Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Τι να σου πω Ελινα, ισως υπαρχουν κι αλλοι λογοι. Βασικα σε μαστιτιδα εξελισσοταν καποιες φορες συχνοτερα ηταν πολυ επωδυνοι φραγμενοι ποροι. Εμενα με επηρρεαζουν πολυ τα γαλακτοκομικα σε αυτο το θεμα, εκανε μπαμ. Παιρνεις φυτολακα? Κανει θαυματα σε μενα, μια δυο καψουλες το πολυ και περναει καθε φορα. Μακαρι να εκανα ομοιοπαθητικη την πρωτη φορα που εφτυσα αιμα για ενα χρονο.

 

 

Ροζι θα περιμενω να δοκιμασω τα ενζυμα. Πανακριβα ειναι!

 

Κι εγω στα προθυρα καταρρευσης ειμαι, τοσες δουλειες και τα παιδια με εχουν ορθια να κανω θεληματα ολη μερα. Αυριο προβλεπεται δυσκολη μερα!!!Εχω ετοιμασιες, σιδερωματα, μαγειρεματα, ψωνια και δε συμμαζευεται.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Vera δεν μας είπες, τελικά πήρες για το μικρό ομοιοπαθητικά χωρίς λακτόζη;

 

Αν και δεν μ' αρέσει να δίνω ομοιοπαθητικά στα παιδιά συχνά, σκέφτομαι ότι αν χρειαστεί θα πω στην Προβατά να μου ετοιμάζει κι εμένα χωρίς λακτόζη.

Δεν γίνεται να κάνω τόσο κόπο με την GAPS και να την μποϊκοτάρω με λακτόζη... η Campbell λέει ότι για να επέλθει ίαση δεν πρέπει ούτε το παραμικρό κομματάκι (morsel γράφει αυτή) να περάσει από το έντερο του μωρού.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καπου το γραφω, πηρα με σορβιτολη, που ειναι για διαβητικους. Ειναι ειδος σακχαρου κι αυτη ομως. Σε υγρη μορφη εχει αλκοολ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Το δέχεται το μικρό;

Σταγόνες χρησιμοποίησα, μας είχε δώσει η παιδίατρος τότε που έπαθε βροχοπνευμονία η μικρή, με βολέψανε γιατί ήτανε σε πολύ άσχημη κατάσταση και δεν νομίζω να ήτανε σε θέση να πάρει καψουλίτσες, της ανοίγαμε το στόμα και της ρίχναμε τις σταγονίτσες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Akoy to allo tora. Το σοι της μαμας μου ζει στο εξωτερικο και δεν εχουμε ιδιαιτερες σχεσεις. Εχω τα περι 13 πρωτα ξαδερφια απο τα οποια μονο με μια εχω καποια επαφη και βασικα την ειδα τωρα μετα απο 18 χρονια. Αυτη μου ειπε οτι ο ενας ξαδερφος μας (που τον θυμαμαι λιγο γιατι η μανα του ηταν απο τις πιο κοντινες αδερφες της δικης μου ας πουμε, ειχε ερθει και Ελλαδα προ αμνημονευτων χρονων) εχει δυο αγορια εκ των οποιο το ενα εχει αυτισμο που προκληθηκε οπως ειπε απο εμβολιο. Αυτες τις μερες με βρηκε ο ξαδερφος στο φεις και μου στελνει μηνυματα κι αποψε μου εγραφε για το γιο του. Πως ενω ηταν μεχρι 2 ετων ενα απολυτα φυσιολογικο παιδι εγινε αυτιστικο ξαφνικα αμεσως μετα απο ενα εμβολιο (υποθετω οτι εννοει το mmr γιατι το γραφει με αλλα αρχικα στη γλωσσα του). Δε ρωτησα λεπτομερειες αλλα του ανεφερα τη Gaps και την Cambell και πως θεραπευσε το δικο της παιδι. Το παιδι του βεβαια ειναι 9 χρονων σημερα και αμφιβαλω αν θα πιασει τοπο κατι απο αυτα που του γραψα αφου ειναι σε διαζυγιο και στα σκοτωματα με τη γυναικα του αλλα εγω το καθηκον μου το εκανα. Και σκεφθομουν τη συμβατικη μας παιδιατρο που επεμενε τοτε να εμβολιασω με το mmr το μεγαλο διαβεβαιωνοντας με πως ειναι εντελως ασφαλες και πως οσα παιδια παθαινουν κατι ειναι επειδη υπαρχει θεμα στην οικογενεια και την ειχα ρωτησει τοτε πως ξερει οτι δεν υπαρχει θεμα στη δικη μου οικογενεια. Κριμα που δεν μπορω να της τριψω στην μουρη :lol: το ποσο δικιο ειχα που αρνηθηκα να το κανω. Συμφωνα με τη δικη της θεωρια ειμαστε σαφως στην ομαδα κινδυνου. Κατ εμε φυσικα δεν εχει καμμια σχεση γιατι δεν ειναι καθολου γονιδιακο το να γινεσαι αυτιστικος απο την μια μερα στην αλλη. Ξερω οικογενειες με αυτιστικα παιδια που λενε οτι παντα ηξεραν πως το δικο τους παιδι ηταν διαφορετικο. Αυτα τα πραγματα τα καταλαβαινεις οταν ειναι εκ γεννετης... σου αρεσει δε σου αρεσει βλεπεις τα σημαδια.

