Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φωτοτυπίες αντί βιβλιάρια υγείας στα μαιευτήρια;


Λάβατε κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδό σας απο το μαιευτήριο;  

262

  1. 1. Λάβατε κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδό σας απο το μαιευτήριο;

    • Δημόσιο μαιευτήριο: ναι έλαβα κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδο
      55
    • Δημόσιο μαιευτήριο: όχι, έλαβα φωτοτυπίες
      207
    • Ιδιωτικό μαιευτήριο: ναι έλαβα κανονικό βιβλιάριο υγείας με την έξοδο
      106
    • Ιδιωτικό μαιευτήριο: όχι, έλαβα φωτοτυπίες
      267


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την Παρασκευη που πηγα στον παιδιατρο μου ειπε πως τωρα εχουν ολα τα μαιευτηρια τα βιβλιαρια.Πηρα σημερα στο Μητερα κρατησαν τα στοιχεια μου και μου ειπαν να παμε με το φωτοαντιγραφο που μας ειχαν δωσει να το παρουμε οποτε θελουμε!!!!!!Επιτελους...:D:D:D

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς από το Ρέα πήραμε προσωρινό και όταν τους ρώτησα πότε θα έρθουν που είπαν πως δεν θα έρθουν και να απευθυνθώ στην νομαρχία που ανήκω. Τελικά μας έδωσε βιβλιάριο κανονικό ο παιδίατρος!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

29-9-11 ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ...ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΔΕΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟς,ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ...

και που είσαι ακόμα...

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γέννησα Μαι του 2011 στο Ιασώ και πήρα 2 σελίδες φωτοτυπίες. Μετά απο 4 μήνες μου έδωσαν ένα προσωρινό βιβλιάριο που εχει φτιάξει το Ιασώ (είναι ένα βιβλιαράκι πολύ ωραίο) κ εκεί πλέον μπορεί κ η παιδιατρος να συμπληρώσει τις επισκέψεις, τα εμβόλια κτλ.

Πάντως τί να πω!!!! Απαράδεκτοι απο το Υπουργείο Υγείας. αλλά να μου πεις εδώ δεν έχουν τυπώσει σχολικά βιβλία.....

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη που πηγα στον παιδιατρο μου ειπε πως τωρα εχουν ολα τα μαιευτηρια τα βιβλιαρια.Πηρα σημερα στο Μητερα κρατησαν τα στοιχεια μου και μου ειπαν να παμε με το φωτοαντιγραφο που μας ειχαν δωσει να το παρουμε οποτε θελουμε!!!!!!Επιτελους...:D:D:D

 

 

Βρε κοριτσια εμεις το πηραμε αρχες Ιανουαριου...Πηρατε τηλ. εκει που γεννησατε να ρωτησετε?

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
29-9-11 ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ...ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΔΕΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟς,ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ...

Και εγω έχω βαρεθεί να παρακαλάω τις υπηρεσίες να μου δώσουν και εδω και καιρό ζητάω να το αγοράσω και κανένας δεν με κατατοπίζει.:mad:

Πως το αγόρασες? Το ζήτησες απο το φαρμακείο 'τις γειτονιας' σου? Εγω είμαι απο το Βόλο και εχω απελπιστεί με αυτό το θέμα!

Ασε για το κράτος... ας μην συζητάμε , αφού δεν είναι ικανοί να μας το δώσουν δωρεάν ας το πουλάνε τουλάχιστον στα βιβλιοπωλεία να το αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η μανούλα μου είναι μαία κάι με το που μάθαμε την εγκυμοσύνη, φρόντισε να κατοχυρώσει ένα αντίτυπο...Αχ αυτό το κράτος...Μόνο αν έχεις γνωστό πας μπροστα!!!Στο μαιευτήριο δίνανε φωτοτυπίες στις άλλες κοπέλες...

