Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παχυσαρκία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Μετά απο 7 χρόνια που είχα να πάω στη θάλασσα φέτος το πήτα απόφαση. Αγόρασα μαγιώ, καφτάνια και όλα τα παρεμφερή και πήγαμε. Μετάνοιωσα οικτρά που τόσα χρόνια καθόμουν στο σπίτι και έσκαγα. Κορίτσια, μια συμβουλή που τόσα χρόνια κι εγώ δεν την ακουγα. Μη χαλάτε τη ζωή σας για τα κιλά σας. Δεν αξίζει. Κανέις δεν θα σας πει μπράβο. Και κάτι άλλο. Ο κόσμος ναί είναι κακός. Και άμα θέλει να βρεί κάτι κακό θα βρεί, είτε έχετε 3 παραπανω κιλά είτε 103 είτε έχετε κυταρρίτιδα,είτε είστε κοντές ή ψηλές. Μετά συγχωρήσεως κιόλας αλλα "στα παπάκια μας" που λέει και η διαφήμιση. Σε όποιον αρέσετε και για τους άλλους δε θα μπορέσετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετά απο 7 χρόνια που είχα να πάω στη θάλασσα φέτος το πήτα απόφαση. Αγόρασα μαγιώ, καφτάνια και όλα τα παρεμφερή και πήγαμε. Μετάνοιωσα οικτρά που τόσα χρόνια καθόμουν στο σπίτι και έσκαγα. Κορίτσια, μια συμβουλή που τόσα χρόνια κι εγώ δεν την ακουγα. Μη χαλάτε τη ζωή σας για τα κιλά σας. Δεν αξίζει. Κανέις δεν θα σας πει μπράβο. Και κάτι άλλο. Ο κόσμος ναί είναι κακός. Και άμα θέλει να βρεί κάτι κακό θα βρεί, είτε έχετε 3 παραπανω κιλά είτε 103 είτε έχετε κυταρρίτιδα,είτε είστε κοντές ή ψηλές. Μετά συγχωρήσεως κιόλας αλλα "στα παπάκια μας" που λέει και η διαφήμιση. Σε όποιον αρέσετε και για τους άλλους δε θα μπορέσετε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 7 χρόνια που είχα να πάω στη θάλασσα φέτος το πήτα απόφαση. Αγόρασα μαγιώ, καφτάνια και όλα τα παρεμφερή και πήγαμε. Μετάνοιωσα οικτρά που τόσα χρόνια καθόμουν στο σπίτι και έσκαγα. Κορίτσια, μια συμβουλή που τόσα χρόνια κι εγώ δεν την ακουγα. Μη χαλάτε τη ζωή σας για τα κιλά σας. Δεν αξίζει. Κανέις δεν θα σας πει μπράβο. Και κάτι άλλο. Ο κόσμος ναί είναι κακός. Και άμα θέλει να βρεί κάτι κακό θα βρεί, είτε έχετε 3 παραπανω κιλά είτε 103 είτε έχετε κυταρρίτιδα,είτε είστε κοντές ή ψηλές. Μετά συγχωρήσεως κιόλας αλλα "στα παπάκια μας" που λέει και η διαφήμιση. Σε όποιον αρέσετε και για τους άλλους δε θα μπορέσετε.

 

Πες ταααααααααααααα που καθονται και χαραμιζουν χρονο απ'τη ζωη τους για μια κολοντροπη! Στην τελικη επιλογη μας ειναι να ημαστε ετσι οπως ημαστε. Γιατι να κρυφτουμε???????????

Link to comment
Share on other sites

Πες ταααααααααααααα που καθονται και χαραμιζουν χρονο απ'τη ζωη τους για μια κολοντροπη! Στην τελικη επιλογη μας ειναι να ημαστε ετσι οπως ημαστε. Γιατι να κρυφτουμε???????????

 

Δεν έγραψα το πως νιώθω ούτε για να σε θυμώσω, ούτε τίποτα... Είναι δικό μου πρόβλημα το πως σκέφτομαι, δεν είπα ότι πρέπει να σκέφτεσαι έτσι κι εσύ...

