Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ...ΑΛΛΑ...


LA LATINA

Recommended Posts

:-Dεδω στερευω απο προτασεις....μα 12 30?:rolleyes:

 

το μεσημερι κοιμουνται 5-7.30 γι αυτο

ειπα να μην τα κοιμιζω μεσημερι αλλα δε γινεται ειναι πτωματα

και πιο νωρις με τιποτα

3 γυρναει απ τον παιδικο.........και τι δεν εκανα να κοιμηθει πιο νωρις

τιποτα

οποτε το βραδυ μετα κανουμε φιεστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευακι μου το προγραμμα εχει ως εξης

μεγαλος

8-3 παιδικο

3-5 φαγητο, μπανακι, ταινια οπωσδηποτε

5-7.30 υπνο

7.30-12.30 παιχνιδι, κλπ

 

μικρος

8-1 παιχνιδι

1-3 υπνο

3-5 φαγητο, μπανακι, ταινια

5-7.30 υπνο

7.30-12 παιχνιδι

 

και αμαν εκανα να συγχρονισω τον υπνο ε????????? ΑΜΑΝ εκανα\\κανα δυο φορες που δεν τα κοιμισα μεσημερι οντως κοιμηθηκαν απ τις 9, πωπω τι ξεκουραση ηταν αλγηθεια, αλλα ρε παιδια αμα δεν τα βαλω εγω στις 5 κινδυνευουμε στις 7 να τα παρει ο υπνος σε κανεναν καναπε και μετα καηκαμε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευακι μου το προγραμμα εχει ως εξης

μεγαλος

8-3 παιδικο

3-5 φαγητο, μπανακι, ταινια οπωσδηποτε

5-7.30 υπνο

7.30-12.30 παιχνιδι, κλπ

 

μικρος

8-1 παιχνιδι

1-3 υπνο

3-5 φαγητο, μπανακι, ταινια

5-7.30 υπνο

7.30-12 παιχνιδι

 

και αμαν εκανα να συγχρονισω τον υπνο ε????????? ΑΜΑΝ εκανα\\κανα δυο φορες που δεν τα κοιμισα μεσημερι οντως κοιμηθηκαν απ τις 9, πωπω τι ξεκουραση ηταν αλγηθεια, αλλα ρε παιδια αμα δεν τα βαλω εγω στις 5 κινδυνευουμε στις 7 να τα παρει ο υπνος σε κανεναν καναπε και μετα καηκαμε!!!!!!!!!!!

 

σαν να διαβαζω το δικο μας προγραμμα

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μαμα σου εστω να ερθει ενα βραδυ που ΔΕΝ θα τα εχεις κοιμησει το μεσημερι οποτε θα τα κοιμησεις νωρις, ωστε να μη τη κουρασεις????? και εσεις μπορει να βγειτε και στις 10-11...!!!????!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5-7.30 υπνο

7.30-12 παιχνιδι

 

να σου πω κ τα δικα μας> υπνος 4.30 με 9:00 !!!!!!

και μετα με το ζορι 11μισι στο κρεβατι μονο η μεγαλη. η μικρη μπορει να παει και 12μισι.....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

να σου πω κ τα δικα μας> υπνος 4.30 με 9:00 !!!!!!

και μετα με το ζορι 11μισι στο κρεβατι μονο η μεγαλη. η μικρη μπορει να παει και 12μισι.....

 

καλα κι εμεις εχουμε τραβηξει κατι ωραια

2-8 μεσημερι

αλλα τωρα δεν εχει τετοιααααααααα

Link to comment
Share on other sites

η μαμα σου εστω να ερθει ενα βραδυ που ΔΕΝ θα τα εχεις κοιμησει το μεσημερι οποτε θα τα κοιμησεις νωρις, ωστε να μη τη κουρασεις????? και εσεις μπορει να βγειτε και στις 10-11...!!!????!!!!

 

ναι ρε για ενα βραδακι κατι γινεται το θεμα μου ειναι ΓΙΑΤΙ ο πατερας να το θεωρει αυτο αναγκαιο και η μανα οχι.........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και αγορια του φορουμ

το θεμα μου δεν ειναι να βρω καποιον μια φορα να κρατησει τα παιδια να βγω

το θεμα μου ειναι οτι να κανω κατι τετοιο εγω το θεωρω ανεπιτρεπτη ξεφτιλα και ο αντρας μου το θεωρει απαραιτητη αναπνοη..........

