Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Σας γράφω στα γρήγορα από ένα ίντερνετ καφέ, δεν έφερα υπολογιστή μαζί μου για λόγους αποτοξίνωσης! :lol:

Μια χαρά πάει η διατροφή και εδώ πέρα, έφερα μαζί μου ένα σωρό πράγματα προκειμένου να μην μπαίνουμε σε πειρασμούς (Βέρα τέλειο το ψωμάκι για σάντουιτς στο ταξίδι, σ' ευχαριστώ για την ιδέα!).

Μας πήρανε και βιολογικό κρέας και αυγά, έφερα και το κεφίρ νερού οπότε θα είμαστε ΟΚ πιστεύω.

Έφερα και ειδικό τηγανάκι οικολογικό :lol: και βούτυρο Kerrygold για το μαγείρεμα, ήτανε δύσκολο να κουβαλήσω λάδι καρύδας.

Δεν θα φάμε έξω, με εξαίρεση σ' ένα γάμο σε κάποιο ξενοδοχείο που έχουμε να πάμε το Σάββατο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπραβο Ροζι! Ευχαριστουμε για τις διευκρινησεις κι ευχομαστε να περασετε υπεροχα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μιας που λέμε για τηγάνια... είχα πάρει πριν 5 χρόνια στο γάμο μου ενα πανακριβο μαντεμένιο "τηγάνι" το οποίο αν και ασήκωτο είναι καταπληκτικό. Τώρα όμως έχω παρατηρήσει σαν να έχει γδαρθεί, ξυστεί προφανώς από την πολλή χρ'ηση και αναρωτιέμαι μηπως είναι βλαβερό.. έχετε καμμία ιδέα?

 

Όχι, κι εγώ τέτοια τηγάνια έχω της Le Creuset και έχουνε γδαρθει ελαφρώς, δεν πειράζει.

Αυξάνεται μόνο λίγο η περιεκτηκότητα του φαγητού σε σίδηρο, no harm για μας τις γυναίκες και τα παιδιά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie αναμένουμε την σύσταση των σφραγισμάτων,και όσο πιο αναλυτικά, τόσο πιο καλά!rJzgX.gif

Καλά να περνάτε και εσείς, όπως και όλοι όσοι ξεκινάνε τις διακοπούλες τους τώρα!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos! μας πήραν τηλ από τον δημόσιο παιδικό και μας έκαναν δεκτούς. Ο άντρας μου με πήρε χαρούμενος να μου πει τα νέα κι εγώ έχω ένα πλάκωμα από εκείνη την ώρα. Πρέπει να την στείλουμε, δεν το συζητάω, γιατί πρέπει να δουλέψω. Αλλά πώς συνδιάζεται η γκαπς με τον παιδικό και μάλιστα δημόσιο που δεν είναι και τόσο ευέλικτοι όσο οι ιδιωτικοί?

 

Συμβουλές?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά έχει εδώ και κάποιες μέρες ένα σύγκαμα στην περιοχή του πρωκτού που δεν λέει να φύγει και όταν της βάζω κρεμούλα την πονάει αρκετά. Αυτό τώρα πώς καταλαβαίνω αν είναι die off ή την πειράζει κάτι?

 

Το μόνο διαφορετικό είναι το περισσότερο γιαούρτι που τρώει και έχουμε βάλει και το κεφίρ, αλλά όχι καθημερινά. Το θέμα είναι την πειράζουν ή είναι die off? Να τα κόψω και να τα ξαναβάλω ή να τα αφήσω και να δω πώς θα πάει?

 

Κατά τα άλλα η συμπεριφορά της είναι καλή, το ίδιο και οι κενώσεις της.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανένα προμηθευτή για φυσικό αλάτι σε οικονομική τιμή;

 

Δεκτές όλες οι πληροφορίες, ψάχνω ροζ αλάτι Ιμαλαίων, παραγγελία μεγάλης ποσότητας 10+ κιλών, καθώς και μη επεξεργασμένο Ελληνικό αλάτι, χωρίς επιπλέον ιώδιο ή αλλα πρόσθετα.

 

Με ενδιαφέρει η καλή τιμή και η μεγάλη ποσότητα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά έχει εδώ και κάποιες μέρες ένα σύγκαμα στην περιοχή του πρωκτού που δεν λέει να φύγει και όταν της βάζω κρεμούλα την πονάει αρκετά. Αυτό τώρα πώς καταλαβαίνω αν είναι die off ή την πειράζει κάτι?

