Recommended Posts

Δεν συμφωνώ με τις εκτιμήσεις/σκέψεις της αλλά θα το ανοίξω το θέμα γιατί μου το ζητάει μια φίλη μου.

Λοιπόν...

Η κοπέλα είναι σχεδόν 39 ετών και παρατηρεί στο πρόσωπό της χαλάρωση-ατονία-γήρανση...

Σκέφτεται ως λύση το υαλουρονικό οξύ, μάλλον σε πόσιμη μορφή.

Ποιά είναι γνώμη σας? Έχετε ανάλογη εμπειρία?

Θα της μεταφέρω όλες τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Διαφημίσεις

Εγώ είμαι υπερ! υπάρχει και σε χάπια! Αλλά είναι πιο πολύ για βαθιά ενυδάτωση και απαλυνση των ρυτίδων και όχι τόσο για τη χαλάρωση. Δυστυχώς η χαλάρωση είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί. Υπάρχουν αναίμακτοι τρόποι (οχι για θεαματικά αποτελέσματα) αλλά θα πρέπει να απευθυνθεί σε έναν ειδικό (δερματολόγο - αισθητικό)

q8SSp3.png

Πριν καταξοδευτεί η φίλη σου, πες της ότι υπάρχουν αλοιφές με 100% υαλουρονικό οξύ στα φαρμακεία που τις δίνουν και για τα ούλα των μωρών. Είναι πάμφθηνες, είχα δοκιμάσει πέρσι μία (νομίζω gengi gel λεγόταν) και ήταν σούπερ. Είναι γενικώς για ανάπλαση των κυττάρων. Κακό δεν κάνει πάντως.

Φυσικά αν είναι έγκυος ή θηλάζει απαγορευεται να πάρει σκευάσματα ε;

newbie g πρώτη φορά το ακουω αυτό με την αλοιφή. Ο άντρας μου είναι φαρμακοποιός, θα τον ρωτήσω

q8SSp3.png

κρεμα σ υαλουρονικο οξυ καθαρο υπαρχει σ ενα μπλε σωλιναρι με 10 ευρο σε gel και ειναι μονο για ρυτιδες αλλα πολυ καλο hyaloyronic acid ths ardes ετσι λεγετε η εταρια,δουλευα κ εγω σ φαρμαμειο και τα ξερω τα προιοντα.επισης πολυ καλο σε χαπι εχει η solgar αλλα οτι και να ξεκινηση πρεπει να το κανει τουλαχιστο 3 μηνες για να εχει αποτελεσματα,για τη χαλαρωση καλο ειναι το κολαγονο που υπαρχει επισησ σε κρεμες και χαπια.

qH8Hp3.png

z4RLp2.png

ξερω οτι ρωτησες για μη ενεσιμη μορφη αλλα να ρωτησω κι εγω αν εχει καμια δοκιμασει την ενεσιμη για να μην ανοιξω αλλο τοπικ?ετσι οπως το περιγραφουν οι πλαστικοι μου φαινεται ενδιαφερον και η τιμη του δεν ειναι τρελη αλλα θα ηθελα να ακουσω αληθινες εμπειριες.Ασ πουμε αυτο οτι σιγα σιγα φευγει α.δειχνει οταν αρχιζει να φευγει σα να ξεφουσκωνει το προσωπο? β.λενε οτι υπαρχει φυσιολογιακα στο σωμα μας απλα με το περασμα του χρονου δεν αναπληρωνεται με ικανοποιητικο ρυθμο,ομως η ενεση ειναι απο συνθετικο υαλορουνικο και οχι φυσικο.Οταν το μεταβολιζει ο οργανισμος μας ειναι ολα ο.κ?

Κορίτσια, σας ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις.

Προσωπικά να ξεκαθαρίσω ότι είμαι κάθετα αντίθετη, φύσει και θέσει.

Φύσει - γιατί είμαι κάργα αλλεργική και βάζω ότι πιο απλό και φαρμακευτικό καλλυντικό υπάρχει.

Θέσει - γιατί δεν πιστεύω στις δραστικές λύσεις και στα θαύματα. Τι περιέχει ένα σκεύασμα για να μπορεί να καλύψει και ν' αναπληρώσει άμεσα την φυσιολογική φθορά?:confused:

Κι αν τώρα κάνει αυτό η κοπέλα, σε 10-20 χρόνια τι θα κάνει?