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η Ελλάδα του 2012 !!!!!!!!!!! Που μας καταντήσανε !!! Και εμείς έχουμε εκτυπώσει ένα pdf αρχείο που μας έδωσε η παιδιατρός μας και επειδή άλλη δουλειά δεν είχαμε να παίρνουμε τηλέφωνα στο μαιευτήριο κάθε λίγο και λιγάκι, το έκανα μια βιβλιοδεσία και ξεμπέρδεψα. Άσε που ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα, ποιός θα πήγαινε να το πάρει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κορίτσια 18/1 γέννησα και δεν έχω ούτε φωτοτυπίες ούτε τίποτα. Κανένα αρχείο παίζει να τυπώσω στον εκτυπωτή?

Ελλαδα 2012.

 

δεν μπορεί, όταν έφυγες απο το μαιευτήριο πρέπει να σου έδωσαν ένα "βιβλιάριο" με λίγες σελίδες.....μην φανταστείς κάνα βιβλίο, που να γράφει τις πρώτες εξετάσεις. Για δες τα χαρτιά σου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πάντως που Γέννησα τον Ιούλιο στο Γαια δεν τους είχε χορηγήσει το κράτος βιβλιάρια υγείας παιδιών! Το Γαια μετα απο 2μηνες βιβλιοδετησε ενα! Γράφει βέβαια στο τελος ότι είναι αντίγραφο....

Τώρα βέβαια αν εχουν δεν το ξέρω.... Ασε που απο όσο ξέρω μετακομίζει στο Ιατρικό κέντρο....:roll:

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν πήρα το κανονικό βιβλιάριο υγείας παιδιού μα ούτε και φωτοτυπίες, η κλινική που γέννησα, διαθέτει κάποια δικά της βιβλιάρια, σχετικά καλοφτιαγμένα αλλά ολιγοσέλιδα, και περιέχει κάποια στοιχειώδη .

Επάνω είχαν γραμμένο το τηλέφωνο της Διεύθυνσης Υγιεινής, για να επικοινωνήσω μαζί τους και να πάρω το κανονικό βιβλιάριο, με τα πολλά μου είπαν πως δεν δίνουν γιατί το κράτος δεν εκδίδει πλέον, και να απευθυνθώ στην κλινική.

Πήρα τηλέφωνο επίσης στο Προστασίας μάνας και παιδιού και εκεί τα ίδια.Θα δοκιμάσω και στην Νομαρχία και στο ΠΙΚΠΑ, αν και χλωμό το βλέπω.

 

 

Πάντως ειλικρινά, είναι απορίας άξιο, πως τα χρήματα που ξοδεύονται για προεκλογικούς αγώνες και για έντυπα με τα βιογραφικά των βολευτών και μη, και φυλλάδια με τα προγράμματα του κάθε κόμματος να τα μοιράζουν δέκα δέκα, και για κάτι τόσο αναγκαίο και αυτονόητο να μας λένε πως δεν υπάρχουν κονδύλια, η ξεφτίλα σε όλο το μεγαλείο της….

 

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνοντας όμως για τα καινούργια βιβλιάρια υγείας, βρήκα αυτό το κείμενο το οποίο το υπογράφει ο ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης, Κλινική Προληπτικής Ιατρικής & Διατροφής Αντώνης Καφάτος.

 

 

 

tqYPd.png

 

 

Οι παραπλανητικές καμπύλες ανάπτυξης στα καινούργια βιβλιάρια υγειας του παιδιού

 

http://www.birthchoices.gr/2011/10/the-misleading-growth-curves-in-the-new-children-health-booklet/

----------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Πριν από λίγο πήρα τηλ. στην υγειονομική υπηρεσία Ανατολικής Αττικής για 8 φορά να μου πουν αν έφεραν βιβλιάρια υγείας για τα παιδιά. Φυσικά η απάντηση ήταν ότι δεν τα έχουν φέρει ακόμα. Από το ΡΕΑ μου έδωσαν ένα προχειρο βιβλιάριο,εξυπηρετούμαι για την ώρα αλλά περιμένω το κανονικό. Ξέρει κάποιος αν τα έχουν στείλει στην περιοχή τους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Πριν από λίγο πήρα τηλ. στην υγειονομική υπηρεσία Ανατολικής Αττικής για 8 φορά να μου πουν αν έφεραν βιβλιάρια υγείας για τα παιδιά. Φυσικά η απάντηση ήταν ότι δεν τα έχουν φέρει ακόμα. Από το ΡΕΑ μου έδωσαν ένα προχειρο βιβλιάριο,εξυπηρετούμαι για την ώρα αλλά περιμένω το κανονικό. Ξέρει κάποιος αν τα έχουν στείλει στην περιοχή τους;

