Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Ελπίζω να δημοσιευτεί το κείμενο μου γιατί είμαι και ψιλοάσχετη με το φόρουμ παρόλο που έχω περάσει ατέλειωτες ώρες διαβάζοντας τις ιστορίες σας και προσπαθώντας να νιώσω ότι δεν ήμουν μόνη αλλά υπήρχαν κι άλλες κοπέλες που βίωναν τις ίδιες αγωνίες με μένα στον αγώνα απόκτησης του πολυπόθητου μωρού... Αισθάνομαι λοιπόν οτι σας χρωστάω από τη χαρά μου και ότι τα νέα μου θα λειτουργήσουν σαν τονωτική ένεση αισιοδοξίας για πολλές από σας. 'Εγινα μανούλα ενός υγιέστατου αγοριού πριν 5 μήνες στα 42 μου χρόνια και μετά από 4 αποβολές και πολύ πόνο από τις απώλειες. Όταν ήμουν στεναχωρημένη και συζητούσα με φίλες μου αναρωτιόμουν αν κάποια στιγμή θα γινόταν το όνειρό μου πραγματικότητα και όλα αυτά θα τα ξεχνούσα. Τώρα που κρατώ το μωρό μου αγκαλιά σας διαβεβαιώνω ότι ο πόνος έχει περάσει αλλά δεν έχω ξεχάσει. Όλα αυτά που πέρασα με έκαναν να εκτιμήσω ακόμη περισότερο τη μητρότητα που για κάποιους είναι δεδομένη και να μην περνάει μέρα που να ευχαριστώ το θεό γι αυτό που ζω τώρα. Εύχομαι σε όλες σας από την καρδιά μου να ξεπεράσετε όλα τα εμπόδια και να βγείτε νηκήτριες.΄Καλή τύχη και καλή δύναμη!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Ελπίζω να δημοσιευτεί το κείμενο μου γιατί είμαι και ψιλοάσχετη με το φόρουμ παρόλο που έχω περάσει ατέλειωτες ώρες διαβάζοντας τις ιστορίες σας και προσπαθώντας να νιώσω ότι δεν ήμουν μόνη αλλά υπήρχαν κι άλλες κοπέλες που βίωναν τις ίδιες αγωνίες με μένα στον αγώνα απόκτησης του πολυπόθητου μωρού... Αισθάνομαι λοιπόν οτι σας χρωστάω από τη χαρά μου και ότι τα νέα μου θα λειτουργήσουν σαν τονωτική ένεση αισιοδοξίας για πολλές από σας. 'Εγινα μανούλα ενός υγιέστατου αγοριού πριν 5 μήνες στα 42 μου χρόνια και μετά από 4 αποβολές και πολύ πόνο από τις απώλειες. Όταν ήμουν στεναχωρημένη και συζητούσα με φίλες μου αναρωτιόμουν αν κάποια στιγμή θα γινόταν το όνειρό μου πραγματικότητα και όλα αυτά θα τα ξεχνούσα. Τώρα που κρατώ το μωρό μου αγκαλιά σας διαβεβαιώνω ότι ο πόνος έχει περάσει αλλά δεν έχω ξεχάσει. Όλα αυτά που πέρασα με έκαναν να εκτιμήσω ακόμη περισότερο τη μητρότητα που για κάποιους είναι δεδομένη και να μην περνάει μέρα που να ευχαριστώ το θεό γι αυτό που ζω τώρα. Εύχομαι σε όλες σας από την καρδιά μου να ξεπεράσετε όλα τα εμπόδια και να βγείτε νηκήτριες.΄Καλή τύχη και καλή δύναμη!