Σε καμμία περίπτωση δεν λέω ν' αφεθούμε αλλά τακτικοί καθαρισμοί προσώπου, καλές ενυδατικές κρέμες, υγιεινές συνθήκες ζωής και ξεκούραση (όσο γίνεται) δεν έχουν εξίσου καλό, μακροχρόνιο αποτέλεσμα? Και βέβαια, παίζει κι έναν ρόλο και η κληρονομικότητα.

(Θ' αφρίσει η φιλενάδα μου όταν με διαβάσει):mrgreen:

Σε βρήκα άλλο αντίστοιχο θέμα.. Έχει κάποια από εσάς εμπειρία με fillers ιαλουρονικου? 

Σκέφτομαι πολλές φορές πως όσες θεραπείες ιαλουρονικου αγοράζω σε μη ενέσιμη μορφή πάνε όλες στο βρόντο εφόσον δεν έχω πάντα χρονο να της κάνω κι έτσι πάει πίσω, συν πόσα χρήματα σπαταλαω σε αυτά χωρίς να τα κάνω και σωστά. Σκέφτηκα λοιπόν να αρχίσω-ειναι η πιο κατάλληλη ηλικία-καθε δύο χρόνια να γεμίζω ορισμένα σημεία που ξέρω πως αν τα αφήσω σε πολύ λίγα χρόνια θα γίνουν βαθιές ρυτίδες, να κρατήσω ενυδάτωση δηλαδή για όσο μπορέσω. Έχει κάποια από εσάς κάνει? Ειναι ανωδυνο? Κρατάει όντως αρκετό καιρό? Και πάνω κάτω ποιο είναι το κόστος για πρόσωπο? Σε συγκεκριμένα σημεία όμως φαντάζομαι γεμίζουν έτσι? Η μπαίνει σε όλο το πρόσωπο?

Επισης παίζει ρόλο αν θα το κάνω σε έμπειρη δερματολόγο η πρέπει να απευθυνθώ σε πλαστικό?

Ευχαριστω!!

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

9 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Σε βρήκα άλλο αντίστοιχο θέμα.. Έχει κάποια από εσάς εμπειρία με fillers ιαλουρονικου? 

Σκέφτομαι πολλές φορές πως όσες θεραπείες ιαλουρονικου αγοράζω σε μη ενέσιμη μορφή πάνε όλες στο βρόντο εφόσον δεν έχω πάντα χρονο να της κάνω κι έτσι πάει πίσω, συν πόσα χρήματα σπαταλαω σε αυτά χωρίς να τα κάνω και σωστά. Σκέφτηκα λοιπόν να αρχίσω-ειναι η πιο κατάλληλη ηλικία-καθε δύο χρόνια να γεμίζω ορισμένα σημεία που ξέρω πως αν τα αφήσω σε πολύ λίγα χρόνια θα γίνουν βαθιές ρυτίδες, να κρατήσω ενυδάτωση δηλαδή για όσο μπορέσω. Έχει κάποια από εσάς κάνει? Ειναι ανωδυνο? Κρατάει όντως αρκετό καιρό? Και πάνω κάτω ποιο είναι το κόστος για πρόσωπο? Σε συγκεκριμένα σημεία όμως φαντάζομαι γεμίζουν έτσι? Η μπαίνει σε όλο το πρόσωπο?

Επισης παίζει ρόλο αν θα το κάνω σε έμπειρη δερματολόγο η πρέπει να απευθυνθώ σε πλαστικό?

Ευχαριστω!!

Έχεις σκεφτεί να το παίρνεις σε συμπλήρωμα διατροφής? Λένε ότι ό,τι συμπλήρωμα  παίρνεις (πάντα σε συνδυασμό με διατροφή κλπ) , κάνει πολύ καλύτερο από ότι να τα βάζεις εξωτερικά...

Just now, Gummy Bear είπε:

Έχεις σκεφτεί να το παίρνεις σε συμπλήρωμα διατροφής? Λένε ότι ό,τι συμπλήρωμα  παίρνεις (πάντα σε συνδυασμό με διατροφή κλπ) , κάνει πολύ καλύτερο από ότι να τα βάζεις εξωτερικά...

