Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

απο την εταιρεια στην οποια δουλευουν τουλαχιστον αυτο συνεβαινε κει που δουλευα εγω μεχρι προτινος οταν ακποιος εβγαινε στην συνταξη εβγαινε μια αποζημιωση γυρω στους 12 μισθους μα ειχε πει η λογιστρια δεν νομιζω να το εκαναν ετσι γιατι ηθελαν!!!

και γι αυτο γινονται οι εθελουσιες πχ στην ιντρακομ που ξερω τους δινουν κατι παραπανω αποζημειωση και φευγουν νωριτερα

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αμ εγω που μεχρι να βγει το αναπηρικο βοηθημα μου (εκανε εναμιση χρονο) προλαβα και ξαναπερπατησα????? ουουου!!!!!!!! το βουλιαξα το κρατος!!!!!!!!!!!!!

 

αντε γεια. παω να μαγειρεψω............

Link to comment
Share on other sites

απο την εταιρεια στην οποια δουλευουν τουλαχιστον αυτο συνεβαινε κει που δουλευα εγω μεχρι προτινος οταν ακποιος εβγαινε στην συνταξη εβγαινε μια αποζημιωση γυρω στους 12 μισθους μα ειχε πει η λογιστρια δεν νομιζω να το εκαναν ετσι γιατι ηθελαν!!!

 

1. Δηλαδή όποιος με προσλάβει τελευταίος όταν θα είμαι κοντά στη σύνταξη, θα μου πληρώσει και εφάπαξ 12 μισθούς ? Αν είναι έτσι αυτός είναι ένας ακόμα λόγος ώστε κανείς να μη θέλει να με προσλάβει πριν τη σύνταξη!!!

2. και έτσι να είναι,

συγκρίνεται το εφάπαξ των ΔΥ 40.000 και άνω με τους 12 μισθούς του ΔΙ???

Link to comment
Share on other sites

επισης εφαπαξ αναλογα με τις εισφορες παιρνουν και οι ιδιωτικοι υπαλληλοι και οι ελευθεροι επαγγελματιες, αναλογα με τις εισφορες!!!!

 

Κάνεις λάθος! Δεν είναι ανάλογα με τις εισφορές. Είναι το 50% της αποζημίωσης απόλυσης αν έχουν ΙΚΑ-ΤΕΑΜ και το 40% αντίστοιχα εάν έχουν άλλο επικουρικό ταμείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι το ίδιο και ούτε έπαιρναν όλοι παχυλούς παχυλούς μισθούς! Α! Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος και ούτε και ο σύζυγος!

Δεν πρέπει να πέφτουμε στην παγίδα του κράτους, πόλεμος μεταξύ ιδιωτικών και δημοσίων υπαλλήλων, προσοχή!

 

Δεν πιστεύω ότι το θέμα με τους δημοσίους υπαλλήλους είναι καινούργιο και προέκυψε από την κρίση... Εγώ όσο ζω θυμάμαι τον κόσμο να αγανακτεί με το θέμα αυτό... Ρουσφέτια, γραφειοκρατία, επιδόματα, αγένεια... Φυσικά υπάρχουν οι φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά η γενική εικόνα είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδή όποιος με προσλάβει τελευταίος όταν θα είμαι κοντά στη σύνταξη, θα μου πληρώσει και εφάπαξ 12 μισθούς ? Αν είναι έτσι αυτός είναι ένας ακόμα λόγος ώστε κανείς να μη θέλει να με προσλάβει πριν τη σύνταξη!!!

2. και έτσι να είναι,

συγκρίνεται το εφάπαξ των ΔΥ 40.000 και άνω με τους 12 μισθούς του ΔΙ???

 

Όχι δεν είναι έτσι. Ανάλογα με τα χρόνια που έχει δουλέψει στην τελευταία δουλειά πρίν την σύνταξη σου. Για παράδειγμα αν έχεις δουλέψει 5 χρόνια θα πάρεις το 50% της αποζημίωσης που σου αναλογεί στα 5 χρόνια εργασίας. Αναλογικά πάει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος! Δεν είναι ανάλογα με τις εισφορές. Είναι το 50% της αποζημίωσης απόλυσης αν έχουν ΙΚΑ-ΤΕΑΜ και το 40% αντίστοιχα εάν έχουν άλλο επικουρικό ταμείο.