Συγχαρητήρια Κίκα και να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!! Χαίρομαι πολύ για σένα μετά από τόση ταλαιπωρία που πέρασες... Με 4 αποβολές μπορώ να φανταστω τον πόνο και την απελπισία που ένιωθες. Ο Θεός σε αντέμειψε με το πιο όμορφο δώρο του κόσμου!!! :P Είχες κάποιο πρόβλημα το οποίο έλυσες και κατάφερες να κράτας τώρα στην αγκαλιά σου το μωράκι σου; Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αλλά έχω ζήσει 2 αποβολές σε 7 μήνες και είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Έκανα αμέτρητες εξετάσεις και μου έμειναν ακόμη λίγες συν η υστεροσκόπηση ή υστεροσαλπιγγογραφία που πρέπει να κάνω . Σε ρωτάω αφού η κάθε εμπειρία που διαβάζω μπορεί να με βοηθήσει ψυχολογικά και ίσως να βρω τον λόγο που απέβαλα 2 φορές. Να σημειώσω ότι το μόνο πρόβλημα που βρέθηκε είναι ετεροζυγωματική μετάλλαξη στον παράγοντα MTHFR C677T και A1298C με φυσιολογικά επίπεδα ομοκυστεϊνης.

V5vWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 3 αποβολες εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και βγηκα θετικη . η πρωτεινη c ειναι πολυ ανεβασμενη ξεκινησα να με βλεπει αιματολογος και θελω να πιστευω οτι απο εδω και περα θα πανε ολα καλα!!!

χωρις να ειμαι αδιακριτη γιατι τη σαλπιγγογραφια την αφησες για το τελος?συνηθως ειναι το πρωτο που ψαχνουν.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 3 αποβολες εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και βγηκα θετικη . η πρωτεινη c ειναι πολυ ανεβασμενη ξεκινησα να με βλεπει αιματολογος και θελω να πιστευω οτι απο εδω και περα θα πανε ολα καλα!!!

χωρις να ειμαι αδιακριτη γιατι τη σαλπιγγογραφια την αφησες για το τελος?συνηθως ειναι το πρωτο που ψαχνουν.

Σε ποιά βδομάδα έχανες τα εμβρυάκια; Σου εύχομαι από καρδιάς σύντομα μια νέα τελειόμηνη εγκυμοσύνη :)

Δεν γίνεσαι αδιάκριτή Άννα μου, μου την άφησαν στο τέλος αφού δεν έχω πρόβλημα στη σύλληψη, αντιθέτως την πρώτη φορά σύλλαβα στην πρώτη προσπάθεια και την δεύτερη στην 3 προσπάθεια. Μας μένει να δούμε αν έχει οποιοδήποτε ανατομικό πρόβλημα η μήτρα. Αλλά είμαι σε δίλλημα υστεροσαλπιγγογραφία ή υστεροσκόπηση. Ο ένας γιατρός μου λέει το ένα και ο άλλος το άλλο. Διαβάζω και διάφορα στο ίντερνετ και έχω καραμπερδευτεί. Ενώ στην αρχή σκεφτόμουν για την υστεροσαλπιγγογραφία τώρα σαν να θέλω περισσότερο την υστεροσκόπηση, απότι διάβασα είναι καλύτερη σε θέματα ανατομικά της μήτρας και τουλάχιστον θα την κάνω και αν έχει πρόβλημα θα διορθωθεί τη ίδια ώρα. Απ την άλλη φοβάμαι αφού στην θρομβοφιλία έχω ετεροζυγωματική μετάλλαξη στον παράγοντα MTHFR C677T και A1298C με φυσιολογικά επίπεδα ομοκυστεϊνης, και απότι μου παν οι γιατροί επειδή είχα κάνει εγχείριση το χέρι μου μετά την πρώτη απόβολή πριν ανακαλύψω ότι έχω αυτήν την μετάλλαξη, ότι είμαι πολύ τυχερή που δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα και ότι σε οποιαδήποτε επέμβαση πρέπει να το αναφέρνω, έτσι αγχώθηκα μην τυχόν και έχουμε καμιά άσχημη εξέλιξη. Δεν ξέρω τι να αποφασίσω, πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένη.

