Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Βέρα, αν δεν μπορείς να αποφύγεις το παγωτό όταν επισκέπτεσαι τους γονείς σου, να τους πεις να αγοράζουν ΑΒ ΒΙΟ βανίλια, το οποίο δεν έχει συντηρητικά και φυτικά λιπαρά και έχει αληθινή βανίλια. Γενικά έχει πολύ λίγα συστατικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλημερα,παρακαλω τη βοηθεια σας οποια εχει καποια αποψη.Ειχα ξεκινησει μια απονευρωση πριν τη γεννα και την αφησαμε στη μεση μεχρι να γεννησω.ομως πριν 3 μερες ξεκινησα να πρηζομαι και να ποναω κι εγινε αποστημα...Πηγα χθες στον γιατρο και μου λεει πρεπει οπωσδηποτε να παρω αντιβιωση αλλα εγω φοβαμαι παρα πολυ ρε κοριτσια για την καντιντα,ξερω πως θα παθω στανταρ μυκητες παλι και τραβηξα τοσα πολλα σε ολη την εγκυμοσυνη,τωρα που ηρεμησα να παρω αντιβιωση και να τα χαλασω ολα?κΑΙ επιπλεον φοβαμαι επειδη το μωρο ειναι μικρο δεν θελω να της περναει στο γαλα το παραμικρο φαρμακο,ειναι μεν συμβατη με το θηλασμο αλλα δεν εχει σημασια παλι κακο κανει.Την εχω δει πολυ στραβα με την αντιβιωση δεν ξερω τι να κανω,απο τηνν αλλη εχω πρηστει πολυ ,δοκιμασα και ομοιο τωρα να δω αν με βοηθησει αλλα ο γιατρος μου χει βαλει γαρυφαλελαιο γμτ και δεν επιτρεπεται απο οσο ξερω...τΙ Προτεινετε να κανω,ο γιατρος λεει μονοδρομος η αντιβιωση,εγω γαλακτοκομικα δεν τρωω κτλ λογω των αλλεργιων μονο τα προβιοτικα σε σκονη για τα παιιδια και σε καψουλες για μενα εχω..τι να κανω θα με βοηθησουν αυτα ετσι και παρω την αντιβιωση ωστε να μην γεμισω μυκητες???Εχω σκασει δεν θελω παλι τα ιδια...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα για αρχή κάνε πλύσεις ανα ώρα ή και ανά μισάωρο με σοδόνερο ή με διαλυμένο σε νερό απόσταγμα γκρειπφρουτ αν έχεις (αυτό θα ήταν ιδανικό!).

Επίσης είμαι σίγουρη ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να σε γλυτώσει από την αντιβίωση, αλλά θες θεραπεία άμεσα! Δεν θυμάμαι αν κάνεις ομοιο και αν έχεις ήδη γιατρό. Αν έχεις πάντως πάρε τηλ αμέσως.

 

Ξέρω από την Βερα ότι υπάρχουν για τα δόντια θεραπευτικές δόσεις μουρουνελαιο με butter oil. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει για την περιπτωση του αποστήματος. Ομοιοπαθητική Ελίνα!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νεραιδομαμα μου σε ευχαριστω εχω ομοιοπαθητικο τον Κ. και ξερω ποιο να παρω σαν φαρμακο το Hepar sulfur ηδη πηρα δυο φορες αλλα το θεμα ειναι οτι ο γιατρος εβαλε γαρυφαλελαιο στο μπαμπακι μεσα στο δοντι και δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο θα ειναι...Να κανω λες πλυσεις με σοδονερο ε???στο στομα εννοεις ετσι(:oops:)

Δεν τη θελω την αντιβιωση με τιποτα ομως...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα δοκίμασε και oil pulling με λάδι καρύδας, μου πρήστηκε πάλι ο φρονιμήτης τις προάλλες και με βοήθησε αρκετά.

