Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναίκες παντρεμένες με μικότερους άνδρες!


iosifina123

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

 

σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα για να τα βγάλω από μέσα μου!

 

Είμαι 45 ετών και ο άντρας μου 39. Είμαστε παντρεμένοι 10 χρόνια, και ζούμε μαζί με την κόρη μου, την οποία είχα αποκτήσει από μια μακροχρόνια σχέση, η οποία δυστυχώς έληξε άδοξα. Ο πατέρας της κόρης μου έχει πεθάνει.

 

Όταν γνώρισα τον άντρα μου, ήμουν 32 ετών, και η κόρη μου 1 έτους. Αν και μου είχε στοιχίσει ο χωρισμός μου, είχα σταθεί στα πόδια μου, δούλευα, και είχα και τη μητέρα μου να με βοηθάει. Πραγματικά δεν είχα στο μυαλό μου να κάνω άλλη σχέση, αλλά όταν τον γνώρισα μέσω της δουλειάς μου, δέσαμε αβίαστα και μου φαινόταν πολύ φυσικό αυτό. Ο άντρας μου ήταν τότε 26, προερχόμενος από ιδιαίτερα δυσλειτουργική οικογένεια, και γίναμε σύντομα συναισθηματικά απαραίητοι ο ένας στον άλλον. Δεν είχα νιώσει ποτέ έλξη για μικρότερο άντρα, αλλά δεν με ένοιαζε καθόλου.

 

Από την αρχή ήταν πολύ καλός με τη μικρή μου. Στο μεταξύ η μητέρα μου αρρώστησε και σύντομα πέθανε. Αυτό με τσάκισε, έχασα το στήριγμά μου. Τότε ήταν που μου πρότεινε να παντρευτούμε. Μέχρι το γεγονός αυτό, δεν είχαμε αναφέρει το θέμα του γάμου, οπότε έπεσα από τα σύννεφα όταν το πρότεινε. Εγώ είχα ενδοιασμούς -τότε εγώ ήμουν 35 και ο ίδιος 29-, γιατί πραγματικά τον θεωρούσα αρκετά μικρό να αναλάβει την ευθύνη αυτή. Κατά βάθος φοβόμουν μην τον χάσω, αν και δεν ήμουν ποτέ ζηλιάρα.

 

Όλα κύλησαν σε γενικές γραμμές καλά, με σκαμπανεβάσματα, η κόρη μου μεγαλώνοντας απέκτησε πολύ καλή σχέση μαζί του, όχι ιδιαίτερα στενή, αλλά χωρίς προβλήματα. Το θέμα είναι ότι εδώ και έξι μήνες εγώ έχω χάσει τον ύπνο μου. Έκλεισα τα 45 και αν και κρατιέμαι καλά, έχω πάθει φρίκη. Έχω αλλάξει σαν χαρακτήρας, ζω με το φόβο ότι μεταλλάσσομαι σε μια γερασμένη γυναίκα, ενώ αυτός είναι ακόμη νέος, ορεξάτος και γοητευτικός. Έχει αρχίσει η διαφορά και φαίνεται - τελικά όντως οι γυναίκες σπάνε πιο γρήγορα? Ο ίδιος μου έχει πει ότι έχω αλλάξει, δεν είμαι πια χαρούμενη και ανέμελη, αλλά δεν του λέω γιατί. Προσπαθώ να έχω το σπίτι άψογο, να είμαι πάντα περιποιημένη, να του κρατάω το ερωτικό ενδιαφέρον, για να μην αναζητήσει κάτι άλλο. Αυτό με διαλύει σωματικά και ψυχικά. Αφορμή δεν μου έχει δώσει, υπάρχει απλά η μικρή φθορά του χρόνου και του γάμου.

