Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παχυσαρκία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Μπορείτε να ανοίξετε ένα θέμα που να μην έχει την παχυσαρκία στον τίτλο. Το θέμα εδώ είναι για παχύσαρκες που επιδιώκουν κύηση ή είναι ήδη έγγυες. (που θα φοβούνται να γράψουν επειδή εσείς θεωρείτε ότι αν δεν είσαι 60 κιλά δεν πρέπει να κάνεις παιδί). Φιλικά πάντα, Δήμητρα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε ναι! Τα προβλήματα που δημιουργούν τα παραπανίσια κιλά όλοι τα ξέρουμε.

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο ότι μια γυναίκα παχύσαρκη θα δυσκολευτεί να συλλάβει ή ότι θα έχει προβλήματα στην εγκυμοσύνη, ούτε ότι μια γυναίκα με φυσιολογικό βάρος είναι σίγουρο ότι θα έχει ομαλή εγκυμοσύνη.

 

Και πάντα θα υπάρχουν γυναίκες με πολλά κιλά που ξεκινούν μια εγκυμοσύνη.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να δεχτούμε ότι είναι και καλό ή τουλάχιστον τόσο καλό όσο και το να έχεις φυσιολογικό βάρος. Μην φτάσουμε δηλαδή να θεωρούμε την παχυσαρκία κάτι που δεν μπορεί να επιβαρύνει τον οργανισμό.

 

Μπορείτε να ανοίξετε ένα θέμα που να μην έχει την παχυσαρκία στον τίτλο. Το θέμα εδώ είναι για παχύσαρκες που επιδιώκουν κύηση ή είναι ήδη έγγυες. (που θα φοβούνται να γράψουν επειδή εσείς θεωρείτε ότι αν δεν είσαι 60 κιλά δεν πρέπει να κάνεις παιδί). Φιλικά πάντα, Δήμητρα.

 

Πού ακριβώς είπα ότι αν δεν είσαι 60 κιλά δεν πρέπει να κάνεις παιδί? Τη μύγα έχεις?

Όχι όμως να καταλήξουμε και στο ότι η παχυσαρκία δεν είναι πρόβλημα ή ότι δεν μπορεί να είναι επιβαρυντικός παράγοντας.

 

Και εσύ λες ότι δεν έχει σημασία το παρελθόν όταν μένεις έγκυος, αλλά το τί κάνεις με το που θα συλλάβεις.

 

Δηλαδή κάποιοι επιβαρυντικοί παράγοντες ή προβλήματα υγείας που προϋπάρχουν δεν μπορεί να παίξουν ρόλο?

 

Ξαναλέω όχι πάντα, αλλά μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη ολες εχουμε δικαωμα στην μητρητοτητα ειτε 40 κιλα ειτε 100 , δεν εχει σημασια! αυτα τα αποφασιζει η φυση !!

 

Οπως επισης ουτε και εγω ανεφερα κατι τετοιο !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα δεν είναι στο έμβρυο.

Αν προσέχεις στην εγκυμοσύνη σου δεν έχει πρόβλημα.

Το πρόβλημα το έχει η γυναίκα γιατί τα επιπλέον κιλά είναι επιπλέον βάρος.

Ακόμα κι αν δεν πάρει γρ. το βάρος του εμβρύου και της μήτρα κτλ επιβαρύνουν κιάλλο μέση, λεκάνη, γόνατα, καρδιά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αμεσω προβλημα στο εμβρυο οχι, αλλα υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισει και το παιδι προβλημα με την παχυσαρκια, ειτε αμεσα ειτε εμμεσα!

Απλά για καταστάσεις όπως προεκλαμψία και σάκχαρο είναι μεγαλύτερα τα ποσοστά αν η γυναίκα είναι παχύσαρκη.

ΟΜΩΣ δεν είναι κανόνας αυτό απλά η παχύσαρκη έγκυος πρέπει να προσέχει πιο πολύ και να κάνει πιο τακτικά εξετάσεις.