 

Τέλος πάντων, εμένα ΔΕΝ είναι επιλογή μου να είμαι έτσι, έχω παλέψει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!!! Η μόνη που κατάλαβε την απελπισία μου για τον μη έλεγχο των κιλών μου ήταν η γυναικολόγος που ανακάλυψε την απίστευτη υπερινσουλιναιμία μου πριν από 2,5 χρόνια, που πρακτικά σημαίνει ότι Ο,ΤΙ έτρωγα ο οργανισμός μου δεν έκαιγε τίποτα, μετέτρεπε ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε λίπος... Νιώθω λυτρωμένη που με το φάρμακο που παίρνω τώρα έχω κάποιον έλεγχο και δεν παχαίνω πια ακόμα και κάνοντας μια μέτρια δίαιτα... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μένω σταθερή! Είναι μια ανάσα κι αυτή, είναι μια νίκη... Ας είναι καλά η γυναίκα, 15 χρόνια σε ενδοκρινολόγους κανείς δε σκέφτηκε να τσεκάρει την ινσουλίνη μου...

 

Έφτασα να κάνω δίαιτες ακόμα και των 900 θερμίδων ή να κοντεύω να πεθάνω από τις παρενέργειες του δακτυλίου και να μην τον βγάζω, να τρέφομαι μόνο με παιδικές κρέμες μήπως και τον κρατήσω για να ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΧΥΝΩ!!! Παραλίγο να πάθουν ζημιά τα νεφρά μου όταν πια δεν κατέβαινε τίποτα στο στομάχι μου και με πήγαν στο χειρουργείο όταν πια σχεδόν δεν στεκόμουν στα πόδια μου... Όταν μισοξύπνησα, έτρεμα σύγκορμη μέσα σε μια θερμοκουβέρτα, ένα μηχάνημα μου έπαιρνε την πίεση συνεχώς (άκουγα τον ήχο) και άκουσα μια γυναικεία φωνή να λέει έντονα "Συνέρχεται, συνέρχεται ευτυχώς, η πίεση ανεβαίνει!!!" Με μισάνοιχτα μάτια είδα τον αναισθησιολόγο γεμάτο αγωνία από πάνω μου να με χτυπά ελαφρά στο πρόσωπο και να μου λεέι "Έλα βρε κοπελιά, έλα, μας κοψοχόλιασες!!!" Και αμέσως απότομα έφυγε, σα να προσπάθησε να κρύψει αυτό που ένιωθε... Τέλος πάντων... Ίσως κάποια μέρα να γράψω όλη την ιστορία μου κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα το πως νιώθω ούτε για να σε θυμώσω, ούτε τίποτα... Είναι δικό μου πρόβλημα το πως σκέφτομαι, δεν είπα ότι πρέπει να σκέφτεσαι έτσι κι εσύ...

 

Τέλος πάντων, εμένα ΔΕΝ είναι επιλογή μου να είμαι έτσι, έχω παλέψει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!!! Η μόνη που κατάλαβε την απελπισία μου για τον μη έλεγχο των κιλών μου ήταν η γυναικολόγος που ανακάλυψε την απίστευτη υπερινσουλιναιμία μου πριν από 2,5 χρόνια, που πρακτικά σημαίνει ότι Ο,ΤΙ έτρωγα ο οργανισμός μου δεν έκαιγε τίποτα, μετέτρεπε ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε λίπος... Νιώθω λυτρωμένη που με το φάρμακο που παίρνω τώρα έχω κάποιον έλεγχο και δεν παχαίνω πια ακόμα και κάνοντας μια μέτρια δίαιτα... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μένω σταθερή! Είναι μια ανάσα κι αυτή, είναι μια νίκη... Ας είναι καλά η γυναίκα, 15 χρόνια σε ενδοκρινολόγους κανείς δε σκέφτηκε να τσεκάρει την ινσουλίνη μου...