 

Σκέφτομαι: έτσι θα είναι η ζωή μου από 'δω και πέρα? Αφού θα μεγαλώνω και θα γερνάω συνέχεια, θα γίνονται όλο και χειρότερα τα πράγματα? Και πώς μεταλλάχτηκα από μια δυναμική γυναίκα σε μια φοβισμένη γυναικούλα? Είναι αυτά τα 6 χρόνια τόσα πολλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω παντως νομιζω οτι 6 χρονια δεν ειναι πολλα! αν ησουν εσυ 25 και αυτος 19 θα σου ελεγα ναι ειναι πολλα γιατι οι αντρς ωριμαζουν αργοτερα αλλα στην ηλικια αυτη που γνωριστηκατε οι ανθρωποι ειναι με κοινα ενδιαφεροντα και κοινες αναζητησεις. μια γυναικα 45 χρονων με ενα αντρα 39 χρονων δεν νομιζω οτι εχουν ουσιαστικες διαφορες, μαλλον περισσοτερο στο μυαλο σου ειναι ολο αυτο....

να ανακτησεις την αυτοπεποιθηση σου και να γινεις η γυναικα που ηξερε!

να μην ζηλευεις δεν υπαρχει λογος κανενας!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν είναι πολλά! Σκέψου οτι οταν θα είσαι 88 θα είναι 82:p

Ασε τις ανασφάλειες και μη δείξεις οτι φοβάσαι! Δυναμισμός, αυτοπεποιθηση και μη θίγεις συνέχεια το θέμα τις ηλικάς. Είσαι στα καλύτερά σου! Να είσαι όμορφη και περιποιημένη και γι'αυτόν και για σένα!

Η μαμά μου ηταν μικρότερη από τον μπαμπά μου. Τώρα φαίνεται πιο μεγάλος απ'αυτήν και η μαμά μου είναι 64. Αλλά περπατάει και "σφυράει"...

Αλήθεια πως και δεν κάνατε κανένα παιδάκι;

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λές? Είσαι μια χαρά νέα γυναίκα,άλλες τώρα κάνουνε παιδιά και παντρεύονται.Αν προσέχεις τον εαυτό σου και περιποιείσαι θα φτιάξει η ψυχολογία σου, ίσως έχεις κουραστεί απ τη καθημερινότητα και τα σκέφτεσαι αυτά.Φτιάξε τη διάθεση σου και να σκέφτεσαι θετικά, έχεις τον άντρα σου και το παιδάκι σου,πρέπει να νιώθεις τυχερή και να μην τρώγεσαι με τα ρούχα σου.Τα 6 χρόνια δεν είναι τίποτα, συνομίληκοι είστε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζω την συνηθισμένη αντίστροφη ιστορία σε διαφορά ηλικίας , με 12 χρόνια διαφορας αλλά παρ'όλα αυτά δεν νομίζω οτι έχετε και καμιά τρελή διαφορά.

Οι γονείς μου ζουν κάτι παρόμοιο. Η μαμά μου είναι 5 χρονια μεγαλύτερη απο το μπαμπά μου, όμως ποτέ δεν άφησαν να φανεί, και πάντα τους θυμάμαι καλά μαζί. Ούτε καν ένα τσακωμό τους δεν θυμάμαι να έχω σαν μνήμες απο τα παιδικά μου χρόνια. Φυσικά και είναι ακόμη μαζί (εκείνη 58 και εκείνος 53)και είναι μία χαρά.

 

Μη φοβάσαι. Μήπως όλο αυτό είναι μία ανασφάλεια δική σου??? Κοίτα μην του την περάσεις γιατί τότε μπορεί να τον βάλεις στο τρυπάκι να σκεφτεί "είμαι μικρότερος άρα εκείνη πρέπει να προσέχει μη με χάσει" . Στο κάτω κάτω έξι χρόνια είναι όχι 10 ούτε 20.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τη δύναμη που μου δίνετε. Ίσως έχω κουραστεί από τα βάρη της καθημερινότητας, η κόρη μου μεγαλώνει και με πιάνουν και οι ανασφάλειές μου και γι' αυτό... Θέλω να είναι καλά, αλλά να μην την καταπιέζω, θέλω να είναι ευτυχισμένη γιατί περάσαμε δύσκολα.

 

apricot έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να γίνω η γυναίκα που ήξερε.

 

Loretta 88 με 82 θα ισοφαρίσουμε επιτέλους! Θα πίνουμε μαζί τσαγάκι! Και πόσο δίκιο έχεις που μου λες να έχω αυτοπεποίθηση και να μη θίγω το θέμα της ηλικίας! Στο τέλος θα δημιουργήσω μόνη μου το πρόβλημα, θα του βάλω ψύλλους στ' αυτιά....