Αν το κάνει δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ξεκινησα την ατυχη εγκυμοσυνη μου 96 κιλα:oops::oops:ο γιατρος εννοειτε οτι δεν με προσβαλλε αλλα μου την ειπε κομψα.εννοειτε οτι συλλαμβανει μια καπελα με παραπανισια κιλα,εννοειτε οτι γενναει κ εννοειτε οτι στις περισσοτερες γεννες πανε ολα καλα.αλλα οπως κ να εχει η εγκυμοσυνη αυτη θελει προσοχη.εγω μεχρι τον 8(που εχασα το παιδι)ειχα παρει μονο 8 κιλα.ποιος εγω που νομιζα οτι θα ετρωγα πολυ.οπως κ να εχει καλυτερα η εγκυμοσυνη να μας βρει με οσο το δυνατον λιγοτερα κιλα αλλα αν δεν ημαστε ας προσεχουμε;););)

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που ξεκίνησαν την εγκυμοσύνη με πολλά παραπανίσια κιλά και δεν παινεύομαι γι' αυτό.

Γνωρίζω καλά τι προβλήματα δημιουργεί η παχυσαρκία.Ωστόσο παρομοίως δεν θεωρώ ότι μια γυναίκα για να κάνει παιδί πρέπει να είναι μοντέλο και οι υπόλοιπες, οι παχουλές δεν έχουν δικαίωμα στην μητρότητα.

Εμεινα έγκυος από τον πρωτο μήνα προσπαθειών, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και πήρα μόνο 7 κιλά.

Εχω πάρει απόφαση ότι ποτε δεν θα αποκτήσω διαστάσεις μοντέλου και καλό θα ήταν να το αποδεχτώ και να προσπαθήσω απλώς να χάσω κάποια κιλά για να νιώθω καλά και για να μην αντιμετωπίσω προβλήματα υγείας.

Κι επειδή από κάποιες διακρίνω κάποιο σαρκασμό να πω ότι επικίνδυνη είναι μια εγκυμοσύνη και για μια κοκκαλιάρα, που τρέμει να φάει μπουκιά για να μην χαλάσει το σωμα της.Ξέρω αρκετές τέτοιες που στο τέλος τους επεσαν τα μαλλιά και γέννησαν παιδιά με προβλήματα.

Δεν εννοώ βέβαια ότι είμαι υπέρ των ανεξέλεγκτων καταστασεων πάχους

Απλά σιχάθηκα αυτόν τον ρατσισμό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια παχύσαρκη γυναίκα αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα με τη μέση της, τα κόκκαλα, τα πόδια της, τη καρδιά της... πόσο μάλλον να μείνει και έγκυος και να επιβαρυνθεί με παραπάνω κιλά σε σύντομο χρονικό διάστημα!

Δεν έχει πρόβλημα γονιμότητας, πρόβλημα στην γενικότερη υγεία της έχει!

 

Link to comment
Share on other sites

εμ κι γω σου λέω ότι από τους γιατρούς που είχα εγώ κανείς δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο

Τώρα στους άλλους γιατρούς του κόσμου απλά δε θα πήγαινα. Οταν θες παιδί και είσαι μια ζωή υπέρβαρη δε γίνεται να σου πεί ο άλλος χάσε 50 κιλά και έλα.

Τσάμπα άγχος δημιουργείται στον κόσμο.

Κι εμένα θα μου άρεσε να με πετύχει το μωρό στα 70 κιλά, με τη γυμναστική μου και χωρίς τσιγάρο αλλά δεν έγινε. Αντιθέτως όλο αυτό το άγχος με όσα διάβαζα εδώ με οδήγησε να βάλω κιλά!

Και ξανατονίζω, δεν είναι τόσο τρομερό.

Το θέμα είναι τί κάνει κανείς στη διάρκεια της κύησης, το παρελθόν δε νοιάζει και τόσο τον γιατρό, εμένα κανείς δε με ρώτησε να στο πω απλά.

Αντίθετα είναι μείζονος σημασίας το τί κάνεις από την 1η κιόλα μέρα της σύλληψης.

 

 

Θα συμφωνήσω

Επίσης να πω ότι ο δικός μου γιατρός ποτέ δεν με πρόσβαλε για τα κιλά μου, ποτέ δεν με ζύγισε!Απλά και ευγενικά μου έκανε κάποιες συστάσεις που τις ακολούθησα κι υπήρξε λαμπρό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια παχύσαρκη γυναίκα αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα με τη μέση της, τα κόκκαλα, τα πόδια της, τη καρδιά της... πόσο μάλλον να μείνει και έγκυος και να επιβαρυνθεί με παραπάνω κιλά σε σύντομο χρονικό διάστημα!

