Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά μένω Θεσσαλονίκη.Απλά επειδή έχω περάσει πολλά τον τελευταίο χρόνο(χάπια,ενέσεις,σπερματέγχυση,λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση,διακοπή περιόδου,απόξεση) έλεγα μήπως γλιτώσω τον χρόνο και τα χρήματα για άλλες εξετάσεις.Πάντως αν δεν σε θέλει δεν ξέρω που τελειώνει η ταλαιπωρία.Είχα πολύποδες ,ενδομητρίωση , κύστη,ινομύωμα έχω στίγμα τώρα αν έχω και θρομβοφιλία δεν ξέρω τι άλλο με περιμένει.Συγνώμη που σας ζάλισα με τα δικά μου:(

κοπέλα μου σου εύχομαι τα καλύτερα!! να τελειώσει η ταλαιπωρία σου κι από δω και πέρα να σε ταλαιπωρεί μόνο ένα μωράκι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

sofi@p σου εξήγησα τους λόγους που μπορεί να χαθεί το μωρό, αν ο αιματολόγος δεν είναι σωστός! Αμα είναι αιματολογικό το πρόβλημα, λύνεται. Άμα είναι πολύπλευρο, πάλι λύνεται!! Το θέμα είναι να έχεις σωστή ομάδα γιατρών να σε πλαισιώνουν, εγώ πχ είχα αστέρι γυναικολόγο & αιματολόγο & ενδοκρινολόγο & ειδικό υπερήχων (ο οποίος επέβαλλε την πρόωρη γέννηση της κορούλας). Οι προληπτικές δόσεις ηπαρίνης δεν προκαλούν αιμορραγίες (σχετικά με την οστεοπόρωση, πρέπει να το ψάξω, πρώτη φορά το διάβασα. Και να φανταστείς ότι έχω "θέμα" με αυτό).

boo αν ο άντρας σου έχει στίγμα, τότε να σε ανησυχήσει, αλλιώς σκασιλάρα σου! Ακόμα κ αίμα μπορείς να δώσεις με προϋποθέσεις (εγώ μπορώ που έχω στίγμα & υψηλό αιματοκρίτη). Όλα τα άλλα λύνονται!! Ινομύωμα είχα και έχω, αυτά που έγραψες κατάλαβα ότι πλέον δεν τα έχεις, άαααααμα έχεις θρομβοφιλία θα κάνεις τις ενεσούλες σου κ πίστεψέ με: όσο κ άμα φρικάρεις στην σκέψη, θα τις κάνεις κ θα το χαίρεσαι που κάνεις καλό στο μωρό σου!!

Έλα τώρα ψηλά το ηθικό!! Σε περιμένει ένα μωρό, πήγαινε βρες το!! Εδώ είμαστε να σε υποστηρίζουμε!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπαινω και εγω απο χτες στην παρεα σας!

με λιγες μερες καθυστερηση κανω χοριακη και ειναι 118, 7 μερες μετα ειναι 0.κανω τεστ ουρων μηπως υπαρχει καποιο λαθος και φυσικα δεν υπαρχει κανενα λαθος και αυτο αρνητικο.Εχω ενα παιδακι και στο γυναικολογο δεν προλαβα να παω και δεν ακουσα καρδουλα και δεν το εχω παρει και τοσοοοοοο βαρια αν και χτες φυσικα εκλαιγα ολη μερα.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καθολου αιμα και χοριακη 0,1.Που εχει παει?αν το ειχα αποβαλει σωστο να εχω 0 χοριακη, αν ειναι ακομα μεσα μου κατι δεν θα ειχα εστω ενα 10 ή 5?δευτερα φυσικα θα παω στο γιατρο απλα ελεγα αν καποια εχει ακουσει κατι σχετικα?σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη...

Αυτό που έπαθες είναι βιοχημική εγκυμοσύνη. Δλδ στην ουσία το ωάριό σου γονιμοποιήθηκε, γι' αυτό κ η θετική χοριακή, αλλά αμέσως μετά αποβλήθηκε με την μορφή περιόδου.Δεν πρόλαβε να δημιουργηθεί ούτε καν σάκος, αυτός δημιουργείται στις 1500-2000 περίπου μονάδες, οπότε δεν έχεις κάτι μέσα σου, έφυγε όλο το γονιμοποιημένο ωάριο.