V5vWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεσαι αδάκριτη, όντως υπήρχαν λόγοι, στην τρίτη αποβολή ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε ειδικό στις καθ εξιν αποβολές ο οποίος μου έδωσε ένα πρωτόκολο αιματολογικών κα ανοχολογικών εξετάσεων να κάνω. Από εκεί βρέθηκε θρομβοφιλία. Δυστυχώς δε με ώθησε να κάνω και υστεροσαλπιγγογραφία γιατί δεν είχα πρόβλημα σύλληψης, με αποτέλεσμα να αποβάλω ξανά γιατί τελικά είχα διάφραγμα στη μήτρα, πράγμα που φάνηκε με λαπαροσκόπηση/ υστεροσκόπηση(τα έκανα και τα 2 για να γίνει πλέον πλήρης έλεγχος ώστε να μη μας ξεφύγει ξανά κάτι. Μετά την αφαίρεση του διαφράγματος, έμεινα έγκυος και όλα πήγαν καλά ευτυχώς. Βέβαια από την αρχή έβαζα αντιπηκτικές ενέσεις και γενικώς πρόσεχα πολύ, λόγω κυρίως του φόβου μου μην πάει κάτι στραβά πάλι. Η συμβουλή μου είναι να κάνεις όλες τις εξέτάσεις που χρειάζονται και εσύ και ο άντρας σου και θα έρθει το μωράκι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε γίνεσαι αδάκριτη, όντως υπήρχαν λόγοι, στην τρίτη αποβολή ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε ειδικό στις καθ εξιν αποβολές ο οποίος μου έδωσε ένα πρωτόκολο αιματολογικών κα ανοχολογικών εξετάσεων να κάνω. Από εκεί βρέθηκε θρομβοφιλία. Δυστυχώς δε με ώθησε να κάνω και υστεροσαλπιγγογραφία γιατί δεν είχα πρόβλημα σύλληψης, με αποτέλεσμα να αποβάλω ξανά γιατί τελικά είχα διάφραγμα στη μήτρα, πράγμα που φάνηκε με λαπαροσκόπηση/ υστεροσκόπηση(τα έκανα και τα 2 για να γίνει πλέον πλήρης έλεγχος ώστε να μη μας ξεφύγει ξανά κάτι. Μετά την αφαίρεση του διαφράγματος, έμεινα έγκυος και όλα πήγαν καλά ευτυχώς. Βέβαια από την αρχή έβαζα αντιπηκτικές ενέσεις και γενικώς πρόσεχα πολύ, λόγω κυρίως του φόβου μου μην πάει κάτι στραβά πάλι. Η συμβουλή μου είναι να κάνεις όλες τις εξέτάσεις που χρειάζονται και εσύ και ο άντρας σου και θα έρθει το μωράκι.

Καλημέρα,

Τι ακριβώς βρήκατε για την θρομβοφιλία; Και εγώ μάλλον κατάληξα να κάνω υστεροσκόπηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά με προβλημάτησες με αυτά που μου λές μήπως και πρέπει να κάνω και λαπαροσκόπηση(αν και κανένας γιατρός δεν μου την ανάφερε ως τώρα).

V5vWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά βδομάδα έχανες τα εμβρυάκια; Σου εύχομαι από καρδιάς σύντομα μια νέα τελειόμηνη εγκυμοσύνη :)