τον ακουω να λεει "βαρεθηκα, δεν αντεχω αλλο, μου φαγανε τη ζωη" και λεω για ποιον τα λεει αυτα, για τα παιδια του??? εγω παιδια ημουν αναπηρη ολη τη χρονια, οπου και να με ακουμπουσες πονουσα φρικτα, και ποτε δεν ειπα τετοια κουβεντα....

δε θα δημοσιευα το θεμα γιατι ειναι πολυ προσωπικο και ντρεπομαι που το λεω, αλλα τους φωναζει τοσο αγρια, γκαριζει, μας ακουει ολο το τετραγωνο, κι αυτα τιναζονται και φοβουνται... ειναι πολυ ζωηρα το ξερω και το παραδεχομαι, εχουν διαλυσει το σπιτι κυριολεκτικα αλλα με τις φωνες τι θα γινει???

εχει νευρα συνεχεια και ξεσπαει στα παιδια, βεβαια μετα τις διακοπες ειναι πολυ καλυτερος, του ειχα υποσχεθει καποιες μερες να παω μονη με τα παιδια στο εξοχικο (με τους γονεις του) και να τον αφησω να ηρεμησει.....βεβαια ελπιζε οτι θα μεινω εδω μαζι του αλλα πηγα με τα παιδια τελικα γιατι του βγηκε πολλη δουλεια και επρεπε να την κανει απο το σπιτι, οποτε ολοι ευχαριστημενοι παλι

αυτο που δε χωραει ο νους μου ειναι το εξης

ειναι 35 κι εγω 33.........γιατι εμενα να μη με νοιαζει καθολου ο καφες, η βολτα, μα καθολου ρε παιδια σας λεω και ημουν και σε εναν καναπε 10 μηνες καθηλωμενη..........κι αυτος δουλευε, εβλεπε κοσμο, πηγαινε το μπασκετακι του, οσες φορες τον καλεσαν φιλαρακια βγηκε και τη βολτουλα του, ολα μια χαρα.........δηλαδη μικρα παιδια εχεις, τι να κανουμε?????????? ολοι οι μπαμπαδες ετσι ανυπομονοι ειναι??????????

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κ τα δικα μας> υπνος 4.30 με 9:00 !!!!!!

και μετα με το ζορι 11μισι στο κρεβατι μονο η μεγαλη. η μικρη μπορει να παει και 12μισι.....

πω πω βλεπω της ωρασ που κοιμουνται και...παθαινω..

:P

εμενα τα δικα μου 6 και 4 απο παντα,κοιμουντε 9 το καλοκαιρι και 8το χειμωνα!!σπανια τουσ εχω αλαξει το προγραματα τουσ...αντε το καλοκαιριτοπολυ 22.00!!!

ειναικαλο και για μας...εχουμε χρονο οι 2..12 ειμαι εγω η ιδιαπτωμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω βλεπω της ωρασ που κοιμουνται και...παθαινω..

:P

εμενα τα δικα μου 6 και 4 απο παντα,κοιμουντε 9 το καλοκαιρι και 8το χειμωνα!!σπανια τουσ εχω αλαξει το προγραματα τουσ...αντε το καλοκαιριτοπολυ 22.00!!!

ειναικαλο και για μας...εχουμε χρονο οι 2..12 ειμαι εγω η ιδιαπτωμα...

 

αυτο ακριβως που λες, 12 ειμαστε ολοι για τ αναθεμα!

Link to comment
Share on other sites

, βεβαια μετα τις διακοπες ειναι πολυ καλυτερος, ?

 

 

Νομιζω αυτο τα λεει ολα.