Γι' αυτό και λέγεται βιοχημική εγκυμοσύνη, διότι δεν πρόλαβε να προχωρήσει, έγκυος υπήρξες μόνο βιοχημικά, ανέβηκε μόνο η χοριακή σου, δεν πρόλαβε να γίνει κάτι άλλο. Άμα δεν είχες προλάβει να κάνεις την εξέταση, ούτε που θα είχες καταλάβει ότι υπήρξες έγκυος.

Προσπαθώ να το γράψω όσο πιο απλά γίνεται για να το καταλάβεις. Θα πας στον γιατρό σου κ θα σου τα εξηγήσει όλα.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

clelia μου σε ευχαριστω πολυ για την τοσο συντομη απαντηση σου και εχεις απολυτα δικαιο σε οσα λες αυτο θα σκεφτομουνα και εγω αλλα αιμα δεν εχω σταλα.ποτε δεν ειχα.αν δεν εκανα την 2 χοριακη θα περιμενα να ακουσω καρδια ή να δω σακο.πως αποβληθηκε χωρις να το δω?γι αυτο απορω που ειναι?σκεφτομαι μηπως εχει κολησει σε καμια σαλπιγγα αλλα ητανε τοσο μικρο και προωρο...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη μου δεν κατάλαβα, συγνώμη, νόμιζα ότι είχες αδιαθετήσει...

Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Πιστεύω θα αδιαθετήσεις σε μερικές ώρες. Ούτως ή άλλως θα πας την Δευτέρα στον γιατρό σου κ θα τα δείτε όλα.

Μην σκέφτεσαι τέτοια, ότι έχει κολλήσει σε σάλπιγγα κλπ.

Και μη μου στενοχωριέσαι... Κοίτα το παιδάκι σου να σου δώσει κουράγιο κ όλα θα γίνουν... Και αδελφάκι θα του κάνεις κ όλα θα γίνουν όπως τα θες εσύ...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι απο μενα!αυτη την φορα γραφω απλα για να ενημερωσω κυριως την Clelia που μου απαντησε, αλλα και για οσους μπορει να βρεθουνε στην θεση μου!Λοιπον ο γιατρος μου ειπε οτι κατα την γνωμη του δεν ημουνα ποτε εγκυος και οτι μαλλον η πρωτη χοριακη ητανε λαθος!Μου ειπε οτι ειναι αδυνατον απο 118 με 7 μερες η χοριακη να παει 0 χωρις καθολου αιμα, το οποιο δεν ηρθε ουτε και 6 μερες μετα την μηδενικη χοριακη.Απλα εχω μεγαλη καθυστερηση μου εδωσε και χαπια για να μου ερθει η περιοδο (εχω πολυκυστηκες και αστατο κυκλο).Μυτρα, και ωοθηκες ειναι πεντακαθαρα!Σαλπιγκογραφια με 0 χοριακη (να σημειωσω οτι εκανα και σε αλλο εργαστηριο χοριακη 0 επισης) δεν υπαρχει λογος να κανω!Τελος καλο ολα καλα,σχετικα,αν εξαιρεσεις οτι θελω ενα παιδακι ακομα!Δεν εχω ακουσει ποτε θετικη λαθος χοριακη!!!εχει ακουσει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό, όλα καλά Ιοκάστη! Οπότε, κανένας λόγος να στενοχωριέσαι! Δεν απέβαλες!! Μπράβο κοριτσάκι μου!!!!

Ούτε κ εγώ είχα ακούσει για λανθασμένη θετική β-χοριακή, αλλά αφού το είπε ο γιατρός σου, έτσι θα είναι. Άλλωστε έχουμε ακούσει τόσα κ τόσα για λάθος σε μικροβιολογικά εργαστήρια...

