Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts

δεν ξερω για τα πρωτα αλλα αν γραφτεις στο ταμειο ανεργειας να ξερεις οτι θα εχεις πληρη καλυψη ασφαληστικη(ικα() το ακουσα πριν λιγες μερες στον αυτια ειναι καινουργιος νομος για τους ανεργους που εβγαλε ο γιωργακης....:-D

 

 

καλησπερα ελενα, τι ακριβως εννοεις , θα μπω στο βιβλιαριο του αντρα μου αρα θα εχω ασφαλιστικη καλυψη απλα δεν θα παρα τα υπολοιπα επιδοματα....ειπε κατι για επιδοματα ο αυτιας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα ελενα, τι ακριβως εννοεις , θα μπω στο βιβλιαριο του αντρα μου αρα θα εχω ασφαλιστικη καλυψη απλα δεν θα παρα τα υπολοιπα επιδοματα....ειπε κατι για επιδοματα ο αυτιας;

 

αν εχεις ενσημα 200 τα δυο χρονια τα παιρνεις τα επιδοματα ετσι και αλλιως ,απλα ακουσα αν εισαι εγγεγραμμενη στο οαεδ ως ανεργη εχεις και ασφαλιστικη καλυψη,(παλια δεν υπηρχε αυτο γαιυτο στο λεω οποτε δεν χρειαζεσαι να γραφτεις στο ν ανδρα σου μονο και μονο για το λογο της ασφαλειας...τωρα αν θα παρεις καποιο παραπανω επιδομα επειδη θα εισαι ασφαλισμενη σε αυτων...αυτο δεν το ξερω και δεν θυμαμαι να το εχω ξαναακουσει γιατι στο πρωτο παιδι ημουν γραμμενη στο συζυγο αλλα δεν ειχα ενσημα καθολου τοτε πηραμε μονο 890 ευρω τιποτα αλλο...)

Link to comment
Share on other sites

όταν γεννήσεις θα πάει ο άνδρας σου στο ΙΚΑ γιατι σε αυτον θα δώσουν το βοηθημα επειδή σε αυτον θα εισαι ασφαλισμένη και του τα δίνουν επιτόπου.....

 

εγω οταν ημουν ασφαλισμενη στο συζυγο εγω πηρα τα χρηματα μετα την γεννα και οχι αυτος...στην γυναικα τα δινουν γιατι αυτη γεννησε και οχι ο αντρας ασχετα αν ειναι ασφαλισμενη στο συζυγο...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ημουν ασφαλισμενη στο συζυγο εγω πηρα τα χρηματα μετα την γεννα και οχι αυτος...στην γυναικα τα δινουν γιατι αυτη γεννησε και οχι ο αντρας ασχετα αν ειναι ασφαλισμενη στο συζυγο...

 

 

καλέ βεβαια τα παιρνεις και εσύ τα χρήματα , εννοείται απλά θέλω να πω ότι ο σύζηγος δεν χρειαζετε εξουσιοδοτήσεις για να τα πάρει γιατι πολύ απλά εσύ είσαι σε αυτον ασφαλισμένη!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

καλέ βεβαια τα παιρνεις και εσύ τα χρήματα , εννοείται απλά θέλω να πω ότι ο σύζηγος δεν χρειαζετε εξουσιοδοτήσεις για να τα πάρει γιατι πολύ απλά εσύ είσαι σε αυτον ασφαλισμένη!!!!:)

 

εδω ναι συμφωνουμε!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Έχω π.η.τ. τέλη Μαρτίου.Τα τελευταία 4 χρόνια δεν δουλεύω γιατι προσπαθούσαμε να κάνουμε παιδάκι,ο σύζυγος είναι στο ικα.Θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική,μήπως γνωρίζεται αν δικαιούμαι να πάρω κάποια χρήματα και πόσα;

Σας ευχαριστώ:lol::confused::confused::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

koritsia kalimera...molis mpika sto tameio anergias kai eimai ston 5 mina egkymosinis..gnwrizei kamia posa lefta dikaioumai apo to ika kai apo ton oaed? toulaxiston na ypologisw giati den exw mazepsei kai polla lefta na kserw sto telos an dikaioumai kati kai fysika an meta tin genna tha auksithei to epidoma anergias i tha einai to idio...

sas euxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ib1985 από όσο ξέρω παίρνεις και τα 3 επιδόματα από το ΙΚΑ αν έχεις πάνω από 200 ένσημα...τα 900 κάτι τα παίρνεις έτσι και αλλιώς αλλά παίρνεις ένα επίδομα 2 μήνες πριν τον τοκετό και δυο μήνες μετά...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω και εγώ την βοηθειά σας ,

δούλευα από 01/2009 εώς και 02/2010 όπου και μπήκα ταμείο ανεργίας το οποίο λήγει 03/2011 . είμαι στο 5μήνα εγκυος και θα ήθελα να μάθω αν δικαιούμαι τα επιδόματα από το ικα (56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 μετά) . ΠΗΤ μου έχουν δώσει 14/07/2011

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα την βοήθειά σας . Είμαι άνεργη απο τον Δεκέμβριο όπου κι έληξε η σύμβασή μου όμως εργαζόμουν συνεχώς τα τελευταία 4 χρόνια. Πως μπορώ να μάθω τι δικαιούμαι απο το ΙΚΑ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:confused:

:oops:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalispera sas...

