Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ...ΑΛΛΑ...


LA LATINA

Recommended Posts

Αχ ζουζούνα !!!!!!!!!!!

 

Μια από τα ίδια περίπου. Ο συζυγάτος μου δεν έχει θέμα να μένουν τα μικρά στους γονείς μου (στους γονείς του με τίποτα !!!! έχω εγώ θέμα) για να βγούμε π.χ. ένα βράδυ.

 

Έλειπε 3 χρόνια με μετάθεση και μόλις γύρισε. Μου λέει λοιπόν, να κανονίσουμε τον χειμώνα να πάμε στην ορεινή Κορινθία ένα σκ, λέω αμέ, μου συνεχίζει να αφήσουμε τα παιδιά στην μητέρα σου και να πάμε ..... Απαντώ, και γιατί να μην έρθουν μαζί να δουν και κάτι άλλο ? Ε, μωρέ μου λέει, να είμαστε και λίγο μαζί.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ να αφήσω τα παιδιά ένα σκ για να κάνω τάιμ άουτ. Ίσως είμαι ακόμα υπό την λογική, αφού λείπει ο ένας γονιός, δεν παίζει να λείπει και ο άλλος, άλλωστε λόγω δουλειάς και ακατάστατων ωραρίων, αρκετά λείπω και εγώ.

 

Από την άλλη, πιστεύω ότι τα παιδιά είναι με τους γονείς, ειδικά όταν είναι τόσο μικρά όσο τα δικά μας. Και να μεγαλώσουν όμως, π.χ. να είναι στο Δημοτικό, και πάλι μαζί μας τα θέλω. Θεωρώ ότι είναι τόσο λίγα τα χρόνια που τα έχεις μαζί σου που πρέπει να τα χαρείτε μαζί όσο γίνεται περισσότερο.

 

Καταλαβαίνω και την ανάγκη του συζυγάτου μου αλλά δεν μπορώ να βάλω κανέναν πάνω από τα παιδιά. Ίσως έτσι έμαθα, και υποσυνείδητα δεν μπορώ να το δω αλλιώς. Η μαμά και ο μπαμπάς στο σπίτι. Δεν υπήρχε γιαγιά παππούς, γενικά στενές σχέσεις με σόγια, οπότε στην ουσία μας μεγάλωσε η μανούλα μου. Την λατρεύω και δεν μπορώ να πώ ότι με χάλασε που ήταν μαζί μας αποκλειστικά.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγω μια απ τα ιδια, ουτε γιαγιαδες ουτε παππουδες.........η μαμα μου κι ο μπαμπας μου με μεγαλωσανε

εσενα ομως ρε χατζικουλινι εχει κι ενα αλλο δικιο

ελειπε ρε συ

τρια χρονια ειναι αυτα

πλακα κανεις? εννοειται εχει αναγκη να πατε καπου μονοι σας

εγω λεω να πας ενα ΣΚ

κι εγω ειχα παει τον Απριλιο Κομοτηνη.......μονο που ο αντρας μου δουλευε κι εγω επειδη δεν περπατουσα ακομα την εβγαλα στο ξενοδοχειο

χαχα

ξινο τους βγαινει μετα!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το αναγνωρίζω το δίκιο του αλλά βάζω πάνω από τις δικές μας ανάγκες τις ανάγκες των παιδιών. 3 χρόνια ο πατέρας τους ήταν επισκέπτης στο σπίτι, σκ και κάτι 10ημερα, τώρα που ήρθε δεν πρέπει να 'ξαναγνωριστούν' ?

 

Ενδεικτικά, θα πω ότι ο πιτσιρίκος που τον λέει μπαμπά και του κάνει αγάπες, το θεωρώ άθλο, δεδομένου ότι γεννήθηκε όταν έλειπε ο πατέρας του και δεν τον έχει ζήσει στο σπίτι..........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αχ ζουζούνα !!!!!!!!!!!

 

Μια από τα ίδια περίπου. Ο συζυγάτος μου δεν έχει θέμα να μένουν τα μικρά στους γονείς μου (στους γονείς του με τίποτα !!!! έχω εγώ θέμα) για να βγούμε π.χ. ένα βράδυ.