 

Το μόνο διαφορετικό είναι το περισσότερο γιαούρτι που τρώει και έχουμε βάλει και το κεφίρ' date=' αλλά όχι καθημερινά. Το θέμα είναι την πειράζουν ή είναι die off? Να τα κόψω και να τα ξαναβάλω ή να τα αφήσω και να δω πώς θα πάει?

 

Κατά τα άλλα η συμπεριφορά της είναι καλή, το ίδιο και οι κενώσεις της.[/quote']

 

Εγώ στη θέση σου θα τα έκοβα για λίγες μέρες κια θα τα ξανάβαζα αφού θα είχε περάσει το πρόβλημα. Σίγουρα δεν είναι κρυωμένη ή έφαγε κάτι άλλο;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos! μας πήραν τηλ από τον δημόσιο παιδικό και μας έκαναν δεκτούς. Ο άντρας μου με πήρε χαρούμενος να μου πει τα νέα κι εγώ έχω ένα πλάκωμα από εκείνη την ώρα. Πρέπει να την στείλουμε' date=' δεν το συζητάω, γιατί πρέπει να δουλέψω. Αλλά πώς συνδιάζεται η γκαπς με τον παιδικό και μάλιστα δημόσιο που δεν είναι και τόσο ευέλικτοι όσο οι ιδιωτικοί?

 

Συμβουλές?[/quote']

 

Εχεις ρωτήσει την πολιτικη του παιδικού?

 

Σε μερικούς δημόσιους εφαρμόζεται ενα καταπληκτικό πρόγραμμα που τα παιδιά φέρνουν πάντα φαγητό από το σπίτι ενώ απαγορεύεται κάθε τί τυποποιημένο ακόμα και οι χυμοί. Το αγοράκι μιας φίλης μου πήγαινε σε έναν τέτοιο (αλλά ήταν καρασυμβατικοί και τα είχαν δει όλα με αυτό το πρόγραμμα :lol:).

 

Αν έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση θα είναι super...To θέμα είναι ποιοί τον εφαρμόζουν...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αναστάσιε εγώ παίρνω Ιαμαλαιων από Μερκόλα. Τώρα ξανά δωρεάν μεταφορικά τον Νοεμβριο. Εδώ στην Ελλάδα δεν έχω ιδέα πού μπορείς να βρεις ποιοτικό Ιμαλαίων.

 

Γιώτα αυτό θα κάνω. Στο μεταξύ σήμερα μου ήρθε η εξής φλασιά: μήπως περνάει το κλασικό στάδιο υποτροπής. Λέτε να παίζει και αυτό? Ο χρόνος και τα πειράματα θα δείξουν...

 

Κατερίνα πες μου πού είναι αυτός ο παιδικός να μετακομίσω τώρα!!! Μα υπάρχουν τέτοιοι δημόσιοι? Ο δικός μας παρέχει φαγητό, απλά θα επιδιώξω αυτό που συμβούλεψε και η Καμουφλάζ, να τους πηγαίνω το φαγητό εγώ. Το κακό είναι ότι έκοψα την διευθυντρια για στραβοξυλο...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλόχα από τα βόρεια (αύριο επιστρέφουμε). Επι τροχάδην λοιπόν...

Νεραϊδομαμά για τον παιδικό εγώ στη θέση σου θα έκανα τα εξής:

1. χαρτί από την παιδίατρο (με τζίφρες σφραγίδες κλπ) ότι το παιδί πρέπει να ακολουθεί ειδική διατροφή .

2. να έχεις το μενού της εβδομάδας και να φτιάχνεις πράγματα που να μοιάζουν κατά το δυνατόν και

