηθικη,ουτε της φιλης μου,ουτε τη δικη μου,ουτε κανενος ειτε συμφωνει ειτε διαφωνει με το κερατο...αν κ ολοι διαφωνουμε,κ η φιλη μου,οσο περιεργο κ αν ακουγεται αυτο...δεν πιστευω οτι υπαρχει καμια γυναικα,εκτος βεβαια εξαιρεσεων,που τη βρισκει να εχει τον αντρα της,να πηγαινει το πρωι στον εραστη,να γυρναει σπιτι χαμογελαστη κ ολα καλα χωρις να νιωθει πιεση ,τυψεις η καποιο τελως παντων αρνητικο συναισθημα για αυτο που κανει....για μενα το δυσκολοτερο πραγμα ειναι να κοιμασαι με δυο ανθρωπους,να κανεις ερωτα με τον αντρα σου,μετα να μιλας στον αλλον,να κανεις ερωτα με τον αλλον,μετα να ξαναγυρνας σπιτι σου κ δε συμμαζευεται....πρεπει να ειναι πολυ ψυχοφθορο,κ σιγουρα δεν κανει κανεναν να νιωθει καλα,χαλαρα κ ανετα,ουτε κ τη φιλη μου....ακουγοντας τη φιλη μου,προσπαθησα να τη καταλαβω,ηξερε οτι ολο αυτο ηταν λαθος,το κερατο,δε περιμενε εμενα να της το πω,εβλεπα οτι πιεζοταν,απο τη μια ο συζυγος,απο την αλλη ο αλλος να πιεζει να ξεκαθαρισει,ηρθε κ εκανε σπασμοδικες κινησεις...το καταλαβε κ αυτη οτι ολο αυτο δεν ηταν ωριμο,οι 7μηνες που γνωριζοντουσαν,κ οι συνθηκες,το νετ,οι περιβοητες 3φορες,τα χαπια....δεν της καθοντουσαν καλα....εγω αυτο που της ειπα,ειναι η περιοδος αυτη που δε μιλανε με τον αλλον,να τη δει ως περιοδο για σκεψη....δλδ,να δει,τελικα τι θελει?της λειπει?να σκεφτει ολα οσα εγιναν λιγο πιο καθαρα,πιο ανεπηρεαστη.εγω ειδα οτι της λειπει μεν,αλλα δε κοβει κ φλεβες.ενω φανταζομαι οτι μια τρελα ερωτευμενη γυναικα θα επρεπε να ετης κοβει,να θελει να κανει ερωτα μαζι του,...αυτο με το ερωτικο της το επισημανα αρκετα..αυτο που της λειπει ειναι οτι γελαγανε μαζι,της μιλαγε παντα ωραια,τρυφερα,ο τροπος που τη κοιταζε,αυτο του ερωτευμενου ξερετε,γιατι εγω πιστευω οτι ο τυπος την εχει δαγκωσει μαζι της...το ενδιαφερον τελοςπαντων που της εδειχνε,μου ειπε αρκετα πραγματα για εκεινον....δε μπορω να ειμαι σιγουρη γιατι ο 45αρης(που εγινε 46κλεισμενα)δεν εχει παντρευτει,μπορει λογω συγκυριων,τυχης,η?.........αυτο κανεις δε το ξερει,αλλα δε βιαζομαι να κρινω....μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι ενας ανθρωπος που δινει πολυ μεγαλη σημασια στο συναισθημα,επηρεαζεται παρα πολυ απο αυτο...κ σε αυτα που επεμενε ας πουμε για να τη <πεισει>,δεν ηταν σε οτι ειχε να κανει με το ερωτικο,αλλα με το επικοινωνιακο κομματι,ποσο ταιριαζουν,συννενοουνται,θελεουν τα ιδια πραγματα,κ επειδη κ οι δυο ειχαν πει οτι στο ερωτικο ακομα δεν το ειχαν βρει,αυτο που της ελεγε ηταν οτι αποκλειεται δυο ανθρωποι που θελουν να ικανοποιησουν ο ενας τον αλλον,που αγαπιουνται,να μην το βρουν στη πορεια κ αυτο....κ οι δυο ερωτευμενοι με την ιδεα του ιδανικου....που νομιζουν οτι το βρηκαν στο προσωπο του αλλου...ξερουν οτι θα ειχαν προβληματα,κ αυτη ειδικα που ξερει ενας γαμος πως ειναι,αλλα νομιζουν οτι αυτοι οι δυο μαζι θα ηταν η εξαιρεση γιατι κ οι δυο το θελουν....οσο για τη φιλη μου,ειναι ρομαντικη,οπως κ γω,δεν ηθελε απο το συζυγο αγαπες κ λουλουδια καθε 5λεπτο,οπως διαβασα με καποια αλλη,αλλα διαφερει πολυ το πως εννοει ο καθενας το δωσιμο κ τη τρυφεροτητα....πχ.κ ο δικος μου αντρας πιστευει οτι ειναι δοτικος κ τρυφερος κ μου δινει τα παντα.....τωρα αν εγω εχω ημικρανια,κ του πω,θελω να παω μεσα να ξαπλωσω,γιατι καταλαβαινετε ποση ησυχια με τα τριδυμα,κ μου λεει,θελω να παω να κοψω το γκαζον......δεν το βρισκει κατι.....για αυτο σας λεω,το τι θεωρει ο καθενας για τον εαυτο του,κ αν αυτο που του λες το δδεχεται,κ προσπαθει να το διορθωσει ειναι αλλο θεμα.....(παλι ξεφυγα....φτουυυυ)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά μας δεν είναι υπέρ της απιστίας, απλώς κάποιες είμαστε πιο "ταλιμπαν" σε αυτό το θέμα.

