Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

kalispera sas!

 

einai I proti mou fora pou episkeptomai to site kai I proti fora episis pou grafo... Sorry gia ta greeklish alla to pc mou den exei ellinikh grafi ( prosfata metakomisa sto eksoteriko ) Eimai k ego loipon ,mia apo tis atyxes kopeles pou I Xara tis eggumosinis kratise liges meres mono... Apevala stis 25/03 fysiki apovoli sthn 7 evdomada xoris kamia paremvash apo ton giatro. megali aimoragia polu ponos... kai somatikos kai psuxikos.. o somatikos loipon meta apo liges meres efyge gia ton psuxiko den tha to syzhtiso.Epeidi loipon eimai sto eksoteriko kai ta pragmata edo einai polu diaforetika apo oti mathame emeis tha ithela na sas rotiso kapoia pragmata an mporei kapoios na me voithisei tha imoun eugnomon.. den mou ekanan kamia eksetasi meta thn apovoli arkestikan oi giatroi sto oti stamatise I aimoragia 2 evdomades meta. katharisa entelos kai mia vdomada meta mou erxontai kafe ygra, ta opoia eixa se olo to diastima ths ekgkumosinis. ayto me anisixei einai fusiologiko? mipos tha mou erthei I periodos? an gnorizei kati kapoios... eyxaristo polu ek ton proteron..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Αν θυμάμαι καλά, καθυστέρησε λιγάκι. Ναι, μετά την αποβολή πήγαμε στο γυναικολόγο και έκανε υπέρηχο για να επιβεβαιώσουμε ότι όλα είναι καλά και ότι καθάρισε εντελώς και φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

η απωλεια μιας εγκυμοσυνης ειναι παρα πολυ βαρυ συναισθηματικο φορτιο ιδιαιτερα για την γυναικα..εχω περασα προσφατα 2 παλινδρομες κυησεις με διαφορα 3 μηνων μεταξυ τους..την πρωτη φορα μ ηρθαν στις 40 ημερες κ την δευτερη σε 55 μερες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

malista! euxaristo polu......emena den dextikan na mou kanoun uperixo afou den ponao kai den exo aimoragia.. alla exo ygra kafetia. mallon tha prepei na to psakso moni mou.. ta pragmata edo p eimai einai diaforetika se sxesi me tous giatrous an kai plironoume idiotiki asfilia gia na pas se giatro me eidikotita prepei na pliroseis oso einai to miniatiko ths elladas..eimai k freskia k den ta ksero kala... eistai tyxeres pou exete gynaikologous!! emas edo mas parakolouthoun tous protous mines giatroi gia oles tis doulies! meta ton 3o mina exeis prosvasi stis gynaikies klinikes.. ela omos pou aytoi oi 3 mhnes einai oi pio duskoloi....kouragio se oles mas! eimai polu omorfo pou uparxei ayto to chat k mporeis na ekfraseis pragmata pou ta kriveis apo olous in real life!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η απώλεια μιας εγκυμοσύνης δεν είναι μόνο βαρύ συναισθηματικό φορτίο για τις γυναίκες, αλλά και για εμάς τους άνδρες. Προσπαθούμε να είμαστε (να φαινόμαστε) δυνατοί για εσάς, αλλά... Τί κλάμα έχω ρίξει στο μπάνιο μόνος μου... Μόνο εγώ το ξέρω.

 

Υπομονή, κουράγιο σε όλους μας... Και καλή μας τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ τις πιο έμπειρες γιατί τα έχω χαμένα.Είχα μια παλλίνδρομη έκανα τις εξετάσεις για θρομβοφιλία δεν βρέθηκε κάτι.Μετά έκανα την κορούλα μου και τώρα ξαναβιώνω μια παλλίνδρομη.Τώρα τι κάνουμε;Ξανά εξετάσεις;Ξανά τυχαίο γεγονός;Πόση <<τύχη>> έχω πια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Lia74 καλησπέρα εγώ πρόκειται να κανω εξετασεις για καθ'εξιν αποβολες τη μεγαλη δεύτερα. Απο οτι μου είπαν τα αποτελέσματα θα βγουν σε δέκα μέρες περίπου όσο για το ποσο κοστίζουν θα μάθω τη Δευτέρα αν Θες θα σε ενημερώσω. Ποτε σου είπε ο γιατρός σου να κανεις τις εξετασεις;

 

Καλησπέρα Zouzy, Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη! Θα το εκτιμούσα πολύ να με ενημερώσεις για το ποιες εξετάσεις έκανες, το κόστος καθώς και για το πού. Εγώ θα πάω τη Δευτέρα στο γιατρό μου να μου τις γράψει. Ελπίζω να έχεις καλά αποτελέσματα!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστος Ανεστη!

