Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 24 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ Ή ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ, ΒΟΗΘΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ...( ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mutter, δεν ήταν έγκυος όταν απολύθηκε...

 

Κοπέλα μου δες το θέμα που σου έστειλε η AngelMama...

 

Καλό κουράγιο και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Γέννησα 19/10/10. Είμαι άνεργη στο ταμείο ανεργείας από 31/05/10. Εισέπραξα τα επιδόματα του ΙΚΑ. Δικαιούμαι κάτι ως βοήθημα και από τον ΟΑΕΔ;

 

Ευχαριστώ

d97c460763.png

24d971ce45.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οχι,για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας του οαεδ πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας.παρε ομως τηλεφωνο στα κεντρικα(θα βρεις το τηλεφωνο στο σαιτ του οαεδ)και ρωτησε τους για σιγουρια.αυξανεται το επιδομα ανεργιας τωρα που εχεις παιδι????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

spirgeor δεν δικαιούσαι τίποτα από τον ΟΑΕΔ (όπως λέει και το σοφάκι) εφόσον είσαι άνεργη... κουλό έτσι; το ετήσιο οικογενειακό επίδομα μπορείς μόνο να πάρεις, περίπου 8 ευρώ το μήνα... μη γελάς... τόσο δίνει το κράτος το μήνα για κάθε παιδί...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια, διαβασα ολα αυτα εδω και η αληθεια ειανι τοι χαθηκα αρκετα...ακομα ειμαι στο αρχικο σταδιο, τωρα θα παω στο γιατρο για επιβεβαιωση εγκυμοσυνης απλα θελω να ρωτησω καποια πργαματα:

εγω δουλευα :02/08 εως και 08/09 περιπου 19 μηνες...αν ειναι ολα οκ λογικα θα η γεννα θα ειναι ιουλιου...

δικαιουμαι κατι απο το ικα; απο οαεδ;

Α!και κατι ακομα, φετος ειχα ικα του χρονου λογικα οχι...θα με βαλει ο αντρας μου σε αυτον.....

και επισης για ενα χρονο επερνα ταμειο δηλαδη απο περισυ τον αυγουστο μεχρι αυτον που μας περασε, τωρα εχω μονο καρτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια, διαβασα ολα αυτα εδω και η αληθεια ειανι τοι χαθηκα αρκετα...ακομα ειμαι στο αρχικο σταδιο, τωρα θα παω στο γιατρο για επιβεβαιωση εγκυμοσυνης απλα θελω να ρωτησω καποια πργαματα:

εγω δουλευα :02/08 εως και 08/09 περιπου 19 μηνες...αν ειναι ολα οκ λογικα θα η γεννα θα ειναι ιουλιου...

δικαιουμαι κατι απο το ικα; απο οαεδ;

Α!και κατι ακομα, φετος ειχα ικα του χρονου λογικα οχι...θα με βαλει ο αντρας μου σε αυτον.....

και επισης για ενα χρονο επερνα ταμειο δηλαδη απο περισυ τον αυγουστο μεχρι αυτον που μας περασε, τωρα εχω μονο καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε απο τον Ιουλιο του 2009 έως Ιουλιο του 2011 αν θα έχεις 200 ένσυμα...Αν θα τα έχεις δικαιούσαι όλα τα επιδόματα που θα έπρεπε να πάρεις ως εργαζόμενη δηλαδή, επιδομα λοχείας,κυοφορίας , τοκετού....

 

Αν δεν τα έχεις αυτά τα ένσυμα και ο άνδρας σου σε βάλει στο ΙΚΑ του τότε μόλις γεννήσεις δικαιούσε μόνο το βοήθημα τοκετού που είναι γύρω στα 992 ευρώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε απο τον Ιουλιο του 2009 έως Ιουλιο του 2011 αν θα έχεις 200 ένσυμα...Αν θα τα έχεις δικαιούσαι όλα τα επιδόματα που θα έπρεπε να πάρεις ως εργαζόμενη δηλαδή, επιδομα λοχείας,κυοφορίας , τοκετού....

 

Αν δεν τα έχεις αυτά τα ένσυμα και ο άνδρας σου σε βάλει στο ΙΚΑ του τότε μόλις γεννήσεις δικαιούσε μόνο το βοήθημα τοκετού που είναι γύρω στα 992 ευρώ!!!!

 

 

φυσικα δεν τα εχω....τιποτα αλλοο δεν παιρνω δηλαδη;ουτε απο οαεδ τιποτα;

και σε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

και ποτε καταθετω τα χαρτια;

 

 

όταν γεννήσεις θα πάει ο άνδρας σου στο ΙΚΑ γιατι σε αυτον θα δώσουν το βοηθημα επειδή σε αυτον θα εισαι ασφαλισμένη και του τα δίνουν επιτόπου.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, διαβασα ολα αυτα εδω και η αληθεια ειανι τοι χαθηκα αρκετα...ακομα ειμαι στο αρχικο σταδιο, τωρα θα παω στο γιατρο για επιβεβαιωση εγκυμοσυνης απλα θελω να ρωτησω καποια πργαματα:

εγω δουλευα :02/08 εως και 08/09 περιπου 19 μηνες...αν ειναι ολα οκ λογικα θα η γεννα θα ειναι ιουλιου...

δικαιουμαι κατι απο το ικα; απο οαεδ;

Α!και κατι ακομα, φετος ειχα ικα του χρονου λογικα οχι...θα με βαλει ο αντρας μου σε αυτον.....

και επισης για ενα χρονο επερνα ταμειο δηλαδη απο περισυ τον αυγουστο μεχρι αυτον που μας περασε, τωρα εχω μονο καρτα.

 

δεν ξερω για τα πρωτα αλλα αν γραφτεις στο ταμειο ανεργειας να ξερεις οτι θα εχεις πληρη καλυψη ασφαληστικη(ικα() το ακουσα πριν λιγες μερες στον αυτια ειναι καινουργιος νομος για τους ανεργους που εβγαλε ο γιωργακης....:-D

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για τα πρωτα αλλα αν γραφτεις στο ταμειο ανεργειας να ξερεις οτι θα εχεις πληρη καλυψη ασφαληστικη(ικα() το ακουσα πριν λιγες μερες στον αυτια ειναι καινουργιος νομος για τους ανεργους που εβγαλε ο γιωργακης....:-D

 

 

ασφαλιστική κάλυψη θα έχει ούτως ή άλλως αν μπει και στο βιβλιάριο του άνδρα της....

 

Σκοπος είναι αν θα πάρει εξτρα επιδόματα με αυτην την κίνηση είπε κάτι τέτοιο ο Αυτιάς???

 

Ρωτάω γιατι και εγώ τα ίδια ακριβώς με την κοπέλα δικαιούμαι γιαυτο και τα ξέρω..... Αλλά περι καινούργιου νόμου χλωμο κόβω να πέρνουμε εξτρα επιδοματα, εδώ κοιτάνε να τα κόψουν και αυτα που μας δίνουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...