3. να τους έχεις δώσει γλυκάκια κλπ για να έχει εναλλακτικές όταν θα τρώνε τα άλλα. Να είσαι σίγουρη ότι θα γίνουν λάθη, παραλείψεις, πισωγυρίσματα κλπ αλλά πια είστε σε επίπεδο που θα μπορεί να το αντέξει το παιδί. Το χαρτί του γιατρού θα βοηθήσει να σε πάρουν στα σοβαρά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nεραιδομαμά κι εμένα χτες μου έβγαλε αυτό το συγκαματάκι σε αυτή την περιοχή (μετά από πολλούς μήνες) αλλα της αυξησα απότομα τα προβιοτικά :oops: οπότε μάλλον die off το κόβω και το δικό σας αφού είναι και ακριβώς το ίδιο. Βέβαια σήμερα είχε σχεδον εξαφανιστεί με κρέμα καλέντουλας...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Nεραιδομαμά κι εμένα χτες μου έβγαλε αυτό το συγκαματάκι σε αυτή την περιοχή (μετά από πολλούς μήνες) αλλα της αυξησα απότομα τα προβιοτικά :oops: οπότε μάλλον die off το κόβω και το δικό σας αφού είναι και ακριβώς το ίδιο. Βέβαια σήμερα είχε σχεδον εξαφανιστεί με κρέμα καλέντουλας...

@fairy's mom : Δεν μπορεί να είναι απλά από την αυξημένη ζέστη και τον ιδρώτα;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανένα προμηθευτή για φυσικό αλάτι σε οικονομική τιμή;

 

Δεκτές όλες οι πληροφορίες, ψάχνω ροζ αλάτι Ιμαλαίων, παραγγελία μεγάλης ποσότητας 10+ κιλών, καθώς και μη επεξεργασμένο Ελληνικό αλάτι, χωρίς επιπλέον ιώδιο ή αλλα πρόσθετα.

 

Να είσαι πολύ προσεκτικός με το αλάτι Ιμαλαϊων γιατί γενικώς υπάρχει μεγάλη απάτη γύρω από το θέμα κυρίως λόγω της χώρας προέλευσης του, το Πακιστάν... :roll:

 

Μου πήρε η κουνιάδα μου ένα σακουλάκι αλάτι Ιμαλαϊων ελληνικής συσκευασίας (δεν θυμάμαι την εταιρεία τώρα) από ένα βιολογικάδικο στη Θεσσαλονίκη και άμα το δεις καμία σχέση με του Mercola ή τα άλλα που δοκίμασα από το iherb, μόλις που διακρίνεις το ροζ το χρώμα!

(το ροζ χρώμα οφείλεται στα μέταλλα που έχει το αλάτι Ιμαλαϊων, οπότε όσο πιο ροζ τόσο το καλύτερο).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη χαρά μου για την κυτταρίτιδα: είναι το πρώτο καλοκαίρι που θυμάμαι που δεν έχω ίχνος κυτταρίτιδας!

Δεν μπορώ να το πιστέψω, δεν το είχα προσέξει τόσο καλά παρά μόνο όταν ήρθα εδώ και βγήκα στην παραλία... όσο και να πιέσω το δέρμα μου δεν διεκρίνω κυτταρίτιδα! :D

Πραγματικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στην παραλία (από την εφηβεία δηλαδή) διέκρινα κυτταρίτιδα και ένιωθα άσχημα, ακόμη και σε περιόδους που γυμναζόμουνα εντατικά.

Τώρα είμαι τελείως αγύμναστη και όχι μόνο δεν έχω κυτταρίτιδα αλλά είμαι και στα κιλά που ήμουνα προ-παιδιών.

Ο άντρας μου (που είναι gym-freak!) λέει να αρχίσω να γυμνάζομαι και πάλι με βάρη και μπορώ να πάω για μοντέλο :lol:

Έχουμε τα πάντα από gym equipment στο σπίτι, απόφαση χρειάζεται.

Αλλά τώρα πήρα θάρρος από την κυτταρίτιδα και ελπίζω ότι θα τα καταφέρω.

Θέλω όμως να κάνω την Ίντρο πρώτα, αφού αφαιρέσω και το τελευταίο μαύρο σφράγισμα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@fairy's mom : Δεν μπορεί να είναι απλά από την αυξημένη ζέστη και τον ιδρώτα;

Όχι σιγουρα δεν ήταν από την ζεστη. Πάντως πέρασε. Θα ξαναδώσω κεφίρ και θα το παρακολουθήσω

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη χαρά μου για την κυτταρίτιδα: είναι το πρώτο καλοκαίρι που θυμάμαι που δεν έχω ίχνος κυτταρίτιδας!