Με υγεια κ τα ασχημα να αφορουν μονο μονο μονο το παρελθον!

Για ολους μας!

 

Απανταω σε ολους:

 

Λοιπον, πριν την Ελισαβετ μου ειχα 2 παλινδρομες σε διαστημα 3,5 μηνων. Οι εξετασεις που εκανα ηταν: θρομβοφιλιας, ανοσολογικες, καποιες εξειδικευμενες (θυροειδους κ δεν θυμαμαι τι αλλα) κ καποιες για μεταλλαξεις γονιδιων (ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ)

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ. Το 2009 λοιπον, αρχικα πηγα κ μου τις εγραψαν οι γιατροι του ΙΚΑ, ΑΛΛΑ μου εβαλαν σφραγιδα απο πισω οτι "αυτες οι εξετασεις δεν γινονται απο το ΙΚΑ" (ΤΟ παραλογο!!).

Πηγα με αυτα τα παραπεμπτικα στον "Ευαγγελισμο", πριν τις κανω μου ζητησαν 960 ευρα περιπου (!!!!).

Τα εδωσα. Το ΙΚΑ μου εδωσε αρχικα 250, αμεσως υπεβαλα ενσταση, με καλεσαν απο το αντιστοιχο τμημα μετα απο 6 μηνες κ μου επεστρεψαν ολο το ποσο εξαιτιας του οτι: 1) το ΙΚΑ δεν τις κανει αυτες τις εξετασεις (εξου κ το σημειωμα οτι "αυτες οι εξετασεις δεν γινονται απο το ΙΚΑ", 2) τις εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο.

Σημειωτεων οτι πλεον δεν γινονται αποδεκτες οι ενστασεις, απορριπτονται, ηταν τοτε αρχη της κρισης.

Οι πρωτες απλες εξετασεις (γενικη αιματος, ζαχαρο κλπ) βγηκαν σε 3 ημερες, οι θρομβοφιλιας κ οι ανοσολογικες σε 15 ημερες κ οι εξειδικευμενες (μεταλλαξεις γονιδιων) σε 2 μηνες.

 

Μετα την πρωτη παλινδρομη αδιαθετησα στις 40 ημερες just, μετα την 2η παλινδρομη ομως ο κυκλος μου τρελλαθηκε, κ οπως μου ειπε ο γυναικολογος μου, αφου δεν ειχα αδιαθετησει μεχρι τις 40-45 ημερες μου εδωσε κατι χαπια, κ κατοπιν αδιαθετησα, δλδ στις 50-55 ημερες ΚΑΤΟΠΙΝ φαρμακευτικης αγωγης.

 

Το κοριτσι μας που εχει καφε υγρα, αφου δεν μπορει να παει σε γυναικολογο ας περιμενει να αδιαθετησει μεχρι 50 ημερες maximum, κ να δει αν μετα την πρωτη περιοδο εξακολουθει να εχει θεματακια. Αμα εχει, δυστυχως πρεπει να απευθυνθει σε γυναικολογο.

 

Το αλλο κοριτσι μας που ειχε 2 παλινδρομες, με μια γεννα στο ενδιαμεσο, δεν χρειαζεται να κανει τις ιδιες εξετασεις που εκανε μετα την 1η παλινδρομη, απλα πρεπει ο γιατρος της να της δωσει να κανει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εξετασεις! Οι εξετασεις θρομβοφιλιας ειναι ΑΠΕΙΡΕΣ, δεν ειναι μονο χιλιαδες ουτε εκατονταδες! Στην αρχη οι γιατροι μας δινουν να κανουμε το βασικο πακετο, δεν ειναι εφικτο να τις κανουμε ΟΛΕΣ, θα χρειαζοντουσαν χιλιαδες ευρα. Αμα η παλινδρομη επαναληφθει πρεπει να δωσουν αλλο πακετο. Αλλιως ναι, παντα υπαρχει ο παραγοντας τυχη. Τι να της κανεις τετοια "τυχη" θα μου πεις... Τεσπα...