 

thelw vre paidia na rwtisw kati....egw eimai anergi apo ton aygousto tou 2010, xwris omws na graftw ston oaed....eimai asfalismeni edw kai ligo kairo ws prostateyomeno melos tou andra mou sto dimosio...gennaw ton ioulio! mipws kserete na mou peite, ean graftw ston oaed twra, ws nea mama dikaioumai kanena epidwma gia to mwraki mou pou tha ferw ston kosmo?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera sas...

 

thelw vre paidia na rwtisw kati....egw eimai anergi apo ton aygousto tou 2010, xwris omws na graftw ston oaed....eimai asfalismeni edw kai ligo kairo ws prostateyomeno melos tou andra mou sto dimosio...gennaw ton ioulio! mipws kserete na mou peite, ean graftw ston oaed twra, ws nea mama dikaioumai kanena epidwma gia to mwraki mou pou tha ferw ston kosmo?...

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas...

 

thelw vre paidia na rwtisw kati....egw eimai anergi apo ton aygousto tou 2010, xwris omws na graftw ston oaed....eimai asfalismeni edw kai ligo kairo ws prostateyomeno melos tou andra mou sto dimosio...gennaw ton ioulio! mipws kserete na mou peite, ean graftw ston oaed twra, ws nea mama dikaioumai kanena epidwma gia to mwraki mou pou tha ferw ston kosmo?...

 

 

geia sou sofaki!!!i ora i kali gia to neo melos!!!!pisteuo oti gia na grafteis ston oaed kai na pareis xrimata prepei na eise sto ika nomizo mono apo to ika mporeis na pareis kapoia xrimata pou einai arketa ap oti ksero.sto leo giati ego imoun ston oga kai eixa rotisei sto ika.pantos na rotiseis giati apo to dimosio tha pareis kapoia xrimata sigoyra os epidoma genas.ego apo ton oga pira 430 euro kai dorean oles oi exetaseis kai ta farmaka.min to afiseis na rotiseis.filia

:D

tinio-xarisf:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας...εχω ΠΗΤ 7/7/2011 και συμπληρωνω τα απαιτουμενα 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια. Ωστόσο η επιχειρηση που εργαζομουν εκλεισε πριν 2 μηνες. Δικαιουμαι καποιο επιδομα;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας...εχω ΠΗΤ 7/7/2011 και συμπληρωνω τα απαιτουμενα 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια. Ωστόσο η επιχειρηση που εργαζομουν εκλεισε πριν 2 μηνες. Δικαιουμαι καποιο επιδομα;;;

 

 

φυσικα,3 επιδοματα κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!

προκειται για την αδελφη μου.

τον νοεμβριο του 2010 γραφτηκε στο ταμειο ανεργειας του οαεδ, παιρνει απο τοτε τα χρηματα του ταμειου καθε μηνα....και αν δεν κανω λαθος θα τα παιρνει για ενα χρονο. Σωστα?

πριν απο το ταμειο του οαεδ δουλευε κανονικα για 5 χρονια.

αν ολα πανε καλα θα γεννησει τον νοεμβριο του 2011.

τι ακριβως δικαιουται και απο που???

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα!Στις 22/01/11 απολυθηκα, ενα χρονο ακριβως μετα τη γεννηση της κορουλας μου!Απο τοτε ειμαι στο ταμειο ανεργιας!Τωρα περιμενουμε αδερφακι:D δικαιουμαι καποιο επιδομα?Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα παρει το εξαμηνο οποτε δεν συμπληρωνω λογικα τα 200ενσημα!Ευχαριστω!

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι ανεργη και χωρις ενσημα απο τον 10/2009.γνωριζει καποιος να μου πει εαν δικαιουμαι απο τον οαεδ επιδομα?γνωριζω οτι απο το ικα δεν δικαιουμαι,ενω εχω συνεχομενα 18 ετη εργασιας,ετσι τουλαχιστον μου ειπαν απο το ικα ν.ιωνιας!τουλαχιστον υπαρχει περιπτωση να λαβω κατι απο τον οαεδ?ημουν στο ταμειο ανεργιας εως 11/2010!εαν γνωριζει καποιος ας μου πει!!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ανεργη και χωρις ενσημα απο τον 10/2009.γνωριζει καποιος να μου πει εαν δικαιουμαι απο τον οαεδ επιδομα?γνωριζω οτι απο το ικα δεν δικαιουμαι,ενω εχω συνεχομενα 18 ετη εργασιας,ετσι τουλαχιστον μου ειπαν απο το ικα ν.ιωνιας!τουλαχιστον υπαρχει περιπτωση να λαβω κατι απο τον οαεδ?ημουν στο ταμειο ανεργιας εως 11/2010!εαν γνωριζει καποιος ας μου πει!!!!!:confused:

Καλησπερα χωρις ενσημα στο 2010 με το 2011 δεν μμπορεις να παρεις ταμειο ανεργιας. αν ομως ανανεωνεις την καρτα σου μπορεις να παρεις το επιδομα του μακροχρονιου ανεργου που ειναι ομως 200 ευρω το μηνα. αλλα και παλι θα πρεπει να δουν αν πληρρεις τις προυποθεσεις εγω απο εδω δεν μππορω να σου πω τπτ αλλο αν δεν δω χαρτια.ταμειο πανβτως δεν παιρνεις.σορρυ :(

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...