 

Παιδάκι δεν κάναμε γιατί λίγο μετά τη γέννα της μικρής μου είχα περάσει ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας - δόξα το Θεό ξεπεράστηκε- που μου στοίχισε όμως τη δυνατότητα να κάνω άλλα παιδιά. Άλλος ένα λόγος που δέθηκα τόσο μαζί του - όταν μου είπε ότι δεν τον πειράζει. Πραγματικά τόσα χρόνια ποτέ δε μου έδειξε ότι το μετάνιωσε.

 

Δεν είναι λίγο νωρίς να περνάω κρίση μέσης ηλικίας? :)

 

Πρέπει να πάρω τα πάνω μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι manoulina, δεν θέλω να του το περάσω αυτό, γιατί από το πουθενά θα βάλω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου!

 

Σίγουρα είναι δική μου ανασφάλεια, ΕΛΠΙΖΩ να είναι μια φάση, γιατί θα τρελαθώ. Ξυπνάω τη νύχτα και σκέφτομαι ότι η κόρη μου αύριο μεθαύριο θα φύγει, θα σπουδάσει, θα είμαστε δυο μας, δεν πρέπει να δείχνω κουρασμένη, πρέπει να είμαι μέσα σ' όλα, για να μη σκεφτεί ποτέ ''τι ήθελα και παντρεύτηκα μεγαλύτερη γυναίκα''...

Στην αρχή είχα πολλές τύψεις, ουσιαστικά του αφαιρούσα το δικαίωμα να γίνει πατέρας σε δικό του παιδί, μου απέδειξε όμως όχι μόνο με λόγια, αλλά και με τη συμπεριφορά του, πως δεν το μετάνιωσε. Ίσως παίζει ρόλο το οικογενειακό του υπόβαθρο, ίσως φοβόταν κι αυτός να κάνει παιδιά, ένιωσε δυστυχισμένα παιδικά χρόνια, δεν θέλω να σκαλίζω πολύ τα πράγματα, γιατί τα έχει ξεπεράσει. Και με την κόρη μου ήταν πάντα άψογος.

 

Πολύ χαίρομαι που οι γονείς σου έχουν παρόμοια διαφορά και είναι αγαπημένοι, μάλλον πρέπει να μιλήσω με τη μαμά σου!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι βρε ιωσηφίνα μου! Από αύριο, μη πω από σήμερα το βράδυ ας αρχίσει μία ανανεωμένη περίοδος στη ζωή σου! Ο άνθρωπος σ'αγαπάει και σε στηρίζει τόσα χρόνια. Δε ξέρω τι γνώμη σου πάνω στο θέμα, αλλά μπορείς να επισκεφτεις και κανέναν δερματολόγο ή πλαστικό για κανένα μικρό ρετους. Ετσι να τονωθεί και λίγο η αυτοπεποιθησή σου! Οχι τιποτα υπερβολικό, μία ανανέωση ;)

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι βρε ιωσηφίνα μου! Από αύριο, μη πω από σήμερα το βράδυ ας αρχίσει μία ανανεωμένη περίοδος στη ζωή σου! Ο άνθρωπος σ'αγαπάει και σε στηρίζει τόσα χρόνια. Δε ξέρω τι γνώμη σου πάνω στο θέμα, αλλά μπορείς να επισκεφτεις και κανέναν δερματολόγο ή πλαστικό για κανένα μικρό ρετους. Ετσι να τονωθεί και λίγο η αυτοπεποιθησή σου! Οχι τιποτα υπερβολικό, μία ανανέωση ;)

 

Αν και πρόκειται για κάτι που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, ίσως το ψάξω -όχι τίποτα ιδιαίτερο- αλλά κάποια θεραπεία για να ομορφύνει λίγο το δέρμα μου ή κάτι τέτοιο.

 

Δεν θέλω να καταλάβει κάτι και η κόρη μου για τις ανασφάλειές μου, έχω καταφέρει να κρατήσω μια καλή ισορροπία τόσα χρόνια, γνωρίζοντας την ιδιάζουσα κατάσταση, και είναι κρίμα να δημιουργήσω κλίμα ανασφάλειας και έντασης στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Αν και πρόκειται για κάτι που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, ίσως το ψάξω -όχι τίποτα ιδιαίτερο- αλλά κάποια θεραπεία για να ομορφύνει λίγο το δέρμα μου ή κάτι τέτοιο.

