Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδελφια με διαφορες


taz34

Recommended Posts

εχω ενα προβλημα με τα παιδια μου και προσπαθω να βρω τροπο να το λυσω...τα παιδια μου δεν μπορουν να βρουν ενα κοινο σημειο ...ισως λογο τησ διαφορας ηλικιας ,εγω προσπαθω να σκεφτω να κανουν κατι μαζι αλλα δεν μπορω να βρω κατι που θα αρεσει και στους 2.επισης ο γιος(6) μου αντιγραφει την κορη(14) μου μονο στις κακες τησ συνηθειες και δεν ξερω πως μπορω να τον σταματησω σε αυτο...το ξερω οτι σας κουρασα αλλα εχω ενα τελευταιο ο γιος μου δεν ειναι τοσο ανεξαρτητος οσο ηταν η αδερφη του στην ιλικια του..π.χ δεν μας βοηθαει στο να τον μαθουμε να κανει μπανιο,πολλα βραδια θελει να κοιμαται μαζι μας,καποιεσφορες θελει να τον ταιζουμε.....αυτα απο εμενα ελπιζω να με βοηθησετε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο γιος σου εχει σαν προτυπο την κορη σου. λογικο ειναι να την μιμειται. απο τα γραφομενα σου βλεπω οτι ειναι το "μικρο" σας. ειναι 6 και δεν ειναι ανεξαρτητος. κοψτε του τις μωρουδιστικες συνηθειες. να κανει μονος του μπανιο και εσυ να τον επιβλεπεις. ας τα πλημμυρησει ολα. σιγα σιγα θα μαθει. οχι δεν ακολουθει την αδελφη του. δεν επιτρεπεται. να απασχοληθει με κατι αλλο. ας γκρινιαξει μετα θα το καταλαβει. θελει σταθεροτητα απο τη μερια σας και σαφεις εντολες.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω απελπιστει τα εχουμε συζητησει ολα αλλα ο μικρος καθε φορα τα ιδια ..εχω κουραστει δεω ξερω οωσ να τον πειθαρχεισω παντως θα προσπαθω και με τισς δικες σου συμβουλες..το κακο δεν ειναι οτι την μιμειται αλλα οτι την μιμειται μονο στα κακα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με τα παιδια μου και προσπαθω να βρω τροπο να το λυσω...τα παιδια μου δεν μπορουν να βρουν ενα κοινο σημειο ...ισως λογο τησ διαφορας ηλικιας ,εγω προσπαθω να σκεφτω να κανουν κατι μαζι αλλα δεν μπορω να βρω κατι που θα αρεσει και στους 2.επισης ο γιος(6) μου αντιγραφει την κορη(14) μου μονο στις κακες τησ συνηθειες και δεν ξερω πως μπορω να τον σταματησω σε αυτο...το ξερω οτι σας κουρασα αλλα εχω ενα τελευταιο ο γιος μου δεν ειναι τοσο ανεξαρτητος οσο ηταν η αδερφη του στην ιλικια του..π.χ δεν μας βοηθαει στο να τον μαθουμε να κανει μπανιο,πολλα βραδια θελει να κοιμαται μαζι μας,καποιεσφορες θελει να τον ταιζουμε.....αυτα απο εμενα ελπιζω να με βοηθησετε!!!!

 

Γιατί πρέπει να κάνουν οπωσδήποτε κάτι μαζί;

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω να βρω μια δραστιριοτητα να κανουν μαζι ωστε να μην παραπονιεται ο μικρος οτι η αδερφη του δεν ασχολειτε μαζι του...και για να δει η δαναη οτι μπορει να κανει πραγματα με τον αδερφο της...λες να ειναι λαθος αυτο??????και να πιεσω την μεγαλη???

Link to comment
Share on other sites

θελω να βρω μια δραστιριοτητα να κανουν μαζι ωστε να μην παραπονιεται ο μικρος οτι η αδερφη του δεν ασχολειτε μαζι του...και για να δει η δαναη οτι μπορει να κανει πραγματα με τον αδερφο της...λες να ειναι λαθος αυτο??????και να πιεσω την μεγαλη???

 

Το ζητάει ο γιος σου; και εσύ νοιώθεις την ανάγκη να ικανοποιήσεις ένα τέτοιο αίτημα; το θεωρείς δίκαιο;

Τι ενδιαφέρον μπορεί να βρει ένα κορίτσι 14 ετών στην παρέα με ένα εξάχρονο αγόρι;

Δες το λίγο και από την πλευρά της κόρης σου.