 

Κουραγιο σε ολες, ευχομαι τα καλυτερα, τα οποια κ θα ερθουν!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη!

Με υγεια κ τα ασχημα να αφορουν μονο μονο μονο το παρελθον!

Για ολους μας!

 

Απανταω σε ολους:

 

Λοιπον, πριν την Ελισαβετ μου ειχα 2 παλινδρομες σε διαστημα 3,5 μηνων. Οι εξετασεις που εκανα ηταν: θρομβοφιλιας, ανοσολογικες, καποιες εξειδικευμενες (θυροειδους κ δεν θυμαμαι τι αλλα) κ καποιες για μεταλλαξεις γονιδιων (ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ)

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ. Το 2009 λοιπον, αρχικα πηγα κ μου τις εγραψαν οι γιατροι του ΙΚΑ, ΑΛΛΑ μου εβαλαν σφραγιδα απο πισω οτι "αυτες οι εξετασεις δεν γινονται απο το ΙΚΑ" (ΤΟ παραλογο!!).

Πηγα με αυτα τα παραπεμπτικα στον "Ευαγγελισμο", πριν τις κανω μου ζητησαν 960 ευρα περιπου (!!!!).

Τα εδωσα. Το ΙΚΑ μου εδωσε αρχικα 250, αμεσως υπεβαλα ενσταση, με καλεσαν απο το αντιστοιχο τμημα μετα απο 6 μηνες κ μου επεστρεψαν ολο το ποσο εξαιτιας του οτι: 1) το ΙΚΑ δεν τις κανει αυτες τις εξετασεις (εξου κ το σημειωμα οτι "αυτες οι εξετασεις δεν γινονται απο το ΙΚΑ", 2) τις εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο.

Σημειωτεων οτι πλεον δεν γινονται αποδεκτες οι ενστασεις, απορριπτονται, ηταν τοτε αρχη της κρισης.

Οι πρωτες απλες εξετασεις (γενικη αιματος, ζαχαρο κλπ) βγηκαν σε 3 ημερες, οι θρομβοφιλιας κ οι ανοσολογικες σε 15 ημερες κ οι εξειδικευμενες (μεταλλαξεις γονιδιων) σε 2 μηνες.

 

Μετα την πρωτη παλινδρομη αδιαθετησα στις 40 ημερες just, μετα την 2η παλινδρομη ομως ο κυκλος μου τρελλαθηκε, κ οπως μου ειπε ο γυναικολογος μου, αφου δεν ειχα αδιαθετησει μεχρι τις 40-45 ημερες μου εδωσε κατι χαπια, κ κατοπιν αδιαθετησα, δλδ στις 50-55 ημερες ΚΑΤΟΠΙΝ φαρμακευτικης αγωγης.

 

Το κοριτσι μας που εχει καφε υγρα, αφου δεν μπορει να παει σε γυναικολογο ας περιμενει να αδιαθετησει μεχρι 50 ημερες maximum, κ να δει αν μετα την πρωτη περιοδο εξακολουθει να εχει θεματακια. Αμα εχει, δυστυχως πρεπει να απευθυνθει σε γυναικολογο.

 

Το αλλο κοριτσι μας που ειχε 2 παλινδρομες, με μια γεννα στο ενδιαμεσο, δεν χρειαζεται να κανει τις ιδιες εξετασεις που εκανε μετα την 1η παλινδρομη, απλα πρεπει ο γιατρος της να της δωσει να κανει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εξετασεις! Οι εξετασεις θρομβοφιλιας ειναι ΑΠΕΙΡΕΣ, δεν ειναι μονο χιλιαδες ουτε εκατονταδες! Στην αρχη οι γιατροι μας δινουν να κανουμε το βασικο πακετο, δεν ειναι εφικτο να τις κανουμε ΟΛΕΣ, θα χρειαζοντουσαν χιλιαδες ευρα. Αμα η παλινδρομη επαναληφθει πρεπει να δωσουν αλλο πακετο. Αλλιως ναι, παντα υπαρχει ο παραγοντας τυχη. Τι να της κανεις τετοια "τυχη" θα μου πεις... Τεσπα...

 

Κουραγιο σε ολες, ευχομαι τα καλυτερα, τα οποια κ θα ερθουν!!!

