Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ βρε Nanouka σε καταλαβαινω. ουτε ο δικος μου οδηγει. αν εξαιρεσεις οτι αρχισε να με κουραζει η οδηγηση στην πολη καθως εχω χασει την ευλυγισια μου και για να το παρκαρω πρεπει να χωραει νταλικα δεν λεω οχι για ενα ταξιδακι.στην πρωτη μου γεννα πηγα οδηγωντας στο μαιευτηριο τωρα κατι μου λεει οτι δεν θα προλαβω :D μεχρι τοτε εχω ακομα καιρο. θα δειξει. με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου

α καλή είσαι και του λόγου σου! :lol:

κι εγώ να σου πώ έτσι νιώθω σε αυτή την εγκυμοσύνη .. ότι θα πάω να γεννήσω οδηγόντας και μόνη μου .. πλάκα θα έχει .. να με δώ στο φανάρι να κάνω ΛαμάΖζΖζ και να με κοιτάει ο διπλανός και τι στον κόσμο!! :lol::lol::lol::lol:

κι εσύ καλή μου με το καλό!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ξέρω να οδηγώ δυστηχώς, γιατί πολύ απλά δεν το είχα πάρει ποτέ απόφαση να πάω σε δάσκαλο... οδηγώ όμως μηχανάκι και είναι φυσικό οτι μου απαγορεύτηκε και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και τώρα στην δεύτερη.. (2 μηνών) αλλά είναι πολύ δύσκολο χωρίς μεταφορικό μέσον. Το καλό είναι οτι περπατάω πολύ και ελπίζω να μην πάρω πολλά κιλά :D

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ οδηγώ αρκετά. Καθε Σαββατοκύριακο 200 Km χώρια τις σχετικά κοντινές αποστάσεις. Είμαι στον 5 μήνα και μέχρι να σταματήσω να δουλεύω θα οδηγώ γιατί δεν γίνεται διαφορετικά. !!!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ου κι εγω κανονικοτατα οδηγω...... λιγο πιο χαλαρα τισ λακουβες παιρνω (οχι οτι τις βλεπω ολες!!!!!!!!!!!) Ειμαι στον 5ο μηνα , εχω απο τις πιο ανετες εγκυμοσήνες και λογω επαγγελματος(λογιστρια) με βλεπω να με πιανουν οι πονοι καθοδον στο αυτοκινητο για καμια δημοσια υπηρεσια!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια στν πρωτη μου εγκυμοσυνη οδηγουσα μεχρι το τελος κ ανεβαινα στην μηχανη επισης μεχρι το τελος,το ιδιο κανω κ τωρα.Ο γιατρος μου δεν μου εχει απαγορεψει τιποτα απο τα δυο,για την ακριβεια μου εχει πει οτι εαν ειναι καλο το dna του παιδιου,μπουνιες στην κοιλια να μου ριχνουν δεν προκειται να παθει τιποτα.Αυτα ελπιζω να εχει δικιο γιατι τωρα ειμαι 3μηνων κ ανεβαινω στην μηχανη καθημερινα

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια στν πρωτη μου εγκυμοσυνη οδηγουσα μεχρι το τελος κ ανεβαινα στην μηχανη επισης μεχρι το τελος,το ιδιο κανω κ τωρα.Ο γιατρος μου δεν μου εχει απαγορεψει τιποτα απο τα δυο,για την ακριβεια μου εχει πει οτι εαν ειναι καλο το dna του παιδιου,μπουνιες στην κοιλια να μου ριχνουν δεν προκειται να παθει τιποτα.Αυτα ελπιζω να εχει δικιο γιατι τωρα ειμαι 3μηνων κ ανεβαινω στην μηχανη καθημερινα

 

Εγω σε μηχανή δεν ανεβαίνω πια.Ανέβαινα μέχρι τον 3ο. Μετά είπα να το κόψω..(μεταξύ μας δεν με ανεβάζει ο άντρας μου με τίποτα!!)