 

Αυτα λοιπον ο ξαδερφος......και περιεργως δεν ειχαμε ιδεα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...στι; 6 δυατυχως πηρα αντιβιωση γιατι τελικα ειχε διλιο η Rosie τα ομοιο τελικα.δεν με.βοηθβσαν ενω φαινοταν πως θα γλιτωσω δεν εφυγε το αποστημα.τςλειως και.τωρα σα να χειροτερευσεκαλα που δεν ποναει απλα ειναι.φοησκωμενο.το παλεψα οσο μπορουσα αλλαξα δυο φαρμακα και μετα ξανα στο πρωτο αλλα δεν ππαει αλλο με βαρια.καρδια.την πηρα κ ευχομαι να μηνεπηρεαστω τοσο κ γω κ το μοκρο μου...

Rosie παιρνω τα πεπτικα καποιες φορες αλλα οχι σε κατι απαγορευμενο γιατι δεν τρωω κατι απαγορευμενο μονο εαν νομισω οτι κατι πεφτει βαρυ κανα λουκανικο κτλ.μια χαρα ηταν!

να ρωτησω να αυξησω τα προβ.σε καψουλες τωρα που ξεκινησα αντιβιωση?κ να παιρνει κ η μικρη σε σκονη ελαχιστο που βαζω πανω στο στηθος?επαιρνα μια καψουλα,να παρω δυο η ειναι πολυ?ττη μια την ανεχομαι παντως.αγψωνομαι με την παλιο αντιβιωση οποια μπορει ας με συμβοθλεψει.για την ωρα δεν εχω αλλα προβιοτικα σπιτι το κεφιρ νερου απεβιωσε οταν γυρισα απο το μαιευτηριο.το κεφιρ γαλακτος το διατηρω ακομη αλλα δεν μπορω να το πιω λογω αποχης...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