Δεν έχει πρόβλημα γονιμότητας, πρόβλημα στην γενικότερη υγεία της έχει!

Μιννι το ίδιο πράγμα λέμε και δεν το λέω με καμιά δόση ρατσισμού.

Το λέω σαν "παθούσα". Ειδικά με τα δίδυμα υπέφερα. Δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ από την καρέκλα. Τώρα που με έχει τρελάνει η μέση μου τα σκέφτομαι όλα αυτά και τα γράφω. Για ενημέρωση στην κοπέλα που ρώτησε και μόνο.

Και για την ιστορία γέννησα 3 παιδιά υγιέστατα, δεν έκανα σάκχαρο ούτε πίεση ούτε τίποτα αλλά κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια.

Βέβαια με έσωσαν και οι εμμετοί αφού στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 7 κιλά και στα δίδυμα 11.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω

Επίσης να πω ότι ο δικός μου γιατρός ποτέ δεν με πρόσβαλε για τα κιλά μου, ποτέ δεν με ζύγισε!Απλά και ευγενικά μου έκανε κάποιες συστάσεις που τις ακολούθησα κι υπήρξε λαμπρό αποτέλεσμα.

Κι ο δικός μου το ίδιο αλλά όταν στον 7ο πήρα λίγο παραπάνω μου συνέστησε να πάω σε διαιτολόγο για μένα την ίδια. Πήγα και μπορώ να πω ότι με ωφέλησε πολύ γιατί λόγω εμμετών δεν έπαιρνα και κανένα συμπήρωμα (σίδηρο κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Μιννι το ίδιο πράγμα λέμε και δεν το λέω με καμιά δόση ρατσισμού.

Το λέω σαν "παθούσα". Ειδικά με τα δίδυμα υπέφερα. Δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ από την καρέκλα. Τώρα που με έχει τρελάνει η μέση μου τα σκέφτομαι όλα αυτά και τα γράφω. Για ενημέρωση στην κοπέλα που ρώτησε και μόνο.

Και για την ιστορία γέννησα 3 παιδιά υγιέστατα, δεν έκανα σάκχαρο ούτε πίεση ούτε τίποτα αλλά κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια.

Βέβαια με έσωσαν και οι εμμετοί αφού στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 7 κιλά και στα δίδυμα 11.

 

Μια χαρά τα πήγες εσύ...

Μια παχύσαρκη δε πρέπει να πάρει παραπάνω απο 7 κιλά ούτως ή αλλως...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά τα πήγες εσύ...

Μια παχύσαρκη δε πρέπει να πάρει παραπάνω απο 7 κιλά ούτως ή αλλως...

Κοίτα μπορεί να ήταν και εντελώς τυχαίο το τονίζω, αλλά και τις 2 φορές συνέλαβα αφού έχασα κάποια κιλά, γύρω στα 5-7 και έκανα γυμναστική.

Κι εκεί που έμπαινα σε ρυθμό τσουκ 2 εγκυμοσύνες 3 παιδιά.

Ε μα γι'αυτό δεν ξαναρχίζω τώρα για να μην μείνω πάλι έγκυος :lol:.

Πλάκα κάνω έτσι μην με παρεξηγείτε....δικαιολογώ τον εαυτό μου....:lol::oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το μήνυμα που πιστεύω ότι πρέπει να περάσουμε από εδώ είναι ότι μια γυναίκα, ακόμα και παχύσαρκη έχει πιθανότητες να συλλάβει και να έχει μια ομαλή εγκυμοσύνη.ΝΑ μην απογοητευτεί, αλλά και να μην επαναπαυτεί.Η απώλεια κάποιων κιλών είναι επιθυμητή, για να είναι υγιής.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το μήνυμα που πιστεύω ότι πρέπει να περάσουμε από εδώ είναι ότι μια γυναίκα, ακόμα και παχύσαρκη έχει πιθανότητες να συλλάβει και να έχει μια ομαλή εγκυμοσύνη.ΝΑ μην απογοητευτεί, αλλά και να μην επαναπαυτεί.Η απώλεια κάποιων κιλών είναι επιθυμητή, για να είναι υγιής.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Και να ελέγχει το βάρος της κατά τη περίοδο της εγκυμοσύνης...

