Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα αν και λιγο χαζη μπορει να ειναι η ερωτηση μου επειδη ειχα μεινει εγκυος αλλα στη 17 εβδομαδα αναγκαστικα να κανω διακοπη λογω καποιου προβληματος περασαν 8 μηνες περιπου και τωρα προσπαθω και παλι αυτο που ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση καποια σαλπιγγα να ειναι [βουλωμενη ή καπως ετσι :?] και να μη φαινεται στον υπερηχο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

γειαs σαs ειμαι καινουρια στην παρεα!!!τον οκτωβριο εκανα αφαιρεση αριστερηs σαλπιγγαs λογω εξωμητριου, ειχα πολυ ασχημη ψυχολογια ολον αυτο το καιρο αλλα τωρα ειμαι καλυτερα, χαιρομαι που σαs βρηκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ήρθες yiotoulini...

Λυπάμαι πολύ γι'αυτό που πέρασες...:-(

Είναι κρίμα να περνάμε τέτοιες καταστάσεις στην προσπάθειά μας να γίνουμε γονείς.

Χαίρομαι που τώρα τουλάχιστον είσαι καλύτερα. Όλες μαζί θα πάμε παρακάτω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα αν και λιγο χαζη μπορει να ειναι η ερωτηση μου επειδη ειχα μεινει εγκυος αλλα στη 17 εβδομαδα αναγκαστικα να κανω διακοπη λογω καποιου προβληματος περασαν 8 μηνες περιπου και τωρα προσπαθω και παλι αυτο που ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση καποια σαλπιγγα να ειναι [βουλωμενη ή καπως ετσι :?] και να μη φαινεται στον υπερηχο;

Δυστηχώς οι σάλπιγγες δεν φαίνονται στον υπέρηχο.Μπορείς να δεις την διαβατότητα τους αν κάνεις σαλπιγγογραφία αλλά αφού ξεκίνησες τώρα τις προσπάθειες δεν υπάρχει λόγος.

 

γειαs σαs ειμαι καινουρια στην παρεα!!!τον οκτωβριο εκανα αφαιρεση αριστερηs σαλπιγγαs λογω εξωμητριου, ειχα πολυ ασχημη ψυχολογια ολον αυτο το καιρο αλλα τωρα ειμαι καλυτερα, χαιρομαι που σαs βρηκα.

Καλώς ήρθες.Να ξέρεις πως το παρεντς λειτουργεί σαν ψυχανάλυση:PΤα λες ξεθυμαίνεις και μαθαίνεις.;)

Για τις κοπέλες που μπήκαν στην διαδικασία των εξετάσεων για θρομβοφιλία να ρωτήσω κάτι.Σε πολλές περιπτώσεις οι γιατροί δίνουν προληπτικά ηπαρίνη ακόμα και αν δεν έχεις θρομβοφιλία οπότε γιατί δεν μας δίνουν από την αρχή και χρειάζεται να κάνουμε εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς οι σάλπιγγες δεν φαίνονται στον υπέρηχο.Μπορείς να δεις την διαβατότητα τους αν κάνεις σαλπιγγογραφία αλλά αφού ξεκίνησες τώρα τις προσπάθειες δεν υπάρχει λόγος.

 

 

Καλώς ήρθες.Να ξέρεις πως το παρεντς λειτουργεί σαν ψυχανάλυση:PΤα λες ξεθυμαίνεις και μαθαίνεις.;)

Για τις κοπέλες που μπήκαν στην διαδικασία των εξετάσεων για θρομβοφιλία να ρωτήσω κάτι.Σε πολλές περιπτώσεις οι γιατροί δίνουν προληπτικά ηπαρίνη ακόμα και αν δεν έχεις θρομβοφιλία οπότε γιατί δεν μας δίνουν από την αρχή και χρειάζεται να κάνουμε εξετάσεις;

γιατί υπάρχουν παρενέργειες από τις ενέσεις, ακόμη και μακροπρόθεσμες, όπως οστεοπόρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα.Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Βέβαια δεν θα με πείραζε να κάνω ένα υγιές παιδί και ας έχω οστεοπόρωση αλλά τελοσπάντων...