 

Δεν θέλω να καταλάβει κάτι και η κόρη μου για τις ανασφάλειές μου, έχω καταφέρει να κρατήσω μια καλή ισορροπία τόσα χρόνια, γνωρίζοντας την ιδιάζουσα κατάσταση, και είναι κρίμα να δημιουργήσω κλίμα ανασφάλειας και έντασης στο σπίτι...

 

Κοιτα εμένα οταν ήταν πιο μικρή η μαμά μου είχε ανασφάλειες σε σχέση με τον μπαμπά μου(τις ξεπέρασε μετά) και με ρωτούσε "φαίνομαι πιο μεγάλη απο τον μπαμπά;" Μου φαινόταν λιγο χαζό από μέρους της...δε ξέρω πώς να στο εξηγήσω. Την είχα στο μυαλό μου πολυ δυναμική για να μου κάνει τέτοιες ερωτήσεις. Και ο μπαμπάς μου τότε είχε πολυ baby face...ευτυχώς του πέσανε μετά τα μαλλιά :-P Οπότε ναι, να μη καταλάβει η κόρη σου την ανασφάλεια. Βέβαια και εμείς οι μαμάδες έχουμε αδυναμίες αυτό πιστευω το ξέρει. Δεν είσαι υπεράνθρωπος!

Οσο για το ρετους που είπαμε υπάρχουν πολλα να κάνεις. Χωρίς πολλά χρήματα ή κίνδυνο!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως κάθε μέρα βλέπω γυναίκες στην ηλικία σου που τις ζηλεύω για την εμφανιση τους γιατί εγώ λόγω του μικρού έχω παραμελήσει τον εαυτό μου. Έχεις τόσα καλά στη ζωή σου και δεν σε αφήνουν οι ανασφαλειές σου να τα χαρείς. Έχεις γευτεί την μητρότητα και έχεις δίπλα σου έναν άντρα που σε αγαπάει αποδεδειγμένα αφού δέχτηκε το πρόβλημα υγεία σου κάνοντας τη θυσία να μην αποκτήσει ο ίδιος παιδιά και επιπλέον περιφρόνησε τα ηλικιακά στερεότυπα. Άλλες γυναίκες στην ηλικία σου θέλουν να κάνουν παιδί αλλά ακόμα ψάχνουν τον σύντροφο.Απόλαυσε αυτά που έχεις και μην τα καταστρέφεις. όταν σου έρχονται αυτές οι σκέψεις στο μυαλό μην τις αφήσεις να κάτσουν πάνω από ένα λεπτό, σκέψου κάτι ευχάριστο π.χ ένα φόρεμα που είδες και σου άρεσε ή τις διακοπές που θα πάτε με τον άντρα σου.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμένα οταν ήταν πιο μικρή η μαμά μου είχε ανασφάλειες σε σχέση με τον μπαμπά μου(τις ξεπέρασε μετά) και με ρωτούσε "φαίνομαι πιο μεγάλη απο τον μπαμπά;" Μου φαινόταν λιγο χαζό από μέρους της...δε ξέρω πώς να στο εξηγήσω. Την είχα στο μυαλό μου πολυ δυναμική για να μου κάνει τέτοιες ερωτήσεις. Και ο μπαμπάς μου τότε είχε πολυ baby face...ευτυχώς του πέσανε μετά τα μαλλιά :-P Οπότε ναι, να μη καταλάβει η κόρη σου την ανασφάλεια. Βέβαια και εμείς οι μαμάδες έχουμε αδυναμίες αυτό πιστευω το ξέρει. Δεν είσαι υπεράνθρωπος!

Οσο για το ρετους που είπαμε υπάρχουν πολλα να κάνεις. Χωρίς πολλά χρήματα ή κίνδυνο!