Γιατι αραγε ειναι πολυ καλυτερος? Γιατι χαλαρωσε και ηρεμησε και ξεφυγε. Πραγμα που σημαινει οτι πραγματικα εχει την αναγκη να ξεδινει που και που και αυτα που σου λεει για βολτες κλπ τα εννοει και του κανουν καλο! Αντι να λες παλι καλα που ο αντρας μου με θελει ακομα και εχει αναγκη να περασει καποιες ωρες αποκλειστικα μαζι μου, καθεσαι βρισκεις ολες τις δικαιολογιες να χαλασεις το κλιμα μεταξυ σας.Στη τελικη σκεψου οτι το κανεις για τα παιδια σου. Γιατι αν μετα ειναι ο ιδιος ηρεμος, ουτε θα τους φωναζει, ουτε νευρα θα υπαρχουν σπιτι οποτε παλι τα πιτσιρικια θα ειναι ωφελημενα απ αυτη την κατασταση ;)

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως που λες, 12 ειμαστε ολοι για τ αναθεμα!
αντε μετα να εχεις ορεξη ναπειςκαινα κανες κατι ε...:rolleyes:

προσπαθησε να τουσ βαζεις πιο νωρις το μεσιμερι...μια δυο...θα μαθουν..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να επανελθουμε στο θεμα που εθεσες και οχι τις ωρες υπνου...

Νομιζω το ποσο το εχει αναγκη ο αλλος εξαρταταια απο πολλα...

εγω πχ το χω αναγκη και δεν εχω προβλημα να το πω. και ευτυχως το χει κι ο αντρας μου γιατι αν ειχαμε διαφορετικη αποψη θα υπηρχε κ σε μας θεμα.

 

πχ. πηγαινουμε δουλεια κουραζομαστε, δε καθομαστε καθολου, πηγαινουμε τα παιδια στους παιδοτοπους, σε φιλους σε παιδικες χαρες να παιξουν, κλπ κλπ και τα εχουμε παντα μαζι μας.

εχω κουραστει, και χρειαζομαι να υπαρχει μια εξοδος οι 2 μας.... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΗΝΥΓΑΩ 2χρονα-3Χρονα η να πινουμε καφε με βαρδιες. πχ παραγγελνουμε καφε παιρνει ο αντρας μου τις μικρες τις παει στις κουνιες, γυριζει τις παω εγω κλπ κλπ...δε γινεται να κατσουν σε καφετερια πανω απο 5'.

ε τωρα ποιος αυτο το θεωρει εξοδο για καφε πειτε μου!!!!! το να μπορουμε να παμε μονοι μας καπου με κανει να ξεφευγω...( δεν ημουν γενικα πολυ του σπιτιου ποτε, βαριομουν....)

Οποτε χρειαζεται να βγω ευχαριστω το θεο που μου στειλε αυτη τη πεθερα!

boyboom ειμαστε στην ιδια ηλικια....

ισως να μη το εχεις αναγκη γιατι εχεις καταπονηθει γενικα και ετσι μεσα σου θεωρεις πως ολη σου την ενεργεια και δυναμη πρεπει να τη δωσεις στα παιδια και να τα χαρεις με ολη σου τη ψυχη αυτη τη στιγμη που εισαι καλα (-ύτερα)...εγω αυτο πιστευω.

σκεψου το ;)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ζευγάρι επιβάλλεται να περνάει λίγο χρόνο μόνο του. Το να αφήσεις τα παιδιά μερικές ωρίτσες κάποιες φορές για να βγεις με τον άνθρωπό σου, όχι μόνο δεν κάνει κακό, αλλά επιβάλλεται για τις ισορροπίες όλων. Τί σημαίνει, ότι αν πας μια βόλτα με τον σύζυγο, σαν ζευγάρι, δυο σας, δεν αγαπάς τα παιδιά? Ή είναι παρκάρισμα? Τρομερά υπερβολικό το βρίσκω αυτό.

 

Οι γυναίκες πιστεύω περισσότερο παθαίνουν μεγάλη προσκόλληση στα παιδιά και αντιδρούν υπερβολικά, νομίζουν ότι αν βγουν για έναν καφέ θα τους προκαλέσουν πρόβλημα. Εκτός από γονείς όμως είστε και νέοι άνθρωποι, που έχουν δικαίωμα να περνάνε χρόνο σαν ενήλικο ζευγάρι για να γεμίζετουν τις μπαταρίες τους.