Τα φάρμακα για πρόκληση ωορρηξίας και διακοπή περιόδου νομίζω πως είναι πολύ χειρότερα καθώς κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο:confused:Γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Για τις κοπέλες που μπήκαν στην διαδικασία των εξετάσεων για θρομβοφιλία να ρωτήσω κάτι.Σε πολλές περιπτώσεις οι γιατροί δίνουν προληπτικά ηπαρίνη ακόμα και αν δεν έχεις θρομβοφιλία οπότε γιατί δεν μας δίνουν από την αρχή και χρειάζεται να κάνουμε εξετάσεις;

Διότι άμα όντως υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας, αναλόγως σου χορηγούν την αντίστοιχη δόση της ηπαρίνης, η οποία δεν είναι η ίδια για όλους τους τύπους και τα είδη της θρομβοφιλίας.

Σε περίπτωση που δεν έχει βρεθεί θρομβοφιλία σε περίπτωση καθ' έξιν αποβολών, τότε ο αιματολόγος σου χορηγεί ηπαρίνη αναλόγως το βάρος σου (αν δεν απατώμαι).

Δλδ αν υπάρχει η τάδε θρομβοφιλία αλλά ο γιατρός χορηγήσει την τυπική δόση ηπαρίνης και όχι αυτή που μπορεί να αντιμετωπίσει την συγκεκριμένη περίπτωση θρομβοφιλίας, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο --> ανεπιτυχής εγκυμοσύνη. Οπότε, τζάμπα ο κόπος (και οι ελπίδες...και... και... ξέρεις...).

Από την άλλη, όταν δεν έχει βρεθεί κάποιο πρόβλημα τότε οι γιατροί πηγαίνουν "στα τυφλά". Σε αυτές τις περιπτώσεις η ηπαρίνη αποδεικνύεται σωτήρια, τώρα τυχαίο είναι, κανείς δεν ξέρει.

Το καλό με την ηπαρίνη είναι ότι και να μην την έχεις ανάγκη, κακό δεν κάνει στην εγκυμοσύνη, ίσα-ίσα την προφυλάσσει. Ένα καλό που κάνει είναι που καθαρίζει τον πλακούντα από τα υπολείματα. Μου είχε πει και άλλα 2 ο αιματολόγος μου, αλλά δεν τα θυμάμαι.

 

Κοριτσάκια μου, σας εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα!! Και οι κακές αναμνήσεις να ανήκουν στο παρελθόν σας και μόνο!!

Τις καλύτερες ευχές μου έχετε για ένα ροζ μωράκι (και δύο και τρία και όσα θέλετε!!)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί υπάρχουν παρενέργειες από τις ενέσεις, ακόμη και μακροπρόθεσμες, όπως οστεοπόρωση.

Αυτό δεν το ήξερα ομολογουμένως, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει.

Απλά νομίζω (χωρίς να είμαι γιατρός), πως το σύντομο χρονικό διάστημα που παίρνει μια έγκυος τις ηπαρίνες δεν δημιουργεί προβλήματα οστεοπόρωσης.

Άμα βρω ευκαιρία θα ρωτήσω τον αιματολόγο μου (αν κ δεν πρόκειται να τον δω μέχρι την επόμενη εγκυμοσύνη μου, η οποία δεν προβλέπεται - ή τουλάχιστον δεν αφορά το άμεσο μέλλον)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα ομολογουμένως, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει.

Απλά νομίζω (χωρίς να είμαι γιατρός), πως το σύντομο χρονικό διάστημα που παίρνει μια έγκυος τις ηπαρίνες δεν δημιουργεί προβλήματα οστεοπόρωσης.

Άμα βρω ευκαιρία θα ρωτήσω τον αιματολόγο μου (αν κ δεν πρόκειται να τον δω μέχρι την επόμενη εγκυμοσύνη μου, η οποία δεν προβλέπεται - ή τουλάχιστον δεν αφορά το άμεσο μέλλον)

ούτε εγώ το ήξερα, αιματολόγος μου το είπε κι εμένα. υπάρχουν βέβαια και βραχυπρόθεσμα προβλήματα, όπως αιμορραγία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα.Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Βέβαια δεν θα με πείραζε να κάνω ένα υγιές παιδί και ας έχω οστεοπόρωση αλλά τελοσπάντων...

