Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχει ηλικία για να ξεκινήσει κανείς το μπαλέτο;


Recommended Posts

ο χορος ειναι για ολους και για ολες τις ηλικίες! μπορειτε να ξεκινήσετε μπαλέτο οποτε θελετε! σε αρκετες αναγνωρισμένες σχολες (http://www.sisxe.com) θα βρείτε τμηματα αρχαριων ενηλίκων. ακομη μπορειτε να ενταχθειτε σε εφηβικα τμηματα!

μην ξεχνατε... ο χορος δεν ειναι αθλημα να σταματαει νωρις. μπορειτε να χορευετε για πάντα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Είμαι 27 ετών και ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μπαλέτο, αναρωτιέμαι όμως αν είναι εφικτό σε αυτή την ηλικία. Εννοείται πως δεν με ενδιαφέρει να φτάσω σε υψηλό επίπεδο, αλλά μου αρέσει ως δραστηριότητα που συνδυάζει άσκηση-γυμναστική και τέχνη, καθώς το γυμναστήριο δεν μου αρέσει καθόλου και θα ήθελα κάτι πιο καλλιτεχνικό! Ασχολούμαι και με την κλασική μουσική, οπότε το μπαλέτο μου κεντρίζει το ενδιαφέρον με πολλούς τρόπους! Είχα κάνει 3 χρόνια μπαλέτο πολύ παλιά, σε ηλικίες 6-8 ετών, τότε όμως δεν μου άρεσε και είχα σταματήσει (μεγαλώνοντας αναρωτήθηκα πολλές φορές γιατί δεν το ήθελα, αφού τώρα μου φαίνεται πολύ όμορφη τέχνη, αλλά παιδάκι ήμουν!)

Εκτός του ότι αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να καταφέρω να ξεκινήσω από το 0 στα 27 μου, σκέφτομαι και αν υπάρχουν τμήματα στις σχολές για αρχαρίους αυτής της ηλικίας (και αν ναι, γνωρίζει κάποιος κατά μέσο όρο πόσες ώρες περίπου την εβδομάδα είναι το μάθημα; )

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορείς να ξεκινήσεις τωρα μπαλετο! Το μπαλετο ειναι για ολες τις ηλικιες!

Θα κοιτάξεις σχολες που εχουν τμηματα ενηλικων αρχαριων!!!

Συνηθως οταν σταματάνε τα παιδια, οι γονεις δεν τα πιθουνε να συνεχισουν, για προσωπικους λογους (αν δεν ειναι το οικονομικο, βαριουνται να τα πηγαινοφερνουν γιατι ειναι κι αυτοι πολυασχολοι), και συνηθως γυρνάει μπουμερανγκ...

Οποτε... Ξεκινα!! Μη διαστάσεις!!

 

 

 

 

Καλησπέρα!

Είμαι 27 ετών και ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μπαλέτο, αναρωτιέμαι όμως αν είναι εφικτό σε αυτή την ηλικία. Εννοείται πως δεν με ενδιαφέρει να φτάσω σε υψηλό επίπεδο, αλλά μου αρέσει ως δραστηριότητα που συνδυάζει άσκηση-γυμναστική και τέχνη, καθώς το γυμναστήριο δεν μου αρέσει καθόλου και θα ήθελα κάτι πιο καλλιτεχνικό! Ασχολούμαι και με την κλασική μουσική, οπότε το μπαλέτο μου κεντρίζει το ενδιαφέρον με πολλούς τρόπους! Είχα κάνει 3 χρόνια μπαλέτο πολύ παλιά, σε ηλικίες 6-8 ετών, τότε όμως δεν μου άρεσε και είχα σταματήσει (μεγαλώνοντας αναρωτήθηκα πολλές φορές γιατί δεν το ήθελα, αφού τώρα μου φαίνεται πολύ όμορφη τέχνη, αλλά παιδάκι ήμουν!)