Σου εύχομαι να έχεις σύντομα μια καλπάζουσα β-χοριακή, κ αυτή να μην είναι από εργαστηριακό λάθος!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλησπερα και παλι απο μενα!αυτη την φορα γραφω απλα για να ενημερωσω κυριως την Clelia που μου απαντησε, αλλα και για οσους μπορει να βρεθουνε στην θεση μου!Λοιπον ο γιατρος μου ειπε οτι κατα την γνωμη του δεν ημουνα ποτε εγκυος και οτι μαλλον η πρωτη χοριακη ητανε λαθος!Μου ειπε οτι ειναι αδυνατον απο 118 με 7 μερες η χοριακη να παει 0 χωρις καθολου αιμα, το οποιο δεν ηρθε ουτε και 6 μερες μετα την μηδενικη χοριακη.Απλα εχω μεγαλη καθυστερηση μου εδωσε και χαπια για να μου ερθει η περιοδο (εχω πολυκυστηκες και αστατο κυκλο).Μυτρα, και ωοθηκες ειναι πεντακαθαρα!Σαλπιγκογραφια με 0 χοριακη (να σημειωσω οτι εκανα και σε αλλο εργαστηριο χοριακη 0 επισης) δεν υπαρχει λογος να κανω!Τελος καλο ολα καλα,σχετικα,αν εξαιρεσεις οτι θελω ενα παιδακι ακομα!Δεν εχω ακουσει ποτε θετικη λαθος χοριακη!!!εχει ακουσει κανεις???

παντως για τις πολυκυστηκες κ τον αστατο μην αγχωνεσαι.το ιδιο κ γω κ εχω 3.στο πρωτο εκανα 7 μηνες να το πιασω βεβαια αλλα δεν ειχα αγχος.ο γιατρος σου σου εκανε κ υπερηχο η μονο απο τη χοριακη στο ειπε?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ(ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ...-ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ:( ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΖΕΙ....ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ.ΜΟΥ ΕΧΟΘΝ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ..ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ?ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ?ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ?ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ,ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ Η ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ(ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ...-ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ:( ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΖΕΙ....ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ.ΜΟΥ ΕΧΟΘΝ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ..ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ?ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ?ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ?ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ,ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ Η ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ?

κοπέλα μου, καλημέρα! λυπάμαι πολύ. έχω περάσει από παλλίνδρομες και καταλαβαίνω. θα στείλει ο γιατρός το προϊόν της απόξεσης για ιστολογική? θα κάνει καρυότυπο εμβρύου? μόνο αν γίνουν αυτά και φανεί θετικό αποτέλεσμα μπορούμε να μιλάμε για τυχαίο γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου, καλημέρα! λυπάμαι πολύ. έχω περάσει από παλλίνδρομες και καταλαβαίνω. θα στείλει ο γιατρός το προϊόν της απόξεσης για ιστολογική? θα κάνει καρυότυπο εμβρύου? μόνο αν γίνουν αυτά και φανεί θετικό αποτέλεσμα μπορούμε να μιλάμε για τυχαίο γεγονός.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝΕ ΕΙΠΑΜΕ ΟΧΙ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΚ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΧΑΖΟΜΑΡΑ .ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ΄?ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝΕ ΕΙΠΑΜΕ ΟΧΙ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΚ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΧΑΖΟΜΑΡΑ .ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ΄?ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

τί να σου πω τώρα? να κάνεις καρυότυπο ζεύγους? και να βρεθεί εκεί κάποιο πρόβλημα, δεν μπορείς να πεις ότι σίγουρα το είχε και το έμβρυο.

από την άλλη, αν θεωρήσουμε ότι δεν ήταν τυχαίο γεγονός θα πρέπει να κάνεις πολλές εξετάσεις για να δεις άλλες παραμέτρους (σάκχαρο, θυρεοειδή, ανοσολογικά, ιστό 1ης περιόδου για μικρόβια κλπ,κλπ).

αν θεωρήσεις πάλι ότι ήταν τυχαίο γεγονός, παίζεις με τις πιθανότητες σε επόμενη εγκυμοσύνη.

 

εξετάσεις για θρομβοφιλία γιατί έκανες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τί να σου πω τώρα? να κάνεις καρυότυπο ζεύγους? και να βρεθεί εκεί κάποιο πρόβλημα, δεν μπορείς να πεις ότι σίγουρα το είχε και το έμβρυο.

από την άλλη, αν θεωρήσουμε ότι δεν ήταν τυχαίο γεγονός θα πρέπει να κάνεις πολλές εξετάσεις για να δεις άλλες παραμέτρους (σάκχαρο, θυρεοειδή, ανοσολογικά, ιστό 1ης περιόδου για μικρόβια κλπ,κλπ).

αν θεωρήσεις πάλι ότι ήταν τυχαίο γεγονός, παίζεις με τις πιθανότητες σε επόμενη εγκυμοσύνη.

 

εξετάσεις για θρομβοφιλία γιατί έκανες?

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ@@@ΟΣΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΠΟΘΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΗ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ@@@ΟΣΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΠΟΘΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΗ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ.