 

Αληθως ο Κυριος!!!!και εω ειμαι παθουσα με 2 παλινδρεμες στο ιστορικο μου προσφατα σε διαστημα 3 μηνων...να μου επιτρεψεις να συμπληρωσω σχετικα με τις εξετασεις ειναι οτι πρεπει να γινεται καλλεργεια κολπικου και τραχηλικου υγρου...μετα απο 5 μηνες ειμαι ξανα εγκυος τωρα και ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!και για εσας εννοειται!!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθως ο Κυριος!!!!και εω ειμαι παθουσα με 2 παλινδρεμες στο ιστορικο μου προσφατα σε διαστημα 3 μηνων...να μου επιτρεψεις να συμπληρωσω σχετικα με τις εξετασεις ειναι οτι πρεπει να γινεται καλλεργεια κολπικου και τραχηλικου υγρου...μετα απο 5 μηνες ειμαι ξανα εγκυος τωρα και ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!και για εσας εννοειται!!!

Χρονια πολλα και καλα!

 

Δεν τις εκανα αυτες τις εξετασεις, αν κ πριν λιγο καιρο διαβασα οτι σε καποιες κοπελες ειχαν αποτελεσμα, βρεθηκε δλδ εκει προβλημα, το οποιο δεν βρισκοταν πουθενα. Κ νομιζω εκαναν και εξετασεις ιστου περιοδου.

 

Με το καλο το μπεμπε σου!!!!!! :)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλα!

 

Δεν τις εκανα αυτες τις εξετασεις, αν κ πριν λιγο καιρο διαβασα οτι σε καποιες κοπελες ειχαν αποτελεσμα, βρεθηκε δλδ εκει προβλημα, το οποιο δεν βρισκοταν πουθενα. Κ νομιζω εκαναν και εξετασεις ιστου περιοδου.

 

Με το καλο το μπεμπε σου!!!!!! :)

 

σε ευχαριστω πολυ!!!ολες οι εξετασεις ηταν καλες εκτος στην καλλιεργεια που μ βρηκαν χλαμυδια..εγινε θεραπεια κ ελπιζω να λυσαμε το προβλημα...τωρα ειμαι 6 βδομαδων αλλα φοαβαμαι πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Zouzy, Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη! Θα το εκτιμούσα πολύ να με ενημερώσεις για το ποιες εξετάσεις έκανες, το κόστος καθώς και για το πού. Εγώ θα πάω τη Δευτέρα στο γιατρό μου να μου τις γράψει. Ελπίζω να έχεις καλά αποτελέσματα!:)

 

Χρονια πολλά και σε σένα Lia μου οι εξετασεις που έκανα ειναι οι εξής:πρωτεινη s και c, αντιθρομβινη 3, Apcr, lac(αντιπηκτικο λύκου), καρδιολιπινες( ΙgG,IgM,IgA),αντιμικροσωμικα και αντιθυρεοσφαιρινικα αντισωματα, αντιπυρηνικα αντισώματα,Ra test(ρευματοειδης παραγων),σερινη( IgG,IgM,IgA),B2 γλυκοπρωτεινη( IgG,IgM,IgA),αντισώματα έναντι ιστογονων,ινωδογονο,D-dimer. Όσον αφορά το κοστος μου είπαν πως θα κοστίσουν γύρω στα 400? ίσως λίγο πιο κατω. Εγώ τις έκανα στη Πατρα όπου μένω τώρα αν κάποιο απο τα κορίτσια εχει κανει και κάποιες άλλες ας μας ενημερώσει γιατι και ο γιατρός μου αυτές μου είπε να κανω ίσως υπάρχουν και άλλες . Βέβαια δεν ειμαι σίγουρη αν θα βγάλω άκρη γιατι ο γιατρός μου πιστεύει οτι οι τρεις αποβολες που είχα και επειδή εχω ηδη ενα παιδι ωφειλωνται στα κακής ποιότητας ωάρια λογω ηλικίας (θα γίνω 40 σε λίγο). Εχω αρχίσει να σκέφτομαι οτι ειναι πλέον αργά για μένα και πρεπει να σταματήσω τις προσπάθειες ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!!εγω εκανα θρομβοφιλιας.καρυοτυπο ζευγους.καλλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου και υπερηχο θηροειδους....ολες ηταν καλες πλην την καλλιεργεια που βρεθηκαν χλαμυδια και κανοντας θεραπεια τα αντιμετωπισαμε..τωρα ειμαι ξανα εγκυος και εχω τρομερο αγχος...ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά και σε σένα Lia μου οι εξετασεις που έκανα ειναι οι εξής:πρωτεινη s και c, αντιθρομβινη 3, Apcr, lac(αντιπηκτικο λύκου), καρδιολιπινες( ΙgG,IgM,IgA),αντιμικροσωμικα και αντιθυρεοσφαιρινικα αντισωματα, αντιπυρηνικα αντισώματα,Ra test(ρευματοειδης παραγων),σερινη( IgG,IgM,IgA),B2 γλυκοπρωτεινη( IgG,IgM,IgA),αντισώματα έναντι ιστογονων,ινωδογονο,D-dimer. Όσον αφορά το κοστος μου είπαν πως θα κοστίσουν γύρω στα 400? ίσως λίγο πιο κατω. Εγώ τις έκανα στη Πατρα όπου μένω τώρα αν κάποιο απο τα κορίτσια εχει κανει και κάποιες άλλες ας μας ενημερώσει γιατι και ο γιατρός μου αυτές μου είπε να κανω ίσως υπάρχουν και άλλες . Βέβαια δεν ειμαι σίγουρη αν θα βγάλω άκρη γιατι ο γιατρός μου πιστεύει οτι οι τρεις αποβολες που είχα και επειδή εχω ηδη ενα παιδι ωφειλωνται στα κακής ποιότητας ωάρια λογω ηλικίας (θα γίνω 40 σε λίγο). Εχω αρχίσει να σκέφτομαι οτι ειναι πλέον αργά για μένα και πρεπει να σταματήσω τις προσπάθειες ...