Πάντως, συμφωνούμε όλες στο ότι η όλη ιστορία είναι τρελλά προβληματική, δεν είναι έτσι? Ο τύπος είναι μία γνωριμία του ίντερνετ και δεν ξέρει καλά καλά τι άνθρωπος είναι. Παρόλα αυτά, της πέρασε από το μυαλό να τον βάλει στο σπίτι της και να μεγαλώνει μαζί του τα παιδιά της.

Θα με ενδιέφερε στο σημείο αυτό να ακούσω απόψεις μελών του φόρουμ, που έχουν βιώσει μια αντίστοιχη κατάσταση από την πλευρά του παιδιού.....νομίζω ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

Ακριβως ;) ειδες συμφωνουμε :) και πραγματι οταν εγραψα για αφορισμους και σκληροτητα δεν το εγραψα για τα δικα σου ποστ. Λοιπον επισης συμφωνω οτι η ιστορια ειναι τρελλα προβληματικη . Φυσικα και δεν τον γνωριζει και παρολα αυτα σκεφτηκε να ζησουν τα παιδια μαζι του (μερικες φορες ο ερωτας μας χαζευει )

Θελω να πω οτι 3 μηνες μετα το διαζυγιο μου γνωρισα καποιον μεσω νετ (fb) μιλαγαμε για καιρο μερα νυχτα αποφασισα να τον συναντησω (με φοβο ) 1 συναντηση σε καφε μεσημερι με κοσμο 2 σε εστιατορειο με κοσμο για πολυ καιρο απεφευγα να συναντηθω καπου μαζι του μονη .Με αυτον τον ανθρωπο συζω το τελευταιο εξαμηνο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα τον εβαζα σπιτι με την κορη μου απο την αρχη και ημουν τρελα ερωτευμενη μαζι του οταν αυτος μου ελεγε να γνωρισει και την μικρη ο ερωτας πηγαινε πισω και εβγαινε η μητερα μπροστα ( παρολο που χαιρομουν που δεν ειχε προβλημα να την γνωρισει που ηθελε να μπει στην ζωη μας κλπ) και παντα ελεγα οχι ακομα . Ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος που μας στηριζει πιο πολυ και απο τον βιολογικο της πατερα που ειναι παντα εκει , που παντα βρισκει λυσεις και παντα βαζει την κορη μου πανω απο ολα και πολλες φορες <<ανεχετε >> την κακη της συμπεριφορα ( εφηβεια ) με υπομονη μεγαλυτερη απο την δικη μου. Παρολα αυτα ακομα οι κεραιες μου ειναι ορθιες γιατι κοριτσια κακα τα ψεμματα ακουμε τοσα και τοσα πως να εμπιστευτεις απολυτα καποιον;

 

Εγω ομως τοτε ημουν ηδη χωρισμενη και η ιστορια αυτη αρχισε εντελως για χαβαλε να περασουμε λιγο καλα ...κατεληξε σε κατι που δεν ειχα σκεφτει ουτε προσδωκουσα ή επιδίωκα. Δεν ξερω τι συμβουλη να δωσω το οτι τον γνωρισε στο νετ δεν σημαινει αυτοματα και οτι δεν ειναι νορμαλ και στον δρομο να γνωριζε καποιον παλι τα ιδια ερωτηματικα θα ισχυαν.