τί να σου πω κοπέλα μου? είναι 50% η πιθανότητα να ήταν τυχαίο γεγονός και 50% να οφείλεται κάπου. χρειάζεται όμως να το ψάξει ο γιατρός σου, να έχει γνώσεις κι εσύ να έχεις υπομονή και χρήματα για τις εξετάσεις. ζήτησέ του τουλάχιστον να κάνετε τις απαραίτητες αιματολογικές για αντισώματα και τις μικροβιολογικές του ιστού της 1ης περιόδου. ελπίζω όλα να σου πάνε καλά από δω και πέρα.

δυστυχώς οι γιατροί λένε τυχαίο γεγονός και το ψάχνουν μετά τη 2η ή και 3η φορά...

Link to comment
Share on other sites

τί να σου πω κοπέλα μου? είναι 50% η πιθανότητα να ήταν τυχαίο γεγονός και 50% να οφείλεται κάπου. χρειάζεται όμως να το ψάξει ο γιατρός σου, να έχει γνώσεις κι εσύ να έχεις υπομονή και χρήματα για τις εξετάσεις. ζήτησέ του τουλάχιστον να κάνετε τις απαραίτητες αιματολογικές για αντισώματα και τις μικροβιολογικές του ιστού της 1ης περιόδου. ελπίζω όλα να σου πάνε καλά από δω και πέρα.

δυστυχώς οι γιατροί λένε τυχαίο γεγονός και το ψάχνουν μετά τη 2η ή και 3η φορά...

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ???ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ (ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ 11Η)ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΩΡΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΔΑΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΚΙΔΑ ΣΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΛΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΗΤΑΝ ΑΠΑΝΩΤΑ ΟΙ ΥΠΕΡΗΧΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ...ΟΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ?ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΧΙ ..ΕΤΥΧΕ...Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΝΟΕΙ...ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ?ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Stela λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη...

Κοίτα, παλινδρόμηση μπορεί να γίνει και στα 3 τρίμηνα, απλά στο β' και γ' τρίμηνο την ονομάζουν ενδομήτριο θάνατο :(.

Όσο για την εξέταση της β χοριακής, από κάποιο σημείο κ πέρα δεν δείχνει τπτ. Δλδ σε κύηση πέραν των 8-9 εβδ συνέχεια θα αυξάνεται, αλλά όχι με τους ίδιους ρυθμούς όπως στις 4-5 εβδ. Δεν θα καταλάβαινε τπτ ο γιατρός σου.

Αφού θες να ψαχτείς περισσότερο - πράγμα στο οποίο συμφωνώ, δεν χρειάζεται να γίνουν 2 οι αποβολές για να αρχίσουμε τα ψαξίματα - αντί να κάνεις του κόσμου τις εξετάσεις, που κ πάλι καλυμμένη ΔΕΝ θα είσαι, να κάνεις το εξής:

την επόμενη φορά που με το καλό μείνεις έγκυος, μόλις δεις το ++ επικοινώνησε με αιματολόγο (άμα δεν συνεργάζεται με κάποιον ο γυναικολόγος σου, ευχαριστως να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου αιματολόγου). Εκεί θα σε εξετάσει κατά πόσο ούσα έγκυος, γίνεσαι θρομβοφιλική. Θα σε κατευθύνει αναλόγως τα αποτελέσματα του θρομβοελαστογράμματος.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, αν ψαξετε τα post moy θα δειτε μια πολυ πονεμενη ιστορια. Ποτε δεν βρηκαμε τι εφταιγε. Καναμε ως τελευταια λυση αντιπατρικα εμβολια. Δεν ξερω αν ετυχε ή πετυχε. Εχω ενα μωρακι μετα απο δυσκολη εγκυμοσυνη - εμεινα στο κρεβατι προληπτικα, εκανα ηπαρινες, ειχα διαβητη απο την αρχη χωρις να ειμαι προηγουμενως διαβητική. ολα αυτα τα ειχα κανει και πριν, δεν ειχανε πιασει, τωρα απεκτησα ενα υγιεστατο μωρακι. Αυτο που ητανε σημαντικό ητανε οτι καθε φορά μετα απο μια τεραστια στεναχώρια ξαναπροσπαθούσα. Βεβαια δεν σας κρυβω οτι ειχα διαλυθει ψυχολογικά αλλα η μονη λύση ειναι να προσπαθεις ξανα και ξανα αφου εξαντλήσεις τις εξετασεις που πρεπει να γινουν. Σας υπενθυμιζω οτι ειχαμε και οι δυο κανει απειρες εξετασεις αποδεκτες και μη απο την επιστημονικη κοινοτητα και δεν εβρισκαν τιποτα. Μην χανετε την υπομονη σας, οτι και να γινει τουλαχιστον εσεις θα εχετε προσπαθησει. Οσο για τα αντιπατρικα μετα τα εμβολια η εγκυμοσυνη μου πετυχε αλλα δεν ειμαστε σιγουρη οτι αυτη ητανε η λυση. Εγω σαν τελευταια διεξοδο τα επελεξα.