 

 

γεια σου zouzy.

απ'αυτες τις εξετασεις καποιες γραφονται μεσω εοππυ, και βγαινουν πιο φτηνα. το προβλημα ειναι να βρεις γιατρο να στις γραψει και μικροβιολογικο να τις κανει με παραπεμπτικο.

 

επισης ηθελα να σου πω, οτι δεν σου εδωσε για βιταμινες D και B, CRP-δειχνει φλεγμονες που ευθυνονται για αποβολες, χολερυθρινη, αλκαλικη φωσφαταση(ALP), σακχαρο νηστειας (η καμπυλη) και μερικες αλλες. βεβαια, οι εξετασεις δεν τελειωνουν ποτε.

 

μην πιστευεις κανεναν που σου λεει για κακης ποιοτητας ωαρια, χωρις να τα ελεγξει πρωτα. και δευτερον, καποιες γυναικες εχουν προβλημα με τα ωαρια (απο μικρη ηλικια) λογο ενδομητριωσης, πολυκυστικων η παρομοιων προβληματων, και οχι λογο ηλικιας!!

 

δεν εισαι καθολου μεγαλη, ταλαιπωρημενη και απογοητευμενη εισαι, εγω ειμαι μεγαλυτερη απο σενα, αλλα ακομα προσπαθω.

μην σταματας, αλλα πριν την επομενη προσπαθεια ψαξε οτι μπορεις.

δες και τα αλλα topic στο forum - ανοσολογος/εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο/ κ.λ.π.

σου ευχομαι να βρεις λυση, με ολη μου την καρδια, και σε ολα τα κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου zouzy.

απ'αυτες τις εξετασεις καποιες γραφονται μεσω εοππυ, και βγαινουν πιο φτηνα. το προβλημα ειναι να βρεις γιατρο να στις γραψει και μικροβιολογικο να τις κανει με παραπεμπτικο.

 

επισης ηθελα να σου πω, οτι δεν σου εδωσε για βιταμινες D και B, CRP-δειχνει φλεγμονες που ευθυνονται για αποβολες, χολερυθρινη, αλκαλικη φωσφαταση(ALP), σακχαρο νηστειας (η καμπυλη) και μερικες αλλες. βεβαια, οι εξετασεις δεν τελειωνουν ποτε.

 

μην πιστευεις κανεναν που σου λεει για κακης ποιοτητας ωαρια, χωρις να τα ελεγξει πρωτα. και δευτερον, καποιες γυναικες εχουν προβλημα με τα ωαρια (απο μικρη ηλικια) λογο ενδομητριωσης, πολυκυστικων η παρομοιων προβληματων, και οχι λογο ηλικιας!!