 

 

 

Επίσης όοοοοποτε μπορέσεις πες μου αν έκανες full gaps κατά την εγκυμοσύνη και αν ναι πώς σου φάνηκε.

 

έντιτ ρώτα τον Κ. μήπως πρέπει απλά να αλλάξεις δυναμοποίηση ή να παίρνεις πιο συχνά λόγω του γαρυφαλέλαιου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Naι πλύσεις και θα φτύνεις το νερό.

 

Πες στην γραμματέα για το γαρυφαλέλαιο να το ξέρει και παίρνε τον τηλ συχνά για να του λες πώς πας. Μην χρειαστεί και σου αλλάξει αγωγή.

 

Εύχομαι να την γλυτώσεις βρε κορίτσι μου!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια πηρα στον Κ.τωρα και ενημερωσα και για το γαρυφαλελαιο και θα παρω σε μιση ωρα να μου πει...

Μιρικι μου εκανα σχεδον φουλ γκαπς με πολυ μικρες ατασθαλιες,σχεδον καθολου δηλαδη,και εχω να σου πω οτι ημουν πολυ καλα ετρωγα πολυ σωστα,χορταινα αν και ειχα περιορισμους λογω της αποχης απο αυγο ψαρι και γαλακτοκομικα ,παρολα αυτα ενιωθα πολυ καλα και βασικο ειχα παρει κιλα και δεν ημουννκαθολου πρησμενη ενω στο γιο μου ειχα πρηστει αρκετα!Και θεωρω οτι το μωρο πηρε πολλα θρεπτικα συστατικα και μου βγηκε και παχυ παχυ χαχαχα.

Αν δεν ειχα και τους περιορισμους ανετα την εκανα για παντα ειλικρινα...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι θα έπρεπε να παίρνουμε εμείς ή τα παιδιά χλωρέλλα? Διάβασα (στον Μερκολα) ότι αποτοξινώνει τον οργανισμό από βαρέα μέταλλα και δη υδράργυρο.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, αν δεν μπορείς να αποφύγεις το παγωτό όταν επισκέπτεσαι τους γονείς σου, να τους πεις να αγοράζουν ΑΒ ΒΙΟ βανίλια, το οποίο δεν έχει συντηρητικά και φυτικά λιπαρά και έχει αληθινή βανίλια. Γενικά έχει πολύ λίγα συστατικά.

 

Αυτο αγοραζαμε κι εμεις μεχρι περσι. Θα τους πω γιατι ολο κατι βλακειες απο lidl αγοραζουν.

 

Εκανα χθες γρανιτες με χυμο πορτοκαλι μαζι με κομμενα φρουτακια και ξετρελλαθηκαν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρείτε ότι θα έπρεπε να παίρνουμε εμείς ή τα παιδιά χλωρέλλα? Διάβασα (στον Μερκολα) ότι αποτοξινώνει τον οργανισμό από βαρέα μέταλλα και δη υδράργυρο.

 

Θα το μελετησουμε κι αν ειναι παραγγελνουμε next time!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Χλωρέλλα μου δίνει η οδοντίατρος μου κάθε φορά που αφαιρώ μαύρο σφράγισμα για να αποτοξινωθώ από τον υδράργυρο, αλλά νομίζω ότι δεν κάνει συστηματικά γιατί θηλάζουμε.

 

Ελίνα έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα με το δόντι μου όταν η μικρή ήτανε ούτε καν δύο μηνών!

Έκανα ομοιοπαθητική αλλά δεν βοήθησε καθόλου (μαζί με πλύσεις με βάμμα καλέντουλας και έπαιρνα και εχινάκεια), χειροτέρευσε η κατάσταση και στο τέλος αναγκάστηκα να πάρω δύο αντιβιώσεις προκειμένου να γίνει η απονεύρωση!

Τότε ήτανε που αρχίσανε τα προβλήματα της μικρής, αλλά μέχρι πρόσφατα δεν είχα κάνει τη σύνδεση των δύο.