Δεν μπορώ να το πιστέψω, δεν το είχα προσέξει τόσο καλά παρά μόνο όταν ήρθα εδώ και βγήκα στην παραλία... όσο και να πιέσω το δέρμα μου δεν διεκρίνω κυτταρίτιδα! :D

Πραγματικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στην παραλία (από την εφηβεία δηλαδή) διέκρινα κυτταρίτιδα και ένιωθα άσχημα, ακόμη και σε περιόδους που γυμναζόμουνα εντατικά.

Τώρα είμαι τελείως αγύμναστη και όχι μόνο δεν έχω κυτταρίτιδα αλλά είμαι και στα κιλά που ήμουνα προ-παιδιών.

Ο άντρας μου (που είναι gym-freak!) λέει να αρχίσω να γυμνάζομαι και πάλι με βάρη και μπορώ να πάω για μοντέλο :lol:

Έχουμε τα πάντα από gym equipment στο σπίτι, απόφαση χρειάζεται.

Αλλά τώρα πήρα θάρρος από την κυτταρίτιδα και ελπίζω ότι θα τα καταφέρω.

Θέλω όμως να κάνω την Ίντρο πρώτα, αφού αφαιρέσω και το τελευταίο μαύρο σφράγισμα.

 

Τέλεια! ;):D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη χαρά μου για την κυτταρίτιδα: είναι το πρώτο καλοκαίρι που θυμάμαι που δεν έχω ίχνος κυτταρίτιδας!

Δεν μπορώ να το πιστέψω, δεν το είχα προσέξει τόσο καλά παρά μόνο όταν ήρθα εδώ και βγήκα στην παραλία... όσο και να πιέσω το δέρμα μου δεν διεκρίνω κυτταρίτιδα! :D

Πραγματικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στην παραλία (από την εφηβεία δηλαδή) διέκρινα κυτταρίτιδα και ένιωθα άσχημα, ακόμη και σε περιόδους που γυμναζόμουνα εντατικά.

Τώρα είμαι τελείως αγύμναστη και όχι μόνο δεν έχω κυτταρίτιδα αλλά είμαι και στα κιλά που ήμουνα προ-παιδιών.

Ο άντρας μου (που είναι gym-freak!) λέει να αρχίσω να γυμνάζομαι και πάλι με βάρη και μπορώ να πάω για μοντέλο :lol:

Έχουμε τα πάντα από gym equipment στο σπίτι, απόφαση χρειάζεται.

Αλλά τώρα πήρα θάρρος από την κυτταρίτιδα και ελπίζω ότι θα τα καταφέρω.

Θέλω όμως να κάνω την Ίντρο πρώτα, αφού αφαιρέσω και το τελευταίο μαύρο σφράγισμα.

 

Εγω το ειχα προσεξει αυτο οταν εκανα περσι την αποχη απο τα γαλακτοκομικα. Ιχνος κυτταριτιδας! Ειναι τελικα μονο θεμα διατροφης, ουτε κρεμες ουτε γυμναστικη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξυπνησε κατα τις 5 ο μικρος αρρωστος κανοντας εμετο, πονουσε η κοιλιτσα του. Εκανε εμετο μεχρι τις 8 μισι και μετα ηταν εντελως καλα. Ημουν σιγουρη για γαστρεντεριτιδα αλλα τωρα δεν ξερω τι να υποθεσω. Απο χθες δεν ειχε ορεξη για φαγητο, ουτε καν το βραδυ, εφαγε μονο τα κρακερακια που του εκανα (βγηκαμε εξω) αλλα εφαγα κι εγω και δε με πειραξαν.

 

Δε βλεπω μπροστα μου απο την κουραση και ατονια, το γεγονος οτι δεν κοιμηθηκα με τσακισε κι επεσε εντελως η ενεργεια μου.

 

 

Ειχαμε φιλοξενουμενους αυτες τις μερες και δυο βραδια βγηκαμε εξω. Το ειχα αγχο και ειχα κουβαλησει μαζι ταπερακια με μωλμπερι κι ενα με αγγουρακι και μπριζολιτσα. Παρολο που εφεραν πατατακια στο τραπεζι, με ρωτησε του ειπα οτι δεν τα τρωμε αυτα και δεν δημιουργησε κανενα προβλημα....μετα εφεραν κατι κλαμπ σαντουιτς οι αλλοι και εκει δεν ζητησε το παραμικρο! Εφαγε τα ταπερακια του και ηταν ευχαριστημενος!