 

ναι μπορει να κανω λαθος σε εμας η λογιστρια τοσο εβγαλε σε εναν υπαλληλο που βγηκε σε συνταξη και δουλευε στην εταιρεια 20 χρονια, δεν ξερω και σορρυ για την παραπληροφορηση,

τωρα δεν ξερω ποσο ειναι ο μισθος ενος ανθρωπου κοντα στην συνταξη για να πω ποση ειναι η αποζημιωση και ουτε πως βγαινει το εφαπαξ δηλαδη ποσοι μισθοι ειναι.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι γενικώς οι ΔΥ βρε κορίτσια. Το πρόβλημα είναι τα βύσματα των ΔΕΚΟ (οι περισσότεροι έχουν τελειώσει απλώς το δημοτικό) που παίρνουν και θα συνεχίσουν παχυλότατους μισθούς, αλλά δεν μπορεί να τους κουνήσει κανείς απ' τη θέση τους, γιατί μπήκαν εκεί ως κομματόσκυλα και λύνουν και δένουν. Κι επειδή δεν μπορουν να διώξουν αυτούς, θα μπουν οι υπόλοιποι σε αναγκαστική εφεδρεία και θα μειωθεί κατά το ήμισυ ο μισθός μου κι ο μισθός σου κι όλα καλά.

 

Ζητάει η τρόικα να πληρώσουν οι φοροφυγάδες, ζητάει αποκρατικοποιήσεις και μείωση των προσλήψεων. Και τι κάνει ο Γιωργάκης; Βάζει φόρους σε όλους μας επειδή δεν μπορεί να εισπράξει απ΄οσους χρωστάνε της Μιχαλούς, δεν κάνει αποκρατικοποιήσεις και προσλαμβάνει 25000 δικούς του τη στιγμή που το δημόσιο είναι ήδη υπερ-πλήρες. Ωραίος τρόπος να βγούμε από το οικονομικό αδιέξοδο. Εύγε!

 

Πολύ καλά τα λες, η δεύτερη παράγραφος συνοψίζει το θέμα. Η λύση στο πρόβλημα είναι η ακατάσχετη φορολογία! Ωραία πολιτική!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειπαμε πρεπει να μεινουμε ενωμενοι τωρα ειναι δυσκολη η ωρα

Μαζί σου είμαι κι εγώ.

Τι να τρωγόμαστε; Πάντως ξέρω ΔΥ που είναι μέσα στην κλάψα (άσχετα εάν έχουν να δουλέψουν 3 χρόνια λόγω εγκυμοσύνης και γέννας αλλά ο μισθός μισθός) και άλλους ΔΥ που παίρνουν λιγότερα τους τελευταίους μήνες και λένε και δόξα τον θεό. Εγώ δεν έχω γυρίσει να πώ σε καμία ό,τι γύρισα στην δουλειά στους 6 μήνες και δούλευα μέχρι και που μπήκα στον μήνα μου και είμαι και σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με άλλες μαμάδες που γύρισαν στους 2 μήνες. Καλά έκανε και κάθεται και παίρνει τον μισθό της στο σπιτάκι της αλλά μην μου παραπονιέται για τα 70 ευρώ λιγότερα τον μήνα όταν το παιδί της το έχει φτάσει 3 ετών στο σπίτι μαζί του!

Σε καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά έτσι πέφτουμε στην λούμπα του ''διαίρει και βασίλευε''. Το έχουν καταφέρει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια για το εφαπαξ που λετε εγω εχω τον πατερα μου που κατεθεσε για συνταξη τον ιανουαριο που μας περασε και του ειπανε οτι απο την ημερα που κανεις τα χαρτια σου μεχρι να βγει τα λεφτα ας πουμε μαζευονται και οταν ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ θα τα παρει μαζεμενα αυτο δεν ειναι το εφαπαξ;;;;;

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια για το εφαπαξ που λετε εγω εχω τον πατερα μου που κατεθεσε για συνταξη τον ιανουαριο που μας περασε και του ειπανε οτι απο την ημερα που κανεις τα χαρτια σου μεχρι να βγει τα λεφτα ας πουμε μαζευονται και οταν ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ θα τα παρει μαζεμενα αυτο δεν ειναι το εφαπαξ;;;;;

 

΄Οχι! Αυτό είναι η σύνταξη του ανθρώπου μαζεμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου είμαι κι εγώ.