 

Το βασικο για μενα ειναι να στηριχθει πρωτα στα ποδια της στις δικες της δυναμεις.

Link to comment
Share on other sites

κ εννοειται οτι της ειπα κ τα πρακτικα του θεματος,που θα παει αμα χωρισουν,πως θα μεγαλωνει τα παιδια της αν δεν της δινει διατροφη για εκδικηση,κ αλλα απλα δεν τα λεω,γιατι θελω να μεινουμε στα αλλα,στη σχεση με το συζυγο,στη ποιοτητα της,στη ψυχολογια της,στον 45αρη,κ στον αν τελικα αυτοι οι δυο εχουν πιθανοτητες να ειναι ετσι οπως τα λενε,η η φιλη μου θαμπωθηκε κ ερωτευτηκε καποια καλα του στοιχεια,αλλα μεχρι εκει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως ;) ειδες συμφωνουμε :) και πραγματι οταν εγραψα για αφορισμους και σκληροτητα δεν το εγραψα για τα δικα σου ποστ. Λοιπον επισης συμφωνω οτι η ιστορια ειναι τρελλα προβληματικη . Φυσικα και δεν τον γνωριζει και παρολα αυτα σκεφτηκε να ζησουν τα παιδια μαζι του (μερικες φορες ο ερωτας μας χαζευει )

Θελω να πω οτι 3 μηνες μετα το διαζυγιο μου γνωρισα καποιον μεσω νετ (fb) μιλαγαμε για καιρο μερα νυχτα αποφασισα να τον συναντησω (με φοβο ) 1 συναντηση σε καφε μεσημερι με κοσμο 2 σε εστιατορειο με κοσμο για πολυ καιρο απεφευγα να συναντηθω καπου μαζι του μονη .Με αυτον τον ανθρωπο συζω το τελευταιο εξαμηνο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα τον εβαζα σπιτι με την κορη μου απο την αρχη και ημουν τρελα ερωτευμενη μαζι του οταν αυτος μου ελεγε να γνωρισει και την μικρη ο ερωτας πηγαινε πισω και εβγαινε η μητερα μπροστα ( παρολο που χαιρομουν που δεν ειχε προβλημα να την γνωρισει που ηθελε να μπει στην ζωη μας κλπ) και παντα ελεγα οχι ακομα . Ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος που μας στηριζει πιο πολυ και απο τον βιολογικο της πατερα που ειναι παντα εκει , που παντα βρισκει λυσεις και παντα βαζει την κορη μου πανω απο ολα και πολλες φορες <<ανεχετε >> την κακη της συμπεριφορα ( εφηβεια ) με υπομονη μεγαλυτερη απο την δικη μου. Παρολα αυτα ακομα οι κεραιες μου ειναι ορθιες γιατι κοριτσια κακα τα ψεμματα ακουμε τοσα και τοσα πως να εμπιστευτεις απολυτα καποιον;

 

Εγω ομως τοτε ημουν ηδη χωρισμενη και η ιστορια αυτη αρχισε εντελως για χαβαλε να περασουμε λιγο καλα ...κατεληξε σε κατι που δεν ειχα σκεφτει ουτε προσδωκουσα ή επιδίωκα. Δεν ξερω τι συμβουλη να δωσω το οτι τον γνωρισε στο νετ δεν σημαινει αυτοματα και οτι δεν ειναι νορμαλ και στον δρομο να γνωριζε καποιον παλι τα ιδια ερωτηματικα θα ισχυαν.

 

Το βασικο για μενα ειναι να στηριχθει πρωτα στα ποδια της στις δικες της δυναμεις.

 

 

 

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα....ισως καπως ετσι να σκεφτοταν κ η φιλη μου,οτι μερικες φορες,λιγες ισως,καποιος που δεν ειναι ο βιολογικος πατερας,αλλα εχει περισσοτερη διαθεση,ορεξη,να ανταποκρινετε στις απαιτησεις των παιδιων.....δλδ κ μενα που ειναι ο βιολογικος,χθες που του ειπα να παει να παρει ενα aerolin κ δεν πηγε(να σημειωσω οτι ημασταν αρρωστοι κ οι δυο με ιωση)κ πηγα εγω κακην κακως...τι θα επρεπε να πω?