Ευχομαι σε ολες συντομα μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αν ψαξετε τα post moy θα δειτε μια πολυ πονεμενη ιστορια. Ποτε δεν βρηκαμε τι εφταιγε. Καναμε ως τελευταια λυση αντιπατρικα εμβολια. Δεν ξερω αν ετυχε ή πετυχε. Εχω ενα μωρακι μετα απο δυσκολη εγκυμοσυνη - εμεινα στο κρεβατι προληπτικα, εκανα ηπαρινες, ειχα διαβητη απο την αρχη χωρις να ειμαι προηγουμενως διαβητική. ολα αυτα τα ειχα κανει και πριν, δεν ειχανε πιασει, τωρα απεκτησα ενα υγιεστατο μωρακι. Αυτο που ητανε σημαντικό ητανε οτι καθε φορά μετα απο μια τεραστια στεναχώρια ξαναπροσπαθούσα. Βεβαια δεν σας κρυβω οτι ειχα διαλυθει ψυχολογικά αλλα η μονη λύση ειναι να προσπαθεις ξανα και ξανα αφου εξαντλήσεις τις εξετασεις που πρεπει να γινουν. Σας υπενθυμιζω οτι ειχαμε και οι δυο κανει απειρες εξετασεις αποδεκτες και μη απο την επιστημονικη κοινοτητα και δεν εβρισκαν τιποτα. Μην χανετε την υπομονη σας, οτι και να γινει τουλαχιστον εσεις θα εχετε προσπαθησει. Οσο για τα αντιπατρικα μετα τα εμβολια η εγκυμοσυνη μου πετυχε αλλα δεν ειμαστε σιγουρη οτι αυτη ητανε η λυση. Εγω σαν τελευταια διεξοδο τα επελεξα.

Ευχομαι σε ολες συντομα μανούλες.

παρομοίως. το αποτέλεσμα μας δικαίωσε.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ???

 

Θα σου πω και τη δική μου εμπειρία και μετά αποφασίζεις..

η πρώτη μου εγκυμοσύνη παλινδρόμησε περίπου στις 10 εβδομάδες, είχαμε ακούσει καρδιά αλλά ήταν μόνο για 1 φορά...

όλοι μου έλεγαν ότι είναι τυχαίο γεγονός, είναι η πρώτη εγκυμοσύνη, να μην αγχώνομαι, η φύση έκανε τη δουλειά της και τα γνωστά...

εγώ έκανα ότι συμφωνώ με όλα αυτά, αλλα΄μέσα μου κατι με έτρωγε...έτσι πήγα μόνη μου, πλήρωσα από την τσέπη μου και έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας!! ενώ όλα βγήκαν φυσιολογικά, ένας παράγοντας βγήκε προβληματικός, άρα στην επόμενη εγκυμοσύνη άρχισα αντιπηκτικές ενέσεις και όλα μέχρι στιγμής βαίνουν καλώς!

συμφωνώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών βιώνουν την παλινδρόμηση λόγω τυχαίου γεγονότος, αλλά αν εσύ δεν ανήκεις σε αυτό το ποσοστό και ανήκεις στη μειοψηφία των γυναικών που χάνουμε τα μωράκια μας λόγω κάποιου άλλου προβλήματος?? θα ρισκάρεις την επόμενη εγκυμοσύνη, σκέφτοντας κάθε μέρα: τώρα ζει το μωράκι μου ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου ο θρομβοφιλικός παράγοντας είναι ύπουλος και θέλει ψάξιμο κόστος και χρόνο.αξίζει όμως να το τσεκάρουν όλες οι κοπέλες που έχουν παλίνδρομες κυήσεις πάνω από 2. γιατί μία παλίνδρομη κύηση δεν σημαίνει και κάτι ότι υπάρχει παθολογικό.αν συνεχιστεί όμως τότε θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...