 

Ξέρω ότι θα σε απογοητεύσω μ' αυτό που θα σου πω, αλλά οι μύκητες ζούνε ήδη στο έντερό σου, το ότι δεν εκδηλώνονται κολπικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουνε.

Και το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα εκδηλωθούνε εξωτερικά παρά μόνο όταν σου έρθει περίοδος, αυτό τουλάχιστον συνέβει σε μένα.

Η full GAPS δεν λύνει το πρόβλημα με τους μύκητες, χρειάζεται αυστηρά το πρωτόλλο με την Ίντρο, γι' αυτό θέλω να κάνω κι εγώ την Ίντρο.

 

Μην το αφήσεις πάντως, όταν μπλέξεις με τα δόντια τα πράγματα είναι άσχημα και ακόμη χειρότερα όταν θηλάζεις. :-(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου με έχει αφήσει άφωνη!

 

Εκτός του ότι κάθε πρωί πίνει σχεδόν μία κούπα ζωμό σα νεράκι, όταν το μεσημέρι κλειδώνει το στόμα και δεν θέλει να φάει άλλο βρήκα κόλπο για επιπλέον κουταλιές:

φέρνω το μουρουνέλαιο και με το που το βλέπει αφηνιάζει! Αμέσως ανοίγει το στόμα πάλι για να πιει από το λαδάκι!

 

Σκεφτόμουν το πείραμα που είχε γίνει με τα μωρά σε ορφανοτροφείο, που είχαν να επιλέξουν μεταξύ υγιεινών τροφών και το καθένα επέλεγε την τροφή που είχε ανάγκη ο οργανισμός του.

 

Το butter oil πώς το παίρνετε? Το τρώνε τα παιδιά? Εγώ έχω αυτό στο μπουκάλι με γεύση rasberry και η φαγανή η μεγάλη μου δεν το θέλει καθόλου (και όχι άδικα). Πώς να της το δίνω? Καμία ιδέα? Και επίσης τι δόση πρέπει να παίρνει ακριβώς, ξέρετε? Εγώ πήγα να την ξεκινήσω με μισή κ.γ.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν το πείραμα που είχε γίνει με τα μωρά σε ορφανοτροφείο' date=' που είχαν να επιλέξουν μεταξύ υγιεινών τροφών και το καθένα επέλεγε την τροφή που είχε ανάγκη ο οργανισμός του.[/quote']

 

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις διάβασα την πρώτη σου παράγραφο!

Νομίζω ότι το διαβάσαμε στο βιβλίο της Nina Planck, σωστά;

Με εντυπωσίασε το πείραμα αυτό και τα αποτελέσματα από την αρχή.

 

Butter Oil πάντα σε καψουλίτσες το παίρνω γιατί όποτε πάω να το αγοράσω σε υγρό είναι out-of-stock :?

Ακολουθώ τις γενικές οδηγίες που λέει η Campbell για το Cod Liver Oil, διπλάσια ποσότητα για GAPS ενήλικες και αρχικά μισή ποσότητα για τα παιδιά.

Αλλά μου φαίνεται ότι κάπου στη σελίδα του WAPF αναφέρονται οι δοσολογίες ανά ηλικία και για τα δύο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι έχει μέσα αυτή η κομπούχα; Σήμερα πρόλαβα επιτέλους να την αδειάσω και μάλλον μου έγινε πολύ δυνατή. Αρκετά ξινή και σαν να έχει πολύ ανθρακικό. Την άφησα μάλλον πολλές μέρες (10 νομίζω). Μόλις ήπια λίγο σχεδόν ένα δάχτυλο, άρχισα να ρεύομαι και λίγο μετά ένιωσα να βουίζει το κεφάλι μου και να ζαλίζομαι. Είναι φυσιολογικά αυτά; Ο άντρας μου μου έβαλε τις φωνές. Κανόνισε, μου λέει, να πάθεις τίποτα. Εντωμεταξύ έκανε πάνω από το μανιτάρι ένα πολύ παχύ άσπρο σκληρό στρώμα που το χώρισα από το μανιτάρι. Μπορώ να το αφήσω στο ψυγείο αν δεν θέλω να κάνω άμεσα άλλη ζύμωση;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλωρέλλα μου δίνει η οδοντίατρος μου κάθε φορά που αφαιρώ μαύρο σφράγισμα για να αποτοξινωθώ από τον υδράργυρο, αλλά νομίζω ότι δεν κάνει συστηματικά γιατί θηλάζουμε.