Τα φάρμακα για πρόκληση ωορρηξίας και διακοπή περιόδου νομίζω πως είναι πολύ χειρότερα καθώς κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο:confused:Γνώμη μου

αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά οι ηπαρίνες μπορεί να προκαλέσουν και αιμορραγίες που είναι επίσης επικίνδυνες για τη ζωή του μωρού και της μητέρας, αν δε δοθούν στη σωστή δόση.

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ το ήξερα, αιματολόγος μου το είπε κι εμένα. υπάρχουν βέβαια και βραχυπρόθεσμα προβλήματα, όπως αιμορραγία.

 

αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά οι ηπαρίνες μπορεί να προκαλέσουν και αιμορραγίες που είναι επίσης επικίνδυνες για τη ζωή του μωρού και της μητέρας, αν δε δοθούν στη σωστή δόση.

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει!!!!

Αιμορραγίες ενδεχομένως να προκαλούν τα salospir - και όχι σε όλες τις γυναίκες, αναλόγως τον οργανισμό - όχι οι ηπαρίνες επ' ουδενί!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου το είπε αυτό ο αιματολόγος σου!!

 

Για του λόγου το αληθές, όποια κοπέλα παρακολουθείται από αιματολόγο να τον ρωτήσει για να της λυθούν οι απορίες από τον ίδιο της τον γιατρό, και όχι από εμάς που δεν είμαστε οι ειδικοί!!!

 

Ακόμα κ το πρωτόκολλο που ακολουθείται στους τοκετούς, δλδ να έχει παρέλθει 24ωρο από την τελευταία ηπαρίνη μέχρι τον τοκετό, γίνεται για καθαρά τυπικούς λόγους!!! Δεν προκαλείται τόσο μεγάλη αιμορραγία!!!

 

Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε τα "κορίτσια ηπαρίνης" όχι μόνο να κινδυνεύουν από αιμορραγίες κατά την διάρκεια της κύησης, αλλά σε περίπτωση αποκόλλησης να τους σταματούν την ηπαρίνη! Αυτό δεν συμβαίνει, δεν σταματούν την ηπαρίνη στις αποκολλήσεις!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή διάβασα καλύτερα τι έγραφες sofi@p, αναφερόσουν σε μεγάλες ποσότητες ηπαρίνης.

Οι γιατροί άμα δεν βρουν κάτι, προληπτικά δίνουν ηπαρίνη αλλά σε ήπια μορφή, αναλογικά με το βάρος όπως έγραψα. Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να σου χορηγήσει μεγάλη δόση. Πρόκειται για επικίνδυνο "γιατρό" άμα το κάνει αυτό! Όντως σε αυτή την περίπτωση ρισκάρει η υγεία και της εγκύου και του παιδιού της!!

Οι μεγάλες δόσεις (0,50+, αναφέρομαι στις innohep) δίνονται σε γυναίκες με αποδεδειγμένη θρομβοφιλία που για να επιζήσει το έμβρυο όντως χρειάζεται αυτή η ποσότητα για να μην υπάρχουν θρόμβοι!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω με προδιαθεση για θρομβοφιλια ξεκινησα με κλεξαν των 0,4 στον 7 μηνα πηρα των 0,6 κ οταν γεννησα εκανα 1 μηνα των 0,2 δεν ειχα αιμοραγια τωρα για την οστεοπορωση πρωτη φορα το ακουω κανενας γιατρος δεν μου ειπε κατι

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή διάβασα καλύτερα τι έγραφες sofi@p, αναφερόσουν σε μεγάλες ποσότητες ηπαρίνης.

Οι γιατροί άμα δεν βρουν κάτι, προληπτικά δίνουν ηπαρίνη αλλά σε ήπια μορφή, αναλογικά με το βάρος όπως έγραψα. Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να σου χορηγήσει μεγάλη δόση. Πρόκειται για επικίνδυνο "γιατρό" άμα το κάνει αυτό! Όντως σε αυτή την περίπτωση ρισκάρει η υγεία και της εγκύου και του παιδιού της!!

Οι μεγάλες δόσεις (0,50+, αναφέρομαι στις innohep) δίνονται σε γυναίκες με αποδεδειγμένη θρομβοφιλία που για να επιζήσει το έμβρυο όντως χρειάζεται αυτή η ποσότητα για να μην υπάρχουν θρόμβοι!!!