Δεν γίνεσαι αδιάκριτή Άννα μου, μου την άφησαν στο τέλος αφού δεν έχω πρόβλημα στη σύλληψη, αντιθέτως την πρώτη φορά σύλλαβα στην πρώτη προσπάθεια και την δεύτερη στην 3 προσπάθεια. Μας μένει να δούμε αν έχει οποιοδήποτε ανατομικό πρόβλημα η μήτρα. Αλλά είμαι σε δίλλημα υστεροσαλπιγγογραφία ή υστεροσκόπηση. Ο ένας γιατρός μου λέει το ένα και ο άλλος το άλλο. Διαβάζω και διάφορα στο ίντερνετ και έχω καραμπερδευτεί. Ενώ στην αρχή σκεφτόμουν για την υστεροσαλπιγγογραφία τώρα σαν να θέλω περισσότερο την υστεροσκόπηση, απότι διάβασα είναι καλύτερη σε θέματα ανατομικά της μήτρας και τουλάχιστον θα την κάνω και αν έχει πρόβλημα θα διορθωθεί τη ίδια ώρα. Απ την άλλη φοβάμαι αφού στην θρομβοφιλία έχω ετεροζυγωματική μετάλλαξη στον παράγοντα MTHFR C677T και A1298C με φυσιολογικά επίπεδα ομοκυστεϊνης, και απότι μου παν οι γιατροί επειδή είχα κάνει εγχείριση το χέρι μου μετά την πρώτη απόβολή πριν ανακαλύψω ότι έχω αυτήν την μετάλλαξη, ότι είμαι πολύ τυχερή που δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα και ότι σε οποιαδήποτε επέμβαση πρέπει να το αναφέρνω, έτσι αγχώθηκα μην τυχόν και έχουμε καμιά άσχημη εξέλιξη. Δεν ξέρω τι να αποφασίσω, πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένη.

 

5η με 6η συνηθως παραπανω δν προχωρουσε!!!μια παρομοια περιπτωση ειμαι και εγω πριν μεινω εγκυος στο πρωτο μου παιδι εκανα χειρουργειο στο αριστερο χερι και η αιματολογος που με παρακολουθει τωρα μου οτι ημουν πολυ τυχερη που δν δημιουργηθηκε προβλημα!!!οσο για την εξεταση εχω να σου πω το εξης:εγω εκανα πρωτα την υστεροσαλπιγγογραφια και μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι αν βρεθει καποιο ανατομικο προβλημα στη μητρα τοτε θα προχωρουσαμε σε υστεροσκοπηση!!!βεβαια καθε γιατρος διαφερει δν λενε ολοι τα ιδια!!!

αν θελεις παντως τη γνωμη μου , μην διαβαζεις πολυ αυτα που γραφονται στα διαφορα site γιατι επηρεαζομαστε αρνητικα και ολα τα συμπτωματα που γραφονται τα παρουσιαζουμε και εμεις!!σου το λεω εκ πειρας γιατι δυστυχως τη πατησα και μου εκανε κακο στη ψυχολογια μου!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

5η με 6η συνηθως παραπανω δν προχωρουσε!!!μια παρομοια περιπτωση ειμαι και εγω πριν μεινω εγκυος στο πρωτο μου παιδι εκανα χειρουργειο στο αριστερο χερι και η αιματολογος που με παρακολουθει τωρα μου οτι ημουν πολυ τυχερη που δν δημιουργηθηκε προβλημα!!!οσο για την εξεταση εχω να σου πω το εξης:εγω εκανα πρωτα την υστεροσαλπιγγογραφια και μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι αν βρεθει καποιο ανατομικο προβλημα στη μητρα τοτε θα προχωρουσαμε σε υστεροσκοπηση!!!βεβαια καθε γιατρος διαφερει δν λενε ολοι τα ιδια!!!

αν θελεις παντως τη γνωμη μου , μην διαβαζεις πολυ αυτα που γραφονται στα διαφορα site γιατι επηρεαζομαστε αρνητικα και ολα τα συμπτωματα που γραφονται τα παρουσιαζουμε και εμεις!!σου το λεω εκ πειρας γιατι δυστυχως τη πατησα και μου εκανε κακο στη ψυχολογια μου!!!