 

Ελίνα έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα με το δόντι μου όταν η μικρή ήτανε ούτε καν δύο μηνών!

Έκανα ομοιοπαθητική αλλά δεν βοήθησε καθόλου (μαζί με πλύσεις με βάμμα καλέντουλας και έπαιρνα και εχινάκεια), χειροτέρευσε η κατάσταση και στο τέλος αναγκάστηκα να πάρω δύο αντιβιώσεις προκειμένου να γίνει η απονεύρωση!

Τότε ήτανε που αρχίσανε τα προβλήματα της μικρής, αλλά μέχρι πρόσφατα δεν είχα κάνει τη σύνδεση των δύο.

 

Ξέρω ότι θα σε απογοητεύσω μ' αυτό που θα σου πω, αλλά οι μύκητες ζούνε ήδη στο έντερό σου, το ότι δεν εκδηλώνονται κολπικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουνε.

Και το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα εκδηλωθούνε εξωτερικά παρά μόνο όταν σου έρθει περίοδος, αυτό τουλάχιστον συνέβει σε μένα.

Η full GAPS δεν λύνει το πρόβλημα με τους μύκητες, χρειάζεται αυστηρά το πρωτόλλο με την Ίντρο, γι' αυτό θέλω να κάνω κι εγώ την Ίντρο.

 

Μην το αφήσεις πάντως, όταν μπλέξεις με τα δόντια τα πράγματα είναι άσχημα και ακόμη χειρότερα όταν θηλάζεις. :-(

 

 

το ξερω οτι εχω ακομη απλα δεν με ενοχλουνε μεχρι στιγμης...εγω τωρα με τα ομοιοπαθητικα ξεπρηστηκα σχεδον τελειως!περιμενω να ξεπρηστω για να κανω ακτινογραφια κ να δουμε τι θα γινει...τα ξερω γιαυτο δεν ηθελα αντιβιωση με τιποτα γιατι τα αμοξιλ πριν κατι χρονια που εβγαλα κατι φρονιμητες με κατεστρεψαν κ γεμισα μυκητες...ο γιατρος τωρα επεμενε πως δε θα περασει χωρις αντιβιωση αλλα μεχρι στιγμης φαινεται πως θα τη γλιτωσω!!!εγω παντως οσο θηλαζω αποκλειεται να μπιρω ν α κανω ιντρο ετσι δεν ειναι?οποτε συνεχιζω με τη φουλ οσο μπορω....

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ειχα αλλαξει πριν κατι χρονια ολα τα μαυρα σφραγισματα με λευκα εκτος απο ενα που εχω κ μη γελασετε τοτε φοβομουν να βγαλω φρονιμητες κτλ κ ειχα σφραγισει εναν φρονιμητη χαχα.τωρα πια τους εχω βγαλει ολους εκτος απο τον σφραγισμενο φρονιμητη ο οποιος εχει κ το μαυρο σφραγισμα οποτε μαλλον αρκει να κανω μια ακομη εξαγωγη να τελειωνω!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα κανω καποιες ερωτησεις που ειναι μαλλον χαζες για σας, αλλα δεν πειραζει...

στη gap diet δεν τρωμε πατατα, ψωμι, μακαρονια και ζαχαρη?

ρυζι?

τρωμε λαχανικα με ζωμους κρεατων?

