Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts

ΕΥΗ ΓΕΙΑ.ΑΜΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΚΟΝΤΑ 100ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΕΓΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 4ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΟΤΙ "ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ=ΑΤΥΧΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναφέρεις ότι είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δεν αναφέρεις πουθενά από πότε είναι τα τελευταία σου ένσημα. Το βιβλιάριο του ΙΚΑ το σφραγίζεις λόγω της κάρτας ανεργίας; Από το δημόσιο δεν παίρνεις τίποτα από τη στιγμή που έχεις δικό σου βιβλιάριο. Ίσως θα σε συνέφερε να γραφτείς στο βιβλιάριο του άντρα σου ως προστατευόμενο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δε δικαιουμαι να παρω τα αλλα επιδοματα γιατι δεν εχω τα 200 ενσημα γι αυτο ρωταω αν μπορω να παρω το επιδομα τοκετου.

Οσο για το δημοσιο νομιζω πως αν γραφτω εκει χανω το επιδομα τοκετου δε ξερω αν δικαιουμαι τιποτα γι αυτο ακριβως ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ανεργη με ασφαλεια ικα δικαιουμαι το επιδομα τοκετου απο το ικα?

 

Που χάθηκες κοριτσάκι?

Με το καλο!!!!!!!

 

Εγω πηγα και ρώτησα στο ικα το βοηθημα τοκετο το δικαιουμαστε εφοσον ειμαστε ασφαλισμένες την ημερα του τοκετου. Το επιδομα λοχειας και τοκετου (τα πολλά λεφτα) τα δικαιουμαστε μονο αν τα 2 χρονια πριν τον τοκετο ειχαμε 200 ενσημα εργασιας (ασθενειας και οαεδ δεν μετράνε...)

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ Ασπασια για την απαντηση, ρωτησα γιατι θελει ο αντρας μου να με ασφαλισει στο δημοσιο στη δικια του ασφαλεια αλλα δε γνωριζω αν με ασφαλεια δημοσιου δικαιουμαι καποια λεφτα.Μηπως γνωριζει καποια κοπελα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παίρνω επίδομα ανεργίας από 13/4/2009 -12/4/2010. Ξέρετε αν μου κολλάει ένσημα ο ΟΑΕΔ; Είμαι πάλι έγκυος και δεν ξέρω τι θα δικαιούμαι από το ΙΚΑ. Πριν την ανεργία είχα πάρει το 6μηνο και δεν ξέρω αν τα ένσημα αυτά μετράνε για να μπορώ να πάρω τα επιδόματα και το βοήθημα (κύησης, λοχίας και τοκετού) από το ΙΚΑ. Πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω στις 22/10/2010. Το ΙΚΑ μου ανανέωσε το βιβλιάριο ασθενείας κατευθείαν σε εμένα και όχι μέσο του άντρα μου, με το αποδεικτικό χαρτί που έχω από τον ΟΑΕΔ ότι είμαι ταμείο ανεργίας. Λέτε να δικαιούμαι να πάρω τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χρειαζεσε 200 ενσημα μεσα στα 2 τελευταια ετη, πριν την πιθανη ημερ. τοκετου , αυτα τα ενσυμα μπορει να προκειπτουν & μονο απο 1 ετος.

ανεξαρτητα αν εργαζεσε τωρα.... & μια μητερα σε ταμειο ανεργεια μπορει να τα διεκδικισει εφορον πληρει της προυποθεσεις των 200 ενσημων.

 

συμφωνα με τον μισθό σου το ικα σε κατατασει σε καποια κατηγορια & σου βγαζει ενα ημερομησθιο

οσο μεγαλυτερο μισθο εχεις το μεγαλυτερο ειναι το ημερομησθιο που θα σε καταταξει το ικα.

 

υπολογισμος

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χ ημερομησθιο

επιδομα τοκετου , περιπου 950 €

επιδομα λοχεια 63 χ ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

 

-ξεκινας απο το αν εχεις τα 200 ενσημα... αυτα τα περνεις απο το ικα , ζητας μια κατασταση ενσημων για τα 2 τελευταια ετη.

- βιβλιαριο ασφαλειας ικα

- βεβαιωση γυναικολογου του ικα για την πιθ.ημερομ.τοκετου

- αιτηση που την συμπηρωνεις εκει , σου την δινουν απο το τμημα παροχων

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εμενα με ενδιαφερει ξερει κανεις αν λογο ασθενειας μεταφερονται τα ενσημα προς τα πισω;;;; και για το επιδομα κυοφοριας μπορω να παω να παρω τα λεφτα πριν την πητ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Ή ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Ή ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

 

 

καλη μου αν εχεις και ας εισαι ανεργη τωρα 200 ενσημα δικαιουσε ολα τα επιδωματα απο το ικα δηλαδι επιδοματα κυοφοριας , επιδομα μητροτητας -λαχειας και το βοηθημα τοκετου που τα περνεις ειτε εχεις τα ενσημα ειτε οχι 940 ευρω τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει εγω τοσο πηρα το 2008

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε ταμειο ανεργιας μεχρι τον ιουλιο που κλεινω ενα χρονο ειμαι εγκυος γενναω τον δεκεμβριο εαν κανω προσληψη αμεσως μετα το ταμειο, παιρνω τα επιδοματα απο ικα οαεδ και την αδεια μητροτητας. ενσημα εχω απο 15/10/2006 μεχρι 30/06/2009 ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

:DΑγαπητο Parents..........:P

>

> παρακαλω πολυ θα ηθελα να ρωτησω εαν δικαιουμε βοηθημα τοκετου απο το ΙΚΑ!