οσσο για τις μαστιτιδες δεν πηρα ποτε αντιβωση κ ηταν κ βαρβατες.ξεκινουααν απο φραγμενους πορους κ υπερπαραγωγη.τωρα η τεταρτη ξεκινησε με το που αρχισα ομοιο για το αποστηνα αλλα δεν πευτωσε το στηθος ευτυχως μονο με διελυσε με πυρετο κ κομμαρες.ειμαι ταλαιπωρημενη πολυ αυτες τις μερες κ τα χω ολα μαζι κ δεν εςιχα τι να φαω...αφηστε.τελος παντων τρεμω με την αντιβιωση τωρα γιατι σκεφτομαι τι κανει στο εντερο κ φοβαμαι πολυ γιΑ το μωρο μου γμτ...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον προσπαθω να την παρω αμεσως μετα το θηλασμο κ να περασουν 2 ωρες για να φαει η μικρη αλλα δεν ειναθ κ εφικτο πολυ καθως θηλαχει με δικα της ωραρια...εχω κ τον μικρο να σκεφτω που θηλαζει κ αυτος.αληθεια του δινα τα μπειμπι τα προβ. τωρα που ειναι πια 32 μηνων του ανοιγω καψουλα δικη μου η εχει αλλα να παρω?δεν θυμαμαι...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καπου το γραφω, πηρα με σορβιτολη, που ειναι για διαβητικους. Ειναι ειδος σακχαρου κι αυτη ομως. Σε υγρη μορφη εχει αλκοολ.

 

Aπό πού? Κι εγώ ενδιαφέρομαι...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τουλαχιστον προσπαθω να την παρω αμεσως μετα το θηλασμο κ να περασουν 2 ωρες για να φαει η μικρη αλλα δεν ειναθ κ εφικτο πολυ καθως θηλαχει με δικα της ωραρια...εχω κ τον μικρο να σκεφτω που θηλαζει κ αυτος.αληθεια του δινα τα μπειμπι τα προβ. τωρα που ειναι πια 32 μηνων του ανοιγω καψουλα δικη μου η εχει αλλα να παρω?δεν θυμαμαι...

 

Μπορείς να πάρεις τα adult της ίδιας εταιρείας και εγώ αυτά της δίνω και παίρνω και εγώ. Ο άντρας μου παίρνει τα biokult.

 

Ουτε εγω ευτυχως ταλαιπωρήθηκα από μαστίτιδες ποτέ! Μία φορά μόνο 10 μηνλων το μωρό προσπάθησα να βγάλω με το θήλαστρο (που δεν είχα ξαναβγάλει ποτέ :rolleyes:) γάλα για να της βάζω στο ρυζάλευρο και με λάθος χειρισμό έφραξε ένας πόρος αλλά με 2,3 καψουλίτσες ομοιο μου πέρασε αμέσως. Δεν έκανα ούτε πυρετό απλά είχα πίστευτους πόνους.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν η κομπούχα σας δεν πίνεται μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε για διάφορα, όπως περίπου το ξύδι

http://www.kombuchakamp.com/2012/02/top-5-uses-for-kombucha-vinegar.html

 

Σε εμάς έγινε αυτό όταν λείψαμε κάπου 10 μέρες στην Λέσβο (πολύ μας άρεσε ο Μόλυβος):D

 

Και εγώ έκανα το χρέος μου προς μια οικογένεια που συναντήσαμε στο ξενοδοχείο εκεί... αν έπιασε τόπο δεν ξέρω ...

Παιδί 11 ετών πλέον, με εμφανή διανοητική καθυστέρηση (συμπεριφορά σαν 5 ετών), ιδιαίτερη διάθεση για γλυκά, με καισαρική και διάγνωση από 6 μηνών.

Αναρωτιέμαι και εγώ κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει η gaps...:cry:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Η σορβιτόλη είναι sugar alcohol όπως και η ξυλιτόλη και έχω την εντύπωση ότι επιτρέπεται στην GAPS.

Και για να κάνει για διαβητικούς πάει να πει ότι δεν έχει την επίδραση της ζάχαρης και της λακτόζης.

 

Ελίνα τα Biokult να δίνεις και στο μικρό, γιατί όχι; Εγώ αυτά δίνω και στο γιο μου και θα τα δώσω και στην κόρη μου μόλις τελειώσουνε αυτά σε σκόνη.