 

Να 'σαι καλά κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάθε μέρα βλέπω γυναίκες στην ηλικία σου που τις ζηλεύω για την εμφανιση τους γιατί εγώ λόγω του μικρού έχω παραμελήσει τον εαυτό μου. Έχεις τόσα καλά στη ζωή σου και δεν σε αφήνουν οι ανασφαλειές σου να τα χαρείς. Έχεις γευτεί την μητρότητα και έχεις δίπλα σου έναν άντρα που σε αγαπάει αποδεδειγμένα αφού δέχτηκε το πρόβλημα υγεία σου κάνοντας τη θυσία να μην αποκτήσει ο ίδιος παιδιά και επιπλέον περιφρόνησε τα ηλικιακά στερεότυπα. Άλλες γυναίκες στην ηλικία σου θέλουν να κάνουν παιδί αλλά ακόμα ψάχνουν τον σύντροφο.Απόλαυσε αυτά που έχεις και μην τα καταστρέφεις. όταν σου έρχονται αυτές οι σκέψεις στο μυαλό μην τις αφήσεις να κάτσουν πάνω από ένα λεπτό, σκέψου κάτι ευχάριστο π.χ ένα φόρεμα που είδες και σου άρεσε ή τις διακοπές που θα πάτε με τον άντρα σου.

 

Έχεις δίκιο, και αυτό που με έχει τρομάξει είναι ότι ποτέ δεν ήμουν της κλάψας, ποτέ δεν ένιωσα αγνωμοσύνη και δεν θεωρούσα τίποτα δεδομένο. Πέρασα δύσκολα, το χειρότερο απ' όλα ήταν το πρόβλημα υγείας, πραγματικά πιστέυω ότι το ότι είχα τότε την μπέμπα μου μου έδωσε το 100% της δύναμης να σταθώ στα πόδια μου. Γι΄αυτό τώρα νιώθω να παραπαίω, γιατί ξέρω ότι τα πράγματα εξελίχτηκαν καλά για 'μένα, και έχουμε την υγειά μας κι αυτό είναι το πιο σημαντικό - αλλά μου μιλάει αυτό το διαβολάκι στο μυαλό!

 

Σαν να είναι καθυστερημένη αντίδραση στα πολύ δύσκολα χρόνια που πέρασα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Iosifina, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, θα σου πω ότι ο αδερφός μου είναι 29 χρονών και η νύφη μου 38. Έχουν ένα παιδάκι και πάνε για το δεύτερο, και είναι από τα πιο αγαπημένα, ταιριαστά, και χαρούμενα ζευγάρια που ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Iosifina, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, θα σου πω ότι ο αδερφός μου είναι 29 χρονών και η νύφη μου 38. Έχουν ένα παιδάκι και πάνε για το δεύτερο, και είναι από τα πιο αγαπημένα, ταιριαστά, και χαρούμενα ζευγάρια που ξέρω.

 

Μήπως να οργανώσουμε μια συνάντηση οι.... ομοιοπαθούσες? :D

 

Εύχομαι να είναι πάντα αγαπημένοι και με το καλό το μωράκι!

 