Γενικά δεν πίνω σκευάσματα εύκολα. Άσε που Δεν νομίζω να ειναι το ίδιο.. Και άμα το πιεις πάει στο πρόσωπο? Μπορεί να λέω και χαζά. Εγώ σκεφτόμουν απευθείας ενεσιμα σε κάνα δυο κρίσιμα σημεία... Μάλλον θα το κάνω, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα που.. Έχω μια κυρία γιατρό που έκανε σε γνωστές μου αλλά τότε ήταν στην αρχή της ακόμα. Και ήταν σχετικά οικονομική. Φοβάμαι μηπωε ο πλαστικός μου ζητήσει πολλά παραπάνω. Αλλά έλεγα να κάνω δύο επισκέψεις να δω και να αποφασίσω. Μηοως υοαρζει εδώ μέσα Καμμια γυναίκα που έχει Εμπειρια επί του θέματος.. Όντως κρατάει κάνα δυο χρονια και ποιο το κόστος.. Γιατί εγώ όσες θεραπείες κι αν αγοράζω πάνε στο βρόντο. Τη μία αρρωσταινουν τα μωρά πέφτω ξέρη δεν κάνω τίποτα, την άλλη εδώ περίοδο δεν έχω όρεξη, την άλλη λείπουμε ταξίδι πάνε όλα πίσω. Ε δεν το λες κ θεραπεία αυτό.. Απλώς μια συντήρηση τελικά κάνω κι αυτό στη χάση και στη φέξη. Ακόμα δεν έχω κάτι αλλά θα ήθελα να κρατήσω σφρηγηλοτητα όσο με παίρνει. Δηλαδή μη γεμίσω ρυτίδες από τα 40 με 45 να κρατήσω άλλη μια δεκαετία...οσο παίρνει γιατί οκ κάποια στιγμή ολα αυτά απορροφώνται. Και τώρα νομίζω είναι η πιο κατάλληλη ηλικία γιατί στα 40 με 45 νομίζω θα είναι λίγο  αργά. Όταν τις πετάξεις πάει, ζεις με αυτές. Λέω να τα ξεκινήσω όλα παράλληλα με γυμναστική που την έχω παρατημένη εδώ και Καμμια 6ετια

Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Γενικά δεν πίνω σκευάσματα εύκολα. Άσε που Δεν νομίζω να ειναι το ίδιο.. Και άμα το πιεις πάει στο πρόσωπο? Μπορεί να λέω και χαζά. Εγώ σκεφτόμουν απευθείας ενεσιμα σε κάνα δυο κρίσιμα σημεία... Μάλλον θα το κάνω, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα που.. Έχω μια κυρία γιατρό που έκανε σε γνωστές μου αλλά τότε ήταν στην αρχή της ακόμα. Και ήταν σχετικά οικονομική. Φοβάμαι μηπωε ο πλαστικός μου ζητήσει πολλά παραπάνω. Αλλά έλεγα να κάνω δύο επισκέψεις να δω και να αποφασίσω. Μηοως υοαρζει εδώ μέσα Καμμια γυναίκα που έχει Εμπειρια επί του θέματος.. Όντως κρατάει κάνα δυο χρονια και ποιο το κόστος.. Γιατί εγώ όσες θεραπείες κι αν αγοράζω πάνε στο βρόντο. Τη μία αρρωσταινουν τα μωρά πέφτω ξέρη δεν κάνω τίποτα, την άλλη εδώ περίοδο δεν έχω όρεξη, την άλλη λείπουμε ταξίδι πάνε όλα πίσω. Ε δεν το λες κ θεραπεία αυτό.. Απλώς μια συντήρηση τελικά κάνω κι αυτό στη χάση και στη φέξη. Ακόμα δεν έχω κάτι αλλά θα ήθελα να κρατήσω σφρηγηλοτητα όσο με παίρνει. Δηλαδή μη γεμίσω ρυτίδες από τα 40 με 45 να κρατήσω άλλη μια δεκαετία...οσο παίρνει γιατί οκ κάποια στιγμή ολα αυτά απορροφώνται. Και τώρα νομίζω είναι η πιο κατάλληλη ηλικία γιατί στα 40 με 45 νομίζω θα είναι λίγο  αργά. Όταν τις πετάξεις πάει, ζεις με αυτές. Λέω να τα ξεκινήσω όλα παράλληλα με γυμναστική που την έχω παρατημένη εδώ και Καμμια 6ετια