Εκτός του ότι αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να καταφέρω να ξεκινήσω από το 0 στα 27 μου, σκέφτομαι και αν υπάρχουν τμήματα στις σχολές για αρχαρίους αυτής της ηλικίας (και αν ναι, γνωρίζει κάποιος κατά μέσο όρο πόσες ώρες περίπου την εβδομάδα είναι το μάθημα; )

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ισμήνη! Ήμουν σίγουρη ότι θα απαντούσες εσύ! :D Θα ήθελα και να σε ρωτήσω αν ξέρεις σχολές να μου προτείνεις στην περιοχή Γαλάτσι-Άνω Πατήσια. Ως παιδί πήγαινα στην Κονταξάκη.

 

Υ.Γ. Για το πώς είχα σταματήσει δεν είχε γίνει ακριβώς έτσι, απλώς πήγαινα σε πολλές δραστηριότητες, πιάνο, μπαλέτο, αγγλικά, παραδοσιακούς χορούς και ειδικά στο μπαλέτο είχα μεγάλη άρνηση! Ήμουν και λίγο αγοροκόριτσο και δεν μου άρεσε τότε το στυλ, χαχα! Ήμουν και λίγο στρουμπουλούλα επίσης και δυσκολευόμουν. Εν αντιθέσει μου άρεσαν πολύ οι παραδοσιακοί οπότε απλώς τους είχα πείσει να με σταματήσουν και να κάνω τους παραδοσιακούς (όπου έκανα πάνω από 15 χρόνια τελικά!) Η μαμά μου μάλιστα ήθελε πολύ να συνεχίσω το μπαλέτο, γι'αυτό έκανα και 3 χρόνια. Ε και σταδιακά έκανα άλλα πράγματα, δεύτερο μουσικό όργανο, δεύτερη γλώσσα κλπ οπότε το μπαλέτο ξεχάστηκε, δεν το σκεφτόμουν ποτέ και πλέον όταν μεγάλωσα το ξανασκέφτηκα και απόρησα γιατί ήμουν τόσο αρνητική! Τώρα βλέπω ότι θα χρειαζόμουν λίγη σωματική άσκηση και το γυμναστήριο δεν μου κινεί καθόλου το ενδιαφέρον, ενώ το μπαλέτο έχει άλλη χάρη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας. Έκανα μαθηματα μπαλέτου από 6 μέχρι10 ετών και τωρα ειμαι 23 χρόνων. Έχω χάση σε μεγάλω βαθμό την ευλυγισία μου.  Ξεκίνησα είδη ασκήσεις ευλιγιασιας και βλέπω κάποια θετικά αποτέλεσμα.Αλλά θέλω πάρα πολύ να ξανα ξεκινήσω μπαλέτο. Αλλά όλοι μου λένε δεν μπορείς είναι πολύ απαιτητικός χορός. Λέτε το σώμα μου να θυμηθεί αν ξανα κάνω μπαλέτο; Εσείς τι συστήνεται να κάνω;  

Επεξεργάστηκαν by Αθανασιααα
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Αθανασιααα είπε:

Γειά σας. Έκανα μαθηματα μπαλέτου από 6 μέχρι10 ετών και τωρα ειμαι 23 χρόνων. Έχω χάση σε μεγάλω βαθμό την ευλυγισία μου.  Ξεκίνησα είδη ασκήσεις ευλιγιασιας και βλέπω κάποια θετικά αποτέλεσμα.Αλλά θέλω πάρα πολύ να ξανα ξεκινήσω μπαλέτο. Αλλά όλοι μου λένε δεν μπορείς είναι πολύ απαιτητικός χορός. Λέτε το σώμα μου να θυμηθεί αν ξανα κάνω μπαλέτο; Εσείς τι συστήνεται να κάνω;  