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ οδηγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου μέχρι και τώρα στις 34w4d φορώντας πάντα ζώνη. Αφού η κοιλιά δε φτάνει στο τιμόνι είμαστε εντάξει...

Και να σημειώσω πως οδηγώ ένα τζιπάκι με πολύ σκληρές αναρτήσεις που τραντάζει σαν αφηνιασμένο. Προσέχω στις λακούβες αν και δεν είναι εύκολο γιατί οι δρόμοι εδώ είναι χάλια (και έχουμε και πολλούς χωματόδρομους) και δεν τρέχω. Έχω να κάνω προσπέραση από τη μέρα που έμαθα πως είμαι έγκυος. Όμως αν δεν οδηγήσω δε μπορώ να κάνω τίποτα γιατί το σπίτι μας βρίσκεται σε απομονωμένη περιοχή και άρκετά μακριά από μαγαζιά και δουλειά. Έτσι οδηγώ αλλά προσέχω.

*

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 11η εβδομάδα δεν έχω ενοχλήσεις και δεν το συζητώ το ενδεχόμενο να αφήσω το τιμόνι, όσο πηγαίνουν όλα καλά! Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ο καλός μου δε θέλει να χρησιμοποιώ το τουτού μου λόγω των σκληρών αναρτήσεων και απαίτησε να ανταλλάξουμε για μεγαλύτερη ασφάλεια, οπότε τώρα οδηγώ το καινούριο του SUV! Να πω ότι με χάλασε... ψέματα θα είναι! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οδηγουσα μεχρι τη τελευταια μερα,αφου κοντεψα να παω μονη μου στο μαιευτηριο με το αυτοκινητο γιατι ελειπε ο αντρας μου!! :lol: Αν αισθανεστε καλα να οδηγατε!! :wink:

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω κοριτσια σε ολη μου την εγκυμοσυνη οδηγαω κανονικοτατα.βεβαια δεν εχω μεγαλη κοιλια και δεν κανω και πολυ μακρινες αποστασεις,αν ειναι για κανα καφεδακι κτλ

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεχρι τελος σχεδον γιατι αρχισε να βαραινω μετα τον 8ο!Επισης μονο στις αρχες ειχε πει ο γιατρος να προσεχω ζαλαδες και ανακατοσουρες αν εχω να σταματαω να περιμενω να με περασουν αλλα επειδη δεν ειχα ουτε αυτα ουτε στην αρχη ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ οδηγούσα κανονικά μέχρι την τελευταία μέρα που γέννησα και φορούσα και ζώνη. Κανένα πρόβλημα. Γέννησα με καισαρική και 6-7 μέρες μετά ξαναπήρα το αμάξι (στην αρχή χωρίς ζώνη) προσεκτικά πάντα να αποφεύγω τις λακούβες γιατί το μωρό μου ήταν στα πρόωρα και δεν μπορούσα να περιμένω τον άντρα μου για να πάω στο μαιευτήριο.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά μέχρι 4-5 μέρες πριν γεννήσω οδηγούσα κανονικά, ο γιατρός μου είχε πει να μην φοράω ζωνη αλλά εγώ φορούσα,καλύτερα ένα απότομο πίεση στην κοιλιά παρά κανα χώσιμο ολόκληρου τιμονιού.

Μια γνωστή μου που είναι στον έβδομο της είπε ο γιατρός να μην οδηγεί καθόλου.Εσεις τι κάνατε?

ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΚΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΩ... ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΞΩ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ. ΟΔΗΓΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΑΞΙΔΙΑ. ΘΑ ΟΔΗΓΩ ΟΣΟ ΧΩΡΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια στν πρωτη μου εγκυμοσυνη οδηγουσα μεχρι το τελος κ ανεβαινα στην μηχανη επισης μεχρι το τελος,το ιδιο κανω κ τωρα.Ο γιατρος μου δεν μου εχει απαγορεψει τιποτα απο τα δυο,για την ακριβεια μου εχει πει οτι εαν ειναι καλο το dna του παιδιου,μπουνιες στην κοιλια να μου ριχνουν δεν προκειται να παθει τιποτα.Αυτα ελπιζω να εχει δικιο γιατι τωρα ειμαι 3μηνων κ ανεβαινω στην μηχανη καθημερινα