Καλημέρα,

διαβάζω διάφορα και φοβάμαι κυρίως αυτό με το ανατομικό πρόβλημα, αν το αφήσω πίσω και τελικά μέινω έγκυος και το χάσω σε πιο μεγάλη βδομάδα και και και .... Πολύ άγχος και αγωνία, με καταλαμβαίνεις... Εύχομαι σε ΟΛΕΣ μας σύντομα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη...... Φιλιά κορίτσια ;)

V5vWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με τη σειρά μου θέλω να δώσω κουράγιο και δύναμη σε ολα τα κορίτσια που προσπαθούν κι έχουν συναντήσει τις γνωστές δυσκολίες. Εγω είχα στα 35 μου (Νοέμβριος του 2010) μια βιοχημικη εγκυμοσυνη και στη συνεχεια μια αποβολή (8η εβδομάδα), αλλα δόξα τω θεω και με τη βοήθεια του γιατρου μου (κυρίως ψυχολογική) σήμερα κρατάω στην αγκαλιά μου το δυο μηνων αγοράκι μου!

Ο,τι και να συμβαίνει στην καθεμιά, βρείτε τη δύναμη να συνεχίσετε την προσπάθεια, εμπιστευτειτε τον γιατρο σας (αφού πρώτα πάρετε γι αυτον καλές συστάσεις) και καλη τύχη σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγώ θα ήθελα να πω σε όλες να μην απελπίζεστε κορίτσια ο θεος είναι μεγάλος και όλα γίνονται για κάποιο λόγο.να μην το βάζετε κάτω να σκέφτεστε θετικά και κυρίως να έχετε αισιοδοξία. και εγώ ταλαιπωρήθηκα και όλα καλά. να είστε ψύχραιμες και δίπλα στο γιατρό σας να τον εμπιστεύεστε και να ακολουθείτε πιστά ότι σας λέει. εμένα ευτυχώς μου σύστησαν καλό γιατρό και ήταν συνεχώς δίπλα μου σε όλη την εγκυμοσύνη με συμβουλές και καθοδήγηση και την ώρα του τοκετού δεν έφυγε λεπτό από κοντά μου. ετσί και εσείς θετικά και σίγουρα θα γίνετε όλες μανούλες σύντομα.φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια κι εγώ μια από τα ίδια, διαβάζω εδώ μέσα και δεν το πιστεύω πόσες ομοιοπαθούσες υπάρχουν. Ηδη έχω δύο παλίνδρομες στην 5-6η εβδομάδα και περνάω την τρίτη... Πληρώ πια τα...κριτήρια και παίρνω την ταμπέλα "καθέξιν αποβολές"...Τι ωραία

Παρασκευή παώ για απόξεση. Θα στείλω καρυότυπο στο κύημα και θα στείλουμε και καρυότυπο ζεύγους. Εχω ήδη κάνει θρομβοφιλικό που ήταν φυσιολογικός.

 

Πολύ απογοήτευση ρε παιδί μου κι εγώ που δεν είμαι και ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος του κόσμου δεν τρέφω και πολλές ελπίδες πια. Θα κάνουμε με τον άντρα μου ότι εξετάσεις μας ζητηθούν (μας στέλνουν στο Δρακάκη, στο Αλεξάνδρα) και αρκετά αργότερα θα ξαναπροσπαθήσουμε. Μοναδικό παρήγορο ότι μένω έγκυος πανεύκολα. Δεν είμαι και μικρή πια (34) ούτε και μεγάλη πολύ βέβαια, αλλά τα περιθώρια στενεύουν, γιατί και πόσες αποξέσεις πια να αντέξεις, έχουν κι αυτές τις επιπλοκές τους.

 

Εχω ευτυχώς και αμέριστη συμπαράσταση των δικών μου, του άντρα μου, των πεθερικών, όλοι έιναι πολύ ήρεμοι και καλοί μαζί μου και όλοι μου λένε μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι!! Μα είναι δυνατόν!!! Να μην αγχώνομαι;; Πώς γίνεται ρε παιδιά;; Μακάρι να σηκωθώ ένα πρωί και να έχω πλήρως αναισθητοποιηθεί και να μη με νοιάζει τίποτα, ξέρεις, σαν να μην έγινε τίποτα, πάμε για άλλα!! Μακάρι!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια κι εγώ μια από τα ίδια, διαβάζω εδώ μέσα και δεν το πιστεύω πόσες ομοιοπαθούσες υπάρχουν. Ηδη έχω δύο παλίνδρομες στην 5-6η εβδομάδα και περνάω την τρίτη... Πληρώ πια τα...κριτήρια και παίρνω την ταμπέλα "καθέξιν αποβολές"...Τι ωραία

Παρασκευή παώ για απόξεση. Θα στείλω καρυότυπο στο κύημα και θα στείλουμε και καρυότυπο ζεύγους. Εχω ήδη κάνει θρομβοφιλικό που ήταν φυσιολογικός.