Aν θελεις να το κανεις, καν'το! Δεν εισαι και 40 χρονων (που και παλι δεν βλεπω τον λογο να μην το εκανες, απλα δεν θα γινοσουν επαγγελματιας :wink:) . Λιγα χρονια εχουν περασει, αλλα και καθολου να μην ειχες παει παλι θα σε παροτρυνα να πας. Ο χορος, εκτος των αλλων ειναι θεραπευτικος. Αφου σου αρεσει, μην το σκεφτεσαι!:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Αθανασιααα είπε:

Γειά σας. Έκανα μαθηματα μπαλέτου από 6 μέχρι10 ετών και τωρα ειμαι 23 χρόνων. Έχω χάση σε μεγάλω βαθμό την ευλυγισία μου.  Ξεκίνησα είδη ασκήσεις ευλιγιασιας και βλέπω κάποια θετικά αποτέλεσμα.Αλλά θέλω πάρα πολύ να ξανα ξεκινήσω μπαλέτο. Αλλά όλοι μου λένε δεν μπορείς είναι πολύ απαιτητικός χορός. Λέτε το σώμα μου να θυμηθεί αν ξανα κάνω μπαλέτο; Εσείς τι συστήνεται να κάνω;  

Μίλησε με μία σχολή χορού. Οι "σοβαρές" σχολές, που προσπαθούν να χτίσουν μπαλαρίνες, ξέρω από ερωτήσεις που έκανα για την κόρη μου και από φίλες ότι δέχονται μόνο παιδιά δημοτικού, ούτε καν εφήβους και μετά υπάρχει μόνο επιλογή για μοντέρνο. Αλλά δεν είναι όλες οι σχολές προσανατολισμένες σε τέτοιους στόχους.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αθανασιααα είπε:

 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την παρότρυνση που μου δείνεις. Με άτομα του περιβάλλοντος μου δεν με παροτρύνουν.

Αθνασια καλησπερα!! Θα σου πω τη δικη μου ιστορια.. Ξεκινησα μπαλετο απο τα 7 μου μεχρι τα 16 μου.. Ηθελα να το καμω επαγγελματικα.. Στα 16 μου τραυματιστηκα πριν απο μια παρασταση κ σταματησα για αρκετο χρονικο διαστημα. Οταν ηθελα να ξεκινησω ηταν να πω γ λυκειου κ  η μητερα μου με εγραψε σε τοσα φροντηστηρια μη τυχον κ γινω επιστημονας με αποτελεσμα να μην προλαβαινω 2 καρπουζια κατω απο την ιδια μασχαλη!! Ετσι το σταματησα. Οταν σπουδαζα η κοντινη μου αχολη χορου δεν ειχ

ε τμημα ενηλικων.Ετσι εκανα τοτε λιγο λατιν. Μετα επιασα δουλεια με δυσκολα ωραρια ηταν ομως δουλεια που μου αρεσε οποτε το αφησα πισω μου.. Οταν εφυγα απο τη δουλεια αυτη κ ηρθα στην επαρχια (27 χρ)ξεκινησα δειλα στη σχολη χορου που ημουν κ μικρη. Τμημα ενηλικων δεν υπηρχε με αποτελεσμα να κανω μαθημα με παιδια γυμνασιου κ λυκειου!!! Τα θυμομουν ολα!! Σαν να μην περασε μια μερα! Οταν ηταν να δωσω για καποια πτυχια εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Το σταματησα παλι κ τωρα απο το καλοκαιρι θα ξεκινησω παλι.Εχω φτασει 30 χρονων αλλα θα το προσπαθησω κ για επαγγελματικα! Να το κανεις! Μην ακους κανεναν!! Οσο για την ευλιγησια. Μην κανεις κατι μονη σου. Θα πας σε μια σχολη κ θα σε βοηθησει η δασκαλα σου. Το σωμα σου θα ξεκλειδωσει κ δεν θα το πιστευεις!!! Στο λεω αυτο γιατι εχω περασει απειρα χρονια εξασκησης ανοιγματων καθως εχω πολυ κλειστες κλειδωσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου balletina. Δεν έχω λόγια για την ιστορία σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να πετύχεις τους στόχους σου. Θα ήθελα να το ακολουθήσω επαγγελματικά. Το σκεφτόμουν στα 16 μου αλλά είπα όχι γιατί δεν είχα ευλυγισία ούτε καν μπορούσα να κάνω πιρουετα. Αλλα τωρα το θέλω πάρα πολύ και είναι πολύ άδικο να μην δέχονται ενηλίκους γιατι ως παιδιά θα τα καταφέρουν καλύτερα. Και εχεις δικαιο όταν το θες πολύ θα το κάνεις χωρίς να επηρεαζεσαι απο τα λόγια άλλων.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Αθανασιααα είπε:

Γειά σου balletina. Δεν έχω λόγια για την ιστορία σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να πετύχεις τους στόχους σου. Θα ήθελα να το ακολουθήσω επαγγελματικά. Το σκεφτόμουν στα 16 μου αλλά είπα όχι γιατί δεν είχα ευλυγισία ούτε καν μπορούσα να κάνω πιρουετα. Αλλα τωρα το θέλω πάρα πολύ και είναι πολύ άδικο να μην δέχονται ενηλίκους γιατι ως παιδιά θα τα καταφέρουν καλύτερα. Και εχεις δικαιο όταν το θες πολύ θα το κάνεις χωρίς να επηρεαζεσαι απο τα λόγια άλλων.

Δρν υο κανουν ολες οι σχολες αυτο!! Πλρον οι περισοτερες παιρνουν κ ενηλικους. Θυμαμαι ειχα ρωτησρι για κατι σεμινατια σε σχολη του Μεταξοπουλου κ μου ειχαν πει μπορω να παω κανονικα κνσαν αρχαρια!! Οποτε μημ διασταζεις καθολου

!!! Καντο κ σου ευχομαι να κανεις αυτο που πραγματικα θες!!!

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2018 at 10:45 ΜΜ, Αθανασιααα είπε:

Γειά σας. Έκανα μαθηματα μπαλέτου από 6 μέχρι10 ετών και τωρα ειμαι 23 χρόνων. Έχω χάση σε μεγάλω βαθμό την ευλυγισία μου.  Ξεκίνησα είδη ασκήσεις ευλιγιασιας και βλέπω κάποια θετικά αποτέλεσμα.Αλλά θέλω πάρα πολύ να ξανα ξεκινήσω μπαλέτο. Αλλά όλοι μου λένε δεν μπορείς είναι πολύ απαιτητικός χορός. Λέτε το σώμα μου να θυμηθεί αν ξανα κάνω μπαλέτο; Εσείς τι συστήνεται να κάνω;  

 

Φυσικά και να πας, το ρωτάς???? Καταρχάς το σώμα δεν ξεχνάει, θα δεις που σύντομα θα τα θυμηθεί όλα. Κατά δεύτερον, υπάρχουν τμήματα ενηλίκων που δέχονται άτομα που ούτε καν έχουν ασχοληθεί σε παιδική ηλικία, απλά αγαπούν το χορό και θέλουν να τον εξελίξουν. Το μπαλέτο είναι για μένα η καλύτερη βάση για τον οποιοδήποτε χορό.

ΦΥΣΙΚΑ και να πας!!!! Έχεις ήδη βάσεις, είσαι μικρή κοπέλα, έχεις ένα μικρό σε ηλικία σώμα, μπορεί να δουλευτεί πάρα πολύ ακόμα, αγαπάς το χορό. Πραγματικά ψάχνω να βρω έναν λόγο για να μην πας! Να πας, να πας! ΑΝ δεν πας τώρα σε 10 χρόνια θα λες τι χαζή που ήμουνα και δεν πήγα, ήμουν τόσο μικρή ακόμα, μπορούσα να τα πάω τόσο καλά, γιατί χάλασα το όνειρο μου, δεν γυρνάει ο χρόνος πίσω γαμώτο!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...