 

To θεωρω υπερβολικα παρακινδυνευμενο!Η οδηγηση με μηχανη ,δεν μπορει να συγκριθει με την οδηγηση με αυτοκινητο.Πιστευω οτι θα επρεπε να ειχες σταματησει να οδηγεις μηχανη,αμεσως μολις εμαθες πως εισαι εγκυος.Με τη μηχανη ,και λιγο να πεσεις με μηδεν ταχυτητα ,μπορει να χτυπησεις ασχημα και να κανεις μεγαλο κακο στον εαυτο σου και στο μωρο σου!Προς Θεου κοπελα μου,μην εισαι τοσο ριψοκινδυνη....τωρα ,δεν εισαι μονη σου,εχεις και καποιον αλλο να προσεχεις και να προστατευεις....Με ολο το θαρρος,δεν θελω να σε προσβαλλω,αλλα νομιζω πως ειναι απερισκεψια αυτο που κανεις.Οδηγω χρονια μηχανη και ξερω ποσο μπορεις να χτυπησεις σε μια μικρη πτωση....Βεβαια ,εμενα δεν μου πεφτει λογος,αλλα μου βγηκε αυθορμητα να σου γραψω ολα τα παραπανω ,οπως θα εκανα σε μια φιλη.... :?

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ οδηγούσα μεχρι 7 μηνών περίπου. Μετά απο μια πολύ περίεργη ζαλάδα και επειδή για να κατέβω κέντρο πρέπει να βγω εθνική οδό, δεν ξαναέπιασα τιμόνι, παρα μόνο σε πολύ κοντινές αποστάσεις και αυτό 2-3 φορές.Βέβαια πλέον δεν μπορώ ούτε σαν συνοδηγός να καθίσω αφού το ανάσκελα δεν το αντέχω πλέον, και βγάζω την όποια διαδρομή στο πλάι!! :lol:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

cristin τωρα ειδα το μηνυμα σου,δεν οδηγω εγω μηχανη αλλα ο αντρας μου,κ οταν λεω οτι ανεβαινω,το κανω για μια πολυ μικρη διαδρομη κ παντα φορωντας κρανος.Θα μου πεις οτι το κακο παντα μπορει να γινει κ σε μια πολυ μικρη διαδρομη,θα συμφωνησω μαζι σου,αλλα πιστευω οτι εαν ειναι να γινει κατι κακο θα γινει οπως κ να εχει,τι εισαι με μηχανη τι με αυτοκινητο.Εννοειται οτι δεν παιζω με την τυχη μου,κ οπως εγραψα πιο πανω προσπαθω νμα περιορισω τις πολλες διαδρομες με την μηχανη,κ παω με το αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω καταλάβει-γιατί και εμένα μου τα απαγόρεψε απο την πρώτη στιγμή- το πρόβλημα με τα δίκυκλα είναι οτι είσαι με ανοιχτα τα πόδια σε ένα όχημα και υπάρχουν ταυτόχρονα όλοι αυτοί οι κραδασμοί. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση λοιπόν αποκόλλησης ή ακόμα και κάτι χειρότερου...το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι μόνο στο αν θα πάθεις ατύχημα ή όχι!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε οτι αυτο δεν ισχυει,οπως ειχα γραψει κ πιο πανω εαν ειναι καλο το dna του παιδιου τοτε δεν γινεται τιποτα με τους κραδασμους.Σου γραφω αυτα που μου ειχε πει ακριβως,δηλ ο γιατρος μου δεν πιστευει οτι μπορει να παθεις κατι με το να πεσεις σε μια μεγαλη λακουβα.Φυσικα δεν εχουν ολοι οι γιατροι την ιδια αποψη .