 

Χθες του εκανα κρακερακια και τα εφαγε με το μωλμπερι, δεν δεχθηκε ομως να φαει αγγουρακια και κεφτεδακια που ειχα παρει, ισως να ειχε σχεση το σημερινο σκηνικο. Ομως δεν ζητησε καν πατατακια ουτε απο το φαγητο που παραγγειλαν αλλοι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξυπνησε κατα τις 5 ο μικρος αρρωστος κανοντας εμετο, πονουσε η κοιλιτσα του. Εκανε εμετο μεχρι τις 8 μισι και μετα ηταν εντελως καλα. Ημουν σιγουρη για γαστρεντεριτιδα αλλα τωρα δεν ξερω τι να υποθεσω. Απο χθες δεν ειχε ορεξη για φαγητο, ουτε καν το βραδυ, εφαγε μονο τα κρακερακια που του εκανα (βγηκαμε εξω) αλλα εφαγα κι εγω και δε με πειραξαν.

 

Άμα δεν συνεχίστηκε αυτό μην σκας.

Εμένα η μικρή ένα ολόκληρο βράδυ εδώ πέρα ψηνότανε στον πυρετό.

Ανησύχησα αλλά την άλλη μέρα ήτανε περδικάκι, την παρατηρούσα όλη μέρα αλλά δεν πρόσεξα κάτι άλλο περίεργο.

Μάλλον άρπαξε κάποιο ιό, ανέβασε πυρετό και τον καταπολέμησε ο οργανισμός της αποτελεσματικά, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

Μόνο που εμένα με σκότωσε με το θηλασμό όλη νύχτα... και δεν έχουμε και κλιματιστικό στο δωμάτιο και κολλάω από τον ιδρώτα :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα προσεξει αυτο οταν εκανα περσι την αποχη απο τα γαλακτοκομικα. Ιχνος κυτταριτιδας! Ειναι τελικα μονο θεμα διατροφης, ουτε κρεμες ουτε γυμναστικη.

 

Κι εγώ σ' αυτό κατέληξα.

Γαλακτοκομικά πάντως τρώω, όχι σε ποσότητες και μόνο τα GAPS-legal.

 

Μας έστειλε η γιαγιά του άντρα μου πεντανόστιμα αυγουλάκια από το χωριό με κατακόκκινο κρόκο.

Προχθές τηγάνισα για βραδινό τέσσερα (scrambled) με βούτυρο και έτριψα από πάνω και λίγο τυράκι για να φάμε με τη μικρή (τρώμε και κάθε πρωί με το pancake με λίγο αλεύρι καρύδας).

Κοντέψανε να πάθουνε εγκεφαλικό τα πεθερικά μου, "Μα τόση χοληστερίνη σ' ένα μόνο γεύμα, θα πάθετε τίποτα!" :lol:

Εντωμεταξύ άμα δείτε τι τρώνε αυτοί όλη μέρα θα φρικάρετε, και μετράει και το ζάχαρο της η πεθερά μετά από κάθε γεύμα :roll:

 

Η κουνιάδα μου (είναι μόλις είκοσι χρονών γι' αυτό είναι συγχωρεμένη!) έφτιαξε μπισκοτοπαγωτό για τα παιδιά όταν ήρθαμε εδώ: παγωτό με ζαχαρούχο γάλα και φυτική κρέμα γάλακτος ανάμεσα σε δύο Μιράντα Παπαδοπούλου... :shock:

Για να μην την κακοκαρδίσω άφησα μόνο τον μικρό να φάει και ακόμη το μετανιώνω :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η κουνιάδα μου (είναι μόλις είκοσι χρονών γι' αυτό είναι συγχωρεμένη!) έφτιαξε μπισκοτοπαγωτό για τα παιδιά όταν ήρθαμε εδώ: παγωτό με ζαχαρούχο γάλα και φυτική κρέμα γάλακτος ανάμεσα σε δύο Μιράντα Παπαδοπούλου... :shock:

Για να μην την κακοκαρδίσω άφησα μόνο τον μικρό να φάει και ακόμη το μετανιώνω :(

 

εμενα ειναι πολυ χαρουμενη η συνυφαδα μου οταν το φτιαχνει αυτο το αγνο παγωτο γιατι 'ξερει τι βαζει μεσα' και 'ειναι σπιτικο'.