 

δεν εισαι καθολου μεγαλη, ταλαιπωρημενη και απογοητευμενη εισαι, εγω ειμαι μεγαλυτερη απο σενα, αλλα ακομα προσπαθω.

μην σταματας, αλλα πριν την επομενη προσπαθεια ψαξε οτι μπορεις.

δες και τα αλλα topic στο forum - ανοσολογος/εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο/ κ.λ.π.

σου ευχομαι να βρεις λυση, με ολη μου την καρδια, και σε ολα τα κοριτσια.

Ευχαριστώ πολυ και ιδιαίτερα που μου είπες κάποιες εξετασεις που δεν γνωρίζω. Χωρις να θελω να δικαιολογήσω το γιατρό μου οι ιστόλογικες στις δυο αποβολες είχαν δείξει πιθανή χρωμοσωμικη ανωμαλία ηταν ανεμβρυικες ενώ η τελευταία στην οποία έγινε καρυοτυπος εμβρύου έδειξε οτι το αγοράκι μου είχε τρισωμια 22. Σου εύχομαι σύντομα να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να πανε ολα καλα για ολες τις κοπέλες

Link to comment
Share on other sites

το θυμαμαι, γιατι το ειχα διαβασει. δεν φταιει κανενας γι'αυτο που σου συνεβη, και ειδικα ο γιατρος. εγω θα το ελεγα φοβερη ατυχια.

αλλα να μη λεει τιποτα για τα ωαρια, που δεν τα εχει εξετασει κιολας!

υπαρχουν και αλλες εξετασεις, θα ζητησεις για αυτοανοσα (καποια σου εχουν γραψει), αλλα αυτο που σου ετυχε δεν εχει να κανει με τις εξετασεις.

θα σου συμβουλευα ομως να συζητησεις με τον γιατρο σου τι βιταμινες μπορεις να παρεις, και να ξεκινησεις απο μονη σου την Ε, τα ω3, και φυλικο οξυ. αλλα οι δοσεις πρεπει να ειναι σωστες. αν εχεις θρομβοφιλια, μπορεις να παιρνεις ενα salospir των 100 καθε μερα. να ενημερωσεις τον γιατρο σου γι'αυτα ομως, γιατι το salospir ειναι αντιπηκτικο, εκτος απο αυτο, ο γιατρος πρεπει να ξερει τι παιρνεις.

φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

το θυμαμαι, γιατι το ειχα διαβασει. δεν φταιει κανενας γι'αυτο που σου συνεβη, και ειδικα ο γιατρος. εγω θα το ελεγα φοβερη ατυχια.

αλλα να μη λεει τιποτα για τα ωαρια, που δεν τα εχει εξετασει κιολας!

υπαρχουν και αλλες εξετασεις, θα ζητησεις για αυτοανοσα (καποια σου εχουν γραψει), αλλα αυτο που σου ετυχε δεν εχει να κανει με τις εξετασεις.

θα σου συμβουλευα ομως να συζητησεις με τον γιατρο σου τι βιταμινες μπορεις να παρεις, και να ξεκινησεις απο μονη σου την Ε, τα ω3, και φυλικο οξυ. αλλα οι δοσεις πρεπει να ειναι σωστες. αν εχεις θρομβοφιλια, μπορεις να παιρνεις ενα salospir των 100 καθε μερα. να ενημερωσεις τον γιατρο σου γι'αυτα ομως, γιατι το salospir ειναι αντιπηκτικο, εκτος απο αυτο, ο γιατρος πρεπει να ξερει τι παιρνεις.