Link to comment
Share on other sites

εχω ξαναγραψει οτι θα υοηρχε το μεταβατικο σταδιο...δλδ δε θα πηγαινε να μεινει μαζι του στον 1μηνα,σιγα σιγα θα το πηγαιναν,απλα κ οι δυο ηθελαν να καταληξει στο γαμο...αυτος της ειπε οτι αν θελει να σιγουρευτει για εκεινον,δεχομενος οτι οι7 μηνες δεν ειναι αρκετοι, αλλα στο τελος να φυγει απο το γαμο της,αν τελικα σιγουρευτει κ ολα οκ,τοτε να το ξαναδουνε..αν ομως ειναι απλα για να περναει ο χρονος,κ ειτε σιγουρευτει ειτε οχι,μεινει στο γαμο της γιατι φοβαται να φυγει,τοτε να μην το κουραζουνε.....δικαιο το βρισκω απο τη μερια του

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλες....

έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα...... εύχομαι καμία μας να μην βρεθεί σε τέτοια θέση..... γιατί τότε βλέπουμε ...όχι για την αμεροληψία...τα βλέπουμε ΟΛΑ.....

 

γενικά το να απιστήσει κανείς το θεωρώ ως εύκολη λύση για αυτόν.... και άτιμο για την οικογένειά του......

ουσιαστικά δεν αντέχει ψυχολογικά να χωρίσει, να μείνει μόνος -η, να επαναπροσδιοριστεί....., να ξεκινήσει από την αρχή.....νομίζει κι όλας ότι οι άλλοι τον εμποδίζουν να...... προχωρήσει.... ουσιαστικά αυτός -η δεν θέλει γιατί τον βολεύει η υπάρχουσα κατάσταση .... (δειλός και εγωιστής που κρύβεται πίσω από την δικαιολογία ..."τα ...παιδιά....."= που να τρέχω τώρα....:roll:)

 

αν είναι και αφελής.... στον ενθουσιασμό επάνω νομίζει ότι η νέα κατάσταση είναι ιδανική και ότι με ευκολία θα γίνει η μετάβαση.....:shock:

 

ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ τα ρωτάει κανείς η απλά τα γεννάμε για την πάρτη μας και μετά "εεεεε μωρέ δεν το ήξερα ότι θα χωρίσω εγώ φταίω???? ":twisted:

ναι ΦΤΑΙΣ γιατί πριν κερατώσεις πριν το διαλύσεις γενικά ....οφείλεις ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΟΣΟ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΧΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ (από την συζήτηση με το σύντροφό σου, με τον ψυχίατρό σου του της, τον ....εξορκιστή σου αν χρειαστεί.......:shock:)

 

κι αν δεν γίνεται ,τότε για να μην σε πουν τα παιδιά σου ξεφτίλα , γιατί τους υπόλοιπους και να μας πουν σκασίλα μας, χωρίζεις ΠΡΙΝ το κέρατο ή τουλάχιστον .....αμέσως μετά ......

 

η συγκεκριμένη περίπτωση πάντως δεν στερείται μόνο ηθικής αλλά και....λογικής...... ο...εραστής σε σχέση με τον σύζυγο χαρακτηρίζεται από έναν ολάνθιστο τριανταφυλλένιο ρομαντικό και λίγο καταθλιπτικα πεσμένο ανδρισμό......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα....ισως καπως ετσι να σκεφτοταν κ η φιλη μου,οτι μερικες φορες,λιγες ισως,καποιος που δεν ειναι ο βιολογικος πατερας,αλλα εχει περισσοτερη διαθεση,ορεξη,να ανταποκρινετε στις απαιτησεις των παιδιων.....δλδ κ μενα που ειναι ο βιολογικος,χθες που του ειπα να παει να παρει ενα aerolin κ δεν πηγε(να σημειωσω οτι ημασταν αρρωστοι κ οι δυο με ιωση)κ πηγα εγω κακην κακως...τι θα επρεπε να πω?