Κοίτα, εγώ είμαι της άποψης ότι ο, τι κάνεις καλό κάνει. Αρκεί να είναι σε συνδυασμό με διατροφή κλπ και πάντα με μέτρο. Γιαυτό και πιστεύω ότι τα συμπληρώματα βοηθούν σε πρόσωπο και σώμα. Προσωπικά δεν έχω κάνει στο πρόσωπο κάτι, αλλά θα έκανα κάτι αν με ενοχλούσε πολύ όπως πχ κάποιο έντονη ρυτιδα έκφρασης. Ίσως κάποια κοπέλα μπορεί να μοιραστεί την εμπειρία της μαζί σου :)

• Μου αρέσει 1

On 2/17/2020 at 12:00 PM, Nefeli2014 said:

Ευχαριστω!!

Έχει κάνει μία φίλη μου, όλες τις θεραπείες τις έκανε σε πλαστικό, περίπου 250 ευρώ την φορά της στοίχιζε, σε πληροφορώ ότι δεν είδαμε καμία αλλαγή πάνω της. Η φίλη μου είχε πιο πολύ ρυτίδες έκφρασης, για την ίδια μας έλεγε ότι είδε διαφορά εμείς δεν είδαμε καμία τρομερή αλλαγή, δηλαδή και πριν τις ενέσεις δεν είχε κανένα σοβαρό θέμα για να χρειαστεί πλαστικοποίηση! :)

Επώδυνο δεν νομίζω ότι είναι, τουλάχιστον δεν μου έχει διαμαρτυρηθεί ποτέ η φίλη μου, ίσα ίσα με χαρά πήγαινε. Νομίζω ότι μία φορά το χρόνο τις έκανε. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο προληπτικά κιόλας! Μπορείς όμως να ρωτήσεις σε κανένα καλό δερματολόγο να σε κατευθύνει αν αξίζει ή όχι!

Υγ: το άλλο θέμα με την οικονομία σε μάρανε! Εκτός αν μαζεύεις τα λεφτά για να τα τρως σε beaute!! :mrgreen:

Just now, elenip said:

Έχει κάνει μία φίλη μου, όλες τις θεραπείες τις έκανε σε πλαστικό, περίπου 250 ευρώ την φορά της στοίχιζε, σε πληροφορώ ότι δεν είδαμε καμία αλλαγή πάνω της. Η φίλη μου είχε πιο πολύ ρυτίδες έκφρασης, για την ίδια μας έλεγε ότι είδε διαφορά εμείς δεν είδαμε καμία τρομερή αλλαγή, δηλαδή και πριν τις ενέσεις δεν είχε κανένα σοβαρό θέμα για να χρειαστεί πλαστικοποίηση! :)

Επώδυνο δεν νομίζω ότι είναι, τουλάχιστον δεν μου έχει διαμαρτυρηθεί ποτέ η φίλη μου, ίσα ίσα με χαρά πήγαινε. Νομίζω ότι μία φορά το χρόνο τις έκανε. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο προληπτικά κιόλας! Μπορείς όμως να ρωτήσεις σε κανένα καλό δερματολόγο να σε κατευθύνει αν αξίζει ή όχι!

Υγ: το άλλο θέμα με την οικονομία σε μάρανε! Εκτός αν μαζεύεις τα λεφτά για να τα τρως σε beaute!! :mrgreen:

Εγώ αγαπημένη, τα έξοδα για beaute , τα συγκαταλέγω στα βασικά έξοδα! :mrgreen: Καλά κάνει η Νεφέλη. Εύγε Νεφέλη! Εμένα αν δεν μου αρέσει η εικόνα μου , είναι χάλια η ψυχολογία μου και με επηρεάζει παντού. Επενδύουμε λοιπόν στην ανεβασμένη ψυχολογία!

• Μου αρέσει 2

Just now, Yovanna said:

Εγώ αγαπημένη, τα έξοδα για beaute , τα συγκαταλέγω στα βασικά έξοδα! :mrgreen: Καλά κάνει η Νεφέλη. Εύγε Νεφέλη! Εμένα αν δεν μου αρέσει η εικόνα μου , είναι χάλια η ψυχολογία μου και με επηρεάζει παντού. Επενδύουμε λοιπόν στην ανεβασμένη ψυχολογία!

Εννοειται ότι τα έξοδα για beaute είναι στα βασικά αλλά είπα να μην το γράψω γιατί θα φωνάζουν τα κορίτσια!! ουπς!!