εγώ έκανα innohep 0.45 και μετά τον 6ο μήνα clexane 0.6. αιματολόγος μου το είπε κι εμένα αλλά δεν με πολυένοιαζε τότε. το μόνο που ήθελα ήταν άλλο ένα γερό μωράκι. επίσης είχα κι εγώ πιθανή θρομβοφιλία αλλά και 2 παλλίνδρομες μετά το 1ο μου παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι κοπέλα μου, δεν σου επιτίθεμαι! Απλά πραγματικά αυτά που έγραψες, μπορεί να μπερδέψουν κάποια που δεν το έχει ψάξει τόσο. Ως ειδική στα φάρμακα, ξέρεις κάτι παραπάνω, οπότε γνωρίζεις πως η προληπτική δόση ηπαρίνης δεν προκαλεί αυτά τα προβλήματα: ούτε οστεοπόρωσης, ούτε αιμορραγίας...

Το ότι έχεις "πιθανή" θρομβοφιλία, αυτό δεν το καταλαβαίνω! Είτε έχεις, είτε δεν έχεις! Δεν σε έστειλε για εξετάσεις ο αιματολόγος σου 6 μήνες μετά τον τοκετό?

Για να καταλάβεις, εγώ είχα 2 παλίνδρομες και κανένα παιδί. Έκανα εξετάσεις που μου έγραψε ο γυναικολόγος μου πριν μείνω 3η φορά έγκυος στην Ελισάβετ, δεν βρέθηκε τπτ. Όταν έμεινα έγκυος, με έστειλε στον αιματολόγο μου. Αυτός δεν ικανοποιήθηκε από τις εξετάσεις, ήθελε παραπάνω αλλά ήμουν ήδη έγκυος. Οπότε μου έκανε θρομβοελαστόγραμμα. Βρέθηκε ήπιας μορφής θρομβοφιλία ενώ έπαιρνα salospir (είχα σταγονίτσες αίμα, γι' αυτό μου τα έκοψε) κ μου χορήγησε ηπαρίνες. Μετά με παρακολουθούσε στην διάρκεια της κύησης κ μου αυξομείωνε τις δόσεις της ηπαρίνης. Στο β' τρίμηνο μου είπε να σταματήσω τις ενέσεις, αλλά τον παρακάλεσα να τις συνεχίσω, όπως κ έκανα, αλλά στην χαμηλότερη δόση. Γέννησα, έκανα 20 μέρες πάλι ηπαρίνες μετά τον τοκετό κ 6 μήνες μετά μου έγραψε εξειδικευμένες εξετάσεις.

Δεν βρέθηκε τίποτα. Ο αιματολόγος μου ανακοίνωσε πως δεν έχω θέμα θρομβοφιλίας, ίιιιιιιιισως όταν είμαι έγκυος εμφανίζω κάποιο μικρό θεματάκι, κ μου είπε πως σε επόμενη εγκυμοσύνη μου να τον δω μόλις δω + στο τεστ κ αφού η β-χοριακή έχει αυξηθεί μετά από επαναληπτική 2 ημερών.

 

Περιττό να σου πω πως άπαξ κ δω +++, θα κάνω ένεση innohep την πιο χαμηλή (0,35) κ ας είναι αχρείαστη. Αφού κακό δεν κάνει. Κ εξαιτίας της (έτσι λέω εγώ) έχω την Ελισάβετ μου!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι κοπέλα μου, δεν σου επιτίθεμαι! Απλά πραγματικά αυτά που έγραψες, μπορεί να μπερδέψουν κάποια που δεν το έχει ψάξει τόσο. Ως ειδική στα φάρμακα, ξέρεις κάτι παραπάνω, οπότε γνωρίζεις πως η προληπτική δόση ηπαρίνης δεν προκαλεί αυτά τα προβλήματα: ούτε οστεοπόρωσης, ούτε αιμορραγίας...

Το ότι έχεις "πιθανή" θρομβοφιλία, αυτό δεν το καταλαβαίνω! Είτε έχεις, είτε δεν έχεις! Δεν σε έστειλε για εξετάσεις ο αιματολόγος σου 6 μήνες μετά τον τοκετό?