 

 

Σε ευχαριστω, ετσι ακριβως ειναι και πραγματι αισθανομαι πολυ τυχερη σε αυτο το κομματι . Ειναι παραπανω απο οτι ονειρευομουν ο τροπος που αντιμετωπιζει και νοιαζετε για το παιδι μου. Ισως γιατι εχει την ανασφαλεια οτι δεν ειναι ο βιολογικος της πατερας οποτε πρεπει να κερδισει την αγαπη της και την αποδοχη της αν θελετε κατι που οι μπαμπαδες τα εχουν κεκεκτημενα ακομα και αν φερονται σαν γαιδουρια

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως και μια απορία: εγώ δουλεύω, 8ωρο. Κάνω μιάμιση ώρα τη μέρα να πάω και άλλο τόσο να γυρίσω σπίτι από τη δουλειά. Με το που θα μπω στο σπίτι, αρχίζω, τόσο εγώ, όσο και ο σύζυγος, δουλειές, μαγειρέματα, σίδερο, κήπος, εξωτερικές δουλειές, γραφειοκρατία κλπ κλπ Παιδί δεν έχουμε ακόμα. Αλλά, και να το θέλαμε (που εγώ προσωπικά, με τίπουτις δεν το θέλω), δεν θα είχαμε χρόνο να κερατώσουμε ο ένας τον άλλον, ΟΕΟ! Η κοπέλα που είναι μάνα δύο παιδιών, που βρίσκει το χρόνο να συνευρίσκεται με τον εραστή? Μήπως τον στερεί απότη δουλειά της? Ή τρισχειρότερα από τα παιδιά της?

Ε, συγνώμη κιόλας, αλλά είμαι έτομη να πω πολύ βαριές κουβέντες.....:rolleyes:

 

 

 

κρατησου κ συ λιγο.....η φιλη μου δε δουλευει κ τα παιδια της το πρωι πανε σχολειο....κ ειπα οτι συνολικα αντε να εχουν βρεθει,μαζι με τις 3...15φορες στο 7μηνο,δεν της λες κ πολλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νανσυ δεν ξερω αν κανω λαθος αλλά απο τα γραφομενα σου την υποστηριζεις πολυ την φιλη σου σε αυτη την κινηση που εχει κανει.... την δικαιολογεις μονιμως.... το κανεις γιατι ειναι φιλη σου ή γιατι θεωρεις οτι εχει δικιο κατα βαθος και το κανει αυτο ;

 

αληθεια εσυ τι συμβουλη της εδωσες; δεν ξερω αν το εχεις γραψει, ειναι πολλα τα ποστ και μπορει να μου διεφυγε

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

νανσυ δεν ξερω αν κανω λαθος αλλά απο τα γραφομενα σου την υποστηριζεις πολυ την φιλη σου σε αυτη την κινηση που εχει κανει.... την δικαιολογεις μονιμως.... το κανεις γιατι ειναι φιλη σου ή γιατι θεωρεις οτι εχει δικιο κατα βαθος και το κανει αυτο ;

 

αληθεια εσυ τι συμβουλη της εδωσες; δεν ξερω αν το εχεις γραψει, ειναι πολλα τα ποστ και μπορει να μου διεφυγε

 

 

Εδω ενιωσα εγω την αναγκη να την υποστηριξω που δεν ειναι και φιλη μου με οσα ειδα γραμμενα εδω μεσα ποσο μαλλον η νανσυ. Εχει γραψει η κοπελα 100 φορες τι συμβουλη της εδωσε και δεν ειδα πουθενα να της λεει μπραβο εχεις δικιο που το εκανες

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει να μην κρινω κανεναν πια και να μην ειμαι σε τιποτα απολυτη. Το τι γίνετε στο σπιτι του καθένα δεν μπορούμε να το γνωριζουμε απο 2-3 ποστ .Συμφωνω με την kopela σε οσα λεει, επισης το τι ειναι ηθικο και τι οχι ειναι μεγαλη κουβεντα .Με χαλαει και η εκφραση <<ψαχνοτανε >> και τον κερατωσε και θα το ξανακανει .Βρε κοριτσια τι σημαινει ψαχνοτανε; για να φτασει στην απιστια καποιος φταινε παντα και οι δυο για μενα παντα ομως με τον ενα ή τον αλλον τροπο. Κι αν δεν ψαχνοτανε και αν ετυχε απλα να συναντησει τον ερωτα της ζωη της ή απλα καποιον που την κανει πιο ευτυχισμενη δεν εχει συμβει ποτε ; Γιατι ειμαστε τοσο απολυτες παντα ; Η ζωη παιζει παιχνιδια και ποτε δεν ξερεις σε τι θεση μπορει θα βρεθεις. Κανενας δεν κανει μια σχεση ή παιδια ή οικογενεια γνωριζοντας οτι θα χωρισει ή οτι ισως ερωτευτει καποιον αλλον μετα απο 2-3-5 ή 10 χρονια αλλα ολα ειναι μεσα στην ζωη . Και εκτος απο οντα με λογικη ειμαστε ευτυχως και με συναισθηματα και με επιθυμιες που πολλες φορες δεν ελεγχονται. Κανενας δεν θελει να ερωτευτει καποιον αλλον οταν ειναι σε μια σχεση ή γαμο δεν ξυπνας και λες ααα ωραια μερα σημερα θα ερωτευω και μετα θα κερατωσω.