 

Μπράβο σας που κάνεται το καθήκον σας, εγώ δεν λέω τίποτα γιατί όσες φορές είπα σε πολύ κοντινά μου άτομα δεν είδα καμία εφαρμογή, αν και κάποιοι με ακούσανε με ενδιαφέρον.

Στο κάτω κάτω όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά ψάχνει και μόνος του και θα βρει την άκρη όπως τη βρήκαμε κι εμείς.

 

Εγώ δεν πιστεύω ότι ένα παιδί γίνεται αυτιστικό από τη μια μέρα στην άλλη, υπάρχουνε σημάδια εντερικής δυσβίωσης αλλά ακόμη και οι γιατροί θεωρούνε ότι είναι φυσιολογικά και θα περάσουνε κάποια στιγμή, πχ κολικοί, ΓΟΠ, πρόβλημα με τις κενώσεις κτλ.

Το εμβόλιο απλά αποτελεί το τελειωτικό χτύπημα όπως τονίζει και η Campbell.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως μας άρεσε η κομπούχα των 18 ημερών! Εντάξει είναι λίγο ξυδάτη αλλά μέχρι και ο μικρός την ήπιε, δεν μου κάνει καρδιά να την χρησιμοποιήσω σαν ξύδι, είναι γεμάτη ζωντανούς μικροοργανισμούς.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον προσπαθω να την παρω αμεσως μετα το θηλασμο κ να περασουν 2 ωρες για να φαει η μικρη αλλα δεν ειναθ κ εφικτο πολυ καθως θηλαχει με δικα της ωραρια...εχω κ τον μικρο να σκεφτω που θηλαζει κ αυτος.αληθεια του δινα τα μπειμπι τα προβ. τωρα που ειναι πια 32 μηνων του ανοιγω καψουλα δικη μου η εχει αλλα να παρω?δεν θυμαμαι...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα μου και κάτι άλλο που το θεωρώ πολύ σημαντικό: την απονεύρωση να πας να στην κάνει ενδοδοντιστής και όχι απλός οδοντίατρος, όσο καλός και να είναι.

 

Γιατί εγώ την έπαθα big time! Το απονευρωμένο δόντι άρχισε να με πονάει ένα χρόνο μετά, το περασμένο Φθινόπωρο.

Πήγα στον οδοντίατρο του μπαμπά μου (και όχι σ' αυτήν που μου έκανε την απονεύρωση), έβγαλε ακτινογραφία και μου είπε ότι έγινε λανθασμένα η απονεύρωση! Τζάμπα πήγανε οι δύο αντιβιώσεις... :(

Πήγα σε ενδοδοντιστή και ευτυχώς μου διόρθωσε το πρόβλημα, αλλά ξαναπήρα αντιβίωση και υπέφερα πάρα πολύ, αφόρητος πόνος, δοκίμαζα ό,τι παυσίπονο έβρισκα γιατί απλά δεν άντεχα.

 

Και τώρα η ολιστική οδοντίατρος που έχω μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει απονευρώσεις, κατά τη γνώμη της μόνο ο ενδοδοντιστής έχει τα προσόντα για τέτοια διαδικασία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως μας άρεσε η κομπούχα των 18 ημερών! Εντάξει είναι λίγο ξυδάτη αλλά μέχρι και ο μικρός την ήπιε, δεν μου κάνει καρδιά να την χρησιμοποιήσω σαν ξύδι, είναι γεμάτη ζωντανούς μικροοργανισμούς.

Σε εμάς γίνεται γρήγορα μάλλον επειδή δεν έχουν πετάξει (ναι, ξέρω, στο χώμα) κανένα από τα "γέρικα" μανιτάρια ακόμα.

 

Σκέφτομαι να αυξήσω την παραγωγή, 1,5 λίτρα είναι μάλλον λίγο.

Εσείς πόσο πίνετε την ημέρα;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Off topic...