 

Πολύ απογοήτευση ρε παιδί μου κι εγώ που δεν είμαι και ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος του κόσμου δεν τρέφω και πολλές ελπίδες πια. Θα κάνουμε με τον άντρα μου ότι εξετάσεις μας ζητηθούν (μας στέλνουν στο Δρακάκη, στο Αλεξάνδρα) και αρκετά αργότερα θα ξαναπροσπαθήσουμε. Μοναδικό παρήγορο ότι μένω έγκυος πανεύκολα. Δεν είμαι και μικρή πια (34) ούτε και μεγάλη πολύ βέβαια, αλλά τα περιθώρια στενεύουν, γιατί και πόσες αποξέσεις πια να αντέξεις, έχουν κι αυτές τις επιπλοκές τους.

 

Εχω ευτυχώς και αμέριστη συμπαράσταση των δικών μου, του άντρα μου, των πεθερικών, όλοι έιναι πολύ ήρεμοι και καλοί μαζί μου και όλοι μου λένε μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι!! Μα είναι δυνατόν!!! Να μην αγχώνομαι;; Πώς γίνεται ρε παιδιά;; Μακάρι να σηκωθώ ένα πρωί και να έχω πλήρως αναισθητοποιηθεί και να μη με νοιάζει τίποτα, ξέρεις, σαν να μην έγινε τίποτα, πάμε για άλλα!! Μακάρι!!

κι εγώ στον ίδιο γιατρό είχα πάει. μόνο τα καλύτερα έχω να πω!!

Link to comment
Share on other sites

sofakixxx λυπάμαι πολυ γι' αυτά που σου έχουν συμβει... κ κυρίως γι' αυτο που περνάς τώρα...

Πέρα από τον γιατρό που επέλεξες (εγώ δεν έχω ακούσει καλά λόγια πάντως) θα σου πρότεινα όταν ξαναμείνεις έγκυος με το καλό, να πας σε αιματολόγο να σου κάνει θρομβοελαστόγραμμα. Αυτό δείχνει την πήξη του αίματός σου εκείνη την στιγμή που θα πας, ούσα έγκυος. Διότι μπορεί σε φυσιολογική κατάσταση να μην είσαι θρομβοφιλική, αλλά ως έγκυος να γίνεσαι, έστω κ λίγο.

Τέλος πάντων, μπορεί να τα έγραψα λίγο απλοϊκά, θα σε συμβούλευα πάντως να σε παρακολουθήσει ΚΑΙ αιματολόγος όταν θα ξαναμείνεις έγκυος.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχχ, αν είναι δυνατό ρε παιδιά, για το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου, να κάνεις παιδί, να πρέπει να πας σε καμιά 50αριά γιατρούς, να κάνεις ένα κάρο εξετάσεις, που τελειωμό δεν έχουν από ότι έχω καταλάβει....Αει στο καλό, άρρωστες είμαστε;

 

ΑΣε που με όσο πιο πολλούε γιατρούς μπλέκεις τόσο περισσότερο μπερδεύεται το πράγμα γιατί ο καθένας λέει τα δικά του. Συν το ότι και στις εξετάσεις γίνονται και λαθη, μην το ξεχνάμε αυτό.

Για αυτό σας λέω, δε βλέπω φως..