 

 

συμφωνω μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

νανσυ δεν ξερω αν κανω λαθος αλλά απο τα γραφομενα σου την υποστηριζεις πολυ την φιλη σου σε αυτη την κινηση που εχει κανει.... την δικαιολογεις μονιμως.... το κανεις γιατι ειναι φιλη σου ή γιατι θεωρεις οτι εχει δικιο κατα βαθος και το κανει αυτο ;

 

αληθεια εσυ τι συμβουλη της εδωσες; δεν ξερω αν το εχεις γραψει, ειναι πολλα τα ποστ και μπορει να μου διεφυγε

 

 

διαβασα το προηγουμενο ποστ σου...λιγο σκληρο...αλλα αποψη σου,πως δε μου ειπες να της δωσω κ ενα γυαλι για να κοψει το λαιμο της....

κοιτα,ισως φιανεται οτι τη δικαιολογω γιατι δε γραφω συνεχως το ποσο λαθος πιστευω οτι ειναι που απατησε τον αντρα της...κ βεβαια το πιστευω,αλλα προσπαθω να καταλαβω τι την οδηγησε απο τη στιγμη που δε πιστευω οτι ειναι ευκολη,ψαχνοταν ντε κ καλα να απατησει....το ξαναλεω,καμια δε παντρευεται για να χωρισει η να απιστησει μετα απο καποια χρονια,δεν ειναι κανενος το ονειρο ζωης αυτο,οπως κ να το δεις....απλα δε τονιζω το λαθος,γιατι το θεωρω δεδομενο κ γιατι δε κρινω κανεναν,ξερω οτι νιωθει ασχημα για αυτο κ δεν της αρεσε...κ γω της ειπα οτι οι7μηνες δεν ειναι αρκετοι για να διαλυθει μια οικογενεια,δεν τον ξερεις καλα,δεν τον εχεις ζησει,δεν ξερεις αν θα κανει αυτα που λεει,αν μπορει να αναλαβει τετοιες ευθυνες,μεχρι τωρα ειχε μονο τον εαυτο του να φροντιζει,ναι,μπορει να πιστευει αυτα που λεει,αλλα συμβολαια δεν κανει κανεις για κανεναν,εδω τον αντρα σου,που τον ειχες γνωρισει με καλυτερες συνθηκες,ειδες τωρα....

τωρα αν θεωρω οτι αυτο που εκανε ειχε δικιο.....οχι,η απιστια δεν ειναι λυση,γιατι μετα ξαναγυρνας στο προβλημα,δε λυνεις κατι,ισα ισα που νομιζω οτι πεφτεις στο τρυπακι της συγκρισης κ τρελαινεσαι....απλα νομιζω οτι την καταλαβαινω γιατι μπορω να νιωσω οτι βρηκε σε καποιον αλλον αυτο που της ελειπε πολυ..κ μεσα σε εναν ψυχολογικο αναβρασμο,βρεθηκε αυτος,τον ειδε σαν σανιδα σωτηριας,κ αρχισε να χαμογελα..παιδια,ειναι μεγαλο πραγμα να σε αγαπουν κ να στο δειχνουν,δε μιλαω για υπερβολες τωρα...καταλαβαινετε τι λεω...δε ψαχνω να βρω το δικιο κ το αδικο,η αληθεια κ το φταιξιμο για ολους ειναι καπου στη μεση,κ αυτη εχει μεριδιο ευθυνης για πολλα,κ ο αντρας της ομως,δεν τον βγαζω απεξω