 

Έλειπε 3 χρόνια με μετάθεση και μόλις γύρισε. Μου λέει λοιπόν, να κανονίσουμε τον χειμώνα να πάμε στην ορεινή Κορινθία ένα σκ, λέω αμέ, μου συνεχίζει να αφήσουμε τα παιδιά στην μητέρα σου και να πάμε ..... Απαντώ, και γιατί να μην έρθουν μαζί να δουν και κάτι άλλο ? Ε, μωρέ μου λέει, να είμαστε και λίγο μαζί.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ να αφήσω τα παιδιά ένα σκ για να κάνω τάιμ άουτ. Ίσως είμαι ακόμα υπό την λογική, αφού λείπει ο ένας γονιός, δεν παίζει να λείπει και ο άλλος, άλλωστε λόγω δουλειάς και ακατάστατων ωραρίων, αρκετά λείπω και εγώ.

 

Από την άλλη, πιστεύω ότι τα παιδιά είναι με τους γονείς, ειδικά όταν είναι τόσο μικρά όσο τα δικά μας. Και να μεγαλώσουν όμως, π.χ. να είναι στο Δημοτικό, και πάλι μαζί μας τα θέλω. Θεωρώ ότι είναι τόσο λίγα τα χρόνια που τα έχεις μαζί σου που πρέπει να τα χαρείτε μαζί όσο γίνεται περισσότερο.

 

Καταλαβαίνω και την ανάγκη του συζυγάτου μου αλλά δεν μπορώ να βάλω κανέναν πάνω από τα παιδιά. Ίσως έτσι έμαθα, και υποσυνείδητα δεν μπορώ να το δω αλλιώς. Η μαμά και ο μπαμπάς στο σπίτι. Δεν υπήρχε γιαγιά παππούς, γενικά στενές σχέσεις με σόγια, οπότε στην ουσία μας μεγάλωσε η μανούλα μου. Την λατρεύω και δεν μπορώ να πώ ότι με χάλασε που ήταν μαζί μας αποκλειστικά.

Βρε κοριτσι μου,δεν λεω,να εισαι με τα παιδια αλλα δεν ειναι κακο να αφιερωσουμαι και λιγο χρονο στο συντροφο μας.Το εχουμε αναγκη.Οταν λες ελειπε 3χρονια.και μονο αυτο νομιζω οτι χρειαζεστε χρονο μαζι.

Κοριτσια,αργησα πολυ για να αποκτησω τον γιο μου και οχι με τον ευκολο τροπο,καταλαβαινεται οτι κανω τα παντα γι'αυτον,αλλα εχω και την αναγκη να βρεθω και με τον αντρα μου.Μετα απο χρονια που τα παιδια μας θα ανοιξουν τα φτερα τους και θα φυγουν και θα εχουν τη ζωη τους και θα μεινουμε παλι με τον συντροφο μας,οπως ετσι αρχησαμε,..δεν θα ειναι κριμα να εχουμε δημιουργησει μια αποσταση και να μην γεμιζει ο ενας τον αλλον???

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το αναγνωρίζω το δίκιο του αλλά βάζω πάνω από τις δικές μας ανάγκες τις ανάγκες των παιδιών. 3 χρόνια ο πατέρας τους ήταν επισκέπτης στο σπίτι, σκ και κάτι 10ημερα, τώρα που ήρθε δεν πρέπει να 'ξαναγνωριστούν' ?

 

Ενδεικτικά, θα πω ότι ο πιτσιρίκος που τον λέει μπαμπά και του κάνει αγάπες, το θεωρώ άθλο, δεδομένου ότι γεννήθηκε όταν έλειπε ο πατέρας του και δεν τον έχει ζήσει στο σπίτι..........

Τα παιδια δεν θα παθουν τιποτα με ενα σκ.Δεν σου ειπε να λειψετε και κανα μηνα.Γιατι δεν το βλεπεις αλλιως.Οτι εσενα εχει αναγκη πολυ.