Τέλος πάντων, παίρνω την απαισιοδοξία μου και φεύγω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τι ακριβώς βρήκατε για την θρομβοφιλία; Και εγώ μάλλον κατάληξα να κάνω υστεροσκόπηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά με προβλημάτησες με αυτά που μου λές μήπως και πρέπει να κάνω και λαπαροσκόπηση(αν και κανένας γιατρός δεν μου την ανάφερε ως τώρα).

 

Για τη θρομβοφιλία είμαι ετεροζυγωτική σε 2-3 παράγοντες (Leiden, ομοκυστεϊνη και ένα από τα ΜΤFR ή κατι τέτοιο δεν θυμαμαι να σου πω ακριβώς.Όσο για τη λαπαροσκόπηση μη σε μπερδεύω, εγώ την έκανα γιατί ο γιατρός που μου έκανε υστεροσαλπιγγογραφία σε ιδιωτική κλινική στην επαρχία που μένω μου εβγαλε χάλια αποτελέσματα (δίκερο μήτρα, φραγμένες σάλπιγγες κ.α και με τρέλανε. Προφανώς ήταν άσχετος ο άνθρωπος!)οπότε έκανα διαγνωστικά και λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση στην Αθήνα για να είμαστε σίγουροι που βαδίζουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

υπομονη κοριτσια.και εγω 2 παλλινδρομες.και τα καταφερα τελικα.παρολο που οι εξετασεις θρομβοφιλιας ηταν πεντακαθαρες εκανα αντιπηκτικες.μπορε να με βοηθησαν μπορει και οχι αλλα δε με νοιαζει.ολα θα γινουν

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kορίτσια εγώ είχα μια παλινδρομη, μια εξωμητρια, μια καλή εγκυμοσύνη και άλλες δυο παλίνδρομες μετά. Εκανα καρυότυπο την τελευταία φορά, βγήκε φυσιολογικός. Mε εχει πάρει απο κάτω, θελω να ξαναπροσπαθήσω να μείνω εγκυος αλλα μετά απο δυο παλινδρομες σε διαστημα μερικων μηνων (@6-7 και 9 εβδομάδες) δεν ξέρω αν θα τα καταφερω ψυχολογικά να είμαι καλά. Θελω να κάνω εξετάσεις, αλλά δεν ξερω απο που να αρχίσω. Σε ποιο τηλ. κλεινουμε ραντεβου για το τμήμα καθ'εξιν αποβολών στο Αλεξάνδρα;

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια εγώ είχα μια παλινδρομη, μια εξωμητρια, μια καλή εγκυμοσύνη και άλλες δυο παλίνδρομες μετά. Εκανα καρυότυπο την τελευταία φορά, βγήκε φυσιολογικός. Mε εχει πάρει απο κάτω, θελω να ξαναπροσπαθήσω να μείνω εγκυος αλλα μετά απο δυο παλινδρομες σε διαστημα μερικων μηνων (@6-7 και 9 εβδομάδες) δεν ξέρω αν θα τα καταφερω ψυχολογικά να είμαι καλά. Θελω να κάνω εξετάσεις, αλλά δεν ξερω απο που να αρχίσω. Σε ποιο τηλ. κλεινουμε ραντεβου για το τμήμα καθ'εξιν αποβολών στο Αλεξάνδρα;

 

Να σου ζησει το μωρακι σου..

Απ τη στιγμη που εχεις γεννησει ενα γερο μωρο ολα τ αλλα θα ρθουν..Μη σε παιρνει απο κατω..θα ρθει και το αδερφακι.

Να σκεφτεσαι ποσο τυχερη εισαι που εχεις ηδη ενα παιδακι..αλλες κοπελες παλευουν για ενα μωρακι κι ομως δε το βαζουν κατω..

θετικη σκεψη..υπομονη και επιμονη!!!

Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΝΟΕΙ...Αυτο να θυμασαι..μας πρροστατευει ετσι ωστε να φερουμε στον κοσμο γερα μωρα

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κοριτσια!