Τι να τρωγόμαστε; Πάντως ξέρω ΔΥ που είναι μέσα στην κλάψα (άσχετα εάν έχουν να δουλέψουν 3 χρόνια λόγω εγκυμοσύνης και γέννας αλλά ο μισθός μισθός) και άλλους ΔΥ που παίρνουν λιγότερα τους τελευταίους μήνες και λένε και δόξα τον θεό. Εγώ δεν έχω γυρίσει να πώ σε καμία ό,τι γύρισα στην δουλειά στους 6 μήνες και δούλευα μέχρι και που μπήκα στον μήνα μου και είμαι και σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με άλλες μαμάδες που γύρισαν στους 2 μήνες. Καλά έκανε και κάθεται και παίρνει τον μισθό της στο σπιτάκι της αλλά μην μου παραπονιέται για τα 70 ευρώ λιγότερα τον μήνα όταν το παιδί της το έχει φτάσει 3 ετών στο σπίτι μαζί του!

Σε καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά έτσι πέφτουμε στην λούμπα του ''διαίρει και βασίλευε''. Το έχουν καταφέρει μια χαρά!

 

Είσαι υπερβολική. Κατά τ' άλλα "να μην τρωγόμαστε" :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαζί σου είμαι κι εγώ.

Τι να τρωγόμαστε; Πάντως ξέρω ΔΥ που είναι μέσα στην κλάψα (άσχετα εάν έχουν να δουλέψουν 3 χρόνια λόγω εγκυμοσύνης και γέννας αλλά ο μισθός μισθός) και άλλους ΔΥ που παίρνουν λιγότερα τους τελευταίους μήνες και λένε και δόξα τον θεό. Εγώ δεν έχω γυρίσει να πώ σε καμία ό,τι γύρισα στην δουλειά στους 6 μήνες και δούλευα μέχρι και που μπήκα στον μήνα μου και είμαι και σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με άλλες μαμάδες που γύρισαν στους 2 μήνες. Καλά έκανε και κάθεται και παίρνει τον μισθό της στο σπιτάκι της αλλά μην μου παραπονιέται για τα 70 ευρώ λιγότερα τον μήνα όταν το παιδί της το έχει φτάσει 3 ετών στο σπίτι μαζί του!

Σε καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά έτσι πέφτουμε στην λούμπα του ''διαίρει και βασίλευε''. Το έχουν καταφέρει μια χαρά!

 

εχω δυο παιδια και με τα δυο δουλευα μεχρι 56 μερες πριν την πητ, και μετα ναι πηρα μαζεμενο το μειωμενο για ενα χρονο, τωρα δεν ξερω πως καποιοι βρισκουν ακρη και καθονται 3 χρονια να μου πειτε για το επομενο!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μια κυρια που εκανα μαθημα τους γιους της γεννησε ενα κοριτσακι και μεχρι τα 5 του δεν πηγε δουλεια (εκαβ) εβαλε αλλους να κανουν τις βαρδιες της και με κατι ψιχουλα που τους εδινε κολλουσε και τα ενσημα της κανονικα παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν κοιτάμε τι κάνουμε εμείς και ασχολούμαστε με το τι κάνει ή δεν κάνει ο διπλανός μας (που στο φινάλε φινάλε δεν μας αφορά!) θα τρωγόμαστε! Ξαναλέω πως όλοι ζούμε σε αυτήν την χώρα και ο καθένας είχε κανονίσει τη ζωή του με βάση τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί (ακόμα και αν αυτό το 'κανονίσει' συμπεριλαμβάνει ένα σκάφος ή ένα καγιεν) και τα δεδομένα καταρρέουν! Και για τους μη έχοντες από πριν οκ... είναι και λίγο 'τι είχαμε τι χάσαμε'. Για τους 'εχοντες' (και δεν μιλάω για τους 'έχοντες' πολλά αλλά ανεκτά) ανά πάσα στιγμή χάνουν τα πάντα χάνοντας τις δουλειές τους!