φιλια πολλα

Καλησπέρα βγήκαν οι εξετασεις ολες καλές εκτός απο τα ΑΝΑ που ειναι1/320 και τώρα δεν ξέρω τι να κανω λείπει και ο γιατρός μου κάποιοι μου λένε να παω σε ρευματολογο να το ψάξω και άλλοι μου λένε οτι δεν ειναι τιποτα ειμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω τι να κανω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι καινουρια στο φορουμ,παρακολουθω μηνες τις συζητήσεις σας αλλα δεν επερνα αποφαση να γραψω....τωρα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την δικη μου ιστορια,ξερω ότι εσεις θα καταλάβετε πως νιωθω...τον περασμενο Αυγουστο ειχα την πρωτη μου αποβολή,φυσιολογικη με πολύ πονο και αιμοραγια,δεν το εβαλα κατω είμαι γενικα αισιόδοξος ανθρωπος πονεσα εκλαψα για την απωλεια μου και περιμενα πως και πως την επομενη φορα που θα γεμισει με ζωη και παλι η κοιλιτσα μου...κι ετσι εγινε μετα από 3 μηνες ημουν και παλι εγκυος η χαρα μου ηταν μεγαλη όλα πηγαιναν καλα μεχρι πριν 4 βδομάδες...εκανα την β'επιπεδου όλα μια χαρα η μικρουλα μου μια χαρα κι εγω πολύ χαρουμενη που εγινε και ο τελευταίος ελεγχος και δεν είχαμε πρόβλημα,την επομενη μερα όμως είχαμε μεγαλο πρόβλημα ειχα αιμα και πολλα υγρα και ξεκινησε η διαδικασια τοκετου η διαστολή ηταν αρκετη και επεσε στον κολπο μου το θυλάκιο κι ετσι δεν μπορούσαμε να κανουμε κατι για να σωθει το μωρακι μου...ενώ από το πρωι πηρα το γιατρο με καθυσηχασε ότι συμβαινει καμια φορα να κανει συσπασεις η μητρα και να εχει λιγο αιμα και ότι δεν είναι τιποτα και το απόγευμα που ενιωσα κατι να πεφτει στο κολπο μου και αρχισα να ποναω κιολας και τον πηρα να παω δε πιστευε τι ειχε γινει...ηταν όμως αργα δεν γινοταν να μου κανουν περιδεση λογω του θηλακιου μονο ένα θαυμα μπορουσε να αλλαξει την κατασταση το οποιο δεν εγινε την επομενη μερα γεννησα το μωρακι μου που ηταν πολύ μικρο για να ζησει...τοσο αδικο όλο αυτό εφυγε τοσο αδικα...αυτή τη φορα είναι πιο δυσκολο ακομα δεν είμαι πολύ καλα κανω ότι εκανα πριν γεμιζω τις ωρες μου με διαφορα αλλα δεν βγαινει από το μυαλο μου μια θλιψη υπαρχει συνεχεια μεσα στη ψυχη μου...το προσπαθω όμως κανω ότι μπορω...τωρα περιμενω την πρωτη περιοδο να παω στο γιατρο να με εξετασει και να κανουμε τις απαραιτητες εξετασεις για να δουμε αν υπαρχει καποια ιδιομορφια στην μητρα που προκαλεσε ολο αυτό...ένα είναι σιγουρο ότι την επομενη φορα Πρωτα ο Θεος θα μου κανει περιδεση...συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα..ευχομαι σε οσες περνανε δυσκολες στιγμες υπομονη και σε οσες περιμενουν τα μωράκια τους με το καλο να πανε όλα καλα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

zouzy, μην αγχωνεσαι. τα ΑΝΑ κατι δειχνουν, θα μιλησεις με τον γιατρο οταν θα ερθει και θα σου εξηγησει τι να κανεις. κλεισε και ενα ραντεβου ματε με ρευματολογο η αιματολογο. να δεις τι θα σου πουν και αυτοι. δεν χρειαζεται να ειναι καθηγητες, και καλυτερα να ειναι συμβεβλημενοι με τον εοπυ. απλα να ακουσεις και καποια αλλη γνωμη.

 

κουκιαινακι, σου ευχομαι να βρεθει συντομα τροπος να μεινεις εγκυος και να το κρατησεις, πολυ στεναχωρεθηκα που σου ετυχε ολο αυτο.

να εισαι θετικη, θα πανε ολα καλα, θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

zouzy, μην αγχωνεσαι. τα ΑΝΑ κατι δειχνουν, θα μιλησεις με τον γιατρο οταν θα ερθει και θα σου εξηγησει τι να κανεις. κλεισε και ενα ραντεβου ματε με ρευματολογο η αιματολογο. να δεις τι θα σου πουν και αυτοι. δεν χρειαζεται να ειναι καθηγητες, και καλυτερα να ειναι συμβεβλημενοι με τον εοπυ. απλα να ακουσεις και καποια αλλη γνωμη.