 

λογικα οταν το νοσοκομειο παραλαβει βιβλιαρια θα στο στειλει ταχυδρομικως στο σπιτι σου...ετσι εκαναν με εμας,στο λυτω βεβαια πριν απο δυο χρονια...παρε τηλεφωνο στο νοσοκομειο που γεννησες και θα σου πουν αν παρελαβαν

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Από το νοσοκομείο μου είπαν να πάω στη νομαρχία, γι αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ πάντως.

 

Μπορείς αν θες να το κατεβάσεις και να το τυπώσεις από εδώ.

Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος στην Αθήνα πριν 2 μήνες να το πάρω από τη Νομαρχία αλλά τελικά πριν 1 βδομάδα μου είπε ότι δεν τυπώνουν πια γιατί υπάρχει έλειψη σε χαρτί!

Απαράδεκτα πράγματα!

Τελικά, όμως για καλή μου τύχη επειδή ήρθα Κρήτη για 6 μήνες και άλλαξα γιατρό, ο εδώ παιδίατρος το είχε έτοιμο τυπωμένο στο ιατρείο του και μου το έδωσε!

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα πριν 4 περίπου μήνες (18 ιανουαρίου) κ μου έδωσαν σε δημόσιο νοσοκομείο μία κόλλα Α4 που αναγραφόταν η ημερομ. γενν. υψος κ βαρος της μικρής. κ για σχεδόν 2 μήνες, για να μην πω παραπάνω, ημουν μ'αυτο.το μωρό ειχε ίκτερο και όλα τα σημείωναν σ'αυτο..Μέχρι που πήγα και αγόρασα απο βιβλιοπωλείο ενα βιβλιάριο του παιδιού σε φωτοτυπίες εννοείται!!Γιατι ξεκινήσαμε και τα εμβόλια..και καταλαβαίνετε!!ασε που μέχρι να βρω να αγοράσω,γύρισα πόσα βιβλιοπωλεία!Γίνετε πάντως να το κατεβασεις και απο το ιντερνετ ,αλλα θέλει πολλη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς που γεννήσαμε στις 9/6/12 στο ΓΑΙΑ μας έδωσαν κατά την έξοδο κανονικότατο βιβλιάριο υγείας του παιδιού. Εννοείται ότι είχαν συμπληρώσει οι παιδίατροι όλα τα απαραίτητα στοιχεία συν μία έξτρα εξέταση που είχαμε ζητήσει. Πριν την έξοδο πέρασε ο παιδίατρος να μας το παραδώσει και να μας πει και κάποια πραγματάκια για τον ίκτερο που είχαμε παρουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

όταν όλη τη σχολική χρονιά τα παιδιά στα σχολεία δεν είχαν βιβλία θα έχουν βιβλιάρια τα νοσοκομεία ?:?θα ήταν ανέκδοτο αν ίσχυε κάτι τέτοιο.

(φυσικά το σχόλιο μου είναι ειρωνικό για τους ιθύνοντες της κατάστασης ,άκου εκεί φωτοτυπίες ....)

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμάς φωτοτυπίες μας έδωσαν στο Λητώ, εν συνεχεία κατεβάσαμε από σαιτ και τυπώσαμε το δικό του βιβλιάριο, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του υπουργείου υγείας. Αν θέλει κάποια κοπέλα λεπτομέρειες να ρωτήσω τον άντρα μου που το έκανε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!εγώ αγόρασα το βιβλιάρειο υγείας του μωρού από ένα βιβλιοπωλείο της πόλης μου.έχουν βγάλει ιδιώτες βιβλιάρεια και προμηθεύουν βιβλιοπωλεία.το πλήρωσα 4,5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...