 

Το να γίνονται συγκρίσεις είναι άτοπο, άδικο και κυρίως ΑΧΡΗΣΤΟ! Το θέμα είναι ο καθένας από μας να δει πως μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό το τσουνάμι που μας πλακώνει όλους! Άλλους περισσότερο και άλλους λιγότερο αλλά όλους! Σταματήστε να ασχολείστε με τους διπλανούς σας και τους απέναντι!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι υπερβολικά καθόλου! Και να το εννοώ το να μην τρωγόμαστε! Δεν θέλω να με προκαλείς όμως με συνεχόμενη κλάψα για τα 60 και τα 70 ευρώ λιγότερα τον μήνα όταν δεν δουλεύεις 3 χρόνια. Να κατανοήσεις την κατάσταση και να κλείσεις το στόμα σου κάποια στιγμή γιατί άλλοι δουλεύουν και έχουν πολύ περισσότερες μειώσεις από 60 ευρώ. Όταν λέω άλλοι εννοώ ΔΥ και ΙΥ.

Λόγω επαγγέλματος έχω κάνει φορολογικές δηλώσεις σε πακιστανούς, αγρότες, ΔΥ, ΙΥ και κατοίκους των Β.Π. επιχειρηματίες με καταθέσεις στο εξωτερικό. Η κλάψα των ΔΥ συγκρίνεται με την κλάψα κατοίκων της Εκάλης και είναι ενοχλητικό. Η boyboom αυτό απλά επισημαίνει. Υπάρχουν ΔΥ που και πάλι κάνουν τον σταυρό τους όπως τον κάνουν και ΙΥ που έχουν ακόμη την δουλειά τους.

Μαζί τι κάνουμε σαν πολίτες;

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο παιδια και με τα δυο δουλευα μεχρι 56 μερες πριν την πητ, και μετα ναι πηρα μαζεμενο το μειωμενο για ενα χρονο, τωρα δεν ξερω πως καποιοι βρισκουν ακρη και καθονται 3 χρονια να μου πειτε για το επομενο!!!

 

9 μήνες η εγκυμοσύνη, 1 χρόνος η ανατροφή και άλλοι 9 μήνες η επόμενη εγκυμοσύνη και άλλος ένας χρόνος η επόμενη ανατροφή και πάει λέγοντας. Καλά κάνει αφού μπορεί και το δικαιούται να το κάνει, μην μου κλαίγεται όμως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ για τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης την επαπειλούμενη. Ευχαριστώ που με διορθώνεις και ειλικρινά είσαι η δεύτερη ΔΥ που δεν το έχει εκμεταλλευτεί, η πρώτη είναι η νηπιαγωγός της κόρης μου που δουλεύει και τα ΣΚ στο νηπιαγωγείο. Κάποια πράγματα προκαλούν!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πάλι θέμα με του Δημόσιους υπαλλήλους έχουμε. Δεν μας πειράζουν τα 162χιλ ΒΑΣΙΚΟΣ μισθός του Πάγκαλου, ούτε τα 46χιλ του κινητού του.

 

Άντε βαρέθηκα το αλληλοσπαραγμό....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το χαλάσαμε τελικά. Όποιος θέλει πληροφορίες για εφάπαξ από ιδιωτικό τομέα ας ανοίξει άλλο θέμα να του απαντήσω.

Και για να πούμε κάτι πάνω στο θέμα, οι άντρες μετά τα 35 είναι σε κρίσιμη ηλικία και πρέπει να τους συμπαραστεκόμαστε ψυχολογικά όσο μπορούμε. Έυχομαι να μη καταστραφεί η χώρα μου και τα παιδιά μου να έχουν μέλλον και δεν θέλω να μείνει μόνο ευχή αυτό.

Τι κάνουμε λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...