Δεν φαντάζομαι να με ξεχάσατε κιόλας, ε;

Λοιπόν, είχα και 2η αποβολή όπως θα γνωρίζετε οι περισσότερες και με τον γιατρό μου αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε το πρωτόκολλο εξετάσεων για καθ' έξιν αποβολές χωρίς να περιμένουμε πρώτα να τριτώσει το κακό.

 

Το θέμα είναι το εξής και ζητώ τα φώτα σας!

Μου έγραψε κάποιες εξετάσεις, αλλά όπως τα λέει στο χαρτί δεν καταλαβαίνω τί συμμετοχή θα πληρώσω εγώ τελικά.

 

- Αυτά που θα πληρώσω εγώ τα λέει στο "Συμ. ασφ." ή στο "Σύνολο";

- "Συμ. ασφ." σημαίνει "συμμετοχή ασφαλισμένου" ή "συμβολή ταμείου" ή τί;

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα πληρώσεις αυτά που λέει Συμβ ασφ.Το άλλο είναι το σύνολο που κοστίζουν κανονικά χωρίς το ταμείο.η προτελευταία στήλη σε αφορά εσένα.καλή επιτυχία με τις εξετάσεις κι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ζαχίρ!

Ευτυχώς, γιατί είχε αρχίσει το πορτοφόλι μου να τρέμει!

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν θέλω να βγουν όλες καλές... γιατί... αν βγουν, τότε και πάλι δεν θα έχω απαντήσεις στα "γιατί" μου... Θα βρίσκομαι και πάλι στο μηδέν. Ούτε και ξέρω τί να περιμένω από αυτές.

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω!κι εγώ στην ίδια φάση είμαι μετά από 2 παλίνδρομες!αύριο θα μάθω τα νέα όλων των εξετάσεων που έκανα.βέβαια εγώ έμαθα το λόγο της 2ης: χρωμοσωμική ανωμαλία ωστόσο ήθελα να αποκλείσω κι άλλους παράγοντες!καλή δύναμη και σύντομα με ένα γερό μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Η χρωμοσωμική ανωμαλία νομίζω πως κατά κάποιον τρόπο είναι "καλό", αφού σημαίνει απλά τυχαίο γεγονός.

Να μας πεις τα νέα σου αύριο από τις εξετάσεις!

Καληνύχτα!

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πρώτο μου μήνυμα εδώ. Είμαι παρολίγον πατέρας. Είχαμε με την γυναίκα μου 2 αποβολές νωρίς, χωρίς να κάνουμε αποξύσεις (καλά το λέω; ). Πριν μερικές μέρες είχαμε καθυστέρηση και μάλλον πρέπει να ήταν και έγγυος, αλλά δεν θέλαμε να κάνουμε Β' χοριακή, για να μην αγχωθούμε και το χάσουμε λόγω άγχους. Απλά προσέχαμε (όχι μηχανάκι, ξαπλωτή, κτλ.). Αλλά τώρα της ήρθε κανονικά περίοδος, οπότε ή δεν ήταν ποτέ, ή το χάσαμε.

 

Μιας και αναφέρθηκε το θέμα το οικονομικό, ποιά/-ες εξετάσεις πρέπει να κάνουμε πρώτες, πόσο περίπου στοιχίζουν, και πού μπορούμε να τις κάνουμε φτηνότερα; Είμαστε και οι δύο στο ΙΚΑ.

 

Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα. Ελπίζω στη βοήθειά μας, γιατί μας έχει πάρει λίγο από κάτω...

Link to comment
Share on other sites

βασικα μαλλον πρεπει να πατε πρωτα σε γυναικολογο αυτος θα σας πει σε ποιο γιατρο πρεπει να πατε...και τι εξετασεις θα κανετε.

αν σας ζητησει εξετασεις θρομβοφιλιας το κοστος ειναι αρκετο και το ικα δν καλυπτει σχεδον τπτ...

προγεν.ελεγχο εχετε κανει?αν επιτρεπεται σε ποια εβδομαδα γινοταν η αποβολξ?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...