 

Εμένα οι γονείς μου βγαίνανε και μόνοι τους, πηγαίναν και εκδρομούλες (με έπαιρναν κι εμένα μαζί τους συχνά φυσικά) και δε με πείραζε καθόλου που έμενα με τη γιαγιά, μια χαρά περνούσα.

 

Οι άντρες συνήθως τα βλέπουν αλλιώς, και εννοοείται ο άντρας σου έχει κάθε δικαίωμα να βγει με τη γυναίκα του μια φορά, χωρίς τα παιδιά, και αφού λες ότι είναι τόσο ζωηρά, κι αφού κι εσύ απ' ότι κατάλαβα ασχολείσαι συνέχεια μαζί τους, με το δίκιο του θέλει ένα κομματάκι της ζωής του να περιλαμβάνει εσάς σαν ζευγάρι.

 

Πιστεύω ότι το να μην αφήνεις τα παιδιά ούτε λεπτό, να βάζεις σε δεύτερη μοίρα τα θέλω του άντρα σου και τους δυο σας σαν ζευγάρι, είναι τρομερή υπερβολή και δημιουργεί εντάσεις.

 

Το ότι γίνεται κάποιος γονιός δεν είναι μια ιδιότητα που αναιρεί όλες τις άλλες. Εξακολουθεί να είναι σύζυγος, ερωτευμένος, εργαζόμενος κτλ κτλ... Παν μέτρον άριστον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αυτο που λεμε οτι το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο παπας!

Ειμαι σιγουρη οτι ο αντρας σου αγαπαει πολυ την οικογενεια σας και τα παιδακια σας, απλως του λειπεις! Ολη μερα σε βλεπει ως μαμα, προφανως του λειπει η συζυγος του!

Και αυτο ειναι πολυ γλυκο!

Αν οπως λες παει για δουλεια, βλεπει κοσμο, παει για μπασκετ και βολτες αλλα και παλι γκρινιαζει και σου ζηταει 1 βραδυ το μηνα να μενετε οι δυο σας αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελει τα παιδια του και θελει να τα ξεφορτωθει, απλα του λειπει η γυναικα του, θελει να ασχοληθει και λιγο μαζι σου και οχι με τα παιδια, μονο για αυτες τις λιγες ωρες.

Συμφωνα με το προγραμμα που περιγραφεις δεν εχετε καθολου χρονο οι δυο σας και εννοειται αφου κοιμουνται τοσο αργα τα παιδια μετα ειστε κι εσεις ψοφιοι!

Στο σταθμο δεν κοιμαται ο μεγαλος?

Εμενα ειναι 19 μηνων και κοιμαται το μεσημερι 1-2.30 καμια φορα και ως τις 3, μετα φαγητο, παιχνιδι κτλ., στις 8 μπανιο, 8.20 γαλα και νανι! Το πολυ ως τις 9 εχει κοιμηθει και προλαβαινω να χαλαρωσω κι εγω.

Νομιζω αν αλλαξεις το προγραμμα υπνου των παιδιων ωστε να περνατε λιγο χρονο οι δυο σας θα ηρεμισει πολυ ο αντρα σου και δεν θα χρειαστει να τα τρεχεις στην πεθερα.

Ασε που μετα απο κανα διμηνο που θα εχουν συνηθισει αυτο το ωραριο μπορεις να λες στη μαμα σου να ερχεται ενω κοιμουνται και να πηγαινετε και καμια βολτα που και που.

Link to comment
Share on other sites

Σε θεωρώ λίγο των άκρων. Δεν είπαμε να τα αφήνεις κάθε μέρα αλλα μία Κυριακή για παράδειγμα να τα αφήσεις 3 ώρίτσες να πάτε μια βόλτα να πιείτε ένα καφέ είναι οκ. Μπορείς να το κανονίσεις να είναι απογευματάκι τις ώρες που κοιμούνται ετσι ώστε κανένα 2 ωρο θα κοιμηθούν κανένα 2 ωρο θα παίξουν στις κούνιες..θα ρθείτε κ εσείς:cool:. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και αντοχές. Απο την στιγμή που σου το λέει ο άντρας σου μάλλον το χρειάζεται πραγματικά. Εξάλου του κάνει καλό και όπως είπες κατ επέκταση κάνει καλό κ στην οικογένειά σας. Οι ανάγκες του καθενός πρέπει να γίνονται σεβαστές και απο τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και αγορια του φορουμ

το θεμα μου δεν ειναι να βρω καποιον μια φορα να κρατησει τα παιδια να βγω

το θεμα μου ειναι οτι να κανω κατι τετοιο εγω το θεωρω ανεπιτρεπτη ξεφτιλα και ο αντρας μου το θεωρει απαραιτητη αναπνοη..........