Συγουρα εχει και τα παιδια,αλλα δεν τα εχει ζησει οσο εσυ απο οτι καταλαβαινω.Αν γεμησει τις μπαταριες μαζι σου,θα εχει και περισσοτερη διαθεση για τα παιδια του

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ συνονόματη Μαρία, καλά τα λες, αλλά πρέπει να το δουλέψω πολύ στο μυαλό μου για να το καταφέρω................

 

Προσπαθώ ...........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ συνονόματη Μαρία, καλά τα λες, αλλά πρέπει να το δουλέψω πολύ στο μυαλό μου για να το καταφέρω................

 

Προσπαθώ ...........

Και μονο που λες οτι προσπαθεις....αυτο ειναι μια καλη αρχη!!!

Δεν εχω να πω τιποτα αλλο...περιμενω νεα απο το σκ.;)

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που λες οτι προσπαθεις....αυτο ειναι μια καλη αρχη!!!

Δεν εχω να πω τιποτα αλλο...περιμενω νεα απο το σκ.;)

Καλά κάτσε, μέχρι να χειμωνιάσει, να στρώσουμε τα χαλιά, να τινάξουμε τις κουρελούδες ........

 

Έχει καιρό ακόμα το σκ στο σαλέ !!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι με τις μπαταριες..........και ξερεις ε? οσο πιο συχνα τις γεμιζεις, τοσο πιο συχνα αδειαζουν!!! δεν ειναι οπως οι κανονικες, μετα ολο ΣΚ θα ζητανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, καλομαθαίνουν μετά οι .... μπαταρίες !!!!!!!

 

Γιαυτό λέω να πάρω φορτιστή για επαναφορτιζόμενες, να ησυχάσω:wink::wink:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι χωρια παρεξηγηση..οταν λετε "δε θα παθουν τιποτα τα παιδια" τι εννοειτε? οτι θα παραμεινουν ζωντανα? γιατι οι αντρες καπως ετσι το εννοουν....οτι θα τα βρουμε με δυο ποδια, δυο χερια κλπ

για μενα το οτι θα μεινουν θεονηστικα με ενα κομματακι πιττα κι εστω κι αν δωσω φαγητο μαζι αυτο θα πεταχτει, το οτι θα παιζουν σε ενα δωματιο με τους χιλιους κινδυνους που προανεφερα, το οτι δε θα εχουν καμμια επιβλεψη ουτε στο σπιτι ουτε στο δρομο, δε σημαινει ΟΚ ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

(για τη λυση των πεθερικων μιλαω)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλη μου!!

 

 

Οκ... τη λυση των πεθερικων τη διαγραψαμε!!

Αφου οπως λες εκει ειναι επικινδυνα για τα παιδια ΜΗΝ τα αφησεις εκει σε καμια περιπτωση.. Ουτε εσυ θα περασεις καλα αφου ο νους σου θα ειναι εκει..Επομενως δεν υπαρχει νοημα να το κανεις.

 

Ισως η επομενη λυση, ειναι το να τα μαθεις να κοιμουνται πιο νωρις, και να ερχεται η μαμα σου εκει αφου θα εχουν κοιμηθει. Διαβασα πριν που ελεγες για την κυρια απεναντι σας και ποσο πολυ προσεχει τα εγγονακια της. Εχις το θαρρος να της πεις μια νυχτα να ερθει να στα προσεξει για καναδυο ωρες αφου κοιμουνται? Ισως κι αυτο θα ηταν μια λυση.

Οπως και να εχει, προσπαθησε να τα βαλεις πιο νωρις για υπνο. Εμεις πεφτουμε στο κρεβατι κατα τις 10, αλλα μεχρι να διαβασουμε το παραμυθι... να πουμε τα νεα της ημερας... να πει και ιστοριες του στυλ..Σημερα μαμα, ειχα παει στη δουλεια, και εκει που εσβηνα τη φωτια πεταχτηκε μια αρκουδα μπροστα μου και τη σκοτωσα!!! Ν ε αυτα και με αυτα, τον παιρνει ο υπνος κατα τις 12.

Αν τον βαλω στις 9, κατα τις 11 θα εχει κοιμηθει.