Σ' ευχαριστώ που το μοιράστηκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διαφορα ειναι πολυ μικρη και πιστευω πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,ολα αυτα τα σκεφτονται και γυναικες που εχουν τα ιδια χρονια αλλα και με μεγαλυτερους αντρες,ολες θελουμε να δειχνουμε ομορφες και περιποιημενες,ολες θελουμε να κερδιζουμε το ερωτικο ενδιαφερον για να μην το βρει αλλου,ολες αυτες τις σκεψεις και τις φοβιες και το διαβολακι στο μυαλο τις εχουμε ολες αρα εισαι μια φυσιολογικοτατη γυναικα που θελει να κρατησει τον αντρα της ασχετα απο την ηλικια του,μην μσκεφτεσαι τιποτα προσπαθησε να μη σε παρει απο κατω και πολυ φιλικα στο λεω να μην ξεφυγεις με ποια εννοια το λεω;να μην κανεις κατι στον εαυτο σου οπως πλαστικες και τετοια με αποτελεσμα την μεγαλη και αποτομη αλλαγη σου που πιστευω αυτο θα τρομαξει περισσοτερο τον αντρα σου,,φιλικα στο λεω...εχω δει γυναικες που απο την προσπαθεια τους να αρεσουν στους αντρες τους εχουν ξεφυγει και δυστυχως εμειναν μονες...αρα μενουμε ιδιες με λιγα και θαυματουργα κολπακια και ολα θα πανε καλα...και πιστευω πως ο αντρας σου σε διαλεξε για την προσωπικοτητα σου οπου κατι ειδε διαφορετικο απο ολες τις υπολοιπες και γιαυτο και σε αγαπησε...σας ευχομαι τα καλυτερα...γερα με τσαμπουκα...εισαι πολυ νεα και ωραια....να περνατε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι άντρες γερνάνε, οι γυναίκες απλώς μεγαλώνουν και γίνονται πιο γοητευτικές.Για να αισθανθείς καλύτερα θα σου πω ότι εγώ έχω 10 χρόνια διαφορά ηλικίας με τον άντρα μου -είμαι μεγαλύτερη- και πίστεψέ με ότι η διαφορά δεν φαίνεται καθόλου.Δεν απασχολεί το μυαλό μου,κοιτάζομαι στον καθρέπτη και χρησιμοποιώ θετικές προτάσεις όπως:κάθε μέρα γίνομαι ομορφότερη. Κατά ένα περίεργο τρόπο πετυχαίνει.Δεν σκέφτομαι τον πλαστικό διότι δεν τον έχω ανάγκη, γυμνάζομαι όμως 4 με 5 φορές την εβδομάδα, τρέφομαι σωστά, δεν καπνίζω πλέον και κοιμάμαι 10 ώρες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ιωσηφίνα μου η ηλικία δεν παίζει σημαντικό ρόλο . Το πως νιώθεις μετράει και το αν περιποιείσαι τον εαυτό σου. Είμαι μικρότερη από τον άντρα μου 6 χρόνια. Όμως φαίνομαι πολύ μεγαλύτερή του και πίστεψέ με σου λέω την αλήθεια.

Ντρέπομαι για τον εαυτό μου γιατί έχω αφεθεί μετά το παιδί και δεν ασχολούμαι καθόλου με την εμφάνισή μου.

Κοιτάω να τους ικανοποιώ και να τους φροντίζω και δεν έχω ούτε μισή ώρα να αφιερώσω σε μένα.Πρέπει να λάβω κι εγώ τα μέτρα μου σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες τόσο πολύ!

 

marjolaine μου έδωσες μεγάλη δύναμη! Κι εγώ προσέχω όσο μπορώ, αλλά θα προσπαθήσω κι άλλο για να νιώσω εγώ καλύτερα και να τονώσω την αυτοπεποίθησή μου!

 

Μαρια2010 είσαι γλυκύτατη και μου άρεσε αυτό το ''γερά με τσαμπουκά''! Και όχι, δεν πρόκειται να μπω στο τριπάκι πλαστικών και μεγάλων αλλαγών, σε καμία περίπτωση... Είναι δίκοπο μαχαίρι αυτό...

 

korina μου σε καταλαβαίνω απόλυτα! Πολλές φορές οι υποχρεώσεις και η κούραση δεν μας αφήνουν χρόνο για τον εαυτό μας, κι αυτό είναι κάτι που χτυπάει και τις μικρότερες ηλικίες! Έχουν δίκιο τα κορίτσια, προσέχοντας τον εαυτό μας, θα νιώσουμε καλύτερα εμείς και θα είναι και οι γύρω μας χαρούμενοι!

 

Μετά από την αρρώστια μου, κατάλαβα ότι όσο σημαντικοί και αν είναι οι άλλοι άνθρωποι στη ζωή μας, πρέπει να κανακεύουμε και τον εαυτό μας...

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω κι εγώ με τα κορίτσια ότι η διαφορά σας είναι σχεδόν αμελητέα και πως, εφόσον ο σύζυγός σου, όπως λες, σου έχει σταθεί και στα εύκολα και στα δύσκολα και, το κυριότερο, δεν σου δίνει δικαίωμα να ζηλεύεις... ε τότε όλο αυτό είναι κατασκεύασμα του μυαλού σου !

Που μπορεί όμως να σου βγει σε καλό... μόνο 45 είσαι με μια κόρη αρκετά μεγάλη... πιστεύω πως μπορείς να βρεις τρόπους να τονώσεις την αυτοπεποίθησή σου χωρίς να φτάσεις στο άλλο άκρο ... σκέψου πως σε λίγα χρόνια ίσως το παιδί χρειαστεί να εγκαταλείψει το σπίτι πηγαίνοντας πχ για σπουδές κάπου αλλού και πως θα είστε πάλι τα δυο σας... κι ο έρωτάς σας μπορεί να ξεκινήσει πάλι από την αρχή...