 

Επίσης εκτός από τη διαφορά ηλικίας και φύλου ίσως να διαφέρουν και σαν χαρακτήρες.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

θεωρω και εγω οτι εχουν μεγαλη διαφορα ηλικιας και ειδικα αφου ειναι μεγαλυτερο το κοριτσι (αρα ακομη ωριμοτερο στη σκεψη). δεν θα ελεγα οτι μπορουν να κανουν πολλα πραγματα μαζι. η κορη σου στην εφηβεια εχει αλλα πραγματα στο μυαλο της και ο γιος σου 6 χρονων ειναι μικρουλης για να την ακολουθησει. καποια βολτα θα μπορουσαν να κανουν μαζι αλλα και αυτο απιθανο το θεωρω να το δεχτει η κορη σου. σκεψου τα δικα μας κολληματα στην ηλικια της. δεν θελαμε ανεξαρτησια, εχεμυθεια κ.τ.λ. δεν νομιζω οτι ενα 6χρονο αγορι μπορει να εχει κατι κοινο με ενα 14 χρονο κοριτσι. οταν μεγαλωσουν θα ειναι μια χαρα μαζι αλλα τωρα τα 8 χρονια ειναι πολλαααααα! μην την πιεζεις την κορη σου φαινεται και στον μικρο οτι το κανει με το ζορι και ειναι χειροτερα. εγω με την αδερφη μου ειχα 2,5 χροναι διαφορα και δεν ηθελα να ειναι μαζι μου!!!! στο μελλον δεν θα εχεις αυτο το αγχος θα δεσει απο μονο του το πραγμα....οποτε μην το κυνηγας με το ζορι.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

θελω να βρω μια δραστιριοτητα να κανουν μαζι ωστε να μην παραπονιεται ο μικρος οτι η αδερφη του δεν ασχολειτε μαζι του...και για να δει η δαναη οτι μπορει να κανει πραγματα με τον αδερφο της...λες να ειναι λαθος αυτο??????και να πιεσω την μεγαλη???

Μην το κανεις αυτο.Σου μιλαω απο πειρα.Ειμαι 6 χρονια πιο μεγαλη απο την αδερφη μου(φαντασου οτι ημαστε το ιδιο φυλο). Οταν οι γονεις μου,μου ελεγαν''στο παρτυ θα παρεις και την μικρη''γυνομουν εξαλη,δεν την ηθελα.Για σκεψου να πηγαινω στο παρτυ και να εχω και την μικρη απο διπλα που συγουρα δεν την ηθελε κανεις..? Ετσι την εναντιονης πιο πολυ και θα ειναι αρνητικη.Αφησε την μονη της να τον καλει να παιξουν.Θα δεις πως αν δεν τις το λες επανελλημενα,θα ερθει ωρα που θα το κανει απο μονη της.

Σκεψου πως τωρα ειμαι 34 και η αδερφη μου 28.Εδω και αρκετα χρονια,ημαστε αχωριστες και τις λεω τα παντα,βγαινουμε μαζι,διακοπες μαζι κτλ.

Μην ανχωνεσε. Το παιδι μου ειναι 5χρονων,θελω πολυ να με βοηθισει ο Θεος να κανω ενα ακομα και να ξερεις πως σκεφτομαι πολυ την διαφορα που θα εχουν μεταξυ τους,γιατι ξερω τουλαχιστων οτι στην παιδικη ηληκια δεν θα συμβαδισουν ποτε.Ξερω ομως το μετα και ετσι δεν με πειραζη.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το σκεφτηκα εχετε δικιο απλα με στεναχωρει οταν ερχεται ο μικρος και μου λεει οτι η αδερφη του δε του δινει σημασια και δεν τον αγαπαει και αλλα τετοια...

Link to comment
Share on other sites

ναι το σκεφτηκα εχετε δικιο απλα με στεναχωρει οταν ερχεται ο μικρος και μου λεει οτι η αδερφη του δε του δινει σημασια και δεν τον αγαπαει και αλλα τετοια...

Εχεις δικιο,αλλα προσπαθησε να το δικαιολογησεις με διαφορα αλλα πραγματα και οχι να ριχνει την ευθυνη στην κορη σου,οτι αυτη ευθυνεται που ο μικρος κλαιει.