 

Εσυ ομως ενχεις και 2...πως να τα συγχρονισεις???

 

Για δοκιμασε κατα τις 9 να τα βαλεις στο κρεβατι, να δεις τι ωρα θα κοιμηθουνε?

Link to comment
Share on other sites

να πω τους γειτονες δεν παιζει με τιποτα ομως! εδω στο δικο τους εγγονι δεν τους φωναζουνε για τετοια πραγματα

η μαμα μου ναι, θα μπορουσε να το κανει

 

χτες το απογευμα επεσαν ξεροι και οι δυο στον καναπε στις 16.30 αδυνατον να τους ξυπνησω.....σερι μεχρι τις 8!!! παιδια εβαλα τηλεοραση, μουσικη, φωναζα, τραγουδουσα, τιποτα!!!!!!!

 

το βραδυ τους βαλαμε 10.30 για υπνο.......σε ενα τεταρτο ειχαν κοιμηθει

με λυπηθηκε ο θεος???? σημερα θα δειξει

 

εμεις μαζευομαστε στο δικο μου κρεβατι, λεμε τα τραγουδακια μας και τα νεα μας, αλλα οταν πανε στο δωματιο τους τελος, ουτε ξαναβγαινουν ουτε τιποτα, το πολυ σε ενα τεταρτακι κοιμουνται.......

 

αποψε θα προσπαθησω για ακομα πιο νωρις, εννοειται χωρις υπνο μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

να πω και κατι αλλο τωρα εγω?

 

Επειδη πολλες κοπελες σου προτειναν να μην τα κοιμησεις το μεσημερι.. Ρε παιδια..και πως περνα ολη μερα ξυπνια?

Εγω τον μεσημεριανο υπνο δεν τον αλλαζω με τιποτα! Στις 15,00-15,30 εχουμε κοιμηθει ολοι, και τον ξυπναω κατα τις 17,30.

 

Βαλτα για υπνο, και την πρωτη μερα πηγαινε στις 17,30 και ξυπνα τα για να φτιαξετε μαζι ενα γλυκο. Αστα να σε βοηθησουν. Πιστευω απο τον ενθουσιασμο τους και μονο θα ξυπνησουν!

Τη δευτερη μερα το ιδιο..Ξυπνησε τα στις 17,30 για να ..κανετε κατι που τους αρεσει. και σιγα σιγα, θα μαθουν απο μονα τους και θα ξυπναν νωρις το απογευμα. Αν ξυπναν 17,30 και πεφτουν στα κρεβατια κατα τις 21,30-22,00, ε.. μεχρι τις 23,00 δε θα εχουν κοιμηθει???

 

 

 

Ωραια δε τα λεω?????

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου παιδια αν τα ξυπνησεις θα ειναι για 3 ωρες μες τα νευρα

ξυπνανε μονοι τους και αν τους ενοχλησεις και στο 20λεπτο χουζουρεμα παλι εχουν τρελλα νευρα μετα

και εχεις δικιο, δεν κρατιεται ενα παιδακι 12 ωρες ξυπνιο με τιποτα

λιγο πιο νωρις θα το προσπαθησω να κοιμουνται το μεσημερι και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα παιδια ειναι αποκλειστικη ευθυνη των γονιων ομως και αυτοι περα απο γονεις ειναι και ζευγαρι.

Εαν υπαρχει η πιθανοτητα να μεινουν τα παιδια με ατομα της εμπιστοσυνης για να βγει το ζευγαρι να πιει ενα ποτο ή να πανε ενα διημερο καπου οι δυο τους, δεν ειναι καθολου κακο. Το αντιθετο μαλιστα.

Το ζευγαρι χρειαζεται χρονο αποκλειστικα δικο του.

Δεν ειναι κακος ενας γονιος που θα αφησει το παιδι του μια φορα στο τοσο σε μια γιαγια εμπιστουσυνης για να βγει εξω και να περασει καλα να χαλαρωσει να νιωσει οτι ειναι γυναικα ή αντρας.