QUOTE]

 

Μα γιατί το θεωρείς ανεπίτρεπτη ξεφτίλα? Τί υπερβολή είναι αυτή?????

Link to comment
Share on other sites

Χρονο μονο με τον αντρα σου, εχετε?

Κι εμεις ειμαστε συνεχεια με το παιδι, αλλα απο την ωρα που θα πεσει για υπνο,

(12,00-12,30 κι εμενα κοιμαται μη νομιζεις)

εχουμε αλλες 2-3 ωρες που τις περναμε για μας. Βεβαια εγω εχω την πολυτελεια (αν μπορω να το πω ετσι) να μην δουλευω αυτον τον καιρο και ο αντρας μου δε δουλευει συνεχως πρωι επομενωςτα περισσοτερα βραδια εστω και μεσα στο σπιτι, περναμε χρονο μονοι μας.

Και το λεω αυτο γιατι σκεφτηκα το εξης.

Μηπως ο αντρας σου ανταγωνιζεται τη σχεση που εχεις με τα παιδια? Μηπως ζηλευει λιγο τον χρονο που περνας μαζι τους?

Οχι οτι δε μου φαινεται φυσιολογικη η αντιδραση του.. Κι εγω ειμαι στη μεριδα των ανθρωπων που εχαω αναγκη να βρεθω μονη με τον αντρα μου.

Δε θυμαμαι ποσο μικρα ειναι τα παιδακια σου, αλλα ισως να του ειναι δυσκολο να συμβιβαστει με τα νεα δεδομενα. Ισως χρειαζεται βοηθεια στο να δεχτει την ζωη με τα παιδια. Στο λεω γιατι κι εγω δυσκολευτηκα πολυ να αφησω πισω την παλια μου ζωη. θελει δουλεια αυτο...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου απο μενα.καταρχας,δεν πιστευω πως ο αντρας σου εχει δικιο.τα παιδια ειναι αποκλειστικα δικη μας ευθυνη και κανενος αλλου.εμεις ειμαστε υπευθυνοι για αυτα,εμας χρειαζονται και το μεγαλωμα τους ειναι το πιο σπουδαιο πραγμα που θα κανουμε στη ζωη μας.κι εγω δεν εχω αφησει την κορη μου ποτε και πουθενα.δεν λεω οτι δεν ειναι κουραστικο.δεν λεω οτι δεν εχω ξεχασει την παλια μου ζωη.δεν το αλλαζω ομως.αν κατι δεν παει καλα με την ανατροφη αυτου του παιδιου θα εχω μονο τον εαυτο μου να κατηγορω και οχι να αναρωτιεμαι πως θα ειχαν τα πραγματα αν ειχα την αποκλειστικη της ευθυνη.και αυτο στο λεω με πολυ καημο,γιατι την ανιψια μου τη μεγαλη τη μεγαλωσαν οι παππουδες της και ειναι πολυ κακομαθημενη και αλλα πολλα που δεν ειναι της παρουσης.ευτυχως,ο δικος μου αντρας ειναι πιο φανατικος απο μενα στο θεμα αυτο και δε θελει κι αυτος με τιποτα να αφηνουμε το παιδι.οσο για το τελευταιο,οτι δηλαδη τα παιδια του εχουν στερησει τη γυναικα του,προσπαθησε να εξηγησεις οτι πλεον ειστε 4 και οχι 2.ολοι μαζι,ειστε μια μοναδα.αυτα απο μενα,παντα φιλικα.

 

Και θεωρείς ότι αν πας για έναν καφέ δυο ωρίτσες χωρίς τα παιδιά σημαίνει ότι αφήνεις την ευθύνη της ανατροφής τους σε άλλους?