>

> Εχω εργαστει απο το (1995-2007) σε ιδιωτικο τομεα , μετα μπηκα στο ταμειο ανεργιας!

> Κατοπιν εργαστηκα παλι σε ιδιωτικο τομεα την περιοδο: Σεπτεμριο=2008 εως και τον Μάϊο=2009 ( Συνολο 8-μηνες) μπηκα και παλι ταμειο ανεργιας!

> Τωρα πια εχω μονο καρτα ανεργιας ως ανεργο μελος χωρις αποδοχες!

>

> Θα γεννησω πρωτα ο θεος τον Νοεμβριο σε κρατικο νοσοκομειο!

>

> Θα ηθελα να εχω την βοηθεια σας σχετικα με το εαν εχω να λαβω καποιο βοηθημα απο το ταμειο του ΙΚΑ!

>

> Ευχαριστω εκ των προτερων,

>

> Ολυα -Πατρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα απο Πατρα..... :-)

 

και σε ευχαριστω πολυ Lady cat..... ελπιζω να ακουσω και αλλες γνωμες!

 

Θα παω να ρωτησω και στο ΙΚΑ για πιο σιγουρα!!!!

 

Φιλια Ολυα ..... c(Θ-Θ)c......

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εαν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια ετη τοτε τα δικαιουσε ολα απο το ικα κ οχι απο τον οαεδ γιατι δεν εχεις εναεργη σχεση εργασιας

 

 

ΣΩΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχύει..Δηλαδή αν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη παίρνει όλα τα επιδόματα, λοχίας, κυοφορίας...κλπ κλπ...Αν δεν τα έχει αυτά παίρνει μόνο το επίδομα κυοφορίας που είναι από το ΙΚΑ γύρω στα 900 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχύει..Δηλαδή αν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη παίρνει όλα τα επιδόματα, λοχίας, κυοφορίας...κλπ κλπ...Αν δεν τα έχει αυτά παίρνει μόνο το επίδομα κυοφορίας που είναι από το ΙΚΑ γύρω στα 900 ευρώ

 

 

991,20 φιλεναδα!:D

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

θα παω με την πρωτη ευκαιρια στο ικα να ενημερωθω διοτι απο το Μαϊο τοο 2007 και μετα εργαστηκα μονο 8-μηνες οπως εχω αναφερει ...... Σεπτεμριο=2008 εως και τον Μάϊο=2009, οποτε εχω αγχος για το τι εχω να λαβω!!!!!! θα μαθω και θα σας ενημερωσω....καλημερα απο εμενα....

 

Φιλια -Ολυα-Πατρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας . εγω ειμαι ανεργη . δεν ξερω αν συμπλωρωνω τα 200 ενσημα οταν πηγα στο ικα τους ειπα οτι ειμαι ανεργη . επειδη η καρτα ανεργιας μ ειναι 4 η 5 μηνων . στον 3 μηνων πηγα στο ικα και εβγαλα ατομικο βιλιαρειο.και οταν τους ειπα δεν εχω ενσημα αλλα μονο καρτα ανεργιας με ειπαν με τον καιουργιο νομο περνω μονο 900 ευρω . αυριο παω στο ικα και θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω οσες ξερετε....

 

Ειμαι και γω στην κατηγορια εγκυος ανεργη με ταμειο ανεργειας. Αρχες Αγουστου (συγκεκριμενα στις 4)θα πρεπει να καταθεσω τα χαρια για το επιδομα κυοφοριας θα ειναι 56 μερες πριν τον τοκετο. Εγω ομως θα λειπω. Μπορω να παω να καταθεσω τα χαρτια μου νωριτερα ή αργοτερα?Η τα χανω και πρεπει να αλλαξω τις ημερομηνιες ταξιδιου μου? Παιρνω τηλ στο ΙΚΑ και φυσικα δεν απανταει κανεις.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι έγκυοσ στον 7

λέω να το ψάξω από τώρα είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ μονή μου βάση μιας βεβαίωσης ανεργίας

και γιατί πληρούσα κάποιες προϋπόθεση ξανα θεωρισαν το βιβλιαριο εωσ φευρουαριο 2011 μαζί έχω ασφαλισμένο

και τον πρώτο μου γιο στο ΙΚΑ

κανονικά συνταγογραφω τα φάρμακα και κάνω εμβόλια το παιδί δωρεάν

όταν γεννήσω τον οκτωμβριο

θα δικαιούμαι τα 800 ευρώ ?

ο σύζυγος είναι ασφαλισμένος και αυτός στο ΙΚΑ

δεν είμαι προστατευόμενο μέλος έχει τύχη σε \άλλη αυτό >?

 

Στον πρώτο γιο μου πήρα κανονικά και επίδομα λοχίας και τοκετού γύρο στα 4 χιλιάδες ευρώ

.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...