 

κουκιαινακι, σου ευχομαι να βρεθει συντομα τροπος να μεινεις εγκυος και να το κρατησεις, πολυ στεναχωρεθηκα που σου ετυχε ολο αυτο.

να εισαι θετικη, θα πανε ολα καλα, θα δεις.

 

Μίλησα με το γιατρό μου είπε οτι δεν ειναι αρμόδιος για αυτό αλλά αν ξαναμεινω εγκυος θα παίρνω μισή ασπιρίνη δεν μου είπε για ποιο λόγο όμως. Τώρα είπε οτι εχω δυο επιλογές να ξαναπροσπαθησω μηπως πετύχω το καλό ωαριο φυσιολογικά η να κανω εξωσωματικη με προεμφυτευτικο. Ούτε λόγος για φυσικό κύκλο το θεωρεί χάσιμο χρόνου ενα ωαριο ενώ με φάρμακα μπορει να πάρει παραπάνω εγώ όμως εχω ινοαδενωματα στο στήθος και φοβάμαι τις επιπτώσεις απο τις ορμόνες και τα φάρμακα! Δεν ξέρω τι να κανω οι συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

zouzy, θα σου προτεινα να βρεις καποιον αλλον γιατρο για δευτερη γνωμη. αμεσα.

η ασπιρινη ειναι κατι που δινουν ολοι οι γιατροι καλου-κακου στην εξωσωματικη.

εσυ πρεπει να βρεις γιατι τα ΑΝΑ ειναι θετικα, αλλιως μην προχωρας σε καμια προσπαθεια - ειναι χασιμο χρονου και χρηματος. και για ποιο λογο να μπεις παλι σε τετοια ψιχοφθορα διαδικασια χωρις να το ψαξεις?

ποτε μην βιαζεσαι σε θεματα υγειας. επειδη εχω και εγω ιναδενωματα, εκανα ομως 3 προσπαθειες, με δικη μου ευθυνη φυσικα. κανενας γιατρος ουτε που με ρωτησε για το στηθος.

μετα απο καθε προσπαθεια εκανα υπερηχο μαστου, φοβομουν μην εχω καποια προβληματα. ημουν απλα τυχερη που δεν απεκτησα κατι σοβαρο.

ξερω οτι το ρισκαρα, αλλα η αποφαση ηταν δικη μου και μονο.

βρες καποιον να ασχοληθει μαζι σου σοβαρα. απ'οτι θυμαμαι μενεις πατρα.

θα δω μηπως ξερω κανεναν γιατρο εκει και θα σε ενημερωσω (η αδερφη μου εμεινε εκει). προς το παρον μην κανεις τιποτα ακομα. και μην αγχωνεσαι, ολα λυνονται.

Link to comment
Share on other sites

zouzy, θα σου προτεινα να βρεις καποιον αλλον γιατρο για δευτερη γνωμη. αμεσα.

η ασπιρινη ειναι κατι που δινουν ολοι οι γιατροι καλου-κακου στην εξωσωματικη.

εσυ πρεπει να βρεις γιατι τα ΑΝΑ ειναι θετικα, αλλιως μην προχωρας σε καμια προσπαθεια - ειναι χασιμο χρονου και χρηματος. και για ποιο λογο να μπεις παλι σε τετοια ψιχοφθορα διαδικασια χωρις να το ψαξεις?

ποτε μην βιαζεσαι σε θεματα υγειας. επειδη εχω και εγω ιναδενωματα, εκανα ομως 3 προσπαθειες, με δικη μου ευθυνη φυσικα. κανενας γιατρος ουτε που με ρωτησε για το στηθος.

μετα απο καθε προσπαθεια εκανα υπερηχο μαστου, φοβομουν μην εχω καποια προβληματα. ημουν απλα τυχερη που δεν απεκτησα κατι σοβαρο.

ξερω οτι το ρισκαρα, αλλα η αποφαση ηταν δικη μου και μονο.

βρες καποιον να ασχοληθει μαζι σου σοβαρα. απ'οτι θυμαμαι μενεις πατρα.

θα δω μηπως ξερω κανεναν γιατρο εκει και θα σε ενημερωσω (η αδερφη μου εμεινε εκει). προς το παρον μην κανεις τιποτα ακομα. και μην αγχωνεσαι, ολα λυνονται.

 

Ευχαριστώ παρά πολυ turbulence

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...