 

Εχετε καμία εμπειρία απο βελονισμό; Κάποιο βελονιστή να προτείνεται στην Θεσσαλονική; (στείλετε και μήνυμα pm αν δεν θέλετε να το γράψετε δημοσίως)

 

Με ενδιαφέρει ως εφαρμογή για την αντιμετώπιση του άγχους. Αν κρίνω απο αυτά που τρώει ο ενδιαφερόμεντος, πολύ πιθανόν να έχει έχει συμπτώματα Gaps που επηρεάζουν την ψυχολογία του, αλλά όπως είναι τώρα δύσκολα θα ακούσει για σούπες και προβιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδω και μερικό καιρό ξεφλουδίζουν τα νύχια μου :-(... Στην αρχή έλεγα οκ κάτι τα ζουλιξα στα κουμπωματα στα καθισματάκια, καρότσια κλπ αλλά βλέπω οτί αυτό συνεχίζεται... Εν τω μεταξύ έψαξα λιγάκι στο νετ αλλά δεν βρήκα κάτι χρήσιμο εκτος από βάψιμο νυχιών που εγώ δεν τα βαφω και συχνά (αν ειναι εχω πάρει non toxic) και για απορρυπαντικά σπιτιού που πάλι δεν χρησιμοποιώ πρώτον συμβατικά αλλά οικολογικά και δεύτερον δεν κάνω εγώ τις βαριές δουλειές του σπιτιού....για διατροφική αιτία δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο και υποψιάζομαι κάποια έλλειψη αλλά σε τί? Μήπως έχετε καμμιά ιδέα?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η σορβιτόλη είναι sugar alcohol όπως και η ξυλιτόλη και έχω την εντύπωση ότι επιτρέπεται στην GAPS.

Και για να κάνει για διαβητικούς πάει να πει ότι δεν έχει την επίδραση της ζάχαρης και της λακτόζης.

 

Ελίνα τα Biokult να δίνεις και στο μικρό, γιατί όχι; Εγώ αυτά δίνω και στο γιο μου και θα τα δώσω και στην κόρη μου μόλις τελειώσουνε αυτά σε σκόνη.

 

Μπράβο σας που κάνεται το καθήκον σας, εγώ δεν λέω τίποτα γιατί όσες φορές είπα σε πολύ κοντινά μου άτομα δεν είδα καμία εφαρμογή, αν και κάποιοι με ακούσανε με ενδιαφέρον.

Στο κάτω κάτω όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά ψάχνει και μόνος του και θα βρει την άκρη όπως τη βρήκαμε κι εμείς.

 

Εγώ δεν πιστεύω ότι ένα παιδί γίνεται αυτιστικό από τη μια μέρα στην άλλη, υπάρχουνε σημάδια εντερικής δυσβίωσης αλλά ακόμη και οι γιατροί θεωρούνε ότι είναι φυσιολογικά και θα περάσουνε κάποια στιγμή, πχ κολικοί, ΓΟΠ, πρόβλημα με τις κενώσεις κτλ.

Το εμβόλιο απλά αποτελεί το τελειωτικό χτύπημα όπως τονίζει και η Campbell.

 

Εγώ δυστυχώς όσες φορές έχω "κάνει το καθήκον μου" έχω απογοητευτεί μέχρι και προσβληθεί οπότε πλέον δεν λέω τίποτα :-(. Τελευταία φορά στεναχωρήθηκα πολύ γιατί πολύ καλή μου φίλη με έγραψε κανονικότατα την ώρα που της μιλούσα για εντερική δυσβιωση που περνάει ο γιός της και έτσι δεν ξαναμιλάω ειλικρινά ολοι ξέρουν οτί ακολουθώ κάτι διαφορετικό ας έρθουν να μου μιλήσουν εκείνοι αν θέλουν. Απλά δεν παύω να λέω στους ξένους αν με ρωτήσουν για τις αλλεργίες για μια θεραπευτική διατροφή που κάναμε και περάσανε πιο γρήγορα...αυτό και μόνο.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Aπό πού? Κι εγώ ενδιαφέρομαι...