Για να καταλάβεις, εγώ είχα 2 παλίνδρομες και κανένα παιδί. Έκανα εξετάσεις που μου έγραψε ο γυναικολόγος μου πριν μείνω 3η φορά έγκυος στην Ελισάβετ, δεν βρέθηκε τπτ. Όταν έμεινα έγκυος, με έστειλε στον αιματολόγο μου. Αυτός δεν ικανοποιήθηκε από τις εξετάσεις, ήθελε παραπάνω αλλά ήμουν ήδη έγκυος. Οπότε μου έκανε θρομβοελαστόγραμμα. Βρέθηκε ήπιας μορφής θρομβοφιλία ενώ έπαιρνα salospir (είχα σταγονίτσες αίμα, γι' αυτό μου τα έκοψε) κ μου χορήγησε ηπαρίνες. Μετά με παρακολουθούσε στην διάρκεια της κύησης κ μου αυξομείωνε τις δόσεις της ηπαρίνης. Στο β' τρίμηνο μου είπε να σταματήσω τις ενέσεις, αλλά τον παρακάλεσα να τις συνεχίσω, όπως κ έκανα, αλλά στην χαμηλότερη δόση. Γέννησα, έκανα 20 μέρες πάλι ηπαρίνες μετά τον τοκετό κ 6 μήνες μετά μου έγραψε εξειδικευμένες εξετάσεις.

Δεν βρέθηκε τίποτα. Ο αιματολόγος μου ανακοίνωσε πως δεν έχω θέμα θρομβοφιλίας, ίιιιιιιιισως όταν είμαι έγκυος εμφανίζω κάποιο μικρό θεματάκι, κ μου είπε πως σε επόμενη εγκυμοσύνη μου να τον δω μόλις δω + στο τεστ κ αφού η β-χοριακή έχει αυξηθεί μετά από επαναληπτική 2 ημερών.

 

Περιττό να σου πω πως άπαξ κ δω +++, θα κάνω ένεση innohep την πιο χαμηλή (0,35) κ ας είναι αχρείαστη. Αφού κακό δεν κάνει. Κ εξαιτίας της (έτσι λέω εγώ) έχω την Ελισάβετ μου!

έκανα όλες τις εξετάσεις σε τρία διαφορετικά μάλιστα νοσοκομεία, Αλεξάνδρας, Λητώ και Λαικό και μάλιστα πριν ξαναμείνω έγκυος. άκρη δε βγήκε ξεκάθαρη. το πρόβλημα της θρομβοφιλίας δεν είναι τόσο απλό. γενετικά είχα ένα ετερόζυγο γονίδιο αλλά από μόνο του δε δικαιολογούσε τόσο μεγάλο πρόβλημα. τη θεραπεία την έκανα κυρίως προληπτικά και λόγω ιστορικού. πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ το θέμα. τελικά βέβαια αλλού ήταν το πρόβλημά μου. δε θέλω να μπερδέψω καμμιά κοπέλα. αν έχουν εμπιστοσύνη στο γιατρό τους να κάνουν ό,τι τους συμβουλεύει. εγώ άλλαξα γιατρό και βρήκα κάποιον που με βοήθησε να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. εννοείται πως όταν υπάρχει πρόβλημα πρέπει να παίρνουμε ηπαρίνες απλά απάντησα στην κοπέλα που ρωτούσε γιατί να μην παίρνουμε ηπαρίνες προληπτικά για να προλάβουμε καταστάσεις από τις οποίες τελικά μπορεί να μην πάσχουμε (θρομβοφιλία). αν και φαρμακοποιός είμαι κατά της πολυφαρμακίας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.Το συμπέρασμά μου είναι πως δεν γλιτώνω τις εξετάσεις αλλά και αρνητικές να είναι θα θέσω το θέμα των ενέσεων στον γιατρό για να μην ζήσω τα ίδια.Τουλάχιστον να βρούμε τον εχθρό για να μπορέσουμε να τον αντιμετωπίσουμε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.Το συμπέρασμά μου είναι πως δεν γλιτώνω τις εξετάσεις αλλά και αρνητικές να είναι θα θέσω το θέμα των ενέσεων στον γιατρό για να μην ζήσω τα ίδια.Τουλάχιστον να βρούμε τον εχθρό για να μπορέσουμε να τον αντιμετωπίσουμε

