Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts

ναι τα 990 ευρω που ειναι στο τωρα για επιδομα τοκετου τα παιρνεις....

εκτος κι αν στα περασουν στου αντρα σου το βιβλιαριο.... εμενα στου αντρα μου τα ειχαν περασει αλλα τα πηρα εγω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή μου τα προηγούμενα δυο χρόνια ήμουν άνεργη σε ταμείο ανεργίας εχω να κολησω ένσημα από το τον 31 Αύγουστου 2007

 

 

Για αυτά τα 990 ενδιαφερόμουν αλήθεια λες τα διακαούμε?

σήμερα είχα την κουβέντα με μια φίλη στην θάλασσα και μου είπε να το ψάξω

 

αχ μακάρι να είναι έτσι θα πληρώσω την γιατρό με αυτά τα χρήματα

.....

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως τα παιρνεις αρκει αν εισαι ασφαλισμενη.....

ειμαι σχεδον σιγουρη ρε παιδι μου.... αλλα κραταω μια επιφυλαξη γιατι δε ξερεις τι γινεται....

 

σου λεω εμενα τα περασαν στο βιβλιαριο του αντρα μου και τα πηρα εγω....

ρωτα και στο ικα αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι τα 990 ειναι δικα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά θα το διακαούμε αφού επισκέπτομαι κανονικά γιατρούς του ΙΚΑ θα δούμε άντε αν μην χαίρομαι και απογοητευτώ αύριο :-D:-D:-D:-D:-D:-D

 

 

 

 

 

αύριο θα γράφω να σου πω καλό βραδύ :wink::wink::wink:

.....

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα το διακαούμε αφού επισκέπτομαι κανονικά γιατρούς του ΙΚΑ θα δούμε άντε αν μην χαίρομαι και απογοητευτώ αύριο :-D:grin::-D:grin::-D:grin:

 

δεν εχει σχεση αν επισκεπτεσαι ή οχι γιατρους.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ τι εννοείς ? αφού είμαι ασφαλισμένη

 

και απλα ασφαλισμενη να εισαι, χωρις να πηγαινεις σε γιατρους ή να μην εχεις χρειαστει ποτε τιποτα από το ικα τα λεφτα τα παιρνεις....

 

ρε παιδι μου, ειναι σαν ενα βοηθημα....

το δινουν για καθε παιδι που γεννιεται κι ο γονεις ή οι γονεις ειναι ασφαλισμενοι στο ικα....

ειναι ασχετο απο οτιδηποτε αλλο....

αυριο που θα μαθεις γραψτο να το δω..... να ξερω οτι ειναι 100% σιγουρο...

 

φυσιολογικα θα γεννησεις;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι πάω στους γιατρούς το έγραψα για να δείξω ότι είναι σε ισχύει το βιβλιάριο μου κατάλαβες ;););)

 

 

 

φυσιολογικά γέννησα και ελπίζω και το δεύτερο

.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι τα χρηματα αυτα τα παιρνουμε οταν βγαινουμε στην αδεια κυησης (στον 7ο μηνα)..

 

Τη διαφορα των 800 ευρω που δινει το ΙΚΑ με τον μισθο μας, τα συμπληρωνει ο ΟΑΕΔ μετα τη γεννα (ετσι δεν ειναι?)

 

Αρα η μαμαλευτερακι πως θα τα παρει? Θυμαμαι μου ειχαν δωσει μια βεβαιωση την οποια σφραγισε ο γυναικολογος μου για την ΠΗΤ και λιγο πιο κατω ο εργοδοτης μου οτι μου χορηγησε την αδεια.

 

Ελπιζω βεβαια να κανω λαθος και να παρει τα χρηματα η μαμαλευτερακι για να τα χρησιμοποιησει για το νεο μπεμπακι.

 

Απλως θυμαμαι οτι με το που εμεινα εγκυος ειχα φοβηθει να πηγαινω στη δουλεια και ηθελα να παραιτηθω (ειχε τοτε εξαρση της γριπης Η1Ν1)

 

Απο το ΙΚΑ με απετρεψαν και μου ειπαν οτι αν παραιτηθω θα χασω τα επιδοματα τους και του ΟΑΕΔ..

Link to comment
Share on other sites

Λυπών πήγα ΙΚΑ και προς έκπληξη μου μια ευγενέστατη κοπέλα μου τα εξηγησε

 

ολλα το περνω το βοήθημα τοκετού τον 990 ευρώ

 

διότι απλά είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ δεν χρειάζονται ένσημα απλά να είναι θεωρημένο το βιβλιάρια μου

αυτά είναι τα δικαιολογητικά και ότι ακριβώς αναφέρει το ΙΚΑ

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

 

 

Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού δικαιούνται οι άμεσα ασφαλισμένες, οι συνταξιούχοι και οι σύζυγοι των ασφαλισμένων και των συνταξιούχων (μέλη οικογένειας) και καταβάλλεται αντί μαιευτικής περίθαλψης 4-6 ημερών.

 

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την καταβολή του βοηθήματος τοκετού είναι τα εξής:

1) Ασφαλιστικό βιβλιάριο του /της δικαούχου (ΔΑΤΕ, ΑΔΕ, ΑΔΑ, Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης) ή Βεβαίωση Εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ- ΕΤΑΜ που ελέγχει την έδρα της επιχείρισης.

2) Ατομικό βιβλιάριο υγείας της ασφαλισμένης - δικαιούχου ή αν πρόκειται για την σύζυγο μέλος οικογένειας του ασφαλισμένου, το ατομικό βιβλιάριο του συζύγου και το οικογενειακό.

3) Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

 

Σε περίπτωση γέννησης διδύμων ή τριδύμων χορηγούμε δύο ή τρία βοηθήματα τοκετού, αναλόγως.

Αν υπάρξει παθολογική ανέλιξη του τοκετού, εκτός από το βοήθημα τοκετού, παρέχεται και νοσοκομειακή περίθαλψη σύμφωνα με την κρατική διατίμηση.

 

.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε 'ολους ειμαι η νίκη και εχω προβλημα μεγαλο.

απολυθηκα τον ιουνιο και θελω να μαθω δικαιουμαι τα επιδοματα τοκετου και λοχειας απο το ικα;ΠΗΤ εχω την 14 ιανουαριου. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Όταν απολύθηκες ήσουν έγκυος? Αν ναι τότε είναι παράνομη η απόλυσή σου. Όσο για τα επιδόματα νομίζω ότι τα δικαιούσαι αν έχεις συμπληρώσει έναν αριθμό ενσήμων μέσα στο 2010 (δεν θυμάμαι πόσα).

 

Με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Νίκη αφού η ΠΗΤ σου ειναι 14 Ιανουαρίου σίγουρα ήσουν έγκυος όταν απολύθηκες άρα η απόλυσή σου είναι παράνομη. Εκτός αν εκλεισε η επιχειρηση στην οποία εργαζόσουν οπότε ετσι αλλάζουν τα πραγματα.

2. Είσαι στο ταμείο ανεργίας?

3. Παίρνεις δηλαδή επίδομα ανεργίας?

4. Πόσο διάστημα εργαζόσουν εκεί?

5. Στο Ικα ήσουν ασφαλισμένη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα...Ειμαι και εγω καινουργια.Την Τριτη θα μου δωσει την ΠΗΤ ο γιατρος αλλα γενναω περιπου τον Απριλιο... Ειμαι ανεργη και προφανως μεχρι και να γεννησω.Δουλεψα το 2008-2009 και εχω 300 ενσημα.Ειμαι βεβαια στο ταμειο ανεργιας αλλα τελειωνει το οκτωβριο.Οι ανεργες μητερες τι δικαιουνται να παρουν απο ικα και απο οαεδ ισως που χλωμο το κοβω...?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

ανεργη και εγω!

το επιδομα εχω σταματησει να το παιρνω απο το φλεβαρη..

τωρα που ειμαι παλι εγκυος και γενναω το δευτερο μωρο μου,ξερει καμια αν δικαιουμε να παρω κατι αφου γεννησω?στο ικα ασφαλιστηκα μεσω επιδοτησης του οαεδ,γνωριζετε αν δικαιουμε να παρω καποιο επιδομα αφου γεννησω ειτε απο το ικα ειτε απο τον οαεδ?

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω οσες ξερετε....

 

Ειμαι και γω στην κατηγορια εγκυος ανεργη με ταμειο ανεργειας. Αρχες Αγουστου (συγκεκριμενα στις 4)θα πρεπει να καταθεσω τα χαρια για το επιδομα κυοφοριας θα ειναι 56 μερες πριν τον τοκετο. Εγω ομως θα λειπω. Μπορω να παω να καταθεσω τα χαρτια μου νωριτερα ή αργοτερα?Η τα χανω και πρεπει να αλλαξω τις ημερομηνιες ταξιδιου μου? Παιρνω τηλ στο ΙΚΑ και φυσικα δεν απανταει κανεις.

 

Μπορείς να τα καταθέσεις μετά που θα γεννήσεις για να μπει και το παιδί αμέσως στο βιβλιάριο σου. θα χρειαστείς 2 ληξιαρχικές πράξεις γέννησης.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε ταμειο ανεργιας μεχρι τον ιουλιο που κλεινω ενα χρονο ειμαι εγκυος γενναω τον δεκεμβριο εαν κανω προσληψη αμεσως μετα το ταμειο, παιρνω τα επιδοματα απο ικα οαεδ και την αδεια μητροτητας. ενσημα εχω απο 15/10/2006 μεχρι 30/06/2009 ευχαριστω

 

Αν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια πριν γεννήσεις τα παίρνειςαπό το ΙΚΑ.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δηλαδη για να καταλαβουμε λιγο καλυτερα...Εγω εχω ενσημα απο τον οκτωβριο του 2008 εως τον οκτωβριο του 2009.Η ΠΗΤ μου ειναι στις 6/05/2010 αρα μετραω οσα ενσημα εχω απο τον Ιανουαριο του 09 εως τον τις 5 Μαιου που ειναι η ΠΗΤ μου?Δηλαδη εχω 100 εως την ΠΗΤ οποτε δεν παιρνω παρα μονο το επιδομα μητροτητας απο το ικα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβουμε λιγο καλυτερα...Εγω εχω ενσημα απο τον οκτωβριο του 2008 εως τον οκτωβριο του 2009.Η ΠΗΤ μου ειναι στις 6/05/2010 αρα μετραω οσα ενσημα εχω απο τον Ιανουαριο του 09 εως τον τις 5 Μαιου που ειναι η ΠΗΤ μου?Δηλαδη εχω 100 εως την ΠΗΤ οποτε δεν παιρνω παρα μονο το επιδομα μητροτητας απο το ικα?

 

μηπως εννοεις 6/05/2011????????αν ναι θα πρεπει απο τις 6/05/2009 μεχρι την πητ σου 6/05/2011 να εχεις 200 ενσημα.θεωρητικα ειναι ετσι.ομως....δεν θα μετρησεις εως τις 5 μαιου 2011 γιατι υποτιθεται εισαι σε αδεια κυοφοριας και δεν μπαινουν ενσημα αυτες τις 56 μερες πριν την πητ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...