Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παχυσαρκία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Αγαπημένη Έλενα, να σου πω και τη δικη μου ιστορια.

'Οντας απογοητευμενη και πεπεισμενη οτι δεν θα κανω παιδι, αφησα τον εαυτο μου και μεσα σε 4 χρονια γαμου εβαλα 28 κιλα! Εφτασα το καλοκαιρι τα 98, με υψος 1,57!!!!! Αρχισα να νιωθω λιγο καλυτερα και εχασα γυρω στα 6 κιλα. Και μετα εγινε το θαυμα κι εμεινα ξαφνικα εγκυος! Στα 92 κιλα!! Ο γιατρος φυσικα τι να πει μετα απο τοσες προσπαθειες! Μπηκα στις 14/2 στον ογδοο και ειμαι 99 κιλα χωρις καμια προσπαθεια. Στην αρχη πηγα κι εγω τρομοκρατημενη σε διαιτολογο, αλλα δεν μπορεσα να κανω τιποτα, αφου ολη μερα εκανα ατελειωτους εμετους. Ακομα κανω! Χαλαλι ομως.

Λοιπον μη σε ανησυχει τιποτα και κοιτα να εισαι καλα και να τα καταφερεις. ολα τα αλλα μπορεισ να τα φροντισεις με την καταλληλη συμπαρασταση απο το γιατρο σου!

Πολλα Φιλια!!!

J6Wpp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες!Είμαι καινούρια στο forum και έκανα καιρό μέχρι να γίνω κι εγώ μέλος.Έχω διαβάσει πολλές φορές αυτά που γράφετε και είναι σαν να μιλάτε και για εμένα!Δεν πίστευα ποτέ ότι θα διάβαζα κάπου πράγματα τα οποία θα ήτα τόσο κοντά στη δική μου περίπτωση.

Είμαι η Μαρία και είμαι 29 χρόνων.Είμαι ένα χρόνο παντρεμένη και κάνουμε προσπάθεια με τον άντρα μου από την αρχή του γάμου μας για ένα παιδάκι.

Μέχρι τώρα δεν έχει έρθει αλλά δεν χάνουμε τις ελπίδες μας.Άλλωστε είναι σχετικά νωρίς να ανησυχούμε(όπως μας λέει και ο γιατρός μου) αλλά όταν η επιθυμία για ένα παιδί είναι μεγάλη,δεν μπορείς να μην το σκέφτεσαι και να μην το ψάχνεις....

Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι είμαι παχύσαρκη και έχω και πολυκυστικές ωοθήκες.Το πρόβλημα δηλαδή είναι μάλλον δικό μου καθώς ο άντρας μου έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και είναι όλα καλά.

Φοβάμαι πολύ πως τα κιλά μου ευθύνονται για το ότι δε μένω έγκυος αλλά και αν θα μείνω,μήπως δημιουργήσουν πρόβλημα στο μωρό μου ή και σε εμένα.

Ελπίζω σε μια απάντηση από όποια έχει ανάλογη εμπειρία και ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!Είμαι καινούρια στο forum και έκανα καιρό μέχρι να γίνω κι εγώ μέλος.Έχω διαβάσει πολλές φορές αυτά που γράφετε και είναι σαν να μιλάτε και για εμένα!Δεν πίστευα ποτέ ότι θα διάβαζα κάπου πράγματα τα οποία θα ήτα τόσο κοντά στη δική μου περίπτωση.

Είμαι η Μαρία και είμαι 29 χρόνων.Είμαι ένα χρόνο παντρεμένη και κάνουμε προσπάθεια με τον άντρα μου από την αρχή του γάμου μας για ένα παιδάκι.

Μέχρι τώρα δεν έχει έρθει αλλά δεν χάνουμε τις ελπίδες μας.Άλλωστε είναι σχετικά νωρίς να ανησυχούμε(όπως μας λέει και ο γιατρός μου) αλλά όταν η επιθυμία για ένα παιδί είναι μεγάλη,δεν μπορείς να μην το σκέφτεσαι και να μην το ψάχνεις....

Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι είμαι παχύσαρκη και έχω και πολυκυστικές ωοθήκες.Το πρόβλημα δηλαδή είναι μάλλον δικό μου καθώς ο άντρας μου έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και είναι όλα καλά.

Φοβάμαι πολύ πως τα κιλά μου ευθύνονται για το ότι δε μένω έγκυος αλλά και αν θα μείνω,μήπως δημιουργήσουν πρόβλημα στο μωρό μου ή και σε εμένα.

Ελπίζω σε μια απάντηση από όποια έχει ανάλογη εμπειρία και ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Για τα κιλά ΜΗΝ αγχώνεσαι!!Και εγώ έχω πολλά κιλά παραπάνω,έκανα 5 μήνες διατροφή, έχασα 16 κιλά και θέλω να χάσω και άλλα.ΑΥΤΟ όμως δεν έχει επίπτωση στο άν μπορώ να κάνω παιδί ή όχι.Η περίοδος μου είναι σταθερή και ο γιατρός μου λέει απλά στην εγκυμοσύνη να προσέξω παραπάνω για να μην βάλω πολλά κιλά.Τώρα σε συνδυασμό με τις πολυκυστικές, έχω ακούσει ότι αν χάσεις κιλά βελτιώνεται η κατάσταση.Από μόνα τους τα κιλά δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας.Ο γιατρός σου τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!Χάρηκα πολύ που έλαβα απάντηση από εσένα future μου!Ο γιατρός μού λέει ότι αν χάσω έστω και λίγα κιλά θα βοηθήσω τη γονιμότητά μου.Είμαι 90 κιλά με ύψος 1,61.Μου έχει πει ότι παίζει ένα ρόλο στο να μείνω έγκυος το αυξημένο μου βάρος αλλά επίσης μου είπε να μη φοβάμαι μήπως προκαλέσει προβλήματα αφού μείνω έγκυος.Ελπίζω να πάνε όλα καλά!:wink: Μπράβο σου που κατάφερες να χάσεις τόσα κιλά!Θέλω κι εγώ να το κάνω αλλά δυσκολεύομαι.Εκεί που ξεκινάω προσπάθεια,μετά από λίγο τα παρατάω.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου κι ελπίζω να έχω κι εγώ να γράψω πόσα κιλά έχω χάσει σε λίγο καιρό...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!Χάρηκα πολύ που έλαβα απάντηση από εσένα future μου!Ο γιατρός μού λέει ότι αν χάσω έστω και λίγα κιλά θα βοηθήσω τη γονιμότητά μου.Είμαι 90 κιλά με ύψος 1,61.Μου έχει πει ότι παίζει ένα ρόλο στο να μείνω έγκυος το αυξημένο μου βάρος αλλά επίσης μου είπε να μη φοβάμαι μήπως προκαλέσει προβλήματα αφού μείνω έγκυος.Ελπίζω να πάνε όλα καλά!:wink: Μπράβο σου που κατάφερες να χάσεις τόσα κιλά!Θέλω κι εγώ να το κάνω αλλά δυσκολεύομαι.Εκεί που ξεκινάω προσπάθεια,μετά από λίγο τα παρατάω.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου κι ελπίζω να έχω κι εγώ να γράψω πόσα κιλά έχω χάσει σε λίγο καιρό...:)

 

Κοίτα να σου πω την αλήθεια.Όταν πήγα στο διατροφολόγο,το πρώτο πράγμα που του είπα ήταν"Θέλω να χάσω κιλά αλλά δεν θέλω να πεινάσω γιατί θα τα παρατήσω".Σε πληροφορώ ότι δεν πείνασα ούτε την πρώτη εβδομάδα!!Δεν είχα ποσότητες,αλλά και ο συνδιασμός τροφών ήταν που βοηθούσε.Δεν στερήθηκα ούτε το γλυκάκι μου.Βέβαια εγώ σώθηκα γενικά με αυτή την φρυτέζα που τηγανίζει με μια κουταλιά λάδι.Σε όλη την δίαιτα έτρωγα πατάτες τηγανιτές, κεφτεδάκια τηγανιτά,ψάρια τηγανητά κ.τ.λΕίναι ακριβή αλλά αξίζει τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τις πολυκυστικές και την παχυσαρκία:

Ήμουν 120 κιλά και ύψος 1.78. Είχα σύνδρομο πολυκυστικών - χωρίς όμως εμφανείς κύστες στις ωοθήκες και αρχή διαβήτη τύπου 2. Με παρακολουθούσαν ενδοκρινολόγοι και διαιτολόγος. Δεν πολυτηρούσα την δίαιτα, αλλά έπαιρνα glucophase που είναι χάπι για την ρύθμιση του ζαχάρου, αλλά κάνει καλό και στις πολυκυστικές.

Έμεινα έγκυος στην πρώτη μου κόρη τον πρώτο μήνα που προσπαθήσαμε.

Πήρα 17 κιλά :oops: και τελικά γέννησα με καισαρική λόγω του διαβήτη (τον οποίο όμως είχα από πριν). Ο γυναικολόγος μου είπε οτι δε δέχεται να με ξαναδεί έγκυο αν δεν χάσω αρκετά κιλά. Με την παρότρυνσή του έβαλα δακτύλιο και έχασα 30 κιλά σε 1,5 χρόνο. Το ζάχαρό μου πήγε σε φυσιολογικά επίπεδα, το σύνδρομο πολυκυστικών εξαφανίστηκε, η περίοδος σταθεροποιήθηκε και έμεινα έγκυος στην δεύτερη κόρη μου χωρίς προσπάθεια. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη πήρα συνολικά 8 κιλά και όλα από τον 6ο και μετά. Δεν παρουσίασα ποτέ ξανά ζάχαρο. Είχα βέβαια δυσκολίες (διαρροή αμνιακού υγρού) αλλά άσχετες με τα κιλά.

 

Όπως καταλαβαίνεις την πρώτη φορά μάλλον ήμουν τυχερή που έμεινα έγκυος τόσο εύκολα, γιατί τα κιλά μου προκαλούσαν ουσιαστικά τις πολυκυστικές. Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να απελπίζεσαι, αλλά σίγουρα μια μικρή απώλεια βάρους μπορεί να βοηθήσει!

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 1,60 με 110 κιλα επάνω μου....Εχω σύνδρομο πολυκιστικών οωθηκών (Εμφανών κιόλας) και πάχυνα απο ορμονικες θεραπείες διότι ήμουν συλφίς....

 

Εμεινα έγκυος στα 119,8 κιλα (ουαουυυ) μέσα σε 1 μήνα απο τον καιρό που ξεκινησαμε προσπάθειες...Με μια περίοδο που πηγαινε περίπατο και όμως το ταλιμπανάκι μου το σκαρώσαμε!!!

 

Λόγω πολλών εμετών και αφυδατώσεις εφτασα την μέρα της γέννας με ΜΕΙΟΝ 14 κιλά αντι να έχω πάρει που μου έλεγαν....Γεννησα με καισαρική μονο και μόνο απο βουβονωκύλες αριστερή και δεξιά....

 

 

Κατα τα άλλα ο γιατρός λόγω παχυσαρκίας στην εγκυμοσύνη με έβαλε να κάνω ΠΑΡΑ πολλες εξετάσεις για πραγματα λέει που τα κιλά μου θα ενέτειναν....Εν τέλη του γιατρού του έβαλα τα γυαλιά και όλης της βοηθητικής και ιατρικής του ομάδας, γιατί

 

θρομβοφιλία βγήκα αρνητική

Ζαχαρο (μην σου πω ότι σχεδόν υπογλυκεμική βγήκα (χαχα)

όλες οι ορμονικές αψογες

Ασβέστιο και σίδηρο δεν έπινα γιατι μου δημιουργουσαν αναγούλες και εμετούς και όμως εξετάσεις που έκανα δεν έπεσαν ποτέ....(έπινα κατι πολυβιταμίνες ειδικές εγκυμοσύνης)

Και το κορυφαίο ήταν όταν πήγα να γεννησω που με βλέπει η μαια και μου λέει : Ποσα κιλά έχετε πάρει??? της λέω εχω χάσει 14....και γουρλωσε μάτια (με έβλεπε τροφαντή σου λεει αυτη ξεσκιστικε στην μάσα στην εγκυμοσύνη της)

 

Εγω θέλω να πω ότι ότι παίζουν ρόλο τα κιλά σε πολλά θεματα γυναικολογικά ΑΛΛΑ δεν παιζουν ρόλο καθοριστικό έτσι ώστε να μην μπορείς να κάνεις κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις!Άρχισα μια προσπάθεια απώλειας κιλών η οποία πιστεύω θα με βοηθήσει σε κάθε περίπτωση....Καλή συνέχεια σε όλες μας......;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 130ΚΙΛΑ!!!ΜΕ ΥΨΟΣ 1,73.ΟΛΟ ΛΕΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΧΙΖΩ ΔΙΑΙΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΗΡΩ...ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΠΑΡ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ....ΦΥΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ....ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΛΜΗΡΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 130ΚΙΛΑ!!!ΜΕ ΥΨΟΣ 1,73.ΟΛΟ ΛΕΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΧΙΖΩ ΔΙΑΙΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΗΡΩ...ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΠΑΡ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ....ΦΥΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ....ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΛΜΗΡΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ?

 

Σώπα καλέ, λες και είσαι η μόνη!!!Δεν είσαι καθόλου τολμηρή.Μίλα και με το γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει ,αλλά νομίζω ότι με λίγη προσοχή δεν θα υπάρξει πρόβλημα.Αν χάσεις λίγα κιλά θα κάνει καλό,λόγω των πολυκυστικών,το ξέρουμε..μην αγχώνεσαι άδικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αη αφου ειπατε ολες ας πω κ εγω τα χαλια μου τα μαυρα χαχαχα

Λοιπον πριν 1 μηνα ημουν 135κg ζωη να χω το σκασμενο εκανα μια διαιτα χωρις να το καταλαβω και αυτη τι στιγμη ειμαι στα 118 και οσο παω κατεβαινω. Εχω υψος 1.68 και πολυκιστικες οι οποιες δεν ξερω αν οφιλοντε στα κιλα μου η οχι. Κατα τα αλλα σκαω απο υγεια παρολα τα πολλα κιλα μου. Εγω προσπαθω μονη μου προς το παρον εδω και 2 χρονια αλλα τωρα με το χασιμο κιλων επανεφερα λιγο τον κυκλο μου που ειχε γινει πολυγωνο κ οχι κυκλος. Λετε εχω καμια ελπιδα?

 

*Υ.Γ. Να κανουμε γκρουπ οι μπαμπατσκες να εμψυχονομαστε τ'αναμεταξη μας ρε κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κι εγώ μια από τα ίδια κορίτσια! Μια ζωή πολυκυστικές ωοθήκες, υποθυρεοειδισμός και πάλη με το βάρος. Όταν λέμε πάλη μιλάμε για πάλη!!! Έβαλα δακτύλιο το 2004 και κατάφερα να τον κρατήσω ως το 2006 (με χίλια ζόρια γιατί από το χρόνο και μετά μου έκανε πολύ σοβαρά προβλήματα). Ευτυχώς πριν ξαναβάλω τα κιλά πρόλαβα και έμεινα έγκυος (άξαφνα χωρίς να το επιδιώκω από μια και μόνη επαφή χωρίς προφύλαξη) και δυστυχώς πήρα 35 κιλά στη διάρκεια της εγκυμοσύνης (την οποία ανακάλυψα και πολύ αργά). Το θέμα είναι ότι τώρα είμαι πάλι πίσω στα κιλα που είχα πριν το χειρουργείο (133), ο κύκλος έχει εξαφανιστεί και είμαι σε απελπισία... Δεν θα καταφέρω να κάνω δεύτερο παιδί νομίζω, δεν θα προλάβω, είμαι ήδη 35 χρονών... Δεν υπάρχει καμιά υπερβολή στη διατροφή μου, ακόμα και με το δακτύλιο έχανα δύσκολα βάρος λόγω διαφόρων ορμονικών, υπερινσουλιναιμίας (μη διαγνωσμένης τότε) κλπ. Απλά δεν είμαι κινητικό άτομο, δεν περπατάω κλπ. Φταίω πολύ σε αυτό έπρεπε να ασκούμαι... Αλλά ο θυρεοειδής με εξαντλεί και ιδρώνω τόσο πολύ (ακόμα και το χείμώνα) που δεν έχω διάθεση για άσκηση... Έχω κουραστεί πάρα πολύ και έχω παραιτηθεί... Με έχουν κουράσει οι δίαιτες, τα ινστιτούτα, τα χειρουργεία, όλα... Είμαι χάλια ψυχολογικά... :( Θέλω να κάνω ένα αδερφάκι στο παιδί μου και δεν μπορώ και μου το ζητάει τόσο επιτακτικά...:cry:

 

Τελευταία άρχισα να σκέφτομαι το γαστρικό by pass αλλά φοβάμαι ρε γμτ. Παλιά και να πάθαινα κάτι στο χειρουργείο δε με ένοιαζε, τώρα έχω μια κόρη σχεδόν 4 ετών που που έχει παθολογική αδυναμία, τί θα κάνει αν πάθω κάτι;;; Από την άλλη φοβάμαι μήπως πάθω κάτι από τα πολλά κιλά...:?

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κι εγώ μια από τα ίδια κορίτσια! Μια ζωή πολυκυστικές ωοθήκες, υποθυρεοειδισμός και πάλη με το βάρος. Όταν λέμε πάλη μιλάμε για πάλη!!! Έβαλα δακτύλιο το 2004 και κατάφερα να τον κρατήσω ως το 2006 (με χίλια ζόρια γιατί από το χρόνο και μετά μου έκανε πολύ σοβαρά προβλήματα). Ευτυχώς πριν ξαναβάλω τα κιλά πρόλαβα και έμεινα έγκυος (άξαφνα χωρίς να το επιδιώκω από μια και μόνη επαφή χωρίς προφύλαξη) και δυστυχώς πήρα 35 κιλά στη διάρκεια της εγκυμοσύνης (την οποία ανακάλυψα και πολύ αργά). Το θέμα είναι ότι τώρα είμαι πάλι πίσω στα κιλα που είχα πριν το χειρουργείο (133), ο κύκλος έχει εξαφανιστεί και είμαι σε απελπισία... Δεν θα καταφέρω να κάνω δεύτερο παιδί νομίζω, δεν θα προλάβω, είμαι ήδη 35 χρονών... Δεν υπάρχει καμιά υπερβολή στη διατροφή μου, ακόμα και με το δακτύλιο έχανα δύσκολα βάρος λόγω διαφόρων ορμονικών, υπερινσουλιναιμίας (μη διαγνωσμένης τότε) κλπ. Απλά δεν είμαι κινητικό άτομο, δεν περπατάω κλπ. Φταίω πολύ σε αυτό έπρεπε να ασκούμαι... Αλλά ο θυρεοειδής με εξαντλεί και ιδρώνω τόσο πολύ (ακόμα και το χείμώνα) που δεν έχω διάθεση για άσκηση... Έχω κουραστεί πάρα πολύ και έχω παραιτηθεί... Με έχουν κουράσει οι δίαιτες, τα ινστιτούτα, τα χειρουργεία, όλα... Είμαι χάλια ψυχολογικά... :( Θέλω να κάνω ένα αδερφάκι στο παιδί μου και δεν μπορώ και μου το ζητάει τόσο επιτακτικά...:cry:

 

Τελευταία άρχισα να σκέφτομαι το γαστρικό by pass αλλά φοβάμαι ρε γμτ. Παλιά και να πάθαινα κάτι στο χειρουργείο δε με ένοιαζε, τώρα έχω μια κόρη σχεδόν 4 ετών που που έχει παθολογική αδυναμία, τί θα κάνει αν πάθω κάτι;;; Από την άλλη φοβάμαι μήπως πάθω κάτι από τα πολλά κιλά...:?

 

Πρωτεινω να μην απελπιζεσαι και απο τη στιγμη που εκανες ενα παιδακι μπορεις και δευτερο, δεν σε πηραν και τα χρονια....

Αρχικα βαλτα σε μια σειρα για να μπορεσεις να βγαλεις ακρη. Ξεκινα να φτιαχνεις τον θυρεοειδη σου ετσι θα μπορεσεις να χασεις μεροικα κιλα και ταυτοχρονα ισως διορθωθουν και οι πολυκυστικες σου, κι εγω συχενομαι το περπατημα αλλα οχι μονο για τον ιδρωτα αλλα για την παρεα αν δεν εχω καλη παρεα δεν κουναω ρουπι. Παρε ενα ποδηλατο στο σπιτι μπαστακωσε το στο σαλονι βλεπε τηλεωραση και λιωνε ολη μερα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υψος 1,65 κιλά 100!!Και αυτό μετά από διατροφή,με την οποία έχασα 16 κιλά.Κατά τα άλλα έχω οζώδους βρογχοκήλη (οι ορμόνες μου είναι φυσιολογικότατες)δεν έχω πολυκυστικές(ευτυχώς), ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα.Πάω για εξωσωματική λόγω προβλήματος του άντρα μου(μη φυσιολογική μορφολογία σπέρματος) και ...αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτεινω να μην απελπιζεσαι και απο τη στιγμη που εκανες ενα παιδακι μπορεις και δευτερο, δεν σε πηραν και τα χρονια....

Αρχικα βαλτα σε μια σειρα για να μπορεσεις να βγαλεις ακρη. Ξεκινα να φτιαχνεις τον θυρεοειδη σου ετσι θα μπορεσεις να χασεις μεροικα κιλα και ταυτοχρονα ισως διορθωθουν και οι πολυκυστικες σου, κι εγω συχενομαι το περπατημα αλλα οχι μονο για τον ιδρωτα αλλα για την παρεα αν δεν εχω καλη παρεα δεν κουναω ρουπι. Παρε ενα ποδηλατο στο σπιτι μπαστακωσε το στο σαλονι βλεπε τηλεωραση και λιωνε ολη μερα... :lol:

 

Χα! Απαγορεύεται να κάνω ποδήλατο γιατί έχω μαλακούς χόνδρους στα γόνατα και επιτρέπονται μόνο ισομετρικές ασκήσεις είπε ο γιατρός! Τίποτα, μόνο το νερό με σώζει εμένα, η πισίνα εννοώ αλλά έλα που ντρέπομαι να πάω ακόμα και στη θάλασσα! Έχω καταφέρει τουλάχιστον με το glucophage να κρατήσω το βάρος μου σταθερό τα τελευταια 2 χρόνια γιατί μιλάμε ότι δεν υπήρχε έλεγχος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σώπα καλέ, λες και είσαι η μόνη!!!Δεν είσαι καθόλου τολμηρή.Μίλα και με το γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει ,αλλά νομίζω ότι με λίγη προσοχή δεν θα υπάρξει πρόβλημα.Αν χάσεις λίγα κιλά θα κάνει καλό,λόγω των πολυκυστικών,το ξέρουμε..μην αγχώνεσαι άδικα.

 

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΩ Η ΜΙΣΗ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ,ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...ΦΟΒΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ 2 ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ!!!:?

Link to comment
Share on other sites

Αη αφου ειπατε ολες ας πω κ εγω τα χαλια μου τα μαυρα χαχαχα

Λοιπον πριν 1 μηνα ημουν 135κg ζωη να χω το σκασμενο εκανα μια διαιτα χωρις να το καταλαβω και αυτη τι στιγμη ειμαι στα 118 και οσο παω κατεβαινω. Εχω υψος 1.68 και πολυκιστικες οι οποιες δεν ξερω αν οφιλοντε στα κιλα μου η οχι. Κατα τα αλλα σκαω απο υγεια παρολα τα πολλα κιλα μου. Εγω προσπαθω μονη μου προς το παρον εδω και 2 χρονια αλλα τωρα με το χασιμο κιλων επανεφερα λιγο τον κυκλο μου που ειχε γινει πολυγωνο κ οχι κυκλος. Λετε εχω καμια ελπιδα?

 

*Υ.Γ. Να κανουμε γκρουπ οι μπαμπατσκες να εμψυχονομαστε τ'αναμεταξη μας ρε κοριτσια.

 

17 ΚΙΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ??ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ?ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΠΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΗΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5-6ΚΙΛΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕΣ ΤΠΤ,ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!;)

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa να πηγαινεις θαλασσα κανει πολυ καλο και να μην εχεις κομπλεξ, αν σκευτεις πως εισαι ενα με τον κοσμο τοτε κανεις δεν θα σε κοιταξει. Ασε που εγω οποτε παω θαλασσα κανω ταραχη μαρεσει να γινεται αισθητη η παρουσια μου φωναζοντας "τα γυναικοπαιδα να απομακρυνθουν η ορκα φαλαινα θα σηκωσει παλιροια" χαχαχαχα κι ετσι βουλωνονται στοματα πριν καλα καλα ανοιξουν!!!

 

ΧΑΡΑΚΙ ακριβως αυτο εκανα γιατι αγανακτησα, ξερω οτι δεν ειναι σωστο και τα σχετικα αλλα εγω ειμαι η του υψους η του....φαρδους χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa να πηγαινεις θαλασσα κανει πολυ καλο και να μην εχεις κομπλεξ, αν σκευτεις πως εισαι ενα με τον κοσμο τοτε κανεις δεν θα σε κοιταξει. Ασε που εγω οποτε παω θαλασσα κανω ταραχη μαρεσει να γινεται αισθητη η παρουσια μου φωναζοντας "τα γυναικοπαιδα να απομακρυνθουν η ορκα φαλαινα θα σηκωσει παλιροια" χαχαχαχα κι ετσι βουλωνονται στοματα πριν καλα καλα ανοιξουν!!!

 

ΧΑΡΑΚΙ ακριβως αυτο εκανα γιατι αγανακτησα, ξερω οτι δεν ειναι σωστο και τα σχετικα αλλα εγω ειμαι η του υψους η του....φαρδους χαχαχα

 

Αρνούμαι να πάω στη θάλασσα! Πήγα σήμερα και έκανα μπάνιο την κόρη μου κι εγώ μέχρι τους αστραγάλους έβαλα τα πόδια (η γιαγιά την πήρε μέσα)... Και είμαι Σαλαμίνα, η θάλασσα μέσα στα πόδια μου... Ντρέπομαι παιδιά, δεν μπορώ... Και όχι τίποτε άλλο, υποφέρω γιατί λατρεύω τη θάλασσα και το νερό... Το μόνο που σκέφτηκα τελευταία είναι να πηγαίνω βράδυ βράδυ αλλά θα πρέπει να κοιμίζω τη μικρή πρώτα... Και ίσως και να φοβάμαι λίγο γιατί για να κολυμπήσεις αληθινά (και όχι να πλατσουρίζεις) πρέπει να ανοιχτείς και αυτό είναι λίγο επικίνδυνο τη νύχτα, μπορεί από να σε χτυπήσει βάρκα έως να συναντηθώ με κανένα συνάδελφο κήτος και να ανταγωνιστούμε ποιο θα φάει το άλλο...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρνούμαι ούτε στην θάλασσα να πάω,ούτε νιώθω τόσο άσχημα για τα κιλά μου.Το κορυφαίο;;Με σταματάει στο δρόμο μια κοπέλα ξέρετε από αυτές που μοιράζουν διαφημιστικά για κέντρα αδυνατίσματος και προσπαθεί να με πείσει να πάρω μέρος στην κλήρωση για κάτι προγράμματα αδυνατίσματος, οπότε αφού την αφήνω να μιλήσει για λίγα λεπτά της λέω"τι λες κοπέλα μου είσαι καλά;Ξέρεις πόσα λεφτά έχω ξοδέψει σε φαί μέχρι να βάλω αυτά τα κιλά,τώρα μου λες να ξοδεψω άλλα για να τα χάσω;" και φεύγοντας "ρε κοίτα κάτι παράξενοι άνθρωποι που υπάρχουν!!"Κόκκαλο η κοπέλα μιλάμε..!!!

Το χιούμορ και το ότι δεν δείχνω να με πειράζει τόσο η εμφάνιση μου με σώζει από σχόλια.Και όταν χάσω κιλά θα το κάνω για μένα και όχι για να με βλέπουν οι άλλοι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρνούμαι ούτε στην θάλασσα να πάω,ούτε νιώθω τόσο άσχημα για τα κιλά μου.Το κορυφαίο;;Με σταματάει στο δρόμο μια κοπέλα ξέρετε από αυτές που μοιράζουν διαφημιστικά για κέντρα αδυνατίσματος και προσπαθεί να με πείσει να πάρω μέρος στην κλήρωση για κάτι προγράμματα αδυνατίσματος, οπότε αφού την αφήνω να μιλήσει για λίγα λεπτά της λέω"τι λες κοπέλα μου είσαι καλά;Ξέρεις πόσα λεφτά έχω ξοδέψει σε φαί μέχρι να βάλω αυτά τα κιλά,τώρα μου λες να ξοδεψω άλλα για να τα χάσω;" και φεύγοντας "ρε κοίτα κάτι παράξενοι άνθρωποι που υπάρχουν!!"Κόκκαλο η κοπέλα μιλάμε..!!!

Το χιούμορ και το ότι δεν δείχνω να με πειράζει τόσο η εμφάνιση μου με σώζει από σχόλια.Και όταν χάσω κιλά θα το κάνω για μένα και όχι για να με βλέπουν οι άλλοι καλύτερα.

 

Κοίτα, από χιούμορ και αυτοσαρκασμό μια χαρά πάω κι εγώ, το θέμα είναι τί αισθανόμαστε στο βάθος... Εγώ στο βάθος υποφέρω οικτρά!!! Με τόσα κιλά δεν μπορώ να κάνω καμια από τις δραστηριότητες που αγαπώ και αυτό με έχει κάνει σαν ζόμπι... Εδώ και τις δουλειές στο σπίτι ζορίζομαι να τις κάνω... Ειδικά αυτή η κοιλιά που μου έμεινε μετά την εγκυμοσύνη με εμποδίζει πάρα πολύ... Και πριν τη γέννα είχα υπάρξει παχιά αλλά καμιά σχέση με το πως έγινε το σώμα μου τώρα... Στα ίδια κιλά, τα ίδια ρούχα ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από χιούμορ και αυτοσαρκασμό μια χαρά πάω κι εγώ, το θέμα είναι τί αισθανόμαστε στο βάθος... Εγώ στο βάθος υποφέρω οικτρά!!! Με τόσα κιλά δεν μπορώ να κάνω καμια από τις δραστηριότητες που αγαπώ και αυτό με έχει κάνει σαν ζόμπι... Εδώ και τις δουλειές στο σπίτι ζορίζομαι να τις κάνω... Ειδικά αυτή η κοιλιά που μου έμεινε μετά την εγκυμοσύνη με εμποδίζει πάρα πολύ... Και πριν τη γέννα είχα υπάρξει παχιά αλλά καμιά σχέση με το πως έγινε το σώμα μου τώρα... Στα ίδια κιλά, τα ίδια ρούχα ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!!!

 

Φυσικά και ζορίζομαι,γιαυτό και προσπαθώ να χάσω κιλά.Οχι πες μου φαντάζεσαι με τα κιλά που έχω αν μείνω έγκυος πως θα γίνω;Ο γιατρός μου είπε ότι αφού αυτή την στιγμή δεν μου δημιουργούν παθολογικό πρόβλημα,να επικεντρωθώ στην εξωσωματική(θα ξεκινήσω τέλη Αυγούστου) και απλά στην εγκυμοσύνη να προσέξω πολύ να μην πάρω πολλά κιλά.Θα προσπαθήσω,τώρα τι θα πετύχω είναι άλλο θέμα.Αυτό εννοώ,το ότι εγώ δεν αισθάνομαι καλά και με δυσκολεύει στις δραστηριότητες είναι καθαρά δικό μου θέμα.Δεν με ενδιαφέρει τι θα σκεφτούν οι άλλοι αν με δουν με μαγιό!!!Παλιά ίσως,τώρα δεν ασχολούμαι με τους άλλους καθόλου.:wink:;-)

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa κι εγω αρνουμε την αποψη σου!!! Με θυμωνεις πολυ λεγοντας τετοια πραγματα. Ξεκολλα το μυαλο σου γιατι χανεις πολυτιμες στιγμες απο τη ζωη σου ακομα και στιγμες με το παιδι σου, αν εσυ μια ζωη ντρεπεσαι να μπεις στη θαλασσα τοτε ποτε δεν θα πλατσουρισεις με το παιδακι σου μαζι. Κοιτα να περνας εσυ ομορφα και να μην εχεις κομπλεξ για το τι λενε οι αλλοι η το πως και αν σε κοιτανε. Ημαρτον δηλαδη τερας εισαι η παραμορφομενη? Λιγα παραπανω κιλακια εχεις σιγα μην ανοιξεις και τρυπα στην παραλια για να χοθεις να μην φαινεσαι.....! Με δεμονιζεις, θα σου παρω παπακι και θα σε πεταξω στη θαλασσα στο λεω χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΗΡΘΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΕΙΔΕ ΕΙΠΕ''ΧΟΝΤΡΗ ΠΟΥ ΠΑΣ''?ΑΠ'ΕΞΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗΣ...ΕΝΟΙΩΣΑ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΘΥΜΩΣΑ ΚΙΟΛΑΣ...ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΠΤ...ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ...ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΠΩΣ ΕΝΟΙΩΣΑ?ΟΚ,ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ,ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,ΔΕΝ ΠΕΙΣΜΩΝΟΥΜΕ ΔΛΔ...ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΨΥΧΗ...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ...ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ-ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΥΜΩΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....ΑΥΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ!!!ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ,ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑΖΩ ΦΑΡΔΙΑ ΠΛΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΛΩΣΤΡΑ...ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ...ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΦΟΡΑ!!!ΦΙΛΙΑ!

Επεξεργάστηκαν by ΧΑΡΑΚΙ
ΑΠΛΩΣΤΡΑ ΕΙΠΑ?ΧΑΧΑΧΑ
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΗΡΘΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΕΙΔΕ ΕΙΠΕ''ΧΟΝΤΡΗ ΠΟΥ ΠΑΣ''?ΑΠ'ΕΞΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗΣ...ΕΝΟΙΩΣΑ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΘΥΜΩΣΑ ΚΙΟΛΑΣ...ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΠΤ...ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ...ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΠΩΣ ΕΝΟΙΩΣΑ?ΟΚ,ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ,ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,ΔΕΝ ΠΕΙΣΜΩΝΟΥΜΕ ΔΛΔ...ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΨΥΧΗ...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ...ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ-ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΥΜΩΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....ΑΥΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ!!!ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ,ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑΖΩ ΦΑΡΔΙΑ ΠΛΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΛΩΣΤΡΑ...ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ...ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΦΟΡΑ!!!ΦΙΛΙΑ!

 

Εγω θα του λεγα παω να φαω τη μαμα σου να δουμε τι θα λεγε μετα χαχαχαχα

Αν στα παιδακια διξει καποιος οτι ενοχλειτε με αυτα που λενε τοτε ειναι το χειροτερο μαρτυριο. Πολυ ψυχροι εκτελεστες τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...