 

Έφτασα να κάνω δίαιτες ακόμα και των 900 θερμίδων ή να κοντεύω να πεθάνω από τις παρενέργειες του δακτυλίου και να μην τον βγάζω, να τρέφομαι μόνο με παιδικές κρέμες μήπως και τον κρατήσω για να ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΧΥΝΩ!!! Παραλίγο να πάθουν ζημιά τα νεφρά μου όταν πια δεν κατέβαινε τίποτα στο στομάχι μου και με πήγαν στο χειρουργείο όταν πια σχεδόν δεν στεκόμουν στα πόδια μου... Όταν μισοξύπνησα, έτρεμα σύγκορμη μέσα σε μια θερμοκουβέρτα, ένα μηχάνημα μου έπαιρνε την πίεση συνεχώς (άκουγα τον ήχο) και άκουσα μια γυναικεία φωνή να λέει έντονα "Συνέρχεται, συνέρχεται ευτυχώς, η πίεση ανεβαίνει!!!" Με μισάνοιχτα μάτια είδα τον αναισθησιολόγο γεμάτο αγωνία από πάνω μου να με χτυπά ελαφρά στο πρόσωπο και να μου λεέι "Έλα βρε κοπελιά, έλα, μας κοψοχόλιασες!!!" Και αμέσως απότομα έφυγε, σα να προσπάθησε να κρύψει αυτό που ένιωθε... Τέλος πάντων... Ίσως κάποια μέρα να γράψω όλη την ιστορία μου κάπου...

 

Να μην πω τίποτα πρωι-πρωι για τους γιατρούς που βαριούνται να κάνουν την δουλειά τους...#@$#@$$@##(λογοκρισία)

Πουλάκι μου τι τράβηξες!!!

Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε ,είναι ότι δεν πρέπει να ντρέπεσαι για τα κιλά σου.Πολύ περισσότερο δε,που δεν είναι επιλογή σου,δεν φταις εσύ!!!

Κόντεψες να χάσεις την ζωή σου γιατί κάτι άσχετοι δεν μπήκαν στον κόπο να σου κάνουν μια απλή εξέταση....όχι και να νιώθεις ντροπή από πάνω!!!!!φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έγραψα το πως νιώθω ούτε για να σε θυμώσω, ούτε τίποτα... Είναι δικό μου πρόβλημα το πως σκέφτομαι, δεν είπα ότι πρέπει να σκέφτεσαι έτσι κι εσύ...

 

οκ μην τα βαζεις μαζι μου τωρα ομως δεν το πα ουτε απο κακια ουτε για να σε ενοχλησει.... λυπαμαι για οτι σου συνεβει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από χιούμορ και αυτοσαρκασμό μια χαρά πάω κι εγώ, το θέμα είναι τί αισθανόμαστε στο βάθος... Εγώ στο βάθος υποφέρω οικτρά!!! Με τόσα κιλά δεν μπορώ να κάνω καμια από τις δραστηριότητες που αγαπώ και αυτό με έχει κάνει σαν ζόμπι... Εδώ και τις δουλειές στο σπίτι ζορίζομαι να τις κάνω... Ειδικά αυτή η κοιλιά που μου έμεινε μετά την εγκυμοσύνη με εμποδίζει πάρα πολύ... Και πριν τη γέννα είχα υπάρξει παχιά αλλά καμιά σχέση με το πως έγινε το σώμα μου τώρα... Στα ίδια κιλά, τα ίδια ρούχα ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!!!

 

Ααααχ πόσο σε νιώθω... Αυτή η ρημαδοκοιλιά δεν παίζεται...:cry:

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 130ΚΙΛΑ!!!ΜΕ ΥΨΟΣ 1,73.ΟΛΟ ΛΕΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΧΙΖΩ ΔΙΑΙΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΗΡΩ...ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΠΑΡ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ....ΦΥΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ....ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΛΜΗΡΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ?

γεια σου,τι εκανες τελικα?βρηκες καποια λυση?ενδιαφερομαι και εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια γειά σας. υπάρχει καμία που να ξέρει κανέναν γιατρό στην Αθήνα που να πάω και να μην μου φερθεί σα να είμαι allien??? 1.67 100 κιλά πολυκηστικές και έχω πάρει απίστευτες κρυάδες από γιατρούς που με κοιτάνε σαν εξωγήινο. η τελευταία (σε δημόσιο νοσοκομείο όμως) με έκανε να φύγω κλαίγοντας.. έχω απογοητευτεί εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

elenitsa, με όλο το θάρρος, δεν κοιτάς πρώτα να επισκεφτείς ένα διαιτολόγο να χάσεις κάποια κιλά πριν μείνεις έγκυος γιατί οι παχύσαρκες γυναίκες έχουν μεγαλύτερους κινδύνους για πρόωρο τοκετό. Επιπλέον και για σένα την ίδια.

 

Πάντως γι΄ αυτό που ρωτάς πιστεύω ότι οι ιδιώτες γιατροί είναι πιο ευγενικοί από τους δημοσίους. Θέλουν να σε κρατήσουν σα πελάτη και πιστεύω θα έχουν πιο λεπτούς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ κοντά στα 100 κιλά με ύψος 1,63 κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσα, ούτε στη σύλληψη ούτε μέχρι τώρα στην κύηση, φτου φτου.

Μη μασάτε ;)

Είχα πάει και σε διαιτολόγο και δεν τα έκανα, τί να πείς. Τελικά με πέτυχε με τη μια το μωρό και δεν έχασα βάρος καθόλου! Και έλεγα δε πειράζει το χειμώνα, σιγά μην έρθει με τη μία το μωρό :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την Sunty !! Προτιμοτερο να υπαρχει ενα περιθωριο για τα επιπλεον κιλα που λογικα θα μπουν! Βεβαια να μην τα λεω μονο σε αλλες, και γω δεν παω πισω..Ειμαι 1,68 και ζυγιζω 80 κιλα!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας. υπάρχει καμία που να ξέρει κανέναν γιατρό στην Αθήνα που να πάω και να μην μου φερθεί σα να είμαι allien??? 1.67 100 κιλά πολυκηστικές και έχω πάρει απίστευτες κρυάδες από γιατρούς που με κοιτάνε σαν εξωγήινο. η τελευταία (σε δημόσιο νοσοκομείο όμως) με έκανε να φύγω κλαίγοντας.. έχω απογοητευτεί εντελώς...

 

Η γιατρός μου εκτός από τη Νίκαια έχει ιατρείο κάπου και στην Κηφισίας. Θέλεις να ρωτήσω να μάθω; Δεν είναι καθόλου προσβλητική, ίσα ίσα, υποστηρικτική είναι...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την Sunty !! Προτιμοτερο να υπαρχει ενα περιθωριο για τα επιπλεον κιλα που λογικα θα μπουν! Βεβαια να μην τα λεω μονο σε αλλες, και γω δεν παω πισω..Ειμαι 1,68 και ζυγιζω 80 κιλα!

κοπέλα μου εγώ απότο άγχος μου να γίνω το λιγότερο από 80 κιλά για να κάνω παιδί κάποτε (όταν θελήσω), έγινα 90 και βάλε. Και το παιδί με πέτυχε στα πολλά κιλά, αγύμναστη και καπνίστρια μέχρι 1 μήνα πριν τη σύλληψη. Οπότε μη το πολυψάχνεις!

Ποιός είπε ότι λογικά θα μπουν επιπλεον κιλά? Ο διατροφολόγος σου λέει αν βάλεις 9 κιλά μόλις γεννήσεις θα έχεις πάρει 0. Τώρα αν κάποια την πειράζει απο 100 κιλά να πάει 109, ε νομίζω είναι υπερβολή.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει και εγω να εχω αρκετα παραπανω κιλα,δεν το εγρ αψα και γω τυχαια αυτο που προανεφερα! Γενικα τα παραπανισια κιλα ξερουμε ολοι και ολες πως δεν ειναι υγεια, ειτε αυτα ειναι 10 ειτε 30 ! Και δεν ειπα οτι οπως και δηποτε θα υπαρξει καποιο προβλημα η επιπλοκη η οτιδηποτε! Αυτο που εννοω ειναι οτι σαν βαση για να ξεκινησει μια σωστη(κατα προσεγγιση) εγκυμοσυνη , πρεπει η γυναικα να ναι οσο γινεται πιο υγειης, και οτι τα παραπανω κιλα, κ το καπνισμα πχ, δεν βοηθουν!! Και εγω ειμαι καπνιστρια απο τα 16 μου, οπως επισης και γεματουλα! Οποτε δεν το ειπα ουτε για να προσβαλλω καμια, ουτε να δειξω κατι ! Ειπα απλα αυτο π υποστηριζουν οι περισσοτεροι γιατροι ανα τον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμ κι γω σου λέω ότι από τους γιατρούς που είχα εγώ κανείς δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο

Τώρα στους άλλους γιατρούς του κόσμου απλά δε θα πήγαινα. Οταν θες παιδί και είσαι μια ζωή υπέρβαρη δε γίνεται να σου πεί ο άλλος χάσε 50 κιλά και έλα.

Τσάμπα άγχος δημιουργείται στον κόσμο.

Κι εμένα θα μου άρεσε να με πετύχει το μωρό στα 70 κιλά, με τη γυμναστική μου και χωρίς τσιγάρο αλλά δεν έγινε. Αντιθέτως όλο αυτό το άγχος με όσα διάβαζα εδώ με οδήγησε να βάλω κιλά!

Και ξανατονίζω, δεν είναι τόσο τρομερό.

Το θέμα είναι τί κάνει κανείς στη διάρκεια της κύησης, το παρελθόν δε νοιάζει και τόσο τον γιατρό, εμένα κανείς δε με ρώτησε να στο πω απλά.

Αντίθετα είναι μείζονος σημασίας το τί κάνεις από την 1η κιόλα μέρα της σύλληψης.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποια εχει προβλημα παχυσαρκιας, φυσικα κ δε γινεται αυτο !προσπαθει οπως εχει η κατασταση, και δεν αμφιβαλλω εγω για το αποτελεσμα! ουτε για το αν γεννηθουν υγιει παιδια πολλες φορες! Δηλαδη εσενα δε σου ειπε κανεις γιατρος , ποτε οτι με τα παραπανω κιλα δεν ειναι το ιδιο απ οτι μια εγκυμοσυνη σε κοπελες με πιο λιγα κιλα? Και επαναλαμβανω πως και εγω δεν ειμι αδυνατη, για να βγω πως αντιμετωπιζω ρατσιστικα το θεμα!! Εγω το συγκεκριμενο θεμα το εχω συζητησει και με την γυναικολογο που ειχα παλαιοτερα, οπως επισης το εχω διαβασει και σε αρθρο απο γυναικολογο.Ελπιζω να το βρω παλι καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποια εχει προβλημα παχυσαρκιας, φυσικα κ δε γινεται αυτο !προσπαθει οπως εχει η κατασταση, και δεν αμφιβαλλω εγω για το αποτελεσμα! ουτε για το αν γεννηθουν υγιει παιδια πολλες φορες! Δηλαδη εσενα δε σου ειπε κανεις γιατρος , ποτε οτι με τα παραπανω κιλα δεν ειναι το ιδιο απ οτι μια εγκυμοσυνη σε κοπελες με πιο λιγα κιλα? Και επαναλαμβανω πως και εγω δεν ειμι αδυνατη, για να βγω πως αντιμετωπιζω ρατσιστικα το θεμα!! Εγω το συγκεκριμενο θεμα το εχω συζητησει και με την γυναικολογο που ειχα παλαιοτερα, οπως επισης το εχω διαβασει και σε αρθρο απο γυναικολογο.Ελπιζω να το βρω παλι καποια στιγμη

Οχι κανείς! Σε κάποιον παχύσαρκο δεν το λες αυτό, το ξέρει ήδη. Οπως και ο καπνιστής που δεν μπορεί να το κόψει ξέρει για το τσιγάρο. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να του κάνεις την ψυχολογία αχταρμά. Οταν μείνεις έγγυος θα καταλάβεις ότι δεν έχει σημασία στα πόσα κιλά έμεινες έγγυος. Σημασία έχει τί έκανες μόλις έμεινες έγγυος. Ως τότε καλή συνέχεια.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα και παλι δεν με καταλαβες γλυκια μου!! Η παρατηρηση μου δεν αποσκοπουσε στο να προσβαλω καποιον η να του την πω για τα παραπανω κιλα, αλλα στην υγεια της γυναικας και του εμβρυου! Και το ιδιο θα ελεγε και σε μια καπνιστρια και σε μια χρηστη ναρκωτικων !! Οσο για μενα δεν εχω αρχισει ακομα αμεσα τις προσπαθειες για μωρο γιοτι και γω αντιμετωπιζω αλλα προβληματα υγειας! Οπως βλεπεις τραβαμε η καθεμια το κουπι της!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα και παλι δεν με καταλαβες γλυκια μου!! Η παρατηρηση μου δεν αποσκοπουσε στο να προσβαλω καποιον η να του την πω για τα παραπανω κιλα, αλλα στην υγεια της γυναικας και του εμβρυου! Και το ιδιο θα ελεγε και σε μια καπνιστρια και σε μια χρηστη ναρκωτικων !! Οσο για μενα δεν εχω αρχισει ακομα αμεσα τις προσπαθειες για μωρο γιοτι και γω αντιμετωπιζω αλλα προβληματα υγειας! Οπως βλεπεις τραβαμε η καθεμια το κουπι της!!!!!

Και με το καλο το μωρακι σου !Μακαρι να φανω και τυχερη για οταν μπορεσω να το αποφασισω!

Link to comment
Share on other sites

Τί λέτε ρε παιδιά, εδώ η νύφη μου ξεκίνησε την εγκυμοσύνη με ύψος 1.65 και 69 κιλά και ο γιατρός της είπε ότι ξεκινάει με πολλά. Πρόσεχε γενικά, για να μην πάρει πολλά και μετά δε μαζεύονται.

 

Τί εννοείς dimmi δεν παίζει ρόλο στα πόσα κιλά έμεινες έγκυος? Δηλαδή μια γυναίκα 120 κιλά είναι το ίδιο με μια 60?

Link to comment
Share on other sites

Τί λέτε ρε παιδιά, εδώ η νύφη μου ξεκίνησε την εγκυμοσύνη με ύψος 1.65 και 69 κιλά και ο γιατρός της είπε ότι ξεκινάει με πολλά. Πρόσεχε γενικά, για να μην πάρει πολλά και μετά δε μαζεύονται.

 

Τί εννοείς dimmi δεν παίζει ρόλο στα πόσα κιλά έμεινες έγκυος? Δηλαδή μια γυναίκα 120 κιλά είναι το ίδιο με μια 60?

 

Εγω συμφωνω οτι παιζει ρολο, για την υγεια και μονο !

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω οτι παιζει ρολο, για την υγεια και μονο !

 

Ε ναι! Τα προβλήματα που δημιουργούν τα παραπανίσια κιλά όλοι τα ξέρουμε.

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο ότι μια γυναίκα παχύσαρκη θα δυσκολευτεί να συλλάβει ή ότι θα έχει προβλήματα στην εγκυμοσύνη, ούτε ότι μια γυναίκα με φυσιολογικό βάρος είναι σίγουρο ότι θα έχει ομαλή εγκυμοσύνη.

 

Και πάντα θα υπάρχουν γυναίκες με πολλά κιλά που ξεκινούν μια εγκυμοσύνη.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να δεχτούμε ότι είναι και καλό ή τουλάχιστον τόσο καλό όσο και το να έχεις φυσιολογικό βάρος. Μην φτάσουμε δηλαδή να θεωρούμε την παχυσαρκία κάτι που δεν μπορεί να επιβαρύνει τον οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...