αν και δεν γνωρίζω την περίπτωσή σου, σου λέω να ψαχτείς πολύ και με ειδικούς, αν δε θες να βιώσεις πάλι μια παλλίνδρομη. υπάρχουν πολλοί λόγοι για να χάσεις ένα μωρό, γυναικολογικοί, ανοσολογικοί, ορμονολογικοί, αιματολογικοί, λοιμώξεις, σάκχαρο, θυρεοειδής κλπ. ένας απλός γυναικολόγος δεν έχει τις γνώσεις για να τα αντιμετωπίσει όλα αυτά. εγώ την πάτησα με τον 1ο μου γαιτρό που είναι και Δ/ντής γυναικολογικής κλινικής νοσοκομείου. μετά πήρα την κατάσταση στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

boo_ άμα θες αιματολόγο, ευχαρίστως να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις γυναικολόγο, αλλά αιματολόγος πρέπει να σε δει κοπέλα μου... Καλός ο γυναικολόγος, δεν λέω, αλλά αρμόδιος για ενέσεις ηπαρίνης κ θρομβοελαστόγραμμα είναι ο αιματολόγος! Θα τις κάνεις τις εξετάσεις σου και θα το κάνεις το παιδάκι που θες, θα το δεις!!

sofi@p από αυτά που ξέρω, ακόμα κ ετεροζυγώτης να είσαι σε κάποιο γονίδιο, αρκεί για να σου καταστρέψει τα όνειρα... Τέσπα, βρήκες την άκρη σου, μακάρι όλες σου οι δυσάρεστες αναμνήσεις να ανήκουν στο παρελθόν κ άλλο κακό να μην σε βρει!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

boo_ άμα θες αιματολόγο, ευχαρίστως να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις γυναικολόγο, αλλά αιματολόγος πρέπει να σε δει κοπέλα μου... Καλός ο γυναικολόγος, δεν λέω, αλλά αρμόδιος για ενέσεις ηπαρίνης κ θρομβοελαστόγραμμα είναι ο αιματολόγος! Θα τις κάνεις τις εξετάσεις σου και θα το κάνεις το παιδάκι που θες, θα το δεις!!

sofi@p από αυτά που ξέρω, ακόμα κ ετεροζυγώτης να είσαι σε κάποιο γονίδιο, αρκεί για να σου καταστρέψει τα όνειρα... Τέσπα, βρήκες την άκρη σου, μακάρι όλες σου οι δυσάρεστες αναμνήσεις να ανήκουν στο παρελθόν κ άλλο κακό να μην σε βρει!!!

δεν είναι όπως τα λες. είναι πολλά τα γονίδια και δεν έχουν την ίδια βαρύτητα. φαντάσου ότι στη 2η παλλίνδρομη έκανα από την αρχή ενέσεις αλλά το έμβρυο πάλι το έχασα. οπότε το πρόβλημάμου δεν ήταν μόνο η θρομβοφιλία. κι εγώ αυτό πίστευα μέχρι τότε και ήμουν αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά αφού είχα βρει την αιτία του προβλήματός μου. τέλος πάντων. υπάρχουν ειδικοί στις καθ'έξιν αποβολές που κοιτάνε όλες τις παραμέτρους. αν το πρόβλημα είναι μόνο θρομβοφιλία, τότε σίγουρα θες μόνο αιματολόγο. αλλά μπορείς να είσαι σίγουρη??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά μένω Θεσσαλονίκη.Απλά επειδή έχω περάσει πολλά τον τελευταίο χρόνο(χάπια,ενέσεις,σπερματέγχυση,λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση,διακοπή περιόδου,απόξεση) έλεγα μήπως γλιτώσω τον χρόνο και τα χρήματα για άλλες εξετάσεις.Πάντως αν δεν σε θέλει δεν ξέρω που τελειώνει η ταλαιπωρία.Είχα πολύποδες ,ενδομητρίωση , κύστη,ινομύωμα έχω στίγμα τώρα αν έχω και θρομβοφιλία δεν ξέρω τι άλλο με περιμένει.Συγνώμη που σας ζάλισα με τα δικά μου:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...