Εγώ επειδή είμαι και ψωνάρα πάντως ανεβάζω και μόνη μου ψυχολογία, χτες είχα πάει κομμωτήριο, βαφή, μαλλί στην τρίχα, ματιάστηκα μόνη μου στο τέλος! :mrgreen:

• Μου αρέσει 2
    • Χαχαχα 1

Just now, elenip said:

Εννοειται ότι τα έξοδα για beaute είναι στα βασικά αλλά είπα να μην το γράψω γιατί θα φωνάζουν τα κορίτσια!! ουπς!!

Εγώ επειδή είμαι και ψωνάρα πάντως ανεβάζω και μόνη μου ψυχολογία, χτες είχα πάει κομμωτήριο, βαφή, μαλλί στην τρίχα, ματιάστηκα μόνη μου στο τέλος! :mrgreen:

Και καλά έκανες! Πόσο πολύ  μας ανεβάζουν τα όμορφα καλοχτενισμένα μαλλιά! Συχνά εύχομαι να είχα παντρευτεί κομμωτή και να με χτενίζει κάθε πρωί και πριν από κάθε βόλτα! Είναι που δεν το έχω και καθόλου με το χτένισμα ..

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
    • Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Βασικά δεν είναι ακριβώς δε μου αρέσει η εικόνα μου,απλως σκέφτομαι την πρόληψη και το γεγονός ότι δεν έχω χρόνο για μακροπροθεσμεσ θεραπείες μη ενεσιμες οπως έκανα στο παρελθόν. Και οκ τα τελευταία χρόνια επαναπαυτηκα πολύ αλλά πλέον ξεπεταχτηκαν τα μωρά μου όποτε είπα να κοιτάξω λίγο τη μούρη μου παραπάνω. Θέλω να πω αφού θα τα έδινα σε θεραπεία, ας τα δώσω εκεί, και χωρίς το άγχος της κρέμας,μασκας κ όλα αυτά κάθε λίγο και λιγάκι, να βολευτώ κάπως, πως να το πω. 

Και οι τιμές άποτι ενημερώνομαι δεν είναι εξωφρενικές. Στην τελική σκέφτηκα πως εργάζομαι, είμαι συνέχεια σπιτι δουλειά δουλειά σπίτι. Οκ δεν γκρινιάζω τώρα απλως λέω δεν κανω κάτι για μένα ατομικά, νομίζω πως το δικαιούμαι και ένα δωράκι, n'est-ce pas? 

Παντως αν έχετε κι άλλες κοπέλες εδώ εμπειρίες με ενδιαφέρει να ακούσω. Προς το παρόν δεν έχω κλείσει κάποιο ραντεβού, μαζεύω πληροφορίες. 

9 ώρες πρίν, elenip είπε:

Οταν ήρθε η κοπέλα να μου φτιάξει τα νύχια την ρώτησα αν έχει κάποια γνωστή, είχε και μου είπε, αν και δε νομίζω να πάω εκεί γιατί είναι μακριά και αναρωτήθηκε "βρε νεφελακι είναι νωρίς ακόμα για σένα, δεν έχεις ρυτίδες, τίποτα δεν έχεις" οκ. Δεκτό δεν έχω άλλα επειδή ξέρω τα σημεία που θα κάνω, ξέρω το πρόσωπο μοθ, γιατί να περιμένω να γίνει η ζημιά νωρίτερα και μετά δε θα είναι εύκολο να καλύψεις ρυτίδες, ενώ τώρα μπορείς να καθυστερήσεις με ένα τρόπο την εμφάνιση τους. 

Αν δεν είδατε διαφορά πιθανόν να μην της έκανε δουλεια η να μην είδατε επειδή δεν είχε κάτι ή κοπέλα όπως έγραψες και απλώς να έβαλε υλικό κι αυτό το υλικό να της καθυστερήσει το ράγισμα. Ενδέχεται δηλαδή κι αυτό. Δηλαδή κι εγώ που δεν έχω ρυτίδες δεν πιστεύω πως θα φανεί η διαφορά, αλλά υποθέτω το υλικό μένει μέσα και συντηρεί για κάμποσο καιρό. 

Το θέμα είναι να βρεθεί ο σωστός γιατρός να στο κάνει. Και να σου βάλει τα σωστά υλικά..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα