Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...μαμά γιατί σε πλάκωσε ο μπαμπάς;


maria_t

Recommended Posts

Κορίτσια είμαο πολύ μπερδεμένη με τις καταστάσεις που βιώνω τον τελευταίο καιρό...

 

Ο σύζηγός μου λόγω δουλειάς ήταν αποστασιοποιημένος από την οικογένεια, μέχρι που γύρισε πριν 2 χρόνια και από τότε κρατάει μια στάση ύπερβολικά αυστηρή και απαιτητική απέναντι στα δύο μας παιδιά (5,5 χρ και 3,5 χρ). Του μιλάω συνέχεια ότι τα παιδιά είναι μικρά και δεν καταλαβαίνουν και ότι πρέπει να τα μιλούμε με αγάπη και όχι να τα τιμωρούμε/δέρνουμε ή να τα φοβερίζουμε για να ακούσουν κτλ. πήγα σε σχολή γονέων, διάβασα βιβλία παιδαγωγικής, πήγαμε σε παιδοψυχολόγο για να του δείξω ποιός είναι ο σωστός τρόπος συμπεριφοράς απέναντι στα παιδιά (γιατί εμένα κλασικά δεν με ακούει και λέει ότι εγώ τα κακομαθαίνω με τον μαλακό μου τρόπο).

 

Έχει χρειαστεί να επέμβω ανάμεσα σε αυτόν και τον μικρό μου γιό σε διάφορες φάσεις για να μη τις "φάει" ο μικρός, με αποτέλεσμα στο τέλος να μου κρατάει μούτρα γιατί θεωρεί ότι τον προσβάλλω μπροστά στα παιδιά και ακυρώνω την πατρική του κυριότητα...

 

Πριν περίπου ένα μήνα συνέβει ένα παρόμοιο περιστατικό, όπου χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο (μάλωσαν τα παιδιά για τους μαρκαδόρους τους) αρπάζει τον μικρό τον πετάει με φωνές στον καναπέ και αρχίζει να του ρίχνει... Εγώ που ήμουν στο μπαλκόνι κατευθείαν έτρεξα και μπήκα ανάμεσά τους και του φώναξα ότι δεν πρόκειται να ξαναακουμπήσει το παιδί και να σηκωθεί να φύγει από το σπίτι. Εκεί με άρπαξε από τα χέρια και με πάτησε και εμένα στον καναπέ και μου φώναζε να μη ξαναμπώ ανάμεσά τους...

 

Η μεγάλη μου εντωμεταξύ τσιριζε να σταματήσουμε και μετά με ρωτούσε "μαμά γιατί σε πλάκωσε ο μπαμπάς στον καναπέ;"

 

Έφυγε χωρίς να χαιρετήσει τα παιδιά και για 10 μέρες ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

Οι γονείς και οι φίλοι του με παίρνανε για να με παρακαλέσουν να τον ξαναδεχτώ, γιατί λέει μετάνιωσε αλλά επειδή εγώ τον έδειωξα δεν έχει μούτρα να με πάρει ή να ξαναέλθει πίσω.

 

Τα παιδιά άρχησαν να τον ζητάνε (που είναι ο μπαμπάς, γιατί δεν έρχεται, μας λείπει ο μπαμπάς μας κτλ). Εκεί λύγισα και τον πήρα τηλ να βρεθούμε εκτός και να τα πούμε...

 

Βρεθήκαμε στο σπίτι της κουμπάρας μου και μου είπε ότι καταλαβαίνει ότι η στάση του είναι απαράδεκτη, αλλά ότι και η δική μου επέμβαση ήταν το ίδιο απαράδεκτη, αφού τον πρόσβαλα τόσο μπροστά στα παιδιά, όσο και μπροστά στη βοηθό που είχαμε στο σπίτι... ότι έπρεπε να περιμένω λίγο να ηρεμήσει και μετά να του μιλήσω (αφού προφανώς ξυλοφόρτωνε τον μικρό)... και ότι δεν είχε σκοπό να το δείρει άλλο το παιδί...

 

Παρόλο που όλα τα λόγια του με στεναχώρησαν ακόμα πιό πολύ αφού πιστεύω ότι ο άνθρωπος που μετανιώνει πραγματικά για κάτι τέτοιο, δεν ψάχνει έπειτα δικαιολογίες για τις πράξεις και τα νεύρα του, δέχτηκα να κάνουμε μιά προσπάθεια ακόμα για χατήρι των παιδιών και με πολύ παραίνεση των κουμπάρων μας. Του είπα ότι θέλω να συνεχίσουμε τις συνεδρίες στον ψυχολόγο και μου απάντησε ότι δέχεται να πάει παρόλο που δεν πιστεύει ότι το χρειάζεται ο ίδιος.

 

Επίσης τραγικό θεωρώ ότι δεν παραδέχεται ότι άσκησε βία και επάνω μου αλλά ότι με έπιασε από τα χέρια για να αμυνθεί επειδή εγώ του όρμηξα...

 

Από τότε ήρθε ξανά και είναι το υπόδειγμα του πατέρα απέναντι στα παιδιά και προσπαθεί να είναι τρυφερός και απέναντί μου, εγώ όμως είμαι φοβερά συγκρατημένη και ψυχρή. Αισθάνομαι συναισθηματικά άδεια και συνέχεια σκέφτομαι αυτά που έγιναν...

 

Άραγε τον ταρακούνησε όλο αυτό ώστε να τον αλλάξει ή όχι; Πραγματικά είμαι φοβερά μπερδεμένη, γιατί δεν ξέρω αν κάνω το σωστό ή όχι για τα παιδιά μου...

 

Όποια γνώμη ή συμβουλή από καρδιάς καλοδεχούμενη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω δεν θα σου πω χώρισε δεν είναι εύκολο όταν έχεις παιδιά...

 

Όμως θα σου πω ότι ανθρωπος που σηκώνει χέρι μια φορα (ειτε σε σενα είτε στα παιδιά) θα το ξανακάνει και μια και 2 και 3 φορες....

 

ότι σε φωτήσει ο Θεός!!

Link to comment
Share on other sites

οι παλιοι λεγανε κατι σοφο.χερι που σηκωνεται δεν ξανακατεβαινει.στενο μου προσωπο περνουσε παρομοιες καταστασεις.χτυπουσε γυναικα και παιδια.ποσες φορες τον εδιωξε απο το σπιτι και τον ξαναπηρε πισω .στις αρχες ηταν καλος και τρυφερος και μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια εκανε.

προσωπικα ΔΕ ΘΑ ΕΠΕΤΡΕΠΑ ΚΑΝΕΝΑΝ να δειρει τα παιδια μου οποιος και αν ηταν αυτος.αν τα χτυπουσε ενας ξενος στο δρομο θα το επτρεπες?τοτε γιατι να δινεις συνεχεια ευκαιριες στον αντρα σου?

αν ειναι δυνατον να πεταει πανω στον καναπε ενα παιδι 3 ετων και να το βαραει.

πονεσε η ψυχη μου μονο που το διαβασα.μην υποβαλλεις στα παιδια σου να γινουν δεκτες σωματικης και ψυχολογικης βιας.

σημερα δεχονται το ξυλο απο τον μπαμπα αυριο πχ η κορη σου θα δεχτει το ξυλο απο τον αντρα της γιατι ετσι εμαθε και ετσι νομιζει οτι γινεται στις οικογενειες.

αυριο ο γιος σου θα βαραει τα δικα του παιδια και τη δικη του γυναικα γιατι αυτο το παραδειγμα ελαβε και ετσι θα πιστευει οτι επιβαλλεται ο ισχυρος.

(βεβαια υπαρχουν και ανθρωποι που εφαγαν πολυ ξυλο και ουτε αγγιξαν ποτε τα παιδια τους αλλα αυτο ειναι εξαιρεση στον κανονα)

οχι κοριτσι μου.βγαλτον απο τη ζωη σου.μη βαζεις τα παιδια αναμεσα για να πεις οτι για χαρη τους τον κρατας.οσες το λενε αυτο στηριζουν την αδυναμια τους να μεινουν μονες,επανω στη δικιολογια οτι το κανουν για τα παιδια.

οσα βιβλια και να του δωσεις οτι και να του διαβασεις δε θα γινει τιποτα.

το ιδιο εκανε και το προσωπο που αναφερω πιο πανω.του αραδιαζε σαιτ και βιβλια και της ελεγε ΄'' οι ειδικοι καλα τα λενε αλλα σιγα μη τα κανει κανεις ολα αυτα'' ουρλιαζε στα παιδια τα εβριζε τα ελεγε τσογλανια κ...λοπαιδα τα τραβολογουσε απο τα χερια τα απειλουσε οτι θα τα πεταξει απο το σπιτι.τα εδερνε καθε μερα σχεδον.τιπτοα δεν αλλαξε ωσπου τον πεταξε εξω για παντα...!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα σου πω χώρισε δεν είναι εύκολο όταν έχεις παιδιά...

 

Όμως θα σου πω ότι ανθρωπος που σηκώνει χέρι μια φορα (ειτε σε σενα είτε στα παιδιά) θα το ξανακάνει και μια και 2 και 3 φορες....

 

ότι σε φωτήσει ο Θεός!!

 

 

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τη Στελλίτσα. Ετσι είναι τα πράγματα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και που διαβάσατε το κατεβατό που έγραψα...

 

Πραγματικά δεν έχω κάποιο άλλο λόγο πέρα από το καλό τον παιδιών που βρήσκομαι με αυτόν τον άνθρωπο (τουλάχιστο έτσι αισθάνομαι τώρα). Ίσως όμως οι γονείς μας μας μεγάλωσαν με το δεδομένο ότι η οικογένεια οφείλει να "ανέχεται" και να προσπαθεί να αλλάξει τέτοιους είδους συμπεριφορές με την αγάπη και την κατανόηση... Αυτό προσπαθούσα τόσο καιρό, αλλά τα πάντα έχουν και τα όριά τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω για ξυλοδαρμό και σωματικές τιμωρίες παιδιών και γυρίζει το μάτι μου. Τίποτα δεν έχει σημασία μετά από τέτοια συμπεριφορά. Ούτε αν μετάνοιωσε, ούτε αν είχε λόγο, τίποτα. Από ότι κατάλαβα οι αγριάδες και τα μαλώματα (με ή χωρίς ξύλο) συμβαίνουν εδώ και 2 χρόνια γι αυτό και πήγατε σε σύμβουλο.

Μακριά κορίτσι μου. Οφείλεις να προστατέψεις τα παιδιά σου. Μίλα με τους γονείς σου, κουμπάρους, φίλους, άλλους συγγενείς και δες ποιος μπορεί να σε στηρίξει να τον χωρίσεις. Είμαι αυστηρή μαζί του, έτσι πρέπει αφού αυτός πράττει κατ αυτόν τον τρόπο. Η βια δεν είναι απλά κατακριτέα, είναι νομικά απαγορευμένη. Απαγορεύεται δια νόμου να χειροδικεί κανείς στα παιδιά (ή και σε σένα).

Link to comment
Share on other sites

οι παλιοι λεγανε κατι σοφο.χερι που σηκωνεται δεν ξανακατεβαινει.στενο μου προσωπο περνουσε παρομοιες καταστασεις.χτυπουσε γυναικα και παιδια.ποσες φορες τον εδιωξε απο το σπιτι και τον ξαναπηρε πισω .στις αρχες ηταν καλος και τρυφερος και μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια εκανε.

 

το ιδιο εκανε και το προσωπο που αναφερω πιο πανω.του αραδιαζε σαιτ και βιβλια και της ελεγε ΄'' οι ειδικοι καλα τα λενε αλλα σιγα μη τα κανει κανεις ολα αυτα'' ουρλιαζε στα παιδια τα εβριζε τα ελεγε τσογλανια κ...λοπαιδα τα τραβολογουσε απο τα χερια τα απειλουσε οτι θα τα πεταξει απο το σπιτι.τα εδερνε καθε μερα σχεδον.τιπτοα δεν αλλαξε ωσπου τον πεταξε εξω για παντα...!

 

Πες μου λίγο γι' αυτή τη περίπτωση. Τα παιδιά είναι μικρά; Πώς το δεχτηκαν; Αυτό είναι που με έλιωσε: όταν τα μικρά άρχισαν να ζητούν το μπαμπά τους...

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με τους γονείς σου, κουμπάρους, φίλους, άλλους συγγενείς και δες ποιος μπορεί να σε στηρίξει να τον χωρίσεις.

 

Το τραγικό της υπάθεσης (πέρα όλων των άλλων βεβαίως) είναι ότι είναι τόσο καλός και σωστός απέναντι στους άλλους που όσο και να μίλησα δεν νομίζω πως πέρασα το νόημα...

 

εδώ όταν τα είπα στην ίδια μου τη μητέρα έπεσε τόσο από τα σύννεφα που αναγκάστηκε να ρωτήσει τη βοηθό που ήταν παρούσα για να με πιστέψει...

 

εννοείται βέβαια πως είναι στο πλάι μου για ότι αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζηγός μου λόγω δουλειάς ήταν αποστασιοποιημένος από την οικογένεια, μέχρι που γύρισε πριν 2 χρόνια και από τότε κρατάει μια στάση ύπερβολικά αυστηρή και απαιτητική απέναντι στα δύο μας παιδιά (5,5 χρ και 3,5 χρ).

 

 

Εννοείς ότι ο σύζυγος έλειπε πολλά χρόνια, εργαζόταν σε κάποια δουλειά που τον ανάγκαζε να μην ζει στο σπίτι του;

Σε αυτή την περίπτωση, και ανάλογα με το είδος της δουλειάς του, είναι πολύ πιθανό να μην έχει τις γνώσεις που εσύ έχεις αποκτήσει εμπειρικά και θεωρείς σωστές για την ανατροφή των παιδιών σου.

Είμαι της γνώμης ότι δεν θα πρέπει να καταδικαστεί έτσι μια συμπεριφορά και θα πρέπει να ψάξεις λίγο παραπάνω στα αίτια αυτής.

Διευκρίνισέ μου το εξής, εσένα σε έχει χτυπήσει ποτέ ο άντρας σου;

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείς ότι ο σύζυγος έλειπε πολλά χρόνια, εργαζόταν σε κάποια δουλειά που τον ανάγκαζε να μην ζει στο σπίτι του;

Σε αυτή την περίπτωση, και ανάλογα με το είδος της δουλειάς του, είναι πολύ πιθανό να μην έχει τις γνώσεις που εσύ έχεις αποκτήσει εμπειρικά και θεωρείς σωστές για την ανατροφή των παιδιών σου.

Είμαι της γνώμης ότι δεν θα πρέπει να καταδικαστεί έτσι μια συμπεριφορά και θα πρέπει να ψάξεις λίγο παραπάνω στα αίτια αυτής.

Διευκρίνισέ μου το εξής, εσένα σε έχει χτυπήσει ποτέ ο άντρας σου;

 

Όχι είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι ότι άσκησε σωματική βία και επάνω μου, αλλά ο ίδιος το αρνείται... (τα χέρια μου πονούσαν τρείς μέρες στο σημείο της λαβής).

 

Η δουλειά του τον ανάγκαζε και μας έβλεπε 1 φορά τους 2-3 μήνες για καμιά εβδομάδα, περίπου μέχρι που ο μικρός έγινε ενός.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως είναι πολύ πιθανό να σε έσφιξε άθελά του πάνω στην ένταση της στιγμής. Άρα δεν μπορεί κανείς να πει ότι σε χτύπησε. Αυτοί οι άντρες έτσι να σε αγγίξουν μελανιάζεις με το παραμικρό. Προς Θεού, δεν τον δικαιολογώ!

:mad:

 

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι , απ'ότι καταλαβαίνω, το θέμα έγκειται στη βία που ασκεί στα παιδιά. Αν ασκούσε βία και σε σένα θα ήμουν κάθετη στο ότι η μόνη λύση είναι ο χωρισμός.

 

Πιστεύω ότι, με την προϋπόθεση πως υπάρχει η διάθεση για προσπάθεια από όλες τις πλευρές, τα πράγματα προρούν να διορθωθούν. Αρχή δεν το λές, αλλά πιστεύω πως δεν είναι και μια αρρωστημένη κατάσταση ακόμα.

Ζήτησέ του να σου μιλήσει ειλικρινά και να σου πει τι είναι αυτό που τον ωθεί σε τέτοια συμπεριφορά. Προσπαθήστε πρώτα μεταξύ σας να καταλάβετε ο ένας τις σκέψεις του άλλου κι έπειτα σε ψυχολόγο, αν δεν τα καταφέρετε μόνοι σας.

 

Επίσης, οι γονείς πρέπει να κρατούν την ίδια στάση μπροστά στα παιδιά. Τα παιδιά πρέπει να ακούν μια άποψη (την κατά το δυνατό σωστότερη) κι όχι απόψεις που διίστανται, γιατί μπερδεύονται στην ηλικία που είναι. Σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστό να διαφωνείτε έντονα μπροστά τους.

 

Δείξε του τον τρόπο που τα φιλικά-συγγενικά σας ζευγάρια αντιμετωπίζουν τις σκανταλιές των παιδιών τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που με έλιωσε: όταν τα μικρά άρχισαν να ζητούν το μπαμπά τους...

 

Τα παιδιά ειδικά όταν είναι μικρά πάντα συγχωρούν και δεν κρατάνε κακία, αρκεί να μην επαναλαμβάνεται αυτή η συμπεριφορά. :)

Link to comment
Share on other sites

οι παλιοι λεγανε κατι σοφο.χερι που σηκωνεται δεν ξανακατεβαινει.

Δυστυχώς αυτό είναι μια αλήθεια που ισχύει επιβεβαιωμένα. :-(

Αλλά μην χωρίσεις προτού εξαντλήσεις όλες τις πιθανές λύσεις του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε χωρίς να χαιρετήσει τα παιδιά και για 10 μέρες ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

 

Αυτό τώρα το πρόσεξα.

Δείγμα μεγααααάλου εγωισμού. Κρίμα.:-(:-(:-(

Είχε επαναληφθεί στη σχέση σας, ακόμη και πριν αποκτήσετε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maraki ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ παντα ..αφου δεχτηκε να πατε σε ψυχολογο καλε εκανες και του εδωσε μια ευκαιρια ακομα ...καμια φορα παραφερόμαστε ανθρωποι είμαστε Αν τωρα το ξανακανει τέλος ....πέρνει πόδι απο το σπίτι και το σίγουρο ειναι οτι δεν θα νιώθεις τύψεις ,,διοτι την μια ευκαιρία του την έδωσες ..θα εισαι βέβαια επιφυλακή για αρκετό καιρό ....και θα κρίνεις πολύ αυστηρά την κάθε του κίνηση ...και ειμαι σίγουρι ότι το ξέρει και ο ίδιος αυτό ......

τα παιδιά του απο ότι κατάλαβα δεν τα έχει ζήση καθόλου .....αρά θέλει βοήθεια για να μάθει ..........υπομονη την επομενη ομως που ξεφύγη επιστροφή δεν θα του δώσεις .....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω κάποιο άλλο λόγο πέρα από το καλό τον παιδιών που βρήσκομαι με αυτόν τον άνθρωπο (τουλάχιστο έτσι αισθάνομαι τώρα). .

το καλο των παιδιων δεν ειναι να τρωνε ξυλο απο τον πατερα τους .φυγε μακρια...

Πες μου λίγο γι' αυτή τη περίπτωση. Τα παιδιά είναι μικρά; Πώς το δεχτηκαν; Αυτό είναι που με έλιωσε: όταν τα μικρά άρχισαν να ζητούν το μπαμπά τους...

 

οταν γινοταν ολα αυτα το αγορι ηταν 6 και το κοριτσι 4+κατι.

ναι στις αρχες ρωτουσαν που ειναι ο μπαμπας.τους ελεγε οτι πηγε καπου για δουλεια για λιγες μερες.αφου περασε ενας μηνας περιπου και ''συνηθισαν στην απουσια του'' και να τον βλεπουν καθε ΣΚ(μονο με συνοδεια της μαμας και για 2 ωρες καθε φορα) τους ειπε οτι η μαμα και ο μπαμπας θα μενουν σε διαφορετικα σπιτια αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε σας αγαπαμε.απλα η μαμα και ο μπαμπας δεν ταιριαζουν και πολυ και καλυτερα να μενουμε χωριστα για να μη μαλωνουμε.(απο οτι θυμαμαι αυτα πανω κατω ειχε πει) ΑΛΛΑ σε καμια περιπτωση δε τους λες οτι ο μπαμπα εφυγε απο το σπιτι επειδη σας μαλωνε και σας χτυπουσε γιατι μπορει να νιωσουν ενοχες οτι αυτα φταινε.

εχουν περασει 2 χρονια και τα παιδακια ειναι χαρουμενα παιδια υγειεστατα ψυχικα και σωματικα και στο σχολειο απο τους καλυτερους μαθητες.

εκανε το καλυτερο για τα παιδια της πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα το πρόσεξα.

Δείγμα μεγααααάλου εγωισμού. Κρίμα.:-(:-(:-(

Είχε επαναληφθεί στη σχέση σας, ακόμη και πριν αποκτήσετε παιδιά;

 

Είναι όντως τύπος που μπορεί να κρατήσει μούτρα για μέρες, αλλά μετά από μεγάλη υπομονή και προσπάθεια το έχουμε ελλατώσει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι κακός άνθρωπος και να περνάει φάση. Τα νεύρα του όμως φαίνονται τεντομένα. Πες του να πάει σε κάποιο νευρολόγο και ρωτα τη γνωμη παιδοψυχολόγου σε σχέση με τα παιδια. Το ότι νομίζει οτι δεν χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη δυστυχως ειναι δείγμα ανθρωπου με μηδεν αυτογνωσία...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δε ξέρω πώς να σας ευχαριστήσω όλες που με διαβάζετε και με συμβουλεύετε...

 

maraki ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ παντα ..αφου δεχτηκε να πατε σε ψυχολογο καλε εκανες και του εδωσε μια ευκαιρια ακομα ...καμια φορα παραφερόμαστε ανθρωποι είμαστε Αν τωρα το ξανακανει τέλος ....

 

τα λάθη ειναι ανθρώπινα και όλοι αξίζουν μια δευτερη ευκαιρία.

Αν όμως επαναληφθεί το σκηνικό ΤΕΛΟΣ

 

Το ένα πρόβλημα είναι ότι το σκηνικό έχει επαναληφθεί αρκετές φορές και στο παρελθόν. Η διαφορά αυτή τη φορά είναι ότι του είπα να φύγει από τα σπίτι και ότι το έκανα γνωστό στο άμεσο συγγενικό μας κύκλο (όλοι έπεσαν από τα σύννεφα!).

 

Μετά από αυτό φαίνεται αλλαγμένος..... είναι;

 

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι παρόλο που τον δέχτηκα στο σπίτι δεν μπορώ να μη σκέφτομαι τις προηγούμενες καταστάσεις και έτσι είμαι συναισθηματικά μίλια μακρυά του και δεν μπορώ να λειτουργήσω-ηρεμήσω μέσα στο ίδιο μου το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

To θεμα καθαρα ειναι πως νιωθεις παγωμενη..γιατι οτι και να πουμε αυτο δεν αλλαζει.

Ειμαι κι εγω της γνωμης οτι ολοι χρειαζομαστε μια δευτερη ευκαιρια (κι εσυ με την σταση σο τοσο καιρο δεν το ειχες δωσει να το καταλαβει καλα...)

Θεωρω οτι αν ΕΣΥ μπορεις να το ξεπερασεις (προσεξε δεν μιλαω για τα παιδια αλλα για σενα) μπορεις να του δωσεις μια ευκαιρια αλλα να του το τονισεις κι ολας...οτι αν γινει το παραμικρο ... δεν συγχωρεις τιποτα...επισης να τους πεις αν δεν εχει υπομονη... να μην ανακατευεται και να τ αφησει ολα πανω σου ...

 

Εαν ομως για σενα τελειωσε μεσα σου ολο αυτο .... δεν μπορεις να τ αλλαξεις ακομα και αν αυτος οντως αλλαξε ακομα και αν ειναι καλυτερο να ιεναι με τα παιδια του..γιατι καποια στιγμη θα ξεσπασεις κι εσυ ...

 

Ευχομαι να μπορεσετε να κανετε το καλυτερο για ολους σας...

Link to comment
Share on other sites

ανεχομαι ναι,,,πολλα,, το ξυλο ποτε και απο κανεναν

 

στειλτον να παει στο διαολο

αν το ανεχεσαι εσυ ειναι σα να λες στα παιδια σου μαθετε να ζειτε ετσι,,,,καποιος δερνει και καποιοι τον ανεχονται,,,,δωσε στα παιδια σου ενα καλυτερο παραδειγμα ζωης,,,τριξτου τα δοντια και ρωτα ειδκους για το πως να τον οριοθετησεις

 

χερι που σηκωνεται μια φορα το κοβουμε με το μαχαιρι απο τη ριζα,,,δεν υπαρχει ανοχη

 

ουτε παπας εισαι για να συγχωρεις,,,να παει σε ψυχιατρο για να του περασουν τα νευρα και για να μαθει πως σεβονται τους ανθρωπους

 

εσυ τον προσβαλες που επενεβεις??

 

αυτος δεν προσβαλε το γιο του που τον εδερνε για τις μπογιες?

 

στειλτον στο διαολο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σας έγκειται μόνο όσων αφορά την διαπαιδαγώγηση των παιδιών? Το πρώτο που πρέπει να κάνετε για να αποφύγεις παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον είναι να συμφωνήσετε όσων αφορά το κομμάτι αυτό. Μετά συζήτηση και πάλι συζήτηση. Και καλή σου τύχη βρε κοπελιά...Εσύ ξέρεις αν ήταν ένα τυχαίο περιστατικό ή κάτι που προμηνύει και συνέχεια! Όλα τα άλλα περι χωρισμού κτλ κτλ μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...