Ειμαι να σκασω, τι ηθελα και τους ειπα στο σχολειο να δινουν και στα δικα μου αν τους κερνανε κατι τα αλλα παιδια για να μη ζηλευουν που θα τρωνε οι αλλοι, εχθες και σημερα αντι για μεσημεριανο φαγανε παγωτο και ενα σωρο αλλα τζανκ.

Αν το σχολειο δεν ειναι της ιδιας φιλοσοφιας οπως το δικο σας ροζυ, τερμα, το εχεις χασει το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην ειναι τιποτα σοβαρο Ροζι? Δεν πηρα και την παιδιατρο τηλεφωνο, ειπα να μη την πρηξω χωρις σοβαρο λογο. Το απογευμα καταβροχθισε δυο μεγαλες μπανανες, εφαγε κι ενα κεφτε αλλα το βραδυ τιποτα περα απο το γεγονος οτι πρωτη φορα δοκιμασε αυγο!!! Εβρασα για μενα και ζητησε να φαει.....εφαγε μονο απο το ασπραδι και φανηκε οτι του αρεσε. Ενθουσιαστηκα αν κι εχω αγχος μη βγαλει αλλεργια. Ο αντρας μου με μαλωνε που του εδωσα. Μακαρι να παει καλα και θα του βραζω καθε μερα!!

 

Να δουμε πως θα παει τη νυχτα αποψε.

 

 

Για το μεγαλο σχετικα με τα τζανκ θα σας πω τα εξης. Εκει που καθε μερα ετρωγε πολλα παγωτα και γλυκα (χαρη στους παππουδες που κουβαλουσαν ενα καρο βλακειες καθε μερα) απο τη στιγμη που το απαγορευσα δεν τρωει τιποτα (παρα μονο ενα παγωτο οταν τους επισκεφθομαστε) και το καλυτερο ολων ειναι οτι δεν ζηταει πια να του αγορασω οταν βγαινουμε εξω για ψωνια και σουπερ μαρκετ. Μου επρηζε τα συκωτια καθε φορα!!

 

Και οσο δεν τρωει τοσο εχει αποχωρησει ο εθισμος. Βεβαια ζηταει συνεχει τις καρπουζογρανιτες που κανω σπιτι και τρωει αρκετες αλλα τουλαχιστον ειναι μονο καρπουζι και φρουτακια παγωμενα. Εχω εντυπωσιαστει απο την αλλαγη παντως, δεν το περιμενα. Μα να μη ζηταει καν?

 

Η ξαδερφη μου που μας επισκεφθηκε απο το εξωτερικο ειχε θεματα τετοια με την κορη της, σοβαρες αλλεργιες, κολικους κλπ (και υποψιαζομαι gaps καθοτι ηταν παρα πολλα χρονια με αντισυλληπτικα. εφθασε σο σημειο να μην εχει καν ωορρηξια-θεμα που ελυσε με ομοιοπαθητικη) και ακολουθησε καποια διατροφη η οποια απεκλειε κατα βαση τη ζαχαρη. Επιτρεποταν μονο η φρουκτοζη. Εκπαιδευσε την μικρη ωστε να μη παιρνει απαγορευμενες τροφες απο αλλους, να τους αξηγει οτι δεν κανει να τρωει τετοια κι οτι της εδιναν να το πηγαινει στη μητερα της. Ειπε οτι στον παιδικο σταθμο το πηγαινε αρχικα αφου ειχαν φαει τα παιδια πρωινο και το επαιρνε πριν το μεσημεριανο αλλα τους ειχε εξηγησει και συνεργαστηκαν καλα. Η μικρη τωρα ειναι 5 χρονων και φαινεται να ξεπερασε τα σοβαρα θεματα με εκζεμα και αλλεργιες που ειχε. Αυτη εκει που ζει ειχε γιατρους που ασχολουνταν με διατροφικες θεραπειες. Θυμαμαι οταν γεννησε ειχε τρομερους κολικους το μωρο και ακολουθησε μια σκληρη διατροφη για να τους ξεπερασει. Απο οτι θυμαμαι ετρωγε μονο βραστα και απεφευγε πολλα πραγματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αυτό το μπισκοτοπαγωτό είναι πολύ διαδεδομένο, και όσες το φτιάχνουν είναι περήφανες που δίνουν στα παιδιά τους κάτι "σπιτικό" :lol:

Τα "σπιτικά" γλυκά ψυγείου είναι πολύ επικίνδυνα, με κορυφαίο το μιλφέιγ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...