 

Το να είσαι 24 ώρες την ημέρα με το παιδί και να ξεχνάς ότι είσαι ενήλικοςκαι έχεις και άλλες ανάγκες έστω και μια-δυο ώρες την εβδομάδα σημαίνει ότι δεν είσαι μονάδα με την οικογένειά σου?

 

Πολλές υπερβολές διαβάζω από τις μαμάδες....

 

Αυτά είναι ανασφάλειες των μαμάδων, από τη στιγμή που αποκτούν παιδί αφοσιώνονται 100%, αυτό όμως μπορεί να πνίγει τον σύζυγο, τη σχέση τους, ακόμη και το ίδιο το παιδί μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Και θεωρείς ότι αν πας για έναν καφέ δυο ωρίτσες χωρίς τα παιδιά σημαίνει ότι αφήνεις την ευθύνη της ανατροφής τους σε άλλους?

 

Το να είσαι 24 ώρες την ημέρα με το παιδί και να ξεχνάς ότι είσαι ενήλικοςκαι έχεις και άλλες ανάγκες έστω και μια-δυο ώρες την εβδομάδα σημαίνει ότι δεν είσαι μονάδα με την οικογένειά σου?

 

Πολλές υπερβολές διαβάζω από τις μαμάδες....

 

Αυτά είναι ανασφάλειες των μαμάδων, από τη στιγμή που αποκτούν παιδί αφοσιώνονται 100%, αυτό όμως μπορεί να πνίγει τον σύζυγο, τη σχέση τους, ακόμη και το ίδιο το παιδί μεγαλώνοντας.

 

Πολύ σωστά......

Το σωστό γίνεται λάθος όταν υπερβάλλουμε....παν μέτρον άριστον!!!

Ούτε εγκαταλείπω το παιδί μου να μου το μεγαλώσει άλλος, αλλά ούτε και φοβάμαι να το αφήσω για δυο ωρίτσες κάπου υπεύθυνα.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά......

Το σωστό γίνεται λάθος όταν υπερβάλλουμε....παν μέτρον άριστον!!!

Ούτε εγκαταλείπω το παιδί μου να μου το μεγαλώσει άλλος, αλλά ούτε και φοβάμαι να το αφήσω για δυο ωρίτσες κάπου υπεύθυνα.....

 

Aνα γεια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια μου ειναι 4 και 2 χρονων, για να απαντησω

ξερω οτι ειμαι υπερβολικη και εχω χασει το μετρο

ξερω οτι δε θελει να βγει με φιλους, θελει μαζι μου και αυτο ειναι τοσο γλυκο

ελατε ομως που καθε φορα που τα αφηνω παω να τα παρω και μου σηκωνεται η τριχα!

η θα ειναι στο δρομο ολομοναχα και η γιαγια πηγε να φερει το καροτσι (!!!!!) η θα παιζουν με τιποτα βελονες πλεξιματος (τις τεραστιες) η θα εχουν κλειδωσει την πεθερα μου εξω στο μπαλκονι και θα κινδυνευουν μεσα ολομοναχα, η εκεινη θα τηγανιζει με το μωρο αγκαλια, η τις κολωνιες της θα πινουνε, η θα πειραζουνε τα γυαλικα της, περυσι στις διακοπες εδωσα τον μεγαλο 3 μερες ( ο μπαμπας του δλδ τον εδωσε) και πηγα και τον βρηκα συγκαμενο (οταν εκανε κακα τον ξεπλεναν με λιγο νερο απ την παιδικη πισινα που μετα τον εβαζαν μεσα!) καταφαγωμενο απ τα κουνουπια (ξεχασαν το αντικουνουπικο και ειχα δωσει καινουριο_ ξεχασαν το αντιηλιακο (και ειχα δωσει καινουριο) 4 χρονω παιδι του βαζουν να φαει ενα σπιτροκουτο τυρακι και 5 πατατες στο ποδι- ποτε δεν εχει πιατο το παιδι μου στο τραπεζι- το μικρο το αφηνουν με ενα κομματι σπανακοπιτα οοοοολη μερα - τα ειδα αυτα δεν τα λεω απο μονη μου! καπελο δεν ξερουν τι θα πει, τα παιδια μες τον ηλιο 3 το μεσημερι βολτα στη γειτονισσα να τα δει, παιδια δεν εχουν το θεο τους σας λεω!