 

Apo to farmakeio της γειτονιας μου.....απο Φιλιανο προμηθευονται. Δεν τα ειπαμε τις προαλλες αυτα? Η εκανα λαθος και δεν λεγεται σορβιτολη? Δεν εχω χρονο να ψαξω πισω αλλα αυτο ζητησα χθες απο την φαρμακοποιο και δε μου πε τιποτα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ παιδια δεν ειναι ευκολο καποιος να μπει στη διαδικασια να κανει την γκαπς. Ειναι δυσκολο πραγμα, εγω μισο χρονο το σκεφτομουν κι ετοιμαζομουν.

 

Κανεις δεν δινει σημασια στην εντερικη δυσβιωση, το θεωρουν φυσιολογικο. Εδω ο μεγαλος μου που σταματησε να πινει κεφιρ αρχισε παλι να εχει προβλημα, να ποναει η κοιλια του, περιεργα κακα προς διαρροια και επειδη λεω οτι κι αυτος θα επρεπε να μπει σε προγραμμα φρικαρουν οι υπολοιποι. Ακομα κι αν βλεπεουν οτι εχει βελτιωθει ο μικρος, θεωρουν οτι τα παιδια πρεπει να τρωνε τα παντα , ακομα και τις βλακειες κι απλα να πηγαινουμε στους γιατρους και να μας γραφουν να κανουμε εξετασεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω εγω σημερα, φευγουμε αυριο για το βουνο να δροσιστουμε λιγο! Ευελπιστω οτι με τη νεραιδομανουλα και τις νεραιδουλες της θα τα πουμε εκει αφου ειμαστε κοντοχωριανες!!!!

 

Φιλια σε ολους και καλα να περνατε, δεν ξερω αν θα βρω χρονο να ξαναμπω σημερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καμία εμπειρία απο βελονισμό; Κάποιο βελονιστή να προτείνεται στην Θεσσαλονική; (στείλετε και μήνυμα pm αν δεν θέλετε να το γράψετε δημοσίως)

 

Έκανα εγώ βελονισμό σ' ένα γιατρό που κατέβαινε κάποιες μέρες του μήνα Αθήνα από τη Θεσσαλονίκη.

Εμένα δεν με βοήθησε καθόλου στις ημικρανίες μου ο βελονισμός αλλά αν θα ήθελε ο φίλος σου να δοκιμάσει ο συγκεκριμένος γιατρός είναι από τους καλύτερους και πιο έμπειρους στην Ελλάδα.

Ιωάννης Λιάπης ονομάζεται, το βιογραφικό του εδώ: http://naturopathyingreece.wordpress.com/about/

Και τα στοιχεία του εδώ:

http://naturopathyingreece.wordpress.com/%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1/

 

Και ένα άρθρο που βρήκα τυχαία στην ιστοσελίδα αυτή από τη γυναίκα του, τη Ματίνα Χρονοπούλου, για τις τροφικές αλλεργίες και την εντερική δυσβίωση:

http://naturopathyingreece.wordpress.com/2011/02/12/%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b4%cf%85%cf%83%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%be%ce%af%ce%b5%cf%82-%cf%83%cf%84/

Δεν είναι ακριβώς GAPS αλλά πιστεύω ότι τα εξηγεί πολύ καλά για τους φίλους και γνωστούς μας που δυσκολεύονται με τα αγγλικά, και η διατροφική της προσέγγιση είναι κοντά στην GAPS.

Τροφικές Αλλεργίες και Δυσανεξίες στις Τροφές

 

Την έχω γνωρίσει τη γιατρό αυτή, πολύ καλή και μ' αρέσει η διατροφική της προσέγγιση στα ιατρικά θέματα, αν δεν ήτανε μακριά από το σπίτι μας (στο κέντρο της Αθήνας είναι) θα την ήθελα για τα παιδιά μου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...