Σε μια φιλη της το ειχε απαγορεψει απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε Vann και με όλο το θάρρος αλλά μου φαίνεται οτι παίζεις με τις πιθανότητες. Το είχα διαβάσει αυτό που λές αλλά τι γίνεται αν το DNA του παιδιού δεν είναι καλό; Και σε ρωτάω με κάθε σεβασμό και θάρρος χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, και έχοντας περάσει δύο αποβολές τα προηγούμενα χρόνια. Εγώ πάντως προτιμώ να είμαι σίγουρη οτι δεν κάνω κάτι που μπορεί να βλάψει το μωράκι μου...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μηχανάκι μου το έκοψε ο γιατρός απο την πρώτη μέρα. Αυτοκίνητο οδηγώ κανονικά ακόμα και επειδή με πρήζουν όλοι ότι δεν κάνει, χτές ξαναρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού δεν έχω πρόβλημα γιατί να μπαίνω στα ταξί, να συγχίζομαι, να αναπνέω και τον καπνό απο το τσιγάρο του ταξιτζή και απο πάνω να πληρώνω? Σήμερα μου ήρθε και το παιδικό καθισματάκι που είχα παραγγείλει απο το bimbomarket! Δεν βλέπω την ώρα να οδηγώ με τον παίδαρο στο καθισματάκι :D

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ειναι καλο το dna του παιδιου, πιστευω πως οτι κ να σου τυχει,δεν θα ειναι επειδη ανεβαινεις πανω σε μηχανη, η επειδη οδηγεις αυτοκινητο.

Δεν σε παρεξηγω καθολου σε αυτα που λες,στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ανεβαινα μεχρι να γεννησω στην μηχανη σαν συνοδηγος,κ αυτο το εκανα επειδη ειχα εμπιστοσυνη στο γιατρο μου,σε αυτο που μου ειπε.

επειδη ομως ειχα κ εγω μια αποβολη,προσεχω περισσοτερο,κι οταν λεω προσεχω ανεβαινα μεχρι τον τριτο μηνα στην μηχανη τωρα πλεον το αποφευγω,αλλα δεν εχω σταματησει να οδηγω το αμαξι μου,κ γενικα προσπαθω την εγκυμοσυνη να μην την βλεπω σαν αρρωστια,κανω πραγματα που εκανα κ πριν.Επισης πιστευω πως οτι ειναι να σου τυχει θα σου τυχει,πριν ενα μηνα ημουν μεσα στο σπιτι κ εφαγα μια τουμπα αλλο πραγμα,πιστευω οτι εκει μπορουσα να παθω τα χειροτερα,ευτυχως ημουν πολυ τυχερη κ δεν επαθε τιποτα το μωρο.Κι οσο κι αν σου φαινεται τρελο αυτο που θα σου γραψω, πιο πολυ με εχει πιασει φοβια οταν κυκλοφορω με τα ποδια,γιατι πιστευω οτι θα γλιστρησω κ θα πεσω κατω.Αυτα ελπιζω να καταλαβες το σκεπτικο μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκίνητο οδηγώ κανονικά ακόμα και επειδή με πρήζουν όλοι ότι δεν κάνει, χτές ξαναρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Κι εγώ οδηγώ ακόμα, κανονικότατα. Ζορίζομαι λίγο αν χρειαστεί να κάνω πολλές μανούβρες στο παρκάρισμα, αλλά τη βρίσκω τη λύση...

Πιό άβολα νιώθω όταν οδηγεί άλλος και πέφτει σε λακκούβες, παρά όταν οδηγώ εγώ. Για να δούμε μέχρι πότε θα τα καταφέρνω; Είμαι περίεργη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αρχισει πολεμο με τον πατερα μου ο οποιος δε με αφηνει με τιποτα να οδηγησω!!! Και με πηγαινοφερνει! Ευτυχως που εχουμε μαζι το λογιστικο γραφειο γιατι αλλιως δε ξερω τι θα εκανα!! Παντως οταν οδηγει αλλος νιωθω απαισια! κουνιεται η κοιλια πολυ και ανακατευομαι! Αφηστε που νευριαζω!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...