Link to comment
Share on other sites

ζητώ συγγνώμη για το off αλλά τι ωραία ιδέα...παίζουν δλδ τα ξαδελφάκια?...θα το κάνω κι εγώ γιατί τώρα τελευταία δεν τα πάνε και πολύ καλά σαν αδελφάκια:D:D:D:D;)

 

 

 

τωρα το ειδα:):):):)

εννοω ο αντρας μου πηγε με το μεγαλο μου γιο στον αδελφο του αντρα μου.(στον κουνιαδο μου?τα μπερδευω αυτα!)...κ παιζει ο μεγαλος μου γιος με τα ξαδελφακια του....ο μικρος ειναι 6 μηνων κ δεν πολυυβγαινουμε ακομη ....αλλα ο μεγαλος θελει κ τα ξαδελφια του....

Link to comment
Share on other sites

ok.... εγω το χω ξαναγραψει

ειμαστε τυχερες που δεν πολυγραφουν αντρες εδω μεσα.....

 

 

Eγω ξερω οτι η νανσυ μας εξεθεσε ενα προβλημα που εχει και αρχισαμε τα περι ηθικης και βγαλαμε την φιλη της ανωριμη, ευκολη, οτι ψαχνοταν, οτι θελει και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο , ανηθικη , οτι θα ξανααπατησει και με τον καινουργιο ( αφου αυτο ειναι το ποιον της ) κτλ κτλ. Νομιζω οτι η νανσυ το εχει χειριστει πολυ καλα τωρα το οτι δεν την εριξε στον καιαδα και δεν την εβρισε και μεσα της την καταλαβαινει τι να κανουμε δεν ειμαστε ολες βραχοι ηθικης εδω μεσα. Οσο για τους αντρες που δεν πολυγραφουν εδω μεσα δεν ξερω αν ειμαστε εμεις τυχερες ή αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

μα εδω μεσα εχει καταληξει η γυναικα παντα να ειναι το θυμα...

την κερατωνει ο αντρας της; ειναι θυμα....

κερατωνει τον αντρα της; την καυμενη εψαχνε για αγαπη...

 

εχουμε χασει το μετρο, τα αυγα μαζι με τα πασχαλια...

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνετε λοιπόν πως οι αναφορές μου στην ανοιχτομυαλιά δεν πήγαινε στην απιστία ως πράξη αλλά στους αφορισμούς στους χαρακτηρισμούς και στις απόλυτες απόψεις[/b].

 

Κι εσύ καταλαβαίνεις φαντάζομαι, πως ή αποδέχεσαι μια πράξη ή δεν την αποδέχεσαι.....αν αρχίζεις να τη στολίζεις, να της βρίσκεις ελαφρυντικά για να την κάνεις να φαίνεται αλλιώς.......όσες φορές κι αν βροντοφωνάξεις ότι δε συμφωνείς με αυτή απλά ακυρώνεις το λόγο σου........αφού στο ενδιάμεσο την έχεις δικαιολογήσει......

Δε θα ζητήσω συγνώμη για τα άλλα που έγραψες, γιατί δε νιώθω ότι διστρέβλωσα τίποτα.....

Αυτά τα είμαι αντίθετη, αλλά να μωρέ η καημένη τι πέρασε, τι έπαθε κ.λ.π......είναι απλά ψυχολογία του δεκάρικου.......

 

Εσείς, κάποιες τουλάχιστον.....υποστηρίζετε πως με μια καλή δικαιολογία ο πράττων την απιστία δεδικαίωται.........συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο όμως......ότι και να έχει κάνει ο ένας από τη στιγμή που ο άλλος απατάει αυτός δεδικαίωται........κι όταν το κατανοήσετε αυτό θα καταλάβετε πολλά.......

 

Και θα το ξαναπώ κι ας γίνω κουραστική.....φυσικά και ψάχνονταν........ανώριμη και αιθεροβάμων είναι η φίλη της.....και καλά θα κάνει η Νάνσυ να την ταρακουνήσει λίγο να ξυπνήσει (γιατί έχει μια τάση να την δικαιολογεί εδώ και φαντάζομαι το κάνει και μπροστά της)......

Link to comment
Share on other sites

μα εδω μεσα εχει καταληξει η γυναικα παντα να ειναι το θυμα...

την κερατωνει ο αντρας της; ειναι θυμα....

κερατωνει τον αντρα της; την καυμενη εψαχνε για αγαπη...

 

εχουμε χασει το μετρο, τα αυγα μαζι με τα πασχαλια...

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...