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το μήνυμα που πιστεύω ότι πρέπει να περάσουμε από εδώ είναι ότι μια γυναίκα, ακόμα και παχύσαρκη έχει πιθανότητες να συλλάβει και να έχει μια ομαλή εγκυμοσύνη.ΝΑ μην απογοητευτεί, αλλά και να μην επαναπαυτεί.Η απώλεια κάποιων κιλών είναι επιθυμητή, για να είναι υγιής.

Σωστά! Όλοι αυτό λέμε με άλλα λόγια!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Και να ελέγχει το βάρος της κατά τη περίοδο της εγκυμοσύνης...

 

Αυτο ακριβως!! Φυσικα δεν ειναι καθολου μα καθολου ειδηκα για καποια που εχει ανεκαθεν ερωτα με το φαγητο, και παραπανησια κιλα, η ακομα καποιο αλλο προβλημα υγειας που να επιβαρυνουν το σωμα της με καποια επιπλεον κιλακια ;) Και μια παρενθεση ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ σε οσες κανουν διατροφη !!!(Πρεπει να την ξαναρχισω και γω παλι):(

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω

Επίσης να πω ότι ο δικός μου γιατρός ποτέ δεν με πρόσβαλε για τα κιλά μου, ποτέ δεν με ζύγισε!Απλά και ευγενικά μου έκανε κάποιες συστάσεις που τις ακολούθησα κι υπήρξε λαμπρό αποτέλεσμα.

συμφωνώ! χ2

Κορίτσια, το μήνυμα που πιστεύω ότι πρέπει να περάσουμε από εδώ είναι ότι μια γυναίκα, ακόμα και παχύσαρκη έχει πιθανότητες να συλλάβει και να έχει μια ομαλή εγκυμοσύνη.ΝΑ μην απογοητευτεί, αλλά και να μην επαναπαυτεί.Η απώλεια κάποιων κιλών είναι επιθυμητή, για να είναι υγιής.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια παχύσαρκη γυναίκα αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα με τη μέση της, τα κόκκαλα, τα πόδια της, τη καρδιά της... πόσο μάλλον να μείνει και έγκυος και να επιβαρυνθεί με παραπάνω κιλά σε σύντομο χρονικό διάστημα!

Δεν έχει πρόβλημα γονιμότητας, πρόβλημα στην γενικότερη υγεία της έχει!

 

Τουλάχιστον να υπάρξει μια συνειδητή προσπάθεια απώλειας βάρους και όχι αποδοχή της κατάστασης (της παχυσαρκίας). Αλλωστε όλα στη ζωή είναι αγώνας. Μέσα στους αγώνες που οφείλουμε να δώσουμε είναι και αυτός. Για μας και για το-τα μπεμπέ μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια καλη χρονια!!!!!!!!!!!! εχω υπερινσουλινισμο,υποθυροιδισμο πιθανοτατα πολυκυστηκες και παραπανω κιλα............ ξεκινησα διαιτα 2 μερες παιρνω και glucophaste ελπιζω να τα καταφερω.............. γιατι ειναι πολυ δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια δεν ξερετε ποσο χαρηκα που σας ανακαληψα! ειμαι 24 ετων και με τον ανδρα μου προσπαθουμε περιπου ενα χρονο.τον προτο καιρο δεν ανησυχουσα αλλα με τον καιρο πηγα στο γυναικολογο μου και ανακαλυψα τις πολυκυστικες ωοθηκες.το θεμα ειναι οτι μεχρι σημερα ημουν πολυ χαλαρη με τα κιλα μου,εκανα βεβαια καποιες προσπαθειες στο παρελθον αλλα μονο για λογους αισθητικης.αυτη την στιγμη ειμαι 1,78 και ειμαι γυρω στα 125 κιλα. εχω τρελαθει κυριολεκτικα,θελω τοσο πολυ ενα μωρο που πλεον δεν μπορω ουτε να κοιμηθω τα βραδυα απο τα ονειρα. ο γιατρος μου λεει οτι ειμαι πολυ μικρη γιανα ανησυχω και οτι ολα θα πανε καλα αλλα εγω φοβαμαι πολυ... τι θα γινει αν καταφερω και μεινω εγκυος αλλα κατι παει στραωβα σε μενα η στο μωρο μου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...