ολα τα λαχανικα υποθετω...

το τουρσι πως φτιαχνεται...εγω ξερω αυτα που πουλανε στα σουπερμαρκετ την καθαρη δευτερα και δεν τρωγονται...

αυγα και ψαρι?μαλλον οχι...ε?

τρωμε ζωμους απο κοτοπουλο βιολογικο, μοσχαρι και αρνι?

γαλακτοκομικα μαλλον οχι, οσπρια οχι, ξηρους καρπους οχι....μμμμμ

αυτα?

 

τραγικα τα πραγματα...

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δες στο "αδελφό" θέμα με τις συνταγές για να δεις τι τρώμε και πώς το φτιάχνουμε.

Όντως πάντως δεν υπάρχουν πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά, δημητριακά (π.χ. αλεύρι, ψωμί).

 

Τα γαλακτοκομικά τα εισάγεις σταδιακά με συγκεκριμένο πρωτόκολλο, ξηρούς καρπούς δίνεις (και τρως κι εσύ εννοείται) αφού τα μουλιάσεις και όσπρια (κάποια, όχι όλα) πάλι αφού τα μουλιάσεις (και αφήσεις να γίνει ζύμωση) για αρκετές μέρες. Μπορείς να φας όσα λαχανικά ανέχεσαι (εσύ και τα μικρά σου) και όλα τα ζώα που ανέχεστε (π.χ. καλαμαράκι, σουπιά, χταπόδι ή και κουνέλι, πάπια όχι μόνο κατσίκια κλπ). Προτιμάς βιολογικά ή ελευθέρας βοσκής που ξέρεις ότι ζουν καλή ζωή (π.χ. έχεις γνωστό με κότες που ξέρεις ότι δεν τα ταϊζει μεταλλαγμένη σόγια και τα αφήνει να γυρνοβολάνε μέσα στο κτήμα του).

 

Για αρχή θα σου πρότεινα τα εξής:

1. Πάρε το βιβλίο και διάβασε ολόκληρο και αυτό το θέμα και το άλλο που σου λέω με τις συνταγές..

2. Διάβασε όλο το gaps me που σου έβαλε η fairy 's mom στο θέμα με τις αλλεργίες.

3.Κόψε τη ζάχαρη και αντικατάστησέ τη με μέλι.

4. Ξεκίνα να φτιάχνεις τουρσιά και ζωμούς.

5. Κόψε σταδιακά τις διάφορες απαγορευμένες τροφές και άρχισε από τώρα να μιλάς στο μεγάλο σου παιδί γιαυτό.

 

Δε θα πεινάς αν πίνεις συχνά ζωμούς και τρως αρκετό λίπος. Ειδικά οι ζωμοί εμένα με στηρίζουν πάαρα πολύ.

 

Στην πορεία εισάγεις όλες τις τροφές, ανάλογα με το τι ανέχεστε, δεν θα τρως για πάντα έτσι.

 

Μετά τις 20 Αυγούστου ξαναξεκινάω κι εγώ με τον μικρό μου από την αρχή οπότε θα μπορούμε να πηγαίνουμε παράλληλα και να αλληλοϋποστηριζόμαστε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μπίρι μπίρι έχει αρχίσει και αποδίδει. Ρωτάει αν το τρώμε εμείς αυτό και δέχεται πιο εύκολα αν του πω όχι. Επίσης στην παρέα μας τώρα θα βρίσκεται κάποιος ο οποίος έχει κοιλιοκάκη (και δεν δέχεται δυστυχώς καν να δει τη gaps) οπότε θα επωφεληθώ και θα του δείξω ότι δεν τρώει κι εκείνος ψωμί και μακαρόνια. Στις διακοπές μας που ξεκινούν αύριο, σίγουρα θα παίξουν πολύ χοντρές παρασπονδίες (π.χ. πίτσα ή μακαρόνια μία φορά και ίσως και ρύζι). Να προτιμήσω το ρύζι από τα μακαρόνια ε; και τις πατάτες φούρνου ή βραστές αντί για μακαρόνια;

 

Το λέω συνεχώς ότι τα απαγορευμένα θα μπορέσουμε να τα φάμε κάποια στιγμή το χειμώνα αν δυναμώσει το έντερό μας με τα υπόλοιπα.