Θελει δουλεια και πιστευω οτι θα τα καταφερεις!!!!;)

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα μαζί!

Εμείς είμαστε 5 αδέρφια και εγώ είμαι η προτελευταία.Με μεγαλύτερες διαφορές από τα δικά σου.Να φανταστείς είμαι 29 και έχω ανηψιό στα 22!

Εμείς παίζαμε όλοι μαζί Μοnopoly,κάναμε κατασκεύες,διαβάζαμε παραμύθια και πηγαίναμε κινηματογράφο (σε παιδικές ταινίες).Τώρα που η τεχνολογία έχει εισβάλλει στη ζωή μας,τα παιδιά μπορούν να κάνουν ακόμα περισσότερα πράγματα μαζί.Ο άλλος μου ανηψιός που τελειώνει το λύκειο, παίζει στον υπολογιστή με τον δίχρονο αδερφό του. Το θέμα είναι πως για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να υπάρχει διάθεση συνεργασίας από την κόρη σου. Τα αδέρφια πρέπει να κάνουν πράγματα μαζί(οι κοινές εμπειρίες τα δένουν),εκτός πια και αν δεν υπάρχει ούτε η ελάχιστη συμπάθεια...

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

απλα αντιδραει ετσι επειδη την πιεζουμε οπως ειπαν τα κοριτσια παραπανω ....και οντως αυτα μπορουν να τα κανουν μαζι οταν εχουν ελευθερο χρονο πιστευω πως αματησ κανουμε μια κουβεντα με τον αντρα μου δεν θα εχει προβλημα ...σε ευχαριστω πολυ για την ιδεα σου με αυτες τησ δραστηριοτητες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα αντιδραει ετσι επειδη την πιεζουμε οπως ειπαν τα κοριτσια παραπανω ....και οντως αυτα μπορουν να τα κανουν μαζι οταν εχουν ελευθερο χρονο πιστευω πως αματησ κανουμε μια κουβεντα με τον αντρα μου δεν θα εχει προβλημα ...σε ευχαριστω πολυ για την ιδεα σου με αυτες τησ δραστηριοτητες!!!

Το πιο σωστο ειναι να της το δωσεις να το καλαταβει με ομορφο τροπο και να μην την επιβαλεις,ειναι χειροτερο.

Για σκεψου...Τα παιδια παντα περιμενουν πως και πως να μεγαλωσουν και κανουν καινουργια πραγματα.Ελα λοιπον παλι στην θεση της κορης σου και σκεψου οτι την αναγκαζεις να γινεται παλι μικρη και να παιζει παιδικα παιχνιδια. Αν της πεις λοιπον οτι το καταλαβαινεις οτι ειναι πιο μεγαλη και δεν μπορει να παιζει παιδικα παιχνιδια...αλλα το θεσεις οτι ''καποιες φορες δωστου λιγο σημασια για να μην νοιωθει μονος'' θα το δει αλλιως.Μην φανταστεις αμεσως βεβαια.!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Nα σου προτίνω κάτι κ εγώ? Τι θα έλεγες να αναθέσεις στην κόρη σου με [πλάγιο τρόπο να κάνει κάτι για τον μικρο και όχι με τον μικρό. Πχ για να το εξηγήσω.."Δανάη ο μικρός θέλει να πάει κινηματογράφο να δει την τάδε ταινία αλλα δεν έχω τον χρόνο να τον πάω. ¨Θέλεις/σε βολεύει να πάτε μαζί?" Και αυτή θα νιώση μεγάλη και υπεύθυνη για τον αδερφό της. Ή πχ να πάνε μαζί να του πάρει ρούχα/βιβλία ή κατι άλλο. Η να διαλέξουν μαζί την σχολική τσάντα (κάτι επίκαιρο) και διάφορα άλλα που θα την κάνουν να νιώσει μεγάλη και να περάσει χρόνο με τον αδερφό της και όχι οτι κάνει αγκαρία που της επέβαλε η μαμά.8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

κι αυτη ειναι μια πολυ καλη λυση και μαλιστα θα την εφαρμοσω το συντομοτερο!!!!!!!σε ευχαριστω!!!!!!!!

 

Να σαι καλά! Να σε ρωτήσω κάτι??? Σε δίδυμα είσαι εγκυος??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...