Κανάκεψε λίγο εσένα και να δεις που όλα θα έρθουν και πάλι στην θέση σου -- μην αφήνεις τον φόβο και τις ανασφάλειες να σε καταβάλουν !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά πραγματικά δεν είναι μεγάλη. Οι άντρες ακόμα και μικρότεροι, συνήθως φαίνονται μεγαλύτεροι από τις γυναίκες. Μπορεί όλα αυτά να είναι στο μυαλό σου και να περνάς απλώς μια κρίση. Ολοι μας δεν περνάμε κρίσεις; Μια χαρά ηλικία έχεις, νεότατη. Ξέρω ζευγάρια που έχουν μεγαλύτερη διαφορά και είναι μια χαρά. Παράδειγμα, άντρας 32 και η γυναίκα του 45 με ένα παιδάκι 2 χρονών. Διαφορά 13 χρόνια.!

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτος ο ανθρωπος οταν ηταν 29 χρονω αποφασισε να παντρευτει μια γυναικα 35 χρονω με παιδι, και μαλιστα ξεροντας οτι δε μπορει να κανει αλλο, αυτο μας λες...και οταν τα φτιαξατε εκεινος ηταν 26!!

δε νομιζω οτι εχεις τιποτα να φοβασαι καλη μου, ο αντρας σου σε λατρευει και το εχει αποδειξει....αν ηταν θα επαιρνε μια μικρουλα να κανει τα παιδακια του......και τα ολα του οταν ηταν κι εκεινος στα ντουζενια του.....δεν το εκανε ομως.....αγαπησε εσενα και παντρευτηκε εσενα και λατρευει εσενα!!!!!!!!!!!!!

λογικη η κριση που περνας αλλα νομιζω οτι α ανθρωπος αυτος εχει περασει τη δοκιμασια του ηδη και ειναι μαζι σου...και επιτελους δεν εισαι και 60 μην κανεις ετσι, εισαι στην καλυτερη ηλικια !!!!!!!!!!! κι εμενα με περναει ο αντρας μου 2 χρονια αλλα μικροδειχνει πολυ, ειναι 35 και ολοι τον κανουν 30....τι να κανω να φουνταρω?????????χαχαχα

μη σκεφτεσαι αρνητικα σκεψου οτι η αγαπη και η συντροφικοτητα, ο ερωτας και η οικογενεια, δεν εχουν σχεση με τα μαθηματικα.............

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισλτω πολύ κορίτσια, να είστε καλά! Ελπίζω κι εγώ ότι είναι μια φάση, και μια αντίδραση σε κάποιες μικροφθορές της ηλικίας που παρατήρησα φέτος το καλοκαίρι!

 

Δν είμαι μανιακή με την εμφάνιση, αλλά κάποια πράγματα εμφανίζονται απότομα τα άτιμα!!

 

Κάθε μέρα ευχαριστώ το Θεό που έχω την υγειά μου, είναι κάτι που με έπιασε τελευταία όλο αυτό με την ηλικία!

 

Η σχέση μας ήταν πάντα αμφίδορμη όσον αφορά τη στήριξη και την συντροφικότητα, είμαστε δυο άνθρωποι που έζησαν δύσκολα και έχουν καταφέρει να έχουν μια ομαλή οικογενειακή ζωή, και θέλω να είμαστε καλά και δυνατοί για να πορευτούμε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο άντρας μου είναι μικρότερος αλλά δεν με νοιάζει καθόλου. Είναι ο καλύτερος από όλους τους άντρες που έχω γνωρίσει ποτέ στην ζωή μου. Στην δική μας την περίπτωση ισχύει ότι ισχύει για όλες τις σχέσεις: μόνο αγάπη να υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο άντρας μου είναι μικρότερος αλλά δεν με νοιάζει καθόλου. Είναι ο καλύτερος από όλους τους άντρες που έχω γνωρίσει ποτέ στην ζωή μου. Στην δική μας την περίπτωση ισχύει ότι ισχύει για όλες τις σχέσεις: μόνο αγάπη να υπάρχει!

 

Να είστε πάντα αγαπημένοι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...