Link to comment
Share on other sites

και εχεις δικιο, δεν κρατιεται ενα παιδακι 12 ωρες ξυπνιο με τιποτα

λιγο πιο νωρις θα το προσπαθησω να κοιμουνται το μεσημερι και βλεπουμε

αντεχει ακου που σου λεω...λες κι εχει ντουρασελ... 1 το μεσημερι με 1 το βραδυ να χοροπηδαει ολη μερα μεσα στο σπιτι το χεις δει? ουτε 2 χρονων δεν ειναι.!!!!! τουλαχιστον αμα παει σταθμο κοιμαται και ενδιαμεσα 3 ωρες το απογευμα και πριν τις 12 το βραδυ. κατι κερδισα!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αντεχει ακου που σου λεω...λες κι εχει ντουρασελ... 1 το μεσημερι με 1 το βραδυ να χοροπηδαει ολη μερα μεσα στο σπιτι το χεις δει? ουτε 2 χρονων δεν ειναι.!!!!! τουλαχιστον αμα παει σταθμο κοιμαται και ενδιαμεσα 3 ωρες το απογευμα και πριν τις 12 το βραδυ. κατι κερδισα!!!!

σε κλαιω!

Link to comment
Share on other sites

Tα παιδια ειναι αποκλειστικη ευθυνη των γονιων ομως και αυτοι περα απο γονεις ειναι και ζευγαρι.

Εαν υπαρχει η πιθανοτητα να μεινουν τα παιδια με ατομα της εμπιστοσυνης για να βγει το ζευγαρι να πιει ενα ποτο ή να πανε ενα διημερο καπου οι δυο τους, δεν ειναι καθολου κακο. Το αντιθετο μαλιστα.

Το ζευγαρι χρειαζεται χρονο αποκλειστικα δικο του.

Δεν ειναι κακος ενας γονιος που θα αφησει το παιδι του μια φορα στο τοσο σε μια γιαγια εμπιστουσυνης για να βγει εξω και να περασει καλα να χαλαρωσει να νιωσει οτι ειναι γυναικα ή αντρας.

 

ματια μου ειπες 2 φορες τη λεξη

ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ

εδω ειναι το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ακομα και αν κοιμηθουν νωρις κλπ το να κατσουν οι γονεις μεσα στο σπιτι δεν κερδιζουν και πολλα. Θελει που και που να βγουν μια βολτα, να χαλαρωσουν, να αλλαξουν παραστασεις. Εγω μεσα στο σπιτι δε μπορω να χαλαρωσω, ολο και καποια δουλεια με περιμένει...Τωρα λυση για την εξοδο δεν εχω, ειμαι μεσα 3 χρονια (μαζι με την εγκυμοσυνη).

Οι αντρες απο τη στιγμη που γεννιουνται τα παιδια τα 'ανταγωνίζονται' για να κερδισουν λιγο χρονο με τις γυναικες τους. Η μονη λυση ειναι να δουμε το συζυγο σαν ενα ακομα παιδι. Που εχει και αυτο τις αναγκες του και θελει τη φροντιδα μας και την προσοχη μας. Μονο ετσι και αυτοι μετα μπορουν να συμμετεχουν ενεργα στην οικογενεια και να μην αισθανονται οτι τα παιδια τους στερουν τη ζωη. Το απογευμα στο σπιτι, μπαινω μεσα με τα μωρα, αρχιζουν αυτα να τρεχουν πανω κατω, να φωναζουν, μαμα το ενα, μαμα το αλλο και ο συζυξ (το τριτο παιδακι) ξεκινα να μου μιλα να μου λεει τα νεα της ημερας...

Και ειναι πολυ σημαντικο το καμπανακι, νομιζω αργα ή γρηγορα, με τον ενα ή τον αλλο τροπο, ολοι οι αντρες το χτυπανε. Αν δε το ακουσεις, μπορει να αντιδρασουν, καποτε, κάπως..Με ποιον τροπο; εξαρταται απο τον ανθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

εχεις τοσο μα τοσο δικιο........

εκει ερχοταν και το ερωτημα μου

γιατι η μανα πρεπει ολα να τα αντεχει, να γινεται χιλια κομματια και να μη βγαζει μιλια

και ο πατερας με το παραμικρο ουφ και ουφ

αναπαντητο στους αιωνες θα μεινει!