 

Σκέφτομαι με το που γυρίσουμε να κόψουμε τα γαλακτοκομικά για ένα μήνα και μετά να αρχίσω να τα εισάγω σταδιακά και μόλις το καταφέρουμε τότε να ξεκινήσω φουλ (πιο κοντά στα τελευταία στάδια της ίντρο όμως) και τα Χριστούγεννα που θα είμαστε στο σπίτι να ξεκινήσουμε ίντρο.

 

Τα πολύ καλά νέα μας είναι ότι αποθηλάσαμε τη νύχτα. Άντε και στην ημέρα....... κάποτε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανάθεμα τα παθογόνα ένα ένα τα θυμάμαι. :)

Το μέλι που είχες προτείνει νεραϊδομαμά από το Βερόπουλο είναι φανταστικό και από την τιμή του υποθέτω ότι όντως είναι αρκετα καλό. Βρήκα άλλο ένα εκεί, θυμαρίσιο, επίσης ακριβούτσικο και ρώτησα τον παραγωγό αν χρησιμοποιεί θερμική επεξεργασία. Μου είπε ότι για να φιλτραριστεί πρέπει να θερμανθεί ελαφρά στους 35- 40 βαθμούς και αν το καλοσκεφτεί κανείς τόσο έχουμε αυτές τις μέρες. Το μέλι λέει χαλάει μετά τους 60. Θα ρωτήσω τη φιλενάδα μου όμως και θα σας πω. Αν ισχύει όμως είναι παρήγορο ότι μπορούμε να βρούμε κάτι σχετικά ποιοτικό όταν ξεμένουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

oυφ σημερ ακοιμηθηκαν και τα δυο και ειχα χρονο για διαβασμα...εχω ζαλιστει...η gap s diet θελει πολλη μελετη, δεν ειναι να αστειευεσαι!

παντως εχω μεινει μετο στομα ανοιχτο...

 

υπαρχουν γιατροι που δινουν συμβουλες και ξερουν για αυτη τη διαιτα?

οπως και να εχει αμεσα δεν βλεπω να την εφαρμοζω, θα προσπαθησω απλως να τηρησω τα βασικα, αυτα δηλαδη που ειναι αυτονοητα

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως θέλει μελέτη και προετοιμασία. Η δική μου εμπειρία είναι ότι καλά θα ήταν να έχει δοκιμάσει αρκετές συνταγές που ξέρεις ότι σας αρέσουν πια, ώστε να μην ξεμένεις από ιδέες και να πελαγώνεις του στυλ τι θα φάμε σήμερα. Έχει κούραση και έξοδα αλλά αξίζει τον κόπο.

 

Ξεκίνα λοιπόν με τα βασικά και στην πορεία θα βρεις και τα υπόλοιπα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

oυφ σημερ ακοιμηθηκαν και τα δυο και ειχα χρονο για διαβασμα...εχω ζαλιστει...η gap s diet θελει πολλη μελετη, δεν ειναι να αστειευεσαι!

παντως εχω μεινει μετο στομα ανοιχτο...

 

υπαρχουν γιατροι που δινουν συμβουλες και ξερουν για αυτη τη διαιτα?

οπως και να εχει αμεσα δεν βλεπω να την εφαρμοζω, θα προσπαθησω απλως να τηρησω τα βασικα, αυτα δηλαδη που ειναι αυτονοητα

 

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Και εγώ έτσι αισθάνθηκα στην αρχή. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να ασχοληθεί αρκετά πριν ξεκινήσετε και μην βιάζεσαι. Για ό,τι θες ρωτάς εδώ.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...