ειπα εκατο φορες ελατε σε μενα να τα προσεξετε, οοοοοοχι σε μενα δεν τα ευχαριστιουνται

ειναι και η μανα μου βεβαια και θα τους φαει (μη χε--- ουτε κουβεντα δεν τους λεει)

τα παιδια μαζι τους κινδυνευουνε το λεω και το εννοω

μεχρι φαρμακα απο μονη της παιρνει και τους δινει ενω το εχω απαγορευσει ρητα

δεν ακουει κανεναν η γυναικα τι να κανω!!! διαβαστε το θεμα μην τα ξαναλεω ........ειναι το πραγματικα επικινδυνες γιαγιαδες

μετα εσεις τα τα αφηνατε? δηλαδη αν μεναμε σε αλλη πολη και δεν ειχαμε κανεναν τι θα γινοταν?? με 800 ευρω που παιρνουμε να παρω νταντα για ενα 4ωρο δε λεει........ειναι περιττο εξοδο για μας....

παω να τρελλαθω ρε παιδια.......και για να καταλαβετε οτι δεν ειναι κολλημα αλλα προβλημα, αν οι παππουδες των γειτονων μας απεναντι μου τα ζητησουν για 4 ωρες, ανετα τα δινω.....καθε μερα μαζι ειμαστε με τους ανθρωπους, εχουν μαγαζι, βλεπω πως προσεχουν την εγγονη τους, ειναι στην ιδια ηλικια με τους δικους μας αλλα καμια σχεση.........εχουν τα ματια τους 14.......ε εμεις δεν εχουμε τετοιους παππουδες τι να κανω........να κινδυνευω για νοσοκομεια καθε φορα για να πιω εναν παλιοκαφε? να μην τον πιω χιλια χρονια!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΛΛΑ το θεμα αυτό το εχω νιωση οταν εκανα το πρωτο παιδί που ηταν και τοπρώτο εγγονι και στις 2 οικογένειες ..οι γιαγιαδες νεοτατες τοτε ανεξαρτητες οδηγανε κιολας και με μεγάλη χαρά να κρατάν την εγγονή.......τους πρώτους 9 μηνες αφου δουλευα την ειχαν καθε πρωί εναλαξ....διοτι ειχαμε και το θέμα μην την έχει κάποιος παραπάνω.........οταν εγινε 9 μηνών την πείρα μαζί μου στην δουλειά , δουλευα σε παιδικό .........παντου μαζί με τοπαιδί βολτες ξενιχτια ταξίδια ..τα πάντα ποτέ δεν με κουρασε ..........παντα όμως άκουγα την κριτική απο όλους .... φιλους και γνωστούς , οτι ειμαι απαραδεκτη που δεν αφηνω το παιδί να πάω με τον συζηγο οι δυομας 2ημερα βολτα, βραδια και πέρνουμε πάντα το παιδί ..τους εξηγουσαμε οτι δεν μα ς ηταν ποτε βάρος αντιθετα χαρά μας να ειναι μαζί μας Απο γιαγιαδες και παππουδες να μην σου γραψω την μουρμουρα οτιδεν βλεπουν το παιδί και δεν το αφήνουμε ποτέ ........

στην πορεια έρχεται το δέυτερο το σεναριο το ιδιο ...........

στην πορεια έρχεται το τρίτο .....το σενάριο αλλαζη τα μεγάλα δε θέλουν να ακολουθουν διότι βαριούντε πλέον .......η μικρή πάλι μαζί μας όμως ....οι γονεις ηρεμούν στο τέλος και οι φίλοι και οι γνωστή αρχίζουν να πέρνουν και αυτή τα δικά τους μαζί ........

δεν μπορω να γυρίσω σπίτι το βράδυ καινα μην ειναι τα παιδιά στο κρεβάτι τους καιοσε ς φορε ς χρειαστεί γιατί πρεπει ζορίζομε πολύ ο σύζηγος ακομα περισότερο απο μενα ....εγω την παλέυω αυτος πάλι καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...