Link to comment
Share on other sites

αντεχει ακου που σου λεω...λες κι εχει ντουρασελ... 1 το μεσημερι με 1 το βραδυ να χοροπηδαει ολη μερα μεσα στο σπιτι το χεις δει? ουτε 2 χρονων δεν ειναι.!!!!! τουλαχιστον αμα παει σταθμο κοιμαται και ενδιαμεσα 3 ωρες το απογευμα και πριν τις 12 το βραδυ. κατι κερδισα!!!!

 

Παντως το οτι ενα παιδακι δεν πεφτει ξερο να κοιμηθει οταν εχει περασει πολλες ωρες ξυπνιο δεν σημαινει οτι δεν ειναι κουρασμενο..ισα ισα οσο πιο κουρασμενο ειναι τοσο πιο πολυ χοροπηδαει! Χωρις να θελω να κρινω κανενα (και εγω παλευω για το ωραριο που οσο παει παρατεινεται) ειναι ευθυνη των γονεων με τον ενα ή τον αλλο τροπο να μπει ενα μετρο στο βραδυνο υπνο, για την υγεια τους πρωτα απ'ολα. Μετα στα 15 δηλ τι ωρα θα κοιμουνται; 3 το πρωι;

Link to comment
Share on other sites

Παντως το οτι ενα παιδακι δεν πεφτει ξερο να κοιμηθει οταν εχει περασει πολλες ωρες ξυπνιο δεν σημαινει οτι δεν ειναι κουρασμενο..ισα ισα οσο πιο κουρασμενο ειναι τοσο πιο πολυ χοροπηδαει! Χωρις να θελω να κρινω κανενα (και εγω παλευω για το ωραριο που οσο παει παρατεινεται) ειναι ευθυνη των γονεων με τον ενα ή τον αλλο τροπο να μπει ενα μετρο στο βραδυνο υπνο, για την υγεια τους πρωτα απ'ολα. Μετα στα 15 δηλ τι ωρα θα κοιμουνται; 3 το πρωι;

 

αυτο αναρωτιομαστε κι εμεις!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις τοσο μα τοσο δικιο........

εκει ερχοταν και το ερωτημα μου

γιατι η μανα πρεπει ολα να τα αντεχει, να γινεται χιλια κομματια και να μη βγαζει μιλια

και ο πατερας με το παραμικρο ουφ και ουφ

αναπαντητο στους αιωνες θα μεινει!

Ειναι στη φυση τους, τερμα δεν αλλαζει. Η μανα εχει το μητρικο ενστικτο. Πανω απο ολα (ακομα και απο τον εαυτο της) ειναι τα παιδια της! Ενδομυχα ισως λεει αντρα αλλο θα βρω, τα παιδια μου ομως ειναι μοναδικα. Οι αντρες ειπαμε ειναι απο τις μαμαδες τους καλομαθημενοι...Οτι κανουν το θεωρουν τεραστιο και δυσκολο. Και ισως για αυτους προηγουνται αλλα: η δουλεια, ο εαυτος τους..Απο το περιβαλλον μου παντως λιγους ξερω που ειναι 50-50 μοιρασμενες οι υποχρεωσεις. Αν συμμετειχαν πιο πολυ, ειχαν το ιδιο αγχος με εμας για τα παιδια κλπ τοτε ισως να καταλαβαιναν πως νιωθουμε (πολυυυ σπανιοι ειναι αυτοι και στο τελος ειναι και υπερβολικοι κια παραξενοι, δε ξερω αν θελω ενα τετοιον) . Συνηθως ειναι ελα μωρε παιδια ειναι τι θα παθουν..

Παντως οσο και να αντεχει και η μανα, εχει και εκεινη καποια ορια. Αν και εσυ κανεις καποιο διαλλειμα απο τα παιδια σιγουρα μετα θα εχεις περισσοτερη υπομονη, αρα, καλυτερη μαμα. Ετσι αισθανομαι εγω τουλαχιστο. Οταν παιρνω μια ανασα, εχω περισσοτερη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...